Rng, prosím ťa, vychádzam z tohto článku http://www.regeneracnecentrum.sk/index.php?menu=1051. Píše sa tam, že mlieko vôbec nie je zdrojom vápnika, že pitím mlieka stráca telo ešte viac vápnika, ako sa doňho mliekom dostane... Akurát sa to snažím aplikovať na kefír, ktorý si doma vyrábam z tibetskej huby. Denne vypijem i kefír, ktorý je vyrobený z 1l mlieka kvôli candide, ktorú sa snažím vybiť probiotika z kefíru...
Viete mi poradiť, ako je to s vápnikom v kefíre?
Ďakujem!
odpoveď RNG:
Ten clanok je trochu zaujaty prilis. Nie je pravda, ze telo nie je schopne prijmat vapnik z mlieka, ako by si totiz vysvetlil to, ze kojenci, ktory nedostavaju nic ine, ako mlieko z neho rastu, vcitane kostry.
Takze tie tvrdenia zachadzaju pridaleko.
Na druhej strane je pravda, ze casom sa ludske telo meni a po case mnohi nevedia to mlieko dokonale stravit a hlavne v mnohych pripadoch starsich ludi vytazok vapnika zo suroveho mlieka je mensi, nez ubytok sposobeny travenim mlieka, kde sa vytvoria kyseliny, ktore vapnik z tela odplavuju.
Samozrejme skvasene mlieko je stravitelnejsie, lebo posobenim kvasnych kultur sa akoby pre nas "predtravi", takze alergie na kvasene vyrobky su podstatne zriedkavejsie a aj vytazok vapnika z kvasenych vyrobkov je vacsi, nez zo suroveho mlieka.
Pri intenzivnej protikandidovej diete sa neodporucaju(na tie 2 tyzdne) ziadne kvasene produkty. Neviem, na kolko je to dolezite, ale aj probiotika pri protikandidovej diete nemaju v sebe stopy mliecnych vyrobkov.
Kefir je dobry zdroj probiotik, zialbohu len niekolkych, ktore su spojene s kvasenim mlieka.
Pre spravnu kultivaciu crev treba aj ine probiotika.
Candida je kvasna kultura a vytlacit ju druhymi kvasnymi sa vidi dost nelogicke, hoci to moze byt pravda. Zialbohu som necital ziadnu vyskumnu lekarsku literaturu na potvrdenie tohoto, takze to neodporucam.
Inac toto patri do temy "candida" alebo "kvasinkove infekcie", nie medzi zubne kazy