1

Téma: lecitín

Dobrý deň RNG,

akú dávku lecitínu odporúčate odporúčate užívať? Je tam rozdiel medzi užívaním pre ženy a mužov?

Ďakujem!



2

Re: lecitín

mna by zas zaujimalo co je na tom pravdy ze lecitin sa znehodnocuje pri 50 stupnoch , lebo radis davat do polievky, aj ja dakujem



3

Re: lecitín

Lecitin sa neznehodnocuje pri 50 stupnoch, to je mylna informacia.
Pozri napr na http://www.springerlink.com/content/j42853j1p202q8t8/
kde jasne pisu ze napr pri peceni chleba,s obsahom lecitinu sa ciastocne znici lecitin len v korke a ta je vytvorena teplotami ovela vyssimi, nez 100 stupnov celzia.



4

Re: lecitín

dobry den pan RNG, ked mam kasel zvyknem uzivat NAC.teraz som tehotna a nie som si ista, ci mozem brat tento liek.ake su vase skusenosti s tymto liekom?je bezpecny v tehotenstve?



5

Re: lecitín

NAC nie je liek ale potravinovy doplnok=zivina. Je to jedna z aminokyselin, tj zlozka bielkovin.

Z potravinovych doplnkov len velmi malo nie je odporucanych aj pre tehotne , hoci vyrobcovia su casto nuteni pisat na ne, ze su nevhodne pre tehotne a deti.

Zo skutocne neodporucenych v tehotenstve je to oreganovy olej, yam, pupalka, damiana a dong quai.
Oreganovy olej prilis prekrvuje maternicu a moze vyvolat udajne potrat zriedkavo, ostatne su hormonalne aktivne a tie v pripade tehotenstva sa nedoporucuje brat, aby nemenili hormonalne hladiny.
Pupalkovy a borakovy olej beru zeny pri prenosenom dietati na vyvolanie porodnych stahov. Je to rozhodne lepsie, nez rozne chemikalie-vyvolavacky.



6

Re: lecitín

Rng, prosím ťa, lecitín sa izoluje iba zo sóje?



7

Re: lecitín

Vsade v rastlinach aj zivocisnych produktoch je spolu s tukmi aj lecitin(emulzifikator).
Napr lecitin z vajecneho bielka a zltka je vyborny, ale velmi drahy.
Preto sa dnes ziskava najma zo suroveho sojoveho oleja pomerne velmi kvalitny a okrem ludi co maju na soju alergiu ho vsetci mozu pouzivat.



8

Re: lecitín

Môže mať denné užívanie lecitínu aj nežiadúce účinky? RNG, vedel by si poradiť dobrý zdroj na vaječný lecitín? Neviem nájsť. Ďakujem.



9

Re: lecitín

Poznam niekolko ludi, co pouzivaju plnu davku,, tj lyzicu denne, ako to odporucaju niektori vyrobcovia.A kedze to pouzivaju takto uz dlhe roky bez problemov, nazdavam sa, ze je to dostatocne bezpecne. V literature som nenasiel ziadnu zmienku o predavkovani alebo skodlivych ucinkoch velkych daviek lecitinu.
Ja osobne odporucam raz az dva krat tyzdenne lyzicu cisteho lecitinu co aj sami berieme uz nejaky cas na cistenie ciev a mozgove procesy. Moja zena ho pridava po zeleninovych polievok,casto aj omaciek a inych jediel, ktore vari kazdy tyzden a ja, ako cukrovkar jem niekolkokrat do tyzdna.
Lecitin z vajec je dost tazko dostat, pozri napr na info z Nextag:
http://www.nextag.com/Nature-apos-s-Plu … rices-html
kde je uvedeny aj www.Vitaminlife.com ktory tu bol casto spomenuty ako dobry zdroj roznych znaciek doplnkov s najlacnejsiou postou

Naposledy upravil: RNG (2010-03-10 13:21:43)



10

Re: lecitín

Ahoj, RNG, prosím ťa, je tento doplnok lecitínu kvalitný? http://www.kompava.sk/sk/lecitin.html

Môžem ho užívať denne?

Nezáleží na pohlaví pri užívaní lecitínu?

Ďakujem.



11

Re: lecitín

Uvedeny lecitin vyzera kvapalny tj cisty lecitin rozpusteny v glycerole. Ten uz nema ani zdaleka taku schopnost emulzifikovat  usadene tuky v cievach. Naviac je poriadne drahy.Ta poznamka, ze neslobodno prekrocit odporucenu davku(1-2 kapsule=2400 mg maximalne , z coho len cast je lecitin , je ako zly vtip
Ja pouzivam tento
http://www.swansonvitamins.com/SW348/ItemDetail?n=0
alebo vlastne tento
http://www.swansonvitamins.com/SW1069/ItemDetail?n=0

Ako vidis v popise, Swanson odporuca lyzicu az dve rano(6.5 az 13 gramov) denne.
Osobne si myslim, ze preventivne na cistenie ciev staci ho pouzivat raz -dva krat do tyzdna. A najlepsie s jedlom, co neobsahuje tuky. Moja zena ho dava niekolko lyzic do zeleninovych polievok, ktore robi "plane" tj bez tuku.

Naposledy upravil: RNG (2010-03-19 00:21:01)



12

Re: lecitín

Bohužial, ja som si spominaný (http://www.kompava.sk/sk/lecitin.html) lecitín kúpil už skôr a chcel by som ho aj nejako účinne spotrebovať, žeby to malo aj nejaký účinok... kým si nezaobstarám iný. Dá sa to? Ďakujem!



13

Re: lecitín

Lecitin je dobra zivina, nachadza sa v roznych potravinach, vsade kde je tuk, ktory sa potrebuje presunovat cez vodny system.
Ja len sa snazim adresovat obrovsky problem nasej civilizacie=upchavanie ciev tukmi a tukovobielkovinnymi nanosami, ktore je zodpovedne za velku vacsinu zlyhani roznych organov(srdce=infarkty, mozog=porazky, ladviny a pecen=zlyhanie atd)
Nuz a na to, aby sa lecitin naviazal na tuky a emulzifikoval ich musi byt cisty, nie uz naviazany na tuky.
Takze ked tento spotrebujes, novy si kup cisty, bez tukov a pouzivaj ho menej casto ale v ovela vacsiej davke.

Predstav si krabicu stvrdnutej farby. Ked do nej pridas za naprstok riedidla, velmi ti to nepomoze.Ostane len menej tvrda, ale este stale nie tekuta.
Potrebujes dost velke mnozstvo, aby sa farba zmenila na tekutu.

To iste plati na tvrde tuky na stenach ciev.



14

Re: lecitín

A čo hovoríš na tento lecitín? Mal by byť až 3x koncentrovanejší...

http://www.krasa.cz/lecitin-3x-silnejsi.html

Ďakujem!



15

Re: lecitín

Ziadny lecitin nemoze byt "koncentrovany". Moze byt len cisty(95 az 100%) alebo rozriedeny niecim
Pozri si obsah toho zo Swansonu a porovnaj.

Vyrobcovia a predajcovia na Slovensku zneuzivaju nevedomost ludi a tvrdia uplne lzive tvrdenia.
Inac naucili sa to pravdepodobne z USA, ale tu to uz viacmenej "vyslo z mody" kedze ludia vedia o doplnkoch viac a vedia porovnavat obsahy podla uvedenych ucinnych latok.



16

Re: lecitín

RNG napísal(a):

Predstav si krabicu stvrdnutej farby. Ked do nej pridas za naprstok riedidla, velmi ti to nepomoze.Ostane len menej tvrda, ale este stale nie tekuta.
Potrebujes dost velke mnozstvo, aby sa farba zmenila na tekutu.

To iste plati na tvrde tuky na stenach ciev.

A keď si dám napríklad 5 z toho balenia (http://www.kompava.sk/sk/lecitin.html), čo je lecitín rozpustený v glycerole, tak to by už aj mohlo mať požadovaný účinok, nie? Či glycerol je vo vyššej dávky nebezpečný?

Ďakujem.



17

Re: lecitín

Glycerol(glycerin) je prirodna latka, je to alkohol, ktory spaja mastne kyseliny do triglycidov, co je bezna prirodna forma tukov v rastlinach aj zivocisnych.
Samozrejme vsetko na svete sa da predavkovat, na ludi sice neexistuje cislo na predavkovanie(tzv L50 je cislo ktore znamena davku, ktora zabije polovicu tych co to zoberu) takze jedine data mame z potkanov  mysi, zajacov a podobne. A su to velmi velke davky, od 5 do 10 gramov na kazdy kg vahy zvierata.
Pozri napr na  http://www.sciencelab.com/xMSDS-Glycerin-9927350

Takze nemyslim, ze by par gramov potravinarskeho glycerinu mohlo niekomu sposobit problem
Problem je len, ze lecitin nasyteny glycerinom rozpusta tuky podstatne menej, nez cisty praskovy zjedeny v polievke bez tuku.

Naposledy upravil: RNG (2010-03-22 04:19:09)



18

Re: lecitín

Objednám ten práškový, ale do toho času chcem poradiť tete, žeby si objednala lecitín v glyceríne z lekárne a poradiť jej to brať postupne vo vyšších dávkach. Myslím, že keby začala napríklad na 2-3 tobolkách denne a dopracovala sa postupne na napr. 6, tak by to malo byť v poriadku, domnievam sa správne? smile Ďakujem!



19

Re: lecitín

Ako som povedal, cistenie ciev s nasytenym lecitinom je dost slabo ucinne.
Lecitin je natolko prirodzena latka, ze nemusis zacinat s malymi davkami a postupne ich budovat na vacsie. Ale suhlasim cert nespi ,treba byt radsej opatrny nez byt prekvapeny.

Jedina vynimka su ludia alergicky na soju, kedze skoro vsetok lecitin sa dnes vyraba zo sojoveho oleja.

Naposledy upravil: RNG (2010-04-15 21:36:38)



20

Re: lecitín

Ahoj RNG, ako si napisal, že medzi najlepšie lecithíny patria tieto -
http://www.swansonvitamins.com/SW348/ItemDetail?n=0,
http://www.swansonvitamins.com/SW1069/ItemDetail?n=0,

ja som našiel tieto, sú porovnateľné s tými, čo odoberáš ty?
http://www.iherb.com/Now-Foods-Lecithin … /303?at=0,
http://www.iherb.com/Now-Foods-Lecithin … 6562?at=0,
http://www.iherb.com/Now-Foods-Lecithin … 3289?at=0.

Ďakujem!



21

Re: lecitín

NOW je spolahliva dobra firma a ja pouzivam plno ich vyrobkov. Ich lecitin je vyborny, lebo zarucuju vyrobu z geneticky nemanipulovanych sojovych zdrojov. Tj kvalitnejsi, nez Swanson, ktori zatial este nepouziva tak prisne kriterium na sojove suroviny.



22

Re: lecitín

už robia lecitín aj zo slnečnicových semien, pre tých, ktorí sú alergickí na sóju, teda okrem žĺtkového lecitínu

http://www.iherb.com/Now-Foods-Sunflowe … 23216?at=0



23

Re: lecitín

To je celkom slušné ... aspoň sa človek vyhne estrogénu, aj keď je cena dvojnásobná...
RNG - kvoli tomuto si prave odporucal sojovy lecitin len 1-2 x tyzdenne... Davkovanie tohto odporucas ake, co sa tyka cistenia ciev... aspon 10-12 kapsul naraz , nie ?



24

Re: lecitín

To by malo stacit.
Osobne som radsej za vacsiu davku naraz, nez za malicke kazdy den. Dovod na to mam, ze malicka davka nie je schopna dostatocne emulzifikovat, tak ako keby si do krabice prilis vysusenej farby dal miesto deci riedidla len jednu lyzicku a snazil sa s tym malovat kazdy den.



25

Re: lecitín

Našiel som aj u nás lecitin Swansonu – 454g/15,7€
http://delibo.sk/info/lecitin-granulova … -/?id=1042



26

Re: lecitín

Pozri na tento praskovy cisty domaci bez besnej dovozovej prirazky
http://www.vemica.sk/sojovy_lecitin.php?sekce=14
Osobne odporucam radsej narazove vacsie davky, 1 az 2 krat do tyzdne polievkovu lyzicu s jedlom ktore neobsahuje tuk
Tak sa dostane cisty lecitin do krvi a tam ocisti cievy od nanosov tukov a tukovobielkovinnych latok(cholesteroly) ktore emulzifikuje. V primalych davkach tie nanosy "nenapadne" dost ucinne.

Naposledy upravil: RNG (2010-12-02 07:47:06)



27

Re: lecitín

Zhodou okolnosti som si kupil pred tyzdnom prave tento lecitin a mal som chut opytat sa ta aky mas na neho nazor. Stal cca 3,85€.



28

Re: lecitín

97.5%cisty lecitin je vyborny.
Ja osobne davam prednost vyrobkom z USA, lebo mi tu mame mnohe standardy dost prisne a velmi velke tresty od FDA, ked ich niekto porusi.Aj tunajsie ceny su lepsie obvykle.( Okrem toho aj zijem v USA)
Na Slovensku je zatial dost slaby postih tych, co porusia nariadenia, takze je ich plno aj napriek mnohym prisnym normam.



29

Re: lecitín

Ahoj,
precistenie ciev lecitinom by nebolo ucinnejsie keby sa pri konzumacii nemiesal s nicim inym (napr. s polievkou alebo inym jedlom)? Takto by sa "rychlejsie" dostal ku tukovym usadeninam v cievach a "nerozptyloval by svoje sily" na ine sucasti konzumovanych potravin. Mozno by bolo lepsie  a ucinnejsie, keby sa zapijal iba vodou, cajom a pod.



30

Re: lecitín

Lecitin sa nespotrebuje pri traveni, len nasyti do tukov a tym nemoze rozpustat dalsie tuky v cievach. Ale brany s jedlami bez tuku sa nasytit tukom nemoze skor, nez sa dostane do ciev a ostatku tela.



31

Re: lecitín

Zo zvedavosti som kusok tuku (nie mäsa) zo slaniny posypal granulovanym lecitinom. Nadejal som sa, ze po nejakom čase na tuku uvidim isté zmeny - ze sa zacne napriklad "topiť". Tak akosi si totiž predstavujem čistenie ciev - po kontakte s lecitinom sa tukove nanosy v cievach zacnu "topiť" a krvou sa ďalej vylučia z organizmu. Po dvoch dňoch vsak na tuku nevidim žadne zmeny - v čom je problém? Urobil som nejakú chybu?



32

Re: lecitín

Tak ma napadlo - nie je dôvodom teplota? Teplota v izbe je cca 20stupňov, teplota organizmu 37stupňov.



33

Re: lecitín

A kde je voda? lecitin sam nerozpusta tuk, ale ho emulzifikuje(drobne kvapocky) do vody



34

Re: lecitín

Vodu som nedal žiadnu.  Vyskúšam to teda s vodou.



35

Re: lecitín

Nechapem, co sa tu snazis dokazat. Predsa lecitin je pouzivany v potravinarskom priemysle ako emulzifikator tukov uz vyse sto rokov, bez neho by sa tvrde kakaove maslo nemohlo rozpustat v cokolade v ustach. Ked ho dassd napr do polievky, v ktorej plava mast.oloeje na vrchu, tak po case uplne zmiznu z povrchu a rozptylia sa(emulzifikuju) do vodneho obsahu.



36

Re: lecitín

Nič nechcem dokazovať ani spochybňovať. Len chcem na vlastne oči vidieť čo sa stane keď dam dokopy lecitin a tuk, to je všetko. V potravinarstve sa možno možno používa 100 rokov ale ja som sa o lecitine v podstate prvý krát dozvedel možno pred dvomi mesiacmi až keď som narazil na túto stranku. Opakujem, je to obyčajná zvedavosť nič viac. Sú ľudia ktorí o aute vedia iba to kde je štarter a benzinová nádrž a to im ku spokojnosti stači. Ale sú aj takí, ktorých zaujíma aj to, ako to auto funguje nielen to, kde sa nalieva benzín a kde sa strčí kľúč do spínacej skrinky.



37

Re: lecitín

Aj ja som jeden z nich, teda z vych zvedavych. Ale mozes si to vyskusat napr v mixeri, snaz sa rozptylit olej vo vode, po case vyplave na povrch. Ked tam pridas lecitin, vznikne mliecne vyzerajuca emulzia, ktora sa neseparuje, tj tuk nevyplava na povrch.
Moja zena robi tento "pokus aspon raz do tyzdna, ked vari zeleninovu polievku a napriek mojej rade aby do nej nedavala olej ju zasmazi , ked je v nej uz rozpusteny lecitin.

Naposledy upravil: RNG (2011-01-13 18:05:31)



38

Re: lecitín

Viem že ťa štve, že oficiálna medicína neodporúča na čistenie ciev takú jednoduchú a účinnú vec ako je lecitin. Boli už robené nejaké hoci len malé štúdie s používaním lecitínu na prečisťovanie ciev? Mám minimálne dvoch známych, ktorí majú oficiálne upchaté cievy na 50% a viac. Tiež dvoch známych s bypassom a ked som im spominal lecitín, zatvarili sa dosť neveriacky (ako asi každý bežný človek rokmi odchovaný na zázračných chemických tabletkách a skalpeloch). Keby videli nejaké oficiálne výsledky štúdii, možno by som ich presvedčil aby to začali brať a hlavne aby to brali pravidelne a dlhodobo. Lebo väčšina ľudí sice niečo začne brať ale po nejakom čase s tým prestane pretože do týždňa-dvoch čaká okamžitý výsledok a ten sa dostaví až po nejakom čase. A pritom cena lecitinu je aj na naše podmienky nízka - cca 3,9€ čo nie je vysoká cena.



39

Re: lecitín

Zialbohu ziadne oficialne studie na to nemam. Ja som to bral po priklade cokolady(tj tvrdeho kakaoveho masla emulzifikovaneho na vodorozpustnu cokoladu) ako uplne samozrejme
Aj dietetici davaju do roznych priostriedkov na odtucnovanie samozrejme lecitin.
Sam sa divim, ze tak ucinny prostriedok ktory by mohol pomoct tolkym milionom  ludi sa takto drzi v ustrani.
Inac nie je to jediny prostriedok, enzymi lipazy robia podobne, tak isto niektore lahke oleje, ktore sa zmiesaju s tvrdymi usadeninami a odplavia ich zo stien ciev.Samotny vitamin E ma ciastocne rovnaku aktivitu, preto v tolkych studiach(vyse 20 000) je vedeny ako uzitocny v predchadzani porazkam a infarktom.
Ale zda sa, ze pod tlakom ekonomickych zaujmov sa im dari toto zamlciavat.



40

Re: lecitín

S tou lipazou si ma do istej miery predbehol - aj som rozmyslal ze sa ta na to opytam. Rozmyslal som ze ak su enyzymy na travenie tukov tak im je jedno či travia prave zjedenú slaninu alebo usadený tuk v cievach - tuk ako tuk. A plati to aj pre tie oleje, ved nie nadarmo sa hovori ze "klin sa klinom vybija"



41

Re: lecitín

Nuz postupne sa tie nahlady akosi vyjasnuju, co a ako v tele pracuje. A je na case, aby sme to zacali vyuzivat.



42

Re: lecitín

cital som, ze s rybim olejom sa pre zvysenie efektivnosti ma uzivat aj lecitin...
Vznikne z toho fosfatidylcholinu nieco lepsie vyuzitelne pre organizmus, podobne fosfolipidom  v krill oleji ?



43

Re: lecitín

Nuz to je pre mna uz prilis odborne, nemam sajnu, ako sa v tele menia triglyceridy na fosfolipidy, ake enzymi su pri tom potrebne a podobne.
Lecitin samozrejme zvysi absorbovatelnost rybych olejov a ich transport do roznych casti tela, vcitane mozgu. Takze je to spravna kombinacia v kazdom pripade.



44

Re: lecitín

Aky je tento Lecithin a je Natures Bount dobra znacka ci ??? nie je to GMO ?

http://www.naturesbounty.cz/?p=products … uct_id=118



45

Re: lecitín

Natrure's Bounty je sucast megakoncernu NBTY, ktory ma vyse 20 000 vyrobkov pod vyse 15 firemnymi menami.
Zialbohu, pokial tam nie je priamo spomenute, ze sa nejedna o GMO free produkt, tak to moze byt. Ked hovoris o tobolkach, mozno sa dokonca jedna o rozpusteny v glycerole, a nie 100%  lecitin, ktory ma rozpustat tuky a nie byt uz nasyteny. Naviac cena na vahu je nezmyselne draha.
Na Slovensku dostat cisty lecitin v 250 gramovom baleni pomerne velmi lacno, napr
http://www.vemica.sk/sojovy_lecitin.php?sekce=14



46

Re: lecitín

co poviete prosim vas na tento lecitin ?
http://www.homegym.sk/vitaminy-mineraly … arch_vyraz[0]=|n|lecitin&search_zvyrazni=true

mam problem s tukovymi hrckami, lipomy, tak chcem skusit lecitin ci to aspon trochu pomoze, popripade ako prevencia pred dalsim vytvorenim hrciek a podobne, dakujem za odpoved



47

Re: lecitín

Nuz je drahsi, za viac penazi menej vahy.
Tuky emuzifikuje lecitin pomerne dobre, tak isto ich rozpusta tukovy enzym lipaza. Kazdych 1000 jednotiek USP(FIP) rozpusti 1 gram ulozeneho tuku.
Treba sa vyhybzat vsetkym olejom a priemyselnym vyrobkom, co nie su oznacene ako panenske. Tie su totiz skodlive tuky, ktore telo nepotrebuje a vyhadzuje so "smetnych kosov " casto(lipomy, tukove tumory atd. Odporucam brat aj mikrovlakniny, ktore do seba nasaju tuky a vynesu von z tela(psyliom, pektiny, arabinogalaktany...)
A vyhybat sa co najviac rafinovanym cukrom, najma fruktoze, ktora sa v peceni prakticky vsetka zachyti a meni na tuky.
Plavanie v studenej vode spaluje hromadu tukov. Na nastartovanie spalovania treba jest male mnozstvo napr orechov, ktorych tuky nastartuju spalovaci proces.
Na odstranenie tukov z pecene treba zvysit zlcotok(protokol dr Berksona v teme pecen) a pripadne brat calcium D- glucarate a samozrejme mikrovlakniny na vynesenie tej zlce von, nech sa neabsorbuje spat aj s tymi tukmi a inym zamorenim.



48

Re: lecitín

dakujem za rady, niekolko rokov sa venujem posilnovaniu takze spalovanie tukou by nebol problem, par krat som bral glukozu maltodextrin a podobne, tukom sa snazim vyhybat pokial sa da,

odporucas mi skor ten od Vemica ? popripade v mojom pripade v akom mnozstve by som to mohol brat ? a este jedna otazka, je mozne ze by mi limopy zmizli aj z uzivania lecitinu alebo len preventivne skor zabranim dalsim ?



49

Re: lecitín

Len extremne malo tukov(nizko a stredne molekularnych) sa spaluje na vyrobu energie. Vsetky ostatne sa spaluju len na vyrobu tepla, tj posilovanie nepali tuky, pokial sa nenastartuje ketoza.
Telo sa nechce vzdat tukov, je to pren zasoba energie na" horsie casy" ktore dnes zialbohu neprichadzaju, lebo ludia nepoznaju dnes obdobia hladu, nedostatku a nedodrzuju ziadne posty,  takze radsej  zastavi vydavanie energie(unava, vycerpanie) nez by spalovalo tuky A tak sa tuky hromadia....
Preto som spomenul emulzifikaciu,cistenie pecene, nastartovanie spalovania tukov malym pridavkom specialnych tukov(PUFA) a roznymi doplnkami na termogeneraciu(alkaloidy, ALA, citrus auracium, guarana, gotu cola,teobromin cacao, 7keto DHEA,  atd)
Lecitin tu odporucaju niektori vyrobcovia az polievkovu lyzicu denne nan rozne ucely a zda sa mi, ze by si mal brat aspon polovicu toho, najma hodinu pred plavanim v studenej vode alebo inac sa ochladzovanim, aby sa nastartovalo spalovanie tukov.
Ak mas k dispozicii specialneho trenera so znalostami ako nastartovat ketonovy cyklus spalovania specialnym cvicenim a dietou bez sacharidov(atkins), mozno by ti to pomohlo spalit hromadu z tych tukov v lipomoch a peceni.
Nezabudaj na enzymi, najma silny zdroj lipaz.

Naposledy upravil: RNG (2011-03-06 16:24:52)



50

Re: lecitín

tak planujem rano na lacno bicykel a podobne + k tomu spalovac tuku s guaranou synefrin a podobne doplnky,

ketozu poznam, mam aj nakupene "tycinky" na meranie ketozy v moci, nie som tucny ani podobne, hlavne sa jedna o tie lipomy

s tym spojene som sa docital aj o lipolýze, kde sa vyuziva taktiez sojovy extrakt, tak prve chcem vyskusat preventivne lecitin a po case uvidim ci to bude potrebne, dakujem za odpovede smile

Naposledy upravil: samson (2011-03-06 17:19:42)