Rôzne bezlepkové a iné múky sa dajú kúpiť v rôznych bio-obchodoch, aj na internete. Ja si väčšinu múk meliem doma čerstvé, nakoľko s kupovanými moc nemám dobré skúsenosti, proso má napr. vyšší obsah mastných kyselín a takmer vždy je múka zoxidovaná a potuchnutá, oni to balia ešte aj do papierových tenkých obalov, takže to len zvyšuje proces oxidácie. Pohánková múka bežne dostať je len taká hnedá aromatická - z termicky lúpanej pohánky, mne takáto múka nechutí, najlepšia pohánková múka je z mechanicky lúpanej pohánky. Hotové zmesy na chlieb, či už bezlepkové alebo lepkové ja nekupujem vôbec, tie bezlepkové sú len samý škrob, sójová múka, sušené mlieko, to nemusím. Na väčšinu múk používam šrotovník, ale sú typy múk, kde musím použiť kávový trieštivý mlynček - napr. amarant, quinoa, teff - druh prosa, sú to olejnaté malé semená a klasický šrotovník by ucpali.
Vyrobiť dobrý kvások je umenie a vec šťastia - aké baktérie zrovna poletujú vo vzduchu a aké sú na obilí. Namiesto snaženia sa vyrobiť kvások doma - sú väčšinou moc kyslé a ťažké, je lepšie zohnať kvások, ktorý sa pestuje už roky, buď z nejakej pekárne, od niekoho alebo sa dajú kúpiť na internete. Takéto kvásky sú vyzreté, stabilné, majú už silné kultúry - mne kváskový chleba kysne 2 hodiny pri 26 stupňoch.
Na bezlepkové chleby je výborný nemecký "backferment", špeciálne kultúry vyrobené z medu a hrachovej múky, je to trocha podobné kvásku, ja ho používam ako kvások, nie podľa toho ich návodu. Na začiatku mi trvalo 12 hodín, kým mi ten backferment nakysol, po asi pol roku používania nejak tie kultúry zosilneli a teraz to trvá len 3-4 hodiny. Čím častejšie a dlhšie sa nejaký kvások používa, tým je lepší.
http://www.purenature.de/shop/a2091/mai … nfrei.html
Tu sa dá lacno objednať veľmi kvalitný kvások v sušenom stave - mne trvalo dva dni ho oživiť:
http://www.breadtopia.com/store/dry-sou … arter.html
Nie je kvások ako kvások, každý má svoju špecifickú chuť a dáva špecifickú štruktúru chlebu podľa toho aké kvasinky a baktérie obsahuje, niektoré sú lepšie na biele chleby, niektoré na tmavé. S tým backfermentom alebo tým kváskom máš zaručený úspech, aj môj otec si pečie sám kváskové chleby, podľa jednoduchého návodu a s tými kultúrami, čo som mu dala, to zvládol bez problémov. Na internete je kopec stránok zaoberajúcich sa kváskom, ale mne to prišlo na začiatku veľmi zložité, ale vôbec to nie je tak. Napr. vyzretý stabilný kvások vôbec nepotrebuje ani presnú reguláciu teplôt, pri nižšej teplote to trvá len o trochu dlhšie, cestá ja vôbec nemiesim, len premiešam. Jedine cesto na pizzu miesim. Inak robím z kvásku všetko - chlieb, pizzu, lievance, koláče, mufiny, dokonca aj sušienky. Niektorí pečú kváskové chleby pomaly tri dni, ja večer vytiahnem kultúru z chladničky, nakŕmim, do rána sa aktivuje pri izbovej teplote, ráno zamiesim cesto a o 2,5 hodiny už pečiem, pri dvoch kysnutiach o 3,5 hodiny. Vôbec netreba kŕmiť 2-3x, ak sú staré aktívne kvásky so stabilnými kultúrami, rýchlo sa aktivujú, jedine, že by boli v chladničke dlhšiu dobu bez kŕmenia, napr. mesiac, trvá to dlhšie.
Ak by si bývala niekde pri Púchove, ja by som Ti tie kultúry darovala - čerstvé v aktívnom stave, môžeš ich rovno použiť.