1

Téma: Jód

RNG, je v pohode užívať na začiatok denne 1/4  65mg tablety jodidu draselného ktoré predávajú v lekárni na užívanie v prípade rádioaktívneho zamorenia? užívam aj jódové tablety Kelp ktoré mi pripadajú kvalitnejšie lebo sú z morských rias, ale jedna tableta obsahuje len 150 mikro gramov jódu, čo je dosť málo. neviem či tie 65mg jódové tablety sú z prírodného jódu alebo syntetického. je v pohode užívať obidve tablety naraz? neskôr budem brať len 3 mg jódu čo je optimálna denná dávka, ale len teraz som začal brať jód tak na začiatok užívam viac



2

Re: Jód

Jod je prvok, takze neexistuje "synteticky" V kelpe sa nachadza povacsine vo forme KJ
Kelp je lepsi samozrejme ako zdroj jodu, lebo pobsahuje aj hromadu inych mineralov, vcitane stopovych.
Tabletky ale nie su najlepsia forma, lebo obsahuju zbytocne tabletovacie e-cka plus nie kazdy ich vie stravit/rozpustit.Okrem toho, najlacnejsia forma kelpu je prasok
http://www.iherb.com/Starwest-Botanical … 22573?at=0



3

Re: Jód

ahoj co hovoris na toto http://www.regeza.sk/mp3-v-novom-okne.html



4

Re: Jód

Nuz ja o dolezitosti jodu nepochybujem a tato otazka bola riesena a vyriesena uz v 80tych rokoch minuleho storocia. Zato, ze to organizovana medicina odmieta prijat dosial ma extra neznepokojuje.
Tie prednasky su urcene pre laicke vseobecne publikum, na otvorenie oci pre dolezitost jodu v tele.  Ciastocne otvorenie, podotykam, a ciastocne zavadzanie/reklamu
Ale ani prof. Turianica so svojimi malickymi davkami jodu v tekvicovom oleji(150 mikrogramov) este stale neopustil kriteria organizovanej mediciny a na to, aby predal svoj vyrobok dokonca  tvrdi okolo neho hlupost, ze je to "specialna organicka zlucenina jodu", kde kazdy lepsi organicky chemik vie, ze jod sa zlucuje okamzite s nenasytenymi vazbami olejov, co je aj bezna  metoda, ako urcit percento nenasytenych vazieb v olejoch vseobecne.
Tu som pripojil strucny popis z enzyklopedie na tuto temu
http://www.britannica.com/EBchecked/top … dine-value

Inac rozne oficialne ocenenia idu skor ludom, co podporuju organizovanu medicinu a jej ciele, ludia co maju inaksie a prevratne nazory su skor prernasledovani a zasadne nie oceneni.
Priklad je napr znama lekarka a vedec, dr Johanna Budwig(metoda na liecenie rakovin panenskym lanovym olejom zmiesanym s tvarohom) co bola 7 krat navrhnuta na Nobelovu cenu a nikdy ju nedostala, lebo onkologovia(a cely medicky priemysel) nechcu konkurenciu lacnych a ucinnych prirodnych metod ich drahym operaciam, ozarovaniu a najma chemoterapii s extremne drahymi jedovatymi latkami, ktora ma velmi pochybnu ucinnost, ked vobec.

Naposledy upravil: RNG (2011-08-20 18:11:58)



5

Re: Jód

vdaka bulding  recept uz pouzivam ale s kefirom a olejom  vdaka jod ktory pouzivam na tvoje odporucanie  t.j. 10 kvapiek tinkturi je vlastne anorganicka forma a on hovori ze organicka by bola lepsia ako je napr Kelp  je tento kvalitny alebo mi porad  ale  z I herbu ine moznosti ako dostat lacno veci knam nieto vdaka

Naposledy upravil: cirkas (2011-08-20 18:18:42)



6

Re: Jód

Iherb nie je ani zdaleka najlacnejsi zdroj jodu, najlacnejsie su jodove tinktury, na odstrasenie naroda  pomalovane smrtkami.
Ale ked hovoria, ze to obsahuje len USP jod a KJ,tj nie su nicim inym zamorene, tak je to vhodne aj na vnutorne pouzitie a samozrejme na transdermalne, ktore osobne preferujem/uprednostnujem. KJ je anorganicka forma, menej ucinna ale rozhodne nie neucinna, ako to dokazali mnohi lekari uz pred 25-30 rokmi(pozri temu jod)
Jod samotny sa prudko zlucuje s nenasytenymi olejami a inymi latkami, tj do organizmu po par sekundach  vstupuje dalej ako organicka zlucenina
Kazdy si moze "vyrobit" zmes/zluceninu nenasytenych olejov a jodu jednoducho zmiesanim sam a nemusi kupovat drahy a slaby vyrobok prof. Turianicu
Samotny za studena vytlacany tekvicovy olej, podobne ako aj ine panenske vcitane panenskeho lanoveho su pre nas organizmus zdrave.
Tekvicovy olej je bohaty na steroly, tj dobry na srdce a rozne hormonalne pochody, hlavne pre chlapov, kde znizuje moznost hyperplazie prostaty, u zien je to zase hrubnutie maternice a ine hormonalne problemy.

Ja jem pravidelne surove luskane tekvicove jadierka uz dlhe roky, podobne ako aj jemne mlete lanove semeno.



7

Re: Jód

Zdravim RNG
Ja používam ako zdroj jodu Lugolov roztok
5 g jodu (I2) a 10 g jodidu draselného (KI)  85 ml destilovanej vody
plus beriem k tomu selen 200mcg
je to v poriadku



8

Re: Jód

To je dobry silny Lugolov roztok, nie odscindlovany ako dnes mnohe na trhu, Tam mas vyse 8.5% jodu dokopy, tj v jednej kvapke(65 mg) mas asi 5,5 mg jodu dokopy.



9

Re: Jód

Normalne mi to namiešali u nás v lekárni, priniesol som im recept a bez problemov 1Liter 10eur
davam si denne 2krat - 1kvapku + selen 200mcg
je to spravné užívanie?



10

Re: Jód

OK
Ale 5 gramov plus 10 gramov plus 85 ml vody je dokopy menej, nez 100 ml Lugolu,  nie 1 liter.



11

Re: Jód

Ano ale ja som si nechal namiešať 1L



12

Re: Jód

OK



13

Re: Jód

ake by ste my doporučili sposob a mnozstvo uzivania



14

Re: Jód

Neprekracuj dlhodobo 4 kvapky z tohoto denne.
Vyssie davky jodu ustne mozno brat len vo forme KJ alebo organicky viazaneho jodu, teda ked mas na to dost zavazny dovod.



15

Re: Jód

takze 2kvapky denne su pohode? mam robiť aj nejake prestavky
čo je to organicky viazany?  a čo znamena KJ

Naposledy upravil: lavega (2011-08-23 19:41:50)



16

Re: Jód

KJ je jodid draselny(kalium jodatum)
Jod je agresivny prvok, halogen, podobne ako chlor, fluor a brom a v styku s organickymi latkami, najma nenasytenymi olejami sa okamzite naviaze.To je dovod, preco ho nesmies brat privela a preco ho oznacuju smrtkami. Naviazanie znamena zmenu v tele=poskodenie svojim sposobom, ked je vacsie.
Tj ako so vsetkym, primalo je primalo a privela skodi



17

Re: Jód

Tak aká je vhodna forma užívania, okrem toho Lugolu, ten ale tiez pomanha nie?



18

Re: Jód

Lugol je vyborna forma, dobre su aj rozne jodove tinktury, pilulky a roztoky KJ, alebo suseny a cerstvy kelp.
Kto ma dovod pouzivat velke davky jodu(radiacna ochrana  po oziareni, rakovina prs a ine) na to su pilulky KJ od 32 az do 130 miligramove. Samozrejme toto sa neda pouzivat v takych davkach pridlho.



19

Re: Jód

Kelp to su tie morske riasy? pocul som ze vraj davali do tych tabletiek len bezcenne riasy



20

Re: Jód

Kelp je vyborny zdroj roznych mineralov, s obsahom 0.1 az 0.8% jodu, zvacsa vo forme jodidu draselneho  (KJ)
http://en.wikipedia.org/wiki/Kelp



21

Re: Jód

Začal som brat jod vo forme Lugolovhoo roztoku, 1kvapka denne + 200mcg selenu, na druhý den sa my moč sfarbila lahko do červena,
je to normalna reakcia?



22

Re: Jód

Nikdy som to este nepočul.
Neviem, ci je to vylučujuci sa jod alebo nieco ine. Jedine, co som poznal ze sa vylučuje  je po zobrati Stress B neonovozlty moč.



23

Re: Jód

neviem ci si uz videl tieto cisla
http://findarticles.com/p/articles/mi_m … 100767875/
ale naspodu clanku je tabulka a v nej vylucovanie halogenov po jjednej 5mg jod tabletke dvoch a troch,a brom sa pri 5mg jodu nevylucoval skoro vobec mocou,10mg cca len 2 a pol krat viac ako bez jodu ale vyrazne vysie vylucovanie brom nastalo az pri 15mg jodu !!(18krat!!!)takze podla toho ta denna davka by sa mala az niekde tam pohybovat aby sme sa dokazali cistit aj od bromu aj ked doteraz som si myslel ze 5mg staci
fluor sa vylucuoval priamoumerne podanemu jodu a chlor s malymi zmenami.

Naposledy upravil: 5qo (2011-08-29 20:46:52)



24

Re: Jód

Ono aj tieto data su zatial len z jednotlivych pokusov, moze to byt velmi individualne. A najhorsie je to, ze ludia ani nevedia, cim su vlastne zamoreni, lebo na to testy sa robia velmi zriedkavo.
Je tiez velky rozdiel, ako su rozne halogeny v tele viazane, tj v akej forme sa do tela dostali pri pokuse ich vytlacit slabsim halogenom, jodom.Nuz potrebuje to este plno vyskumu.
Zatila je nam jasne, ze sa skodlive halogeny daju z tela vytlacit jodom, aj ked nie vzdy velmi ucinne.
A to tiez zavisi od formy jodu, tj ci je volny(nascent) alebo rozne viazany, tj ionicky(KJ)  alebo rozne organicky, napr na nenasytene rastlinne oleje.



25

Re: Jód

Dobry vecer chcem sa opytat, moja znama ma myom na maternici.  Poradila som jej vase produkty a plus jodovu tinkturu (podla vasho odporucanai) na podbrusko, ale ma reakciu na kozu uplne jej ju vyžerie do červena a potom ju pali.V com je problem? Dakujem



26

Re: Jód

Neviem, aku jodovu tinkturu pouziva, ale taka reakcia by nemala byt z 2% jodu a 2.5% KJ.
Ak to je este privysoka koncentracia, moze si to zriedit napr vodkou 1 ; 1 , aby to drazdilo menej.
Mna nedrazdi ani 5% jodova tinktura raz za tyzden pod pazuchu.

Inac jod sa da berat aj vo forme KJ piluliek, praskoveho kelpu, tinktury do vody a podobne.



27

Re: Jód

Ty riedis 2 g iodu a 2,5 g KI do 100 ml.
No v Lugolovych receptoch vidim, ze davaju az dvojnasobne mnozstvo KI voci I.
Je tym padom iod silnejsie viazany v roztoku, kedze sa ochotnejsie rozpusta pri vyssom obsahu KI  ?



28

Re: Jód

Jod vo vode ani alkoholickom roztoku nie je viazany, ale je volny.
KJ sa pridava najma kvoli lepsej rozpustnosti jodu vo vodnom  roztoku KJ.
Ale aj samotny viazany jod v KJ je pre telo uzitocny, aj ked nie natolko, ako volny jod.

Povodny stary Lugolov roztok mal 5% jodu a 7% KJ vo vode, dnes sa robia casto slabsie.
Tinktury(vodoalkoholicke roztoky) sa vyrabaju najma pre to, ze alkohol rozpusta rozne latky a tak dovoli iodu lepsie prenikat. A tiez rychlejsie vyschne.



29

Re: Jód

Ahoj mily RNG :-)
Chcem ťa poprosit aby si sa mrkol na tuto stranku:
http://www.jodis.sk/index.html
Čo si o tom myslíš?



30

Re: Jód

Yannie napísal(a):

Ahoj mily RNG :-)
Chcem ťa poprosit aby si sa mrkol na tuto stranku:
http://www.jodis.sk/index.html
Čo si o tom myslíš?

Hore je tlačitko "Hladať" treba ho občas aj použiť o Jodise je tu tiež popísané dosť.:)



31

Re: Jód

Vdaka za upozornenie.



32

Re: Jód

RNG napísal(a):

Iherb nie je ani zdaleka najlacnejsi zdroj jodu, najlacnejsie su jodove tinktury, na odstrasenie naroda  pomalovane smrtkami.
Ale ked hovoria, ze to obsahuje len USP jod a KJ,tj nie su nicim inym zamorene, tak je to vhodne aj na vnutorne pouzitie a samozrejme na transdermalne, ktore osobne preferujem/uprednostnujem. KJ je anorganicka forma, menej ucinna ale rozhodne nie neucinna, ako to dokazali mnohi lekari uz pred 25-30 rokmi(pozri temu jod)
Jod samotny sa prudko zlucuje s nenasytenymi olejami a inymi latkami, tj do organizmu po par sekundach  vstupuje dalej ako organicka zlucenina
Kazdy si moze "vyrobit" zmes/zluceninu nenasytenych olejov a jodu jednoducho zmiesanim sam a nemusi kupovat drahy a slaby vyrobok prof. Turianicu
Samotny za studena vytlacany tekvicovy olej, podobne ako aj ine panenske vcitane panenskeho lanoveho su pre nas organizmus zdrave.
Tekvicovy olej je bohaty na steroly, tj dobry na srdce a rozne hormonalne pochody, hlavne pre chlapov, kde znizuje moznost hyperplazie prostaty, u zien je to zase hrubnutie maternice a ine hormonalne problemy.

Ja jem pravidelne surove luskane tekvicove jadierka uz dlhe roky, podobne ako aj jemne mlete lanove semeno.

Zdravím RNG
Ako by som si vedel vyrobiť tu zmes pro.Turianicu, zmiešam lugol s olejom alebo je na to presný postup?
vedel by si mi poradiť.
dakujem



33

Re: Jód

Jodovat sa da akykolvek nenasyteny olej, inac je to test,ktorym bezne zistuju percento nenasytenych zloziek v olejoch.
Panensky tekvicovy olej je vyborny zdroj rastlinnych sterolov(potrebne na tvorenie roznych hormonov)



34

Re: Jód

Kolko jodu a v akej forme sa pridava k oleju, napr na 100g oleja kolko gramov jodu



35

Re: Jód

TYo zalezi od zlozenia toho oleja, poctu nenasytenycvh vazieb a podobne. Na nasytenie davas jod podla pomerov molekularnych vah, jod ma vahu 126.9 a napr bezna mononenasytena olejicka mastna kyselina ma molekularnu vahu 284.
Tj olejicka kyselina nasytena jodom ma vyse 30% jodu na vahu. Tj v jednej kvapke takeho oleja je vyse 10 mg jodu, co je viac, nez odporucaju rozni lekari, proponenti jodu.
Takze odporucam vyrobit napr 2% roztok a pouzivat z neho pocet kvapiek, ktory ti da tie odporocane 2 az 6 mgjodu



36

Re: Jód

lavega napísal(a):
Yannie napísal(a):

Ahoj mily RNG :-)
Chcem ťa poprosit aby si sa mrkol na tuto stranku:
http://www.jodis.sk/index.html
Čo si o tom myslíš?

Hore je tlačitko "Hladať" treba ho občas aj použiť o Jodise je tu tiež popísané dosť.:)

Ďakujem ti, budem si to pamätať :-)



37

Re: Jód

RNG napísal(a):

TYo zalezi od zlozenia toho oleja, poctu nenasytenycvh vazieb a podobne. Na nasytenie davas jod podla pomerov molekularnych vah, jod ma vahu 126.9 a napr bezna mononenasytena olejicka mastna kyselina ma molekularnu vahu 284.
Tj olejicka kyselina nasytena jodom ma vyse 30% jodu na vahu. Tj v jednej kvapke takeho oleja je vyse 10 mg jodu, co je viac, nez odporucaju rozni lekari, proponenti jodu.
Takze odporucam vyrobit napr 2% roztok a pouzivat z neho pocet kvapiek, ktory ti da tie odporocane 2 az 6 mgjodu

Prosim ta RNG ked mam tinkturu 2% jodu a 2,4% KJ (jodid draselny) riedeny v 50% etylalkohole, kolko kvapiek mam dat podla hore uvedenych pravidiel do tekvicového oleja? Je to pre mňa španielska dedina vypocitat to :-)



38

Re: Jód

no doma som namiešal 2 g I + 2,5 g KI .... rozpustalo sa to stale slabo, tak som este dosypal 1,5 g KI... Vtedy sa jod rozpustil cely.
No je to dost silny a drazdivy roztok .. .Po naneseni 4 kvapiek pod pazuch mi tam zliezla koza, trosku to aj palilo...



39

Re: Jód

Petela, do akeho mnozstva vody alebo 50% alkoholu? Bolo to do 95.5 gramov, ako by to malo byt na 2% jodu a 2.5% KJ?
Zvysena citlivost na jod je u maleho percenta ludi, vtedy sa pouziva polovicna koncentracia, plus rozotiera po co najvacsej ploche.



40

Re: Jód

RNG napísal(a):
TYo zalezi od zlozenia toho oleja, poctu nenasytenycvh vazieb a podobne. Na nasytenie davas jod podla pomerov molekularnych vah, jod ma vahu 126.9 a napr bezna mononenasytena olejicka mastna kyselina ma molekularnu vahu 284.
Tj olejicka kyselina nasytena jodom ma vyse 30% jodu na vahu. Tj v jednej kvapke takeho oleja je vyse 10 mg jodu, co je viac, nez odporucaju rozni lekari, proponenti jodu.
Takze odporucam vyrobit napr 2% roztok a pouzivat z neho pocet kvapiek, ktory ti da tie odporocane 2 az 6 mgjodu


Prosim ta RNG ked mam tinkturu 2% jodu a 2,4% KJ (jodid draselny) riedeny v 50% etylalkohole, kolko kvapiek mam dat podla hore uvedenych pravidiel do tekvicového oleja? Je to pre mňa španielska dedina vypocitat to :-)

Naposledy upravil: Yannie (2011-10-25 21:24:46)



41

Re: Jód

Zalezi kolko tekvicoveho oleja chces jodidovat  a ake velke davky z toho chces brat.
Napr jedna kvapka tinktury je asi 40 mg povedzme, z coho vyse 3.5 % je jod, co uz cisty alebo vo forme iodidu, tj asi 1.2 mg jodu je v kvapke dokopy.
Ked chces brat jodidovany olej , a brat 1 lyzicku denne, tak musi obsahovat na davku jodu povedzme 4 mg aspon 3 kvapky tinktury .
Lyzicka oleja je okolo 3 gramy, tj na kazdy gram musis dat kvapku tinktury. Tj napr 100 gramov oleja potrebujes zhruba  100 kvapiek tej tinktury.
Osobne nevidim ziadny dovod na vyrobu jodidovaneho oleja, ked mozes jod do tela dostat aj z vodneho roztoku, aj transdermalne



42

Re: Jód

Dakujem. Toto je dolezita informacia.

Ten olej mozem dat napr. synovi, je chudy, tak ako vyzivu supnem do oleja kvapky tinktury a ma jod. Ale inak si ja davam tinkturu transdermalne raz tyzdenne 15 kvapiek.

Este otazky ohladom mnozstva:

1. Pri znizenej cinnosti stitnej zlazy staci podla teba tych 15 kvapiek (cize cca 15 mg) tyzdenne? Nemala by som brat viac?
2. 9 rocnemu dietatu kolko jodu by som mohla davat?

Vopred dakujem.



43

Re: Jód

Tazko povedat, co je optimalne. Japonci maju priemerny prijem jodu na dospeleho 13.5 mg DENNE.Dostavaju to najma vo forme kelpu,, kde je jod zvacsa vo forme KJ
Rozni lekari odporucaju 2 az 6 mg, niektori aj ovela viac, z coho vacsina je vo forme KJ, len mensia cast je vo forme volneho jodu alebo jodu viazaneho na mastne kyseliny.
Takze z hladiska tohoto, ta davka 15 mg za tyzden je to minimum odporucane a mozes to kludne aj zdvojnasobnit, ba i viac, nakoniec transdermalne podanie nie je 100% absorbovane, mnohi uvadzaju, ze znacna cast jodu sa odpari/sublimuje.....

Vsetky davky su vzdy vzhladom na vahu, nie na vek. Odporucane su obvykle na 70 kg priemernu osobu,. na ine vahy to treba samozrejme preratat v pomere vah.



44

Re: Jód

Len tak pre zaujímavosť, ľudia na curezone do seba hádzali aj 600 mg jódu počas 3 mesiacov aj dlhšie. Je to dobré na parazitov, candidu. H. pylori to vie zničiť bez problémov. Ja osobne beriem 40 mg denne na dorovnanie deficitu.



45

Re: Jód

Opatrne s tymi 600 mg!!!.
50 miligramov KJ mozno aj dlhodobo, ale nie cisteho/neviazaneho  jodu, alebo viac KJ, nez 100 mg .
Jod sa totiz viaze v tele, je to reaktivna latka=volny radikal, KJ naproti toui je mala neutralna molekula, dobre vodorozpustna, takze prebytky vypadnu mocom po case, ked sa telo jodom nasyti(loading)
Radiacne pilulky, davka 130 mg KJ sa berie len asi 10 dni dokopy



46

Re: Jód

Dakujem RNG.



47

Re: Jód

OK



48

Re: Jód

rng, áno, doplnil som do 100 g vodu a potom som dosypal este navyse ten 1,5 g KI, nakolko pri tom povodnom pomere stale ostavali dole krystaly jodu...
Bezne som predtym uzival tuto koncentraciu, no teraz sa mi stalo toto ...
Hocikde indena tele je to OK, no pod pazuchou mi ta koza zliezla... mozno zato, ze je tam vlhko... Aj ked som dobre dlho cakal, aby mi to vyschlo na 100 %...
Davam si tento roztok na miesta, ktore sa bezne potia, aby posobil antifungalne a podobne ... naapriklad minule som si natrel tym prsty na nohach a medziprstove priestory, potom okolo varlat a zadku, s prepacenim smile))



49

Re: Jód

Takže Lugolov roztok je najjednoduchšia,  najlahšia a najlacnejšia forma prijmu jodu.
aspoň to tak vydím.



50

Re: Jód

Petela, rozried si to na polovicu, ked s tym mas problem.
Najlacnejsia forma je jodova tinktura, nie lugolov roztok, lebo ten ma uz punc "medickeho" pouzitia, kdezto jodova tinktura je predavana ako kozna dezinfekcia.
Tinktura aj rychlejsie vyschne, aj sa da tensie rozotriet, takze je mensia sanca moznej  reakcie na jod.