1

Téma: Pitie vody z reverznej osmózy a fyzická aktivita

Denne pijem vodu z reverznej osmózy asi okolo 3 litrov, stravujem sa zdravo a robievam si denne aj zeleninové šťavy, okolo pol litra až litra, občas pijem aj tie zelené superfoody, ja som bola v tom, že takáto strava mi plne nahradí prípadný minerálny deficit z vody, keďže si myslím, že zdrojom minerálov by mala byť strava, ktorá ich obsahuje v organickej podobe a nie voda.

Ale včera som bola na túre, dosť som sa spotila a asi v polovičke som začala doslova strácať vedomie, strašná svalová slabosť, pocity dezorientácie, bolesti hlavy, urobila sa mi tma pred očami, nikdy v živote som niečo takéto nemala. Ráno pred odchodom na túru som vypila doma ale liter vody z RO, zjedla som jeden chlieb a vypila som pol litra zeleného superfoodu, na túru som si zobrala čaj z vody z RO, takže v podstate tekutina bez minerálov a už som ale nič nejedla počas túry, je možné, aby sa v priebehu troch hodín, keď sa človek silno potí tak náhle rozhodila hladina elektrolytov? Počas bežnej aktivity som nikdy takéto niečo z tej vody nepozorovala, preto som ju ani nejak neriešila počas tej túry a so sebou som si nezobrala nič, len tekutiny.



2

Re: Pitie vody z reverznej osmózy a fyzická aktivita

Ked sa clovek poti, moze stratit aj gram-dva soli. Tolko rozhodne nemozes dostat z vody, ale len z koncentrovanych potravin.
A podla toho ako to pises si vypila asi 2 litre vody a nejedla dokopy nic.
Pred dvoma rokmi tu zomrela jedna mlada zena, co vypila zo stavky 4 litre vody naraz. A to sa ani nepotila na ture....



3

Re: Pitie vody z reverznej osmózy a fyzická aktivita

Ale tak čo by ste potom radili? Brať si so sebou na väčšiu fyzickú aktivitu vždy nejaké jedlo a priebežne jesť, alebo prípadne nejak tú vodu z osmózy obohatiť, napr. dať do nej himalájsku soľ, nejaké práškové minerály, alebo ju nariediť s nejakou zeleninovou šťavou? Ešte by ma zaujímalo, keď človek napr. taký maratónec stratí extrémne veľa tekutín potom a dosť sa odsolí, ten určite nemá čas na nejaké pojedanie cestou, aký nápoj by ste u neho zvolili? Keď fungujem na vode z reverznej osmózy, naozaj stačí, keď na dlhodobej túre zjem občas jablko, banán, chlieb, telo si z potravy tak rýchlo dokáže doplniť elektrolyty?



4

Re: Pitie vody z reverznej osmózy a fyzická aktivita

Rozne sportove napoje su obohatene mineralmi.
Na tom nezalezi, ci pijes RO vodu alebo z vodovodu, ani jedna nema dost soli. Voda z vopdovodu ma 70 az 150 mg na liter, RO asi desatinu z toho a krvna plazma ma 9000 mg na liter.
Zelenina a ovocie su bohate na mineraly, zeleninove stavy tak isto. Tak ked nechces pit nejake drahe sportove drinky, zjedz banan , jablko,  a podobne, dostanes s tym stovky miligramov soli(mineralov)Najrych,lejsie sa to vstrebava samozrejme zo zeleninovych stiav, takze keby si mala so sebou okrem vody aj flasku so zeleninovou stavou, rozhodne by si predisla odsoleniu.
Inac v tropoch bezne predavaju male solne/mineralove pilulky, preto ze pri namahe v teple mnohym ludom dochadza zle.



5

Re: Pitie vody z reverznej osmózy a fyzická aktivita

RNG napísal(a):

Rozne sportove napoje su obohatene mineralmi.
Na tom nezalezi, ci pijes RO vodu alebo z vodovodu, ani jedna nema dost soli. Voda z vopdovodu ma 70 az 150 mg na liter, RO asi desatinu z toho a krvna plazma ma 9000 mg na liter.
Zelenina a ovocie su bohate na mineraly, zeleninove stavy tak isto. Tak ked nechces pit nejake drahe sportove drinky, zjedz banan , jablko,  a podobne, dostanes s tym stovky miligramov soli(mineralov)Najrych,lejsie sa to vstrebava samozrejme zo zeleninovych stiav, takze keby si mala so sebou okrem vody aj flasku so zeleninovou stavou, rozhodne by si predisla odsoleniu.
Inac v tropoch bezne predavaju male solne/mineralove pilulky, preto ze pri namahe v teple mnohym ludom dochadza zle.

Bludička napísala: "včera som bola na túre, dosť som sa spotila a asi v polovičke som začala doslova strácať vedomie, strašná svalová slabosť, pocity dezorientácie, bolesti hlavy, urobila sa mi tma pred očami, nikdy v živote som niečo takéto nemala. Ráno pred odchodom na túru som vypila doma ale liter vody z RO, zjedla som jeden chlieb a vypila som pol litra zeleného superfoodu"
Človeku nemusí prísť zle len z nedostatku elektrolytov. Na strednej som takto skolaboval na telesnej výchove, a to som prijímal stravu normálne.



6

Re: Pitie vody z reverznej osmózy a fyzická aktivita

Ivan napísal(a):
RNG napísal(a):

Rozne sportove napoje su obohatene mineralmi.
Na tom nezalezi, ci pijes RO vodu alebo z vodovodu, ani jedna nema dost soli. Voda z vopdovodu ma 70 az 150 mg na liter, RO asi desatinu z toho a krvna plazma ma 9000 mg na liter.
Zelenina a ovocie su bohate na mineraly, zeleninove stavy tak isto. Tak ked nechces pit nejake drahe sportove drinky, zjedz banan , jablko,  a podobne, dostanes s tym stovky miligramov soli(mineralov)Najrych,lejsie sa to vstrebava samozrejme zo zeleninovych stiav, takze keby si mala so sebou okrem vody aj flasku so zeleninovou stavou, rozhodne by si predisla odsoleniu.
Inac v tropoch bezne predavaju male solne/mineralove pilulky, preto ze pri namahe v teple mnohym ludom dochadza zle.

Bludička napísala: "včera som bola na túre, dosť som sa spotila a asi v polovičke som začala doslova strácať vedomie, strašná svalová slabosť, pocity dezorientácie, bolesti hlavy, urobila sa mi tma pred očami, nikdy v živote som niečo takéto nemala. Ráno pred odchodom na túru som vypila doma ale liter vody z RO, zjedla som jeden chlieb a vypila som pol litra zeleného superfoodu"
Človeku nemusí prísť zle len z nedostatku elektrolytov. Na strednej som takto skolaboval na telesnej výchove, a to som prijímal stravu normálne.

To bola silná hypoglykémia, nie problém s elektrolytmi, jedna z prvých, čo som mala, neskôr sa ešte pár krát zopakovali, stačila aj menšia fyzická námaha, príčina adrenálna únava, teraz to už nemávam ako som prestala mať problém s nadobličkami.



7

Re: Pitie vody z reverznej osmózy a fyzická aktivita

V tele vyraba cukor pecen pri nedostatku v krvi procesom neoglucogenesis, najma z bielkovin a z tukov.
Kedze rozne procesy v tele su rozne ovplyvnovane hormonami, aj vyroba cukru v peceni je tym ovplyvnena. Pre tych co maju zlu regulaciu cukru v krvi odporucam jest sacharidy s co najnizssim  glycemickym indexom, aby sa im uvolnoval postupne cukor dlhe hodiny do krvi, pripadne nosit sa sebou vzdy nejake tycinky, co obsahuju pre pripad potreby trochu cukrov, ako napr polosladku nemliecnu cokoladu alebo aspon  keksy.
Na porovnanie, mechanicka energia pri turach spotrebuja asi max 300 Kcal za hodinu, a to sa rovna energii zhruba z 7 deka muky alebo cukru. Samozrejme to je na priemernu 75 kg osobu a rychlost asi 4 km za hodinu.
http://www.brianmac.co.uk/energyexp.htm
Pecen ma aj urcite mnozstvo glykogenu, co tak isto pomoze. Ale toto sa da vycerpat za den dvas, a ked napr den ptred tym poriadne nejes, mozes si ten glykogen vycerpat a potom zostava v krvi len to, co sa uvolni pri traven alebo vytvori v peceni.