1

Téma: Ghí maslo

RNG, nie je náhodou toto maslo tiež zničený tuk? Čo som si čítal, tak je veľmi zdravé. Čo na neho hovoríš?



2

Re: Ghí maslo

Ghee maslo je v podstate normálne maslo, kde sa dlhším šetrným zahrievaním odstráni bielkovinová časť, zvyšky mlieka a voda, zostane potom len čistý tuk a tým pádom sa potom tak neprepaľuje, ak sa používa na tepelnú úpravu a je vhodné aj pre ľudí s laktózovou intoleranciou. Teraz zase prichádzajú na to, že saturované tuky sú fajn - kokosový tuk, maslo, samozrejme neprepálené bez oxidovaného cholesterolu.

http://articles.mercola.com/sites/artic … d-Fat.aspx

Naposledy upravil: bludicka (2012-03-05 10:29:31)



3

Re: Ghí maslo

Ghi nie je vzdy setrne zbavovane bielkovin. Maslo obsahuje v prirodnej forme tuky uzavrete v mikroglobuliach, cim su ochranene proti oxidacii  a aj v tele si o to menej nasadaju na steny ciev. Homogenizacia tieto mikroglobule roztrha, tak isto pretavovanie a" cistenie"/clarification masla. Samozrejme vysledny produkt menej dymi, podobne ako aj znicene rastlinne oleje "stabilizovane"
Neustale propagovanie podstranenia skodliveho cholesterolu je vlastne zakerna reklama na proticholesterolove lieky. Cholesterol je v tele potrebny na hromadu procesov a to aj LDL, aj HDL. jediny problem predstavuju, ked ich telo v peceni vytvori privela z prebytocnych cukrov a ked sa zacne oxidovany LDL a najma  VLDL usadzovat na homocysteinom zdrsnenych vystelkoch ciev.
Fakt je totiz, ze az 80% cholesterolu neprichadza z potravy, ale si ho v tele vytvarame sami. A ze tlak proti zivocisnym jedlam a tukom, tiez nasytenym je reklama na polnohospodarske prebytkove produkty, hlavne rozne serialy(cereal) kde prave prebytky cukrov sposobuju dnesnu katastrofu zapchatych ciev.
Inac na margo proticholesterolovej manie, z rozboru zapchatych ciev napr mladych vojakov pri pitvach zistili, ze nanosy na cievach sa skladaju z 80% polymerizovanych=znicenych tukov, 15 % je oxidovany LDL a vLDL, a 5% mineraly, hlavne pozostatky kalcifikacie ako nasledku roznych  zapalovych procesov.
Takze skutocny boj proti zapchvaniu ciev by mal byt v prvom rade znizovanie homocysteinu(B-6 B-9 a B-12 znizia hladinu metylaciou homocysteinu)
vyhybanie sa znicenym rastlinnym tukom a olejom(tj jest len panenske)
a v strave nemat prebytky cukrov, najma fruktozy,  a jemnych skrobovin.
A pre istotu, kedze toto sa dost tazko vsetko odrazu robi, je potrebne si precistovat cievy lecitinom a lipazou, pripadne obcas aj chelaciou, ktora odburanim kalcifikacnych vrstiev pomoze telu odstranit tie tukove a tukovobielkovinne a mineralove  "laminaty" z ciev.



4

Re: Ghí maslo

Takže to ghee maslo je zlé alebo nie, nejak som Vás moc nepochopil, haha...



5

Re: Ghí maslo

Ghee je maslo, ktore je poskodene vysokymi teplotami pri pretaveni. Ja mam rad prirodne neznicene produkty=nazyvane tiez panenske(virgin)
Podobne su poskodene napr tmave sezamove oleje vyrobene z prazenych sezamovych semien a vsetky ine priemyselne tazene oleje, stabilizovane, clarifikovane a hydrogenizovane.
Jedine ktore odporucam su za studena lisovane, neuptravovane. U masla je to zberana smotana(kysla ci sladka) kedysi zmutena v maselnickach, dnes odstredovana v odstredivkach(centrifuge).
Uz aj maslo z homogenizovaneho mlieka je poskodene tou homogenizaciou. Jedine rychla nizkotepelna pasterizacia ho necha pomerne neposkodene
Ale pri dnesnych hygienickych standartoch nepasterizovane(raw) produkty sa povacsine na trh nepovoluju.

Naposledy upravil: RNG (2012-03-21 18:00:53)



6

Re: Ghí maslo

RNG a bravčovú masť? To je asi tiež zlé...



7

Re: Ghí maslo

Ja zboznujem bravcovu mast, najma z udenej slaniny. Ale zialbohu to je velmi nezdrave, tak sa krotim a pouzijem to len parkrat do roka.
Aj psychike treba obcas posluzit...



8

Re: Ghí maslo

Zdravím RNG
Počuli ste už o Mangalici, je to plemeno prasiat bolo vyšľachtené v roku 1833, že vraj ma zloženie tuku podobné panenskému olivoémuý oleju. Asi preto sa o tom tak malo vie! Mate o tom nejake informacie?

http://prokop.blog.idnes.cz/c/176527/Ma … svini.html
http://dobresyry.vsade.sk/mangalica.php



9

Re: Ghí maslo

Volne sa pasuce svine, hlavne na zaludoch maju samozrejme ine a lepsie  zlozenie masa a tukov, ako v chlievoch drzane a krmene krmnymi zmeskami z beznych zrnin.
Ale tvrdit, ze ich tuk je podobny olivovemu oleju je uplna loz.
Zivocisne tuky su v drvivej vacsine nasytene, ich obsah odzrkadluje potravu, ktorou sa zvierata krmia, alebo su krmene.
Zialbohu nase tuky su povacsine z bezne pestovanych rastlin, nizke na omega 3 oleje a ked tym istym krmis aj prasata, tak maju tak isto nizky obsah omega 3 olejov, tiez inych pre nas potrebnych, ale deficitnych latok, lebo ich intenzivne pestovane plodiny nemaju tj prasata ich nemaju kde dostat, leda ze sa volne pasu v lesoch.



10

Re: Ghí maslo

Co ja viem o mangalici, tak je tam vyhoda v pomere HDL > LDL cholesterolu. Cize teoreticky by malo mat zdravsy tuk, ale ziadny zazrak.



11

Re: Ghí maslo

Vyse 80% cholesterolov v krvi pochadza z nasej vlastnej peceni, kde sa tvoria z prebytocnych cukrov, najma z fruktozy. Takze lekari siria paniku s obmedzovcanim zivocisnych tukov, a neadresuju velmy problem s prebytocnymi cukrami, najma "umelymi", ako high fructose corn syrup, ktori potravinari pridavaju do vsetkeho.



12

Re: Ghí maslo

Ked uz tu bola rec o zly a dobrych tukoch...
V tejto natierke su skodlive tuky ? http://www.iherb.com/Artisana-Cacao-Bli … 27-g/27174



13

Re: Ghí maslo

Rozhodne nie. to je vyborny vyrobok, aj ked ma trosku cukru z agave "medu"



14

Re: Ghí maslo

super.
dakujem pekne.



15

Re: Ghí maslo

OK



16

Re: Ghí maslo

RNG píšeš v odpovedi vyššie, že bravčová masť je veľmi nezdravá. Ja som si práveže po prečítaní diskusií myslela že keď občas vysmážam napr. rezne tak masť je lepšia voľba ako napr. rafinovaný olej. Mýlim sa? A prečo je masť nezdravá? A na čom by si vysmážak napr. rezeň ty hypoteticky?Ďakujem indiga



17

Re: Ghí maslo

To som nikdy netvrdil. Hovorim len, ze prasata z velkochovov nemaju zlozenie masa a tuku  pre nas velmi dobre.
Celkove vysmazanie nie je velmi dobra priprava jedla, lebo sa pri nom zahreju na vysoku teplotu oleje/mast, ktore sa pri tom nicia a podobne sa vysokymi teplotami nici aj maso a rozne obaly na nom.
Nuz ale obcas jem aj ja vysmazane, lebo som si na to z mladosti navykol.
Clovek nemoze robit vsetko, co by si prial pre zdravie....



18

Re: Ghí maslo

RNG napísal(a):

To som nikdy netvrdil. Hovorim len, ze prasata z velkochovov nemaju zlozenie masa a tuku  pre nas velmi dobre.
Celkove vysmazanie nie je velmi dobra priprava jedla, lebo sa pri nom zahreju na vysoku teplotu oleje/mast, ktore sa pri tom nicia a podobne sa vysokymi teplotami nici aj maso a rozne obaly na nom.
Nuz ale obcas jem aj ja vysmazane, lebo som si na to z mladosti navykol.
Clovek nemoze robit vsetko, co by si prial pre zdravie....

Ja som myslela túto tvoju odpoveď č.7 v tejto téme:
Ja zboznujem bravcovu mast, najma z udenej slaniny. Ale zialbohu to je velmi nezdrave, tak sa krotim a pouzijem to len parkrat do roka.
Aj psychike treba obcas posluzit...

Ale nevedela som že nie samotná masť ako taká je nezdravá, ale to, akým spôsobom tie prasatá kŕmia.Ďakujem za odpoveď indiga

Naposledy upravil: indiga (2013-01-29 10:14:45)



19

Re: Ghí maslo

Dalsia vec, preco je mast z udenej slaniny nezdrava su dechty v nej(udenie) a najma nitridy, ktorymi ju konzervuju pri skvareni vytvaraju skodlive peroxidy a oxidy, ktore su pre nas skodlive a dokonca karcinogenne.
Ale zrieknut sa ich neviem celkom, preto radsej zjem viac antioxidantov ale obcas si oskvarky /oprazenu slaninu predsa len doprajem.



20

Re: Ghí maslo

Ďakujem za reakciu. My vyrábame masť zo surovej slaniny doma, tak dúfam že je to lepšie ako z údenej slaniny. Ďakujem RNG. indiga



21

Re: Ghí maslo

Definitivne ovela lepsie  najma ked ju dostanete cerstvu, bez konzervacnych prostriedkov a vytapate dlho pri nizkej teplote, dobre zakryte proti oxidacii.
Ja to poznam velmi dobre pri porovnani napr masa cerstvo pripraveneho hodinu/dve po zabijacke a masa z obchodu. Uz len chutove sa to neda ani porovnat.
Zialbohu dostat nekonzervovane cerstve maso je dnes skoro nemozne.