1

(16 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

RNG, čo povieš na žaluďovú a čakankovú "kávu" alebo skôr kávovinový nápoj?

Som si všimla, že mi vždy pomáhajú pri trávení, nejak stimulujú žlčník, ale aj keď ich vypijem nalačno, mi urobia dobre.

Tá žaluďová chuťovo nič moc, ale tá čakanková mi chutí.

2

(190 odpovedí, zaslaných do Choroby tráviacej sústavy)

Podľa mňa banány a také to bobuľovité ovocie napr. čučoriedky ak sa dajú menej, je úplne ok, alebo aj marhule s ryžou, ak tam tie marhule dám skôr na ochutenie. Problém robí také to vodnatejšie ovocie (broskyne, hrušky, slivky, melón vo väčších množstvách), to sa trávi rýchlo a len prebehne žalúdkom, najlepšie jesť skôr samé.

3

(9 odpovedí, zaslaných do Témy, ktoré nespadajú medzi ochorenia)

to mydlo na vlasy som si moc neobľúbila, moc vysušovalo a nechávalo taký povlak na vlasoch

4

(9 odpovedí, zaslaných do Témy, ktoré nespadajú medzi ochorenia)

Šampón s jednoduchým a prírodným zložením je urtekram. Výborný šampón, ktorý ja používam aj ako sprcháč a na vlasy v jednom, umývam si ním aj pleť, je tento detský nechtíkový od weledy (majú v dm drogérii, len treba hľadať v detskom oddelení), pre mňa jeden z naj, sú tam len cukrové tenzidy:

http://www.slnecnica.sk/produkt/nechtik … eda-200ml/

Zaujímavé je aj beztenzidové čistenie s LavaErde od Logony.

Lebo pregnenolone je na začiatku, z neho sa vytvárajú všetky steroidné hormóny  a tak telo má možnosť rozhodnúť sa, čo si vyrobí, ale niekomu sa zvýši napr. DHEA po braní pregnenolonu a niekomu nie, to človek nikdy nevie, že na čo sa to vlastne premení, či zoberie pregnenolon alebo dhea. Pregnenolone má trochu iné účinky ako napr. dhea, viac funguje na mozog a vnímanie, zlepšuje pamäť. Takisto pregnenolone nezvyšuje u žien toľko testosterón a vedľajšie účinky z neho ako rast chĺpkov, akné, mastná pleť apod.

Progesterón som brala denne len 10-15 mg a stačil mi týždeň, aby sa dostavili z neho tie účinky, teraz už necítim po ňom nič, tak ho neberiem.
A DHEA vyskúšam 5 mg. Tá keto verzia ma moc nezaujíma, lebo nemá vraj tie účinky DHEA, tá keto verzia nemá vplyv na vytváranie hormónov a ja ju chcem vyskúšať zrovna pre tie hormonálne účinky. Neviem, či tá keto verzia znižuje kortizol ako tá normálna verzia. Väčšina článkov sa týka bežnej DHEA, aj Ray Peat píše hlavne o nej.

Čítala som viacej kníh o hormónoch a niektorí lekári sú úplne šialení, mužom dávajú 200 mg dávky progesterónu a ešte tam vypisujú, že aké je to neškodné.

Vedľajšie účinky nadmerného brania progesterónu:
http://rhythmicliving.org/?page_id=60

Ženy, čo berú celé mesiace vysoké dávky progesterónu, tak z estrogénovej dominancie sa presunú do progesterónovej dominancie, progesterón sa im naakumuluje v tukovom tkanive z tých krémov a ešte celé mesiace vylučuje po tom, čo si ho prestanú natierať.

6

(110 odpovedí, zaslaných do Témy, ktoré nespadajú medzi ochorenia)

Veď to nie je žiadne bojovanie a očierňovanie doplnkov! Veď toto je fórum o skúsenostiach ľudí s doplnkami výživy, len keď sa stále tie doplnky prehlasujú za také super neškodné, tak potom bežný človek získa dojem, že môže do seba dávať 50-100 mg zinku denne dlhodobo a nič sa mu nestane ako sa to stalo mne. Môže sa kľudne predávkovať tukorozpustným vitamínom A. Odkiaľ má on vedieť, že zinok by sa mal brať napr. s meďou a že po istej dobe sa jeho telo saturuje a môže už ísť do toxicity? Čo sú vlastne tie bežné doporučené štandardné dávky a ako dlho ich človek môže brať, aby si neuškodil,  nehovoriac o individuálnej potrebe, chorobe, ktoré zvyšujú nároky na živiny?

Paul Jaminet (rozhodne mi nepríde, žeby niečo a niekoho očierňoval) píše o tom niacine len v tej súvislosti, že pre zdravého človeka jeho vysoké dávkovanie neprináša extra benefity:
http://perfecthealthdiet.com/2012/04/ar … dangerous/

Zase pre chorého človeka môže mať niacin význam a zmysel brať, pretože určité ochorenia vytvárajú potreby pre špecifické živiny a vznikajú tam veľké deficity (ako napr. niektoré psychiatrické ochorenia sa liečia vysokými dávkami niacinu). Alebo ja som jednu dobu brala vysoké dávky folátov, čo by pre bežného človeka boli toxické. Takisto som brala jednu dobu lithium, lebo som sa cítila po ňom dobre.

V Amerike sa mnohé potraviny fortifikujú s folic acid a umelými vitamínmi, takisto železo, niacín. Foláty sa nachádzajú prirodzene v potravinách, "folic acid" je umelá verzia.

RNG beriem konšpiračné teórie, očierňovanie..., ale veď aj bioidentické hormóny môžu byť škodlivé, veď potom by o tom predsa nepísali ľudia na fórach a predávanie DHEA 50-100 mg, čo prekračuje niekoľkonásobne to, čo si telo fyziologicky vyrobí asi tiež nebude ok. Veď celé vlákno je o bioidentických hormónoch a nie umelých.

8

(110 odpovedí, zaslaných do Témy, ktoré nespadajú medzi ochorenia)

Som písala, že tie doporučenia sú PREVENTÍVNE dávky vitamínov a minerálov pre zdravých ľudí na nutrične kvalitnej strave, o tej strave oni napísali celú knihu. Takže jasné, že to nemusí sedieť pre každého.

9

(110 odpovedí, zaslaných do Témy, ktoré nespadajú medzi ochorenia)

Inak zinok patrí medzi ťažké kovy, mne trvalo mesiace, kým mi došlo, že som sa ním priotrávila, možno organizmus má nejaké kompenzačné mechanizmy, ale potom z týždňa na týždeň sa mi tak zhoršil zdravotný stav, že to mi už zaplo, že niečo nie je v poriadku. A potom to bolo ešte zaujímavé, keď som začala dopĺňať tie deficitné minerály, lebo ako sa tie minerály začali zabudovávať do tela a nejak vyrovnávať ich hladina, tak sa mi tie symptómy ešte zosilneli.

A potom som našla na internete na fórach rovnako otrávených ľudí zinkom a riešili to isté, čo ja.

10

(110 odpovedí, zaslaných do Témy, ktoré nespadajú medzi ochorenia)

No zrovna tomu zdravému človeku sa to stane skôr, než tomu chorému!

Chorý autista, alebo ortuťou zaťažený človek môže mať dennú potrebu zinku do 100 mg denne, vlastne toxická dávka pre bežného človeka a zdravý človek s kvalitnou stravou nemusí potrebovať žiaden doplnkový zinok, takže pôjde rýchlejšie do tej toxicity, ak by ho začal suplementovať vo vysokých dávkach.

11

(110 odpovedí, zaslaných do Témy, ktoré nespadajú medzi ochorenia)

Miešaš hrušky s jablkami, teraz nemyslím jód, ale čo si písal aj o tých mineráloch v inom vlákne, predávkovať izolovanými suplementami sa môže aj úplne zdravý človek, ak jeho organizmus sa už saturoval. Môžeš tri mesiace bez problémov brať nejaké dávky napr. zinku, štvrtý mesiac sa Tvoje telo saturuje a ide už do toxicity (to nevyčúraš močom), zinok sa Ti bude pekne ukladať v organizme ako ťažký kov. Prečo napr. ľudia, ktorí majú doma namontované medené potrubie, tak sa zistilo, že väčšina vykazuje zvýšené hladiny medi v organizme, ktorú prijmú vo vode? Prečo tú nepotrebnú meď nevylúčia?

Že ja mám zníženú schopnosť vylučovať ťažké kovy nemá vôbec nič spoločné s tým, že sa predávkujem izolovanými suplementami, ale skôr s tým, že mám nutrične kvalitnú stravu a jednoducho nepotrebujem už toľko suplementovať! A takisto aj tým, že už roky beriem suplementy a naučila som sa vysledovať, čo mi ktorý minerál robí, ale veľa ľudí to ani nedokáže odsledovať, kedy sa ich organizmus už saturoval a ide to toxicity, ale to píšem stále o izolovaných suplementoch, stravou si toto nespôsobíš, pretože v strave máš všetky minerály, máš tam vždy zinok a meď len v rôznych pomeroch a nemáš tam zďaleka také množstvá tých minerálov, aby si sa nimi priotrávil.

Ohľadom jódu je to zložité, tí, čo majú problémy so štítnou, ho nemusia moc dobre tolerovať.

Ale inak čo je zaujímavé, že aj tie zožltnuté slnečnicové semiačka mi naklíčili! Ten proces namočenia ich ako keby nejak zregeneruje a oni "ožijú", možno sa nejak "samoopravia":), lebo naklíčené už chutili ok a vôbec nie zoxidovane. Slnečnica má super klíčivosť. Keby to tak fungovalo s človekom big_smile.

Aj s mandľami som to skúšala, nechala som ich v chladničke namočené tri dni a úplne ožili, pekne napučili a zo žltých sa stali bielučké.

aj keď mám napr. staršie strukoviny a viem, že budú tvrdé, tak si ich dám naklíčiť a potom uvarím.

A ešte by ma zaujímalo, prečo ženy v tradičných kultúrach netrpia nejak silnými príznakmi menopauzy, hormonálnymi problémami a pod. a tie si určite nenatierajú na seba hormonálne krémy. Lenže dnes každá druhá moderná žena si môže gratulovať, ak sa dopracuje do menopauzy a nevyberú jej maternicu, neskončí s nejakými cystami, rakovinou, ženskými problémami. Asi treba hľadať príčinu problému inde a nie ju riešiť "hormonálnou suplementáciou".

Výborné články o hormónoch píše Ray Peat, ktorý skúmal progesterón celý život a on napr. moc nedoporučuje suplementáciu DHEA, píše, že ak zoberie DHEA človek, ktorý má problémy s hormónmi štítnej žľazy, je deficitný na progesterón a pregnenolón, alebo žena s cystickými vaječníkmi (tá si z neho vytvára estrogén), tak nemusí u neho najlepšie fungovať. Takisto zistil, že ak sa suplementujú vyššie množstvá DHEA, zväčší sa pečeň. Doporučuje pregnenolón ako bezpečnejšiu variantu DHEA.  DHEA doporučuje v množstvách 2 až 5 mg denne.

„The most recent bad news about DHEA is that it modifies glial (brain) cells into the type associated with inflammation. Because pregnenolone converts to both progesterone and DHEA, it is much safer.“

Ja som čítala teraz veľa na svetových fórach o skúsenostiach ľudí s užívaním DHEA a hlavne tí, čo sú viac chorí, mávajú s jej suplementáciou problémy, rôzne vedľajšie účinky, nefunguje im dobre alebo sa im tvorí napr.z  DHEA viac estrogénu. Mňa z DHEA aj z minimálnych dávok kedysi pred rokmi len bolela hlava, po pregnenolone som necítila vôbec nič a z progesterónu som bola celý deň ospatá (jeden z jeho vedľajších účinkov, ak sa berie vo väčších množstvách). Fyziologicky ženy tvoria denne asi 10-15 mg progesterónu a DHEA človek tvorí denne ca. 12-15 mg a na internete sa predávajú doplnky, kde máš 50 mg DHEA! Hormóny, ak zafungujú, tak spravidla ten účinok človek cíti hneď, takže nemusí ich brať mesiac a dúfať, že o mesiac uvidí nejaký efekt.

Lekár, ktorý napíše, že 200 mg progesterónu nemá žiadne vedľajšie účinky ako teraz čítam  knihu od Dr. Platta, tak taký ma vôbec nezaujíma, pretože fóra sú plné žien, čo sú predávkované progesterónom a trpia mesiace vedľajšími účinkami.

Na správnu tvorbu hormónov sa človek potrebuje detoxikovať, doplniť kľúčové živiny, ženy mávajú veľmi často toxicitu meďou a meď silne koreluje s hladinou estrogénu, funkčnú pečeň a hlavne v poriadku štítnu žľazu a nadobličky, odbúrať stres a faktory, ktoré  zvyšujú chronicky kortizol a ten následne potláča DHEA, pregnenolone. Veľmi dobre sa dajú hladiny hormónov „korigovať“ aj minerálmi, zinok silne koreluje s hladinou progesterónu, meď, borón, mangán sú zase estrogénové minerály. Ak je človek chorý, tak niektoré minerály v sebe zadržiava, iných má naopak nedostatok, o tom je zase nutričná terapia a „balansovanie minerálov“.

Mňa by zaujímalo, že či naozaj tvorba DHEA klesá vždy s vekom, alebo je to len tým, že starobou sa človek stáva viac chorý, zaťažený toxínmi, nefunguje mu dobre pečeň,  netrávi mu dobre a teda sa stáva deficitný na živiny a minerály, lebo jeden lekár písal, že to nie je pravda, že DHEA môže mať v norme aj starší človek. Lebo keď človek číta o hormónoch od takých známych osobností ako Suzanne Somers (hrala v seriály Krok za krokom), ktorá napísala pár populárnych kníh o hormónoch, tak tá ich jedáva ako lentilky, na raňajky a večeru si šupne DHEA, keď sa jej libido nezdá vo forme, medzitým 100 mg progesterónu, aby sa udržala v kráse a v kondícii. No kuknem sa ňu tak o dvadsať rokov, ako dopadne a potom sa rozhodnem big_smile.

Kupujem aj tie lídlove, ale iba do chleba, musím sa pozrieť, odkiaľ ich vlastne berú. Ja si vždy tie semiačka vizuálne skontrolujem, keď sú také staršie, zožltnuté, to človek už vidí na pohľad.

16

(110 odpovedí, zaslaných do Témy, ktoré nespadajú medzi ochorenia)

800 mcg selénu??? Po mojej poslednej selénovej otrave, si dávam len 200 mcg za týždeň (máš to aj v tých doporučeniach), inak ľudia sa dokážu selénom priotráviť aj z para orechov, som čítala na fórach a ja som tie para orechy dakedy zožrala aj sáčok na posedenie. A si tam asi čítal, že doporučujú denne 225 mcg jódu. Lebo ja som sa aj kelpom raz predávkovala a zväčšila sa mi štítna žľaza.  Takže ja som aj s jódom veľmi opatrná.

17

(110 odpovedí, zaslaných do Témy, ktoré nespadajú medzi ochorenia)

Veľa máš vysvetlené v tom odkaze o doplnkoch, čo som Ti posielala, aj vitamín c a aj K2.

Ja si antioxidanty v doplnkoch nekupujem, občas kurkumin, astaxanthin, kupujem si radšej "antioxidančné potraviny", lesné čučoriedky si zamrazím 10 kg, kupujem sušený rakytník, prášok zo šípok, aróniu (bobule pomeliem na kávovom mlynčeku na prášok, aj rakytník a sušené granátové jablko), sušenú brusnicovú šťavu (všetko majú u nás vo výbornej kvalite)... Je to rozhodne lepšie ako izolované výťažky v doplnkoch.

Vitamín C ja beriem každý deň, ale 200 mg, viac nie. K2 2-3xtýždenne.

Napr. u nás predávajú teraz liter lesných čučoriedok za 3 eurá, šak to máš najlacnejší antioxidačný superfood, čo môžeš kúpiť, nestriekané, z lesa, tie sú omnoho silnejšie ako tie šľachtené verzie, nebudem kupovať predsa v kapsliach nejaké predražené acai bobule z Ameriky.

Tu máš aj placentu z jeleňa:

http://www.iherb.com/Dragon-Herbs-Deer- … l&ic=1

Dokonca aj sušené morské koníky som videla na iherbe. Pre číňanov je to dáky liečivý superfood smile.

Tá keto verzia má trochu iný účinok, hlavne sa používa na spaľovanie tukov.

Štúdiu nájdeš na všetko, treba použiť aj zdravý rozum, nechápem prečo by som sa mala ládovať hormónmi, ak ich mám ok, ja som len za doplnenie toho, čo telu chýba a vo fyziologických dávkach, teda toľko, čo si telo denne asi vytvorí, nie tie besné dávky, čo sa často doporučujú.

Ja pozerám vždy krajinu pôvodu, to už mám takú chorobu, ja kupujem v Kaufláči slnečnicu od firmy Marianna zo Slovenska, dokonca tam majú teraz aj lacné chia semiačka, som si nakúpila, všetky sú dakde z Peru, či Mexika, bio nebio, neviem, či tu je nejaký rozdiel.

Ale napr. kupovať bio slnečnicové semiačka z Číny mi príde ako pekná blbosť a všetky sú z Číny tie bio verzie, máloktoré sú krajina pôvodu Európa, tak to si kúpim v Kaufláči slovenské nebio slnečnicové semiačka.

Neviem o tom, je to ako progesterón, bioidentický hormón. Surový materiál môže byť napr. wild yam, ale z toho v labáku vyrobia progesterón, dhea... Nemáš jednoducho rastlinu, ktorá by Ti priamo obsahovala hormón, rastliny obsahujú phytoestrogény, nejaké prekurzory progesterónu, látky, ktoré stimulujú tvorbu testosterónu,  ale nie v takej hotovej podobe ako to používa ľudský organizmus. Iná vec je adrenal cortex zo zvierat, ale ako získaš hormóny? Áno získaš thyroidné hormóny zo žliaz ošípaných, kráv, ale progesterón, testosterón? Čo vylisuješ býčie žľazy??? big_smile Ale predáva sa aj to, môžeš skúsiť. Dokonca predávajú aj zvieracie vaječníky, maternicu pre ženské problémy, dokonca aj placentu z kozy.

Mala som aj strúhaný kokos z Lídla a nejaký extra super mi neprišiel. Veď ono sa to dá jednoducho spoznať podľa toho, že či tam je cítiť ten kokosový tuk, že ten kokos nie je taký vylisovaný. Tá bio verzia bola vždy lepšia ako hociktorý kokos z obchodu.

Ja si kupujem najlacnejší bio strúhaný kokos, väčšinou bionebio značka a tie plátky kokosové a kokosový tuk používam len na varenie.

http://www.slnecnica.sk/produkt/kokos-s … -bio-200g/

A toto je môj top výrobok teraz, až na tú cenu:
http://www.rawfoodshop.sk/100-kokosova- … -d1226.htm

23

(174 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

RNG nemôže každého sledovať, ako dlho čoho berie, to si musí každý sledovať sám. To nie je až taká tragédia, tak si to nebral až tak veľmi dlho, ale nejaký deficit medi Ti mohol vzniknúť.

Meď potrebuješ tak či tak do budúcnosti, ak budeš suplementovať zinok, ja by som tú meď otestovala, že ako na ňu reagujem, ak tam bude pozitívna reakcia suplementovať denne 2 mg, ako dlho ja netuším, ja neviem, ako si na tom s minerálmi, čoho koľko máš, ja si to viem odsledovať za tie roky reakcie na minerály, či ich potrebujem alebo nie. Môžeš jesť viac kakaa, semien, orechov.

Presne tak, sú ľudia, čo žijú roky v depresiách a úzkostiach a Ty si rozhodený z pár mesiacov.

25

(174 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Stravu nerieš, v strave máš vždy zinok a aj meď, stravou si nerovnováhu nespôsobíš, resp. to by si sa musel fakt snažiť. Problém sú izolované suplementy.

26

(174 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Stále si nenapísal kľúčový údaj KOĽKO MESIACOV DOKOPY???? 37 mg zinku DENNE pre niekoho zdravého v Tvojom veku a ešte na paleo strave je VEĽA! Pre  zdravého muža stačia preventívne dávky zinku týždenne 50 mg max. 100 mg týždenne (ak je pod stresom, chorý atď) a samozrejme doplnené meďou. Preto píšem, že ľudia si tými doplnkami škodia, lebo nevedia ako to majú brať a s čím kombinovať, aby si nespôsobili minerálnu nerovnováhu.

Po niekoľkých rokoch chelácie. Ortuť sa nerieši dni, spravidla ani mesiace, ale roky.

28

(174 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Stále si nenapísal vôbec nič konkrétne, tak koľko si toho zinku bral denne a ako dlho? týždne, mesiace?

29

(174 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Lenže v tom bone strength si mal ďalší zinok+zinok, čo si suplementoval extra, takže si to všetko spočítaj dokopy, koľko toho zinku si vlastne bral a ako dlho. Ľudia hádžu do seba doplnky a nemajú ani šajn, čoho vlastne koľko berú. Ja nemám rada minerálne zmesy, lebo potom si neviem odsledovať, čo mi ktorý minerál robí. Pekne si beriem každý zvlášť (len 1-2xtýždenne väčšinou), okrem toho, veľa minerálov sú vzájomné antagonisty a teda sa tvrdí, že zinok a meď a železo by sa nemali brať dokopy, každé zvlášť, ale tak zase v jedle je to všetko v kope a je to ok.

Ja netuším, či máš nejakú otravu, neviem koľko si tých konzerv jedával a ako často, to sú len možnosti. Ale ak by niekto dajme tomu denne jedol tuniakovú konzervu, tak už by som sa zamýšľala nad slabšou otravou ortuťou.

Ale ten test s tlakom krvi si si nerobil, o ktorom som písala, že je jeden z najpreukaznejších - si to ešte raz prečítaj, písať to znovu nebudem.

Všetko bio obchody. Maslo je celý kokos, olej je len olej.

A čo tie tuniakové konzervy? Ak si ich jedával veľmi často, trochu si sa mohol pritoráviť, som čítala o ľuďoch na nete, čo jedia často suši a tuniakov, že sa aj z toho priotrávili, nehovorím nejaká brutálna otrava, takéto veci sa poriešia behom pár mesiacov detoxom.

Sušený kokos z obchodu sú len suché piliny často ešte ošetrené siričitanom (to som ani nevedela, že to používajú), je to vlastne odpad, preto je taký lacný.

Kúp si bio strúhaný kokos a uvidíš aký je tam rozdiel v obsahu tuku. Ja kupujem len bio strúhaný kokos a kokosové lupienky, kokosový tuk ani nejedávam už moc, jedávam skôr toto aj ako zdroj vlákniny a živín. A kupujem kokosové maslo, celý kokos jemne spracovaný, ale to je dosť drahé.

34

(174 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Stafylokok, je veľký rozdiel medzi potrebami živín u chorého človeka, u človeka, ktorý sa stravuje spracovanou rafinovanou stravou, je pod veľkým stresom a u zdravého človeka, ktorý sa stravuje zdravo. Tie rozdiely môžu byť veľmi veľké. Ja suplementujem doplnky už roky a stravujem sa celkom ok, ak sa telo saturuje nejakou živinou, vtedy už stačí aj malé množstvo a ide do toxicity. Väčšinou stačí dopľňať danú živinu pár týždňov, až kým sa telo nesaturuje, potom stačí prejsť na preventívne dávky.

Zdravému človeku stačia spravidla preventívne dávky vitamínov a minerálov. Ja som Ti dávala výborný odkaz, kde sú tie preventívne dávky super spracované, to nenájdeš len tak na internete, ja som od nich čítala aj knihu a výborne je napísaná:
http://perfecthealthdiet.com/recommended-supplements/

Skúšal si si doplniť tú meď, keď si bral celé týždne každý deň 25-30 mg zinku bez medi??? Meď je napr. potrebná na tvorbu niektorých mozgových neurotransmiterov, takisto aj na tvorbu dhea. Ja beriem vždy zinok a oddelene meď a už nemám problémy, dám si 20 mg zinku a na druhý deň 2 mg medi, alebo ak jem viac čokolády orechov, menej mäsa, tak 30 mg zinku a 2 mg medi, používam chelátovanú od solgar. Ja cítim hneď deficit medi napr. oslabením spojivových tkanív, začnú ma bolieť kríže a býva mi zima, nešľapú mi dobre hormóny štítnej žľazy, to už som si rokmi vypozorovala, čo mi ktorý minerál presne robí. Silný deficit medi sa prejaví napr. anémiou z deficitu medi (nie železa, alebo b12..).

Vyrábajú napr. také lepidlo na zubné protézy a ono obsahuje veľa zinku a ľudia, čo to roky používali sa priotrávli tým zinkom, som čítala, že niektorí skončili pomaly až na vozíku, tam bývajú silné symptómy deficitu medi, rozpad spojivových tkanív, kolagénu, bolesti kĺbov, anémia - toto všetko som ja mala pri tom predávkovaní zinkom. Aj som tu o tom písala pred rokmi.

Ty máš 20 rokov, je veľmi nepravdepodobné, žeby si mal deficit DHEA v tomto veku, jedine, žeby si bol dlhodobo fakt pod nejakým stresom. Najskôr treba vyčerpať pravdepodobnejšie príčiny.

No riadne si to naštuduj, lebo to ma fakt desí, že niekto ako Ty chce skúšať hormóny a nevie o nich skoro nič. Veľa ľuďom tie hormóny nešľapú a čudujú sa že prečo... Ja som kedysi dávno skúšala hormóny, ale napr. otrava ortuťou bráni tomu, aby fungovali. Nič mi nepomáhalo, ani preogesterónový krém, ani dhea, ani pregnenolone, ortuť ma kompletne hormonálne zrušila.

To sa ťažko vysvetľuje s tým kortizolom, prečo to teraz mám... aj tak si zamotaný viac, než dosť a nechápeš ešte ani základné veci.

Pregnenolone chcem skúsiť, čo mi urobí, najskôr sa chcem saturovať progesterónom, pregnenolonom a až úplne nakoniec dhea. Netuším, čo mi z toho chýba, preto vyskúšam všetky tri. Progesterón zabral, ale neporiešil všetko, mám veľa symptómov aj deficitu dhea a pregnenolónu.

Každý hormón, ak berieš dlhodobo, tak môže mať vedľajšie účinky a môžeš si vyvolať nerovnováhu, musíš si to sledovať! Naštuduj si vedľajšie účinky každého hormónu, ak nemáš na to, aby si chodil na testy zo slín.

Relora je bylina, dhea je hormón, dve diametrálne odlišné látky, obe síce môžu znižovať kortizol, ale relora rozhodne nemá účinky samotnej dhea.

Účinky dhea:
Functions as an androgen (a male hormone) with anabolic activity. "Anabolic" refers to the building or synthesis of tissues
Is a precursor that is converted to testosterone (a male hormone), and is a precursor to estrogen (a female anabolic hormone)
Reverses immune suppression caused by excess cortisol levels, thereby improving resistance against viruses, bacteria and Candida albicans, parasites, allergies, and cancer
Stimulates bone deposition and remodeling to prevent osteoporosis
Improves cardiovascular status by lowering total cholesterol and LDL levels, thereby lessening incidences of heart attack
Increases muscle mass and decreases percentage of body fat
Involved in the thyroid gland's conversion of the less active T4 to the more active T3
Reverses many of the unfavorable effects of excess cortisol, creating subsequent improvement in energy/ vitality, sleep, premenstrual symptoms, and mental clarity
Accelerates recovery from any kind of acute stress (e.g. insufficient sleep, excessive exercise, mental strain, etc.)

37

(174 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Volá sa to vlasová analýza minerálov, takže len minerály.

38

(1,262 odpovedí, zaslaných do Choroby tráviacej sústavy)

Priamo úzkosti mi deravé črevo nerobilo, ale také divné mozgové symptómy, cítila som sa ako priotrávená, hlavne keď som pojedla niečo, čo som nemala a tie toxíny sa mi dostávali nejak cez to črevo do krvného obehu, silná mozgová hmla, zastreté myslenie, cítila som moc kyseliny mliečnej, stavy ako keď máš silnú svalovicu, lebo tie nestrávené sacharidy spôsobujú zvýšenú kyselinu mliečnu.

39

(1,262 odpovedí, zaslaných do Choroby tráviacej sústavy)

Možno preto som nič necítila, lebo GABA nepotrebujem, ja necítim nič ani po theanine.

40

(174 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Tak ja beriem vitamín E 1xtýždenne, ale ak ho berieš denne, tak vysaď aj ten, alebo zredukuj.

41

(1,262 odpovedí, zaslaných do Choroby tráviacej sústavy)

Používa sa napr. test s bežnou formou gaba, ak cíti po nej človek účinok, tak lekári tvrdia, že to je preto, lebo má deravé črevo, bežná forma gaba neprenikne cez mozgovo-cievnu bariéru:

http://alternativethyroidtherapy.com/wp … e-test.pdf

ja som po gaba necítila nič, ani po tej bežnej ani po pharma gaba

ak má človek deravé črevo, tak sú tam jednoznačne črevné problémy, ťažko trávi určité typy potravín - glutén, chleboviny, strukoviny, obilniny, fruktózu, laktózu

42

(174 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Ale to máš potom vysoké dávky! Denne jedna kapsuľa. A nemyslím si, že športovci, nemyslím teraz profíci, potrebujú nejak extra živiny, iná vec je, náhrada elektrolytov pri potení a pod. Športovci viac spália a tým aj viac zjedia a prijmu viac živín.

Dnes sa už veľmi dobre vysledovalo, aké preventívne dávky živín človek asi potrebuje, mimo stavov vážnych ochorení. A b complex stačí brať tak 1xtýždenne, možno s výnimkou B5, to je veľmi dobre tolerované a fajn na nadobličky. Prišlo sa totiž na to, že ak sa berú b vitamíny každý deň, tak oni nejak potláčajú imunitný systém, kŕmia tie patogénny baktérie. A takisto ak má človek kvalitnú stravu a je zdravý, nie je dôvod na také dávky suplementov.

Ak vládzeš športovať, tak nemôžeš mať ani vážne zdravotné problémy.

Ak by som mala také problémy, čo máš Ty, tak stopnem všetky doplnky aj na mesiac, mimo bylinných protizápalových a vitamínu C, E. U mňa, keď sa vyskytol nejaký nový divný symptóm, tak prvé, čo som upodozrievala boli doplnky, to je totiž najpravdepodobnejšie a spravidla to tak bolo.

Progesterónový krém stačí najlacnejší z iherbu, ja som objednávala drahší z UK, lebo som to chcela doma rýchlo.

Na spaľovanie tukov je výborná práve DHEA a samozrejme zníženie samotného kortizolu. A jasné, štítna žľaza musí šľapať. To je práve u mňa hlavný problém teraz, že mám veľa tuku napriek prísnej strave a slabé svaly, totálna svalová únava, toto sa mi stávalo pri zvýšenom kortizole. Progesterón mi s týmto ale nepomohol vôbec, nevidím ani náznak úbytku tuku. ALE zase u žien, ktoré trpia možno estrogénovou dominanciou a z tohoto dôvodu sú tučnejšie, tak im to zabrať môže! Zase závisí aká je tam príčina toho zvýšeného ukladania tuku. Ale ja teraz nemám žiadne problémy s estrogénmi.

Ja neviem, čo z tých dvoch vecí máš vyskúšať, pretože netuším, aký máš problém a akú máš hormonálnu nerovnováhu, ak teda máš a od toho sa následne odvíjajú aj rôzne reakcie na doplnky, to, čo funguje jednému, nemusí druhému. Reloru stále testujem, ten kortizol sa znižuje veľmi pomaly, trvá to aj pár týždňov, tak uvidím.

Ja skúsim obyčajné dhea, ľudia píšu, že tá keto im nejak moc dobre nešľape, ale zase ako komu.

44

(174 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Ale k čomu potrebuješ toľko b complexu, keď pozeráš tak na cenu? Veď ja mám jedno balenie b complexu pomaly pol roka... Aj vitamíny rozpustné vo vode môžu byť toxické, obzvlášť B6, na tom som sa tiež raz opláchla a som sa ním predávkovala. Aj foláty v nadbytku mi už nerobili dobre a spôsobovali mi stav nadmernej metylácie.

Iná vec je, keď je človek chorý, tak tam sa berú vyššie dávky, vtedy som aj ja brávala vyššie.

45

(174 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Niektorí ľudia si úmyselne napr. kupujú flush verziu niacínu, lebo majú radi to prekrvenie tkanív a podľa niektorých lekárov to detoxikuje organizmus.

Takže vždy je lepšie kupovať b complex, kde je viacero foriem tých vitamínov, len folic acid a cyanokobalamínu by som sa určite vyhla.

V tom článku ten pach spomínali v súvislosti so sexom, veď vtedy sa vylučujú nejaké ferómony alebo čo.

Mám roky problémy s nadobličkami, viem ako sa cítim pri nízkom kortizole a viem ako sa cítim pri vysokom (nestalo sa mi jeden krát, že som sa predávkovala cortexom alebo hydrokortizónom).

Relora je bylina, phosphatidylserine je phosphatidylserine - dve odlišné veci s dvoma odlišnými účinkami. Vôbec netuším, či to potrebuješ alebo nie.

Vraj pri nízkom DHEA človek stráca taký ten "živočíšny sexuálny pach", aspoň tak to píšu.

48

(174 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Pre mňa je najlepší ten kvasnicovo-potravinový na bežné preventívne branie. Inak kladieš blbé otázky, neviem či je najlepší, možno o ďalších päť rokov vymyslia ešte inú umelú formu b vitamínov, vývoj ide stále dopredu. Aj v tom swansone máš len jednu formu každého toho b vitamínu, ale v potravinách to tak nemáš! Tam nemáš napr. B3 len vo forme inositol hexanicotinate, tam máš rôzne formy B3 a každá tá forma funguje trocha inak a má iné funkcie v tele, kdežto v tom potravinovom-kvasnicovom, tam máš rôzne formy B3 (preto to ani nedefinujú na obale, aké sú tam presne formy), tak ako to je v potravinách.

Ale ak som napr. chorá a potrebujem tukorozpustnú formu B1, tak siahnem cielene po benfotiamine. Niektorí ľudia majú radi aktívnu formu B6 "pyridoxal 5-phosphate", iným robí lepšie Pyridoxine Hydrochloride, lebo zase u tej aktívnej formy, ktorú telo nemusí metabolizovať, tak sa človek ňou môže aj ľahšie predávkovať. Obe formy sú umelé. Lenže doteraz nevyrábajú izolovaný B6 v potravinovej forme, resp. v tej kvasnicovej.

49

(69 odpovedí, zaslaných do Témy, ktoré nespadajú medzi ochorenia)

Mne sa podarilo predávkovať aj selénom, takže ja si dávam už bacha a nikdy by som žiadny protokol dr. Berksona DLHODOBO nerobila. Ortuť víri veľa vecí, sorry, ale mne sa to fakt nechce vypisovať, napr. NAC (ten u mňa veľmi silne víril ortuť), MSM, cesnak....

U minerálov rozhodne neplatí, "čím viac, tým lepšie" mnohé minerály sú v nadbytku toxické a škodlivé! Sem patrí selén, mangán, meď a takisto zinok. Ja som veľa experimentovala s doplnkami za tie roky a skoro každým tým minerálom sa mi podarilo predávkovať.  Horčík sa už ťažšie predávkuje, draslíkom detto, telo ich potrebuje vo veľkých množstvách.

50

(110 odpovedí, zaslaných do Témy, ktoré nespadajú medzi ochorenia)

Kde by sa v konzerve našla ortuť???? Ale môže sa tam dostať napr. nikel, ten pre nás takisto nie je moc ok. Ja si kupujem sardinky v panenskom olivovom oleji ako lacný zdroj niektorých živín a to je asi jediné konzervované jedlo, čo si kupujem, inak vždy kupujem sklo, aby sa do potravy nelúhovali kovy z tých obalov, hliník z tetrapaku, plechoviek. Tuniak je pre mňa tabu, má veľa ortuti.