1

Téma: Kokosový a palmový olej (RNG):

Stale sa v medickej literature opakuje tvrdenie , ze kokosovu a palmovy olej su pre nas skodlive
. Jedna sa o "omyl" z minulosti, ktory naschval zacali propagovat domaci vyrobcovia rastlinnych olejov proti dovazanym palmovym a kokosovemu.

Neupraveny(panensky) nasyteny kokosovy a palmovy olej mierne zvysia HDL a nezmenia LDL.Takze ked meras cholesterol dokopy, tak to mozes prehlasit.

Ale zapchana cieva ma typicky rozbor 80% STVRDNUTYCH tukov(to su najma hydrogenizovane=stuzene nenasytene rastlinne tuky) 15% cholesteroly=LDL a ultra LDL, a 5% mineralove usadeniny.

Takze kokosovy olej tam nenajdes, lebo ten NETUHNE v teplote ludskeho tela, neoxiduje sa a netvrdne.

Inac ta cela teoria cholesterolov a zapchavania ciev bola zalozena na chybnom zaklade a statistikach.

Hlavny dovod zapchavania ciev je totiz poskodenie hladkosti cievnych povrchov(na hladke steny ciev si nic nenasada) vysokymi hladinami homocysteinu, ktory je produktom travenia v ludskom tele, volny radikal, a ktory telo neutralizuje za pomoci vitaminov B-6, B-9(kyselina listova) a B-12.)

Cize nie nasytene oleje, ale polymerizovane(priemyselne znicene nenasytene, kam patria vsetky, ktore nie su oznacene ako panenske, najma rozne margariny a "zdrave" rastlinne natierky)

Na jednoduchy dokaz tohoto uvediem Polynezske ostrovy, kde jedli hodne kokosoveho oleja pred prichodom "civilizacie" a nepoznali porazky. Donedavna boli este pomerne opustene ostrovy, kde lode chodili len raz-dva krat do roka a domorodci si vyrabali vlastny kokosovy olej a podla lekarskych zaznamov srdcove choroby, cievne a diabetes prakticky vobec neexistovali u nich.(zaznamy napr z niektorych v suostrovi Pamoutu, zo 6000 ludi za rok nikto nezomrel na porazku a infarkt!!!!)

Po zlepseni dopravy a prisunu roznych priemyselne pripravenych potravin sa u nich velmi prudko objavili vsetky civilizacne ochorenia, vcitane zapchatych ciev, poraziek, infarktov a cukroviek. Samozrejme sa zvysila rakovina, na ktoru dovtedy nemali ani slovo v svojom slovniku.

Inac na to je vyborna monografia od Bruce Fife, ND pod nazvom "Coconut cures",(ja mam vydanie z roku 2005 od Picadily Books=www.picadillybooks.com ako napr kapacita, profesor emeritus farmakolologie a lekar, Conrado S. Dayrit kde sa podielaju na roznych datach desiatky lekarov priamo a cituje stovky roznych lekarskych a vyskumnych sprav na podporu roznych tvrdeni o pouziti kokosoveho oleja na liecenie roznych problemov v tele,, hromady chorob a degenerativnych zmien, tj presny opak tvrdenia medickeho/potravinarskeho priemyslu, ktore su zalozene na lzi.

Jedno za druhym tie lzive tvrdenia vyvracia citovanim roznych lekarskych vyskumov.

Kedze predpokladam, ze malokto si z Picadilly bude objednavat tuto uzitocnu monografiu aspon si pozrite spravy za darmo na nete na

www.coconutresearchcenter.org



2

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Vdaka, Ivan



3

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

ked si vyberam zo zoznamu kokosakov, je jednoznacne lepsie si vybrat chutny a vonavy alebo kde pisu ze je bez vone, bez chute ? Nieco sa k nim pridava aby boli vonave, alebo je to len rozna technologia spracovania ?



4

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Chut a kvalita oleja zavisi od vytazovania.
Extra panensky sa vyraba z nezrelych kokosovych orechov, pre ktore sa  musi liezt na palmu, makka duzina sa naskrabe, zmiesa s vodou a necha 2-3 dni kvasit, kde ojej vuplave na povrch a zbera sa. Tento ma silnu kokosovu vonu a chut.
Zrele kokosove orechy, ktore padnu na zem sa mozu zberat, hned rozseknut a struhat dren, tak isto kvasit a zbierat olej alebo vytlacat podobne ako olivy.
To je este stale panensky a dost chutny olej.
Kokosak sa ale najviac vyraba z kopry, kde zrele orechy sa rozseknu a nechaju susit na slnku, zosusena duzina=kopra sa posiela do refinerii, kde vytlacia, vyvaria, dokonca chemicky vytazia kokosovy olej, ktory je skor uz neprijemne vonajuci, takze ho musia precistit napr horucou parou. To zoberie z oleja celu chut, ale aj lahko sa teplom rozpadajuce latky, takze tento olej ma vyssi tzm dymny bod a je vhodnejsi na varenie/smazenie, hlavne pri rychlej priprave na horucom wok-u
Ak je olej chemicky vytazovany, tak by som ho nekupil vobec, tak ako nekupujem bezne zeleninove oleje, ktore su vytazovane chemiou a pri rafinacii zahrievane na vysoke teploty.

Na to aby som si bol,isty, ze su oleje neznicene, kupujem len panenske a to sa tyka vsetkych, nielen kokosaku.



5

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

no len u tych panenskych  - u niektorych pisu ze vonia a chuti a u druhych ze je uplne bez voni a chute.
Doma by sme ho chceli mozno obcas do rury na pecenie, obcas na panvicu, mozno na chlieb namiesto klasickeho masla (neviem, ci je to dobra zamena) alebo aj pre pouzitie na plet.

Porovnam teda 2 oleje od jedneho vyrobcu :
To znamena, ze na vysokotepelne upravy skor kupit takyto typ :
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Co … /2506?at=0

a na surove jedenie a kozmeticke ucely takyto :
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Co … /2505?at=0



6

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Expeller pressing, je nizkotepelne vytlacanie,,takze sa nejedna o chemicky vytazovany olej ani  vysokotepelnu upravu,. takze je dostatocne kvalitny na varenie, pripadne pecenie.
Nemyslim , ze sa da maslo chutove nahradit kokosovym olejom, ale moja zena vyraba rozne pomazanky zo zeleniny a kokosoveho a olivoveho oleja(pesto), najma velmi zdravu s cilantrom(vnat koriandra," cinsky petrzlen"), tekvicovymi semienkami, piniovymi jadierkami a cesnakom a ciernym korenim.



7

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Z nižšie uvedeného článku mi vyplýva, že kokosový olej je asi jediný zdravý olej vôbec, a tie ostatné čo sme pokladali za zdravé, nám môžu zrejme skôr uškodiť

http://raypeat.com/articles/articles/un … fats.shtml

http://raypeat.com/articles/articles/coconut-oil.shtml



8

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Nuz je to velmi zaujimavy clanok, ktory jasne poukazuje na to, ze tlacenie len jedneho typu olejov nam skodi. A to pri tom tam nespomenuli, ze komercne oleje z obchodu su naviac vytazovanim chemiou a spracovanim znacne znicene.
Ale ze je kokosovy olej jediny dobry pre nas, tak daleko by som nesiel. Telo potrebuje rozne materialy na rozne procesy v urcitych mnozstvach, oleje z roznych semien, orechov , zivocisne produkty, tuky z roznych jedal.
Len musia byt podla moznosti v prirodnom  stave a spravnych pomeroch.Ked tam hovoria viaceri vedci o krajinach pred prichodom civilizacie bez civilizacnych chorob(bez rakovin a cievnych problemov) nie je to len kvoli kokosovemu oleju, lebo ostrovania zaroven jedli aj jedla obsahujuce ine oleje, ci uz rastlinne alebo zivocisne, najma rybacie, skor je asi kamen urazu tie dnes priemyselne vyrabane oleje z repky, a inych olejnatych semien, kde sa spracovanim znicia a dostavame ich taketo znicene vo vsetkych potravinovych vyrobkoch, naviac v mnozstvach privelkych a sortimente primalom, cim sa pripravujeme o mnozstvo inych  z prirody.
Vyborne clanky!



9

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

No na studenu kuchynu pouzivame extra virgin olivovy a na tepelnu upravu sme nasli slnecnicovy olej s vyssim obsahom kyseliny olejovej, ktory obsahuje cca 75 % mononenasytenych mastnych kyselin, co je skoro totozne s panensktm olivovym olejom a preto tento typ slnecnicoveho oleja je povazovany za zdravsi... Je na tom nieco pravdy ? Bohuzial nepisu na nom, ci je fyzicky alebo chemicky rafinovany.



10

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Oleje, kde nie je specificky napisane, ze su panenske(virgin) su spravidla vytazovane chemicky a potom spracovane tepelne, aby sa ta chemikalia z nich zahriatim odparila. Naviac si cistene-cirene a casto stabilizovane, aby mali dlhsiu trvanlivost hydrogenizaciou. To vsetko tie oleje samozrejme z biologickeho hladiska zmeni=znici.Zmenene molekuly olejov su vo forme, ktora sa v prirode nenachadza a maju tendenciu oxidovat a tuhnut viac, nez panenske. Tak isto nase telo nie je schopne tuto formu spracovat rovnako, ako prirodne. A toto sa vsetko potravinarskym priemyslom samozrejme maskuje, lebo im su tieto oleje, ktore sa nekazia natolko(stabilne) vyhodne, lebo s nimi vyrobene potraviny maju dlhsiu trvanlivost(necudo, mikroby nie su tak" hlupe", aby sa s nimi zamorovali, len ludia su tak hlupi....)
Dlhe tukove polymery takto vytvorene su vlastne podobne plastickym latkam, takze ked sa v tele usadia, velmi tazko ich odburat. Takze to je dovod , pre co diety casto nepracuju. Naviac ked su zabudobane do lipidov v bunecnych stenach, zabranuju " otvaraniu"  sa buniek na [prechod zivin a vyhadzovanie splodin, tj prispievaju k zamoreniu, nedostatku energie a obavam sa aj k cukrovke typu 2, ako je to u mna.



11

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

no ale pre dlhsiu tepelnu upravu sa nehodi panensky olej, nie ?
To potom naozaj najma len baravcova mast a nasyteny kokosovy olej cisteny parou, bez vone a prichuti ?
Alebo este nieco ?
Ale aj extra virgin olivovy olej znesie chvilkovu teplenu upravu, nie ?
Lebo vsade davat ten kokosak... zda sa mi dost drahu sakra.

Ale na niektorych olejoch som u nas cital na flasi, ze nie chemicky, len fyzikalne rafinovany ... neslo samozrejme o virgin typ.



12

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Vyrobcovia pisu vselico na flase, aby maskovali procesy. Ked je to oznacene ale virgin, tak to nesmie byt vytazovane chemicky ani upravene vysokotepelne.
Inac kokosovy olej je v krajinach, kde rastu kokosove orechy najlacnejsi zo vsetkych olejov, kedysi sa velmi lacno dovazal z kolonii a pouzival na vyrobu kozmetickych mydiel, dodnes sa jeho hlavna zlozka nachadza v mydlach kozmetickych aj na umyvanie riadu(sodium laurath). Silna propaganda proti nemu bola organizovana hlavne vyrobcami inych olejov alebo pestovatelmi olejnatych semien a nestitili sa ani lzi.Pouzili vedu (dokonale podplatenu) aby nwejak presvecive "dokazali" vyhody svojich vyrobkov pred kokosovym a pamovym olejom
Oleje, ktore su nie cistene parou maju v sebe rozne aromaticke latky, ktore sposobuju dymenie oleja pri nizsich teplotach.
Ked ale nevyprazas, a to dnes je nono z hladiska zdravia(aj ked taky dobry rezen, mnam...)tak nizzsi dymny bod panenskych nerafinovanych olejov ti nevadi.



13

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

tak vyskusam zrejme ten vonavy, lebo vela ludi tu pisalo ze im to chuti aj natriet na chleba a napriklad vtlacit donho granko a hned mas zdravu nutelu...
A co hovoris na prave kakaove maslo ? To je tiez kvalita, nie ?



14

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Zlozenie kakaoveho masla nie su stredne dlhe molekuly mastnych kyselin povacsine, ako kokosovy olej a vytazovanie tiez nespada do kategorie panensky, zialbohu. Surove kakaove boby su velmi zdrave, ale zialbohu v tej forme ich na trhu nenajdes, len prazene a vyrobky z nich, kde sa vacsina prirodnych hodnot znici spracovanim.



15

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

ale kakaovy prasok, ktory je oznaceny ako Natural, ten ktory nevonia ako cokolada, je svetlooranzovy a je skor kyslotrpky, ten obsahuje vela antioxidantov - polyfenolov,...
Horsie je to uz s tym alkalizovanym praskom, co prejde Dutch procesom alkalizacie alebo Bromovym procesom, ktory najma ide ze vraj v usa...



16

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Dutching je luhovanie tukov z rozdrvenych prazenych kakaovych bobov.
Teobromin je alkaloid ( C7H8N4O2,) mierny stimulant v kakau, ale nema nic spolocne s bromom. Bromuje sa len muka a rastlinne oleje ako prevencia plesni, co kedysi robili jodovanim
Teobromin je pre nas neskodny, dokonca uzitocny ale je jed pre psov.



17

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

No tu pisu vyhody Broma procesu spracovanie oproti Dutch procesu.
http://translate.google.sk/translate?hl … coa_solids
Ale u nas kupim len bud natural alebo dutch...



18

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Ten popisany proces Broma je vlastne odkvapkavanie za tepla, co nepouziva ziadne chemikalie a necha samozrejme intenzivnejsiu chut.
Kakaove(cocoa/cacao) susene boby sa daju tiez kupit(neprazene=raw), tak isto ako prazene kusky(roasted nibs) bez toho odtucnovacieho procesu, pozri napr http://store.gourmetsleuth.com/cocoa-be … -P249.aspx
alebo na
http://www.nutsonline.com/nuts/cacao/or … wodn3XVEQ, kde maju presne 2 dni fermentovane a potom ususene kakaove boby.
Surove maju velmi rozdielnu chut.
Mal som moznost v tropoch vyskusat aj priamo stavu z kakaoveho plodu pred dozretim( cocoa pod) a bola velmi aromaticka a sladkokysla. Aj nezrele kakaove boby mali podobnu chut.
Inac prazenim(roasting) sa znici vela biologickych hodnot v kakau, podobne ako aj v zelenej kave.
Osobne pijem vyvar zo zelenej kavy, chuti ako zvlastny caj a je extremne bohaty na antioxidanty, Najviac je ich v supke, ktora sa zialbohu zahadzuje a na trhu su uz len olupane zrna.

Naposledy upravil: RNG (2010-10-12 22:53:23)



19

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Ten spominany"sodium laureth sulfate"Je z kokosu?Pretoze jeden cas bezala vystraha pred tym,pretoze vraj sposobuje rakovinu,dava sa aj do zubnych past aj do samponov a pod asi aby sa to penilo...je to ono?



20

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Problem nie je v kyseline laurickej(mastna kyselina) ale v jej chemickom naviazani na sodik, co z nej vytvara velmi silne alkalicku latku, ktora poskodzuje plet tym, ze prilisnew odmastuje a koza praska, cim sa vytvaraju podmienky pre prienik mikroorgasnizmov do tela, zapaly a podobne.



21

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

no to ti poviem ... vysusuje to tak, ze mi az oci stahuje ... skoro je zo mna aziat smile)



22

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Mikropraskliny a zapaly to je na tom to nebezpecne, nie kozmeticky vzhlad pleti.
Preto pozor na velmi alkalicke produkty, akekolvek, sice vyborne odmastuju a cistia, ale plet , zdrava a pruzna, nesmie byt sucha.



23

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

no potom to hned hasim nejakym hydratacnym revitalizacnym kremom alebo gelom od nivea



24

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Zialbohu tuky co si odtial vytiahla boli telesne, navrhnute  vyvojom pre nas a nahradzujes ich chemikaliami v kozmetike, petrolejovymi destilatmi a podobne.
Tie su samozrejme nejedle, skodlive pre telo, ked sa nahodou dostanu cez pokozku, co sa zialbohu stane s malymi molekulami a zamoris si kazdodenne telo cez kozu.
Kedze som bol od mala extra citlivy na alkalicke mydla,( pouzival som slabe sampony miesto nich a este aj do tych pridat olivovy olej) musel som sa im vyhybat a kedze som mal reakcie na rozne kozmetiky, musel som si postupne vyvinut svoje, pozri napr na
http://rng.nazory.eu/prirodna-kozmetika



25

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

no zatial moj vytypovany kokosak nemaju na sklade, takze nemam ...
No a moja koza znesie len nieco, co sa rychlo vstrebe, preto mi napriklad olivovy olej nesadol,
musel som ho zmyt... cervena nenapadna bodka bola zrazu cervensia a vacsia a podobne...
Ale mam ten umysel prejst z kozmetickych pripravkov na tieto odporucane, len musim na to prist, co mi sadne...

Dnes mi prislo kopu balikov s pripravkami, tak zacinam rozne kury...
Prisiel aj ten GSE, no zatial robim len ustne vyplachy s preglganim ... do 0,5 dcl vody 4 kvapky.
v pripade 1-2 vyrazok na tvari mam pouzit rovnaku koncentraciu ?

Inac ten TeaTree Oil mi staci pouzit 1-2 x a vyrazka totalne okamzite vyschne a okamzite zanikne zapal
a pokozka okolo nej tym dostane behom 2 dni normalnu farbu, z povodneho radiusu cervenej zapalenej pokozky.
Zapal sa uz nevrati aj po prestani uzivania oleja.
Da sa toto urobit s tym GSE ? len ak pouzijem len vodny roztok, len sa hned vstrebe a odpari a neviem, ci to bude mat
taky okamzity protizapalovy hlbkovy ucinok...
Alebo to skor odporucas potom ten cujor+kokos+GSE ? Ten cukor tam je len ako nosic a s kokosakom zabezpecia prave to, co tu pisem, ze samotny vodny  roztok GSE z vyrazky rychlo stecie a dlho neposobi na tom mieste ??



26

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Mozes priamo davat GSE miesto vody do kokosaku a dobre zamiesat.
Nie viac, nez 2-3 kvapky na lyzicu oleja.
Ja tam davam cukor, lebo mne ako cukrovkarovi sa nechcu hojit rany a s cukrom sa zahoja velmi rychlo, to je stary recept, vychadzajuci este z egyptskeho pouzivania sucheho medoveho prasku.

Kokosak si nanasaj na mokru plet po sprseni a malicko aby sa ti co najskor absorboval.



27

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

No budem skusat vselico, ale ked moja plet sa aj po odmasteni pri sprchovani zacne o chvilku lesknut na malych poroch, bodkch a postupne viac a viac... Ked napriklad pridem z prace domov, tak sa mi tvar leskne ako keby som si ju natrel celu olejom.... Musim si ju obcas v praci utriet, aby som nevyzeral ako voskova figurina... Neviem potom, ci je vhodne este davat kokosovy olej na moju plet. Zase na druhej strane ani si ju casto neomastujem, aby sa mi toto este nezhorsovalo...
Asi mi ostava len na mojej pleti postupne vyskusat, ako reaguje ten kokosak s GSE a uvidime. Ak bude ok, vyhodim Niveu do kosa smile))



28

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

OK



29

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

takisto si napriklad proti nechtikovej indulone, ktoru pouzivam, najma v zimnom obdobi min. 3 x denne ? Aj to nahradzujes kokosovym olejom ?



30

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

POzri zlozenie nechtikovej indulony
Aqua, Palm Glycerides, Calendula Officinalis, Glycerin, Paraffinum Liquidum, Cera Alba, Dimethicone, Lanolin Cera, Stearic Acid, Cetyl Alkohol, Olive Oil, Perfum, Aminotridecane Adipate, Laurech - 30.
Ktore z tych zloziek by si zjedol? a cez kozu sa mnohe prepasiruju do tela
Parafin je naftovy destilat,
dimethicone je je silikonova zlucenina, laurech 30 je zle napisane, niekto nevie ani ako sa to pise, je to laureth-30 je etylene oxid laurickej kyseliny,


nuz mnam, zytocne hovorit, a na ten Amino Tridecane Adipate som ani nic nenasiel co sa tyka popisu a skodlivej davky(MSDS), tak je to nova chemikalia
atd. pozri napr na  http://www.health-report.co.uk/ingredie … ectory.htm

Nechtik(calendula) je vyborny do prirodnych olejovych zmesi, pomaha hojit kozu, rozne oleje ako kokosovy, jojoba, avokadovy, noni, a rozne vitaminy a antioxidanty, vsetko len jedle zlozky, to je jedine vo odporucam na kozu. AS nie petrolejove destilaty, konzervanty a roane chemikalie, ktore su absolutne do tela nevhodne a predsa sa don cez kozu dostanu, napriek tomu, ze to kozmetika oficialne popiera, aby ich mohla pouzivat.
Pozri si napriklad, co si ja miesam, kedze na trhu som nenasiel este nic naozaj dobre na kozu, vzdy je tam nieco, co nie je OK.
http://rng.nazory.eu/prirodna-kozmetika



31

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

a ako ako vyzera tvoja pokozka pri tejto domacej vyrobe ? a pri akom veku ?



32

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

A este ma zaujima Tvoj nazor na bravcovu mast, co sa tyka tepelnu upravu... ked dame bokom kokosak a ine virgin oleje, co tu casto spominame...



33

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Nuz mam 64 a moja zena mi zavidi hladku plet bez vrasok, co je ciastocne vysledok mojej vahy(moja mama, ktora sa dozila 96 napriek srdcovym problemom od mala,vzdy hovorila, ze v starsom veku tyreba vrasky vyplnit  a nie vyzerat ako vyschnuta mumia, hahaha)
Ciastocne maju zeny zialbohu pre pouzivanie kozmetiky plet znicenu a otravenu, obvykle horsiu, nez muzi rovnakeho veku teda bez make-up-u.
Ja som sice uzrozumeny, ze vsetky zivocisne produkty su podstatne viac zamorene, nez rastlinne(zviera musi zjest plno krmiva na maso a zamorenie z polnohospodarskych produktov je tak v mase vyssie.
Co sa tyka toho dnesneho tlaku proti zivocisnym produktom, ciastocne je teda opodstatneny v zmysel ze by sme ich mali jest menej, ale za vylucenie som rozhodne nie a to nie len podla mojich chuti a navykov, ktorych sa asi do smrti nezbavim, ale ani z presvecenia, ze niektore zivocisme produklty su pre nase telo(vsezravci) potrebne aspon v malej miere.
Osobne pijem mlieko z krav volne sa pasucich na "neosetrovanych" lukach, bez hormonov a antibiotik a podla moznosti jem aj maso z tych istych zdrojov, ked ho dostanem.
Samozrejme, je to podstatne drahsie, ale nic cennejsieho nemam ako zdravie, takze nelutujem na to extra vydavky.



34

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

A co hovoris na toto ? Viem, ze na kozu si nedas to, co neni urcene zaroven na konzum .. Ale odhliadnuc od toho ?
Do toho kokosaku, namiesto tej nechtikovej indulony ? Spolu tym E-olejom a C-palmitatom ?
http://www.iherb.com/Flower-Essence-Ser … 16252?at=0

Alebo do toho kokosaku sa hoti lepsie tento extrakt ?
http://www.iherb.com/Nature-s-Answer-Ca … /5579?at=0

Alebo to si radsej mam urobit silny etanolovy extrakt z nechtikoveho caju a tak primiesat do kokosaku, spolu
s GSE a horeuvedenymi antioxidantmi ?



35

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Ten druhy je lepsi.Vdaka za typ.



36

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

to ano ... ta nechtikova indulona je priam zazracna.



37

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Priznam sa ti, ze pouzivam obcas  zenin krem s obsahom nechtika(calendula) a arniky(arnica montana), ktory ma aj chemikalie v obsahu.
Ona si ho objednava (Yves Rocher) a ked nemam po ruke moj namiesany prirodny, pouzijem tento.
Zena sa neda od neho odhovorit, snad ked pridam do mojho prirodneho aj vytazok z nechtika a arniky, tak ju prehovorim a zlikvidujem vsetky ostatne kremy v domacnosti.
Cisty esencialny olej z arniky je hodne drahy, ale do kremov ho treba len velmi malo.Naviac je udajne dokonca mierne  jedovaty. To iste plati na esencialny olej z nechtika(calendula, marigold) teda okrem tej jedovatosti.
Ale oba su silne  protizapalove a mierne antimikrobialne.
Najkvalitnejsie su vytazovane technologiou CO2 (supercritical extraction),
lacnejsie  su len vyluhy kvetov a inych casti rastlin v olejoch.

Naposledy upravil: RNG (2010-10-18 22:39:57)



38

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Ktory z tychto dvoch kokosakov sa javi ako lepsi ? Mne asi tento prvy.

http://www.iherb.com/Garden-of-Life-Coc … /3111?at=0

alebo

http://www.iherb.com/Nature-s-Way-Efa-G … /4567?at=0


Chcem to aj na jedenie v studenej kuchyni, takze by mal byt naozaj chutny, vonavy...



39

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Podla popisu v nich nevidim ziadny podstatny rozdiel, mozno sa trochu lisia chutovo, ale to z popisu nie je vidiet.
Ja pouzivam tento:
http://www.swansonvitamins.com/SWF035/ItemDetail?n=0



40

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

tak ten swanson je sakra lacny



41

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Ani by som nepovedal.
Kokosak miestne v dedinach v Mexiku(aciete de cocos) predavaju pod 2 dolare za liter. Je to sice vytlacany z kopry a cisteny parou, ale ani to nie je zla kvalita na varenie a pecenie, a tak isto ma spravne zlozenie mastnych kyselin na vyzivu koze.
Pred vela rokmi boli palmovy olej a kokosovy olej v obchodoch daleko najlacnejsie, preto aby sa ujali ine rastlinne oleje,napr z rastlin v miernom pasme, museli ho ociernit nejako, co sa im vyborne podarilo a kokosak sa zacal pouzivat len na vyrobu mydiel a detergentov(lauricka kyselina, sodium laurate...).
Kokosova palma rastie bez opatery, dava orechy cely rok a vynos oleja z hektara paliem je ovela vyssi, ako napr repky olejnatej.
Samozrejme extra virgin z nezrelych orechov nemoze byt lacny,,lebo musia liezt na palmi a sekat dole nezrele orechy, co je pomerne drahy proces.
Ake komercny potravinarsky olej je z kopry a tam je treba velmi malo prace, staci padnute orechy pozbierat na tacky, odniest na miesto kde ich miestne rozpolia, vysusia  a vyberu kopru,ktoru posielaju nakladnymi autami do rafinerii . Obsah oleja v kopre je znacny.



42

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

no len ta cena virginu od SW bola cca 5 a od inych je to 7-8 usd za rovnaky objem

Naposledy upravil: petela (2010-10-19 21:19:04)



43

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Pozri, su aj ovela drahsie,,kde mas specifikovane, ze neboli vytazene kvasenim a boli spracovane velmi rychle atd
https://store.nutiva.com/coconut-oil/?g … KgodkzhS9Q
alebo na nete z ostrovov, Tichomorskych  Fiji
http://www.amazon.com/Organic-Fiji-Pres … _sim_hpc_3
atd.
Rozdiely su podobne ako u vina podla ponuky a dopytu, obcas je to aj kvalitou, ale osobne som pil drahe vina, niekolko sto dolarov za flasku a niektore boli podla mna mizerne, ze mnohe 5-10 dolarove mi chutili lepsie.
Takze rozsah cien kokosaku je max 2 do 20 dolarov za libru, to je este znesitelne, lebo u vin je to od 2 do tisicov.



44

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

no do vina sa aspon vyznam, ale kokosak je pre mna novinka...



45

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Dufam, ze nie dlho. My ho pouzivame do varenie, pecenia a pod, spolu s olivovym a sezamovym(samozrejme panenskym=virgin) uz roky.



46

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

toto su dobre zdroje ?

http://www.iherb.com/Flora-Certified-Or … 12556?at=0

http://www.iherb.com/Flora-Sesame-Oil-T … /8611?at=0



47

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Toasted znamena preskvarany a zniceny do hneda olej.Pouziva sa v cinskych receptoch.
Taky rozhodne neodporucam . Aj ceny toho druheho su akosi vysoke.
Pozri na
http://www.edenfoods.com/store/product_ … _id=104640
alebo napr
http://www.violey.com/en/bio-plante-org … 10737.html

a ine, to som len tak napochytro nasiel,na www.Google.com pod sesame oil, virgin

Inac take maju dnes tu v USA aj rozne normalne potravinove obchody, takze to nemusim objednavat cez E-net.



48

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

ok, pozriem aj u nas v SE v retazcoch

Ale pri tom prvom linku pisu Cold-Pressed & Unrefined, co by mohol byt extra virgin, nie ? Ale divne je potom, preco sa tym znamym slovnym spojenim viditelne na etikete neprezentuju, ked prave slove Extra Virgin ludia hladaju...

Naposledy upravil: petela (2010-10-20 21:42:18)



49

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Cold pressed unrefined je termin podobny extra virgin, hoci ten bol povodne rezervovany na olej z nedozretych kokosovych olejov, a zrejme si nasli vyrovcovia nejaku zamenu v povodnych nepresnych definiciach.
Dnes oznacuju za virgin mnohi aj za studena vytlacany olej z duziny zrelych kokosovych orechov(kopra je susena duzina), kde je uz nebezpecie, ze ked ich nezbieraju okamzite, mozu sa zacat vnutri kazit.
Ja osobne nemam nic proti cold pressed a unrefined, hoci nemusi byt rovnako kvalitny chutove, ako extra virgin.
Slova "natural" a non GMO su len reklama, lebo zatial nikto nevyraba umelo kokosovy olej a nikto nepestuje geneticky modifikovane kokosove palmy.



50

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Takze mi dorazil tento kokosak :
http://www.iherb.com/Garden-of-Life-Coc … /3111?at=0

A musim potvrdit aj ten text o voni a chuti .. "najlepsie na svete a na planete".
Naozaj je tak uzasne vonavy a chutny, ze rozmyslam, co z neho vsetko budem robit...
Kedze spolu s vonou a chutou kakaa je u mna kokos hned na druhom mieste...
Velmi sa mi osvedcil zatial na pery, kde pomerne rychlo vsiakne a necitim uz pocit suchej pery,
co sa mi doteraz stavalo len zriedka a vzhladom nato, ze tak uzasne vonia a mam to natrete hned popod nosom, natrem
si pery, aj ked ma nepalia, kvoli prijemnej voni smile

Naposledy upravil: petela (2010-11-01 11:37:49)