Synteticky vitamin E je oznaceny ako dl-alfa tocoferol.
Prirodny je zmes d-alfa,d-beta, d-gama a d-delta tocoferolov, pripadne aj vsetkych tocotrienolov, ktore su az 50 krat tak ucinne ako tocoferoly.
Prirodny sa vyraba najma enzymatickym(kvasnym) procesom z roznych olejov.
Beta karoten (vodorozpustny provitamin A) sa vytazuje z roznych rastlin, velmi vela je ho v riasach a mrkve a roznych farebnych zeleninach.
Synteticky, tj beta trans karoten, ktory casto pouzivaju v doplnkoch bez oznacenia, ma dost podobne vlastnosti, ale nedavno ho oznacili ako zvysujuci risk pre fajciarov, tj zvysenie risku rakoviny pluc.
Sprava povodne hovorila o zvyseni rizika rakoviny branim beta karotenu, neskor sa zistilo, ze pouzivali len synteticky beta trans karoten, naschval. To je obdobna situacia, ako ich utok na vitamin D, kde pouzivali pri vyskume D-2 synteticku verziu, ktora po case znici pecen miesto prirodnej formy D-3, ktora nema skodlive ucinky az do absurdne vysokych davok 100 tisic IU
Ako vzdy, ja tvrdim ze netreba ziadne syntetika, prirodne latky su tie, na ktore je nase telo zvyknute a akekolvek "podobne" nie su tak dobre alebo dokonca su skodlive v mnohych pripadoch.
Jedine prijatelne syntetika su take, co su 100% identicke prirodnym formam a nezamorene chemickym procesom inymi skodlivymi primesami.
Priklad je napr kyselina askorbova. Ale aj tak su jej prirodne zdroje ucinnejsie, lebo obsahuju rozne ine latky podporujuce ucinok vitaminu C v tele, ako napr bioflavonidy.
Preto sa do modernych C vitaminovych zmesi pridavaju bioflavonidy dnes bezne.