A Stafylokok, ja Ti tu nebudem dávať ani žiadne konkrétne doporučenia na hormonálne prípravky, takže na to sa ma ani nemusíš pýtať.
Nie ste prihlásený. Prihláste sa, alebo zaregistrujte.
Otázky pre RNG, » Príspevky od bludicka
A Stafylokok, ja Ti tu nebudem dávať ani žiadne konkrétne doporučenia na hormonálne prípravky, takže na to sa ma ani nemusíš pýtať.
Stafylokok, ja som brala len progesterónový krém, možno ale teraz skúsim dhea 5mg a pregnenolone 10 mg, lebo ten krém mi poriešil problém s adrenalínom - už mi vôbec nebúši srdce a nie som nervózna, aj tie pocity úzkosti zmizli, ale zvýšený kortizol stále mám (adrenalín a kortizol sú dva odlišné hormóny) a nič mi na to z tých bežných vecí, bylín nezaberá, skúsila som ich všetky rad za radom. Wild yam mi ešte kortizol zvýšil, z neho sa inak vyrábajú steroidné hormóny, takže ten môj problém zhoršil. Cortex takisto zvyšuje kortizol.
Kortizol a dhea sú priame antagonisty, ak stres zvyšuje kortizol, deje sa to často na úkor dhea, dhea pomáha znižovať účinky nadbytočného kortizolu. Ale s hormónmi je to zložité, niekedy nešľapú dobre, lebo potrebuješ na ich aktiváciu mať v poriadku štítnu žľazu, mať ok hladinu progesterónu (to platí asi hlavne u žien), pregnenolonu.
Máš problémy s libidom, to je jeden z príznakov deficitu dhea. Najskôr by som vyčerpala bezpečnejšie metódy a až keby naozaj nič nezaberalo, by som skúsila hormóny. Sú krajiny, kde vôbec nekúpiš voľne pregnenolone a dhea, takže nejaký dôvod na to asi je. Skúšala som objednať pregnenolone z UK, málokde je dostupný.
Takisto, keď som riešila napr. adrenálnu únavu, bolo úplne jedno akú bylinu, adaptogén, vitamín som vyskúšala, efekt z toho bol mizerný, až po dodaní priamo materiálu pre nadobličky v podobe toho cortexu, som badala výrazné zlepšenie.
Ale Ty zatiaľ vôbec nevieš, či to máš hormonálneho pôvodu, tie úzkosti. Skúšal si reloru, phosphatidylserine alebo seriphos na zníženie kortizolu???? Keď už riešiš hormóny.
Ja sem píšem len svoje skúsenosti, to sa vôbec nemusí týkať Tvojich zdravotných problémov.
Všetky b complexy máš umelé (tých potravinových je veľmi málo), len niektoré formy sú lepšie, niektoré menej, ten swanson je jeden z najlepších umelých b complexov s aktívnymi formami, má aj tukorozpustný B1.
Na bežnú suplemetnáciu si kupujem ten kvasnicovo-potravinový, len keď som potrebovala riešiť nejaké zdravotné problémy kupovala som aj tento swanson. Človek nikdy nevie, ktorá forma je pre telo naozaj ideálna, u toho potravinového to nemusím moc riešiť, tak ako to neriešim ani v potravinách. Tak foláty sú jednoznačne lepšie, takisto ako methylcobalamin, u tých ostatných neviem, či sú naozaj lepšie v tých aktivných formách, treba vykúšať, záleží od stavu pečene, zdravotného stavu.
sardinky-málo ortuti, tuniak - veľa ortuti, sardinky sú jedny z najbezpečnejších rýb
Aj selén víri ortuť, selén je priamy antagonista ortuti. Raz som sa predávkovala selénom, lebo som ho brala 3-4xtýždenne, začalo ma bolieť srdce a stále som cítila rozvírenú ortuť a robil mi to selén, keď som ho vysadila, prešli mi tie bolesti srdca. Ortuť sa "usadzuje" celé týždne, aj mesiace. Záleží od fyzického stavu človeka, jeho zamorenia a ako silne sa rozvíril.
Preto ja si dávam už strašný pozor na každý jeden doplnok, čo beriem a nikdy neberiem toho veľa naraz. Každý nový doplnok si testujem samostatne aspoň pár dní.
Viem ako sa vyrábajú vitamíny, aj tie, ktoré sú certifikované "food sourced", aj všetky kvasnicové doplnky sú vyrobené tak, že nasýtiš nejaký kvasnicový roztok syntetickými formami vitamínov a minerálov a kvasnice ich premenia na organické a potom sa pridávajú do nejakých potravinových výživných roztokov. Naozaj "food sourced" vitamíny nevyrába doteraz nikto, len pár minerálnych doplnkov je takých, že ich robia z hydroponicky pestovaných rastlín. S výnimkou vitamínu C. Ale po tom b-complexe od pure synergy ma nikdy nebolel žalúdok, mohla som ich brať aj nalačno.
Takto vyrába firma pure synergy svoje doplnky:
"We start off with a Organic USP nutrient (syntetické formy vitamínov), that is fed to our nutritional yeast that is then added to a vegetable broth. The nutrient then absorbs/take up all the components to create the vitamin or mineral that we want. Most supplements are made from artificially manufactured "isolated" nutrients, which means there is usually just one single "form" of vitamin or mineral used for each.
The type of B12 is our food-matrix vitamins is not one of these isolate forms so it cannot be specifically classified as cyanocobalamin, methylcobalamin, hydrocobalamin, etc on the label. It is in the form found in food, with the B12 molecules joined in a "matrix" of other food compounds. B12 found in nature is present in a variety of cobalamin forms (usually bound to small carrier proteins) so this is how it's found in our supplements as well. Your body absorbs it as it would B12 from other natural sources and converts it as necessary to the forms needed by the body. By taking your supplements in food-form, you are mimicking nature's method of whole food nutrition, which we believe to be the best."
Vlasová analýza môže byť celkom slušný diagnostický nástroj, ak ju interpretuje skúsený nutričný terapeut, lekár - tu je hlavný kameň úrazu tá interpretácia, aby ten človek vedel, aké máš asi zdravotné problémy. Rozhodne si ju nedávaj robiť od Biomolu, tí ju nevedia interpretovať.
Preukaznejšie vyšetrenie na minerály máš "red blood cell mineral analysis" - žiaľ u nás nedostupné, tuším v Rakúsku to robia.
A inak ja som aj v čase najhorších zdravotných problémov mávala tú bežnú biochémiu úplne ok, takisto som mávala aj hormonálne vyšetrenia z krvi úplne ok, napriek tomu, že som mala silnú estrogénovú dominanciu a deficit progesterónu, takže dať si urobiť u nás bežné laboratórne biochemické vyšetrenie nemusí nič vypovedať, je to fakt len orientačné. Vo svete používajú viac tých diagnostík, ale je to veľmi drahé.
Stafylokok, už som tu spomínala, že naj zdroj CLA máš ovčie mlieko, bryndzu, teraz treba využiť, kým je ešte sezóna a ovce sa pasú.
Ja teda moc nevidím zmysel v kupovaní CLA doplnkov. To koľko tých doplnkov by som už musela užívať?
Ohľadom rybieho tuku, kvalitu nekúpiš lacno, neviem o žiadnom lacnom a kvalitnom rybom tuku, ktorý by nebol vysokospracovaný, keby taký bol, tak si ho kupujem, tak si kupuj sardinky v konzerve. (nie v slnečnicovom oleji, aspoň v nejakom panenskom olivovom)
Alebo ešte existuje olej z rias, ale podľa mňa ten rybí je lepší.
Dlhodobým braním zinku bez medi som si spôsobila jej silný deficit, trvalo to dlho, kým sa mi v organizme znížil zinok a doplnila meď.
Tá toxicita medi, čo spomínam, to je ale niečo úplne iné, to som mala potom o dva roky, ale to nemá súvis s braním s meďou v doplnkoch, tam ide o tzv. "bionedostupnú" meď, mávajú to ľudia, čo sú otrávení ortuťou, meď sa v nich zvýšene ukladá (ťažko sa to vysvetľuje, lebo je to dosť komplikovaná záležitosť).
Práve na paleo strave je dosť málo zdrojov medi, ak teda nejedávaš pravidelne pečienku, kakaové bôby, semená a orechy. Na meď je hlavne bohatá skôr vegetariánska strava - obilniny, semená, orechy (s výnimkou tekvicových semien), kakao, strukoviny...
Je pravda, že väčšina ľudí je deficitná na zinok a má prebytok medi, hlavne ženy mávajú fóbiu z červeného mäsa (najlepší zdroj dostupného zinku) a napchávajú sa sacharidmi, stres vyčerpáva zinok, strava bohatá na sacharidy - tam prevažuje meď, ale zase u tej paleo stravy, kde človek nejedáva ani obilniny, strukoviny, orechy, semienka, tak hrozí opačný extrém - moc zinku, málo medi.
Muži potrebujú viac zinku ako ženy. Ale vždy, ak sa berie izolovaný zinok, by sa mal v nejakom pomere doplniť s meďou, u mužov zhruba (to je fakt len zhruba, lebo aj strava a iné faktory hrajú rolu) by ten pomer mal byť ca. 15:1 (zinok-meď), u žien 10:1.
Ja vápnik vôbec neberiem a myslím si, že je to dosť zbytočný doplnok a zaťažujúci, ľudia dnes sú silne deficitní hlavne na horčík (horčík takisto silne vyčerpáva stres), braním vápnika v suplementoch si ešte zhoršujú ďalej pomer s horčíkom. Ja si robievam doma jogurty z kozieho a ovčieho mlieka, tam mám vápniku habadej. Takisto si odšťavujem mrkvu, zelené vňate - to je výborný zdroj dostupného vápnika.
Čítala som knihu "Calcium lie" a tam ten lekár bol teda dosť kritický ohľadom suplementácie vápnika, nezdalo sa mi, žeby mal nejaké zlé úmysly niečo očierňovať. On liečil svojich pacientov s osteoporózou tak, že im dodával hlavne "trace minerály" z morskej vody, tvrdil, že komplex týchto minerálov spevní kosti omnoho lepšie ako suplementácia samotným vápnikom, že na stavbu kostí treba celý minerálny komplex, že kosti nie sú zložené len z vápnika, ale je v nich aj zinok, draslík, selén, horčík, borón, fosfor, mangán, silica, železo, síra, chróm a 64 trace a iných minerálov a je to práve synergia týchto minerálov, ktoré potom vytvárajú pevné kosti. Akonáhle začnem suplementovať jeden minerál v nadbytku, rozhodím tie ostatné a môže to mať negatívne dopady v organizme.
Inak napr. otrávení ťažkými kovmi, veľa z nich má tzv. bionedostupný vápnik, na vlasových analýzach im vychádzajú veľmi vysoké hodnoty vápnika, telo používa ukladanie vápnika ako taký obranný mechanizmus, vytvára si ako keby vápnikovú "škrupinu", veľa vápniku spomaľuje potom metabolizmus, telo potom ťažko detoxikuje.
Pri mineráloch je veľmi dôležitý skôr balans, ktoré suplementovať, ktoré nie, nemalo by ich byť moc a ani málo, tak akurát, lebo minerály v nadbytku majú takisto negatívne dopady, pričom napr. samotné ťažké kovy úplne rozhodia hospodárenie s minerálmi, celá minerálna veda je trochu zložitejšia ako len hádzať do seba doplnky.
To, že máš 20 rokov neznamená, že nemáš v sebe ťažké kovy. Ty si nebol nikdy očkovaný? Tvoja mamina nemala žiadne amalgámy, keď bola tehotná? Toto sú významné zdroje zaťaženia, u toxicity ortuťou nejde ani tak o to, že či je niekto vystavený vyšším dávkam alebo nižším dávkam, sú ľudia, čo majú oslabené detoxikačné mechanizmy, genetické predispozície a aj minimum ortuti nie sú schopní vylúčiť.
Aj taká blbosť ako každodenné branie zinku po dobu jedného roka bez medi mi komplet rozhodila minerály a spôsobila silný deficit medi. Doslova som sa priotrávila zinkom na základe blbých návodov na internete, kde väčšinou píšu aký je zinok neškodný. Zinkom sa dá parádne priotráviť. Trvalo to mesiace, kým sa znižila jeho hladina v organizme. A nadbytok zinku mi kompletne rozhodil štítnu žľazu, dostávala som stavy hypertyreózy a búšenie srdca, každú chvíľu omdlieť, som vtedy skončila na pohotovosti, takisto som mala silnú anémiu z deficitu medi (na železo mi vôbec nereagovala, len na meď).
Stafylokok, si písal, že berieš pravidelne ALA, nezaznamenal si priamo po užití ALA nejaké symptómy, lebo ALA víri ťažké kovy a hlavný symptóm bývajú aj stavy úzkosti.
Podľa mňa sú tie ukludňovače len také maskovače, ale neriešia príčinu problému. No môžu byť ok, ak dajme tomu je niekto reálne deficitný na nejaký mozgový neurotransmiter a doplní si ho tými prekurzormi - 5-htp, tryptofán-serotonín, tyrozín-dopamín, gaba-theanine, gaba, adaptogény - holy basil, ashwagandha... atď. Ale mne nikdy v podstate nepomohli pri mojich úzkostiach, používala som ich napr. na zaspatie, ale ten "ukľudňujúci efekt" bol tak minimálny, že sa mi to ani neoplatilo kupovať. Ale tak vždy rozhoduje, čo je príčina tých úzkostí, ak u niekoho len vonkajší stres, tak možno to šľape dobre, ale ak je tam vážnejší dôvod, tak treba riešiť primárne ten.
Mne spôsobovali stavy úzkosti - minerálna nerovnováha, hormonálna nerovnováha, vyčerpanie nadobličiek, problémy so štítnou žľazou, toxíny z deravého čreva, ťažké kovy - ortuť (tak toto bolo NAJ), toxicita meďou... Mávala som aj často infekcie, nonstop infekciu ucha, kandidu - ale tu som nejaké extra úzkosti nepozorovala, skôr únavu pri kandide.
nie dal som si pred cvicenim , kofeinovu tbl , predtreningovku s kofeinom a guaranu cca 1200mg kofeinu
Tak to bol blbý nápad.
Prečítaj si ešte raz dôkladne tieto symptómy vysokého kortizolu:
http://www.medicinegarden.com/2011/02/1 … ol-ptsd-1/
Keď tvrdíš, že si vyskúšal ale všetky byliny, theanine, reloru, gaba... používa sa ešte seriphos alebo phosphatidylserine na zníženie kortizolu. A potom progesterone, pregnenolone, u muža ale neviem a s hormónmi opatrne.
Ako si sa mohol predávkovať kofeínom??? To si fičal len na red bulle?
Aký máš spánok? Tí, čo mávajú vysoký kortizol, zvyčajne večer nemôžu buď dobre zaspať, alebo majú nekľudný spánok, budia sa napr. o štvrtej, o piatej.
Písala som Ti, že sa mi nezdáš na taký typ adrenálnej únavy, kde už chýba kortizol, keď aktívne športuješ a chodíš do práce, tam je hlavný príznak práve tá únava - fyzická, mentálna, to nie je šanca, aby takýto človek športoval a ešte sa potom cítil aj dobre.
Ak máš úzkosti za tým môže byť x-vecí. Stavy úzkosti môžu byť z nadbytku adrenalínu, ale to je len jedna z možných príčin. V prvých štádiách adrenálnej únavy býva vysoký kortizol a tam človek ešte necíti tú únavu, skôr naopak, má veľa energie. Vysoká tvorba kortizolu po nejakom čase môže mať za následok hormonálnu nerovovnáhu - deficit progesterónu, dhea, pregnenolonu.
Ale možno Tvoje úzkosti ani nesúvisia s adrenalínom, ja som mávala veľa krát stavy úzkosti a súviselo to napr. s minerálnou nerovnováhou, ak som mala napr. silný deficit medi (ten som si spôsobila dlhodobým braním zinku bez medi).
Netuším, či poškodené obličky také niečo môžu spôsobiť.
Vyskúšaj na tie úzkosti napr. tento doplnok, má celkom fajn zloženie, máš tam horčík, gaba, theanine, relora, holy basil, všetky potláčajú stresovú reakciu a znižujú jemne kortizol:
http://www.iherb.com/Source-Naturals-Th … l&ic=2
Ale tak Ty ani nevieš, či to máš z adrenalínu a kortizolu, to len triafaš, prečo si myslíš, že je to z toho? Aké symptómy adrenálnej únavy vôbec máš z tých zoznamov, čo som sem dávala? Napr. ten test s krvným tlakom, v sede a v stoji si si asi nerobil a ten je podľa mňa celkom preukazný.
adrenal cortex možno priamo nezvyšuje tlak, ale tým ako sa nadobličky stabilizujú, tak sa mi aj tlak zlepšoval, vlastne podľa tlaku krvi som ten cortex aj dávkovala, každé ráno som si merala tlak, ak bol moc nízky zvýšila som dávky, pre mňa to bol najlepší diagnostický nástroj, ten tlak krvi, ale treba presný tlakomer
6 kapsúľ som brala v čase najhoršej adrenálnej únavy len pár týždňov, zvyčajne stačili 2-3 kapsle
tlak sa meria tlakomerom, najlepšie analógovým so stetoskopom, nie "pocitom" u srdca
ja som písala, že som brávala až do 6 kapsúľ denne a mávala som veľmi nízky tlak 95/65
mne bolo po adrenal cortexe len dobre, nárast energie, ako keby ma obliali živou vodou a to hneď od prvého dňa brania
chia sú ok, obsahujú fytoestrény ale nie nejaké extra množstvá, u chia je veľká výhoda, že oni majú taký tvrdý obal a ten dobre chárni tie omega-3, majú dlhú životnosť
konopné sú už problém, tie sú háklivé na dlhodobejšie skladovanie, bývajú často horké, kupovať len kvalitné balené v nepriehľadných obaloch a zamraziť alebo dať do chladnčky
kupujem ľanový olej ale len čerstvý, chodím občas v Rakúsku do jedného obchodu a tam mávajú ten olej tak max. dva týždne po vylisovaní a skladovaný celú dobu v chladničke - ale to kúpim možno tak 1xza tri mesiace
kupujem konopný olej občas od firmy SUM z Kanady, ale dávam prednosť tým semiačkam, olej si dávam na tvár
vlašské orechy na trhu určite neboli striekané, neviem teda kto by u nás striekal orechovníky
detto tekvicové semienka
slnečnicové - neviem, možno sú striekané
veľmi zaujímavé z výživového hľadiska sú gaštany, u nás zberané v lesoch
slnečnicové semienka sa pestujú na Slovensku, sú lacné a majú výbornú klíčivosť na rozdiel od mandlí, bacha na bio slnečnicové semienka v bio obchodoch, skoro všetky sú z Číny, pozerajte krajinu pôvodu, nerozumiem tejto logike, prečo by som mala kupovať bio slnečnicu z Číny namiesto tej obyčajnej zo Slovenska
organické mandle pestované v Európe sú drahé a tie bežné sú všetky import väčšinou z USA a keď som pozerala dokument ako intenzívne tie mandle striekajú pesticídmi, herbicídmi, tak už mi odpadla chuť ich viac kupovať, mandľovníky sú intenzívne striekané, možno tá šupka mandle chráni pred tou chémiou, neviem
odvtedy som prestala aj vyrábať mandľové mlieko
Ala v rámci chelačného protokolu, astaxanthin, grape seed a curcumin asi jediné - ale ja to neberiem pravidelne, dajme tomu týždeň beriem, dva týždne pauza
ale čo beriem každý deň, tak napr. zázvor, koreň púpavy, škoricu, fenikel, cesnak v doplnku - je to dobré na trávenie, takú jemnú dezinfekciu čreva proti parazitom
neviem to zhodnotiť, ktoré vitamíny a minerály by sa oplatilo pri intenzívnom športe suplementovať viac, ja považujem intenzívny šport za neprirodzený a záťaž pre nadobličky a pri bežnej rekreačnej forme športu, tam tie rozdiely v potrebe vitamínov, minerálov asi nebudú nejak výrazné
viac foriem, komplexnejší účinok, aspoň si myslím
Tu máš najlepšie doporučenia, čo som doteraz našla na preventívne dávky vitamínov a minerálov:
http://perfecthealthdiet.com/recommended-supplements/
Tukorozpustné vitamíny nemusíš brať každý deň.
Ale ja neberiem vitamín E každý deň, dám si ho možno tak 1-2xtýždenne, ja už tie doplnky moc striktne neberiem, skôr sa orientujem na kvalitnú stravu.
Vitamín K beriem tento 2xtýždenne:
http://www.iherb.com/Life-Extension-Sup … &ic=14
Chystám sa doma vyrábať natto, tak uvidím, či to nebude prvý a posledný raz, ak to chuťovo bude moc odporné .
Slnečnicové semiačka sú potravina, olej je spracovaný produkt. Ja jedávam len namočené a naklíčené semiačka, ťažko sa predávkuješ potravinou, ale tak napr. neobsahujú toľko fytoestrogénov alebo nejakých problematických látok ako napr. ľanové semiačka.
O vitamín E som písala inak tu, aj o formách vitamínov a minerálov:
http://rng.jecool.net/viewtopic.php?id=517
http://rng.jecool.net/viewtopic.php?id=555
"Až dnes sa prichádza na to, ktoré formy vitamínu E sú vlastne pre organizmus prospešné, teraz je populárna delta frakcia z tokotrienolu predávaná samostatne, zajtra to bude zase nejaká iná. Zistilo sa, že alfa tokoferol podávaný v doplnku (najpredávanejší prírodný vitamín E) vyčerpá v organizme gamma tokoferol a alfa tocotrienol, ktoré majú silnejšie antioxidačné účinky, tak sa začal predávať tokoferol, kde prevažuje gamma frakcia.
Bežné prírodné formy vitamínu E sú získavané z lacného sójového rafinovaného oleja a by som len tipovala do akej miery je tento vitamín E už zoxidovaný a práve to môže byť aj faktor pri spúšťaní rakoviny. To isté ako sa objavilo pri rybom tuku, že spúšťa rakovinu, lenže väčšina rybieho tuku je už tak prečistená a rafinovaná, že stráca väčšinu pozitívnych vlastností.
Aby som získala 400 IU alfa tokoferolu - to by som musela skonzumovať niekoľko kilogramov mandlí a samozrejme tam nebude ten vitamín e len v jednej izolovanej frakcii, ale všetky jeho zložky, ktoré fungujú synergicky. V tom je problém vysokých dávok izolovaných doplnkov, že môžu vyvolať nerovnováhu a potlačenie iných užitočných foriem."
Ale čo sa týka vitamínu E, je to také nejednoznačné a netuším, ako by mala vyzerať naozaj prírodná forma vitamínu E v doplnku, mali by tam byť tie tokotrienoly a tokoferoly v takom zastúpení, ako sa nachádzajú prirodzene v potravinových zdrojoch a nie predávať ako izolované frakcie, kde je napr. alfa tokoferolu veľa a iných frakcií zase málo.
Cytoplan niečo také predáva:
http://www.cytoplan.co.uk/vitamin-E-150 … ules-4167/
Jarrow získava tie tokotrienoly z prírodného palmového oleja a uvádza tam len "komplex tokoferolov a tokotrienolov", nie nejaké jednotlivé izolované frakcie.
Tak skúsi si preťukať tie stránky, zmeniť menu na Euro, dá sa to tam. Fľaška stojí 32 eur+poštovné 13 eur, takže dosť drahý špás, ja si kupuem ten olej len v zime, teraz v teple to neobjednávam, v zime to používam aj ako zdroj vitamínu D.
Vitamín A neberiem, lebo si kupujem kvalitný rybí tuk v zime a tam je prirodzene obsiahnutý a je tam ideálny balans medzi vitamínom A a D.
kvalitný rybí tuk, zvyšok na trhu je šmejd, ktorý je tak spracovaný, rafinovaný, molekulárne prečistený, že sa môže rovno vyhodiť do koša.
http://ratfishoil.net/11-netshop-articl … s-products
Vitamín C ja neberiem vysoké dávky 200 mg denne a nevidím dôvod brať vyššie mimo choroby, stresu, adrenálnej únavy atď., ale určite nie viac ako 1000 mg denne.
Vitamín E beriem palmové tokotrienoly od Jarrow a kupujem si panenský palmový olej ako zdroj prírodného vitamínu E, takisto jedávam naklíčené slnečnicové semiačka, obsahujú veľa vitamínu E.
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-To … l&ic=1
zinok:
http://www.iherb.com/Nature-s-Plus-Dyno … l&ic=1
Zaujímavé info o vedľajších účinkoch vitamínu C, aký má dopad na minerály, to sa ale nedeje u prírodnej formy vitamínu C, len u izolovanej a pojem "bioidentický" je veľmi zavádzajúci a radi sa ním oháňajú výrobcovia doplnkov:
http://www.drgrisanti.com/vitamin_c_page.htm
http://www.acu-cell.com/vitc.html
A zabudlo sa podotknúť, že ten prírodný vitamín C je zabalený v celej synergickej škále rôznych ďalších živín a minerálov, ktoré posilňujú jeho efekt v organizme, na rozdiel od "čistej vyrobenej molekuly vitamínu C". Nechápem prečo sa tu na tomto fóre stále tlačia umelé formy doplnkov výživy, keď už dnes sa dajú kúpiť na iherbe aj tie prírodné verzie.
tak napr. folic acid vs. foláty, folic acid veľa ľudí nevie metabolizovať a využiť ju v tejto forme a tie foláty sú v takej forme, ktorú telo nemusí pracne v pečeni biochemicky premieňať a rovno ju využije na procesy v tele
https://chriskresser.com/folate-vs-folic-acid/
Dokonca pre ľudí s genetickou predispozíciou MTHFR folic acid môže byť toxická a vyvolávať u nich paradoxný deficit kyseliny listovej, teda zablokuje napr. foláty prijímané zo stravy. Písali to ľudia na fórach, že majú veľké problémy s touto kyselinou. Ja som jednu dobu mala tiež silný deficit folátov a tá bežná "folic acid" mi vôbec nefungovala, musela som si kúpiť foláty od solgaru.
Čím je človek viac chorý, má problémy napr. s pečeňou, tým je aj väčšia pravdepodobnosť, že bude mať problémy s využitím niektorých foriem vitamínov a potrebuje ich aktívne formy. To, čo zafunguje u zdravého, nemusí u chorého.
Inak phytoestrogény obsahujú obilniny, strukoviny, sezam, orechy sú to užitočné látky, len zase ide o rovnováhu a balans, pozri si obsah fytoestrogénov v potravinách:
http://mentalhealthdaily.com/2015/04/08 … estrogens/
http://www.dietaryfiberfood.com/phytoes … ources.php
Tak asi keď zješ jednu lyžičku ľanového semena denne, ten nárast phytoestrogénov nebude dramatický, len ľudia si prečítajú niečo dobré o ľane a hneď v rámci hesla "čím viac, tým lepšie", tak si dajú 2-3 polievkové lyžice a to už efekt môže mať.
prírodný b complex:
http://www.iherb.com/The-Synergy-Compan … l&ic=1
syntetický b complex ale s dobrými formami vitamínov b, s vyšším obsahom B5:
http://www.iherb.com/Thorne-Research-St … l&ic=1
niektoré syntetické formy B vitamínov beriem aj ja a majú svoje opodstatnenie ako foláty, B5, methylcobalamín, extra b6, b2...
beriem oboje na striedačku
Ja sa učím na sebe, kvôli otrave ortuťou, ktorá zo mňa urobila kripla a riešila som kvôli tomu všetko možné od trávenia, cez nadobličky, štítnu, deficity živín, minerálov, hormónov atď.
Možno tie lignany z ľanu sú protirakovinotvorné, možno potláčajú nejaké formy vlastného estrogénu, ale v konečnom dôsledku prispievajú k vyššej estrogénovej bilancii, tých foriem estrogénu máš viac, aj doplnok DIM neznižuje estrogén v tele, len mení určité formy na iné, nevyznám sa v tom detailne.
A ešte vlastná skúsenosť, jedávala som veľa fytoestrogénových bylín a zhoršovali mi estrogénovú dominanciu, takže tie fytoestrogény jednoznačne nejak napodobňujú naše vlastné estrogény.
Kvôli čomu sa ženám v menopauze asi doporučujú fytoestrogény, určite nie kvôli tomu, že potláčajú ich vlastné estrogény, keď ich majú nedostatok a potrebujú ich naopak doplniť.
No, pár ľudí, mužov na fórach písalo, že po pravidelnom užívaní ľanových semiačok začali mať problémy s libidom. Japonskí mnísi úmyselne jedávajú tofu (sója je fytoestrogénová bomba) práve kvôli tomu, aby skresali testosterónovú časť svojej osobnosti . A to nemusím ísť ani do Japonska, kedysi pred pár rokmi, keď tu bol sójový ošiaľ, tak som jedávala tofu a som to nanucovala aj svojmu okoliu a priateľovi a priateľ sa začal sťažovať, že sa cíti po tej sóji "divne" v tom zmysle, čo som písala.
A kupujem také formy doplnkov, ktoré sú pre moje telo najlepšie, aj syntetické verzie môžu byť účinné, ale môžu byť aj toxické (folic acid, cyanocobalamin...), ale prečo nekúpiť takú formu, ktorú moje telo využije najlepšie a najmenej ho zaťaží, ktorá sa najviac približuje reálnej potravine. Tak napr. vitamín C, bežná kyselina askorbová je silný chelátor minerálov, to sa moc nevie, ale napr. môže pri vysokých dávkach nebezpečne znižovať hladinu medi v tele.
Logicky so zdravým rozumom sa zamysli, čo máš lepšie šípka, rakytník vs. umelo vyrobená molekula?
Podľa mňa práve vitamín C je taký vitamín, ktorý je najlepší v prírodnej forme, u minerálov nevadí, keď sú dajme tomu chelátované.
Len pri potrebe vysokého dávkovania má opodstatnenie syntetická forma, lebo to ťažko získaš z prírodných zdrojov.
Ester C je patentovaný a podstatne lacnejší, prírodnú molekulu vitamínu C nemôže nikto patentovať. Ono vo všetkých tých chválospevoch o esteri-c sa ale nedozvieš porovnanie s prírodnými formami vitamínu C, oni ho vždy porovnávajú len s inými formami syntetického vitamínu C, zostáva v krvi dlhšie, neprekysľuje atď.
Väčšina umelého vitamínu C sa vyrába z lacného kukuričného sirupu.
A ja sa spolieham na vlastný úsudok, lebo už som sa veľa krát opálila, aj čo sa týka doplnkov výživy.
Ja som proti syntetickým verziám vitamínu C, aj teda ester-c, všetko sú to umelo vyrobené vitamíny, hlavne po prečítaní výbornej knihy od Dr. Roberta Thompsona, tam to detailne vysvetľuje. Je jedno akú "dokonalú molekulu" vymyslia, ale nikdy nevymyslia nič lepšie, čo máš priamo v ovocí a zelenine. Prírodnú formu vitamínu C telo vníma ako potravu a takáto forma prirodzene zostáva aj v tele dlhšie, plus minerály v ovocí, šípkach, rakytníku prirodzene fungujú tak, že prírodný vitamín C neprekysľuje. To, čo sa snažia napodobniť v esteri-c umelo. Ale veľa ľudí ani netuší, že si kupujú syntetické verzie, vidia tam "bioflavonoidy", 50 mg extraktu zo šípok a myslia si, že ten vitamín c je prírodný.
Ale keď nič iné nemáš, tak ber aj ester-c.
vyhýbať sa potravinám s vysokým glykemickým indexom, jesť živočíšne tuky, proteíny, ale Ty si aj tak na paleo strave
výborný je food source vitamín C, nie syntetické verzie a sem patrí aj ester-c a všetky askorbáty, v nadobličkách je najviac vitamínu C z orgánov
http://www.iherb.com/Now-Foods-Tru-C-Bi … l&ic=2
http://www.iherb.com/Madre-Labs-Madre-C … 80-g/17628
hups, blbo som to napísala, to malo byť "ja nevidím dôvod nekombinovať protizápalové veci a cortex", takže jasné, ber oboje
niekedy je ťažké rozlíšiť, čo je príčina a čo následok, čo spôsobilo primárne oslabenie nadobličiek a čo je následok, symptómy už oslabených nadobličiek
Ale aj ten zápal a chronická infekcia je zase stresor pre nadobličky. Takže adrenálna únava sa niekedy nedá riešiť bez vyriešenia príčiny, čo ju spôsobuje ako napr. u mňa ťažké kovy. Jediné, čo môžeš robiť podpora nadobličiek do doby, kým sa neporieši príčina. Nadobličky sa dávajú dlho dokopy, mesiace, 2-3 roky, takže dosť ťažko po dvoch týždňoch budeš mať nadobičky fit a kortizol ok. Ja nevidím dôvod kombinovať cortex a tie protizápalové veci, tie veci sa často riešia simultánne.
A prečo sú tie chia superfood? Podľa tohoto nevidím nejaké extra živiny, mimo vlákniny, fosforu a kalorickej hodnoty, možno tá tabuľka je o ničom, lebo tam nie sú ani b vitamíny uvedené, ani horčík u chia:
http://nutritiondata.self.com/facts/nut … cts/3061/2
Ak ich porovnám napr. s naklíčenou šošovicou a tej som schopná zjesť na porciu podstatne viac, takže prijmem aj podstatne viac živín:
http://nutritiondata.self.com/facts/veg … cts/2473/2
Tu je to lepšie ukázané, sú bohaté na niacín, mangán, vlákninu, omega-3:
http://www.nutrition-and-you.com/chia-seeds.html
Z nutričného hľadiska sú zaujímavé konopné semienka, tie pestujú napr. aj u nás, obsahujú síce menej rozpustnej vlákniny ale za to viac proteínov a iných živín a môžem ich rovno jesť zo sáčku na rozdiel od chrúmania chia:
http://www.vegkitchen.com/nutrition/hea … emp-seeds/
A veľmi zaujímavé sú tekvicové semienka, lebo ako jediné z vegetariánskych potravinových zdrojov majú najlepší pomer zinku medi takisto veľa mangánu, železa, horčíka a sú u nás dostupné:
http://www.whfoods.com/genpage.php?tnam … mp;dbid=82
Problém s ľanovými a chia semienkami je, že obsahujú veľa fytoestrogénov, ľanové ešte viac ako chia, čo môže byť síce fajn pre ženy v prechode, ale napr. pre mužov to moc optimálne nie je. Všade sa píše len o živinách, ale málokde sa spomínajú takéto veci ako napr. že ľanové semienko obsahuje aj toxín podobný kyanidu.
Neviem o tom, že znižujú tlak, ale koľko ich dokážeš naraz zjesť? Mne teda rozhodne chuťovo atraktívne neprídu, ak sa do niečoho nezakomponujú. Takisto, ktovie, čo z nich telo využije, ak sa napr. nepomelú, podobne ako ľanové semienka. Preto mám aj dosť pochybnosti nakoľko je to pre človeka prirodzená strava, chrúmať nejaké ľanové semienka len tak v ústach, teda nič moc. A bez pomletia ich človek ani nevyužije, pekne z neho celé vyjdú von. Ja tie semená a orechy striedam. Ale jedávala som aj veľa chia semien naraz, robila som si taký chia puding, ale netuším, či mi to dačo robilo s tlakom. Jeden deň je superfood kokosový tuk, dnes sú to chia, zajtra to bude pomletý bodliak. Ja už všetky tie "superjedlá" beriem s rezervou, ľudia zabúdajú na superjedlá, ktoré majú rovno pod nosom, nazberať si žihľavu, rozmixovať a urobiť si z nej zelený nápoj, alebo kúpiť si kvalitné kozie, ovčie mlieko, urobiť doma jogurt a pod. Kupujeme superjedlá, ktoré musia preletieť polovicu zemegule, moc ekologické to rozhodne nie je a je to v podstate luxus.
Samotné, nalačno, len 1xdenne, ak to budeš zatiaľ len skúšať, s ničím to nekombinuj, ja som si tie kapsle nechala rozpustiť v ústach s teplým čajom, vtedy je to ešte efektívnejšie. A ca. za pol hodku sa môžeš najesť.
Počkaj na cortex a napíš ako sa cítiš, ber ho nalačno po zobudení, začni s jednou kapsuľou, pri 2-3 kapsuliach by si už mal niečo cítiť, ak nebudeš cítiť vôbec nič, alebo sa budeš citiť skôr nabudený, bolesti hlavy, tak nemáš väčší deficit kortizolu, resp. je to nepravdepodobné.
písala som Ti o doplnkoch, čo sa používajú na vysoký kortizol, tak si to pozri, tie som používala
u mužov podpora progesterónu, možno pregnenolone
Nie, to boli dlhé obdobia - adrenálna únava asi tri roky a potom kvôli hormonálnym problémom som začala mať problémy s kortizolom. Adrenal cortex na vysoký kortizol dobrý nie je, alebo možno pre tých, čo majú ráno moc vysoký kortizol a dajme tomu poobede zase moc nízky, videla som, že to aj kombinujú, ale mne dobre nerobil pri vysokom kortizole, moc ma stimuloval. Ale zbytočne budeš špekulovať, ak tie doplnky nevyskúšaš.
ano maval som asi 3 tyzdne ze nonstop ale az tak ze som chvilu ako keby nevidel apotom 10sec som bol este zmeteni , teraz to nemavam , neviem co vsetko to ovplivnuje ale ...
uvidíš...
len mi moc nejde do hlavy, že si písal, že športuješ a cítiš sa po športe dobre, práve človek s adrenálnou únavou - deficitom kortizolu znáša náročnejší šport zle, ja som bola po menšej túre týždeň chorá v posteli, symptómy ako po chrípke, bolesti svalov, únava, strašne dlho mi trvalo sa dať dokopy po hocijakej väčšej námahe
bez toho adrenal cortexu by som sa ani z bytu nevyplazila von
ale tak sú rôzne stupne tej únavy a už viem, že nemám podľa seba posudzovať druhých ľudí, tie veci sú veľmi individuálne
mávaš napr. to, že keď náhle zmeníš polohu, postavíš sa napr. z postele, tak sa Ti zatočí pred očami? Odmeraj si tlak krvi v sede alebo v ľahu (buď v kľude aspoň 5 minút) a potom sa postav a znovu odmeraj tlak krvi v stoji, u zdravého človeka sa TK zvýši, ale pri adrenálnej únave klesne tlak krvi, ak sa človek postaví. Ak klesne systolický tlak o 10 a viac bodov, hodnotí sa to ako hypoadrenia - teda adrenálna únava.
hypotyreóza je spojená s deficitom tvorby žalúdočnej kyseliny, deficit žalúdočnej kyseliny - zlé vstrebávanie železa, vzniká anémia, anémia, nízky feritín - hormóny štítnej žľazy nepracujú efektívne, začarovaný kruh, mne sa toto stávalo v minulosti x-krát
Ja som ale písala, že som mala obdobia deficitu kortizolu, vtedy som brala adrenal cortex a obdobie nadbytku kortizolu a vtedy sa mi to stávalo, že mi po jedle vyplavovalo adrenalín. Ja som si v prvom momente myslela, že to mám stavy hypoglykémie, lebo sa to dosť podobá - trasenie rúk, pocit slabosti, búšenie srdca, stav na odpadnutie, lebo tie som mávala často pri deficite kortizolu, je to jeden z hlavných symptómov adrenálnej únavy, lenže pri hypoglykémii, ak sa naješ, tak sa stav zlepší, ale toto nemalo nič spoločné s hladinou cukru, ten adrenalín sa vyplavoval aj po bielkovinovom jedle napr. vajíčka+zelenina a aj po sacharidovom. Inak hypoglykemické stavy ja vôbec nemávam, nemusím jesť aj do tretej poobede a k tomu môžem dajme tomu aj fyzicky pracovať a nerozhodí mi to hladinu cukru, ale pri adrenálnej únave, stačila menšia prechádzka do mesta a išla som odpadnúť, hlava sa mi točila, "vlčí hlad", slabosť, triaška, musela som stále nosiť so sebou jedlo a pravidelne jedávať. Tlak krvi mávam stále skôr nízky, pri adrenálnej únave bol extrémne nízky 95/65.
Lenže nemôžeš sa porovnávať so mňou, ja viem, čo mi tie symptómy spôsobuje, ich riešenie je na veľmi dlho, u Teba to môže spôsobovať niečo úplne iné.
Inak únavu po jedle som mávala aj, keď som mala rozmnoženú kandidu a zjedla som dačo sacharidové. ale to bola len únava, bez tých symptómov vyplaveného adrenalínu.
Inak hlavným antagonistom adrenalínu v organizme je progesterón, pregnenolone a GABA, progesterón je veľmi relaxačný hormón, aktivuje GABA receptory.
Človek, ktorý zažíva permanentne stres, vyplavuje adrenalín, hormón, ktorý telo naštartuje na mód "boj alebo útek", adrenalín sa síce z tela vyplaví rýchlo, ale spôsobí následne zvýšený kortizol a ten v organizme zostáva dlhšie, ak sa takéto situácie opakujú, človek skončí so zvýšenou hladinou kortizolu napr. v určitých obdobiach počas dňa, z progesterónu sa vyrába kortizol, lenže ak je telo nútené vyrábať toho kortizolu viac, tak nezvýši potom na výrobu progesterónu a vzniká časom hormonálna nerovnováha a vznikajú z toho kadejaké symptómy a spravidla treba potom riešiť simultánne toho naraz viac - štítnu žľazu, posilniť nadobličky, doplniť niektoré hormóny ako napr. často u žien progesterón....
To som Ti už takisto vysvetľovala a písla, že kľúčový faktor je doba zadržiavania kávy, tému kávový klystír končím, zvyšok si doštuduj sám .
Otázky pre RNG, » Príspevky od bludicka