1

Téma: Únava po jedle

Ahoj RNG, prosim ta nevies co by mohlo sposobovat velku unavu po jedle?
Rano sa vyspim (9 hodin denne), zobudim sa, dam si ranajky, kludne aj lahke, iba ovocie a znova sa citim velmi unaveny a chce sa mi spat. To iste plati aj pre obed, hned ako sa najem a je jedno ci je to lahke alebo tazke jedlo, hned sa mi chce ist spat. Jedine kedy sa mi nechce tak je po veceri. Ak si ranajky nedam, alebo obed, necitim az taku unavu, vzdy az po jedle. Nevies co by to mohlo byt? Dakujem.

Je mi 30 a inac sa citim uplne zdravy.



2

Re: Únava po jedle

Clovek ma len obmedzene mnozstvo krvi a ked sa naje, zhromazdi sa krv okolo traviaceho traktu a je jej menej v mozgu. Tak mozog jednoducho vypina.
Unavovy syndrom je spojeny s nedostatocnou cinnostou stitnej zlazy a nadoblickovej=adrenalnej.
Stitna potrebuje jod a selen, adrenalna sa tiez da podporit doplnkami.



3

Re: Únava po jedle

Dakujem ti.  Jod, selen a zinok beriem.

Vies mi prosim odporucit aj nejake doplnky na nadoblicky? Dakujem.

Naposledy upravil: mass (2015-04-16 08:24:57)



4

Re: Únava po jedle

Najdes ich pod nazvom "adrenal" hromadu. Ja osobne odporucam lyofilizovany vytazok zo zliaz, pozri na
http://www.iherb.com/Thorne-Research-Ad … l&ic=1
davka 1 az 5 za den, podla potreby.



5

Re: Únava po jedle

rng posles nejake link na chelatovany zinok najlepsie 15-30mg v jednej davke , ktory napr uzivas ty ? lebo niekde je na obale napisane ze chelated ale v popise uz tam neni pisane chelated tak neviem .

Dakujem



6

Re: Únava po jedle

Mozes si kupit tuto dobre absorbovatelnu formu: http://www.iherb.com/Now-Foods-Zinc-Gly … &ic=38
alebo tento vyborny od Swansonu: http://www.swansonvitamins.com/swanson- … ize=SWU065



7

Re: Únava po jedle

Pietro napísal(a):

Mozes si kupit tuto dobre absorbovatelnu formu: http://www.iherb.com/Now-Foods-Zinc-Gly … &ic=38
alebo tento vyborny od Swansonu: http://www.swansonvitamins.com/swanson- … ize=SWU065

ktory je lepsi a ten tekvicovy olej napomaha vstrebatelnosti ?

su aj rozdieli v chelatovej forme ze kazdy ma iny chelat ci ako ?



8

Re: Únava po jedle

Bump , poprosim odpoved na prispevok 7



9

Re: Únava po jedle

Tekvicovy olej nenapomaha vstrebatelnosti zinku.
Tekvicove semeno je dobry zdroj zinku aj roznych rastlinnych sterolov.



10

Re: Únava po jedle

rng ako sa da zistit poskodenie nadobliciek ?
a este ma zaujma ako ma unava po jedle a celkova unava spolocne s nadoblickami ? stitnu mam vysetrenu tam to je pohode .

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-08-06 20:28:02)



11

Re: Únava po jedle

Ja bych sa nespoliehal na vysetrenie stitnej zlazy len z krvi. Lekari, co sa zaoberaju vyskumom okolo stitnej zlazy su toho nazoru, ze znizena cinnost stitnej zlazy sa da len asi na 30-35% zistit beznymi krvnymi testami. Preto tu odporucam pre kazdeho si doplnovat deficitne ziviny pre stitnu zlazu , ako je jod a selen, co su zaroven potrebne v tele aj na rozne ine funkcie, od inych hormonov az po enzymy
Nadoblicky vylucuju viacero hormonov, najma z hladiska unavy je to adrenalin a cortizol, tj dalo by sa to zmerat z krvi, hoci to sa velmi zriedka robi.

Naposledy upravil: RNG (2015-08-06 21:57:31)



12

Re: Únava po jedle

Bludicka , ty si raz pisala ze ked si mala oslabene nadoblicky este predtym nez si si ich napravila doplnkom adrenal cortex , tak po jedle sa ti rozbusilo srdce a mavala si unavovy syndrom , zaujma ma ci si si po jedle meravala tlak ked ti prislo zle a ci si si nahodov nemeravala cukor v krvy po jedle a pocas dna . A ze ci ti po jedle byvalo zle vzdy ci len ked tam boly sacharidy ktore zvysovali inzulin glukozu .

Dakujem



13

Re: Únava po jedle

Ja som ale písala, že som mala obdobia deficitu kortizolu, vtedy som brala adrenal cortex a obdobie nadbytku kortizolu a vtedy sa mi to stávalo, že mi po jedle vyplavovalo adrenalín. Ja som si v prvom momente myslela, že to mám stavy hypoglykémie, lebo sa to dosť podobá - trasenie rúk, pocit slabosti, búšenie srdca, stav na odpadnutie, lebo tie som mávala často pri deficite kortizolu, je to jeden z hlavných symptómov adrenálnej únavy, lenže pri hypoglykémii, ak sa naješ, tak sa stav zlepší, ale toto nemalo nič spoločné s hladinou cukru, ten adrenalín sa vyplavoval aj po bielkovinovom jedle napr. vajíčka+zelenina a aj po sacharidovom. Inak hypoglykemické stavy ja vôbec nemávam, nemusím jesť aj do tretej poobede a k tomu môžem dajme tomu aj fyzicky pracovať a nerozhodí mi to hladinu cukru, ale pri adrenálnej únave, stačila menšia prechádzka do mesta a išla som odpadnúť, hlava sa mi točila, "vlčí hlad", slabosť, triaška, musela som stále nosiť so sebou jedlo a pravidelne jedávať. Tlak krvi mávam stále skôr nízky, pri adrenálnej únave bol extrémne nízky 95/65.

Lenže nemôžeš sa porovnávať so mňou, ja viem, čo mi tie symptómy spôsobuje, ich riešenie je na veľmi dlho, u Teba to môže spôsobovať niečo úplne iné.

Inak únavu po jedle som mávala aj, keď som mala rozmnoženú kandidu a zjedla som dačo sacharidové. ale to bola len únava, bez tých symptómov vyplaveného adrenalínu. 

Inak hlavným antagonistom adrenalínu v organizme je progesterón, pregnenolone a GABA, progesterón je veľmi relaxačný hormón, aktivuje GABA receptory.

Človek, ktorý zažíva permanentne stres, vyplavuje adrenalín, hormón, ktorý telo naštartuje na mód "boj alebo útek", adrenalín sa síce z tela vyplaví rýchlo, ale spôsobí následne zvýšený kortizol a ten v organizme zostáva dlhšie, ak sa takéto situácie opakujú, človek skončí so zvýšenou hladinou kortizolu napr. v určitých obdobiach počas dňa, z progesterónu sa vyrába kortizol, lenže ak je telo nútené vyrábať toho kortizolu viac, tak nezvýši potom na výrobu progesterónu a vzniká časom hormonálna nerovnováha a vznikajú z toho kadejaké symptómy a spravidla treba potom riešiť simultánne toho naraz viac - štítnu žľazu, posilniť nadobličky, doplniť niektoré hormóny ako napr. často u žien progesterón....

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-16 18:57:00)



14

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

Ja som ale písala, že som mala obdobia deficitu kortizolu, vtedy som brala adrenal cortex a obdobie nadbytku kortizolu a vtedy sa mi to stávalo, že mi po jedle vyplavovalo adrenalín. Ja som si v prvom momente myslela, že to mám stavy hypoglykémie, lebo sa to dosť podobá - trasenie rúk, pocit slabosti, búšenie srdca, stav na odpadnutie, lebo tie som mávala často pri deficite kortizolu, je to jeden z hlavných symptómov adrenálnej únavy, lenže pri hypoglykémii, ak sa naješ, tak sa stav zlepší, ale toto nemalo nič spoločné s hladinou cukru, ten adrenalín sa vyplavoval aj po bielkovinovom jedle napr. vajíčka+zelenina a aj po sacharidovom. Inak hypoglykemické stavy ja vôbec nemávam, nemusím jesť aj do tretej poobede a k tomu môžem dajme tomu aj fyzicky pracovať a nerozhodí mi to hladinu cukru, ale pri adrenálnej únave, stačila menšia prechádzka do mesta a išla som odpadnúť, hlava sa mi točila, "vlčí hlad", slabosť, triaška, musela som stále nosiť so sebou jedlo a pravidelne jedávať. Tlak krvi mávam stále skôr nízky, pri adrenálnej únave bol extrémne nízky 95/65.

Lenže nemôžeš sa porovnávať so mňou, ja viem, čo mi tie symptómy spôsobuje, ich riešenie je na veľmi dlho, u Teba to môže spôsobovať niečo úplne iné.

Inak únavu po jedle som mávala aj, keď som mala rozmnoženú kandidu a zjedla som dačo sacharidové. ale to bola len únava, bez tých symptómov vyplaveného adrenalínu. 

Inak hlavným antagonistom adrenalínu v organizme je progesterón, pregnenolone a GABA, progesterón je veľmi relaxačný hormón, aktivuje GABA receptory.

Človek, ktorý zažíva permanentne stres, vyplavuje adrenalín, hormón, ktorý telo naštartuje na mód "boj alebo útek", adrenalín sa síce z tela vyplaví rýchlo, ale spôsobí následne zvýšený kortizol a ten v organizme zostáva dlhšie, ak sa takéto situácie opakujú, človek skončí so zvýšenou hladinou kortizolu napr. v určitých obdobiach počas dňa, z progesterónu sa vyrába kortizol, lenže ak je telo nútené vyrábať toho kortizolu viac, tak nezvýši potom na výrobu progesterónu a vzniká časom hormonálna nerovnováha a vznikajú z toho kadejaké symptómy a spravidla treba potom riešiť simultánne toho naraz viac - štítnu žľazu, posilniť nadobličky, doplniť niektoré hormóny ako napr. často u žien progesterón....

no presne to mam tlak 90/70 , unava hlavne na ociach a stress , zle reagujem na kofein a svetlovy test na zrenice pozitivny , umna ale srdce nebusi umna je skor take v utlme ledva ho pocujem az si myslim ze sa mi zastavi .

uvidim adrenal cortex uz je na ceste , na progesteron sme sa bavili ten DHEA ale ten zatial nejdem skusat najprv skusim samotny adrenal kedze ten podpori trochu aj progesteron ked zregeneruje nadoblicky .



15

Re: Únava po jedle

uvidíš...

len mi moc nejde do hlavy, že si písal, že športuješ a cítiš sa po športe dobre, práve človek s adrenálnou únavou - deficitom kortizolu znáša náročnejší šport zle, ja som bola po menšej túre týždeň chorá v posteli, symptómy ako po chrípke, bolesti svalov, únava, strašne dlho mi trvalo sa dať dokopy po hocijakej väčšej námahe

bez toho adrenal cortexu by som sa ani z bytu nevyplazila von

ale tak sú rôzne stupne tej únavy a už viem, že nemám podľa seba posudzovať druhých ľudí, tie veci sú veľmi individuálne

mávaš napr. to, že keď náhle zmeníš polohu, postavíš sa napr. z postele, tak sa Ti zatočí pred očami? Odmeraj si tlak krvi v sede alebo v ľahu (buď v kľude aspoň 5 minút) a potom sa postav a znovu odmeraj tlak krvi v stoji, u zdravého človeka sa TK zvýši, ale pri adrenálnej únave klesne tlak krvi, ak sa človek postaví. Ak klesne systolický tlak o 10 a viac bodov, hodnotí sa to ako hypoadrenia - teda adrenálna únava.



16

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

uvidíš...

len mi moc nejde do hlavy, že si písal, že športuješ a cítiš sa po športe dobre, práve človek s adrenálnou únavou - deficitom kortizolu znáša náročnejší šport zle, ja som bola po menšej túre týždeň chorá v posteli, symptómy ako po chrípke, bolesti svalov, únava, strašne dlho mi trvalo sa dať dokopy po hocijakej väčšej námahe

bez toho adrenal cortexu by som sa ani z bytu nevyplazila von

ale tak sú rôzne stupne tej únavy a už viem, že nemám podľa seba posudzovať druhých ľudí, tie veci sú veľmi individuálne

mávaš napr. to, že keď náhle zmeníš polohu, postavíš sa napr. z postele, tak sa Ti zatočí pred očami? Odmeraj si tlak krvi v sede alebo v ľahu (buď v kľude aspoň 5 minút) a potom sa postav a znovu odmeraj tlak krvi v stoji, u zdravého človeka sa TK zvýši, ale pri adrenálnej únave klesne tlak krvi, ak sa človek postaví. Ak klesne systolický tlak o 10 a viac bodov, hodnotí sa to ako hypoadrenia - teda adrenálna únava.

ano maval som asi 3 tyzdne ze nonstop ale az tak ze som chvilu ako keby nevidel apotom 10sec som bol este zmeteni , teraz to nemavam , neviem co vsetko to ovplivnuje ale ...

uvidime ako hovoris , ja si myslim ze to mam lebo zdravotne problemi zacali predavkovanim kofeinom ktory poskodil uz moej beztak poskodene nadoblicky kedze som stressovy clovek mozno aj kvoli tomu .



17

Re: Únava po jedle

ZlatyStaf. napísal(a):

ano maval som asi 3 tyzdne ze nonstop ale az tak ze som chvilu ako keby nevidel apotom 10sec som bol este zmeteni , teraz to nemavam , neviem co vsetko to ovplivnuje ale ...

http://www.solen.sk/pdf/Mitro.pdf



18

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):
ZlatyStaf. napísal(a):

ano maval som asi 3 tyzdne ze nonstop ale az tak ze som chvilu ako keby nevidel apotom 10sec som bol este zmeteni , teraz to nemavam , neviem co vsetko to ovplivnuje ale ...

http://www.solen.sk/pdf/Mitro.pdf

Inac tebe sa stredal nizky a vysoky kortizol dnovo ale jedno obdobie si mala tak a jedno tak ? na obidva stavy ti vlastne pomohol adrenal cortex ?



19

Re: Únava po jedle

Nie, to boli dlhé obdobia - adrenálna únava asi tri roky a potom kvôli hormonálnym problémom som začala mať problémy s kortizolom. Adrenal cortex na vysoký kortizol dobrý nie je, alebo možno pre tých, čo majú ráno moc vysoký kortizol a dajme tomu poobede zase moc nízky, videla som, že to aj kombinujú, ale mne dobre nerobil pri vysokom kortizole, moc ma stimuloval. Ale zbytočne budeš špekulovať, ak tie doplnky nevyskúšaš.



20

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

Nie, to boli dlhé obdobia - adrenálna únava asi tri roky a potom kvôli hormonálnym problémom som začala mať problémy s kortizolom. Adrenal cortex na vysoký kortizol dobrý nie je, alebo možno pre tých, čo majú ráno moc vysoký kortizol a dajme tomu poobede zase moc nízky, videla som, že to aj kombinujú, ale mne dobre nerobil pri vysokom kortizole, moc ma stimuloval. Ale zbytočne budeš špekulovať, ak tie doplnky nevyskúšaš.

ano to je jasne treba pockat kym pride , skusit a uvidim .

je nejaka prirodzenejsia forma este podpori progesteronu ako je DHEA ?

a ako si ty riesila vysoky kortizol ? nizky adrenal cortexom ale ten vysoky ako ?

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-08-17 11:04:14)



21

Re: Únava po jedle

písala som Ti o doplnkoch, čo sa používajú na vysoký kortizol, tak si to pozri, tie som používala

u mužov podpora progesterónu, možno pregnenolone

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-17 11:56:38)



22

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

písala som Ti o doplnkoch, čo sa používajú na vysoký kortizol, tak si to pozri, tie som používala

u mužov podpora progesterónu, možno pregnenolone

aha prepac sad ja som v tejto teme blbec strasne vela hormonov a nazvov a prepojeni .

chapem toto dobre pokial ma niekto nizky kortizol ( stressovy hormon ) tak automaticky ZLE znasa stresove situacie lebo sa mu ten kortizol nevytvori ked je treba ?

Studujem tuto temu uz dni a viem ze musim vyskusat lieky ale chcem v tom mat prehlad ze co sa v mojom tele bude diat ...

ale pokial mam nizky kortizol tak by mi kava mala robit dobre nie lebo ta ho zvysuje tym padom by to malo byt v normalne s kavou preco mi potom bolo po nej tak zle ? vies mi t ovysvetlit tebe tiez bolo po kave zle ked si mala nizky kortizol .

http://www.prirodaleci.cz/clanek-streso … ze-stresu/

pekny clanok aspon trosku som tomu zacal chapat aj ked nie uplne hmm

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-08-17 12:28:57)



23

Re: Únava po jedle

Počkaj na cortex a napíš ako sa cítiš, ber ho nalačno po zobudení, začni s jednou kapsuľou, pri 2-3 kapsuliach by si už mal niečo cítiť, ak nebudeš cítiť vôbec nič, alebo sa budeš citiť skôr nabudený, bolesti hlavy, tak nemáš väčší deficit kortizolu, resp. je to nepravdepodobné.

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-17 16:28:51)



24

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

Počkaj na cortex a napíš ako sa cítiš, ber ho nalačno po zobudení, začni s jednou kapsuľou, pri 2-3 kapsuliach by si už mal niečo cítiť, ak nebudeš cítiť vôbec nič, alebo sa budeš citiť skôr nabudený, bolesti hlavy, tak nemáš väčší deficit kortizolu, resp. je to nepravdepodobné.

nalacno vzdy alebo mozem aj po jedle a iba rano alebo 2-3 rozdelit na viacej davok ? ci sa to udrzuje v tele dlhsiu dobu ?

mozem to miesat rano napriklad so psylliom a mladym jacmenom ? taky napoj hodinu pred ranajkami



25

Re: Únava po jedle

Samotné, nalačno, len 1xdenne, ak to budeš zatiaľ len skúšať, s ničím to nekombinuj, ja som si tie kapsle nechala rozpustiť v ústach s teplým čajom, vtedy je to ešte efektívnejšie. A ca. za pol hodku sa môžeš najesť.



26

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

Samotné, nalačno, len 1xdenne, ak to budeš zatiaľ len skúšať, s ničím to nekombinuj, ja som si tie kapsle nechala rozpustiť v ústach s teplým čajom, vtedy je to ešte efektívnejšie. A ca. za pol hodku sa môžeš najesť.

dobre dakujem , bludicka dnes som cital ze chia semiacka znizuju krvy tlak , je dobre ich jest ked ma niekto adrenalnu unavu ?



27

Re: Únava po jedle

Neviem o tom, že znižujú tlak, ale koľko ich dokážeš naraz zjesť? Mne teda rozhodne chuťovo atraktívne neprídu, ak sa do niečoho nezakomponujú. Takisto, ktovie, čo z nich telo využije, ak sa napr. nepomelú, podobne ako ľanové semienka. Preto mám aj dosť pochybnosti nakoľko je to pre človeka prirodzená strava, chrúmať nejaké ľanové semienka len tak v ústach, teda nič moc. A bez pomletia ich človek ani nevyužije, pekne z neho celé vyjdú von.  Ja tie semená a orechy striedam. Ale jedávala som aj veľa chia semien naraz, robila som si taký chia puding, ale netuším, či mi to dačo robilo s tlakom. Jeden deň je superfood kokosový tuk, dnes sú to chia, zajtra to bude pomletý bodliak. Ja už všetky tie "superjedlá" beriem s rezervou, ľudia zabúdajú na superjedlá, ktoré majú rovno pod nosom, nazberať si žihľavu, rozmixovať a urobiť si z nej zelený nápoj, alebo kúpiť si kvalitné kozie, ovčie mlieko, urobiť doma jogurt a pod. Kupujeme superjedlá, ktoré musia preletieť polovicu zemegule, moc ekologické to rozhodne nie je a je to v podstate luxus.

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-17 18:27:54)



28

Re: Únava po jedle

Nuz chia/salvia hispanica bolo jedlo inka bezcov, co dokazali bezat vyse 48 hodin bez zastavky, takze asi predsa je to len superjedlo a telo ho vie nakoniec stravit. Zrejme ho ale dost .dlho zuvali. Superjedla su take, co maju voci inym jedlam podstatne vyssie obsahy pre nas uzitocnycy latok. Chia medzi ne patri pozri na
http://nutritiondata.self.com/facts/nut … cts/3061/2



29

Re: Únava po jedle

A prečo sú tie chia superfood? Podľa tohoto nevidím nejaké extra živiny, mimo vlákniny, fosforu a kalorickej hodnoty, možno tá tabuľka je o ničom, lebo tam nie sú ani b vitamíny uvedené, ani horčík u chia:

http://nutritiondata.self.com/facts/nut … cts/3061/2

Ak ich porovnám napr. s naklíčenou šošovicou a tej som schopná zjesť na porciu podstatne viac, takže prijmem aj podstatne viac živín:

http://nutritiondata.self.com/facts/veg … cts/2473/2

Tu je to lepšie ukázané, sú bohaté na niacín, mangán, vlákninu, omega-3:
http://www.nutrition-and-you.com/chia-seeds.html

Z nutričného hľadiska sú zaujímavé konopné semienka, tie pestujú napr. aj u nás, obsahujú síce menej rozpustnej vlákniny ale za to viac proteínov a iných živín a môžem ich rovno jesť zo sáčku na rozdiel od chrúmania chia:

http://www.vegkitchen.com/nutrition/hea … emp-seeds/

A veľmi zaujímavé sú tekvicové semienka, lebo ako jediné z vegetariánskych potravinových zdrojov majú najlepší pomer zinku medi  takisto veľa mangánu, železa, horčíka a sú u nás dostupné:

http://www.whfoods.com/genpage.php?tnam … mp;dbid=82

Problém s ľanovými a chia semienkami je, že obsahujú veľa fytoestrogénov, ľanové ešte viac ako chia, čo môže byť síce fajn pre ženy v prechode, ale napr. pre mužov to moc optimálne nie je. Všade sa píše len o živinách, ale málokde sa spomínajú takéto veci ako napr. že ľanové semienko obsahuje aj toxín podobný kyanidu.

http://www.livestrong.com/article/53840 … l-cyanide/



30

Re: Únava po jedle

Bludicka uz mi prisiel adrenal cortex . Takze od zajtra ho skusam , mam tiez B1 a B5 vitaminy .
Chcem saopytat ci treba aj stravu nejako upravit ? nieco vylucit alebo naopak nieco pridat ?

inac co som cital tak znizeny kortizol sposobuje zapal v tele , lebo kortizol je protizapalovy , ja mam chrnicky zapal mandli co sa mi zda mudre riesit po cca 2 tyzdnoch na adrenal cortexe nech sa mi napravi kortizol a az potom pridat protizapalove doplnky . Uvazujem spravne ?

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-08-18 08:54:47)



31

Re: Únava po jedle

Ale aj ten zápal a chronická infekcia je zase stresor pre nadobličky. Takže adrenálna únava sa niekedy nedá riešiť bez vyriešenia príčiny, čo ju spôsobuje ako napr. u mňa ťažké kovy. Jediné, čo môžeš robiť podpora nadobličiek do doby, kým sa neporieši príčina. Nadobličky sa dávajú dlho dokopy, mesiace, 2-3 roky, takže dosť ťažko po dvoch týždňoch budeš mať nadobičky fit a kortizol ok. Ja nevidím dôvod kombinovať cortex a tie protizápalové veci, tie veci sa často riešia simultánne.

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-18 09:55:35)



32

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

Ale aj ten zápal a chronická infekcia je zase stresor pre nadobličky. Takže adrenálna únava sa niekedy nedá riešiť bez vyriešenia príčiny, čo ju spôsobuje ako napr. u mňa ťažké kovy. Jediné, čo môžeš robiť podpora nadobličiek do doby, kým sa neporieši príčina. Nadobličky sa dávajú dlho dokopy, mesiace, 2-3 roky, takže dosť ťažko po dvoch týždňoch budeš mať nadobičky fit a kortizol ok. Ja nevidím dôvod kombinovať cortex a tie protizápalové veci, tie veci sa často riešia simultánne.

preco nevidis dvovod , ved zapal moze poskodzovat nadoblicky a zle nadoblicky teda nizky kortizol sposobuje zapal , myslim si ze sa neda jedno bez druheho vyriesit ci ? a nemyslim ze by sa nejako ucinok adrenalu alebo protizapalovych doplnkov nejako blokovali .



33

Re: Únava po jedle

hups, blbo som to napísala, to malo byť "ja nevidím dôvod nekombinovať protizápalové veci a cortex", takže jasné, ber oboje

niekedy je ťažké rozlíšiť, čo je príčina a čo následok, čo spôsobilo primárne oslabenie nadobličiek a čo je následok, symptómy už oslabených nadobličiek



34

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

hups, blbo som to napísala, to malo byť "ja nevidím dôvod nekombinovať protizápalové veci a cortex", takže jasné, ber oboje

niekedy je ťažké rozlíšiť, čo je príčina a čo následok, čo spôsobilo primárne oslabenie nadobličiek a čo je následok, symptómy už oslabených nadobličiek

Dobre to rad pocujem dakujem , a co za strava ? nieco comu sa vyhybat ? pri zapale mliecnym vyrobkom , lepku sa budem tiez bielkoviny zvysim trochu tie egeneruju nadoblicky .



35

Re: Únava po jedle

vyhýbať sa potravinám s vysokým glykemickým indexom, jesť živočíšne tuky, proteíny, ale Ty si aj tak na paleo strave

výborný je food source vitamín C, nie syntetické verzie a sem patrí aj ester-c a všetky askorbáty, v nadobličkách je najviac vitamínu C z orgánov

http://www.iherb.com/Now-Foods-Tru-C-Bi … l&ic=2
http://www.iherb.com/Madre-Labs-Madre-C … 80-g/17628



36

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

vyhýbať sa potravinám s vysokým glykemickým indexom, jesť živočíšne tuky, proteíny, ale Ty si aj tak na paleo strave

výborný je food source vitamín C, nie syntetické verzie a sem patrí aj ester-c a všetky askorbáty, v nadobličkách je najviac vitamínu C z orgánov

http://www.iherb.com/Now-Foods-Tru-C-Bi … l&ic=2
http://www.iherb.com/Madre-Labs-Madre-C … 80-g/17628

No ja som bol mesiac v nutricnej ketoze , uplne bez sacharidov kvoli kandide , dnes som zaniesol stolicu aj ked to neni presne tak uvidim co povedia , teraz sacharidy mam ale iba zemiaky , ryza , vlocky , pohanka , a na ranajky nejake ovocie ale nic sladke . CCA 200g sacharidov , 120g tukov , 120g bielkovin .

samozrejme , ester c , zinok , mg , vit e , b complex , b 1 , b5 , b6 , vit a , vit d3 , mk7 , ALA . vsetko berem takze vybaveny som , bol bude trvat mesiac s mandlami , rng pisal ze aj tyzden bude dost takze mesiac musi staci s doplnkami co mam protizapalove , ked nepomoze mesiac tak si ich dam vybrat , ale musi pomoct .



37

Re: Únava po jedle

Ja som proti syntetickým verziám vitamínu C, aj teda ester-c, všetko sú to umelo vyrobené vitamíny, hlavne po prečítaní výbornej knihy od Dr. Roberta Thompsona, tam to detailne vysvetľuje. Je jedno akú "dokonalú molekulu" vymyslia, ale nikdy nevymyslia nič lepšie, čo máš priamo v ovocí a zelenine. Prírodnú formu vitamínu C telo vníma ako potravu a takáto forma prirodzene zostáva aj v tele dlhšie, plus minerály v ovocí, šípkach, rakytníku prirodzene fungujú tak, že prírodný vitamín C neprekysľuje. To, čo sa snažia napodobniť v esteri-c umelo. Ale veľa ľudí ani netuší, že si kupujú syntetické verzie, vidia tam "bioflavonoidy", 50 mg extraktu zo šípok a myslia si, že ten vitamín c je prírodný.

Ale keď nič iné nemáš, tak ber aj ester-c.

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-18 11:21:29)



38

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

Ja som proti syntetickým verziám vitamínu C, aj teda ester-c, všetko sú to umelo vyrobené vitamíny, hlavne po prečítaní výbornej knihy od Dr. Roberta Thompsona, tam to detailne vysvetľuje. Je jedno akú "dokonalú molekulu" vymyslia, ale nikdy nevymyslia nič lepšie, čo máš priamo v ovocí a zelenine. Prírodnú formu vitamínu C telo vníma ako potravu a takáto forma prirodzene zostáva aj v tele dlhšie, plus minerály v ovocí, šípkach, rakytníku prirodzene fungujú tak, že prírodný vitamín C neprekysľuje. To, čo sa snažia napodobniť v esteri-c umelo. Ale veľa ľudí ani netuší, že si kupujú syntetické verzie, vidia tam "bioflavonoidy", 50 mg extraktu zo šípok a myslia si, že ten vitamín c je prírodný.

Ale keď nič iné nemáš, tak ber aj ester-c.

No tak to ja neviem rng radi stale Ester C preto mu ludia veria a tak isto o estere C su dobre studie a dobre vysledky takze netusim ktory kupovat do buducna , synteticky ale neznamena ze je zly hned , ci ?



39

Re: Únava po jedle

Logicky so zdravým rozumom sa zamysli, čo máš lepšie šípka, rakytník vs. umelo vyrobená molekula?

Podľa mňa práve vitamín C je taký vitamín, ktorý je najlepší v prírodnej forme, u minerálov nevadí, keď sú dajme tomu chelátované.

Len pri potrebe vysokého dávkovania má opodstatnenie syntetická forma, lebo to ťažko získaš z prírodných zdrojov.

Ester C je patentovaný a podstatne lacnejší, prírodnú molekulu vitamínu C nemôže nikto patentovať. Ono vo všetkých tých chválospevoch o esteri-c sa ale nedozvieš porovnanie s prírodnými formami vitamínu C, oni ho vždy porovnávajú len s inými formami syntetického vitamínu C, zostáva v krvi dlhšie, neprekysľuje atď. 

Väčšina umelého vitamínu C sa vyrába z lacného kukuričného sirupu.

A ja sa spolieham na vlastný úsudok, lebo už som sa veľa krát opálila, aj čo sa týka doplnkov výživy.

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-18 11:43:18)



40

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

Logicky so zdravým rozumom sa zamysli, čo máš lepšie šípka, rakytník vs. umelo vyrobená molekula?

Podľa mňa práve vitamín C je taký vitamín, ktorý je najlepší v prírodnej forme, u minerálov nevadí, keď sú dajme tomu chelátované.

Len pri potrebe vysokého dávkovania má opodstatnenie syntetická forma, lebo to ťažko získaš z prírodných zdrojov.

Ester C je patentovaný a podstatne lacnejší, prírodnú molekulu vitamínu C nemôže nikto patentovať. Ono vo všetkých tých chválospevoch o esteri-c sa ale nedozvieš porovnanie s prírodnými formami vitamínu C, oni ho vždy porovnávajú len s inými formami syntetického vitamínu C, zostáva v krvi dlhšie, neprekysľuje atď. 

Väčšina umelého vitamínu C sa vyrába z lacného kukuričného sirupu.

A ja sa spolieham na vlastný úsudok, lebo už som sa veľa krát opálila, aj čo sa týka doplnkov výživy.

No hej doplnok co si poslala napr ma len 400mg na 2 tbl C , keby chcem 2 g denne to je 10 tbl denne a to sa minie velmi rychlo , ci tohoto prirodneho staci davat menej ? uvidime co napise aj rng mozno ma ten isty nazor len prirodny je dost drahy ... este ianc bludicka k tomu estrogenu v lanovych a chia nasiel som clanok .

Ľanové semeno je zložené zo 42 % tukov a 28 % vlákniny, je vynikajúcim zdrojom omega-3 mastnej kyseliny, lignanov a vlákniny. Všetky tieto tri zložky sú dôležité a spoločne prispievajú k zachovaniu zdravia.

Ľanový olej obsahuje dve esenciálne polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré si telo človeka nie je schopné samo vyprodukovať a podobne ako vitamíny a minerály ich môže získať iba prostredníctvom stravy. Ako väčšina rastlinných olejov ľanový olej obsahuje esenciálnu linolovú kyselinu (omega-6), ktorá je nevyhnutná na prežitie. Na rozdiel od väčšiny ostatných olejov obsahuje najväčšie množstvo ďalšej esenciálnej mastnej kyseliny - alfa-linolénovú kyselinu (ALA). Ide o východiskovú rodičovskú zlúčeninu všetkých omega-3 mastných kyselín, ktoré sú nevyhnutne dôležité nielen pre zachovanie zdravia, ale života vôbec. Telo si z nich časť premení na blahodarné prostaglandíny, ktoré sú schopné zabíjať nádorové bunky. Nedostatok ALA (čo je typické pre západný – nezdravý spôsob stravovania) zodpovedá za tvorbu škodlivých enzýmov tzv. oxydáz, ktoré indukujú rast nádoru a sú príčinou mnohých chronických porúch.

Lignany sú najvýznamnejšia zložka šupiek ľanového semena a ľanové semeno je ich najbohatším potravinovým zdrojov. Obsahuje ich 100- násobne väčšie množstvo v porovnaní s akoukoľvek inou rastlinnou potravou. Lenže pri lisovaní sa zhruba 98 % lignanov odstráni. Niektorí výrobcovia lignany vracajú späť do oleja, ale mnohí nie. Kontrolujte preto etikety – najzdravšie je užívanie oleja, do ktorého boli lignany opäť vrátené. Patria do rodiny fytochemikálií, ktoré v súčasnosti pútajú pozornosť mnohých výskumníkov. Lignany okrem antioxidačných účinkov významne ovplyvňujú metabolizmus a funkciu hormónu estrogénu. Účinkujú v tele ako slabé estrogény a pôsobia proti silnejšiemu estrogénu vlastného tela. Črevné baktérie premieňajú lignany na enterolaktón a enterodiol, ktoré sa absorbujú cez črevnú stenu a putujú k tkanivám a do krvi. Naväzujú sa na hormonálne receptory v prsných, ale aj vo vaječníkových a maternicových bunkách, a tak znižujú nadmerný účinok ľudského estrogénu. Zistilo sa, že dostatočná hladina enterolaktónu v krvi znižuje riziko rakoviny prsníka. Napríklad Dr. Lillian Thompsonová z University of Toronto skúmala ženy s čerstvo určenou diagnózou rakoviny prsníka. Tieto ženy potom denne dostávali najedenie rozomleté ľanové semená (25 g). Medzi diagnózou a operáciou ubehli v priemere asi tri týždne a výsledok bol nad očakávanie. Pri operácii, keď lekári nádor odstránili, zistili, že sa výrazne zmenšil. Vláknina takisto plní významnú úlohu pri obmedzovaní rizika rakoviny. Viaže škodlivé chemikálie – karcinogény, ktoré vďaka nej vylúčime skôr, ako ich stihneme prijať do orgánov tela a poškodiť si ich. Okrem toho vláknina vytvára v črevách priaznivé prostredie pre užitočnú bakteriálnu flóru. Navyše sa pôsobením črevných enzýmov a mikróbov rozloží na mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré majú protirakovinový účinok.


HLAVNE TATO CAST Lignany okrem antioxidačných účinkov významne ovplyvňujú metabolizmus a funkciu hormónu estrogénu. Účinkujú v tele ako slabé estrogény a pôsobia proti silnejšiemu estrogénu vlastného tela. Črevné baktérie premieňajú lignany na enterolaktón a enterodiol, ktoré sa absorbujú cez črevnú stenu a putujú k tkanivám a do krvi. Naväzujú sa na hormonálne receptory v prsných, ale aj vo vaječníkových a maternicových bunkách, a tak znižujú nadmerný účinok ľudského estrogénu.

je tam vlastne pisane ze posobia proti silnemu estrogenu tym padom sa ten estrogen znizuje



41

Re: Únava po jedle

A kupujem také formy doplnkov, ktoré sú pre moje telo najlepšie, aj syntetické verzie môžu byť účinné, ale môžu byť aj toxické (folic acid, cyanocobalamin...), ale prečo nekúpiť takú formu, ktorú moje telo využije najlepšie a najmenej ho zaťaží, ktorá sa najviac približuje reálnej potravine. Tak napr. vitamín C, bežná kyselina askorbová je silný chelátor minerálov, to sa moc nevie, ale napr. môže pri vysokých dávkach nebezpečne znižovať hladinu medi v tele.



42

Re: Únava po jedle

No, pár ľudí, mužov na fórach písalo, že po pravidelnom užívaní ľanových semiačok začali mať problémy s libidom. Japonskí mnísi úmyselne jedávajú tofu (sója je fytoestrogénová bomba) práve kvôli tomu, aby skresali testosterónovú časť svojej osobnosti smile. A to nemusím ísť ani do Japonska, kedysi pred pár rokmi, keď tu bol sójový ošiaľ, tak som jedávala tofu a som to nanucovala aj svojmu okoliu a priateľovi a priateľ sa začal sťažovať, že sa cíti po tej sóji "divne" v tom zmysle, čo som písala.



43

Re: Únava po jedle

A ešte vlastná skúsenosť, jedávala som veľa fytoestrogénových bylín a zhoršovali mi estrogénovú dominanciu, takže tie fytoestrogény jednoznačne nejak napodobňujú naše vlastné estrogény.

Kvôli čomu sa ženám v menopauze asi doporučujú fytoestrogény, určite nie kvôli tomu, že potláčajú ich vlastné estrogény, keď ich majú nedostatok a potrebujú ich naopak doplniť.

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-18 11:55:38)



44

Re: Únava po jedle

Možno tie lignany z ľanu sú protirakovinotvorné, možno potláčajú nejaké formy vlastného estrogénu, ale v konečnom dôsledku prispievajú k vyššej estrogénovej bilancii, tých foriem estrogénu máš viac, aj doplnok DIM neznižuje estrogén v tele, len mení určité formy na iné, nevyznám sa v tom detailne.



45

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

A kupujem také formy doplnkov, ktoré sú pre moje telo najlepšie, aj syntetické verzie môžu byť účinné, ale môžu byť aj toxické (folic acid, cyanocobalamin...), ale prečo nekúpiť takú formu, ktorú moje telo využije najlepšie a najmenej ho zaťaží, ktorá sa najviac približuje reálnej potravine. Tak napr. vitamín C, bežná kyselina askorbová je silný chelátor minerálov, to sa moc nevie, ale napr. môže pri vysokých dávkach nebezpečne znižovať hladinu medi v tele.

Hmm to je zaujmave ze aj vitaminy skupiny B , beres prirodne , aky doplnok teda beres ktory b complex ?

no docital som so o tych fytoestrogenoch a ozaj tam su ale v akych davkach a ci muzom skodia , RNG bere doplnok na potlacanie estrogenu , preco by potom jedol chia a lanove ked tie ho zvysuju ?

bludicka mozem sa opytat ci si lekarka alebo s kade mas take znalosti ? samoucba ?



46

Re: Únava po jedle

Tak asi keď zješ jednu lyžičku ľanového semena denne, ten nárast phytoestrogénov nebude dramatický, len ľudia si prečítajú niečo dobré o ľane a hneď v rámci hesla "čím viac, tým lepšie", tak si dajú 2-3 polievkové lyžice a to už efekt môže mať.

prírodný b complex:
http://www.iherb.com/The-Synergy-Compan … l&ic=1

syntetický b complex ale s dobrými formami vitamínov b, s vyšším obsahom B5:
http://www.iherb.com/Thorne-Research-St … l&ic=1

niektoré syntetické formy B vitamínov beriem aj ja a majú svoje opodstatnenie ako foláty, B5, methylcobalamín, extra b6, b2...

beriem oboje na striedačku

Ja sa učím na sebe, kvôli otrave ortuťou, ktorá zo mňa urobila kripla a riešila som kvôli tomu všetko možné od trávenia, cez nadobličky, štítnu, deficity živín, minerálov, hormónov atď.

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-18 12:05:18)



47

Re: Únava po jedle

Inak phytoestrogény obsahujú obilniny, strukoviny, sezam, orechy sú to užitočné látky, len zase ide o rovnováhu a balans, pozri si obsah fytoestrogénov v potravinách:

http://mentalhealthdaily.com/2015/04/08 … estrogens/
http://www.dietaryfiberfood.com/phytoes … ources.php

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-18 12:07:46)



48

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

Tak asi keď zješ jednu lyžičku ľanového semena denne, ten nárast phytoestrogénov nebude dramatický, len ľudia si prečítajú niečo dobré o ľane a hneď v rámci hesla "čím viac, tým lepšie", tak si dajú 2-3 polievkové lyžice a to už efekt môže mať.

prírodný b complex:
http://www.iherb.com/The-Synergy-Compan … l&ic=1

syntetický b complex ale s dobrými formami vitamínov b, s vyšším obsahom B5:
http://www.iherb.com/Thorne-Research-St … l&ic=1

niektoré syntetické formy B vitamínov beriem aj ja a majú svoje opodstatnenie ako foláty, B5, methylcobalamín, extra b6, b2...

beriem oboje na striedačku

Ja sa učím na sebe, kvôli otrave ortuťou, ktorá zo mňa urobila kripla a riešila som kvôli tomu všetko možné od trávenia, cez nadobličky, štítnu, deficity živín, minerálov, hormónov atď.

aha a co znamena to synteticky ale s dobrymi b formami ?



49

Re: Únava po jedle

tak napr. folic acid vs. foláty, folic acid veľa ľudí nevie metabolizovať a využiť ju v tejto forme a tie foláty sú v takej forme, ktorú telo nemusí pracne v pečeni biochemicky premieňať a rovno ju využije na procesy v tele

https://chriskresser.com/folate-vs-folic-acid/

Dokonca pre ľudí s genetickou predispozíciou MTHFR folic acid môže byť toxická a vyvolávať u nich paradoxný deficit kyseliny listovej, teda zablokuje napr. foláty prijímané zo stravy. Písali to ľudia na fórach, že majú veľké problémy s touto kyselinou. Ja som jednu dobu mala tiež silný deficit folátov a tá bežná "folic acid" mi vôbec nefungovala, musela som si kúpiť foláty od solgaru.

Čím je človek viac chorý, má problémy napr. s pečeňou, tým je aj väčšia pravdepodobnosť, že bude mať problémy s využitím niektorých foriem vitamínov a potrebuje ich aktívne formy. To, čo zafunguje u zdravého, nemusí u chorého.

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-18 12:16:51)



50

Re: Únava po jedle

bludicka napísal(a):

tak napr. folic acid vs. foláty, folic acid veľa ľudí nevie metabolizovať a využiť ju v tejto forme a tie foláty sú v takej forme, ktorú telo nemusí pracne v pečeni biochemicky premieňať a rovno ju využije na procesy v tele

https://chriskresser.com/folate-vs-folic-acid/

Dokonca pre ľudí s genetickou predispozíciou MTHFR folic acid môže byť toxická a vyvolávať u nich paradoxný deficit kyseliny listovej, teda zablokuje napr. foláty prijímané zo stravy. Písali to ľudia na fórach, že majú veľké problémy s touto kyselinou. Ja som jednu dobu mala tiež silný deficit folátov a tá bežná "folic acid" mi vôbec nefungovala, musela som si kúpiť foláty od solgaru.

Čím je človek viac chorý, má problémy napr. s pečeňou, tým je aj väčšia pravdepodobnosť, že bude mať problémy s využitím niektorých foriem vitamínov a potrebuje ich aktívne formy. To, čo zafunguje u zdravého, nemusí u chorého.

No to dava logiku takze ten prvy vyrobok co je natural je asi najvhodnejsi pre ludi , naco si brala extra kyseliny lystovu ked ten b complex natural jej ma 400mcg .
A ak sa mozem opytat co vsetko beres ty ake doplnky preventivne alebo kvoli niecomu myslim teraz len Vitaminy , mineraly a antioxidanty nech su ludia vedia zobrat priklad lebo mne dost pomahas a chcem ist tiez tomto prirodnou cestou viac menej smile