Posilnením nadobličiek sa celkovo zlepší tvorba hormónov, teda testosterónu, progesterónu (aj ten muži potrebujú), ale niekedy sa extra suplementuje DHEA (tvorí sa z neho testosterón) - ak má niekto preukazne podľa testov nízku hladinu.
V podstate suplementáciou nadobličkového tkaniva je ešte najprirodzenejší spôsob ako posilniť hormóny, lebo dodávaním samotných izolovaných hormónov nikdy neviem, na čo sa konkrétne v organizme premenia a sú tam rizikové faktory a vedľajšie účinky hormonálnej suplementácie - nikdy napr. nemám šancu odhadnúť, koľko toho hormónu vlastne suplementovať, aby sa pokryla aktuálna fyziologická potreba organizmu.
Pri adrenálnej únave často je aj znížená funkcia štítnej žľazy, takže ten hormonálny problém je omnoho komplexnejší.
Aj nadbytok kortizolu nie je ok a potláča funkciu ostatných hormónov, hlavne progesterónu (kortizol sa tvorí z progesterónu), zvýšený kortizol obsadí receptory a stráca sa citlivosť na ostatné hormóny. Takisto zvýšená tvorba kortizolu znamená, že sa tvorí na úkor progesterónu.
Kulturisti a športovci sú posadnutí znižovaním kortizolu a estrogénu, cvičenie je stresor a vždy po cvičení sa zvyšuje kortizol, dlhodobo zvýšený kortizol znamená svalový katabolizmus (rozpad svalov), zvyšovanie tukového tkaniva, zvýšenie hladiny krvného cukru, znížený imunitný systém, znížená schopnosť detoxikácie pečene a takisto potlačenie funkcie štítnej žľazy.
Inak pre správnu funkciu hormónov a hormonálnu rovnováhu je veľmi dôležitá funkcia pečene, v pečeni sa odbúravajú niektoré formy estrogénov, takisto napr. xenoestrogény z prostredia. Teda doplnky na detox pečene sú takisto dôležité.
Sladké drievko nie je stimulant, pomáha predlžovať polčas rozpadu kortizolu v organizme, ale treba použiť klasický výťažok, nie tie DGL verzie. Ale sladké drievko má zmysel len u veľmi miernej formy adrenálnej únavy.
A napr. som čítala takú zaujímavosť, že pivo vyrábané z chmeľu obsahuje veľmi veľa phytoestrogénov, tomu sa muži vyhýbajú ako pliage, lebo tieto látky v rastlinnách v nadbytku dokážu fungovať v tele ako estrogény, možno preto muži po pive tak priberajú. Vraj chmeľové pivo je pre muža najväčší likvidátor testosterónu z tých bežných nápojov. Takisto pivo dozrieva v medených tankoch a obsahuje zvýšené množstvo medi, meď je silne estrogénový minerál. Takže pivo by mali piť vlastne skôr ženy .
Naposledy upravil: bludicka (2015-08-09 06:43:33)