51

Re: vláknina

drahsie, nie? teda ako co, ked tak pozeram.

Naposledy upravil: ovekyska (2014-04-11 13:59:17)



52

Re: vláknina

ovekyska napísal(a):

drahsie, nie? teda ako co, ked tak pozeram.

                        Naposledy upravil: ovekyska (dnes 13:59:17)

Napr. VEMICA ma cenu za 1 ks ovsenej vlakniny za 2,95 EUR a za 1 ks inulinu 2,89 EUR.

A z ASP kupis ovsenu vlakninu za 2,5756 EUR a inulin za 2,5756 EUR.



53

Re: vláknina

Ten rozdiel je nepatrny. Skoda , ze tam nemaju ine mikrovlakniny, lebo z dovozu su podstatne drahsie.



54

Re: vláknina

Pietro napísal(a):

[quote=ovekyska napísal(a):
drahsie, nie? teda ako co, ked tak pozeram.

                        Naposledy upravil: ovekyska (dnes 13:59:17)

Napr. VEMICA ma cenu za 1 ks ovsenej vlakniny za 2,95 EUR a za 1 ks inulinu 2,89 EUR.

A z ASP kupis ovsenu vlakninu za 2,5756 EUR a inulin za 2,5756 EUR.

ale psyllium ma vemica zase lacnejsie.



55

Re: vláknina

ovekyska napísal(a):

ale psyllium ma vemica zase lacnejsie.

Ano, to mas pravdu, ale mozno to 300 gramove psyllium z ASP sa mozno lepsie oplati.



56

Re: vláknina

Vseobecne sa treba naucit davat pozor, co kupujes a co ta to stoji, lebo  znacky, tovary a obsahy sa menia, tak isto aj ceny dost casto.



57

Re: vláknina

Ahoj,

mam taku otazku. To ze vlakniny nam cistia creva, to je vseobecne zname, ale dokazu sa dostat aj do krvneho obehu a tym padom cistia cele telo. Dokazu to vsetky vlakniny, alebo len niektore sa dokazu dostat do krvneho obehu a cistit cele telo?



58

Re: vláknina

Crevna schopnost absorbovat je limitovana velkostou castic, maximalne velke, ktore vie crevo este absorbovat ,  maju 0d 15 000 do 25 000 Dalton vahu.
A to je ovela menej, nez vacsina mikrovlaknin, tj na to aby sa dostani do krvneho obehu musia byt nejak posekane na mensie, co sa robi priemyselne enzymami. Finalny produkt dnes dostat napr ako modifikovany citrusovy pektin.
Bezne pektiny bez tejto upravy maju vrelkosti od 100 000 do 2 miliony Dalton



59

Re: vláknina

Takze len pektiny sa vedia dostat do krvneho obehu? A este si tu spominal, ak si dobre pamatam, tak arabinogalaktany su velmi jemne vlakniny, az tak jemne, ze sa dostanu do krveho obehu a cistia cele telo?



60

Re: vláknina

Len castice pod 25 000 dalton sa mozu dostat do obehu a na taku malu velkost ich mozu rozkrajat aj nase vlastne enzymy, ako celulaza a hemicelulaza, alebo enzymy nasich probiotik.
Ale to sa stava len zriedka, preto na intenzivne cistenie treba tie mikrovlakniny umelo enzymami "posekat" na male ciastocky./
Robia to s citrusovymi pektinami, ale iste sa to da urobit aj s mnohymi inymi mikrovlakninami, vcitane arabinogalaktanov, ktore su  casto mensie ako citrusove pektiny,  ale maju velkosti od 10 000 dalton do 1.5 milion dalton. Takze su v nich aj tak male molekuly, ze sa vedia absorbovat do krvi



61

Re: vláknina

Cize teoreticky sa vedia vsetky vlakniny dostat do krvneho obebu a cistit cele telo, ale len v tom pripade ak su dobre spracovane, t.j. posekane na male castice?



62

Re: vláknina

Spravne. Len na trhu su momentalne len modifikovane citrusove pektiny zatial



63

Re: vláknina

A tie vlakniny co sa daju kupit od firmy VEMICA, konkretne ovsena vlaknina, psyllium a inulin, myslis, ze tie su dobre spracovane resp. posekane na male castice, ci je to tazko povedat?



64

Re: vláknina

Nuz nevidim, ze by boli nejak upravovane, tj "posekane" enzymami, je to len prirodna zmes, tak ako sa to nachadza v prirode.



65

Re: vláknina

Cize da sa povedat, ze su na trhu len pektiny (ako si uz povedal) a este aj arabinogalaktany, ktore vedia cistit cele telo?



66

Re: vláknina

Ano, na trhu su zatial len modifikovane citrusove pektiny a cast arabinogalaktanovych molekul, ktore sa vedia absorbovat do krvneho obehu.



67

Re: vláknina

Dakujem smile



68

Re: vláknina

OK



69

Re: vláknina

Este ma napadlo. Ked som cital niekolko clankov na internete o inuline, tak v niektorych clankoch bolo napisane ze inulin je probioticka vlaknina a zas v niektorych bolo napisane, ze inulin je prebioticka vlaknina. No podla mna inulin je jedine prebioticka vlaknina, kedze je to prebiotikum, cize potrava pre nase probiotika. Takze probioticka vlaknina je blbost. Alebo?



70

Re: vláknina

Niekto tomu nerozumie poriadne alebo sa jedna o preklep. Inulin je prebiotikum, tj potrava pre probiotika



71

Re: vláknina

Takze aj vyraz prebioticka vlaknina je spravne alebo iba vyraz prebiotikum je spravne?



72

Re: vláknina

Prebioticka vlaknina alebo prebiotikum je asi to iste. Nie som priam linguista/jazykovedec.



73

Re: vláknina

Dakujem za objasnenie smile



74

Re: vláknina

Mam taku prosbu.

Na fore spominas hlavne mikrovlakniny, to je nieco ine ako vlakniny? Ked uvediem priklad, vymyslim si, na 100 gramov nejakej potraviny je povedzme 15 gramov vlakniny. To je vlastne 15 gramov mikrovlaknin, alebo je to celkovy obsah vlaknin a z toho obsahu je len cast mikrovlaknin?



75

Re: vláknina

Vlakniny mozu mat obrovske molekuly, tj velmi dlhe a hrube vlakna, dokonca kusky doslova dreva.
Mikrovlakniny su tzv rozpustne vlakniny/soluble fibre, co maju molekuly tak male, ze sa vo vode uplne stratia a voda zostane cira, hoci ovela hystejsia-syrupovita.
Velmi jemny je arabinogalaktan a najjemnejsi je enzymami pokrajany na male kusky, modified citrus pectines. Tieto su tak male, ze sa dokonca vedia absorbovat az do krvi a tak cistia nielen creva, ale aj cele telo, kde prudi krv.



76

Re: vláknina

Ak tomu dobre rozumiem, tak mikrovlakniny su len vlakniny, ktore su rozpustne vo vode. A tie nerozpustne vo vode maju velke molekuly a hrube vlakna a tieto vlakniny dokonca nie su vyziva pre probiotika?



77

Re: vláknina

Probiotika ziju na povrchu vlaknin tj cim su jemnejsie, tym maju vacsi povrch  a su lepsia vyziva pre probiotika.



78

Re: vláknina

Cize aj ked dajme tomu ze len z potravy dodam do tela 25-35 gramov vlakniny za den, tak len cast z tohto obsahu mozu tvorit mikrovlakniny?



79

Re: vláknina

Za prve si nedodas pravdepodobne 35 gramov vlaknin, na to by si musele zjest vela zelenin, a len malicka cast z toho su mikrovlakniny=vodorozpustne, preto tu odporucam doplnanie.



80

Re: vláknina

A ako vies kolko kazda potravina obsahuje mikrovlaknin. Su nejake na to specialne nutricne tabulky?



81

Re: vláknina

Samozrejme existuju rozne rozbory, ale je to povacsine roztrusene v mnohych publikaciach. Tu ich mas napr par uvedenych
http://www.dietitians.ca/getattachment/ … e.pdf.aspx.
Komercne sa ziskava mikrovlaknina napr z pliev psylia, inulin z korenov cakanky, arabinogalactany su zo stavy/miazgy smrekovca ovisaveho/larix decidua, modifiesd citrus pectines su vyrobene posobenim enzymov na citrusove pektiny(duzina citrusovych plodov) v ovoci ich najdes v hruskach a jablkach daco, glucomanan je vyluh z korena amorphophallus conjac.
Ale ako som povedal, podla mnohych lekarov dnes si treba mikrovlakniny doplnovat, lebo ich z nasho bezneho jedla nedostaneme dost.

Naposledy upravil: RNG (2014-10-30 23:26:29)



82

Re: vláknina

Super, dakujem smile Vyborna tabulka, toto som potreboval smile Este raz dakujem velmi pekne smile



83

Re: vláknina

uz ale ako som povedal, ani pri najlepsom vybere dnesnycy slachtenycy polnohospodarskych produktov clovek nemoze doatat dostatok mikrovlaknin z normalnej  potravy
Kedysi, ked bolo toho slachtenia menej a ludia jedli aj hodnwe divokych ovoci, zelenin a rpoznycy jedlych korienkov, tak dostavali ovela viac mikrovlaknin aj celkove vlaknin ako dnes.
Ale slachtenim sa mnohe tieto odstranili na ukor vynosov, sladkej chuti a podobne. Takze dnes nam neostrava nic ineho, nez si tie mikrovlakniny doplnat, ked chceme mat optimalnu probioticku crevnu floru. A aj probiotika si musime nasadzat, lebo pri nasej hygiene a tepelnych spracovaniach ich nemozeme dostat z prirody dost. A sami sa v crevach vytcvorit nemozu, musia sa tam dosadit nejak.
Nakoniec pri pouzivani chemickeho hnojen ie, pesticidov a herbicidov je aj tak znacne poskodeny obsah probiotik v pode, takze coskoro ich aj tak budeme muset dostavat len laboratorne vypestovane.
Nevyhynaju len tigre a ine velke zvierata, ale masove aj mnohe mikroby, ktore potrebujeme k zivotu.



84

Re: vláknina

podla toho kto sa ako stravuje,
vlakniny sa da aj prirodzenou potravou dodat cez 45g / den bez problemov,
mam to odskusane,
no zase s prilis vela vlakninami telo nedokaze absorbovat mineraly do tela, alebo s velkymi problemami....
takze aj tu by som isiel na to opatrne, a neprehanat, vsetkeho vela skodi.



85

Re: vláknina

Vlaknin mozno ano ale nie tych najucinnejsich tj mikrovlaknin.
Je pravda, ze vlakniny spomaluju absorbciu ale prave to je dnes pri potravinach, co maju vysoky glycemicky index potrebne, inac na starobu alebo mozno uz aj v strednom veku si znicis pankreas a dostanes cukrovku DM-2.
Vlakniny sice odnesu malicke mnozstvo zivin so sebou, ale to je zanedbatelne.
Ale to spomalenie absorbcie, co pomoze v tele udrzat roznomerne hladiny cukrov a inych zivin, co sa neskladuju, je dost znacne a pre nas dnes velmi potrebne.
Nehovoriac o odmorovani tela, lebo mikrovlakniny su vyborny absorbent  a zaroven vyziva pre probiotika.
Co je vela mozes posudit podla paleobiologopv, ktori tvrdia, ze praveky clovek mal v svojej strave az 100 gramov vlaknin a znacna cast z toho boli mikrovlakniny, ktore z dnesnych plodin viacmenej chybaju, lebo sme ich odslachtili v svojej nekonecnej mudrosti.
Este dodnes lekari tvrdia, ze treba aby boli jedla "lahkostravitelne", tj cukry a skroby sa dostanu vo velkej vlne do tela a pretazia pankreas.
To je dovod na striedanie vacsej energie z privysokeho cukru v krvi a za tym nasleduje nizky cukor v krvi a zrava chut na jedlo
Samozrejme tieto skodlive  vlny platia aj na ine ziviny

Naposledy upravil: RNG (2014-10-31 23:08:29)



86

Re: vláknina

tak dnes mam pol dna za sebou a mam 31g vlakniny a to som sa absolutne nesnazil, bez ziadnych doplnkov, a ani som sa neprejedol, momentalne som v hladine mierneho pocitu hladu,
na konci dna ked som si to pocital som bol niekde medzi 60-80g vlaknin podla dna....

mikrovlakniny - teraz prichadzaju grepy / citrusy do shopov.....

podla mna ked clovek nekonzumuje rafinovanu potravu, polotovary, tak s vysokym glykemickym indexom nema problem.....
ja som si velmi rychlo prevykol, a uz do tych regalov v obchode ani nebocim - hned nakupim rychlejsie smile a zdravsie....

pankreas sa neodlahci (=menej zatazi) ked si pridame pankreaticke enzymi? (podla mna nie lebo tie enzymi sa az v creve maju rozlozit, ale opytam sa pre istotu)

dakujem.



87

Re: vláknina

OK. Citrusove pektiny maju velmi velke molekuly a pokial ich nerozlozis enzymaticky na mensie, su dost slabo ucinne.
Enzymy maju na vylucovanie pankreasu maly vplyv, nanajvys ho ako aj vsetky organy cistia.Enzymy, traviace, sa v tele vyrabaju vselikde, prve su uz v slinnych zlazach a posledne v stenach criev.  Tj nielen v pankrease.
Doplnok enzymov pomoze lepsie travit a prebytocne sa absorbuju do krvi a cistia po celom tele.



88

Re: vláknina

Velmi pekne dakujem za odpovede a za podrobne vysvetlenie smile A samozrejme mikrovlakniny si pravidelne extra doplnam a chcem si ich uz doplnat cely zivot smile



89

Re: vláknina

To je velmi rozumne rozhodnutie ved probiotika nam vedia vyrobit okrem mnohych vitaminov a zivin aj ovela viac obrannych latok ako ich vie vyrobit nase telo samotne.



90

Re: vláknina

Dobrý den,chcem dávat dcérke inulín vlákninu z čakanky,dcérka má 20kg,stačí jej jedna čajová lyžička denne?alebo potrebuje dávku mikrovláknin ako dospelý?ďakujem.



91

Re: vláknina

Staci. Davky su podla vahy, podla toho je aj velkost crevneho systemu.



92

Re: vláknina

Ďakujem.



93

Re: vláknina

OK



94

Re: vláknina

chcem sa spytat, mozem brat pripravok triphala
http://www.iherb.com/Nature-s-Way-Triph … Vcaps/4546
ked drzim protikandidovu dietu?

a ako si to mam davkovat kolko tabliet denne.
a potrebuje to tiez vacsie mnozstvo vody?

vdaka



95

Re: vláknina

Samozreejme ze mozes. Dokonca je to dobre na crevnu floru celkove.
Zacni s jednou kapsulou a postupne zvys na 3 denne.
Mozes ich samozrejme rozlozit na 3 davky, tj 3  x  1 . Totiz tie trpciny/taniny niekoho mozu  mierne prehnat.
Samozrejme to zapi, alebo ber spolu s jedlom.



96

Re: vláknina

Ahoj RNG.

Hladam ryzove otruby-tokotrienoly, na nete som nasiel len pre kone a este tieto na iHerbe:

http://www.iherb.com/Now-Foods-Real-Foo … l&ic=3

Myslis ze budu dobre? Neobsahuju GMO? Poprípade porad prosim nejake ine.

Ďakujem.

Naposledy upravil: pivkes (2015-03-31 11:00:18)



97

Re: vláknina

Pochybujem, ze produkty NOW by boli GMO. Ale ved doma mas firmu Vemica, co predava ryzovu vlakninu celkom lacno.
Toccotrienoly su v tejto vlaknine len vo velmi malych mnozstvach tj ked chces brat aspon 50 mg zmesi toccotrienolov, najdi si na to patricny doplnok=extrakt.



98

Re: vláknina

pripravujem si nápoj z vlákniny /inulín, psyllium, ovsená vláknina, voda /. Čo použiť na ochutenie? Môžem aj nejaký sirup, napr. Sunquick / http://www.zdravapotravina.cz/sirupy/sunquick /?



99

Re: vláknina

@pivkes

http://www.vemica.eu/eshop/vyrobky-s-vl … a-vlaknina



100

Re: vláknina

Nuz to by som rozhodne nepouzival, lebo tam je len 50% pomarancovej stavy a zvysok voda a cukor.
Ja pouzivam len ciste koncentrary, ziadne prisladzovanie a pridavanie vody.
Najlepsie su samozrejme vymrazene prasky, ale aj koncentraty tekute s hustotou 65 brix su OK.
http://fooding.rpj.cz/potravinarske-sur … ncentraty/