1

Téma: Rozne farby

Ahoj RNG, potreboval by som tvoju pomoc. Asi pred par tyzdnami som zistil (ale neviem, kolko to uz pretrvava), ze s lavym okom vidim vsetky farby o 1-2 odtiene tmavsie ako s pravym. Vyzera to divne a vobec netusim, s cim by to mohlo byt spojene. Ocnemu lekarovi som to zatial nepovedal, neviem, či by mi uveril a mohol pomoct. Najvyraznejsi rozdiel je samozrejme vidiet na bielej a dalsich bledych farbach. Aby si si to vedel predstavit, tak prikladam obrazok:

http://s23.postimg.org/klwa1vhgr/oci.png

Fakty:
- Mam 19 rokov.
- Na lavom oku, s ktorym vidim o nieco tmavsie, mam slabu kratkozrakost a astigmatizmus (cca 1 dioptria a cylinder). S pravym okom vidim prakticky 100 %-ne.
- Asi pred pol rokom mi diagnostikovali zapal zrakoveho nervu, dostal som 3 pulzy kortikosteroidov, ale pred aj po nich som videl uplne rovnako, takze neviem, o co im islo.
- Niekedy sa mi zda, ze mam zrenicku na lavom oku trochu vacsiu ako na pravom a povedal mi to aj ocny lekar.
- Ine problemy nemam, ale niekedy mam vysoky tlak (asi zo stresu) a potom sa mi zvykne lavé oko zacervenat, co prejde az rano po spanku. To tiez dufam, ze nie je velký problem.
- Lieky neberiem ziadne, beriem len vitamin D-3 a Magne B6, co obsahuje horcik a vitamin B-6.

Nevies, co by to mohlo byt? Farboslepost, seroslepost jedneho oka? Je to kvoli zrakovemu nervu alebo kvoli slabemu astigmatizmu? Moze sa to casom zhorsit alebo naopak zlepsit, ak tomu samozrejme pomozem nejakymi doplnkami? Dakujem predom za pomoc.



2

Re: Rozne farby

Farboslepost a seroslepost su obvykle dedicne. Ale na oci pomaha brat karotenoidy a antokyanidy vo vyssich davkach. A zinok, samozrejme
Ja beriem tieto
https://www.swansonvitamins.com/swanson … x-30-sgels
a na seroslepost
https://www.swansonvitamins.com/swanson … n-120-caps

Ale aj ine antioxidanty pomahaju



3

Re: Rozne farby

Nevies, z coho to moze byt? Mal by som brat oboje ci stacil by ten carotenoid complex? Aka je je pravdepodobnost, ze to pomoze resp. pri akych ocnych ochoreniach to pomaha a proti comu to posluzi ako prevencia? Dakujem ti.

Naposledy upravil: Failder (2013-08-14 23:12:57)



4

Re: Rozne farby

Antioxidanty zlepsuju cirkulaciu v ociach , tj vyzivu sietnice a svalov sosovky a zrenicky. Podobne, ale slabsie  pracuju aj rozne ine antioxidanty. Je to zalezitost na prevenciu degradacie/kazenia sa oci celkove. Tj na udrzbu oci.
Ocnych chorob je hromada, niekltore su spojene s mikrobami, tam pomahaju rozne antimikrobialne, ine su spojene s cirkulaciou, kde riedenie krvi, cistenie ciev a spomenute antioxidanty mozu zlepsit zrak, alebo ho aspon udrzat.
Na opticku chybu(dioptrie) pomaha ocna gymnastika, ktora zlepsuje vykonnost svalov sosovky a tym schopnost zaostrovania/akomodacia,. Lekari na to maju korekcne okuliare, plasticke kontaktne sosovky do oci alebo dokonca laserove operacie, ,ktore nie su az tak bezpecne, ako sami lekari tvrdia, lebo pri nich sa odstranuje/odpali cast hrubky rohovky, tj ostane o tolko tensia. Po rokoch to moze byt problem, lebo sa to neda do nekonecna opakovat a oci sa menia

Naposledy upravil: RNG (2013-08-15 00:37:04)



5

Re: Rozne farby

Mozu sa tie rozne karotenoidy a antioxidanty pouzivat kazdy den dlhodobo t.j. dozivotne? Skoda, ze z USA je pravdepodobne vysoke postovne, poznam este jeden slovensky eshop BioCare, kde maju dost produktov kazdeho druhu, aj pre oci. Preto sa chcem este spytat, co si myslis o zlozeni tohto produktu:
http://biocare.sk/eshop/produkt/visiomaxi



6

Re: Rozne farby

Tak ako pijes vodu kazdodenne, tak potrebujes aj rozne ziviny a vitaminy, podla potreby tela. Postovne z Iherb na Slovensko je momentalne aso 6 dolarov. Tj nic hrozne. Swanson pouziova ovela drahsiu postu, ale ma lacnejsie vyrobky, takze ked objednavas voac, tak sa ti to aj tak vyplati.
Nuz ked porovnas obsah toho visistrongu s horeuvedenymi doplnkami, tak je ubohy a naviac na obsah ucinnych latok aj pridrahy.



7

Re: Rozne farby

Mas pravdu. Inac moj brat tvrdi, ze tieto rozne eshopy na potravinove doplnky a rozne byliny mozu byt aj podvodnici t.j. ze ucinnych latok moze byt v eshopovych produktoch minimum a za vysoku cenu a ze je lepsie kupovat aj doplnky z lekarni, lebo tam su zarucene ucinne latky. Vies jeho nazor vyvratit?



8

Re: Rozne farby

Velmi jednoducho to viem vyvratit.
Za prve lekarnici nie su ziadni odbornici na doplnky, lebo toto sa na farmaceutickych fakultavch vobec neuci, takze odkial by to mohli vediet.
Za druhe, kedze doplnky nepoznaju, tak ich objednavaju len podla reklamy vyrobcov, este horsie od roznych distributorov, a to je samozrejme velmi lzive casto.

Preto treba pozerat na obsahy a objednavat podla toho. A nie z lekarni, lebo tam maju velmi slaby vyber, lekarne su na lieky a nie potravinove doplnky, naviac je to tam nesmierne predrazene.
Na obsahy US doplnov dohliada NNFA a FDA, takze to co je napisane na nich musi sediet +-5%. Inac vyrobcu pokutuju, alebo sudia a zavru.
To plati na USA, ale zialbohu nie na ine krajiny, vcitane Sllvenska, kde s kludom operuju rozni podvodnici, beztrestne.
To ale neznamena, ze kazdy doplnok z USA je dostatocne ucinny, len asi 10% je dostatocne ucinnych, ostatne maju obsahy prinizke na ucinnost.
Ale to nie je podvod, lebo na flaskach je jasne napisany obsah a udaje od vyrobcu teda sedia. Len obsah je podla lekarov, co sa s tym zaoberaju primaly na ucinnost.

Co sa tyka o obsahu na Slvensku predavanych doplnkov vseobecne, tam je situacia ovela horsia, lebo dovazaju lacne, tj spravidla malo obsazne doplnky, predrazuju ich hrozne a pisu o nich rozne absurdne a nepravdive informacie.



9

Re: Rozne farby

Zaujimave, nieco na tom bude. :-) Tak dakujem za pomoc, vyskusam asi ten carotenoid complex.



10

Re: Rozne farby

OK. Inac ten complex obsahujke aj daleko najucinnejsi karotenoid, astaxanthin. Tiez lycopen, ktory je dobry najma pre muzov proti rakovine prostaty.



11

Re: Rozne farby

Este jedna otazka. Ten carotenoid complex aj regeneruje sietnicu ak je napr. nedostatocne dokrvena a podobne?



12

Re: Rozne farby

Samozrejme. Usadeniny na ciavach su najma oxidovane tuky a tukovobielkovinne latky a antioxidanty zabranuju oxidacii, tj nasadaniu roznych latok na steny ciev. Dokonca tvrdia, ze ich vedia ciastocne aj odstranovat deoxidaciou/redukciou. Neviem, co je na tom pravdy, ale mne niektore antioxidanty podstatne zrychlili mozgove cinnosti, tj zlepsili cirkulaciu.Zlepsena cirkulacia znamena aj zlepsena regeneracia.
A to samozrejme nie je len v mozgu, ale aj v ociach, usiach, a nakoniec v celom tele.
Ale antioxidanty maju aj hromadu inych uzitocnych ucinkov, nielen na oci.



13

Re: Rozne farby

Tak to je potom fajn. Vdaka.



14

Re: Rozne farby

OK



15

Re: Rozne farby

Tak predsa este nieco. :-) Moze ten complex posluzit aj ako efektivna prevencia proti makularnej degeneracii, odlupeniu sietnice, infarktu oka alebo inemu? Ak ano, ktore jeho zlozky proti comu? By si to potom mozno kupili aj znami. Dakujem ti.



16

Re: Rozne farby

Makularna degeneracia je dosledok poruchy cirkulacie krvi pod sietnicou.
Odlupnutie sietnice moze byt mechanicke alebo sposobene prasknutim cievky pod sietnicou.
Karotenoidy pomahaju cistit a spruznovat cievky, tj aj v oku takze ciastocne zabrania makularnej degeneracii.
Zatial ale jediny zdroj karotenoidov, co urcitemu poctu ludi dokazatelne zastavil pokracovanie makularnej degeneracie bol safran/sofron v davkach 100 mg susenych blizien denne.
Zialbohu, to nie je prave najlacnejsi material("vzacny ako safran" je slovenske prislovie)
Moja zena pouziva safran do varenia velmi casto, aj napriek jeho vysokej cene, lebo niet nic dolezitejsieho  , nez dobry zrak, najma pre starsich, inac zdravych  aktivnych  ludi.



17

Re: Rozne farby

Je nieco specificke aj na prevenciu proti udlupnutiu sietnice a infarktu oka ako safran na makularnu degeneraciu?



18

Re: Rozne farby

Nuz ked si udrzujes cievy ciste a pruzne, a krv nie prilis hustu a beries dostatok vitaminu C a aminokyselin na budovanie kolagenu, tak by sa to nemalp stat.



19

Re: Rozne farby

Dnes som chvilu sedel v zahrade, mal som zatvorene oci, lebo slnko svietilo a ked som ich otvoril, tak som videl rozdiel vo farbach vyraznejsi ako inokedy, ale potom sa to tusim pomaly zlepsilo. Takze si myslim, ze to moze suvisiet s tym, ze pravdepodobne nemam rovnako velke zrenicky (t.j. ta na lavom oku sa asi horsie alebo pomalsie prisposobuje svetlu) alebo nieco take. Myslis, ze to moze byt kvoli tomu zapalu zrakoveho nervu, co mi davnejsie diagnostikovali alebo nieco so sietnicou?



20

Re: Rozne farby

Zialbohu nemam krystalovu gulu a teda na to ti neviem odpovedat.
Zrenicka potrebuje hodne zinku, dufam ze beries doplnok.
Znova opakujem  dobre je si dopnovat tieto co su v potrave podla najnovsich vedomosti v nedostatku/deficit
selen, zinok jod vitaminy C, E a D-3, a samozrejme mikrovlakniny a probiotika. Pripadne aj omega 3 oleje, najma DHA, ktory potrebujeme na nervove izolacie/myelin



21

Re: Rozne farby

Zinok momentalne nemam, ale chystam sa nakupit vsetko, co treba. Tak to uz je asi vsetko, dakujem za vsetky odpovede.



22

Re: Rozne farby

OK



23

Re: Rozne farby

"Vitamin A (from palm carotene and Betatene® natural mixed carotenoids)"

Toto znamena, ze je to beta-karoten alebo je to obycajny vitamin A? Inak pisu tam tiez, ze daily value vitaminu A je tam 500 %, ale davkovanie pisu 1 kapsula kazdy den. Neprehanaju to s tym vitaminom A a nemalo by sa to preto brat povedzme kazde 3-4 dni?



24

Re: Rozne farby

Denne odporucene davky, ktorych sa lekari krcovite drzia boli urcene v roku 1948, ako vladny projekt dany napochytro vladou menovanym odbornikom(USA) a tito pre nedostatok casu mnohe davky urcili vedecky "z brucha".
Cely svet to prijal, ako svate pismo, a napriek vyse 60 rokom vyskumov , ktore dokazali bez pochybnosti, ze mnohe tie davky su nedostatocne, alebo aspon nie optimalne/najlepsie na zdravie, medicky monopol to spiatocnicky  odmieta zmenit, cest vynimkam, lekarom, co nepatria do toho monopolu.

Nuz a ja sa drzim prave tych lekarov, lebo ti neidu podla rozkazov monopolu, ale podla novsichj vyskumov, ci ich monopol uznava, alebo nie.
Napr na vitamin E je vyse 100 000 roznych vedeckych a lekarskych  sprav, ze davky 15 iu su nedostatocne a odporuca sa 200 az 600 IU, na vitamin C sa odporuca  dens okolo 3 gramov(vid Linus Pauling) a tabulky hovorie o 60 mg atd.

Okrem toho, co medicky monopol neuznava, vitaminy vo vyssich davkach sa mozu pouzivat ako alternativne liecivo. Lenze Monopol uznava za liecivo len to, co je oficialne za liek schvalene autoritami,zase monopolnymi,  ktore maju jedine pravo uznat nieco za liek.
Nuz a ten proces napr v USA cez federalnu organizaciu FDA trva 10 rokov a stoji v priemere 850 milion dolarov, tj tym padom su z toho vsetky prirodne nepatentovatelne latky vylucene, lebo tie by nedoniesli tie hrozne peniaze nikdy spat.

Naposledy upravil: RNG (2013-08-27 17:48:51)



25

Re: Rozne farby

To mas asi pravdu, ale co viem, tak vitaminom A sa da predavkovat, ak nie je prijimany formou provitaminu beta-karoten a nie som si isty, ci v tom complexe je beta-karoten alebo obycajny vitamin A. A aj keby to bol beta-karoten, tak je tam daily value 500 % + alfa-karoten a gamma-karoten, z ktorych sa myslim tiez ciastocne tvori vitamin A. Preto sa mi to zda prehnane, ale mozno sa mylim.



26

Re: Rozne farby

POlarny badatelia, co zomreli na otravu vitaminom A jedli kila z pecene ladoveho medveda, kde pecen obsahuje az 30 000 IU na kazdy gram, tj sa jednalo o mozno stomilion IU vitaminu A za niekolko dni.Popisovane nasledky boli supanie sa koze, zapaly a vnutorne polesti, vcitane dusenia sa. Ale nie kazdy z nich zomrel aj pri tychto uplne besnych davkach.Tio, co zjedli menej tej pecene, lebo im velmi nechutila aj tak, ked dostali este desiatky milionov IU vitaminu A najma vo forme  retinol a retinol palmitate to este prezili.
Najnizsie davky, pri ktorych pocitis skodlive ucinky(supanie koe, suche pery a teda aj potlacenie acni) su od 20 000 IU do 50 000 IU denne.
A to rozhodne neodporucam, teda ako vitaminovy doplnok, ale doporucijem proti acniam ako liecive, , miesto ovela viac skodliveho umeleho isotretinoinu.



27

Re: Rozne farby

Nuz ty neodporucas davky od 20 000 do 50 000 IU, tu je ale 25 000 IU + alpha-karoten a gamma-karoten a ktovie, kolko IU vitaminu A to robi dokopy. Ja by som chcel ten complex brat na podporu oci, nie na akne. Potom by mozno fakt bolo dobre brat to len 1-2 krat do tyzdna, aby sa mi koza a pery nesusili. Dakujem ti za nazor.



28

Re: Rozne farby

Rozne karotenoidy su len 1/2 az dokonca len 1/24  ucinne v premene na retinol,za idealnych podmienok,  takze sa nimi neda tak lahko predavkovat. A naviac mnohe su vodorozpustne, tj nemozu sa zhromazdovat v peceni vo vacsich davkach. Premena sa totiz reguluje hladinou retinolu v krvi a ked je vyssia, tak sa premiena ovela menej a ovela viac sa vyluci
http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_A
Takze nemaj strach z predavkovania
Naviac uloha karotenoidov nie je len ich premena na retinol, ale maju aj ine, samozrejme aj  antioxidacne ucinky v roznycn castiach tela



29

Re: Rozne farby

Aj tych 25 000 IU je v poriadku pri dennom pouzivani prosim ta?



30

Re: Rozne farby

Nuz ja ten doplnok zo Swansonu hore uvedeny beriem aj so zenou uz dobrych par rokov, skoro kazdodenne, ked nezabudnem.
A tych 25 000 IU je tam len teoreticky, lebo ako som povedal , karotenoidy sa premienaju na retinol len ciastocne a to podla potreby.



31

Re: Rozne farby

Tak potom dobre. Mam uz len poslednu otazku (definitivne). Pri dlhodobom pouzivani tejto vacsej davky karotenoidov sa nemozu v oku hromadit az tak, ze by tam mohol vzniknut nador (aj ked je to asi uplna blbost, lebo pises, ze nadbytocne karotenoidy sa z tela vylucia) alebo preco vlastne vznikaju nadory v ociach? Vies aj o tomto nieco?



32

Re: Rozne farby

Nadory su vseobecne smetiska, kde telo uklada rozne neziaduce latky, ktore sa miestne nahromadili a telo ich najma pre nedostatok enzymov nevie rozlozit a vylucit zvycajnymi cestami(stolica, moc, a pripadne aj  cez kozu)
Utvary v ociach su najma bielkovinne, ako zakaly sosovky, male kusky zrazenin plavajucich v sklovci/floaters, drobne cysticky parazitov roznych druhov, okolo ktorych sa mozu vytvorit vacsie objekty, vcitane nadorov.
V oku nastava hromadenie niektorych karotenoidov, najma zeleneho cryptoxanthinu, ktory sluzi v sosovke ako tienidlo proti skodlivym ultrafialovym lucom, ktore poskodzuju nervy na sietnici.
Viac o karotenoidoch pozri na
http://en.wikipedia.org/wiki/Carotenoid
pripadne na cryptioxanthin specificky
http://www.vitaminstuff.com/cryptoxanthin.html
Dalsie ako lutein,lycopen a najnovsie "zazracny" astaxanthin a podobne su rozvadzane v roznych literaturach ako vyborne na oci, proti rakovinam a proti zapchavaniu ciev a podobne



33

Re: Rozne farby

Tie antioxidanty su potom v ociach dobre fakt na vsetko. Dakujem pekne za vsetky odpovede.



34

Re: Rozne farby

Nic nie je dobre na vsetko, ale je hromada roznych zivin, co zlepsuju zdravie, aj ked su nie oficialne povazovane/schvalene za lieky