51

Re: Gastroezofagealny reflux

rng chcem sa vas spytat,nejaky cas uz uzivam doplnky ktore ste mi poradili,tj. rano ked sa zobudim si dam psyllium,po hodine si idem dat ranajky,ale este 15 minut pred nimi rozzujem dve tablety DGL.Moje ranajky pozostavaju chleba s maslom a sunkovou salamou a snim si hned dam 3 tablety enzymov,potom sa ale po dvoch akebo 2 a pol hodine napijem a nasledne za hodinu od napitia idem na obed a pred nim taktiez 15 minut rozzujem DGL a dan si meso s ryzou a snim zoberem 1 tabletu kyselin a 3 tablety enzymov.Takto z casti prebieha moj den jedenia az do vecera.Na noc zjem jablko aj s 1 tabletou probiotik.Prednedavnom mi prisiel aj kalinat,ktory som tiez zapojil do brania,ten si davam hned rano jak vstanem na lacno a za hodinu a pol dam ranajky,vymenil som to za psyllium ktore som zacal davat po obede,ked zjem obed,tak ale za 3 hodinky vypijem tu vlakninu.Snazim sa vsetko dodrziavat jak ste mi pisali a mozem povedat ze stolica a nafukovanie sa aj upravili,ale stale stale citim po jedlach taku horlive palenie,nenafukne ma ale pali to nevien ci v zaludku alebo v pazeraku.Chut do jedla mam stale co som nemaval,zjedol by som aj kona,ale prisne dodrzujem vsetko aj menej davok jedla si davam.Neviem teda co robim nieco zle,alebo mi nechce ten betain zabrat,dajujem vam za odpoved.



52

Re: Gastroezofagealny reflux

"3 tablety enzymov"?? "1 tableta probiotik?? Neviem co za vyrobky pouzivas.
Totiz mnou odporucane a pouzivane enzymy na travenie a probiotika prichadzaju len v kapsuliach.
A obedovat hodinu po piti je skoro, na vytvorenie dost zaludocnych kyselin treba 1.5 az 2 hodiny.



53

Re: Gastroezofagealny reflux

pardon spatne som sa vyjadril,su to kapsule a pouzivam betain hcl od best doctors,enzymi od firmi now pancreatine a probiotika tieto:
http://m.iherb.com/Healthy-Origins-Prob … caps/19518
su to veci ktore ste mi odporucili v tejto teme co sa zakladala.



54

Re: Gastroezofagealny reflux

OK, tak to uzivas spravne.  Po case sa ti to musi napravit. Tj ked nemas v zaludku helikobaktera, lebo aj ten zvykne poskodzovat zaludok a palit. Ale to je uz ina tema.



55

Re: Gastroezofagealny reflux

nemam praveze helikobaktera a ked mi dojdu doplnky,tak mam ich znova objednat tie iste,alebo mal by som to obmenit a skusit aj nejake ine,hm?



56

Re: Gastroezofagealny reflux

Nedostatok kyselin a enzymov nie je choroba, ktora sa da raz pre vzdy vyliecit
Je to slabost tela, potreba tela, ktoru treba doplnat. Lebo ked prestanes brat kyseliny a enzymy a tvoje telo ti ich nevytvori dost, tak to vedie k zlemu traveniu  zlej absorbcii, zlej crevnej flore a stovkam roznych zdravotnych problemov z toho vyplyvajucich.
A zozen si aj ine mikrovlakniny, nielen psylium, ale aj inulin, arabinogalactan, pektiny, glucomanan. Probiotika potrebuju tiez pestru stravu, nie jednotvarnu.
Palenie v zaludku moze byt aj zo zlce, ktora sa plynami vytlaci z dvanastornika spat do zaludka, na to pomaha len viac mikrovlaknin, aby bol proces "jednosmerny", kde mikrovlakniny do seba nasiaknu zlc a vynesu ju z criev "spravnym smerom"



57

Re: Gastroezofagealny reflux

dakujem,urcite skusim viacej vlakniny.este by ma zaujimalo,ci mozem pit mlieko,respektive mlieko s vlockami alebo s musli na ranajky alebo olovrant,popripade aky typ mlieka je vhodny,ovšem az nejaky je.
este by som chcel vediet ci je dobre konzumovat vajcia,teda napr. ze si urobim prazenicu.dakujem za odpoved



58

Re: Gastroezofagealny reflux

Kvalita mlieka, masla vajec masa a podobne je velmi zavisla od toho, co zvierata zeru.
Bezne krmovinarske "produkty" su daleko od kvalitnych, zialbohu.
Ja kupujem mlieko a mliecne produkty a tiez maso z volne na trave sa pasucom dobytku. Podobne aj slepacie, ked ho viem najst, lebo dnes najst volne behajuce sliepky je dost tazko. Vsetko je to z velkovykrmni, krmenych roznymi zmeskami, hormonami a atb.
Ale napriek tomu pre vacsinu mladsich ludi je mlieko a mliecne produkty pomerne zdrave, tj ked ho vedia stravit.
Vajcia su tiez obsahom zivin velmi vysoko na rebricku potravin, to brojenie proti cholesterolu je falosne, lebo velka vacsina cholesterolov je vyrabana v nasej peceni, najma z prebytocnych cukrov, najviac z fruktozy.
Naviac zltko sice obsahuje nasytene tuky a cholestroly, ale zaroven aj lecitin, co ich emulzifikuje, tj cez hladke cievy prejdu bez usadzovania sa. Len zdrsene cievy homocysteinom  sa lahko zaspinia usadeninami. Preto co je najdolezitejsie je udrzovat hladinu homocysteinu nizko, aby mal clovek hl;adke  a smyklave vystelky ciev, na ktore sa nevie potom permanentne prilepit ani oxidovany  a polymerizovany tuk, ani cholesteroly.



59

Re: Gastroezofagealny reflux

hore vyssie ste mi odporucili vitamin c ester z iherb,vravite ze by bol najlepsi,mna by zaujimalo,ci by nepostacil aj tento konkretny vitamin c od znacky GS,ktory mozem kupit aj tu u nas v lekarni,ludia co ho beru sa nestazuju,maju len pozitivne nazory,tak neviem ci by som si ho mohol kupit a zacat uzicat,ci by som tym nieco nepokazil,alebo nedajboze daval do seba nejake lacne sracky s prepacenim.
http://www.gsklub.sk/products/8232-gs-v … so-sipkami

Naposledy upravil: david6 (2013-08-11 13:50:14)



60

Re: Gastroezofagealny reflux

Ten uvedeny vyrobok z GS je len do e-ciek zabalena lacna kyselina askorbova, aby sa postupne uvolnovala. Ale zivotnost kyseliny askorbovej v tele je okolo 1/2 hodiny, voci tomu ovela vacsia molekula esteru C sa zdrzi v tele aj 5 hodin, takze sa s nim daju vybudovat ovela vyssie hladiny vitaminu C v krvi.
Ale vyber je na tebe.
Ja definitivne pouzivam ester C ako daleko ucinnejsiu formu, hoci je to nie prirodna, ale patentovana vyrobena forma.

S doplnkami nemozes nic pokazit, na trh su schvalene lekarskymi a hygienickymi komisiami len uplne neskodne doplnky

Naposledy upravil: RNG (2013-08-12 05:54:48)



61

Re: Gastroezofagealny reflux

rano, ked sa zobudim si vzdy davam ten Kalinat, ako som uz spominal, ale prave som zistil, ze vzdy rano ked vstanem sa citim super aj chut do jedla mam, ani necitim pocit palenia, ale ako nahle si dam ten Kalinat, tak ako keby zacala ta pala v zaludku alebo v pazeraku,predtym ked som este nemal Kalinat a daval som si vlakninu hned rano,tj. Psyllium, tak som nepocitoval palu, ako po tom Kalinate, neviem ci to je dobre, ze by to malo robit taku reakciu, alebo to poukazuje nato, ze mam dost kyseliny a preto, ked mu este pridam Kalinat, tak mu ako keby este zaskodim, hm co to moze byt, neviem ci robim spravne, ked to uzivam vzdy kazde rano na lačno, hodinu a pol pred ranajkam, ci by som nemal skusit vysadit Kalinat aj s Betainom HCL a uzivat len enzymy, vlakninu, DGL a na noc proiotikum s jablkom.

Naposledy upravil: david6 (2013-08-12 08:40:50)



62

Re: Gastroezofagealny reflux

Kalinat neutralizuje kyseliny. Ale ked ho das do zaludka plneho kyselin, tak sa tam vytvori reakcia
KHCO3 + HCl = KCl + CO2 + H2O, takze sa ti grga ten CO2 plyn.
Dovod na kalinat je alkalizacia tela. Totiz ked si s jedlom pridavas kyseliny, v inom case si musis pridat alkalie=zasady, inac si okyslis cele telo.
Ja som pouzival betain HCl s mierou, ale dnes napr ho pouzivam len velmi zriedkavo, lebo sa snazim s jedlom nepit a telo mi na mensie davky jedla vyraba este dost kyselin, takze si nepotrebujem bezne pridavat A alkalizujem sa tiez zriedkavejsie, staci len pol, lyzicky KHCO3 vo vode, a samozrejme co najskor rano, lebo potom musim pockat vyse 2 hodiny s jedlom, tj tak dlho, aby sa mi znovuvybudovali kyseliny v zaludku.
Enzymy pouzivam castejsie, lebo viem ze  ich moje stare telo uz nevyraba dostatok a teda nieviem vytazit z jedla vsetky potrebne ziviny bez pomoci doplnku enzymov. A aby som sa zacal scvrkavat ako druhi starsi, to sa mi nevidi spravne, ked tomu viem predist doplnkami.



63

Re: Gastroezofagealny reflux

aha, dakujem vam za odpoved, takze to skusim len zriedkavo ten Kalinat aj s Betainom. Takze ked mi dojdu enzymy, tak kludne si ich mozem znova objednat?
Zatial mam tieto:
http://www.iherb.com/Now-Foods-Pancreat … psules/716
nebolo by dobre skusit aj ine, neviem ci ste tu neradili ludom aj superenzymy, tak nejako sa volaju, az si dobre pametam, ktore z nich by bolo najlepsie brat nadalej?
Dnes som si dokupil vlakninu Inulin, no neviem ktore presne z iherbu by som este mal dokupit, mam na mysli tieto: arabinogalactan, pektiny, glucomanan, ktore konkretne, az by sa Vam dalo mi tu dat linky, bol by som Vam povdačny.



64

Re: Gastroezofagealny reflux

Superenzymi napriek nazvu nie su silnejsie, nez tie co beries, len maju pridane malicko kyseliny.
Zialbohu iherb nema v normalnych cenach menovane mikrovlakniny, ja ich kupujem zo Swansonvitamins.com



65

Re: Gastroezofagealny reflux

takže mi tym chcete naznačiť, ze nie je mozne ich kupit na iherbe, alebo su predrazene oproti swansonu, lebo na swansone nemam ziaden ucet, takze stade neviem objednavat.



66

Re: Gastroezofagealny reflux

Ak mas platnu krerditkartu, mozes si ojednavat  od hocikoho, tj ked su ochotni posielat do zahranicia
Tu sa nejedna o predrazovanie, len ze Swanson ma ine vyrobky. Iherb je len predajca, Swanson je zaroven aj vyrobca.



67

Re: Gastroezofagealny reflux

aha dobre teda,tak by ste mi mohli konkretne odporucit tie vlakniny zo swansonu v linkoch?



68

Re: Gastroezofagealny reflux

https://www.swansonvitamins.com/swanson … -8-oz-pwdr
https://www.swansonvitamins.com/swanson … grams-pwdr
https://www.swansonvitamins.com/now-foo … -8-oz-pwdr



69

Re: Gastroezofagealny reflux

prosim vas zaujmalo by ma davkovanie vlakniny glucomannan a arabinogalactanu,ci sa to rozmiesava vo vode a kolkom deci vody,,alebo su to kapsule,ktore staci len zjest.
este by som chcel vediet,ci je dobre jest jogurty s musli vločkami,popripade ci nizkotucny,alebo by mohli byt aj ovocne tie jogurty.dakujem



70

Re: Gastroezofagealny reflux

Gucomannan pouzivaju na dietne ucely v drahych kapsuliach pod nazvom Lipozene, davkovanie je 2 x 1500 mg( 2 x 2 kapsule)
Absorbcia vody je az 50 nasobok vahy mikrovlakniny.
Arabinogalaktan sa rozpusta najlepsie vo vode, najmenej ju zahusti a nenaduva z neho .
Komercne jogurty su vseobecne otazne, maju sice rozne ziviny a udavaju aj zive probiotika, ale pri blizsom presetreni je to ako som povedal otazne. Preto si vyrabam jogurty sam, z mlieka z volne na trave pasenych krav, neosetrovanych hormonami a atb. Tak aj kontrolujem ktore kultury v mlieku rozmnozim a zostanu zive pocas aspon 1-2 tyzdne, ked ten jogurt budem drzat blizko body mrazu (tj asi na 2 stupnoch Celzia)



71

Re: Gastroezofagealny reflux

aj tak som vas dobre nepochopil ako davkovat a kedy ten glucomannan su tam teda kapsule a davaju sa dve ale kedy za den kolkokrat,kedy je ich najlepsie pouzit,este by ma zaujimalo,na zaciatku ste napisali,ze sa pouziva na dietne uceli,takze pre mna to neni vhodne ked nedijetujem hm?



72

Re: Gastroezofagealny reflux

Ja si davam mikrovlakniny do vody na pitie, ktoru nosim cely cas so sebou Kazdu chvilku si z nej glgnem, tj dostavam mikrovlakniny pocas celeho dna.
Mikrovlakniny trosticku spomaluju absorbciu a malu cast potravin dokonca vynesu von nestravenu, To je ten prispevok k diete, okrem toho, ze v zaludku "napuchnu"=nasaju do seba plno vody a daju pocit plnosti.
Glucomanan na chudnutie sa berie pred jedlom s hodne vodou, co ciastocne naplni zaludok. Z mojho hladisdka ako cukrovkara, mikrovlakniny a najma glucomanan spomaluju absorbciu cukrov z jedla, tj znizuju podstatne glycemicky index jedla.POmalsie vstreebavany cukor nezvysi narazove tak rychlo hladinu cukru v krvi a da telu moznost ho priebezne spalit.



73

Re: Gastroezofagealny reflux

aha tak uz z casti tomu rozumiem,viete co lebo ja mam psyllium a inulin a idem zapojit aj glucomannan do denneho brania,mozem to brat tak ze napr. rano sa zobudim dam si gkucomannan potom sa za hodinu najem potom ked mi stravy za 2 a pol hodiny si dam psyllium potom sa neskor znova najem a o 3 hodiny si dam inulin a neskor sa znova najem a na noc si dam jablko s protiotikom a idem spat,asi som to moc skratil,ale hadam sa s toho bude dat vycitat,moze to byt takto,alebo robim nieco zle.



74

Re: Gastroezofagealny reflux

OK. Ja ich beriem osobne v zmesi, ktoru si z nich namiesam a davam do vody. Asi najviac tam mam arabinogalaktanu, lebo ten najmenej zahustuje vodu.



75

Re: Gastroezofagealny reflux

Rng,prosim vas, vcera som si objednal ten aloe vera gel od swansonu co odporucate,chcel by som vediet ake je davkovanie tohto aloe a docoho sa zamiešava a kolko krat denne.Dakujem



76

Re: Gastroezofagealny reflux

Nuz lyzicka je asi 3 gramy tj da ti 600 ml aloe vera.
Davky, co sa bezne predpisuju cerstvo vytlaceneho gelu su 3 x 120 ml
Takze na den by ti mala stacit pol lyzicka aloe vera prasku.
Ja si ten prasok miesam s inymi latkami, najma mikrovalkninami a dava  do mojej vody na pitie, spolu s ovocnym koncentratom a to pijem postupne cely den. Takze to mam dobre rozlozene, beriem nielen aloe ale aj zmes mikrovlaknin a nesladene ovocne stavy a samozrejme potrebnu vodu.



77

Re: Gastroezofagealny reflux

aha,lebo ja to robim s mikrovlakninami ta ze,rano do dva deci vody si zamiesam jednu lyzicku inulinu,pol lyzicky glucomannanu a lyzicku psyllia,po vypite to zapijem estr dva deci cistej vody,taketo dva dvoj decove pohare si zarabam dva krat denne a to rano a na vecer,chcel by som sa vas spytat,ci to tak moze byt,co nerobim nieco zle popripade ci by som dotoho mohol zapojit ten aloe vera,alebo ci je mozne pouzit tento aloe vera gel aj samostatne do vody zmiesat a vypit v priebehu dna napr pred obedom alebo rano na lacno co by proste bol najlepsie,popripade poradit,ci to nahodou neprehanam stymi mikrovlakninami a mal by som skusit troska iny styl uzivania,aj ked tento mi asi najviac vyhovuje.dakujem este raz za odpoved



78

Re: Gastroezofagealny reflux

Meprehanas tod mikrovlaknimani, prehananie by bolo nad 50 gramov denne, lebo to by si musel na ne vypit vyse 2.5 litra vody a to iste nevypijes, tj by ta isto zapieklo.
Aloe vera nezahustuje roztok, takze to mozes kludne zmiesat s mikrovlakninami, tak ako to pouzivam ja.
Ja si urobim zmes psylia, arabinogalaktanov, pektinu inulinu , glucomannanu a aloe vera  a taku zmes si pridavam do vody na pitie,. spolu s vitaminom C a bioflavonoidmi .

Naposledy upravil: RNG (2013-09-16 05:52:06)



79

Re: Gastroezofagealny reflux

zdravim,chcel by som sa vam najprv podakovat za vase rady ktore mi pomohli,ale predsa to stale neni ono,jak som zapojil aloe vera na pazerak tak som sa zacal lepsie citit+ dotoho uzivam aj DGL ktore ste mi odporicili a s kazdym jedlom si davam ten pancreatin co ste tiez odporucili.kyseliny som vylucil rozdelil som si jedla cez den a nepijem s jedlom vzdy sa snazim az neskor jak ste pisali az nejake dve az tri hodiny.
vlakninu som doteraz pravidelne daval a obcas krmil probiotikami na noc s jablkom,stolica sa mi upravila krasne tak som skusil ze ich prestanem na nejaky cas uzivat a dam si ich len obcas.moj problem ale stale spociva ze citim este trocha ten pazerak ale uz to neni take ako na zaciatku.zaujimalo by ma cim by som este mohol doplnit akymi vecami podporit ten pazerak okrem aloe vera a dgl,lebo jedno balenie aloe som uz stihol minut a hned som spoznal zmeny pocitovo,teraz cakam na dalsie balenie ktore mi ma najblizsich dnoch prist dotoho stale davam dgl.je teda este nieco co by som mohol doplnit popripade zmenit ?rano som si daval aj vitamin C teraz som to skor nahradil ze ked sa zobudim si dam obcas kalinat a davam si trojdecovy pohar cistej vody a dotoho vystaveny citron.dakujem



80

Re: Gastroezofagealny reflux

Vyhojenie dlhorocne  kyselinami vyzrateho pazeraka trva dost dlho, aj niekolko mesiacov.



81

Re: Gastroezofagealny reflux

dobre teda budem sa to snazit stale dodrziavat,este by ma zaujimalo ci by na moj pazerakovy reflux nebol dobry aj oreganovy olej,iba v skratke som o nom nieco precital,tak radsej sa spytam.



82

Re: Gastroezofagealny reflux

Na reflux su kyseliny.
Na poraneny/spaleny  pazerak su rozne hojive doplnky.
Oreganovy olej je korenina a je silne protiplesnova a proticandidova. Takze ked mas v pazeraku taku infekciu(co pochybujem) tak entericke kapsule oreganoveho oleja by mohli pomoct mozno. Niekedy pomaha aj pri maskovanyc infekciach, lebo ako aromaticky olej vie preniknut aj do zhlukov mikrobov, ktore sa takto brania proti prieniku antimikrobialnych latok (vcitane atb) do nich
(podla hesla'"V jednote je sila", hahaha)



83

Re: Gastroezofagealny reflux

takze ten oreganovy olej by ste mi asi neodporucali vsak,no a ktore doplnky by ste mi mohli este odporucit na ten pazerak,nevedeli by ste mi nejako poradit ci by som mal aspon jednu kapsulu za den tych kyselin vziat alebo nie,ze ci to je v mojom pripade nutne,ako by som to zistil ze mi ich treba.



84

Re: Gastroezofagealny reflux

Uzaver medzi zaludkom a pazerakom sa uzatvara na signal dostatku kyselin v zaludku. Uzaver sa uatvori tak pevne, ze sa mozes zavesit hore nohami a obsah zaludka sa ti nesmie dostat do pazeraku. ked mas ale malo kyselin, nielenze sa uzaver neuzavrie dost pevne, ale aj kvasne a hnilobne plyny a peny ho nasi,ne otvoria, a aj ked mas malo kyselin, aj to je pre nechraneny pazerak privela Takze po case ti ho vyzeru/natravia.
Ak beries dostatok doplnkov kyselin nesmies mat palu. To je dokaz toho, ze sa ti uzaver pevne uzavrel. Kolko toho ale treba je individualne a zavisi od druhu, velkosti jedla a celkoveho objemu, najma vcitane tekutin, cim to zapijas.



85

Re: Gastroezofagealny reflux

RNG  prosim vas chcem sa vas spytat, je zle ked by som si vypil po roku troska alkoholu ci uz vina alebo niecoho tvrdsieho?narusim tym moc moj zdravotny stav, ktory je podstatne o dost lepsi ako som bol na zaciatku, ale ked niekedy sa to neda vydrzat a clovek by si nieco aj dal. Co by bolo vhodne pri refluxovej chorobe, aky alkohol si dat. Dakujem



86

Re: Gastroezofagealny reflux

Nuz ja som mal reflux roky a veru som si obcas hodil nieco tvrdeho. nakoniec aj pri malo kyselinach to pomoze v zaludku potlacit kvasenie a hnitie.
Samozrejme vinu som sa vyhybal, najme sampanskemu, lebo to ma alkoholu malo, pridava do zaludka cukor a rozrieduje kyseliny.
Dnes si v pripade prilisneho rozriedenia kyselin dam doplnok kyselin a problem je vyrieseny



87

Re: Gastroezofagealny reflux

aha, dobre teda a z tvrdeho alkoholu je lepsie si dat biely alebo tmavy, alebo to je jedno, ci si dam vodku alebo koňak, to by ma este zaujmalo.
este by som rad vedel, ci je dobre rano po zobudeni si dat pohar vody s citronom, Dakujem



88

Re: Gastroezofagealny reflux

Na farbe nezalezi, nesmi to byt sladky liker, ale co najcistejsi alkohol, ako vodka, konak, borovicka. Citronova voda na ranajky ti nemoze uskodit. Pozor len na zuby, pi to cez slamku.



89

Re: Gastroezofagealny reflux

nieco by ma este zaujmalo ohladom jedal,ze ci treba brat nejaky doplnom s polievkami,ktore jedavam vzdy samostatne su to obycajne zekeninove,nejedavam ich s hlavnym jedlom,tak reku ci treba doplnit nieco,lebo ja ich jedavam aj bez doplnkov,vzdy 15 minut pred si dam len DGL .
dalsia vec,ci je dobre premna jest veci z kysnuteho cesta ako napr. knedla,alebo ci su vhodne premna nejake kolace napr. moravsky kolac.



90

Re: Gastroezofagealny reflux

Ked mas malo kyselin tak po mase a syre si neber nic sladke alevo velmi malo vyrobkov zo skrovov a bielych muk, lebo tie sa v zaludku premenia na cukry, ktore pri nedostatku kyselin okamzite kvasia tj mas reflux, lebo kvasne plyny ti nasilne otvoria uzaver medzi zaludkom a pazerakom.



91

Re: Gastroezofagealny reflux

nieco by ma este zaujmalo ohladom jedal,ze ci treba brat nejaky doplnom s polievkami,ktore jedavam vzdy samostatne su to obycajne zekeninove,nejedavam ich s hlavnym jedlom,tak reku ci treba doplnit nieco,lebo ja ich jedavam aj bez doplnkov,vzdy 15 minut pred si dam len DGL .

pitie vody,pijavam bud len neperlive mineralky alebo cistu vodu z vodovodu,vzdy po velkom bielkovinovom jedla az 3 hodiny po, ale zacina mi to uz liez na nervy pitie len cistej vody alebo mineralky,co by ste vedeli este doporucit,aky  druh vody ktory by bol vhodny. dakujem



92

Re: Gastroezofagealny reflux

Kazdu vodu si mozes ochutit, nesladenymi ovocnymi stavami/koncentraty, cim si dodas aj mnohe velmi cenne antioxidanty.
Ja osobne pouzivam zasadne skoro 30 rokov destilovanu vodu, co si doma destilujem. Tak mam zabezpecene, ze nedostanem ziadne zamorenia z beznej vodovodnej vody, co je obvykle len pasivne filtrovana spodna voda alebo riecna a jazerna voda. Do nej pridavam rozne doplnky, podla potreby.



93

Re: Gastroezofagealny reflux

ktore su tie dobre nesladene stavy,konkretny nazov niecoho by mal zaujmal.
este by som rad vedel co ohladom tych polievok co som pisal o prispevok vyssie. dakujem



94

Re: Gastroezofagealny reflux

Dnes je skoro kazda ovocna stava na trhu vyrabana z koncentratov kde pridaju vodu a cukor. Nuz treba si ho zohnat vo forme koncentratu, skor nez to zriedia vodou a pridaju cukor. Pozri napr na tieto koncentraty cherry=ceresna, tart cherry=visna.
http://www.iherb.com/search?sug=sour%20 … rank=1#p=1
Dobre su aj koncentrat z granatovych jablk(pomegranate), ciernych ribezli(black currants), trebars aj malinovy( raspberry)alebo cucoriedkovy(blueberry).
Koncentraty prichadzaju v koncentracii 10 az 20 ku jednej



95

Re: Gastroezofagealny reflux

rng prosim vas a ako je to s ovocim,ktore su vhodne a ktorym by som sa mal vyvarovat?dakujem



96

Re: Gastroezofagealny reflux

Vseobecne cim viac cukru, tym to moze viac prispiet ku kvaseniu v zaludku pri nedostatku kyselin.



97

Re: Gastroezofagealny reflux

takze vseobecne z ovocia su vhodne premna len jablka?alebo ako mam tomu chapat?



98

Re: Gastroezofagealny reflux

Kazde ovocie je vhodne, ale davka zavisi od mnozstva cukru v nom a mnozstva mikrovlaknin a roznych zivin. Kiwi mnapr ma malo cukrov, hodne enzymov a tiez dost antioxidantov, Rozne bobuloviny, ako cernice, maliny brusnice cucoriedky a podobne maju malo cukru, dost ovocnych kyselin a velmi vela antioxidantov.
Ale jedz ovocie nie spolu s tazkym jedlomvo vacsom mnpozstve, ale osobitne aspon o 3 hodiny neskor.  Podobne to plati na vodu, aby si si nerozriedil zaludocne kyseliny. s plnym zaludkom, ci uz inych jediel, alebo ovocia.



99

Re: Gastroezofagealny reflux

Narazil som na jeden doplnok zvany Triphala,naco je dobry?Len tak zbezne som sa docital ze napomaha aj pri traviacich tazkostiach,bol by vhodny aj premna?



100

Re: Gastroezofagealny reflux

Triphala sa pouzivca v ayurvede ako cistidlo criev a podpora celkove crevnej flory. Je to vytazok z troch indickych ovoci, podobnych egresom(amla, harada, behada)