151

Re: zlé trávenie

RNG, znovu by som Vás chcela požiadať o radu. Tak ako ste mi odporučil, beriem s každým jedlom BetainHcl + pepsín a k tomu dopĺňam ešte superenzymes a k zelenine a strukovinám jarrowzymes. Všetko si to samozrejme prispôsobujem veľkosti jedla. Pred ani po jedle sa snažím nepiť aby sa mi kyseliny v žalúdku zbytočne nerozriedili. Na noc silné probiotiká s jabĺčkom a cez deň množstvo mikrovláknin aby sa mi čo najviac rozmnožili. Ako toto všetko beriem cítim, že sa mi trávenie o niečo zlepšilo, tak isto stolicu mám pravidelnejšiu, ale čo sa týka toho nafúknutého brucha, tak zatial som stále tam kde som aj bola. V čom by mohla byť ešte chyba? Možno očakávam výsledok príliš skoro, ale ja už som tak zúfalá z toho stavu, že už som ochotná spraviť čokoľvek len nech sa mi to napraví. Myslíte že môže byť problém aj v tom, že sa mi probiotiká ešte nestihli toľko rozmnožiť? Alebo skúsiť na to koloidné striebro? Proticandidovku som už držala ale tiež bez výsledku.... poraďte :-( Ďakujem.



152

Re: zlé trávenie

Trpezlivost a plno mikrovlaknin, roznych. To trva nejaky cas, kym sa to v crevach uptravi, najma ked mas tam este tu neprijemnu tvrdohlavu candidu. Skus brat 2 x 600 mg NAC, a proti candide aspon pasivne oreganovy olej a Candex.
Nafukovanie je len maly problem,. ovela vacsi je ta candida v crevach, co produkuje jedovate  toxiny a nici creva a cele telo.



153

Re: zlé trávenie

Dobre som pochopila že NAC myslíte N-Acetyl Cysteine? Ktoré odporúčate z iherb.com? A koľko mi odporúčate toho oreganového oleja a candexu, keďže to mám brať pasívne?:-) Dúfam a pevne verím že sa mi s Vašou pomocou toho podarí raz a navždy zbaviť, naozaj Vám veľmi pekne ďakujem za všetky rady.



154

Re: zlé trávenie

Ano je to forma aminokyseliny N-acetyl cysteine, na Slovensku to nazyvaju acc=acetyl cysteine a pouzivcaju ako odhlienovac.
Oreganoveho oleja odporucam tolko, aby obsahovalo denne 3 x 200 mg carvacrolu, vo maju 3 x 2 kapsule oreganoveho oleja od firmy Now foods, co tu casto uvadzam.
Candex odporuca vyrobca  s co najmenej potravou alebo potravou neobsahujucou vlakniny 4 kapsule naraz.Tieto rozkladaju plast kvasiniek a plesni, ktory je najma zlozeny z celulozy, tj enzym celulaza a Hemicelulaza, im poskodi plast.



155

Re: zlé trávenie

Čo je to prosím DGL? uvádzate to na hojenie žalúdka, čriev ...atď..

Mám častejšie odgrgávanie, no trávi mi celkom dobre, no to odgrgávanie by som chcela napraviť.
Mám teraz enzými od Doctors best - Best digestive Enzymes a od Now - super enzymes.

No odkial mám vedieť že nemám zápal žalúdka? a môžem brať tie super enzymes, v ktorých je aj kyselina..

Samozrejme beriem vlákninu, probiotika, aloe vera....



156

Re: zlé trávenie

DGL je vytazok z byliny sladovka (licorice, glycerrhyza glabra). Pomaha najma  regenerovat zaludocne steny a vyrobu zaludocneho mazu.
Grganie je znamka kvasenia v zaludku a to moze nastat len pri nedostatku kyselin. Plynyu vytvaraju kvasne mikroby a tie neznesu silne kyseliny. Takze tvoj nazor, ze mas dobre travenie je mylny. Kyseliny su nevyhnutne na rozklad jedla, aby sa mohli rozne ziviny efektivne vytazit v crevach.

Zapal zaludka sa neda nevidiet alebo necitit. To je sustavna rezava bolest, ktora neprechada



157

Re: zlé trávenie

Dobrý deň, RNG.
Nechcem zakladať nové témy, tak svoju otázku súvisiacu s trávením píšem sem. Všade píšu, aké je prospešné ráno jesť ovocie... no ja keď ráno zjem jablko alebo hrušku (isto aj iné, len si takto narýchlo nespomeniem) do pár minút mi ostane zle v zmysle, že sa mi ťažšie dýcha a bolí ma zrejme žalúdok (proste v strede pod rebrami).
Neviete náhodou čo mi môže škodiť?



158

Re: zlé trávenie

Mas malo kyselin a v zaludku ti prebyvaju skodlive mikroby, lebo ich kyseliny neznicili. Ked im das potravu, tj najma nieco sladke, tak sa zacnu rozmnozovat a vyrabat toxiny. Takze podpoved na otazku, kedze toxiny skodia vseobecne celemu telu, nielen sposobuju bolest zaludka, a nedostatok kyselin nedovoli jedlam byt poriadne stravene a ziviny z nich absorbovane, samozrejme ti to skodi.



159

Re: zlé trávenie

Ďakujem. Takže sa potvrdzuje moje podozrenie na candidu sad Seboroická dermatitída ma tiež trápi už dlhé roky. Takže prišiel čas na protiplesňovú dietu.
Je tento oreganový olej porovnateľný s tým od now foods, prosím (nemyslím cenovo ale účinnosťou)?

http://www.ebay.co.uk/itm/Oil-of-Oregan … 643wt_1271

Ďakujem



160

Re: zlé trávenie

Zialbohu nie, lebo ma obsah carvacrolu len zhruba 40 mg  na kapsulu a nema ochrannu entericku kapsulu, tj moze palit v zaludku. na3 x  200 mg potrebneho carvacrolu by si ich musela brat 3 x 5

Naposledy upravil: RNG (2012-09-08 23:02:23)



161

Re: zlé trávenie

RNG, ešte k svojej otázke by som sa chcela opýtať... oreganový olej by som teoreticky mohla nahradiť aj GSE 60 kvapiek na liter vody však? Momentálne nemám doma oregano oil, takže aspoň kým mi nepríde by som chcela užívať GSE...



162

Re: zlé trávenie

Betka, GSE./citricidal je sice aj  protiplesnovy, ale neda sa porovnavat s carvacrolom z oregasnoveho oleja.



163

Re: zlé trávenie

Dobrý deň RNG, robil som si test na pH dnes poobede, malo som dnes jedol a mal som ho na urovni 6, podla indikačných papierikov dokonca mozno nieco málo pod 6. Tak isto som mal zvýšené ketóny. (za 3 týždne som schudol cca 4,5 kg, môže to byť tým)
Mám aktuálne problémy s távením, potraviny v stolici sú nestrávené.  Mal by som si teda dodať enzými a kyseliny.
Môže mať žalúdok málo kyselín a organizmus je napriek tomu prekysličený?  keď sa najem, ma po jedle zacne nadúvať a škvŕkať v bruchu. Držím zároveň protikandidovú dietu. Ako mám užívať tie kyseliny?



164

Re: zlé trávenie

spravne je "organizmus prekysleny" co nema s hladinou kyseliny v zaludku nic spolocne.
Protikandidova dieta, tj hlavne bielkoviny a zelenina samozrejme nastartuje ketonovy cyklus, tj palenie bielkovin a tukov.
Ked si nie zvyknuty na tolko bielkovin a tukov, musis si dodat extra enzymy a kyseliny
Kolko kyselin potrebujes dodat, to si musis vyskusat sam na sebe. Zacni s jednou kapsulou/tabletkou a ked to nestaci zober dve s jedlom ale nie viac ako 3.Priznak dostatku kyselin je to, ze ta prestane v zaludku naduvat. Priznak dostatku a spravne vybratych enzymov je podstatne mensi vyvoj plynov v bruchu=crevach



165

Re: zlé trávenie

Zdravím Vás RNG, už dlhodobo užívam silné probiotiká a zaraďujem počas dňa do jedálnička mnoho mikrovláknim ale môj stav sa nijako nezlepšuje a brucho mám stále nafúknuté. Ako som Vám už spomínala, tak protikandidovú diétu som už držala, tak isto som brala kyseliny na žalúdok, rôzne enzýmy na trávanie, skúsila som taktiež užívať oreganový olej tak ako ste mi poradil. Ale nepomohlo nič... trávenie sa mi samozrejme zlepšilo, stolicu mám každý deň, niekedy aj viackrát... ale to brucho mám neustále nafúknuté rovnako, vôbec tomu nerozmiem... rozmýšľam že by som šla ešte na kolonoskopiu či myslíte že tým nevyriešim vôbec nič? ostatné vyšetrenia mi vyšli všetky negatívne, vraj som úplne zdravá... čo by ste mi ešte poradil? Ďakujem!



166

Re: zlé trávenie

Nafukovanie z priveľa vláknin/mikrovláknin je bežné, pokiaľ ich konzumuješ priveľa..

Ja bežne zjem denne aj 3 veľké zeleninové šaláty, milujem jablká, tak ich jem veľa, inulín, psyllium, ryžová vláknina, ľanové semiačka, otruby, klíčky, ovsená vláknina...
Som viac-menej len na vláknitej strave.. ale nenafukuje ma, iba keď to poriadne preženiem tak druhý deň je celý "nafúknutý", to viem, že bude na druhý deň zle, keď večer začnem hltať jablká a podobne..
ako minule keď som zjedol pred spánkom 7 jabĺk s 20 gramami inulínu posypanom na nich (bez vody, pričom s mikrovlákninami treba veľa vody..)
Druhý deň na to som bol 9 krát na veľkej, ale väčšinou to bolo iba o vylučovaní veľkého množstva vzduchu, haha
.. takže sú dni keď príjmem viac ako 50 gramov mikrovláknin a to už nie je moc dobré

Inak na nafukovanie zo zelenín/fazuľovín, strukovín a iných vláknitých jedál je enzým alpha galactosidase
napr. http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Ja … psules/257
RNG tuším spomínal, že čiastočne by mal fungovať aj na mikrovlákniny (soluble fiber)..



167

Re: zlé trávenie

Alfa galactosidaza je na travenie pre nas nestravitelnych zeleninovych a fazulovych cukrov(rafinoza), ktore ale vedia skvasit kultury v crevach, pri com sa vytvara plno plynov. Mikrovlakniny obvykle spracuvavaju nase probiotika a pri spravnej nasadenej crevnej flore sa da minimalizovat tvorenie plynov. Na travenie mikrovlaknin si enzym celulaza a hemicelulaza, pozri na produkt pod menom Candex, ktory odporucam na nicenie candidy, ktorej bunkove steny su  najma z celulozy a hemicelulozy
Potlacanie plyny vyrabajucich mikrobov okrem enzymov sa da aj napr pepermintovym olejom, spearmintovym olejom,, lemon balm a berberine.



168

Re: zlé trávenie

Práveže môj problém spočíva v tom, že nezáleží na tom, či zjem potraviny z ktorých nafukuje, alebo niečo iné... ja mám brucho naozaj nafúknuté 24 hodín denne bez zmeny, či je ráno alebo večer.... a myslím si, že s tými mikrovlákninami to nijako nepreháňam, beriem ich podľa odporúčania RNG aby sa mi v črevách dostatočne rozmnožili probiotické kultúry... ale samozrejme tiež si veľmi rada doprajem zeleninové šaláty, alebo jablká... ale určite nezjem 7 jabĺk naraz, to by som sa už asi vznášala nad zemou z tak nafúknutého brucha :-) a čo sa týka toho enzýmu na trávenie fazuľovín a strukovín, tak ten beriem s jedlom tiež, ale okrem toho, že sa mi zlepšilo trávenie žiadne iné zmeny nevidím... preto sa začínam zamýšľať nad tým, či to nemôže byť aj niečo iné ako "len" chýbajúce kyseliny a enzýmy...



169

Re: zlé trávenie

Nuz neviem co ti mam poradir, skus viac enzymov a dobru komplexnu zmes ako napr Platinum Digest, 2 kapsule s jedlom. nafukovanie totiz z nejakych materialov, co sa mali v crevach absorbovat a neabsorbovali sa  a teda sa v crevach rozkladaju. A na to aby sa absorbovali sa musia kyselinami a enzymami rozlozit....
Skus na cas vynechat mliecne vyrobky a lepok, ci v tom nekoreni tvoj problem. A nepit s jedlom, ale az 2-3 hodiny po jedle, a to hojne.



170

Re: zlé trávenie

dobry den, prosim vas neviete co to moze byt? ked sa najem tak mam taky tlak nad pupkom vyssie, asi tak 5cm, moze to byt z nedostatku kyselin? v poslednom case som sa snazila odkyslit organizmus, pila som vela alkalickych vod, fatru, tiez som brala od kurta tuperweina tu zmes rozpustnu vo vode na odkyslenie, a tiez som sa tak snazila aj stravovat. je mozne ze si telo teraz vytvara malo kyselin? tiez som si dala stolicu na rozbor a mala som tam pozitivne to ze mi netravi dobre potravu, dali mi na to kreon, ale z toho mi nebolo dobre, dala som si jednu tabletku a tiez ma z toho bolelo brucho, aj nad pupkom, neviete ako je to mozne? dakujem



171

Re: zlé trávenie

Alkalizovat sa treba na prazdny zaludok, jedlo sa dava do kysleho zaludka, inac sa zacne kazit.Ak nemas dost zaludocnych kyselin, musis si ich dodat

Kreon je spracovany pancreatin, kde je znizena zlozka amylazy a proteazy a zvysena lipaza.
A samozrejme ako farmaceuticky vyrobok je plny roznych e-ciek, tj mozes mat na ne reakciu.
Njama rozne kyslicniky zeleza(ferrum oxid) su tazke na zaludok.



172

Re: zlé trávenie

Prosim pana RNG o radu.

Som 42 rocny muz 95kg sportovec - 5x tyzdenne posilovna. Stavba tela: vydno, ze mam svali, ale aj "slaninkove brusko".

K veci: Vzdy mi travilo na 100%. Stolica "banan" bez zapchy a zapachu. Vzdy som bol pripraveny jest a vytravilo mi na povel.
Az sa to pred dvomi rokmi vsetko zmenilo. Neviem co sa stalo. Mozno som sa priotravil zo suroveho kravskeho mlieka co som pil, mozno od azijskeho bistra kde som sa stravoval mozno od doplnkov stravy /proteiny, kreatin, HMB .../, mozno nieco ine. Neviem.

Prvotne priznaky:
- naduvanie, brucho som mal ako tehotna suseda
- palenie kyseliny az v krku a sem tam male odgrgnutie aj s obsahom...
- nutkanie na zvracanie - mal som poci, ze keby som sa vygrcal bolo by mi lepsie, ale nebolo to az tak na vracanie
- nechutenstvo k jedlu

Navstivil som gastroentrologa, podstupil som hadicu do zaludka a zistil mi helicobaktera /udajne ho ma az 80% ludi, takze sa to dalo cakat./ Dostal som tablety proti kyseline a potom dvoje antibiotika. Ked som lieky dobral prisiel som na kontrolu a vravym lekarovy, ze sa mi stav nezlepsil.
Bol som aj na sonografii - dopadla O.K., bol som aj na vysetreni parazitov - nic mi nezistili. A lekar mi povedal, ze mam ist domov, ze to je psychyka a ak sa to nezlepsi mam prist o par mesiacov. /Asi vycerpal financie zo zdravotnej poistovne urcene na jedneho pacienta?/

Tak som trpel a zivot stal za ... .

No pred cca stvrtrokom som prechladol a zacal som sa liecit mojou oblubenou kombinaciou bilin /repik-nechtik-skorocel-salvia/.
Kasel a zapal priedusiek odysli a mne sa zlepsilo travenie!
Tak som s tymi bilinami pokracoval a potom som skusil aj ine ostropestrec mariansky, palinu pravu a som to striedal.
Teraz davam zemiakovo cviklovu stavu a skoricu.

Ale stale nie som v poriadku.

- Kyselinu uz mam len velmi zriedka a ovela slabsiu ako pred rokmi
- Zduvat ma zduva ale menej. A uz su aj dni, kedy ma cely den nezduva. Mozno aj dva.
- Stolica je redsia ako by mala byt, nedrzi tvar a je svetlejisia. Nema tu spravnu farbu.
- Dost casto ma pali po stolici aj konecnik (ano mam hemoroidy, ale to ma pali zo stolice a myslim, ze by ma to palilo aj bez nich)

Uvazujem takto:
- Mozno potrava ide do dvanastnika aj s kyselinou a tam pankreas nevyluci hydrogenuhlicitan sodny a preto ma zduva a z tej kyseliny ma pali konecnik.
- Mozno mam malo enzimov a potrava v crevach kvasi a zduva ma a niekedy /niekedy intenzivne a inokedy vobec nie/ prdim tak smradlavo, ze to vadi aj mne.


Co to moze byt? Pankreas, zlcnik, creva?

A este toto ma udivuje:
Problemy su az v poobednajsich hodinach. Az po obede.
Ranajkujem ovsene vlocky zaliate vodou + mak + kakao +  med. Desiata jablka.
No a potom obed a po case to zacne cca 15 - 16 hod.

Napr: vcera na obed meso + zemiaky. Zacalo ma zduvat a na veceru som dal 3 spekacky fajne mastne, ze dostanem zlcnikovy zachvat a budem si na istom. ALE PROBLEMY PRESTALI!!!

Dnes na obed spagety zo sojou a zasa to zacalo. Tak som si dal ten najmastnejsi salam s pravim kravskym maslom /salamom som nesetril/.
Zduvanie prestalo, je mi fajn idem si zacvicit. Akurat ked ma nezduva tak intenzivne prdim. Ale prdenie je lepsie!

Ospravedlnujem sa za nechutnosti, ale neviem ako by som to inak popisal.

Tesim sa , ze spolu na nieco prideme a po rokoch bude znovu O.K.

S uctou a pozdravom
Stefan

P.S. som to nespomenul, ale od zufalstva som sa dal aj na urinoterapiu  2x3dcl denne.



173

Re: zlé trávenie

Tvoj cely problem sa zda je len nedostatok kyselin. Pri nedostatocne kyslom zaludku v nom kvasi, hnije a kvasne plyny natlacia potravu do pazeraku. Njahorsie, co mozes spravit je brat lieky proti kyselinam, ktorych mas aj tak primalo. Alwe zialbohu, to lekari predpisuju, aby potlacili symptpm palenia, cim ale uplne znicia travenie, zaroven znicia ak kyselinovu zaludocnu barieru a tak sa ti rozne mikroby v zaludku mnozia a odtial sa dostanu do criev, kde znicia aj probioticku crevnu floru
Odporucam brat s jedlom, doplnok kyseliny a co najmenej si riedit s jedlom zaludocne kyseliny, tj pit az 2-3 hodiny po jedeni a to hojne. Vtedy je uz jedlo dostatocne natravene, mikroby v nom znicene a treba ho splachnut do criev

Odporucam ti brat aj mikrovlakniny a obcas probilotika, lebo zrejme mas znicenu aj crevnu floru. Pripadne aj enzymy, lebo ked su creva napadnute, casto je napadnuty aj pankreas, ktory potom vylucuje menej enzymov a z toho je to extra crevne naduvanie.Naduvanie bez zapachu su kvasne plyny, ktore sa tvoria ciastocne aj z cinnosti probiotik.
Smradlave vetry su produkt hnitia bielkovin, kde sa vytvaraju nielen plyny, ale aj toxiny.
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Beta … sules/7353
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Ja … psules/257



174

Re: zlé trávenie

Pekny den.

Ako som pozeral tie odkazy tak to vyzera na nejaky americky shop.
Neviem ci by mi to poslali aj na Slovensko, tak som nasiel aj u nas nejaky shop, ktory by mi to vedel zabezpecit, ale az po sviatkoch. Tak musim pockat. A este k tomu tie enzymi mi nevedia zohnat.

Preto sa chcem spytat pana RNG:
Zacal som davkovat pankreolan forte

http://www.magister.sk/produkt/detail/p … -30x220mg/

je to vhodna nahrada za tie enzymi na tomto linku co ste mi doporucil:

http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Ja … psules/257

snazil som sa to porovnat ja, ale nepouzivaju rovnake jednotky.

Dakujem
Stefan



175

Re: zlé trávenie

lipaza 1 FIP = 1 USP
Pancreolan je upraveny pancreatin vo farmaceutickej spolocnosti, zialbohu ich "upravy" su znizenie proteolytickej(bielkovinnej ) ucinnosti , znizenie amylazy(enzym na rozne sacharidy) a pridanie roznych nezxiaducich e-ciek, vcitane mastenca, pozri
" monohydrát laktózy, kukuričný škrob, sacharóza, sodná soľ karboxymetylškrobu, želatína, stearan hlinitý,  laurylsíran sodný, metakrylátový kopolymér, mastenec, oxid titaničitý, macrogol, , sodná soľ karmelózy, simetikónová emulzia SE4, žltá OPASPRAY AP 22806, trietylcitrát, hydroxid sodný. Z toho vyplyvaju samozrejme aj rozne mozne skodlive postranne ucinky, co doplnky nesmu mat.
Naviac je to v enterickej forme, tj rozpusti sa az v crevach tj zaludocnemu natraveniu potravy neprispie.

Ja za to nemozem, ze Slovensko nie je na spicke doplnkov vo svete, nemozes ocakavat tak malicku krajinu(0.1% obyvatelstva, 0.1 percenta rozlohy) aby mala vsetko spickove.
USA je na tom vyse 300 krat ekonomicky vyssie, takze sa nediv, ze je tu aj tolko tychto doplnkov. A napriek tomu este casto aj ja, co zijem v USA objednavam niektore doplnky z inych krajin, ked ich maju lepsie alebo lacnejsie.

Naposledy upravil: RNG (2012-12-19 21:11:35)



176

Re: zlé trávenie

O.K.

Mam doma:
- Betain HCL od Doctors Best
- Jarro zymes plus
- Probiotic 30 billion CFU od Healthy Origins
- kazdu chvilu my pride aj vlaknina.

Date mi navod pan RNG kedy, co a ako mam uzivat?

Dakujem



177

Re: zlé trávenie

Zacni od mensich daviek, tj s velkym  jedlom 1 betain HCl a 2 jarro-zymes.
Mikrovlakniny sa snaz pridavat do vselicoho, tak aby si dosiahol minimum tych 15 gramov denne(3 lyzicky kopcom).
Ovsennu vlakninu do poplievok, sal;atov atd, inulin do vody na pitie, a podobne aj psylium, hoci to dost zahusti vodu takze to musis dat do pohara, zaliat a okamzite pit., inac sa to premeni na "zelatinu" tj zhustne.

Naposledy upravil: RNG (2012-12-21 18:45:28)



178

Re: zlé trávenie

Robil som si tento test:

http://www.swanson.cz/uzivani-betainu-hcl

ale neviem co je zle.

Dnes, na treti den som rano na lacno uzil tri tablety betainu HCL a nic, ziadna kyselina, ziadne bolesti zaludka.
Neviem co je zle.
Zapil som to malom vody?
Mam Betain HCL v ktorom nie je betain HCL, ale placebo?

Ved predsa nemozem mat tolko malo kyseliny ved mam len nieco  cez 40 rokov... a 95 kg. Ked som neuzival doteraz HCL z coho som zil a priberal?

Vas nazor pan RNG?

Este jedna vec:
ako zistim ci v tobolkach je naozaj ten Betain HCL, nejaky test.

Dakujem
Stefan



179

Re: zlé trávenie

Betain HCl sa neberie na prazdny zaludok, podobne aj zaludok nevylucuje privela kyselin, pokial je prazdny.
Ked kupuje US produkty, tak na 99.99% dostanes to co to hovori na nalepke. Nasa FDA len tak striehne na kazdeho vyrobcu, aby ich mohla zlikvidovat v sluzbe farmacie  s dovodom, ze nemaju obsah na +-5% toho, co na flaske tvrdia.



180

Re: zlé trávenie

Ahoj RNG. Moja mama ma problemy s travenim. Dlho brala Lomac no kedze ako vravis ze robi viac skody ako uzitku tak som jej povedal nech ho vysadi. Teraz sa jej po jedle grga, boli ju zaludok a mava casto kyselinu. Skusil som jej teda dat 1 tabletu Betain HCL s jedlom no kyselinu mala aj tak... Takze treba zvysit davku betainu? 1tbl pred a jednu po jedle alebo odporucas ine davkovanie... dakujem



181

Re: zlé trávenie

Skus zvysovat davku az do 3 tabletiek, maximalne s velkym bielkovinnym jedlom.
Co je ale dolezite v prvom rade , ze si nesmie riedit kyseliny, tj s jedlom a pred jedlom nepit. Az 2-3 hodiny po jedle a to hojne.
Ak ma bolesti zaludka z refluxu zlce, mala by jest viac mikrovlaknin, alebo aspon  napr jablko pred spanim, pektiny v jablku do seba zlc nasaju a tak sa nemoze dostat spat do zaludka pod tlakom plynov.



182

Re: zlé trávenie

pán RNG čo poviete na toto? -
Množstvo vylučovaných pepsínov v žalúdku je možné zvýšiť. Bolotov doporučuje podľa zvyklosti starých Grékov pol hodiny po jedle , až je potrava čiastočne natrávená, omočiť  špičku jazyka v soli, vytvoriť slinu a tu potom vypľuť. Zalúdok na soľ zareaguje a reflexívne začne produkovať žaludočné šťavy obsahujúce prvky potrebné k likvidacii starých buniek. Slaná chuť aktivuje všetke enzýmy v organizme ktoré začnu aktívne rozkladať nepotrebné látky.



183

Re: zlé trávenie

OK, lenze ja neodporucim ziadnu metodu, ktora nie je potvrdena roznymi znamymi alternativnymi lekarmi, tj experimentalne na vacsich skupinach ludi.
Ak by to naozaj pracovalo, tak je to dobry trik.
Len nechapen ten vyraz:.
" Zalúdok na soľ zareaguje a reflexívne začne produkovať žaludočné šťavy obsahujúce prvky potrebné k likvidacii starých buniek."  O ake stare bunky kde sa jedna?



184

Re: zlé trávenie

Dobry den p. RNG, prosim o radu ohladne mojho zleho travenia. Nemam diagnozu, nebola som u gastroenterologa a rada by som sa tomu vyhla, pravdepodobne by som aj tak dostala lieky, ktore by som nebrala.
Moj problem spociva v tom, ze po najedeni sa mi nafukne zaludok, skvrka mi v nom a produkuju sa plyny, nakolko potrebujem odgrgavat este dost dlho po najedeni. Necitim velke palenie zahy, ale len taky naznak, mam neprijemny tlak v zaludku, objem brucha ako tehotna, ale necitim bolest, ani horku chut.  Po straveni v zaludku mam nafuknute aj brucho a vetry. Mam na jazyku mapovity zlto biely povlak a obcas citim svrbenie konecnika (ale len tak 1 za tri mesiace). Stolica je normalna, pravidelna, ale niekedy aj 4x za den po troske. Nejem vela, kedze aj z malej porcie som nafuknuta a potom uz ani nemam chut. Problemy trvaju uz dlho, neprekonala som ani ziadnu crevnu virozu antibiotika som brala naposledy pred rokom. Uz som to brala ako nutne zlo, az kym som nezacala hladat rady pre priatela ktoremu zistili vysoky cholesterol.
Na tychto strankach som sa docitala, ze taketo symptomy sposobuje nedostatok zaludocnej kyseliny, myslite ze to na mna sedi? Ked si na ranajky dam malu porciu ovsennych vlociek s hrozienkami a orechmi zaliate horucou vodou, tak nemam problemy. Na obed sa snazim bielkoviny+ zelenina, alebo sacharidy+zelenina a v oboch pripadoch mam vacsinou problem s travenim. Moze mi robit problem zelenina? Snazim sa zit zdravsie a jest jej dostatok.
Idem si objednat probiotika a budem brat aj vlakninu ktoru som objednala pre priatela. Ktore enzymy su pre mna vhodne, resp. co by mi este mohlo pomoct? Dakujem.



185

Re: zlé trávenie

Kvasenie v zaludku moze byt len pri NEDOSTATKU zaludocnej kyseliny. Zialbohu pri NEDOSTATKU, sa tam nie znicia, ale naopak rozmnozia vsetky mozne mikroby z jedla a vzduchu(hlieny) a zamoria tio creva, kde nastava dalsie kvasenie a hnitie a znicenie dobrej crevnej flory probiotik.
Samozrejme ked zjes sterilizovane jedlo, pravdepodobnost mikrobov v nom je mala. Lenze nemozes zit v sklenenej guli a jest len sterilizovane veci, clovek potrebuje aj plno surovych, ktore maju v sebe potrebne ziviny, co sa tepelnou upravou znicia.
Palu nermas aj napriek kvaseniu v zaludku, lebo zrejme nemas ziadne kyseliny, co by v pazeraku tu palu sposobovat mohli
Odporucam ti brat sampozrejme aj enzymy, natolko poskodene travenie je iste sprevadzane aj nedostatkom enzymov.
Pozri napr na   http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Ja … psules/257
kde mas aj enzym na travenie zelenin a strukovin , proti nafukovaniu.
Ale ako som poverdal, tvoj hlavny prpoblem je nedostatok kyselin na travenie a obranu pred vonkajsimi mikrobami, ktore sa do teba dostavaju na nesterilizovanych=surovych potravinach ako ovocie a zelenina.
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Beta … sules/7353

Naposledy upravil: RNG (2013-02-28 16:29:17)



186

Re: zlé trávenie

Dobry den, dakujem za rychlu odpoved. Hned si idem objednat tie doplnky, normalne sa neviem dockat kedy sa najem bez tych neprijemnych priznakov. Myslite ze je to len nedostatkom kyselin, alebo by som mohla mat aj candidu alebo helicobactera? Pytam sa z dovodu toho povlaku na jazyku. 
Este k braniu tych doplnkov, neviem ci  spravne chapem uzivanie: Betain HCl mam uzivat urcity cas pred jedlom, alebo spolu s enzymami az s jedlom? Citala som tu, ze odporucate telo alkalizovat ked sa beru kyseliny. Tyka sa to aj mna, alebo mam najprv len dat doporiadku tie kyseliny? Este by som potrebovala vediet, ze ci su tieto doplnky vhodne aj pri pripadnom tehotenstve.



187

Re: zlé trávenie

Ak mas nedostatok kyselin, tak ti neznicene vonkajsie mikroby  uz davno znicili crevnu floru. Kyseliny potrebujes s jedlom, a najma pri tehotenstve, lebo vtedy telo potrebuje ovela viac zivin a zle travenie ich telu nedoda, vsakze. Takze trpi nielen matka, ale aj plod.
Ked beries kyseliny s jedlom, treba to vyrovnat/kompenzovat v inom case alkalizovanin.
Zaludok toriz vyraba roznake mnozstvo kyselin, co ustia do zaludka, a asad, co ustia do krvneho obehu. Takze ked zaludok nevyraba dost kyselin, nemoze vyrabat ani dost zasad. Tak to si treba tiez doplnit, aby si sa jednostranne neokysloval.
Problem je, ze to musis robit na prazdny zaludok a 1.5 hodiny po tom nesmies jest. ja to robim skoro rano, hned ako otvorim oci zoberiem 1/2 lyzicky Kalinatu(KHCO3) v pohari vlaznej vody.



188

Re: zlé trávenie

RNG prosim ta vcera na lacno som si dala psyllium do hodiny som si dala probiotika s jablkom poobede spenatovu polievku spolu s enzymami a StressB a vecer sulance s makom a pred spanim opat probiotika s jablkom, preco rano som mala este horsiu hnacku ako den pred tym, dokoca mi ani tie jablka nestravilo aspon myslim ze to boli zvysky nestravene z jablka, kde robim chybu co mam este brat, preco mi stale zle travi,,,



189

Re: zlé trávenie

To vyzera skor na nejaku nakazu v crevach, a to sa neda za den vyriesit.
Pozri na jeden zo sposobov, ako sa take nieco v crevach da pomerne rychlo potlacit mnohokrat v teme Hnacka na www.rng.nazory.eu



190

Re: zlé trávenie

Ako netrva to den dva trva to uz viac dni takze nakaza to asi nebude lebo to sa mi inac prejavuje lebo vtedy su aj krce bolesti  a stolica je castejsie, ci to nebude len nejakym nedostatkom niecoho len neviem co lebo ci konzumujem tazke alebo nieco lahsie vzdy sa tak citim co by simi este odporucal?



191

Re: zlé trávenie

Nuz moja zena napr mavala hnacky tak raz-dva krat za tyzden az konecne uposluchla a zlikviodovala ich tou uvedenou kurou za 2 dni a odvtedy ma uz nejaky cas pokoj. Poznal som to podla toho, ze v kazdom obchode vedela kde je zachod a ja nie. A samoZrejme sa mi s tym nikdy nestazovala zeny...
Uznam , ze to moze byt aj psychologicke, u mojej zeny to bolo iste prispievajuce, ale po dobrom osadeni probiotik jej to preslo. Tak isto to mozu sposobovat rozne potravinove alergie, lebo vtedu sa v crevach nieco poriadne nespracuje a zostane ako extra zivina pre rozne mikroby, z ktorych niektore, najma ktore ziju z hnitia bielkovin a su nam skodlive  su takto podporene.
Takze ako obvykle na traviace problemy vzdy skoncime pri kyselinach enzymoch, mikrovlakninach (tj nie len psylium, ale zmes roznych) a poznych probiotikach, ktore si musime do criev nasadit, lebo inac sa tam z nasho povacsine sterilneho jedla nemozu dostat.A spoliehat sa na nahodne, ktore sa presmyknu na zelenine a ovoci(surovych) je dost riskantne, ked dnes mozeme dostat tie najlepsie vyslachtene z laboratorii. Tj take , o ktorych vieme uz, ze nam su velmi uzitocne.



192

Re: zlé trávenie

myslis tym psyllium collostrum a probiotika s jablkom?
inac som uz pozerala na ten collostrum ale nasla som viac druhou je tam nejaky rozdiel?
a co este betain HCl nebude len tam ten problem kedze mi ani nestravi zvysky potravi?



193

Re: zlé trávenie

Kvalita collostra je podla obsahu imunoglobulinov a odkial prislo. Ja osobne davam prednost velmi cistemu z Noveho Zealandu, kde ho ziskavaju od krav volne sa pasucich na lukach, neosetrovanych hormonami a atb.
http://www.iherb.com/Symbiotics-Colostr … 5-3-g/4091
Samozrejme najdes aj mensie balenia. Povodne som daval zene colostrum roztvaranim kapsul, kym som nasiel toto praskove.
A tak velku krabicu som objednal najma pre to, ze ako stary otec zasobujem pomerne dost ludi v rodine, takze sa to minie.

Nuz mozno je to cele sposobene len tym nedostatkom kyselin povodne, ale ked sa chces zbavit hnaciek rychlo a pohodlne, tak toto je casto osvecene.Lebo to napravi dost rychle tu znicenu crevnu floru.



194

Re: zlé trávenie

nasla som pri zlozeni colostra aj kazein nebude to mat nasledky ked mam alergiu na ten kazein?



195

Re: zlé trávenie

Pokial nemas tu alergiu velmi velku, to malicko kazeinu ti iste nesposobi problemy. Ak mas alerciu silnu, tak ti aj tak na precistenie tela odporucam brat enzymi na mlieko, lebo si sa mu urcite nevyhybala roky a teda mas telo zamorene.pozri napr na
http://www.iherb.com/Source-Naturals-Da … les/21415. Na cistenie tela od laktozy a kazeinu beries medzi jedlami alebo este lepsie  na prazdny zaludok



196

Re: zlé trávenie

tak to ako netusim podla coho viem ci mam silnu alebo inu alergiu, ale mne uz pri minimalnom mnozstve mlieka robi strasne tazkosti, takze to asi nebude nic pre mna hmm



197

Re: zlé trávenie

Kazein je bielkovina, ked mas nan alergiu, tak asi ani ine bielkoviny nevies travit poriadne. Odporucam ti brat enzymy  minimalne alebo odstavovat surovu  cviku, stonkovy celer a mrkvu, tiez ananas a papaju.



198

Re: zlé trávenie

neviem ake este bielkoviny mate namysli kezdze mam len alergiu na mlieko a soju, a co sa tyka enzymov beriem super enzymes od now
ale co sa tyka tej zeleniny urcite vyskusam wink



199

Re: zlé trávenie

Bielkovin je hromada a tie obsahuju vsetky aminokyseliny, co su budujuce zlozky pre vacsinu materialov v tele
Ked ich nevies dokonale stravit, rozlozit a absorbovat (co pri tvojom  IBS je velmi pravdepodobne) tak budes mat rozne zdravotne problemy, vcitane nervovych. Napravenie travenia ti da moznost aj na vyhojenie criev z IBS.



200

Re: zlé trávenie

tak nasla som od  Now Foods, L-Theanine, 100 mg, 90 Vcaps len neviem ci to moze byt to lebo su tam aj ine a taktiez Now Foods, Betaine HCI, 648 mg, 120 Capsules len neviem ci tych mg nebude vela kedze pri enzymov su este dalsich 200mg co vy na to dakujem