51

Re: Vitamin D pre deti

http://zdravie.pravda.sk/riziko-srdcovy … preven_p31



52

Re: Vitamin D pre deti

Nuz pomaly prenika aj na Slovensko dolezitost doplnania vitaminu D-3, napriek tomu ze si ho telo vie vyrobit. Zialbonu ale nie kazdeho telo  a nie celorocne.
Preto opakujem do zblbnutia, berte selen, zinok, jod vitaminy C E a D-3, predidete hromade zdravotnych problemov A cistite si cievy lecitinom, ciste cievy znamena minimalne nebezpecie od poraziek a infarktov.
  Na tieto dva zomiera vyse polovice ludi a podla mna zbytocne.
Aj krvnym zrazeninam sa do kompletne vyhnut branim nattokinazy alebo inych fibrinolytickych enzymov, co nielen zriedia krv a zlepsia cirkulaciu, ale aj rozbiju uz existujuce krvne zrazeniny

Naposledy upravil: RNG (2011-06-30 20:44:58)



53

Re: Vitamin D pre deti

Umelo vyrobene vitaminy nie su zdraviu skodlive vo velkom mnozstve?



54

Re: Vitamin D pre deti

Aj umelo vyrobene mozu byt bioidenticke. A pod "umelo vyrobene" su zahrnute aj take, co su vyyrobene roznymi enzymatickymi premenami. Takze aj yogurt by si mohla povazovat z tohoto hladiska za umely.



55

Re: Vitamin D pre deti

RNG, aké dávky vitamínu D3 doporučuješ? Dnes je veľmi spopularizované doporučovať dosť vysoké dávky, až 5000 IU denne, aj keď možno krátkodobé negatívne účinky sa nespozorovali, otázka je, čo to urobí z hľadiska dlhodobého.

Napr. Ray Sahelian je konzervatívnejší a drží sa skôr doporučení nižších denných dávok od 400 IU do 1000 IU, vedľajšie účinky dlhodobého brania vysokých dávok vitamínu D3 môže byť kalcifikácia mäkkých tkanív, obličkové kamene, bolesti hlavy, prílišná kalcifikácia kostí...

http://www.raysahelian.com/vitamind.html

Rozhodne sú v tom jeho článku zaujímavé úvahy ako napr.:

"There are several points to keep in mind. Firstly, the amount of vitamin D made by sun exposure is done so gradually throughout the day as opposed to taking a 10,000 unit pill that raises blood levels excessively high right away. Second, is there any evidence that people who are exposed to such high amounts daily are healthier and live longer? Thirdly, Is it possible that a daily intake of 1000 units is just as beneficial as taking 10,000 units and probably with fewer side effects?"

V zime by som asi brala viac, než v lete, resp. podľa toho ako sa človek pohybuje na slnku, ale tieto rôzne doporučenia dávkovania niektorých doplnkov ma niekedy mätú, ale osobne beriem skôr nižšie dávky.

A ešte musí sa brať každý deň, keď D3 je tukorozpustné? Organizmus by ho mal vedieť skladovať, nie?

Naposledy upravil: bludicka (2012-02-10 18:39:45)



56

Re: Vitamin D pre deti

Sahelian je konzervativny, este viac , ako ja. Ale vzhladom na to, ze ked sa opalujes na cele telo, toto je schopne za 1/2 hodiny vytvorit az 10 000 IU vitaminu D-3, tak tie tzv "megadavky, ako 5000 IU zrejme nepredstavuju taky problem, ako si rozni opatrnici(mna vcitane) myslia.
D-3 sa samozrejme skladuje, pre to sa nedostatky objavia az po asi 2 mesiacoch bez expozicie na slnko.
Zaroven je to dokaz, ze mozna brat ovela vyssie davky v ovela dlhsich dobach. Vigantol napr(farmaceuticka forma tekuteho D-3 ) sa v pripade akutnych nedostatkov vitaminu D predpisuje az v davkach 50 000 IU niekolko dni, kym sa nevybuduje v peceni dostatocna zasoba D-3.
Z vyskumu na Hawaii zistili, ze nie kazdy ma schopnost vytvorit dost potrebneho vitaminu D-3 , hoci sa pohybuje dost na slnku, najma to plati na starsich ludi, kde je ta schopnost len asi u 80% ludi, ostatni by si mali doplnovat , ked nechcu trpet nasledkami primala D-3 v krvi(osteoporoza, znizena imunita, tetania atd). Okrem toho, ludia, co pouzivaju kremy s vysokymi faktorami(30 a vys) znemoznuju tvorbu vitaminu D-3 aj pri dostatku slnka a schonosti ho tvorit.



57

Re: Vitamin D pre deti

http://www.ehealth.sk/sz/lieky/showpil/ … ml?print=1

toto nie je dostatocny zdroj D3 aj pre dospelych?



58

Re: Vitamin D pre deti

Vyrobca Vigantolu je farmaceuticka chemicka firma Merck. Sice ma to dost vitaminu D-3(dlho to predavali s umelym D-2, ktory sa v prirode nenachadza, tj nie je to ziadny vitamin, to je len na oklamanie ludi) a hovoria , ze v 30 kvapkach= asi 1.5 gramu je 0.5 gramu D-3, co tam je ine o tom nepisu.
Na 5000 IU(dospela davka) potrebujes zhruba 8 kvapiek.Takze to ide pomerne rychlo, kedze Vigantol,prichadzas v 10 ml baleniach, tj menej nez mesiac spotreby po 8 kvapkach, pre dospeleho samozrejme
Ja osobne nemam k chemickym vyrobkom farmaceutickych firiem akosi doveru a radsej odporucam ovela lacnejsie potravinove doplnky, ktore nemozu mat skodlive prisady, zatial co farmaceuticke lieky mozu mat, lebo kriterium na farmaceutika to nevylucuje. Jedine, co farmaceuticka firma musi dokazat, ze dobre ucinky prevladaju nad zlymi.
Potravinove doplnky maju ovela  prisnejsie kriterium, tj ze nemozu byt vobec skodlive v odporucenych davkach.
Odporucam pouzivat obcas tento(v zime aj kazdodenne, v lete pre istotu obcas)
http://www.iherb.com/Now-Foods-Vitamin- … gels/22335
Pre deti je aj tekuta forma, pozri napr na tuto prichutenu(samozrejme na obsah ovela drahsiu..., s obsahom 59 daviek po 5000 IU, pre deti je to samozrejme ovela viac mensich davok, podla vahy.
http://www.iherb.com/Solgar-Liquid-Vita … 9-ml/36216

Naposledy upravil: RNG (2012-04-02 15:25:29)



59

Re: Vitamin D pre deti

a tento D3 moze byt tiez,alebo je menej kvalitny ako ten od NOW?

http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Vi … 18335?at=0

dakujem



60

Re: Vitamin D pre deti

Je to OK. Vyborna cena.



61

Re: Vitamin D pre deti

Uzivam D3 zrovna od tej firmy co tu dala ten odkaz oriesok72 kazdy den pred spanim 5000IU uz asi pol roka... tak ma napadlo nemoze to mat vedljasie ucinky.?. neni to vela ? dakujem



62

Re: Vitamin D pre deti

kedze telo vacsiny ludi vie vytvorit az 10-20 tisic IU za pol hodiny opalovania(pre svetlu kozu), tak davka 5000 IU nemoze skodit. Predavkovania vitaminom D je najma fama z minulosti, kde pouzivali chemicku nahrazku nazyvanu D-2 vitamin vo vcelkych davkach a tak zamorili telo, lebo tukorozpustne vitaminy sa casto zhromnazduju v tele.
http://moodheaven.com/vitamin-d-toxicit … overdosed/
Prirodny vitamin D-3 ma polcas rozpadu v tele asi 28 dni.
Davky co mozu uskodit uvadzaju dlhodobe brane 10 000 iu denne, ale ani na tom sa vyskumna literatura nezhoduje este.
Lekari, cest vynimkam, samozrejme konzervativne  sa drzia povodnej odporucenej dennej davky z roku 1948, urcenej na 400 IU, co je prinizke.



63

Re: Vitamin D pre deti

Dobrý večer RNG!

     Mám niečo k teme vitamín D3., prosím o tvoj názor..
  Dnes mi hovorila jedna moja známe, že ide k obvodnej lekárke po radu,. Nakoľko ju bolievajú kríže, ortoped jej predpísal D3.  Chodí aj k nefrologovi, kde jej  namerali vyššie hodnoty vápnika v moči. Ten  jej
D3 kázal vyradiť. Ortoped, ked mu to povedala, kázal brať dalej. Je z toho zmatená, nevie, čo má robiť.  Tá obličkárka jej tvrdí, že zvýšené vylučovanie vápnika  močom, má pravdepodobne na svedomí D3.
                 Co si o tomto myslíš Ty?   Dakujem.



64

Re: Vitamin D pre deti

D-3 sposobuje nie vylucovanie vapnika, ale prave naopak absorbciu v crevach a zabudovanie do kosti.
Zvysene mnozstvo vapnika v krvi a moci  je caste pri kyslom tele, tj jedeni privela kyselinotvornych jediel, ako vyrobkov z bielej muky a cukru, syrov a masa a nedostatku zelenin, najma surovych. Pri alkalizacii tela sa cast vapnika zabuduje tj zmizne z krvi a mocu.
Na to treba aj vitamin K-2 a ine kostitvorne mineraly, najma horcik.
Pri dlhsom case kysleho tela alebo hornonalnej nerovnovahe(prechod), ked telo odburava vapnik z kosti to moze viest az k osteoporoze.
Pani doktor, urologicka, by mala vratit skolne, ked si mysli, ze D-3 prispieva k vylucovaniu vapnika mocom....
A uvedena pani by asi bola na tom lepsie, keby brala pre istotu aj yam, co stabilizuje hormonalne hladiny a zlepsi hospodarenie s mineralmi. Teda okrem pokracovania brania D-3 a K-2, ked nechce mat osteoporozu a zlepsenie si jedalneho listka smerom ku zeleninam, prec od cukrov a bielych muk, syrov a masa.
Jedalny listok ma byt prestry, tj zo vsetkeho trocha, ale zo zelenin hromadu, najma ked ma clovek problemy s mineralmi. Lebo zeleniny su zdrojom mineralov,antioxidantov,  alkalizuju, cistia telo, a zivia zdravu crevnu mikrofloru, cim zvysuju znacne imunitu.



65

Re: Vitamin D pre deti

Tak ma napadlo, či vápnik v krvi nebol dôsledkom jeho vylúčovania z usadenín vápnika na povrchu v tepnách

http://www.celostnimedicina.cz/warfarin … z2CMI6mRrV

http://vitaminy.doktorka.cz/vitamin-k2- … sklerozy-/



66

Re: Vitamin D pre deti

Nuz K-2 a D-3  vitaminy pomahaju odburat vapnik z makkeho tkaniva a ulozit ho do kosti.
Ze to moze na cas sposobit zvysenie vylucovania vapnika, ktory sa nestaci  zabudovat do kosti je mozne
Ale ovela pravdepodobnejsie, najma v strednom veku pre zeny je zle hospodarenie s mineralmi kvoli hormonalnym zmenam, najma v menopauze, a nasej zlej telo prekyslujucej strave.



67

Re: Vitamin D pre deti

RNG toto info o uzivani vit, E som nasiel na jednom ceskom fore:
Pozor, vitamín E sa musí brať minimálne 30 min. pred jedlom, ináč je k ničomu..Co si o tom myslis?



68

Re: Vitamin D pre deti

Kravina. Samozrejme vlakniny v jedle vynesu cast aj tukorozpustnych vitaminov, ktore sa do nich nasiaknu, ale stale sa vacsia cast absorbuje do tela, do krvneho obehu.



69

Re: Vitamin D pre deti

Nikdy som z USA nič nekupoval takže nemám prehľad o cenách ale táto ponuka ma zaujala - výber od 400 až do 5000IU za pre mňa dobrú cenu. Právom alebo neprávom?

http://www.swansonvitamins.com/q?kw=Vit … =0&y=0



70

Re: Vitamin D pre deti

Len na porovnanie
http://www.swanson.sk/p/281/vitam%C3%ADn-d3



71

Re: Vitamin D pre deti

Nuz ja pouzivam ten 5000 IU zo Swansonu, dost nepravidelne. Nakoniec je to tukorozpustny vitamin a skladuje sa v peceni a nemusi sa brat pravidelne ako niektore vodorozpustne, ktorych trvanie v tele je len par hodin.



72

Re: Vitamin D pre deti

Dobrý deň, moja trojmesačná dcérka má hnačku po každej kvapke vitaminu D. Kúpila som jej Natural faktors pre deti 400 IU lebo som jej nechcela dávať vigatol. Neviete mi poradiť iný lepši. Dcérku plne dojčí. Mohla by som ho brať ja, aby sa k nej dostalo primerané množstvo? EŠte sa chcem opýtt na váš názor na podávanie Kanavitu malým deťom a obsah polysorbátu 80. Doktor odporúča 2 kvapky raz za týždeň. Ďakujem



73

Re: Vitamin D pre deti

Kojene dieta moze dostat dost vitaminu D-3 od matky ked ho tato berie. Odporucam pre matku 2000 az 5000 iu denne, v priemere.
Samozrejme aj vitamin K-2(davka 100 mikrogramov), najlepsie formu MH7(menoquinone 7) nie formu K-1, ktoru dava do liekov farmacia.
A bez farmaceutickych e-ciek.



74

Re: Vitamin D pre deti

Dakujem za odpoved.Este by som sa chcela spytat,ci by ste mi nevedeli poradit ohladom plienkovej dermatitidy.Nechcem jej na to davat chemicke maste.



75

Re: Vitamin D pre deti

Ja osobne nepouzivAm prakticky ziadne kozmetiky a kremy, ja si ich sam miesam z jedlych zloziek, pozri na temu Prirodna kozmetika Zaklad je kokosovy olej s pridavkami vitaminov a antioxidantov