1

Téma: výroba zmesi z bylín

Mala by som otázku, v akých množstvách vyrobiť bylinnú zmes z kvetu ďateliny lúčnej, koreňa angeliky čínskej a mletého plodu saw palmetta, aby bola táto zmes účinná? Je možné doma vyrobiť aj extrakt aby bola zvýšená účinnosť týchto bylín, napr. na rast pŕs? A ako môžem užívať sušený koreň dioscorey a v akých dávkach? Ďakujem za váš čas a odpoveď.



2

Re: výroba zmesi z bylín

Obsahy ucinnych latok v bylinach velmi kolisu, preto ich zriedka odporucam. Klinicke ucinky boli pozorovane lekarmi len pri urcitych davkach  ucinnych latok.



3

Re: výroba zmesi z bylín

A ako by som mohla zakúpené bylinky využiť? Vo forme odvarov alebo nálevov?



4

Re: výroba zmesi z bylín

Menovane byliny sa daju priamo jest alebo praskovane plnit do kapsuli.



5

Re: výroba zmesi z bylín

Prosím vás, ten koreň dioscorey môžem denne jesť v akom množstve?



6

Re: výroba zmesi z bylín

Nuz indiani si yam pecu a pouzivaju ako prilohu k jedlu, podobne ako my mame zemiaky. Ale na dostatok Diosgeninu staci brat 2 gramy prasku z korena. Osobne davam prednost takym doplnkom,, kde je zarucena koncentracia aktivnej latky, lebo v bylinach mozu byt aktivne latky velmi rozdielne koncentracie. Mexicky yam podla miesta zberu  a druhu/odrody ma obsah od 2 do 16% Diosgeninu. Ja davam prednost doplnkom, s 10% standardizovanym obsahom Diosgeninu pre neznamymi korenami.



7

Re: výroba zmesi z bylín

Dobrý den RNG
Vedeli by ste mi poradiť alebo kde by so našiel informácie o tom ktoré  bylinky si možem pomlieť na prášok a tak ich užívať?
Zatial bylinky použivam ako čaj a macerat, meliem si len lucernu(alfalfa) a žihlavu.
dakujem



8

Re: výroba zmesi z bylín

Kazda bylinka sa da pomlet na prasok a robit z nej caj. Otazka je, na co chces ten caj pouzit, aky zdravotny problem s tym adresovat. A ako som povedal, dnes uz mnohe byliny identiofikovali, tj urobili ich rozbory a zistili co vselico obsahuju a nasli, na co su jednotlive zlozky uzitocne a v akych mnozstvach. Tj dnes sa na adresovanie zdravotnych problemov zriedka pouzivaju caje, ale len vytazky z nich, aby bolo zabezpecene mnozstvo ucinnych latok na rozne problemy.
Zihlava je proti alergiam, korene zihlavy obsahuju steroly, polotovat na rozne hormony. Alfalfa sa pouziva len ako mlada trava, podobne ako zeleny jacmen(barley green), sucha ma hodnotu vviacmenej  len ako krmivo pre dobytok, zialbohu.
Z bylin rastucich na Slovensku su uzitocne najma baza(kvety, stava ci lekvar s plodov) ako antiviralne
sladovka hladkoploda/licorice ako adaptogen, Lubovnik bodkovany proti roznym nervovym, najma depresiam, listky ciernych ribezli a cucoriedok ako zdroj antioxidantov(polyfenoly), hubu hrdzavec sikmy(chaga) ako protirakovinnu, silny zdroj betaglukanov a polyfenolov a rozne ine.

Ale ako som povedal na klinicku ucinnost sotva stacia caje(s vynimkou chagy), na to treba presne mnozstva jednotlivych ucinnycyh latok.



9

Re: výroba zmesi z bylín

Presne o to mi ide nechcem bezhlavo mlieť bylinky a pchať to do seba pretože každa ma viace druhov učinnych latok,
takže v podstate je potrebne presne zistiť na čo sa ma použiť a podla toho bylinky použiť to znamena buď macerát, zápar alebo čaj, prípadne prášok, dobre tomu rozumiem? A je vhodné kombinovať aj niektore bylinky spolu.



10

Re: výroba zmesi z bylín

Ako som povedal, medzi mojimi predkami boli bylinkari, ale dnes pomocou modernych vyskumnych metod sa uz zistili ucinne latky v roznych bylinach, ich klinicky ucinne davky a nechavam na doplnkovy priemysel ich vytazovat , proste to zverujem profesionalom, kedze vytazovanie a meranie koncentracie ucinnych latok vyzaduje komplexne zariadenia a laboratoria, ktore stoja mnoho milionov dolarov.
Tak isto som si nepestoval plesnivy syr na to aby som ho pouzival miesto penicilinu....
Ani zakysku a jogurty nepouzivam miesto laboratorne vypestovanych silnych probiotickych zmesi(radove silnejsich a obsahujucich rozne uzitocne kultury, nielen 2-3 kultury mliecneho kvasenia).
Samozrejme domaco kvasene yogurty si vyrabam sam a jem, ale nie je to hlavny zdroj probiotik pre mna, len domaca pripravena potravina,nie priemyselne, z kvalitneho mlieka(volne pasene kravy, neosetrovane hormonmi a antibiotikami, na lukach nestriekanych chemikaliami), nekonzervovaneho ani nehomogenizovaneho, s laboratorne pripravenymi zakvasmi(yogurt starters)
Z cajov pouzivam len chagu, bazovy caj, zeleny caj, graviolu pripadne lapacho na liecebne ucely, pripadne lotos, valerian a chmel ako uspavajuce.
Ostatok je len pre chut povacsine