1

Téma: doplnky v USA

Dobry den,

mam problemy so zapchou. psyllium mi vsak nepomaha (len prvych par mesiacov) Minule som si dala taku kuru (kvoli kvasinkam) dva tyzdne som nejedla cukry, jedla probiotika a k tomu citricidal. pomohlo to trosku aj proti zapche. ale teraz je to spat. co mi pomaha je min.voda zajecicka horka. viem ze to sa nemoze pit dlhodobo, ale predsa by ma zaujimalo, ci neviete nieco podobne v USA, co by som v pripade nudze mohla pouzit. (alebo daco proti zapche okrem psylia). budem totiz niekolko mesiacov v amerike a. uz som toho nacitala dost, aj vyskusala, ale vsetko ma len kratkodoby efekt sad ) dakujem



2

Re: doplnky v USA

Proti zapche je dobre zobrat lyzicu olivoveho oleja, ako sa hovorilo kedysi, "creva si treba vymastit"



3

Re: doplnky v USA

hej, aj to som uz skusala...



4

Re: doplnky v USA

Dostatocne mnozstvo oleja musi vyvolat crevny pohyb. Privela az hnacku.

Urcite vodorozpustne celulozy(superjemne vlakniny) sa tiez chovaju ako maz.
Napr obal semena chia(salba, salvia hispanica) obsahuje rozpustnu celulozu, ktora vytvori mukozu v crevach a pomoze proti zapeceniu.
Ciastocne aj psylium a jablcne pektiny.
Pozor na pitny rezim. Vsetky tieto celulozy absorbuju velke mnozstvo vody(az 50 nasobok na vahu), tj pri nedostatku pitia mozu dokonca zapiect!



5

Re: doplnky v USA

ahoj rng,
chcela by som tu napisat cosi okolo mojho problemu so zapchou, je to moc zammotane a neviem prist dost dobre na povod.

pokusim sa strucne....:
pred asi polrokom som presla na surovu stravu, z velkej casti 100%, no dam si zriedkavo aj maso, vajce, kefir z tibetskej huby som pijavala denne, teraz uz pomenej.
obcas priserny ulet v podobe sladkosti.
zapchu mam od malicka, casom sa to upravilo, po tom, ako som zacala rano na lacno jest olivy. odvtedy stolica denne, po porodoch a pocas tehotenstiev nejake kolisanie bolo.
zmenu stravivania nastartovala sankhapraksalana, tam bola stolica az po troch dnoch, no stale lepsie, ako po mojom druhom porode ( v den porodu ma prehnalo a stolica bola po porode az na 5. den).
to k tomu, ze zrejme to crievko pracuje velmi pomaly, kym sa nastartuje a povytkaca to von.
no ale k veci. po zmene stravvania som sa pustila aj doklystirov a caso sa vyprazdnovanie znormalizovalo, stolica bola hned na druhy den po klystire. mam pocti, ze tomuto zrychleniu cinnosti mozem vdacit uzivaniu lugolu. 
potom so vsak chcela dat telo trochu do pohybu a kedze pri dvoch malych detoch nemam casu na  napr. behani ci dlhsie prechadzky, co som povodne chcela, pustila som sa cvicit (islo mi opohyb) doma. lenze osm to poriadne prenala a vypestovala som si na nohach krcove zily, v tom obdobi sa mi opat zasekavalo vyprazdnovanie, az tak, ze ked chcem bryt vysoke davky cecka, nemozem sa spolahnut na signal tela, ze cecka je dost, pretoze ma vobec neprezenie!! nafuknute brucho  mam, ale z creva to von nejde. len zblnoce.
a tu neviem, v com je problem. beriem asi 2 tyzdne lepicol. stolicu mam, ano ln ide to tazko a po klystire vzdy trvatak 2-3 dni, nez je to ako tak, medzitm vsak brucho nafuknute a nejake opuchnute.
dolezity udaj, velmi som schudla + zataz organizmu cvicenim + krcove zily (aj hemoroidy - no tu to suvysi s vyplavovanim kyselin zrejme, co riesim). moje laicke domnienky su, ze to suvisi nejako s tymi krcovymi zilami - hemoroidmi - je to mozne, ze by bol aj opuch brucha z tohoto? totizto, ked bolo to obdobie, co som to mala celkom ok, brucho bolo uplne ploche, v pohode. teraz nie je ploche ani po klystire.

co sa tyka mojej stitnej zlazy, mam zniznu hypofunkciu, ale vysledky nejake nie velmi zle, lugol beriem dalej.

nakoniec som toho dost popisala, no neviem sa z toho vymotat. co este riesim - kandidu - tu som sa snazila brat mms2, no nejako mi to pravidelne nevychadza, moc ho moj zaludok nemusi. dalej nejaku fungicidy. tiez travenie, zatial doplnam HCl a pankreaticke enzymy.
tot asi vsetko.
budem rada, ak by si mal nejaky tip, co s tym, co moze byt proble.
aha!! dolezita vec, dlhodoby stres, dost velky, teraz som si to dost uvedomila a riesim to, je to ovela lepsie.
dakujem !!!



6

Re: doplnky v USA

Nuz co ti viem poradit je okrem toho co beries  extra vlakniny(lyzivu psylia a plno vodu) alebo arabinogalaktany alebo pektiny. A samozrejme probiotika.
Nuz a ako moja mama vzdy hovorila, creva potrebuju vymastit, lyzicu olivoveho oleja.

Niekedy je zapcha sposobena tym, ze clovek nejde na zachod pri prvom nutkani za potom crevo vytiahne privela vlhkosti a stolica stvrdne a nechce sa pohybovat(lekari tomu hovoria odborne "znizena motilita" a predpisuju na to chemikalie, co nie je prave najlepsi napad) . Takze neodsvindluj to, viem, pri detoch a strese sa to stava, ale musis si davat na seba pozor, inac na to doplatis.
Uz aj tie hemoroidy a krcove zily dosial su vlastne nasledok toho.
Ked beries na travenie kyseliny, nezabudaj si telo aj alkalizovat v inom case.
Ja zacinam den skoro rano tym, ze vypijem 1/2 litra caju s pol lyzickou KHCO3(doma produkt Kalinat, vo vinarskych potrebach, na odkyslovanie vin)



7

Re: doplnky v USA

dakujem smile
no tukov myslim jem dost, to si strazim, tu lyzicu oleja na lacno? ak ano, ja jem rano ovocie a to by nebolo idealne, hodit ho na ten olej, co viem - travenie cukry a tuky nejako spolu nejde, ak olej inokedy, jem ho naozaj dostatok, a teda zvlast ten olivovy.
co sa tyka kvalita stolice, ona praveze tvrda vobec nie je, len aj rano citim nutkanie, aj idem na wc, len to nechce it von, mam pocti, ze to hemoroid nepusti (ten je vsak inac nebolestivy, len o nom viem, krvacanie nikdy nebolo).
ostatne vei pozriem.
popri kyseline telo alkalizujem, meriam si aj pH, toto sa snazim mat pod kontrolou.



8

Re: doplnky v USA

Crevo sa do niecoho musi zapriet a to su tie mikrovlkakniny, ktore telo prakticky nevie stravit a ktore mechanicky aj absorbcne cistia creva od roznych skodlivin.
Ked mas prilis prazdne creva, nema sa co v nich pohybovat, tak tam potrava zostava pridlho.
Ovocie je fajn, ale zelenina, najma korenova je ovela dolezitejsia.



9

Re: doplnky v USA

v podstate jem ovocia oproti zelenine dost malo, teda, viac zeleniny ako ovocia.



10

Re: doplnky v USA

OK. Takze skus viac tych mikrovlaknin.