1

Téma: Zmena chuti a čuchu

Dobrý deň RNG,
Neviem do ktorej témy presne adresovať môj príspevok, každopádne chcel by som sa spýtať na Váš názor/radu.
Zhruba v decembri som prekonal dosť dlhú angínu. asi mesiac som mal bez kvapiek nonstop zapchatý nos,sprevádzaný hlienmi stekajúcimi do hrdla a stratou čuchu a chuti. Nasadil som NAC, Oregano,citricidal,kokosovy olej - davkovanie a značky podľa Vašich odporučení. Liečba trvala asi mesiac pričom na posledné 2 týždne som zaradil aj bezsacharidovú diétu. Stav sa výrazne zlepšil, upchatý nos už nemám,hlieny taktiež ak aj hej tak v minimálnej miere, v podstate ak sa nato nesústredím ani to neregistrujem. Problém nastal v tom, že zhruba počas posledných 2 týždnov liečby došlo u mňa k výraznej zmene chuti aj čuchu. Všetky zápachy, či vône cítim skreslene, mam pocit, že niektoré druhy zápachov takmer vôbec. Chuť je natom o niečo lepšie, ale taktiež sa nájdu jedlá/nápoje, ktoré nechutia akoby mali. S týmto je spojená takmer stála pachuť, ktorú pociťujem najmä po prebudení sprevádzanú aj so zápachom v nose. Som však takmer presvedčený že zápach nieje z okolitého prostredia ale vzniká v nose. Zápach a pachut sa zmierni po prvom jedle. Trvá to už zhruba 2 mesiace a neviem, čo si mám o tom myslieť, či sa mi po tej dlhej nádche nejak poškodili chuťové a čuchove receptory, alebo či mám hladať príčinu niekde inde. Ďakujem pekne za odpoveď

Naposledy upravil: matko1 (2016-02-25 18:31:59)



2

Re: Zmena chuti a čuchu

Na cuch je dolezity najma zinok



3

Re: Zmena chuti a čuchu

RNG napísal(a):

Na cuch je dolezity najma zinok

ten uzivam-koloidny...zatial ale bez vysledkov...myslite,ze to moze byt sposobene este nejakou infekciou v nosnych dutinach? alebo je mozne,ze ma zmena cuchu,chuti spojena s pachutou a neprijemnou vonou po rane nieco spolocne s traviacim traktom? Dakujem



4

Re: Zmena chuti a čuchu

Nakaz je hromady a mozes ich chytit naraz mnozstvo, najma pre oslabenenom tele.
Hlienove sa udrzia najviac, lebo hlieny sa tvoria prakticky neustale.
Skus brat ustne probiotika.



5

Re: Zmena chuti a čuchu

Dakujem za rady. Dnes rano som skusal bykarbonovy test na kyselinu, nakolko mam aj biely jazyk. Nie povlak ale epitel na jazyku ma biele sfarbenie. Kazdopadne dal som si pol polievkoej lzice do 2 deci teplej vode... no asi po dvoch minutach som si raz slabo grgol to bolo vsetko. Signalizujr to malo kyseliny? Dakujem

a dalsia vec co som postrehol...berem oreganovy olej v kapsuliach od nowfoods a niekedy,ked grgam,tak ho citim...co by som asi za normalnych okolnosti nemal

Naposledy upravil: matko1 (2016-02-26 14:58:50)



6

Re: Zmena chuti a čuchu

Boze moj,  pol polievkovej lyzice,. tj 7.5 gramov by malo produkovat vyse 3 litrov  plynov. Tolko nema nikdo kyselin  Maly grg na to znamena ze nemas skoro ziadne kyseliny. Tak isto, oreganvy olej v enterickych  kapsuliach sa moze rozpustit v zaludku len pri absolutnom nedostatku kyselin



7

Re: Zmena chuti a čuchu

Dakujem, dnes mi prisli super enzymes a betain od nowfoods./este cakam na probiotika/ Chcel by som sa spytat na davkovanie. Docital som sa, ze Betain podla potreby 1-3 s kazdym jedlom, avsak nejak som san evedel dopatrat ako davkovat enzymy, kolko krat denne,ake mnozstvo,nalacno/po jedle? Dakujem

Naposledy upravil: matko1 (2016-03-01 14:46:24)



8

Re: Zmena chuti a čuchu

Obvykle beriem 4 gramy panceatinu s vacsim jedlom.