1

Téma: Výťažky zo žliaz a orgánov v doplnkoch výživy

Niektoré imunitné zmesy alebo napr. na liečbu štítnej žľazy používajú výťažky z orgánov a žliaz zvierat, zaujímalo by ma nakoľko je bezpečné takéto doplnky užívať, čo sa týka prenosu chôrob alebo vôbec čistoty takýchto preparátov a či nie je lepšie používať na imunitu iné zdroje ako napr. rastlinné.
V podstate aj rôzne zmesy enzýmov sú aj zo živočíšnych zdrojov, ako žľazy, žlč, takže používanie živočíšnych zdrojov v doplnkoch nie je až také zriedkavé.

Naposledy upravil: bludicka (2010-03-15 11:43:53)



2

Re: Výťažky zo žliaz a orgánov v doplnkoch výživy

Zialbohu nepasterizovane, tj surove vytazky z roznych zvierat nie su celkom bezpecne, lebo sa s nimi mozu prenasat rozne zoonoticke choroby.
Pokial ale idu normalne cez traviaci system, nasa prirodzena obrana si s nimi vie pomoct ,ale ked sa podavaju injekcne, to je uz celkom iny problem.
Takze bezne su to vlastne surove zivocisne produkty,schvalene azko neskodne  potravinove doplnky, s tymi istymi kriteriami na bezpecnost, ako potraviny.
V pripade liekov tomu ale tak nie je, tam sa urcite mnozstvo skodlivych nasledkov pripusta.

Osobne mam radsej rastlinne vytazky, lebo u tych je moznost prenosu mikrobov podstatne nizsie, totiz aj ked rastliny maju tiez svoje mikroby, tie su extremne zriedkavo   na nas prenosne-prakticky nikdy.



3

Re: Výťažky zo žliaz a orgánov v doplnkoch výživy

Beriem teraz dosť veľa výťažkov zo žliaz, čo sú v podstate surové produkty, tu som sa dočítala, že sa takto spracúvajú:
http://www.evitamins.com/encyclopedia/a … w-it-works

Dokáže to vymrazovanie na mínus 15 stupňov zničiť v tých výťažkoch prípadné parazity?

Niektoré výťažky sú aj vo forme "soluble fractionation", čo sú už v podstate spracovanejšie produkty, viac filtrované, lepšie uprednostniť takéto alebo len čisto vymrazované? Mne sa viac pozdávajú tie s tými rozpustnými polypeptidmi, asi budú koncentrovanejšie a lepšie vstrebateľné. Toxické látky sa u zvierat ukladajú hlavne v tuku a práve ten sa pri tejto metóde odstraňuje, čo mi príde ako ďalšia výhoda, že to zredukuje nežiadúce látky ako ťažké kovy a pod.

The predigestion method employs the aid of plant and animal enzymes to partially digest or hydrolyze the glandular material. The partially digested material is then passed through a series of filtrations to separate out fat-soluble and large molecules. The purified material is then freeze-dried. This method of extraction is thought to be ideal for certain glandulars, such as liver and thymus, where the polypeptide (small proteins) and other water-soluble fractions are desired.

Ešte ma napadlo, čo keby som si proste tie kúpené výťažky strčila doma vždy na 3-4 dni do mrazničky, veď tam je -30 stupňov a Hulda Clark používala vymrazovanie ako jeden zo spôsobov likvidácie parazitov.

Inak to je možno aj odpoveď na to, čo mi minule napadlo, že eskimáci, čo jedli len čisto surovú živočíšnu stravu, nemali asi preto problémy s parazitmi, lebo to mäso mali väčšinou hlboko zmrazené, tam asi ťažko konzumovali nejaké antiparazitné byliny.

Naposledy upravil: bludicka (2011-02-13 10:45:09)



4

Re: Výťažky zo žliaz a orgánov v doplnkoch výživy

Tu uvádzajú teploty a potrebný čas na likvidáciu svalovca:

http://www.svssr.sk/potraviny/info_Trichinely.asp

Ono síce všade pri tých výťažkoch uvádzajú, kontrolované na obsah škodlivých látok, parazitov, ťažkých kovov...z voľne chovaných zvierat bez hormónov a ATB, ale človek nikdy nevie. A žiaľ rastlinné produkty tieto výťažky nahradiť nedokážu.

Naposledy upravil: bludicka (2011-02-13 11:01:37)



5

Re: Výťažky zo žliaz a orgánov v doplnkoch výživy

Nuz kvoli parazitom mam obavy jest surove produkty, hoci su zdrave inac.
Je hromada parazitov,  nie len ploche cervy(svalovce , cicavica pecenova... ) ale aj rozne prvokove a podobne.
Zamrazenie pod -30 stupnov celzia  alebo zohriatie nad 85 stupnov(pasterizacia) ich na stastie znici prakticky vsetky vcitane roznych mikrobov. Zialbohu ale nie vsetky....

Ja osobne, keby som pouzival vytazky zo zvieracich organov by som ich definitivne pre istotu dobre vymrazil. mame tu sice vyborne kontroly, ale uniknut im moze nieco.
Tak ako mame velmi dobru pitnu vodu, a predsa ju pre istotu destilujem. Sice 999 dni z tisica je vyborna, ale par hodin z toho jedneho dna je nejak zamorena.
Napr ked sa napajaju nove vodne vedenia(nahradenie skorodovanych a prasknutych, tak ich len trochu preplachnu a potom su zapojene do rozvodu vody s tym, ze pravepodobne ten chlor, co pridavaju do vody znici tych trochu mikrobov z nesterilizovanej pripojky.
A co ked nie?
Alebo potrubie nepraskne naraz, ma len malu dierku,ktora je casto vytvorena zemnymi prudmi(prudami tecucimi z uzemneni ) cez ktoru pri prudkom prudeni sa nasava do pitnej vody spodna voda(toriceliho efekt), to moze trvat dost dlho a vodari kontroluju kvalitu vody len vo vodarni, nie na vsetkych miestach dodavky.

"Opatrnost je matka mudrosti" hovori dobre Slovenske porekadlo.



6

Re: Výťažky zo žliaz a orgánov v doplnkoch výživy

ale ak ma clovek nejakeho zemneho ci ineho parazita, vacsinou je to aj vidiet na podvyzivenosti alebo tvrdsich prejavoch, nie ?



7

Re: Výťažky zo žliaz a orgánov v doplnkoch výživy

Prejavy parazitov vôbec nemusia byť nejak dramatické, človek môže s nimi žiť prakticky aj celý život, ak sa premnožia, alebo usadia v nejakom orgáne, tak vtedy už môžu byť príznaky. Najlepší prípad je ešte, keď sú v čreve, tam sa ľahko zlikvidujú. Minule som pozerala nejaký dokument a čo ma šokovalo, že parazity môžu pekne cestovať krvným riečišťom prakticky do celého tela, nemajú problém sa prevŕtať stenou cievy, môžu sa usadiť v mozgu, rôznych orgánoch. Ja hovorím, že nie je na škodu si občas dať preventívne protiparazitnú kúru, najlepšie to mala prebádané asi Hulda Clark, tú jej trojkombináciu palina, klinček a orešák, plus by som to doplnila albendazolom, ja si ju raz za rok dávam. Hlavne majitelia psov, mačiek, ak s nimi žijú v jednom byte, niektorí ešte spávajú aj v jednej posteli, tak tí by sa mali odčervovať spolu so svojimi miláčikmi, pes sa otiera zadkom o podlahu, zanecháva tam vajíčka parazitov, aj malé deti by som pravidelne odčervovala, zoberú do úst zo zeme hocičo.
V podstate, keď človek berie pravidelne doplnky typu výťažok z olivových listov, oregáno, rôzne silné aromatické - škorica, kurkuma, cesnak...aj tie pôsobia tak trochu antiparazitárne a vypudzujú parazity z črevného traktu. To mali  odsledované v Indii, preto tam vznikla aj Ajurvéda, ktorá preferuje varenú stravu, pretože zistili, že z varených a korenistých jedál ľudia menej ochoreli ako zo surových - v teplom podnebí a nedostatočnej hygiene tam boli ideálne podmienky na šírenie rôznych parazitárnych a iných infekcií.

Naposledy upravil: bludicka (2011-02-14 21:33:56)



8

Re: Výťažky zo žliaz a orgánov v doplnkoch výživy

Vyborny prispevok.
Palina prava sa nazyva aj artemisia absynthia, v anglicku wormwood=odcervujuce drevo.