51

Re: vitamin C

Tento Ester-C s citrusovými bioflavonoidmi je ok? http://www.hoogle.sk/Ester-C-prasok-s-c … g-d680.htm



52

Re: vitamin C

OK, ten isty pouzivam aj ja do mojej vody na pitie



53

Re: vitamin C

V zložení čítam, že obsahuje aj Calcium? Môžem podávať dieťaťu?



54

Re: vitamin C

Samozrejme ze mozes, ved deti potrebuju extra kalcium na kostru a zuby



55

Re: vitamin C

Pýtala som sa dve odlišné otázky, hoci vyzneli tak, že druhá nadväzuje na prvú. smile To je jasné, že deti vápnik potrebujú. smile Prvou otázkou som sa len chcela uistiť, či ozaj dobre čítam a daný výrobok obsahuje aj Calcium. (Vitamín C a Vápnik spolu "synchronizujú" a sú jeden pre druhého nevyhnutným? Či?) Čo sa týka dávkovania, hovorievate, že dávky sú navrhnuté na 70 kg človeka, tak? Pri tomnto C-éčku uvádzajú dávkovanie pre dospelých 2/3 lyžičky (2,71 g). Čiže pre cca 20 kg dieťa zhruba 1/4 lyžičky. Dobre počítam?



56

Re: vitamin C

Vyrobca udava davky podla vlastneho usudku a to nie vzdy suhlasi s tym ako to pouzivaju lekari.
Ale pocitas spravne, patentovana  Ester C je forma, ktora sa zdrzi v tele vyse 5 krast tak dlho, ako kyselina askorbova.Takze sa s nim daju vybudovat vyssie hladiny vitaminu C v krvi. Predavkovanie vitaminom C zacina  az od davok vyse 300 gramov na dospeleho, tj nemusis sa bat predavkovania.



57

Re: vitamin C

Ahoj RNG.

Chcem sa spýtať ohľadne vitamínu C - mám konkrétne tento produkt (základom je kyselina L-askorbová - ale vraj ide o vitamín C s postupným uvoľňovaním):

http://www.gsklub.sk/products/8232-gs-v … so-sipkami

1 tableta = 1 gram Vit. C

Nechcem teraz riešiť, že sú lepšie/kvalitnejšie produkty (áno, viem o tom) - ale proste dostal som toto ako darček, a chcem sa s tebou poradiť ohľadne dávkovania. Chcem to využiť pri nástupe chorôb (a ich potláčaní) ako sú klasické prechladnutia, nádchy, sople, angína, chrípka, atď.

1 - Aké mi doporučuješ max. dávkovanie pri takýchto chorobách (moja váha je cca 110 kg). Pričom podľa popisu je max. 1-2 tablety denne (áno, viem, normy sú dávno iné a ODD sú niekde inde, než sa uvádza v bežnej farmaceutickej praxi...)

2 - Na obale je napísané, že to nesmú brať deti do 12 rokov...môžu/nemôžu (podľa teba)? A ak môžu, aké max dávky pri chorobe môžem z tohto dávať svojmu 4 ročnému synovi (cca 25 kg)?

Ďakujem za odpovede.

-všetko dobré-

Naposledy upravil: radim (2015-02-16 20:36:14)



58

Re: vitamin C

Problen s kyselinou askorbovou je ze okysluje creva a mnoho ludi z nej dostava hnacku uz pri davke 3-4 gramyy denne. preto odporucam neutralny vitamin C, najma jeho velkomolekularnu formu, ester C.
Preto ber kyselinu askorbovu v davkach az do crevnej tolerancie. Pri hnacke musis davku znizit.
Ja pouzivam pri viralnych utokoch az 1.5 gramu esteru C kazdu hodinu dva az 3 dni, co samozrejme neide spravit s kyselinou askorbovou.
Detske davky  treba urcit prepocitanim z dospelej davky(70 kg) podla vahy. Aj davky nad 70 kg vahy treba podla pomerov vah preratat. Preto aj ja beriem 1.5 gramu esteru C hoci odporucam len 1 gram za hodinu na normalnu dospelu vahu.



59

Re: vitamin C

Dobrý večer, pán RNG, našla som tento výhodný vitamín C, ktorý obsahuje veľa C, ale je tam písané, že ho môžu deti až od 12 rokov. Myslíte, že môže nejako škodiť 2-ročnému dieťaťu? Obsahuje nejaké škodliviny, prípadne nejaké látky vo väčšom množstve, keď by ho nemali užívať deti mladšie ako 12 rokov? Ďakujem
http://www.iherb.com/Dynamic-Health-Liq … l&ic=9



60

Re: vitamin C

Skodliviny nei su dobre ani pre ludi nad 12 rokov a vseobecne potravinove doplnky neobsahuju nic skodlive, inac by neboli pripustene na trh.  V tom tekutom je konzervacne cinidlo, sorbat draselny, co nie je extra ziaduci, ale bez toho by sa vsetky ovocne stavy kazili.
Osobne davam prednost cistemu vitaminu C alebo askorbatom, co mozes pridavat ako kyslidlo napr do cajov omaciek a podobne.
Dovod, pre co pisu na potravinove doplnky ze su vhopne len pre dospelych alebo od urciteho veku je vynuteny farmaceutickym monopolom, ktory ma kontrolu nad politikmi a tym zakonodarstvom.
Deti od 1/2 roka vys mozu pouzivat vsetky doplnky, samozrejme v davkach prepocitanych na ich vahu, co niekedy v pilulkach alebo kapsuliach nie je na ich vahu vhodne.

Kedze niektpri teenageri sa predavkovali zinkom v snahe 0dstranit acne co najskor a zobrali az 20 tabletiek, na co skoncili na pohotovosti, farmacia toto zneuzila na tie upozornenia na doplnkoch, ze nie je vhodne pre deti alebo pod 18 rokov. Ale organizmus deti aj dospelych potrebuje viacmenej tie iste ziviny a ochranne latky, prepocitane na ich vahovu kategoriu.



61

Re: vitamin C

nejedná sa mi o každodenné užívanie, iba v nevyhnutných prípadoch  pri chorobe, čiže iba na pár dní, myslíte, že by to mohlo užívať aj 2 ročné dieťa?



62

Re: vitamin C

Vitamin C je pre nas dobry cely zivot, kazdu hodinu. V pripade roznych chorob o to viac. velka vacsina cicavcov a inych zivocichov si ho vytvara v tele vo velkych mnozstvach z cukrov, my zialbohu si ho vytvarat nevieme, ale to neznamena, ze ho nepotrebujeme.

Pes, najma v strese si napr vytrvori denne 20 gramov, prasa az 100 gramov a nam ma stacit len 60 mg, ako hovoria tie archaicke tabulky odporucenych dennych davok z roku 1948, ktorych sa lekari tak zatate a spiatocnicky drzia?!?
Nuz lekari co v tom robili vyskum pred vyse 30 rokmi dospeli jednoznacne k nazoru, ze kedze nedostavame vitaminu C dost v potrave, je dolezite si ho doplnat. Linus Pauling, dvojnasobny nositel Nobelovej ceny stanovil odporucenu davku na dospelu vahu ao 3 do 5 gramov denne a toho sa dnes drzi cela lekarska komunita alternativnej mediciny a potichu aj vsetci ostatni lekari, co sice toto pacientom nepovedia, ale sami sukromne si vitamin C, tiez E a ine doplnaju.
Plod to dostane z krvi matky, kojene dieta v mlieku a neskor to musi dostavat z doplnkov, kedze v strave toho nie je dost. Samozrejme da sa zit aj bez toho, ale neodporucam osobne, ani moje lekarske zdroje informacii. lebo to znizuje imunitu,  tvorbu silnych kolagenovych struktur atd.

Naposledy upravil: RNG (2015-02-20 01:07:25)



63

Re: vitamin C

Neviem sa rozhodnúť či objednat ester C powder alebo tablety. Moje deti prehltnú aj tablety. Ako sa rozhodnúť?



64

Re: vitamin C

Hod si kocku, hahaha.
Ja mam radsej praskovy, lebo ten si miesam do mojej vody na pitie ktoru nosim so sebou a davam si do nej aj ine doplnky, ako MSM, ovocne koncentaty, zmes mikrovlaknin a aloe vera a podobne. Ale pre deti nosit so sebou flasku cely den  je asi neprakticke, tam odporucam, ked vedia ako prehltnut tablety, formu esteru C v kapsuliach, 500 mg s bioflavonoidmi. Jedna rano, jedna vecer.Kapsule su lepsie ako tablety, lebo maju lepsiu rozpustnost a menej e-ciek.
Ester C ma polcas rozpadu/vylucenia 5 hodin, takze viackrat denne brat je lepsie, ako len raz.

Kyselina askorbova ma polcas len 1/2 hodiny, takze s nou udrzat sustavne  vyssiu hladinu vitaminu C v krvi je prakticky nemozne.



65

Re: vitamin C

A este sa chcem spytat....u nas sa velmi propaguje vitamin c s postupnym uvolnovanim alebo predlzenym ucinkom....ako napr. to som len dala do vyhladavaca ....http://www.bohatstvo-prirody.sk/posilnenie-imunity/vitamin-c-so-sipkami-1000mg-s-predlzenym-ucinkom-30-tabliet/ aky mate na to nazor????

Naposledy upravil: Naaty (2015-03-27 07:35:12)



66

Re: vitamin C

Naaty napísal(a):

A este sa chcem spytat....u nas sa velmi propaguje vitamin c s postupnym uvolnovanim alebo predlzenym ucinkom....ako napr. to som len dala do vyhladavaca ....http://www.bohatstvo-prirody.sk/posilnenie-imunity/vitamin-c-so-sipkami-1000mg-s-predlzenym-ucinkom-30-tabliet/ aky mate na to nazor????

Ahoj Naaty, ak sa mozem aj ja vyjadrit, tak podla mna je to len dobra reklama. Ked pouzijem zdravy sedliacky rozum smile , tak kedze v jednej tablete (pravdepodobne) je  1 gram vitaminu C vo forme kyseliny askorbovej a kedze sa v tele zdrzi len 1/2 az 1 hodinu, tak povedzme tento doplnok s postupnym uvolnovanim vitaminu C uvolnuje kazdu hodinu v priebehu 10 hodin 100 mg vitaminu C, t.j. su to velmi male davky a na to aby si si udrzala vyssie davky musela by si ich brat hodne naraz, co je, dalo by sa povedat neprakticke a zaroven aj financne narocnejsie, takze v tomto pripade je to v podstate kontraproduktivne. Takze z toho vyplyva, ze radsej si kupit obycajny vitamin C vo forme kyseliny askorbovej, alebo este lesie ester C, ktory sa zdrzi v tele az 5-krat tak dlhsie.

Na zaver podla mna sa to neoplati a je to len marketingovy tah.

Toto je len moj nazor, ale dava mi to zmysel a logiku smile

Naposledy upravil: Pietro (2015-03-27 09:36:19)



67

Re: vitamin C

Treba si aj uvedomit, ze na to postupne uvolnovanie treba dat do piluliek nieco co zadrziava jeho uvolnovanie, co samozrejme nie je pre nas ziadna zivina.



68

Re: vitamin C

Pietro a RNG dik za váš názor. V podstate som si to myslela....len mám pocit, že u nás v lekárňach Vám skôr odporučia s tým long efektom .... Veď načo brať viac tbl. ak môžete len jednu. Presne tak ako to je s multivitaminmi.



69

Re: vitamin C

Na zvysenie hladiny vitaminu C v krvi ho treba brat vela, lebo sa rychlo vylucuje(mala molekula prepadne cez "sito" ladvin), takze to malicko, co sa dostava z tych tabletiek s postupnym rozpustanim to nespravi.

Celkove lekarsky monopol a farmacia neprijali este stale myslienku, ze vyssie hladiny vitaminu C v krvi su pre nas dobre a drzia sa tych archaickych odporucenych dennych davok z roku 1948



70

Re: vitamin C

Dobrý.... Mám tento vit c http://www.swansonvitamins.com/swanson- … ize=SW1054 môžu ho aj deti okolo 30kg či je to už príliš veľká dávka? A ak by som tu kapsupku otvorila a rozdelila napoly- čiže 500mg?  Využila by som celú , keďže by som ju rozdelila pre dve deti.



71

Re: vitamin C

To vobec nie je velka davka, ale mozes ju rozpolit a vyrobit "citronovu vodu alebo caj pre deti.
Moja zena casto pouziva kyselinu askorbovu ako kyslidlo pri vareni, trj vlastne po vareni dochucuje miesto octu kyselinou askorbovou.
Ale to si mozes priamo kupit praskovu, co je na vahu ovela lacnejsia. Pripadne si to mozes kupit aj na Slovensku, pozri napr na
http://www.pgchem.sk/sk/ponuka/270/kyse … amin-c-1kg



72

Re: vitamin C

pri skumani praskoveho vitaminu som natrafila na toto video....
co vy na to??? Ja ako laik ...to vyzera celkom zaujimavo....vlastna vyroba...

https://www.youtube.com/watch?v=THPgVv14byM#t=390



73

Re: vitamin C

Dobry den,
znova sa ozyvam, nie kvoli pl. mykoplazmam ale kvoli zvysenej teploty u dietata (12 rokov) asi 2 tyzdne. Zacalo to bolestou hrdla, bolestou ucha a nasledne zväcsenim lymfatickej uzlina, ktora bola bolestiva. Boli robene vytery a vysli negativne. CRP bolo 3,1 - tiez vraj hodnoty v poriadku. Dieta pred vypuknutim tychto priznakom dostavalo NAC a oreganovy olej, a Helicid (uprava a tvorba zalud.kys) ORL navrhuje podanie ATB (boli by uz za polrok asi deviate), gastroenterolog neodporuca dalsie ATB. Takze cakam a skusam podavat co najviac vitamin C (prirodna forma a tablety) Pomoze len vitamin C alebo treba uzivat aj ine vitaminy? Lieky proti teploty nedavam, dufam ze si telo poradi samo. No trocha ma znepokojuje doba trvania teplot. Citala som, ze by nebolo zle davat dietatu aj vitam D a E, kys.listovu B6a B12 a pokracovat s NAC. AK teploty trvaju vyse 2 tyzdnoch, mam navstivit lekara alebo radsej podporovat iminunitu (imunoglukan ....) Dakujem za pomoc a radu.



74

Re: vitamin C

Nuz na rozne nakazy su ucinne rozne doplnky. ATB ucinkuju len na bakterie, a aj to nie na vsetky. Naviac atb znicia probioticku floru a tym telo pride az o 70% obrannycy latok, tj to da zelenu kazdej nakaze, na ktoru atb neucinkuju
Helicid znici vyrobu kyselin a tym otvori traviace ustrojenstvo prieniku vsetkych maznych mikrobov zvonka na surovych jedlach a vzduchu. nehovoriac o tom, ze podstatne sa osdl;abvi travenie a teda aj prisum roznych zivin, bez ktorych sa samo telo nevie poriadne branit.
Preto kazdemu odporucam brat mikrovlakniny a probiotika cely zivot, najma, najma chorym a tym co mali alebo hnacky alebo pouzili atb.
Bezne doplnky, ako jod, selen zinok, vitaminy C E D-3 K-2 odporucam kazdemu tiez  cely zivot.



75

Re: vitamin C

Naaty, pripravy liposomov a fytosomov su rozne, osobne to nechavam na vyrobcov a ich vyskumne laboratoria. Su na to ovela lepsie zariadeni a nakoniec lacnejsie to mozem vyrobit sam len ked do toho neratam moj cas, ktory je poriadne drahy a vzacny.



76

Re: vitamin C

RNG, prosim, kupila som si Ester C praskovy a NAC, kedze uz mesiac pokasliavam, co som bola chora. Ako by som ten NAC mala uzivat? A ake mnozstvo? smile
No a ten Ester C, kolko mam dat na lyzicku, aby to boli 3 gramy? Ty sa vyznas a ja nemam odmerku smile. A este som sa chcela uistit, kedysi som mala kupenu cistu kyselinu ascorbovu, ale ked som ju pravidelne jedla, strasne som sa z nej vyhadzala po celej tvari, bolestive vyrazky, co sa podobali na akne, hoci ja uz akne davno nemam, este aj kozna ma presviedcala, ze Vy mate akne? No hroza, tyzden som sa hanbila vyjst von, bolo to strasne pre mna...odvtedy sa C-ka bojim. Myslis, ze pri tomto kvalitnom doplnku sa mi to stat nemoze? Hlavne, ak by som uzivala taketo vyssie davky? Dakujem krasne.



77

Re: vitamin C

acne z kyseliny askorbovej? To som este nepocul, caste su hnacky z vyssich davok kyselin, ale ester C je neutalny tak ten by nemal sposobovat nic.
Kavova lyzicka kopcom je 5 az 6 gramov esteru C.



78

Re: vitamin C

Ved ono to ani akne nebolo big_smile big_smile big_smile...bol to bolestivy vysyp a trval nieco cez tyzden a bolo to fakt neprijemne... inak ja som sa stretla s tym, ze ludia sa vysypu, ked zjedia vela C-cka, ale myslim si, ze asi je to tym, ze tie doplnky, co sme mali, boli nekvalitne.  Ved ja som taka vytocena bola, ked ma chcela presvedcit, ze je to akne, kt. uz davno nemavam. Mna celkovo velmi stve, ze lekari absolutne ignoruju, ze clovek casto moze vediet lepsie ako oni urcit, co mu je.  Pacient je vo svojom tele a ma o svojom zdravotnom stave ovela viac a hlavne komplexnejsich informacii. Asi musim testovat. A prosim ten NAC? Lebo niekde tu na forach som citala, ze ho rozpustas vo vode, ja mam kapsulky od NOW...kolko mg denne by som mala uzit?



79

Re: vitamin C

Nuz z kyseliny askorbovej,,octu a podobnych kyslych veci sa da teoreticky aj vyhadzat,aj to len pri besne velkycy davkach,  ale to by malo trvat len den-dva a zmiznut. A su to,skor miniaturne vodne pluzgieriky.
NAC sa pouziva 2 x 600 mg a pozor, je to tiez kyselina



80

Re: vitamin C

dakujem smile

zatial si davam aj ester C aj NAC a este nic negativne nastastie nepozorujem, tak uvidim dalej smile...Chcela by som zacat aj protokol Berksona, moze sa to s tymto kombinovat? Uz dlho sa na tu kuru chystam, len vzdy si precitam nieco, co ma odradi. Myslite, ze by mi realne mohla tato kura nejako aj uskodit? Napr. to s tymi blombami, nanestastie ja mam v ustach iba amalgany zatial, nevymienala som ich, kedze som bola v tom, ze ortut, co sa z nich uvolni je naozaj minimalna, no teraz sa toho trochu bojim. A este jedna kozmeticka otazka, niekde ste pisali, ze chelatory uvolnuju aj Ca a Mg,  treba pri Berksonovi brat aj doplnky na kosti? Ak si pamatate, 2 roky som kojila, neviem, ci by mi ALA v tomto nemohla nejako poskodit, kedze ja urcite este nemam tie hladiny uplne idealne smile. No velmi by som uz tu kuru chcela odskusat. Pekny den.



81

Re: vitamin C

Protokol dr Berksiona nie je chelacia, ale len zvysenie toku zlci a tym odmorenie pecene. Okrem ineho sylimarin aj podporuje tvorenie novych pecenovych buniek.
Tuto kuru moze skombinavat s hocicim Dobre je pri tom brat extra mikrovlakniny, aby sa ta extra vylucena zamorena zlc vyniesla z tela



82

Re: vitamin C

a co tie amalgamy pri brani ALA? je to v poriadku...nemam zle zuby, ale dokopy mam 5 blomb na stolickach a vsetko su amalgamove.



83

Re: vitamin C

tiez by ma zaujimalo, kedze som sa docitala, ze NAC u niektorych ludi sposobil dost silne virenie ortuti, ci by som mohla aj to, ze mne nesposobuje problemy povazovat ako dokaz, ze nie som az tak zamorena ortutou, alebo treba spravit test s ALA? Ak by mi nakoniec ALA vyvolalo virenie, ako dlho by trvalo, kym by presli priznaky? Lebo ja si zase nemozem dovolit byt mimo pri synovi.

Naposledy upravil: elisa (2015-10-21 14:58:04)



84

Re: vitamin C

NAC =      C5H9NO3S obsahuje siru, tj je chelator na ortut.
ALA = C8H14O2S2  ma viac siry, tj cheluje o to viac.
Virenie ortuti trva len par hodin, max den.



85

Re: vitamin C

dakujem



86

Re: vitamin C

OK



87

Re: vitamin C

Kúpila som si ascorbyl palmitate kapsuly na vyrobu krémov od firmy Source naturals, môžem to aj jesť? Alebo je to je len na vonkajšie použitie? Koľko tabliet by som mala za deň zjesť?



88

Re: vitamin C

Samozrejme ze mozes. To je potravinarska kvalita. Ja osobne pouzivam prasok do kremov, tj nie formu kapsul.
Je to drahsia forma, ako odporucany ester C
Esteru C odporucam brat okolo 3 gramov denne



89

Re: vitamin C

Kolko je to 3 gramy, jedna tabletka za deň? Môžem to zapit aj s tým obalom, či to mám vysypať do vody?



90

Re: vitamin C

Kapsule su 500 mg, tablety az 1000 mg. Samozrejme to mozes hltat aj s obalom, ten je na to navrhnuty.



91

Re: vitamin C

Ako som začala brať vyššie dávky vit C pri nachladnutí (cca týždeň), tak mi začala pomerne často tiecť krv z nosa. Môže to byť tým?



92

Re: vitamin C

Nemyslim. To je len reakcia na suchy vzduch. Skus si mastit nos kokosovym olejom.