1

Téma: Vysoko-kaloricke, ale pritom zdrave potraviny.

Poznate to, nie je cas na jedlo, mozno ani chut, alebo nie je mozne otvorit alobal s domacim reznom v praci..

Takze hladam akysi *gainer* alebo vysoko kaloricke jedlo, respektive jedlo s co najvyssou hustotou vyzivnych hodnot.

Rozmyslal som a take nieo je kokosovy olej, arasidy/orechy, ovocie ako avokado, banan.. Ale co este?

Hovori sa ze arasidove maslo, ale neverim ziadnemu vyrobcovi, kedze zijeme v smart-odrbem-ta-zakaznik-smart-moj dobe..

Takze skor rozmyslam, ako si vyrobit, alebo ktore jedlo je vhodne na take "cesty" a do prace, kde nemam cas/priestor jest nieco, co mi da dostatok kalorii..

Absolutne perfektne by bolo, keby su to potraviny ktore netreba nijak obmedzovat, tj. 70-85%  horka cokolada je sice mozno do istej miery dobra, ale lepsie by bolo jest ciste kakao, lenze neviem nakolko je to kakao zdrave, nakolko ma tie cukry komplexne, alebo jednoduche a podobne... To bol len priklad, pohlad na to, aby som neuskodil alebo si nedajboze privolal cukrovku a podobne.. Uz to mam - susene ovocie, alebo ovocie celkovo - moze uskodit? Asi by bolo idealne, keby sa narobi zoznam a to dlhy zoznam roznych potravin a potom v malom mnozstve streida ?

Ma niekto s takouto uvahou uz sksuenosti? smile

A aby som spomenul dovod - snazim sa pribrat, a idealne svaly, ale viem ze tam je technika ina, skor taka ze zdvihat minimalne vlastnu vahu alebo tazku volnu vahu, ale prave preto musim jest vela.. A jest dookola ryzu je na psychiatriu.

Naposledy upravil: Justin Case (2015-01-10 19:44:39)



2

Re: Vysoko-kaloricke, ale pritom zdrave potraviny.

Zober si do práce chlieb so šunkou a zeleninou...

Nemusíš špekulovať nad žiadnymi extra superfoodmi a špeciálnymi potravinami. Ak si doma upečieš napr. kvalitný kváskový chlieb (nie je to ťažké, môj otec si ho tiež pečie, má ho na týždeň) z bezlepkových obilnín (pohánka, proso, ryža, quinoa...), použiješ bio maslo, kvalitnú šunku, alebo si urobíš nejaké domáce nátierky napr. cícerový humus, šošovicovú, vajíčkovú al. len uvarené vajíčka, al. domáce fašírky (robievam si napr. z morčacieho mäsa a pečiem v trúbe na kokosovom tuku) avokádovú, k tomu nejaká zelenina, šalát, máš kompletné jedlo. 

Ale hocijaké jedlo, ak nechceš byť závislý od verejného stravovania a obchodov, si musíš dopredu chystať doma.

Každú potravinu, ktorú si totiž vymenoval vôbec nie je vhodné jesť vo väčších množstvách a nesupluje plnohodnotné jedlo, orechy, semienka, sušené ovocie (bez cukru, síry), kokosový tuk, kakao,  to je len doplnok, osobne mám z týchto vecí najradšej tekvicové jadierka, lebo majú veľa zinku.

Ak siahneš po špeciálnych potravinách ako napr. ja mám rada konopný proteín, domáci ovčí jogurt+konopný proteín+mrazené čučoriedky alebo ochutiť tým surovým kakaom, kokosom, ale ten proteín ide dosť do peňazí na každodenné jedenie. V tom konopnom proteíne sú dosť kvalitatívne rozdiely, väčšinu z toho, čo som kúpila na SK bol zatuchnutý zoxidovaný prášok, firma SUM dováža celkom ok z Kanady. Takže čokoľvek, čo kúpiš už spracované a hotové, je tam riziko, že to bude nekvalitný produkt, podobne ako u arašídového masla riziko plesní, aflatoxínu.

Osobne som už presvedčená, že človek nepotrebuje kupovať žiadne predražené superfoody, stačí ak sa zameria na kvalitné základné potraviny, ísť na salaš si kúpiť ovčie mlieko, kvalitné mäso, zelenina, vajíčka, bezlepkové obilniny...



3

Re: Vysoko-kaloricke, ale pritom zdrave potraviny.

No skor som to myslel tak, aby som nebol len na chlebe a sunke, nieco na spestrenie, ze normalne obed, ktory si  objednam, ale ako bonus, ak stojim v kolonach napriklad, ze si dam do seba nieco.. preto som rozmyslal nad arasidmi napriklad, ktore maju vela kalorii, priapdne nejake ovocie.

Keby mam kazdy den (alebo 5zo7 napr, obrazne povedane v priemere), 5 mandariniek, 2banany, 1 jbalko, tak to je zle? smile

Problem je, ze ked chcem pribrat, potrebujem asi 3000kcal denne, co je SIALENE vela.. Ale inak nepriberiem asi smile

Preto som aj zalozil tuto temu, ci existuju take "foolproof" alebo inak povedane, bezstarostne potraviny, ktore sa daju jest prakticky v "neobmedzenom" mnozstve a pridaju mi na vahe.. (jasne ze nie svaloch, lebo na to teba trening, ale niekde zacat musim)

Bohuzial pri 13 hodinovom vytazeni praca+cestovanie nie je prakticky mozne aby clovek doma aj varil, preto si musim objedanvat jedlo, co je samo o sebe predrazene asi 3 nasobne minimalne, v porovnani s tym co ma clovek doma..

Ale o com je potom zivot, ked clovek ma 3 hodiny volneho casu a musi varit? smile

Inak, ako je mozne ze ten chlieb vydrzi az tyzden? mam skusenosti, ze chlieb, ktory mal byt bezlepkovy, kde som dal len muku, vodu, drozdie, cukor a sol po lyzicke, tak po 24hodinach uz nie je chutny..



4

Re: Vysoko-kaloricke, ale pritom zdrave potraviny.

Nz musis pouvazovat o tom, co je dolezitejsie, maximalny uspech v robote, alebo zdravie a dlhy zivot.
Chut je sice dolezita na to, aby sa clovek uspokojil, ale nie nevyhnutna pre zdravie. Nakoniec sa da navyknut na cokolvek, ked je to spravne upravene. Ja dnes jem napr sparglu, ktory som dlhe roky nenavidel, lebo si na nu dnes davam polevu zo smotany a plesniveho,syra, ktory zboznujem. Tak isto cilantro, co som kedysi nemohp;l, ani citit, dnes mi vytraba zena pomazanky s kookosoveho oleja, cilantra, cesnaku, cierneho korenia s priodavkom orechov alebo mletych tekvicovych alebo piniovych jadierok, co jem z chutou ci uz na chlebe alebo roznych chipoch, ktore dnes dostat z hromady materialov, ci uz bezlepkovych zrnin, alebo napr sosovice a podobne.



5

Re: Vysoko-kaloricke, ale pritom zdrave potraviny.

Bezlepkový bežný chlieb je odpad... sú to len škroby, pšeničná múka zbavená lepku, sójové, hrachové upravené proteíny...nakysnuté práškom do pečiva, v lepšom prípade kvasnicový.

Ja píšem o chlebe z prirodzene bezlepkových múk upečeného kváskovou fermentáciou, ktorá samotná chlieb konzervuje. Ten chlieb som napísala preto, lebo je to niečo, čo sa dá jesť každý deň,napr. aj k šalátu a dá sa upiecť do zásoby, ja napr. pečiem ten chlieb len raz za dva týždne a ja si ho zamrazím. Ja moc až tak chlieb už nejedávam, ale veľa ľudí si nevie od neho odvyknúť. Tak ten chlieb má odlišnú chuť ako je ten klasický, nie každému by asi vyhovoval, ale tak človek, čo jedáva pre zdravie, asi nebude primárne gurmán. Aj keď chute sa fakt menia a niekto napr. zase ocení prirodzenú mierne kyslú chuť takéhoto chleba, nehovoriac o vysokej výživnej hodnote, obilniny sú zbavené antinutrientov, stráviteľné,  ja do neho pridávam aj pomleté ľanové semienka, konopnú múku....

Tak napr. tie tekvicové zrnká, ja ich používam práve na to, čo si spomínal, ale jesť ich samotné mi išlo už hore krkom. Tekvicové zrnká sú jedny z najvýživnejších, cenovo dostupnejšie ako chia, konopné semienka a dajú sa kúpiť vo výbornej kvalite na Slovensku, čiže žiadne exotické dovozové orechy s rizikom plesní a pod. Ako jediné semienka majú viac zinku, než medi.

Ja tie tekvicové zrnká pomeliem, zmiešam napr. s ďatlami, kokosom, vlašskými, sušené brusnice, trocha medu, podrvené kakaové bôby, hrozienka, pravá vanilková esencia, trochu mandľového mlieka... alebo kombinácia sušené slivky, perníkové korenie....urobiť z toho guľky,  dá sa všeličo vymyslieť, ale všetko sa to musí aj tak pripravovať doma. Ale ja toho robím naraz veľa a zamrazím.

Alebo ak sa Ti nechce nič robiť, v DM drogérii majú kvalitné sušené ovocie, slivky, ďatle, marhule, kokosové čipsy... nasyp si do misky tekvicové zrnká, vlašské orechy, to sušené ovocie, kokos a keď to ješ dohromady, chutí to ok.

Tie mandarínky Ti dajú minimálnu výživu, je to len sladká voda, nehovoriac o tej mizernej kvalite, čo je u nás. Banány sú ok. Dnes už majú aj v obchododch kozí, ovčí jogurt, zamiešaj si do neho konopný proteín (z tých rastlinných je najmenej spracovaný), kokos.

Ja keď som nemala nič po ruke, jedávala som často kokosové maslo, nie je to kokosový tuk, je to spracovaný celý kokos a chutí to veľmi dobre:
http://www.iherb.com/Edward-Sons-Organi … l&ic=1

Naposledy upravil: bludicka (2015-01-12 09:35:15)



6

Re: Vysoko-kaloricke, ale pritom zdrave potraviny.

http://eu.iherb.com/Peanut-Butter-Co-Sm … 54-g/34363
Aky mas rng nazor na arasidove maslo a celkovo arasidy , cital som ze sposobuju zapali v tele kedze maju vela pliesni lebo su zo zeme .



7

Re: Vysoko-kaloricke, ale pritom zdrave potraviny.

Pokial nie si alergicky na arasidy, arasidove maslo je vyborna zivina.
V USA sa dnes kontroluje na plesnove toxiny/aflatoxiny, takze sa tak vylucuje moznost predaja skodliveho/zamoreneho produktu.



8

Re: Vysoko-kaloricke, ale pritom zdrave potraviny.

A arasidove maslo alebo akekolvek ine je vlastne lepsie stravitelne ? Lebo vela ludi ma kusky orechov v stolici , pri masle to uz je vlastne ako keby predzute ? big_smile



9

Re: Vysoko-kaloricke, ale pritom zdrave potraviny.

Vsetky potraviny jemne mlete sa lepsie absorbuju.