1

Téma: doplnky na akne

Zdravim RNG smile
V prvom rade ti chcem podakovat za to co robis, je malo ludi, ktori sa vyznaju tak hlboko do problemu ako ty a su aj ochotni uprimne poradit inym a o to viac si to cenim.
Mam asi od 13tich problemy s akne, vyskusala som ozaj velmi vela pripravkov, minula velmi vela casu a penazi, pomohol mi jedine roaccutane, ktory som uzivala dvakrat, posledny krat pred cca 7 rokmi (mam 25). Nejake vyrazne vedlajsie ucinky som nepozorovala, pomohlo mi to na sebavedomie, ale uz by som ho neuzivala kedze viem co vsetko sposobuje, no vtedy som bola skutocne velmi zufala. Zmenila som aj stravu, pridala pohyb, akne sa mi vratilo v ozaj len miernejsej forme v porovnani s tym co bolo predtym, no stale je to dost. Poslala by som ti aj fotku, ale nie tu, kde to mozu vidiet vsetci. Trapia ma skor mensie vyrazocky, ale strasne vela a husto pri sebe, spolu s uhrami, po celej tvari, krku a celom hrudniku a prsiach. Na pleciach a hrbate sa mi robia hnisave bolave vyrazky, ale nie moc (1-2 za tyzden). Na nose a okolo mam velmi rozsirene pory, mam problem dat si make up lebo sa v nich vsetko usadza a je to vidiet, ale bez make up-u nemozem vyjst von, mam tvar zacervenanu pravdepodobne po roznych mechanickych cisteniach kozmetickami.
Chcela by som sa ta opytat na kombinaciu doplnkov posobiach na akne - precitala som si niekolko tvojich clankov a rozhodla som sa si kupit a spytat sa ta na nasledovne: zihlavovy caj
                                                     bahenna maska
                                                     kokosovy olej - ma nasytene mastne kyseliny, nevadi to ked si ho davam na tvar? Davala som si ho na tvar uz niekolko mesiacov predtym, ale zatial vobec ziadny ucinok.
                                                     zinok - je lepsie sumivy ci v tabletke?
                                                     lecitin - uziva sa s jedlom bez tuku? Ci na tom nezalezi?
                                                     Protocol Dr. Berksona - pod akym nazvom ho mozem kupit napr. na iherb? alebo z ktorej strany ho mozem kupit?
                                                    calcium D glucarat
                                                    vlaknina - psylium alebo aktivne uhlie - s cim konkretkne a kedy ju mam uzivat? myslim, ze si pisal ze sa ma jest spolu s lecitinom alebo s protocol dr. berksona - musi sa to naraz alebo staci aby to bolo napr, v ten isty den?

Je podla teba dana kombinacia vhodna na porazenie akne? Ja uz niekedy vazne neviem co mam robit. Mam znamu ktora je uplne hocico (aj vela nasytenych kyselin, polotovary, vyprazane, sladke, prosto vsetko), fajci, pije alkohol, ma vacsiu nadvahu ale plet ma stale cistu a bez vrasok, uplne ako babatko. A mam dalsiu znamu, ktora je vegetarianka, inklinuje uz k veganstvu, nefajci, pije len veli zdriedkavo, zdravo sa stravuje, je stihla, ale akne ma po celej tvari aj chrbte. Ja sa o seba staram, sportujem, zdravo sa stravujem, ale to akne tam stale je, mam pocit ze sa este zhorsuje, hlavne tie pory. Navyse, sice mam mastnu pleet, sa mi tvoria vyrazne vrasky uz teraz. Je to genetika? Da sa s tym nieco robit? Niekedy mam pocit, ze cim viac sa snazim, tym je to len horsie. Ale nemozem sa na to pozerat, tie pory sa dokonca vekom zhorsuju. Velmi ta prosim o odpovede na moje otazky, uz ozaj neviem co mam skusit. Zaroven, ak by si mi mohol poradit nejaku osvedcenu stranku s kvalitnymi produktmi, z ktorej si to mozem objednat, bola by som ti vdacna. Zijem momentalne v spanielsku, takze si to budem asi vsetko objednavat online.

Dakujem a prajem pekny den smile



2

Re: doplnky na akne

Acne sa tvoria , ,ked sa telo snazi vylucit oleje cez kozu a  tie oleje stvrdnu , lebo su znicene oxidaciuu, vysokymi teplotami a polymerizaciou.
Keby si nejedla take znicene oleje, len panenske, nemala by si ten problem. Kedze ale odmorit z tela doslova kilogramy znicenych olejov, co si zjedla od mala je mnohorocny proces, vidi sa, ze strava nema na acne vplyv.
Naviac ked sa zapchaju mazove kanaliky, vytvori sa pod kozou hrcka, do ktorej sa mozu cez kozu dostat rozne mikroby a mas z toho hnisave vyrazky a acne.
Takze co mozes urobit je znizit vylucovanie tukov cez kozu, napr silnymi davkami vitaminu A vo forme retinyl palmitate(20 000 az 50 000 jednotiek denne) co je menej skodlive ako chemikalia isotretinoin(roacutane, accutane...)
Inac, tie hnisania sa daju potlacit napr kokosovym olejom s pridanym citircidalom, az  20 kvapiek na deci oleja.
Tie skodlive oleje, co si zjedla v minulosti ti pomoze postupne z tela odstranit aj lecitin 2 x do tyzdna aj viac, polievkova lyzica. Odporucam  skor slnecnicovy, nie sojovy. Protokol dr berksona sa sklada  z 900 mg sylimarinu, 600 mg alfa lipoickej kyseliny a 400 mikrogramov selenu. Samozrejme mikrovlakniny pomozu vyniest z tela v zlci obsiahnute tuky aj cholesteroly tj pouzivanie mikropvlaknin s protokolom dr Berksona zvysuje jeho ucinnost.
Vlaknin je plno psylium inulin arabinogalactans, glucomannan a najjemnejsia , modified citrus pectines. To vsetko dostanes napr zo Swansonvitamins.com



3

Re: doplnky na akne

Dakujem smile
Ja sa stravujem pomerne zdravo poslednych 6-7 rokov. Predtym som mala problemy so stravou, najprv som velmi schudla, potom velmi pribrala, mavala som navaly jedenia sladkeho. Tam moze byt problem. Ale ako je mozne, ze niekto iny kto sa stravuje ozaj niekolko rokov velmi nezdravo, je plno sladkosti, alkoholu, mastneho jedla, problemy s pokozkou vobec nema? Ako a kde sa vylucuju oleje tymto ludom? Co oni maju ine, ze ich sa to spominane vylucovanie oleja cez kozu netyka?
Ja som aj rozmyslala nad tymi silnymi davkami vitaminu A, ale napriek tomu ze je to menej skodlive ako isotretinoin, stale je to skodlive a ja sa toho uz bojim, preto chcem najst ine, neskodlive cesty ako moj problem s akne vyriesit.
Kokosovy olej som si davala na tvar niekolko mesiacov, ale vobec mi nepomahal. A kokosovy olej ma velke mnozstvo nasytenych tukov, nevadi ked si ho budem davat na tvar? Take tie velke hnisave vyrazky sa mi robia skor na chrbte, na tvari tak mozno 1 za tyzden. Skor mam na tvari a hrudi velke mnozstvo velkych porov a uhrov a take drobne vyrazocky, jedna vedla druhej.
A mikrovlakniny (15g) mam jest naraz s protokolom dr berksona alebo to nemusi byt naraz, ale staci ked je to iba v ten isty den?

Inak neviem ci sa vyznas aj do tohto problemu, ale ako je mozne, ze ked mam mastnu plet, mam uz teraz (25 rokov) vyzrazne vrasky?



4

Re: doplnky na akne

V hlave je mozog, ktory sa sklada prakticky cely z nasytenych=stabilnych olejov, lecitinu a vody.
Hnisavych vyrazok sa da viacmenej zbavit sterilizovanim koze napr kokosakom s pridanym citricidalom
Ja mikrovlakniny pijem pocas celeho dna v mojej vode na pitia. Tam si pridavam aj vitamin C, pripadne ine veci, aby som ich dostaval pravidelne rovnomerne do tela.
Vylucovanie olejov zavisi aj od dedicnosti a od hormonalnych hladin hormonu DHT



5

Re: doplnky na akne

Dakujem za odpoved. Tak teda myslis, ze vyssie spominana kombinacia doplnkov by mi mohla zabrat na akne? Mam tam nieco pridat, pripadne vylucit? Este co sa tyka zinku - je lepsi ten v tabletkach alebo sumivy? A lecitin mam jest iba s jedlom bez tuku?

Ja to mam urcite aj dedicne, moja mama ma problemy s pormi a takisto aj surodenci. Lenze oni tie svoje tvare az tak neriesili a tak ich maju lepsie, ja som vkuse na to nieco skusala, verila som koznej a kozmetickam a vsetka ta chemia mi znicila plet este viac. A sice mam mastnu plet, pravdepodobne je dehydrovana, co by vysvetlovalo aj tie vrasky. Snazim sa teraz zistit viac informacii o tom co na to pomaha, ale iba prirodne veci, uz ziadnu chemiu si na tvar davat nebudem. Ak mate s tym niekto skusenost, ocenim kazdu radu.

Inak daju sa tie hormonalne hladiny hormonu DHT aj lekarsky zistit a pripadne znizit bez vedlajsich skodlivych ucinkov?



6

Re: doplnky na akne

Nuz ja osobne neviem, co ine ako nejedenie znicenych tukov dlhodobo naozaj posobi na acne, Kteatkodobo to moze byt znizovanie DHT alebo vitaminom A znizovanie vylucovania tukov. Napr v SINGAPOORE, LEKARI POZNAJU PODLA ACNI BOHATYCH CO JEDIA MODERNU STRAVU OD CHUDOBNYCH, CO JEDIA TRADICNE JEDLO TJ BEZ ZNICENYCH OLEJOV.
A teda to nema nic spolocne s dedicnostou, mozna snad intenzita acni dedicne moze zaviset od hladiny DHA.



7

Re: doplnky na akne

No ale mne potom nejde do hlavy, preco tak vela ludi, co jedava ozaj hocico (sladkosti, rezne, rychle obcersvenie, alkohol, majonetove salaty a podobne) ma plet uplne v pohode? Poznam vela takych ludi co stravu neriesia a s pletou nemaju problemy. A mam zname kamaratky aj vegetarianky, ktore si davaju pozor na to co vlozia do ust a snazia sa jest ozaj vyvazene a zdravo a plet aj tak nemaju dobru. Nehovorim ze to co tvrdis o znicenych tukoch nie je pravda, ja sa do toho nevyznam takze ja o tom nemozem nic povedat, mna len zaujima ze ako je potom mozne ze ti ludia ktori sa dlhodobo stravuju nezdravo, jedia vela znicenych tukov a kadejakych polotovarov, ktore by som ja v zivote do ust nedala, maju plet cistu a bez problemov. A nehovorim o par ludoch, ale o velkej vacsine. Musi v tom nieco byt, ako je to mozne? Zaujima ma to, lebo chcem vediet co robim zle, ja sa uz cca 6 rokov stravujem mozem povedat ze zdravo, jem vela zeleninky na rozne sposoby, ovsene vlocky, pohanku, ryby, tofu, ovocie, ryzu, rozne orechy a podobne, ale na mojej pleti ani za tie roky nebadat ziadne zlepsenie hmm Ako ja sa uz zdravo budem stravovat stale, mna to bavi a ani mi uz nechuti sladke, pre mna je uz dost sladke ked si dam ovsene mlieko so skoricou, ovsenymi vlockami a mandlami, pripadne nejake ovocie. O roznych fast food jedlach a vyprazanych ani nevravim, nechuti mi to, moje chutove bunky sa za tie roky zmenili. Ale s pletou to nepohlo. A ja sa nechcem spoliehat na to ze mi to pomoze mozno o dalsich 6 alebo 10 rokov, ja ani neviem ako mi mladost pretiekla pomedzi prsty, keby mi nieco dokazalo zabrat do roka, dvoch, aspon scasti, uz vtedy by som bola stastna.. len uz niekedy neviem kde mam hladat riesenie.. Chcem teraz vyskusat cisto prirodnu kozmetiku, predpokladam ze ta bezna "osvedcena" kozmetika mi iba uskodila a taktiez chcem obmedzit maso a mliecne vyrobky a nahradit ich rastlinnymi bielkovinami. Plus vyssie spominane doplnky. Akurat ze ten kokosovy olej nahradim hroznovym.
Este ked sme pri tych znicenych tukoch, aky olej odporucach pouzivat v kuchyni na vysokotepelne varenie?



8

Re: doplnky na akne

Lubi, znicene tuky neovplyvnuju len acne, ale ked sa usadia v tele, nicia cirkulaciu, vedu k chorobam ciev a srdca, a nakoniec aj k cukrovke a Alzheimerovej chorobe, okrem ineho.
Tvoje acne su len kozmeticky problem, nie naozaj vazny zdravotny.
Ludia su velmi rozni, mohi vedia metabolizovat/spalit tie znicene tuky, mnohi maju mensie vylucovanie tukov cez kozu, to je vsetko dosledok genetiky a rozdielov medzi ludmi. Pouzivaj len panenske oleje, tj neznicene a podla moznosti ich nenic vysokotepelnymi pripravami jedla. Vysmazanie je teda NONO, ked chces mat lepsiu plet a celkove zdravsie telo.
Varenie(100 stupnov celzia) tie oleje nenici.



9

Re: doplnky na akne

Dakujem. Nemala som na myslis vysmazanie, to by som ani nezjedla ale skor som myslela ze co mam teda pouzit ked si robim napriklad volske oko alebo zeleninku na cibulke, alebo zapecenu zeleninu s rybou a podobne. Musim tu pouzit trocha oleja lebo inak by sa mi to pripieklo a to tiez nie je dobre. A panensky olivovy olej sa vraj nici nad 50 stupnov vyssie.



10

Re: doplnky na akne

Volske oko nepotrebuje tak vysoke teploty, ani smazenie cibulky do sklovita. Ani pecenie obvykle nepotrebuje tak vysoke teploty, ze by to dosiahlo dymny bod.



11

Re: doplnky na akne

A za kolko minut sa dosiahne ten dymny bod? A ked si napriklad zapekam zemiaky so zeleninou? Byva to v rure na cca 200 stupnov okolo 40 minut.



12

Re: doplnky na akne

Snaz sa to robit v nizsej teplote podla moznosti a dlhsie.
Dymny bod dosiahnes okamzite ako jedlo prekroci teplotu dymneho bodu a zacne dymit.To neposkodi len tuky, ale priskvari aj bielkoviny a vytvoria sa tam skodlive dechty



13

Re: doplnky na akne

No ale ono to dymi aj pri tom vajicku ked sa robi len chvilu, vlastne pri vsetkom z toho nieco ide, ak dymenim myslis akekolvek vypary. Jedine ak by si myslel dym, ze ked vyslovene nieco hori, ale to predpokladam ze nie. Niekedy sa to prikryje a tak sa to dusi, ale ten dym tam stale predsa je... Tak radsej na akukolvek tepelnu upravu budem pouzivat olivovy olej, slnecnicovy olej a maslo s tym, ze to budem striedat a do studenej kuchyne budem pouzivat rozne panenske olivove oleje, ktore tiez budem striedat. Nasla som na tuto temu celkom dobry clanok tu:
https://honsch.wordpress.com/2010/12/23 … nne-oleje/
Mam na teba ale este jeden dotaz, mozno mi s tym budes vediet poradit. Akym sposobom mozem najjednoduchsie odstranit kyselinu fytovu zo strukovin a z pseudoobilnin? Hlavne co sa tyka ciceru, sosovice, fazule, quinoi, chia semiacok, amarantu a vlociek. Chcem sa zamerat na konzumaciu bezlepkovych potravin, na urcitu dobu som sa takisto rozhodla vylucit mliecne vyrobky a maso a pridat viac surovej stravy. Taka kombinacia ale vedie ku velkemu mnozstvu vlakniny, ktora so sebou berie aj dolezite mineraly (vapnik, zelezo, zinok a pod.). Takze masove a mliecne vyrobky budem po urcitom case konzumovat opat, ale iba v overenej bio kvalite, co si nebudem moct dovolit casto (cize cca raz za 1-2 tyzdne). A nie vsetko budem konzumovat iba celozrnne, bohuzial aj v tomto pripade vsetkeho vela skodi. Snazim sa teda zistit, ako z takych strukovin a pseudoobilnin co najviac znizit obsah kyseliny fytovej a antinutricnych latok. Viem, ze sa urcita cast znici namacanim a varenim, ale nikde som nenasla informaciu o tom aka velka cast sa vlastne znici. Aj klicenie moze pomoct a aj zvysit nutricnu hodnotu, ale neviem aka vela cast sa znici pri namacani a aka velka pri kliceni. Napriklad nie vzdy budem mat cas a priestor vsetko klicit, preto by som potrebovala vediet kolko aspon to namacanie a varenie pomoze. Som totiz este studentka a travim znacnu cast svojho studia v zahranici a celkovo sa vela presuvam a byvam vacsinou po intrakoch a bytoch v stiesnenych, studentskych podmienkach. Financie mi nedovolia este aspon rok, kym neukoncim skolu a neusadim sa, nic viac. Hladam uz niekolko dni informacie na internete, ale dost sa roznia a preto by som velmi ocenila nazor niekoho, kto s tymto ma aspon nejaku skusenost (ci uz ty alebo niekto iny). Dakujem a prajem pekny den smile



14

Re: doplnky na akne

Pri namacani sa znici len malicko hodnot, len to musi byt namacane do horucej vody. Tak strukoviny trochu nabobtnaju a rychlejsie sa uvaria Moja zena da strukoviny do hrnca s vodou, necha to zovriet vecer a rano zleje s toho vodu a oplachne to.