1

Téma: Metyl B12

Dobrý den,
chcem sa opýtať na tento konkrétny vyž.doplnok Metyl B12, dopočula som sa, že sa vyhladáva hlavne pre ľudí s autismom. Prosím, počuli ste už o tom, je to pravda? Pekne dakujem Zuzana



2

Re: Metyl B12

B-12 prichadza vo forme cyanocobalamine, alebo methylcobalamine. Methyl je v tele ucinnejsi.



3

Re: Metyl B12

RNG napísal(a):

B-12 prichadza vo forme cyanocobalamine, alebo methylcobalamine. Methyl je v tele ucinnejsi.

Prepáčte, čo to znamená, že je v tele učinejší, nemám s tým žiadnu skúsenosť je to pre mna niečo úplne nové. Snažila som si ho pohľadať aj na herbe.http://www.iherb.com/Vitamin-B12-Methylcobalamin , prosím teda ak ano a dá sa doplniť aj takto, odporučili by ste niečo z toho pre 2,5 ročné dieťa, v akých dávkach a ako často? Alebo mate prosím, nejaké svoje vlastné odporučanie na Methyl B12, dakujem pekne.



4

Re: Metyl B12

Cyanocobalamine sa v tele meni na methylcobalamine a az ten sa spotrebuva.
Vitamn B-12 sa uklada v peceni a trva dost dlho,,kym sa pecen nalozi. Pecen uschova az 15 mg tohoto vitaminu, co staci asi na 2 mesiace spotreby.
Doplnky sa absorbuju casto dost mizerne, najma co sa tyka B-12, preto sa pouzivaju take relativne velke davky
Pre dieta pouzi 1000 mikrogramove davky, pre dospeleho az 5 mg. Nalozenie pecene moze trvat aj 2-3 tyzdne, potom staci davat B-12 len obcas.

Naposledy upravil: RNG (2015-06-10 23:33:25)



5

Re: Metyl B12

veľká vďaka



6

Re: Metyl B12

OK



7

Re: Metyl B12

rng objednal som si methyl b12 od firmy Now foods , kolko tyzdnov mam brat a ake velke davky aby sa pecen nasitila a ako zistim ze sa nasitila ?
da sa tym predavkovat ze ju presitim velmi a toho vitaminu tam bude vela ?
je to 1000mcg tabletka .

od akej firmy pouzivas b12 ty ? ze ci je aj nejaka lepsia .

ked uz bude pecen nasitene ake davky treba denne na udrzanie si toho vitaminu b12 ?

moze b12 casom aj tak klesnut aj ked sa bere potom b12 stale ?



8

Re: Metyl B12

Predavkovat sa prakticky nemozes s 1 mg tabletkami.



9

Re: Metyl B12

RNG napísal(a):

Predavkovat sa prakticky nemozes s 1 mg tabletkami.

1.od akej firmy pouzivas b12 ty ? ze ci je aj nejaka lepsia .
2.ked uz bude pecen nasitene ake davky treba denne na udrzanie si toho vitaminu b12 ?
3.moze b12 casom aj tak klesnut aj ked sa bere potom b12 stale ?
4. kolko tyzdnov treba brat 5mg denne aby sa pecen nasitila ? ( neda sa pri davkach 5mg predavkovat ? )
5. preco kulturisti pouzivaju injekcie B12 ? cim je tento vytamin pre nich taky zaujmavy ?



10

Re: Metyl B12

Na zmnacke nezalezi, len na obsahu.
2. nepoznam ziadnu jednoduchu metody na meranie B-12 v peceni a pre to si davan z casu na cas aj ja doponok B-12, najma ked sa citim vycerpany.
3. Ked beries doplnok B-12, tak ti nemoze pok.lesnut jeho zasoba v peceni.
4 neviem, ale ja osobne neberiem vela krat do mesiaca 5 mg B-12
5 neviem



11

Re: Metyl B12

RNG napísal(a):

Na zmnacke nezalezi, len na obsahu.
2. nepoznam ziadnu jednoduchu metody na meranie B-12 v peceni a pre to si davan z casu na cas aj ja doponok B-12, najma ked sa citim vycerpany.
3. Ked beries doplnok B-12, tak ti nemoze pok.lesnut jeho zasoba v peceni.
4 neviem, ale ja osobne neberiem vela krat do mesiaca 5 mg B-12
5 neviem

a ako casto ho beres ? kazdy den 1mg alebo vecsie davky 1x za tyzden ?
myslis ze je nebezpene ist 2 tyzdne 5mg kazdy den a potom uz len 0,5-1mg denne na udrzanie ?



12

Re: Metyl B12

Ja neberiem male davky, lebo su relaticne drahsie, a radsej beriem vacsie davky a menej casto.
Za tyzden/dva sa nemozes 5 mg predavkovat. Aj najlepsie absorbcia je len urcite mnozstvo percent, a v peceni sa vytvara zasoba az 15 mg.



13

Re: Metyl B12

RNG napísal(a):

Ja neberiem male davky, lebo su relaticne drahsie, a radsej beriem vacsie davky a menej casto.
Za tyzden/dva sa nemozes 5 mg predavkovat. Aj najlepsie absorbcia je len urcite mnozstvo percent, a v peceni sa vytvara zasoba az 15 mg.

Dakujem moze to byt teda 2 tyzdne 5mg denne ( mam to davat hned rano  naraz alebo lepsie rozdelit do 5 davok ? )
a po 2 tyzdnoch uz len 1x tyzdenne 5mg ?

ako zistim ze uz mam vela b12 v peceni nejaky simptom ?



14

Re: Metyl B12

Meviem, ci sa ti nejak prejavi vela B-12 v peceni z davok 5 mg raz tyzdenne.Je to dost malo pravdepodobne.



15

Re: Metyl B12

RNG napísal(a):

Meviem, ci sa ti nejak prejavi vela B-12 v peceni z davok 5 mg raz tyzdenne.Je to dost malo pravdepodobne.

myslel som pocas tej nasicovacej faze , kde sa bere 2 tyzdne 5mg denne .



16

Re: Metyl B12

Za dva tyzdne po 5 mg denne sa nemoze vybudovat privysoka davka v peceni.



17

Re: Metyl B12

RNG napísal(a):

Za dva tyzdne po 5 mg denne sa nemoze vybudovat privysoka davka v peceni.

tak povedzme ze aj ked iba 7mg bude v peceni nie 15 . aj to sa da udrziavat 5mg 1x za tyzden .
Ked nebudem citit nejake negativa ze uz je toho vela tak potiahnem aj 3 tyzdne 5mg . je to asi individualne kto ako rychlo pecen nasiti



18

Re: Metyl B12

Je to velmi individualne as hladina v peceni moze byt 5 az 20 mg, a to je vsetko dobre. Len menej  zacina byt primalo



19

Re: Metyl B12

RNG napísal(a):

Je to velmi individualne as hladina v peceni moze byt 5 az 20 mg, a to je vsetko dobre. Len menej  zacina byt primalo

a je uplne jedno kedy si to dam ? dava sa to podjazyk ruzpustit a potom prehltnut , mozem to zapit ? pred alebo po jedle ? ci vsetko je to jedno ?



20

Re: Metyl B12

To rozpustrenie trva mnoho minut, tj ziadne zapijanie neprichadza do uvahy.



21

Re: Metyl B12

RNG napísal(a):

To rozpustrenie trva mnoho minut, tj ziadne zapijanie neprichadza do uvahy.

nechapem preco sa to nemoze zapijat vodou alebo dat vodu do ust rychlejsie sa to rozpusti .

a je jedno teda ci nalacno alebo po jedle ?

mam to nechat len pod jazykom alebo to mozem aj cmulat ?



22

Re: Metyl B12

Podstata pouzitia pod jazyk je ze sa to pomaly a postupne rozpusta a absorbuje do krvi priamo cez sliznicu a nie cez zaludok, kde kyseliny znicia vitamin B-12.



23

Re: Metyl B12

RNG napísal(a):

Podstata pouzitia pod jazyk je ze sa to pomaly a postupne rozpusta a absorbuje do krvi priamo cez sliznicu a nie cez zaludok, kde kyseliny znicia vitamin B-12.

aha chapem a ked sa to rozpusti mam obsah prehltnut zvysni alebo to mam nechat tam big_smile neviem si predstavit ako sa to cez usta absorbuje



24

Re: Metyl B12

Neprehltat a co najdlhsie nechat tam. Sliznice su priepustne. dokonca aj koza, takze sa niektore latky mozu cez ne absorbovat.