201

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

ZlatyStaf. napísal(a):
bludicka napísal(a):

Všetko bio obchody. Maslo je celý kokos, olej je len olej.

no na nete som nasiel bio 150g za 1,5 a bio 150g za 7,5 big_smile 6 euro rozdiel a oba tvrdia ze su bio . podla coho sa tam treba riadit ? Tak isto maslo je tam nejake kriterium ?

Struhany kokos bez siričitanu sa da kúpiť aj v Lidli za 0,85 €/200g, v ostatných obchodoch je väčšinou so síričitanom, podobne je to aj s hrozienkami. Nie všetko čo sa nachádza v BIO obchodoch je kvalitnejšie než v bežnom obchode. Niekedy tam nájdete výrobky aj z bežných obchodov, ale za výrazne vyššie ceny.



202

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Trixter napísal(a):
ZlatyStaf. napísal(a):
bludicka napísal(a):

Všetko bio obchody. Maslo je celý kokos, olej je len olej.

no na nete som nasiel bio 150g za 1,5 a bio 150g za 7,5 big_smile 6 euro rozdiel a oba tvrdia ze su bio . podla coho sa tam treba riadit ? Tak isto maslo je tam nejake kriterium ?

Struhany kokos bez siričitanu sa da kúpiť aj v Lidli za 0,85 €/200g, v ostatných obchodoch je väčšinou so síričitanom, podobne je to aj s hrozienkami. Nie všetko čo sa nachádza v BIO obchodoch je kvalitnejšie než v bežnom obchode. Niekedy tam nájdete výrobky aj z bežných obchodov, ale za výrazne vyššie ceny.

je to tam pisane ze obsahuje siricitan ?
a to je jedno ze je bez neho aj tak ten kokos je len odpad nie ? nemoze byt taky lacny a kvalitny big_smile



203

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

ZlatyStaf. napísal(a):

je to tam pisane ze obsahuje siricitan ?
a to je jedno ze je bez neho aj tak ten kokos je len odpad nie ? nemoze byt taky lacny a kvalitny big_smile

Tam kde sa siricitan nachadza je to aj uvedene, nie vsetko lacne je zaroven nekvalitne, aspon ja mam taku skusenost, cenu casto umelo navysi len snaha obchodnikov zarobit vela v co najkratsom case, ale v poslednom case aj znacka BIO vyrazne navysuje cenu, ale bez zaruky, ze ide aj o kvalitnejsi produkt.



204

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Trixter napísal(a):
ZlatyStaf. napísal(a):

je to tam pisane ze obsahuje siricitan ?
a to je jedno ze je bez neho aj tak ten kokos je len odpad nie ? nemoze byt taky lacny a kvalitny big_smile

Tam kde sa siricitan nachadza je to aj uvedene, nie vsetko lacne je zaroven nekvalitne, aspon ja mam taku skusenost, cenu casto umelo navysi len snaha obchodnikov zarobit vela v co najkratsom case, ale v poslednom case aj znacka BIO vyrazne navysuje cenu, ale bez zaruky, ze ide aj o kvalitnejsi produkt.

hej ale 200g kokosu za 80 centov urcite neni kvalita to je jedno ze tam siricitan neni predca .
ten kokos ako pisala bludka je len nejaky odpad nie kvalitny .



205

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

ZlatyStaf. napísal(a):

hej ale 200g kokosu za 80 centov urcite neni kvalita to je jedno ze tam siricitan neni predca .
ten kokos ako pisala bludka je len nejaky odpad nie kvalitny .

Keď niečo vyrábaš v obrovských množstvách tak to vieš vyrobiť za par centov, aj RNG mi minule potvrdil, ze doplnok výživy za 3€ môze byt kvalitný. To platí asi v každej oblasti, napr. obuv, ktorá sa tu predáva za 60€ je dovážana z činy kde to vyrobia za 5€ a vôbec nejde o nekvalitnú obuv. Kamarát predáva tonery do tlačiarní, kupuje ich za 0,90€ a predáva za 20€ a to patri stále medzi lacných, pretože ostatní si prihodia ešte viac, no nikto sa na kvalitu za tie roky ešte nestážoval. S kokosom to bude podobné, žiadne piliny to podľa mňa nie sú smile z pilín by som nemal toľko energie, ako mám zo sušeného strúhaného kokosu, ty áno? smile



206

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Ked som bol na protiplesnovej diete, tak som pouzival tieto: http://slnecnica.sk/produkt/kokosove-platky-bio-200g/ a chutia naozaj dobre.

To je pravda, cena nic nezarucuje a to plati vseobecne.



207

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Mala som aj strúhaný kokos z Lídla a nejaký extra super mi neprišiel. Veď ono sa to dá jednoducho spoznať podľa toho, že či tam je cítiť ten kokosový tuk, že ten kokos nie je taký vylisovaný. Tá bio verzia bola vždy lepšia ako hociktorý kokos z obchodu.

Ja si kupujem najlacnejší bio strúhaný kokos, väčšinou bionebio značka a tie plátky kokosové a kokosový tuk používam len na varenie.

http://www.slnecnica.sk/produkt/kokos-s … -bio-200g/

A toto je môj top výrobok teraz, až na tú cenu:
http://www.rawfoodshop.sk/100-kokosova- … -d1226.htm

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-25 15:40:51)



208

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

bludicka napísal(a):

Mala som aj strúhaný kokos z Lídla a nejaký extra super mi neprišiel. Veď ono sa to dá jednoducho spoznať podľa toho, že či tam je cítiť ten kokosový tuk, že ten kokos nie je taký vylisovaný. Tá bio verzia bola vždy lepšia ako hociktorý kokos z obchodu.

Ja si kupujem najlacnejší bio strúhaný kokos, väčšinou bionebio značka a tie plátky kokosové a kokosový tuk používam len na varenie.

http://www.slnecnica.sk/produkt/kokos-s … -bio-200g/

A toto je môj top výrobok teraz, až na tú cenu:
http://www.rawfoodshop.sk/100-kokosova- … -d1226.htm

no ja si praveze lubim tie platky davat " kokos chips " ale aj struhany moze byt fajn ale ten sa len tak jest nemoze len primiesavat do niecoho .



209

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Ale napr. kupovať bio slnečnicové semiačka z Číny mi príde ako pekná blbosť a všetky sú z Číny tie bio verzie, máloktoré sú krajina pôvodu Európa, tak to si kúpim v Kaufláči slovenské nebio slnečnicové semiačka.



210

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

bludicka napísal(a):

Ale napr. kupovať bio slnečnicové semiačka z Číny mi príde ako pekná blbosť a všetky sú z Číny tie bio verzie, máloktoré sú krajina pôvodu Európa, tak to si kúpim v Kaufláči slovenské nebio slnečnicové semiačka.

S tou slnečnicou súhlasím, najlepšia je čerstvá rovno zo slnečnicového poľa smile skúšal som slnečnice zo všetkých obchodov a najviac mi chutila zase ta z Lidla, skúšal som ju aj naklíčiť a podarilo sa a vychádza to za najvýhodnejšiu cenu aj keď to asi nebude zo slovenska, no nie som si celkom istý. Teraz to bude vyzerať, že som nejaký zamestnanec z Lidla, ale po pravde, kokos a slnečnica sú jediné produkty, ktoré ma v tomto obchode zaujali, inak nič smile



211

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Ja pozerám vždy krajinu pôvodu, to už mám takú chorobu, ja kupujem v Kaufláči slnečnicu od firmy Marianna zo Slovenska, dokonca tam majú teraz aj lacné chia semiačka, som si nakúpila, všetky sú dakde z Peru, či Mexika, bio nebio, neviem, či tu je nejaký rozdiel.



212

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

bludicka napísal(a):

Ja pozerám vždy krajinu pôvodu, to už mám takú chorobu, ja kupujem v Kaufláči slnečnicu od firmy Marianna zo Slovenska, dokonca tam majú teraz aj lacné chia semiačka, som si nakúpila, všetky sú dakde z Peru, či Mexika, bio nebio, neviem, či tu je nejaký rozdiel.

Ja presne tiez tie z Kaflandu kupujem a su chutovo vyborne a aj cenovo je prijatelne.

To je pravda, pri urcitych potravinach mozno nie je az taky rozdiel ci je to BIO alebo nie. Ved niekedy je BIO len cena smile

Uz som si vsimol, ze aj firma Marianna ma v ponuke Chia semienka, ale v tych obchodoch co som ich nasiel, tak boli dokonca drahsie ako v BIO obchodoch.

Takze uz aj Kaufland ich ma v ponuke? Prosim Ta Bludicka, kolko stoja v Kauflande ??? Vdaka.

Naposledy upravil: Pietro (2015-08-25 16:52:05)



213

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

bludicka napísal(a):

Ja pozerám vždy krajinu pôvodu, to už mám takú chorobu, ja kupujem v Kaufláči slnečnicu od firmy Marianna zo Slovenska, dokonca tam majú teraz aj lacné chia semiačka, som si nakúpila, všetky sú dakde z Peru, či Mexika, bio nebio, neviem, či tu je nejaký rozdiel.

Od Marianna som prestal kupovať, lebo som sa sklamal, keď som ich kúpil a boli zoxidované, ale možno bol problém v skladovaní konkrétneho obchodu, v tých z Lidla sa mi to ešte nestalo.



214

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Kupujem aj tie lídlove, ale iba do chleba, musím sa pozrieť, odkiaľ ich vlastne berú. Ja si vždy tie semiačka vizuálne skontrolujem, keď sú také staršie, zožltnuté, to človek už vidí na pohľad.



215

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Ale inak čo je zaujímavé, že aj tie zožltnuté slnečnicové semiačka mi naklíčili! Ten proces namočenia ich ako keby nejak zregeneruje a oni "ožijú", možno sa nejak "samoopravia":), lebo naklíčené už chutili ok a vôbec nie zoxidovane. Slnečnica má super klíčivosť. Keby to tak fungovalo s človekom big_smile.

Aj s mandľami som to skúšala, nechala som ich v chladničke namočené tri dni a úplne ožili, pekne napučili a zo žltých sa stali bielučké.

aj keď mám napr. staršie strukoviny a viem, že budú tvrdé, tak si ich dám naklíčiť a potom uvarím.

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-25 20:01:49)



216

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

bludicka napísal(a):

Ale inak čo je zaujímavé, že aj tie zožltnuté slnečnicové semiačka mi naklíčili! Ten proces namočenia ich ako keby nejak zregeneruje a oni "ožijú", možno sa nejak "samoopravia":), lebo naklíčené už chutili ok a vôbec nie zoxidovane. Slnečnica má super klíčivosť. Keby to tak fungovalo s človekom big_smile.

Aj s mandľami som to skúšala, nechala som ich v chladničke namočené tri dni a úplne ožili, pekne napučili a zo žltých sa stali bielučké.

aj keď mám napr. staršie strukoviny a viem, že budú tvrdé, tak si ich dám naklíčiť a potom uvarím.

ja si mandle davam len na 4-6 a hned su ine take napucane a zilnate pekne smile
len s orechami a semiackami si davam pozor kvoli omega 6 .
a o lanovych stale citam raz taky nazor raz taky ze fytoestrogeny niesu zle to pisal RNG ze z tych lanovych su velmi malo ucinne .
takze zatial na omega3 len chia a konopne semienka + ryby smile



217

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

bludicka napísal(a):

Ale inak čo je zaujímavé, že aj tie zožltnuté slnečnicové semiačka mi naklíčili! Ten proces namočenia ich ako keby nejak zregeneruje a oni "ožijú", možno sa nejak "samoopravia":), lebo naklíčené už chutili ok a vôbec nie zoxidovane. Slnečnica má super klíčivosť. Keby to tak fungovalo s človekom big_smile.

Aj s mandľami som to skúšala, nechala som ich v chladničke namočené tri dni a úplne ožili, pekne napučili a zo žltých sa stali bielučké.

aj keď mám napr. staršie strukoviny a viem, že budú tvrdé, tak si ich dám naklíčiť a potom uvarím.

To je zaujímavé, možno to bude tým, že oxidácia nezničí cele semiačko, len poškodí tuk. Hovorí sa, že zlá zelina nevyhynie, tu platí, že asi ani tá dobrá smile



218

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Pri raste semoiacok sa v nich vytvaraju rozne obranne latky tj aj antioxidanty. Vid napr ovos a mladu ovsennu travu, jacmennu travu raznu travu a podobne.



219

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

rng co je pravda natom ze olivovy olej by sa nemal pouzivat do teplej kuchyne ?
napriklad ked si robim volske oko davam olivovy olej , preco je to zle ? prepali sa alebo ako to je ? som myslel ze to plati len ked sa vypraza a tak lebo nemyslim ze za tu dobu sa olej prepali alebo co ...



220

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Ked nepresiahnes dymny bod pri peceni, tak sa neprepali.
Co sa tyka olivoveho oleja, ma rozny dymny bod podla spracovania. Rafinovany, tj cisteny parou znesie znacne teploty
https://en.wikipedia.org/wiki/Smoke_point
Vajce sa zacina zrazat od teploty 90 stupnov celzia, tj nie je ziadny dovod na prepalenie olivoveho, oleja pri peceni vajec.



221

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

RNG napísal(a):

Ked nepresiahnes dymny bod pri peceni, tak sa neprepali.
Co sa tyka olivoveho oleja, ma rozny dymny bod podla spracovania. Rafinovany, tj cisteny parou znesie znacne teploty
https://en.wikipedia.org/wiki/Smoke_point
Vajce sa zacina zrazat od teploty 90 stupnov celzia, tj nie je ziadny dovod na prepalenie olivoveho, oleja pri peceni vajec.

ale panvica ma viacej ako 90stupnov nie ? ved to ma podla mna aj 150+ .



222

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Mozes ju drzat na teplote nizsej, nez 150 stupnv, aby ti olej nedymil



223

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

RNG , MCT tuky z kokosoveho oleja sa absorbuju uz v zaludku som cital takze MCT nepotrebuje zlc na travenie , vraj je to rychli zroj energie ako glukoza , je to tak ?



224

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Presne tak. Kokosak sa vie absorbovat aj cez kozu



225

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

RNG napísal(a):

Presne tak. Kokosak sa vie absorbovat aj cez kozu

Super tak urciteho zaradim vo vecsom mnozstve kedze mi zltnu oci z vela tukov .
A aj s inym jedlom sa kokosak absorbuje v zlaudku napr ked si ho dam s masom . alebo zemiakmi .



226

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

.Oci nezltnu z tukov, ale zo zlci.



227

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

RNG napísal(a):

.Oci nezltnu z tukov, ale zo zlci.

No ale automaticky viacej tukov = viacej vylucenej zlce



228

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

ZlatyStaf. napísal(a):
RNG napísal(a):

.Oci nezltnu z tukov, ale zo zlci.

No ale automaticky viacej tukov = viacej vylucenej zlce

Ale zlknutie oci znamena, ze sa zlc dostava tam kde nema, da sa predpokladat, ze v ociach by nemala byt smile Byva to prejav zablokovanych zlcovych ciest, co je dost nebezpecny stav, takze riesenie by, podla mna bolo cistit zlcove cesty, pripadne ist aj na vysetrenie, zistit kde to mas upchate zlcovymi kamenmi.



229

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Trixter napísal(a):
ZlatyStaf. napísal(a):
RNG napísal(a):

.Oci nezltnu z tukov, ale zo zlci.

No ale automaticky viacej tukov = viacej vylucenej zlce

Ale zlknutie oci znamena, ze sa zlc dostava tam kde nema, da sa predpokladat, ze v ociach by nemala byt smile Byva to prejav zablokovanych zlcovych ciest, co je dost nebezpecny stav, takze riesenie by, podla mna bolo cistit zlcove cesty, pripadne ist aj na vysetrenie, zistit kde to mas upchate zlcovymi kamenmi.

Zlcove kamene nemam , mam Gilbertov syndrom je to vrodene chyba mi enzym na "stiebenie" bilirubinu ktory sa nachadza v zlci , takze cim viacej tukov jem tym viacej zlce sa vyluci a tym viacej je v nej bilirubinu a tym viacej sa mi ho nenastiepi smile
Sylimarin berem aj som ho uz vela krat bral .



230

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

ZlatyStaf. napísal(a):

Zlcove kamene nemam , mam Gilbertov syndrom je to vrodene chyba mi enzym na "stiebenie" bilirubinu ktory sa nachadza v zlci , takze cim viacej tukov jem tym viacej zlce sa vyluci a tym viacej je v nej bilirubinu a tym viacej sa mi ho nenastiepi smile
Sylimarin berem aj som ho uz vela krat bral .

Ok, tak potom len doplnat ten enzym a bude to fajn, alebo aj trochu obmedzit tuky, lebo naco to silit, nie?



231

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Trixter napísal(a):
ZlatyStaf. napísal(a):

Zlcove kamene nemam , mam Gilbertov syndrom je to vrodene chyba mi enzym na "stiebenie" bilirubinu ktory sa nachadza v zlci , takze cim viacej tukov jem tym viacej zlce sa vyluci a tym viacej je v nej bilirubinu a tym viacej sa mi ho nenastiepi smile
Sylimarin berem aj som ho uz vela krat bral .

Ok, tak potom len doplnat ten enzym a bude to fajn, alebo aj trochu obmedzit tuky, lebo naco to silit, nie?

No ten enzym sa doplnat bohuzial neda sad
No som sportovec takze je dila prijmat energiu z cukrov alebo z tukov a tuky su premna zdravsie ak ich telo prijme, cukor teda sacharidy si myslim ze maju zapricinu vela chorob



232

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

ZlatyStaf. napísal(a):

No ten enzym sa doplnat bohuzial neda sad
No som sportovec takze je dila prijmat energiu z cukrov alebo z tukov a tuky su premna zdravsie ak ich telo prijme, cukor teda sacharidy si myslim ze maju zapricinu vela chorob

A ako sa citis z pohladu energie po tukoch, je to lepsie nez po sacharidoch?



233

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Trixter napísal(a):
ZlatyStaf. napísal(a):

No ten enzym sa doplnat bohuzial neda sad
No som sportovec takze je dila prijmat energiu z cukrov alebo z tukov a tuky su premna zdravsie ak ich telo prijme, cukor teda sacharidy si myslim ze maju zapricinu vela chorob

A ako sa citis z pohladu energie po tukoch, je to lepsie nez po sacharidoch?

neviem este len s nimi zacinam , ale uz som raz na nich bol lenze v tedy som sacharidy vysadil uplne co bola hlupost teraz si ich necham trosku kedze ich potrebujem .

ide len oto ze sa po tukoch citim unaveny a to zistujem ze preco , teraz prve dni



234

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

Nie je tuk ako tuk. Stredne dlhe retazce, ako kokosak sa vstrebavaju aj na vyrobu energie v tele, nie len tepla. A nepotrebuje to zlc na stravenie.

Naposledy upravil: RNG (2015-12-09 18:12:11)



235

Re: Kokosový a palmový olej (RNG):

ie je tuk ako tuk. Stredne dlhe retazce, ako kokosak sa vstrebavaju aj na vyrobu energie v tele, nie len tepla. A nepotrebuje to zlc na stravenie.