201

Re: enzymi

ok, takze sa drzim toho, ze ked to zmeni farbu, je zle. Vyzera to, ze by malo byt vsetko ok, vsetko ma povodnu farbu aj vonu. Tak mam skodu len na enzymoch



202

Re: enzymi

Styane sa. ja som raz musel vyhodit pol flase stress B, lebo sa v ostrozltych kapsuliach objavili velke cierne flaky. kedze vitaminy B sa vyrabaju najma z kvasnic, zrejme tam to "kvasenie" a plesne po navlhnuti pokracovali.



203

Re: enzymi

RNG,

mám trochu chaos ako užívať serapeptazu?  Niekde sa píše ráno na lačno 2, 3 tabletky. Niekde 3 x 2??
Ako teda?  Myslím tým 120 000 IU?

Ďakujem



204

Re: enzymi

3 x 120 000 je dost, aspon tak to tum radim podla mojich lekarskych zdrojov.
Kedze je serrapaptaza dnes entericky ochranena, nie je natolko  dolezite ju brat na prazdny zaludok, kedze sa rozpusti az v crevach. Ale mozno je v crevach lepsie absorbovatelna, ked sa jej tam cast neminie na bielkoviny v jedle, to je mozne.



205

Re: enzymi

Zdravím,
chcel by som sa spýtať, mám kúpený tento enzým:
http://www.iherb.com/Twinlab-Pancreatin … sules/2385
Je vhodný na odmorenie, prípadne aké dávkovanie a kedy?
Ďakujem



206

Re: enzymi

Podľa mňa nie, pretože nemajú povrchovú ochranu proti žalúdočnej kyseline, takže sa rozloží už v žalúdku, natrávi potravu a nestihne sa dostať do krvi. Snáď ak by si si úplne zneutralizoval žalúdok kalinátom. Ale RNG ti k tomu dá najmúdrejšie info.



207

Re: enzymi

Na travenie treba pouzit enzymy nechranene, nespotrebovana cast Z nich sa moze absorbovat aj do krvi a cistit telo.
Ale na cistenie tela je ovela ucinnejsia forma enzymov, pokryta entericky, tj ochranena voci zaludocnym kyselinam. Pozri napr na
http://www.iherb.com/Country-Life-Glute … l&ic=2
alebo na
http://www.iherb.com/Solgar-Pancreatin- … l&ic=1



208

Re: enzymi

ďakujem za odpoveď...



209

Re: enzymi

OK



210

Re: enzymi

RNG,

neporadíte mi entericky pokrytý pankreatin?
ten od Solgaru dlhofdobo nemajú na IHerb?
aj dávkovanie na čistenie?

Ďakujem



211

Re: enzymi

Pozri na zhruba polovicu tak silny
http://www.iherb.com/Country-Life-Glute … l&ic=2
kde odporucena davka je 2 x 4
Ak objednavas zo Swansonvitamins, tam maju lacnejsiu verziu na obsah pancreatinu
http://www.swansonvitamins.com/swanson- … x-300-tabs kde davka na intenzivne cistenie je 2 x 4 tablety



212

Re: enzymi

RNG,

ďakujem za odpoveď, takže tohto pancreatinu:

http://www.iherb.com/Country-Life-Glute … l&ic=2

na čistenie 2 x 4 ???

Ď



213

Re: enzymi

Ano, to je davka ekvivalent 2 x 6 gramov pancreatinu, tj intenzivne cistenie tela



214

Re: enzymi

Ahojte aj mne došiel ten zp swansonu mozem ho teda aj po jedle užívať ? Mam len cistu ale aj tak sa chcem poistit tu vyššiu davku ako dlho stačí mi 2x4 tak tri tyzne apotom pllovicu? A manžel pracuje s naftou chcem ho odmorit ale ci si da 4 tablety neviem ked mu supnem aspoň 2x2 bude to účinné dakujem pekučko



215

Re: enzymi

Aj menej je lepsie ako nic, hoci menej odmoruje pomalsie.



216

Re: enzymi

A na lačno či po jedle ?



217

Re: enzymi

Entericke mozes brat aj s jedlom, entericky nechranene len na prazdny zaludok hodinu pred jedlom.Entericky ochranene su aj ucinnejsie cistiace, lebo sa neznicia zaludocnymi kyselinami



218

Re: enzymi

RNG prosim ta z coho su tieto enzymy- pancreatinum, proteasum, amylasum, lipasum, chymotriptisum, tryptisuis, rutosidum, bromelain a papain je z ananasu a papai, ale ostatok je tiez vytazok z ovocia alebo zo zvierat?
A dieta 5 rocne ktore z tychto enzymov potrebuje, mam syna opakovane choreho dr nam poradil wobenzym ale ja chcem nieco z Iherb objednat, lebo wobenzym je slaby. DAkujem

Naposledy upravil: andula (2015-04-28 18:57:44)



219

Re: enzymi

Pancreatin obsahuje zmes roznych enzymov, tj enzymy na bielkovony(protease)ktorych cast su trypsin a chymotrypsin, tiez enzymy na sacharidy(amylase) a tuky(lipase)
Je to enzym zvieraci a taky isty zhruba vylucuje aj nas vlastny pancreas.
Inych enzymov je hromada, z papaje je papain, z ananasu je bromalain, obidva su ucinne na bielkoviny(tj su to vlastne proteolyticke enzymy),
su aj enzymy napr z fig, z Kiwi, z cvikle, tiez rozne fungalne a bakterialne
Wobenzyme je jediny schvaleny medickou komunitou, co sa vobec nevyzna do doplnkov.
Ale rozne enzymaticke doplnky su modernejsie a ovela silnejsie a lacnejsie , nez vyse 45 rokov stary wobenzyme.
Pozri napr na
http://www.iherb.com/Now-Foods-Pancreat … l&ic=3 , kde mas v kazdej kapsuli 10 krat tolko pancreatinu, nez v starom wobenzyme.



220

Re: enzymi

A mozem dat konkretne tento vyrobok co odporucas 5 rocnemu dietatu? Alebo by si nieco ine vybral a chyba tu ten Bromelain a papain. Ja to chcem nasadit synovi kvoli velkej chorobnosti, nas doktor nam to odporucil ze sa synovi znizi chorobnost, aj ked neviem ako tomu pomozu enzymy.

Naposledy upravil: andula (2015-04-30 09:24:09)



221

Re: enzymi

Cistejsie telo lepsie pracuje tj aj sa lepsie brani.
Nedostatok kyselin a enzymov znizuje absorbciu zivin a tak mas oslabenu obranu tela.
Aj 5 rocne dieta ma vyrobu enzymov v pankrease, takze doplnok pancreatinu mu moze pomoct lepsie travit, a aj pri ociste zamoreneho tela.



222

Re: enzymi

Rng prosim ta nevies co spusti alergiu u cloveka, moj muz teraz v 40 rokoch dostal alergiu, moj otec v 55 rokoch, co sa to deje ze kazdy druhy clovek ma teraz alergiu, da sa nejak zabranit tomu,aby sa spustila, ide o autoimunitne ochorenie...ved kedysi toho nebolo tolko.
A este sa spytam ked nie su entericky pokryte tabletky tak sa maju uzivat s jedlom a entericky pokryte mozem bez jedla,ci ako to ma byt. Dakujem:):) za rady



223

Re: enzymi

Alergie su reakcie tela na zamorenie, co mozu byt rozne latky, vcitane nestravenyhy potravin. Vekom cloveku ubuda kyselin aj enzymov, tj alergie su coraz castejsie.
Entericky pokryte enzymy sa minu na potraviny nemej, ako nechranene, takze sa z nich viac dostane do krvi na cistenie tela.Aj kyseliny ich znicia podstatne menej.
Ale na pomoc traveniu treba pouzivat s jedlom najma nechranene enzymy, lebo traviaci proces zacina uz v ustach a v zaludku sa odohra jeho podstatna cast.



224

Re: enzymi

Dobre Rng, takze co mozem robit aby som alergie nedostala, uzivat enzymy? To je cele? A ako dlho ich treba brat v roku?
A su entericky pokryte tabletky v poriadku, nepouzivaju sa pri vyrobe latky co telo nestravi?
A este mi nie je jasne uzivanie lieciv ktore NIE su entericky pokryte, odporucas ich na lacny zaludok, ale ved ked nie su entericke tak ich kyseliny v zaludku znicia,nie?
Ja som to vzdy uzivala s jedlom... a entericky pokryte hoc jako lebo maju ochranu. Robim to zle? Dik:):)



225

Re: enzymi

Enzymi sa spotrebuju s kazdym jedlom, tj treba ich brat s kazdym jedlom. Sice nas pankreas ich stale vylucuje, ale nemusis mat v nich vsetky potrebne zlozky. Na svet napr vyse 68% dospelych ludi nema zlozku laktazu, tj nevedia spracovat mliecny cukor. Ale ked ju zoberies s mliekom, tak nemas so strvenim toho mlieka vtedy problem.Ale to nic "nevylieci", len v tom momente doplni.
Zaludocmne kyseliny znicia vselico, ale nie vsetko. Napr enzymi s papaje a ananasu(bromelain) kyseliny neznicia. Ale enzym pancreatin(zmes roznych enzymov) sa kyselinami znacne znici a tiez spotrebuje aj na jedlo v zaludku, pre to ked si chces cistit telo, tak musi byt pancreatin ochraneny entericky, tj rozpusti sa az v crevach a nie zaludku.



226

Re: enzymi

Ahoj. RNG uz som si pozerala co odporucas na pamat, kedze uz mam po 30tke a dala som sa na studium jazykov,potrebujem pomoct so zapamatanim si uciva a hlavne aby som sa rychlo ucila. Pozerala som tento produkt http://www.iherb.com/FutureBiotics-Thin … &ic=31 ALE nema DMAE co odporucas. Potom tieto http://www.iherb.com/Natrol-Memory-Comp … l&ic=4 tiez naobsahuje DMAE alebo tento http://www.iherb.com/Natrol-BrainSpeed- … l&ic=9 ma DMAE, ale chyba mu huperzine a ginko... oba tie produkty od Natrol su teblety, ja tablety nerada,keby to bolo v nejakych veggie caps, ale co uz... ma zmysel niektory z tychto produktov kupit, alebo skombinovat ich, pripadne mi prosim ta daj iny tip. Dakujem smile



227

Re: enzymi

Kazdy z nich je dobry, co tebe najlepsie zaberie mozes zistit len skusenim.
Na mna osobne pracovalo toto najlepsie
http://www.swansonvitamins.com/swanson- … ex-60-caps
2 denne ma urychlilo znacne.
Samozrejme beriem aj vitamin C vo vyssich davkach aj extrakt z hroznovych semien/grape seed extract, davka 200 mg PAC. a lecitin vo vyssich davkach zena dava do polievok



228

Re: enzymi

RNG,

nevedel by ste mi odporučiť kvalitné betablukany na podporu imunity z IHerb? Samozrejme za dobrú cenu?

Ďakujem



229

Re: enzymi

Bezne odporucam tieto
http://www.iherb.com/Now-Foods-Beta-Glu … &ic=12
ale zda sa ze z nich momentalne vybehli, tj mozem ti odporucit len ine, pozri na
http://www.iherb.com/Now-Foods-Beta-1-3 … &ic=10
alebo
http://www.swansonvitamins.com/swanson- … mg-60-caps
Swanson ma dnes nizsie postovne, ako pred par mesiacmi, takze prichadza do uvahy objednavat aj od neho.



230

Re: enzymi

neviem ci sa na to uz niekto pytal,ale teraz som toto nasla http://www.hoogle.sk/Natto-serra-90-kaps-d964.htm
co si o tom myslis? alebo je lepsie kupovat to zvlast?



231

Re: enzymi

Ja to kupujem zvlast, ale kombinacia nie je zly napad, az na tu nemoznu cenu.
Inac ja beriem az 6000 FU nattokinazy, 2 x denne,
a casto az 3 x 120 000 serrapeptazy.
Lebo mam v nohach zapchatych hromadu cievok ako cukrovkar a tak pre prevenciu trombov alebo diabetickych vredov/bervove vredymusim brat tych enzymov preventivne  viac.



232

Re: enzymi

RNG,

ako sa berie na čistenie tento pancreatin od Swansonu

http://www.swansonvitamins.com/swanson- … x-300-tabs

Ďakujem



233

Re: enzymi

na intenzivne cistenie az 2 x 4, s cimkolvek.

Naposledy upravil: RNG (2015-06-14 00:02:29)



234

Re: enzymi

Chcem sa opytat, ze kolko gramov zeleniny a kolko gramov strukoviny dokaze stravit 1 cps. enzymov Jarro zymes plus ked je tam napisane 750 AGS units 25 mg? Aspon priblizne. smile



235

Re: enzymi

Neviem presne obsah tych pre nas nestravitelnych cukrov v zeleninach a strukovinach, ale 2 kapsule mi z vlastnej skusenosti pomohli  proti vetrom pri hromade zelenin a fazule.



236

Re: enzymi

Ako zistim, ze som uzila malo enzymov?
Jarro plus maju stravit 55 g proteazy tzn., ze je to 55 g bielkoviny v mase alebo 55 g vareneho alebo suroveho masa?



237

Re: enzymi

teoreticky pri 100% ucinnosti, tj pri dostatku kyselin a pepsinu by ti to malo stravit 55 gramov bielkovin. Samozrejme ucinnost nikdy nie je 100% takze ja osobne beriem s jedlom 2 az 3 take kapsule.
Ked sa ti bielkoviny nerozlozili a neabsorbovali, dostavaju sa do criev kde hniju a plyny vyvinute pri tom zapachaju. Kvasne plyny su povacsine CO2 a metan, ktore nezapachaju.



238

Re: enzymi

Ahoj RNG dnes synovi alergolog robil rengen dutin a ma tam cystu neviem kde presne a ci to je vobec cysta ale povedal tak asi je dam mu teda pancreatin od swanson 2x2 ale neviem co ktomu ci mozem preventivne graviolu este mu napisal helicit kvoli refluxu ale on sa mi nestažuje žeby ho palila zaha len bol teraz častejšie chory ale citralom a oreganom mu to vzdy rychlo prršlo.Neviem teraz čo s tym s cystou idem ku krčnemu iked mi je jasne že s tym nič neurobi.A ešte som mu začala jod 2kvapky zo selenom vit c uživs stale. Dskujem za odpoved velka vdaka



239

Re: enzymi

Helicid zabrani tvoreniu kyselin co je dobra hovadina, lebo bez kyselin nie je ani poriadne travenie, ani obrana tela pred prienikom roznycy skodlivych mikrobov do tela.
Nuz ale lekari si zo skol na toto vedeni....
Odstranenie roznych nefunkcnych tkaniv v tele robia najma biele krvinky pomocou enzymov, tj extra enzymy, najma entericky pokryty pancreatin  a serrapeptaza a doplnky jodu a selenu v tom mozu podstatne pomoct.



240

Re: enzymi

Dobre vsetko budem davat a ten helicit mu nebudem a myslite že chlapec v jeho veku može mať aj z hormonmy problem možem mu aspom raz denne dať  yam rot alebo dim či stači selen a jod dakujem



241

Re: enzymi

Pochybujem ze je to hormonalny problem u chlapca,  skor nasledok nejakej infekcie, dlhodobej, kde sa vytvorilo hromadu toxinov a telo si na ne vytvorilo smetny kos=cystu. A teda enzymativcke cistenie plus jod a selen by mali pomoct tie "smeti" odstranit .



242

Re: enzymi

No veru od jsnuara nebolo tyždna že by nemal neaky virus tak teda mu dam to som vam velmi vdačna sni si neviete predstaviť ako ma upokojite vašou odpovedou nech Vam Pan Boh da zdravia aby ste nam tu pomahali smile dakujeme



243

Re: enzymi

Nuz deti, ktore chodia do skoliek a skol, kde sa zdrzuju v uzavretych priestoroch slabo vetranych  si vzajomne davaju najma formou kvapockovej infekcie rozne nakazy, nielen virusove, ale aj bakterialne, mykoplazmicke a podobne, tj vsetky, co sa daju prenast vzduchom.
Preto odporucam drzat doma najmenej citricidal , ktoreho roztok potlaca infekcie v prinosnych dutinach, odhlienovace ako NAC a oreganovy olej v kapsuliach, pripadne aj ine antimikroboalne vcitane antiviralnych (chaparal  monolaurin, colostrum)
A samozrejme, urzovat dobru probioticku floru doplnanim mikrovlaknin a probiotik, lebo tieto su nasa najlepsia obrana proti roznym skodlivym mikrobom.

Naposledy upravil: RNG (2015-06-17 23:28:27)



244

Re: enzymi

Ano toto vsetko mam len ten charapal musim doplnit dakujem



245

Re: enzymi

Ja chaparal neodporucam pouzivat pravidelne, len pri viralnych utokoch. Na pravidelne pouzivanie odporucam samozrejme vitamin C , zinok a selen, monolautim a colostrum.



246

Re: enzymi

RNG napísal(a):

Pankreaticke enzymi sa dost znacne nicia zaludocnumi kyselinami, preto je dobre si objednat znacku, co je ochranena enterickou kapsulou alebo enterickou upravou. Pokial neboli na trhu, vzdy som si tesne pred zobranim pancreatinu neutralizoval zaludok. Teda ked som ich bral nalacno na cistenie tela.
Niektore cukry sa priamo vedia absorbovat, bez pouzitia enzymov

1. Rng zaujma ma , neentericky pankreatin ked sa bere pocas alkalizacie rano s kalinam tak sa dostava do criev , ma take iste vyuzitie ako keby si dam entericky rano pri alkalizacii , alebo toho enterickeho sa tam dostane viacej .

2. Ako je to u serrapeptazy , kde sa vyuziva tiez v crevach tipujem ked byva entericky pokrita , keby ju berem rano nalacno tiez s alkalizaciou kalinam dostane sa mi do criev lepsie ako keby si ju dam po jedle ? Lebo som v tom ze entericke potrebuje kyseliny aby sa dostali do criev , ale v 2011 roku si pisal ze enzimy beries rano nalacno s alkalizaciou spolu .

3.A moze sa bromelin vyrovnat pankreatinu ? ci lepsie stiepi bielkoviny pankreatin ako bromelin ? Pisal si ze Bromelin sa nenici kyselinami tak ako pankreatin , co to znamena ze ho prezije vecsia cast a tym padom vecsia cast ide do criev ?

4. kolko bromelinu treba denne ? alebo 3000gdu s kazdy jedlom alebo staci dajme tomu 2x za den kedze sa nenici tak kyselinami mozno v tele ostane dlhsie nie ?

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-07-06 13:03:05)



247

Re: enzymi

1. teoreticky v praznom zaludku alkalizovanom sa pancreatin , nechraneny, neznici a tak sa dostane do criev , kde sa vstreba na cistenie tela
2 serrapaptaza je entericky pokryta alebo specialne upravena, aby sa rozpustila az v crevach. Je to proteolyticky/bielkovinny enzym a prilis drahy, aby si ho pouzival na travenie miesto pancreatinu.
3. Bromelain je jeden typ bielkovinneho enzymu, roszklada len urcite bielkoviny, pancreatin obsahuje hromadu roznych zloziek. Bromelain a papain su enzymi co sa velmi malo nicia kyselinami, tj ked sa nespotrebuju na jedlo, tak sa dostanu do criev , kde maju znacnu sancu sa absorbovat do krvi a cistit telo od bielkovinnych zhlukov a neziaducixh tkanin.
4. kedze kazdy enzym pracuje trochu inac, tak sa k pancreatinu casto prodavaju ine enzymy, vcitane brmelainu a papainu. Ine zeleninove, fungalne a bakterialne enzymy obvykle prichadzaju alebo samostatne alebo vo tzv vegetarianskych enzymatickych doplnkoch.



248

Re: enzymi

RNG napísal(a):

1. teoreticky v praznom zaludku alkalizovanom sa pancreatin , nechraneny, neznici a tak sa dostane do criev , kde sa vstreba na cistenie tela
2 serrapaptaza je entericky pokryta alebo specialne upravena, aby sa rozpustila az v crevach. Je to proteolyticky/bielkovinny enzym a prilis drahy, aby si ho pouzival na travenie miesto pancreatinu.
3. Bromelain je jeden typ bielkovinneho enzymu, roszklada len urcite bielkoviny, pancreatin obsahuje hromadu roznych zloziek. Bromelain a papain su enzymi co sa velmi malo nicia kyselinami, tj ked sa nespotrebuju na jedlo, tak sa dostanu do criev , kde maju znacnu sancu sa absorbovat do krvi a cistit telo od bielkovinnych zhlukov a neziaducixh tkanin.
4. kedze kazdy enzym pracuje trochu inac, tak sa k pancreatinu casto prodavaju ine enzymy, vcitane brmelainu a papainu. Ine zeleninove, fungalne a bakterialne enzymy obvykle prichadzaju alebo samostatne alebo vo tzv vegetarianskych enzymatickych doplnkoch.

Dakujem a co hovoris na tento ?
http://www.iherb.com/Now-Foods-Digest-U … l&ic=5
Naco vsetko je dobry ? a kolko je tam pankraetinu bromalinu a papainu ? lebo nejake divne jednotky su tam pisane a tie este nepoznam , videl som ze si pisal v jednom prispevku ze je velmi dobry ale drahy .

Este ma zaujma ako je to s probiotikami ktore su odolne kyselinam tie co odporucas , mozem ich brat spolu s Kalinatom ?



249

Re: enzymi

Nuz aktivita roznycy enzymov sa mera casto roznymi sposobami, takze je hromada roznych jednotiek na ne, co vyrovcovia znacne zneuzivaju na pomylenie zakaznikov. Pozrinapr na
Amylase  1PH Eur= 1 BP u = 1 FIP = 4.15 USP
Lipase     1PH Eur=1 BP u =  1 FIP = 1 USP Tu jw okolo toho vviac,
http://rnblog.rockwellnutrition.com/enz … asurement/
ale zialbohu nie vsetko. Niektore premeny su fyzicky nemozne, kedze metody merania  nie su kompatabilne

Na proteazu nie su priamo tabulky premeny, lebo sa jej aktivita definuje u jednych ako volna(BP), a druhych ako sucet volnej a viazanej(ostatne) Uvedeny enzym je vegetariansky, tj vyrobeny z roznych fungalnych , rastlinnych a bakterialnych zdrojov, nie je vseobecne extra silny ale je vhodny na rozne specificke  cistenia tela. Samozrejme neobsahuje pancreatin, lebo ten je zo zivocisnych zdrojov, tj nevhodny pre vegetarianov.
Ja obcas taketo pouzuzivam na striedacku s pancreatinom.



250

Re: enzymi

RNG,

chcem sa opýtať na enzymy.

Okrem klasického pankreatinu a entericky pokrytého by ste mi odporučil aké enzýmy ?
napr. BioCore  ....alebo iné.

Ď