1

Téma: enzymi

Mozem sa ta rng prosim ta spytat nevies mi nahodou poradit jednu vec?Bol som na meranie zvyskov zo stolice mal som tam negativnu stolicu na svalove vlakna a na tuky,neprritomny trypsin.Dalej mam dost hlienov co ma napinaju.Na nete som sa dozvedel ze to moze byt cysticka fibroza lebo tie hliene mam od malicka.Ale este som sa dozvedel ze chory na cf musia uzivat enzymi s lipazou min od 150000 do 400000 dennu davku aby ziskali dostatocnu vyuzitelnost z tukov.To este teoreticky chapem ale nechapem jednu vec pankreas produkuje kolipazu ktora je na aktivaciu lipazy lenze kolipazu musi aktivovat enzym trypsin cize ja asi zbytocne budem zrat lipazu aj milion U ked nemam trypsin?Chapes ma co tym myslim?Ako mam zacat pri tomto?Mam brat trypsin a po nom hned lipazu?Dakujem za odpoved



2

Re: enzymi

Neviem, o, akych jednotkach tam hovoris pri lipaze.
Samozrejmem ze enzymi pracuju "ruka v ruke",, lebo jedlo sa sklada zo vselicoho a casto su napr tuky skryte pod bielkovinami a podobne
Jednotky na lipazu FIP su rovnake ako USP a 1000 jednotiek USP rozlozi 1 gram tukov zhruba. Takze nechapem tie vysoke uvedene hodnoty, predsa nejes od 150 do 400 gramov tuku!!!!
Negativny na tuky v stolici znamena ze ich telo absorbovalo, tj nemozes mat nedostatok lipazy, inac by si mal stolicu mastnu.
Cysticka fibroza je velmi lahko diagnozovatelna, nelamal by som si na tom hlavu a isiel na scaner alebo ultrazvuk, ked mam na to podozrenie.
Inac na vsetky cysty tj aj cf pomaha brat silne enzymi, tj nie len lipazu ale vsetky proteazy a ine.
Hlieny sa vytvaraju ako telesna obrana proti roznym mikrobioalnym utokom, tj nepozeraj na ne ako skodlive.
Niekedy vytvara telo extra hlieny ako dosledok roznych potravinovych intolerancii

Proti mikrobom su antimikrobialne latky, najma oreganovy olej ma co docinenia s hlienami a odhlienenim, tiez NAC a rozne adaptogeny, najma cordyceps,
na potravinove alergie sa alebo vyhnes potravinam, co to sposobuju, alebo pomozes telu extra enzymami tie latky stravit.

Dobry silny enzym(zmes ) je napr Jarro-zymes plus  alebo Digest platinum od firmy NOW. Niekto potrebuje aj extra kyseliny, najma ked mas nafukovanie v zaludku a palu.



3

Re: enzymi

http://www.zdravie.sk/sz/lieky/showspc/ … i-spc.html



4

Re: enzymi

Prepac ja som sa pomylil.V stolici mam: Tuky pozitivne
                                                              Svalove vlakna pozitivne
                                                              Sacharidy negativne
                                                              Trypsin nepritomny
A stolicu mam dost mastnu aj farba je taka bledsia a tieto vysledky su jedine ktore mi davaju daky zmysel.Keby si to nedam spravit sukromne tsk by som nevedel vobec nic a najviac ma zaraza to ze lekari aj ked vydia tie vysledky kaslu na to sad

Naposledy upravil: Rudinko (2010-12-06 12:53:03)



5

Re: enzymi

Nuz ked mas problemy s travenim tukov a dokonca bielkovin(svalove vlakna ???, rozpad criev???), definitivne si musis napravit travenie enzymami (lipazy, proteazy)
Trypsin je jedna z moznych proteaz dnes je ich plno rastlinnych a fungalnych v enzymatickych zmesiach, tj nielen zivocisne pankeatiny ktore sa skladaju z amylaz,lipaz ,trypsinu a chymotrypsinu=proteazy..

Na ten uvedeny vyrobok sa neviem vyjadriit, je to farmaceuticky produkt s plno eckami(13 ronych plus zelatina, vcitane talcum(mastenec), ktory rozhodne neodporucam), ale tam by nebol velky problem, len neviem aky je silny, lebo uvadzaju tam nejake jednotky bez urcenia o co sa vlastne jedna. Nie je to nic zvlastne, v tomto poli sa uvadza tolko roznych jednotiek, ze by sa clovek z toho zblaznil.
Opravujem, zvedavost mi nedala, aby som sa pozrel, na ten Panzytrat 25000 a zistil som, ze je to velmi slaby prostriedok, len o trochu silnejsi, ako stary Wobenzyme
http://www.docsimon.com/article/panzytrat-25-000-cps-50
tj obsahuje vlastne len 273 az 330 mg pancreatinu, nic viac nuz ja poznam enzymaticke doplnky s obsahmi vyse 2000 mg pancreatinu na kapsulu, bez tych roznych e-ciek
Pozri napr na tento
http://www.iherb.com/Now-Foods-Pancreat … s/716?at=0
ktory obsahuje 2000 mg pancreatinu v jednej kapsuli
alebo trosku slabsie, ale entericky pokryte tabletky(tabletovacie e-cka, ale nie talcum ani titanium dioxide)
http://www.iherb.com/Country-Life-Super … /1718?at=0
Tam mas na 4 tabletky ekvivalent 5600 mg pancreatinu s obsahom 11 000 USP jednotiek lipazy
Tj ovela silnejsie enzymy, za zlomok ceny a bez skodlivych eciek, ktore farmacia s kludom pouziva, hoci uz davnejsie spajali talcum s rakovinami a titanovu belobu so zamorenim tela.
http://www.buzzle.com/articles/talcum-p … ancer.html

Doplnkovy priemysel je ovela citlivejsi na moznu skodlivost e-ciek, lebo kriteria na doplnky su absolutna neskodnost, co samozrejme neplati na farmaceutika. Preto doplnkari vyberu okamzite akekolvek latky z doplnkov, na ktore padol co len tien podozrenia, dobrovolne.



6

Re: enzymi

Dakujem ti za super enzymi smile Vcera som hladal daco silne ale nic moc som nenasiel.Hej ono su to problemy asi s tymi tukmi lebo vzdy ked si dam napr.hamburger tak za par minut mam totalne skleslu naladu,unavu atd...Dlho som nechapal preco to je.Ale teraz mi to uz zapada hned si objednam tento tyzden tie enzymi kde je lipaza 11000 Usp a skusim to s tym mozno ze sa vsetko vrati do normalu a zas zacnem priberat.Akurat mi stale nie je jasne ta spojitost trypsinu s tym.Lebo nasiel som vazne vela informacii ze trypsin aktivuje plno dalsich enzymov.Ako sa da zistit ci sa mi tvori?Alebo popripade ako zistim ze ci ho aktivuje ta enterokineza?Nie som si isty ale mohlo by to byt tak ze aj ked budem brat pripravok co obsahuje trypsin ale asi to musi potom aktivovat ta enterokineza?Dost som v tom vsetkom zmeteny.Lebo vsade kde pisu o cystickek Fibroze radia pankreatinove enzymy.Ono tieto enzymove pripravky teda stacia a nepotrebujem napr ten trypsin vobec?Mozno sa mi tvori normalne to neviem ale viem ze v stolici chyba a tom som bol na tych testoch asi pred rokom a teraz a stale je to to iste....Takze asi tak ale vazne si vazim tvoje rady aspon sa mozem niekoho spytat kto to mu rozumie smile Si super clovek Rng dakujem smile



7

Re: enzymi

Pancreatinove enzymi boli prve na trhu, dnes su silne enzymaticke zmesi casto zalozene na rastlinnych , fungalnych a bakterialnych enzymoch. Nikto nevie presne ako to v tele chodi, su to vsetko zatial len teorie, ani ty vlastne nemas ziadnu presnu diagnozu, ale to nebrani vobec tomu, aby si si napravil travenie extra silnymi enzymami, pripadne aj ine doplnky na travenie, ako kyseliny, vlakniny a probiotika.
Kazde z tychto ma svoju ulohu v traviacom procese. Kolko ti coho treba to nevie nikto povedat, to si musis VYSKUSAT SAM  na sebe.
Co sa tyka trypsinu, to je len cast pancreatinu, tj ked beries dost pancreatinu alebo zmesi inych enzymov, ktore ti nahradia pancreatin, dostavas tiez trypsin a chymotrypsin, alebo jeho rastlinne, fungalne alebo bakterialne enzymaticke ekvivalenty.



8

Re: enzymi

Uz tomu rozumiem.Ale este by som sa chcel spytat na poslednu vec.Ak si kupim tieto enzymi co obsahuju 9000 USP lipazy.Nemoze mi to neako uskodit ked si s jedlom dam napr 10tabliet?To by mi teoreticky rozlozilo 90g tukov.Ale tym padom by som prijal aj 500 000 USP amylazy a proteazy.Nemoze to v tele uskodit take mnozstvo?Dakujem
http://www.iherb.com/Now-Foods-Pancreat … s/716?at=0

Naposledy upravil: Rudinko (2010-12-07 12:39:51)



9

Re: enzymi

Nuz neviem. Nikdy som nepomyslal na taky experiment,, lebo 500 000 USP [proteazy by mi mohlo rozlozit privela vbielkovin v tele a neviem, ci by mi tolko vobec zaludok zniesol.
Nakoniec v ziadnom jedle nie je 90 gramov tuku a 500 gramov bielkovin.
Ja osobne stojim za nazorom, ze treba zacat brat mensie davky a postupne ich zvysit na taku, s ktorou telo pracuje dobre.



10

Re: enzymi

Jasne to chapem ze nikde nie je tolko bielkovin ani tukov ale tak co som pocul tak napr hamburger obsahuje dajme tomu 80g tukov.A vsimol som si ze ten kreon obsahuje 10000U lipazy ,amylazy 8000U a proteasy len 600U.Mozno ze to spravili naschval tak lebo asi treba brat viac lipazy.Toto je davkovanie ktore odporucaju pri cf:
Dávkovanie pri cystickej fibróze:
Na základe odporúčania „ Cystic Fibrosis Consensus Conference“, „US CF Foundation case-control study“ a „UK case-control study“ možno navrhnúť následovné všeobecné dávkovanie pre náhradu pankreatických enzýmov:
- dávkovanie enzýmov podľa hmotnosti dieťaťa sa má začať dávkou 1000 jednotiek lipázy/kg hmotnosti a jedlo pre deti mladšie ako 4 roky a 500 jednotiek lipázy/kg hmotnosti a jedlo pre deti staršie ako 4 roky;
- dávkovanie má byť upravené podľa závažnosti ochorenia, kontroly steatorhey a zabezpečenie dostatočného nutričného príjmu;
- väčšina pacientov má zostať nižšie ako 10 000 U/kg telesnej hmotnosti za deň alebo nemá túto hodnotu prekračovať.
Cize z toho mi vychadza ze ja ked mam 70 kg tak by som mohol teoreticky brat denne 700000 U lipazy a proteasy 42000 U..

Naposledy upravil: Rudinko (2010-12-07 16:18:40)



11

Re: enzymi

Este stale neviem, o ake jednotky sa v tom clanku jedna. A potom kazdy je individualny a kazdy moze mat rozne ine slabiny vo vyrobe enzymov.
Snazil som sa ti najst enzym s maximom lipazy. Ale pancreatine je vseobecny enzym z prasiat, ktore nemaju obzvlast vela spotreby tukov.
http://www.sourcenaturals.com/publicati … 01021pozri na toto typicke zlozenie kde na 100 000 USP proteazy je len 18 000 USP lipazy.



12

Re: enzymi

Inac prebytocne tuky aj u zdravych ludi odchadzaju stolicou, ktora je pre to lepkava a bleda.. Nemyslim si ze ti telo nevytvara vobec lipazu, to by si uz nebol na zive, lebo rozne tuky potrebujes pre hromady procersov. Otazka je len kolko treba doplnit, a to si kazdy musi vyskusat zialbohu sam
Inac aj lecitin pomaha rozpustat tuky(emulzifikator), tj napomaha aj absorbcii, aj odburaniu ulozenych tukov.
A napr ostropestrec mariansky(sylibum marianum) obsahuje latku, ktora zvysuje tok zlci a regeneruje pecen aj pankreas, takze ti ju odporucam brat.Je to sylimarin, intyenzivna davka je 4x250 mg denne, je to sucast protokolu dr Berksona, pozri pod "pecen"
Zlc z pecene je totiz ta latka, ktora spolu s pankreatickymi enzymami rozpusta tuky.Tam su zdroje nasej lipazy. A odporucam ti brat aj jod, lebo ten sa podiela na vyrobe nielen hormonov, ale mnozstva roznych enzymov.

Mastna stolica (statorhea) je casto dosledok nedostatocne sa vylucujucej lipazy zo stien criev v dosledku alergie na lepku a ulepenych criev nanosmi lepky.Tam treba extra vlakniny na precistenie, enzymi viacerych druhov a podla moznosti sa vyhybat jedlam s lepkou.
Test na to ti moze urobit alergolog.

Naposledy upravil: RNG (2010-12-07 18:44:10)



13

Re: enzymi

Super tento pankreatin je celkom bohaty na lipazu.V navode uvadzaju 1-2 tablety s jedlom.Takze ak by som si vzal aj 4 to by nemal byt problem a tym by som dostal do tela 72000USP co by som mohol kludne zjest aj ten hamburger big_smile Ale nie na zaciatok vyskusam co najmenej tukov a jasne na odtucnenie pecene mam vsetko aj som to uzival ale asi to bolo zbytocne pokial sa mi tam tuky ukladaju stale. smile No nic idem si objednat tieto enzymy a uvidime ci som sa nemylil smile Este raz dakujem za tvoj cas Rng wink



14

Re: enzymi

Nezabudaj na vlakniny, ked si chces odtucnit pecen,. Aj vseobecne,prebytocne  tuky sa zachycuju do vlaknin a vynesu von z tela
Zaujimava je tvoja kombinacia mastnej stolice(neabsorbovanie tukov) a pretucnenej peceni(vyrobene z prebytocnych cukrov, najma fruktozy)



15

Re: enzymi

No veru cele to je zaujimave.Ja uz patram po tom asi tri roky a pametam sa ze uz aj predtym som nebol uplne ok ale zlomovi den ked sa to vsetko zacalo bolo vtedy ked som vypil asi 7dcl absinthu co je 72 percenty alkohol.A vtedy som veru minimalne mesiac bol v uplnych depresiach a po case sa to zlepsilo ale zostali mi tie problemy po jedle a tak celkovo necitim sa ako kedysi nemam dostatok energie z jedla.Tak preto si myslim ze vtedy som si mohol pankreas asi trocha viac znicit sad



16

Re: enzymi

Nuz po tolko absinthu si musel mat poskodenu pecen, pozri sa na regeneraciu pecene
http://rng.nazory.eu/pecen  protokol dr Berksona.



17

Re: enzymi

nechcem byt za mudreho, ale okrem doplnkov, by mozno bolo vhodne trosku upravit aj stravovanie, resp. zivotospravu... absinth a hamburgery??? to da telu asi riadne zabrat smile

co sa tyka depresii, moc sa necudujem, samotny alkohol ovplyvnuje receptory v mozgu, v kombinacii s psychotropnymi latkami, ktore udajne absinth obsahuje a pre ktore je v niektorych krajinach zakazany a v kombinacii s takym mnozstvom (7 Dcl) to musela byt poriadna rana...



18

Re: enzymi

Detto.



19

Re: enzymi

zo 7 dcl by som bol asi 2 x mrtvy smile))



20

Re: enzymi

Detto. A ja som potomok priblizne 14 generacii malokarpatskych vinarov, tj pecen mi vyraba dostatok enzymov na rozlozenie alkoholu.



21

Re: enzymi

malokarpatska cesta je mi znama ... a jedna sa o slavne meno v sucanom vinarstve ?



22

Re: enzymi

To je sice velmi pekne ze co tu rozoberate ale toto je o enzymoch big_smile Otvorte si inu sekciu big_smile Ale nie zartujem smile Rng tie jednotky toho kreonu25000 su25000 jednotiek  Ph.Eur.Co je vlastne neaka europska hodnota ako maju americania Usp cize asi to je to iste.Takze podla toho by creon 25000 mal obsahovat 25000 Usp lipazy moze to tak byt?Dik smile

Naposledy upravil: Rudinko (2010-12-10 16:01:23)



23

Re: enzymi

Pochybujem. Je to cele zalozene totiz na pankreatine, a neviem ako mozu zmenit pomer enzymov v prospech lipazy.
Naviac ako som povedal, je tam privela eciek a vseobecne produkty farmacie nie su neskodne potravinove doplnky, ale drahe chemikalie, aj ked pouzivaju prirodne latky v nich.



24

Re: enzymi

malokarpatska cesta je mi znama ... a jedna sa o slavne meno v sucanom vinarstve ?



25

Re: enzymi

Mozno tak lokalne.



26

Re: enzymi

Beriem digest platinum dve rano na prazdny zaludok a asi od vtedy mavam krce aj ma prehana...moze to byt z toho alebo mam patrat po inej pricine?



27

Re: enzymi

Moze. Je to velmi silna enzymaticka zmes a mozes mat na nu reakciu. Zniz to na jeden a dobre zapi. Velmi koncentrovane enzymi s malym mnozstvom vody mozu drazdit.



28

Re: enzymi

Znizila som to na jednu kapsulu...hnacka ustupila ale take divne krce sa mi objavuju pocas celeho dna...moze mi to uskodit,alebo to mam vydrzat a telo si postupne zvykne?Co by si mi poradil na zlepsenie travenia...po kazdom jedle sa mi grga a naduva ma,nechcem to s tymi enzymami prehanat.Existuje nieco na travenie bez enzymov?Mavam aj kyselinu,skusala som aj enzymy s HCL ,ale nebolo mi po nich lepsie...uz sama neviem co by som vyskusala...



29

Re: enzymi

Ked ti nepomaha ani kyselina ani enzymy, tak to musi byt zalezitost vlaknin a najma probiotik.
Zrejme, ze mas prilis pomaly posuv jedla(motilita) a premnozene kvasne kultury v crevach.

Naposledy upravil: RNG (2012-08-31 16:18:45)



30

Re: enzymi

Co mam s tym robit,nieco zjem o druhej poobede a citim to este vecer ...da sa s tym nieco urobit?



31

Re: enzymi

Vlakniny zvysuju motilitu=crevny posuv jedla.
Na silne bielkovinne jedla(maso syry) nepi aspon 2 hodiny vodu, aby si si nerozriedila kyseliny v zaludku.  A samozrejme nedavaj si za tym nic sladkeho, lebo ti to bude kvasit v zaludku.
Polievku jedz v inom case, ta tak isto rozrieduje kyseliny a potom sa biekoviny nevedia stravit a lezia v zaludku "ako tehla"
Mensie davky a castejsie je rada, co davaju mnohi gastroeterologovia a odbornici vo vyzive.



32

Re: enzymi

Dobry den,
RNG prosim Vas mozete strucne vysvetlit jednotky enzymovej aktivity ? Rozni  vyrobcovia casto udavaju aktivitu v celkom odlisnych jednotkach a takto mam z toho uplny galimatias, lebo si to neviem preratat ci previest na jednu rovnaku jednotku, podla ktorej by som mohol pripravky porovnavat. Napr. su DU, HUT, FIP, PU, FCC-PU, ALU, GDU, NU, SPU, AP, PC , USP ap. V tomto sa jednoducho neda vyznat.
Ako priklad uvediem tento enzym http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … /9941?at=0 , pricom ho chcem porovnat na obsah konkretne napr. bromelainu v jednotkach GDU, s pripravkom http://www.iherb.com/Source-Naturals-Ve … 19125?at=0 v jednotkach FCC PU. Lebo udaj 576 GDU z prveho a 8 700 000 FCC PU z druheho, sa mi takto zda podstatne rozdielny. Dakujem vopred.



33

Re: enzymi

Niektore prepocty existuju, ale mnohe tie hodnoty su zalozene a roznych testoch, takze sa nedaju ani prepocitavat. Samozrejme vyrobcovia to zneuzivaju na reklamne dovody.
Oba su velmi silne a komplexne=mnohozlozkove, ale nie specificke.
Oba maju hodne proteaz a lipaz, ale nemaju alfa glucosidazu proti plynnatosti so zeleniny, ani specificke enzymi na mlieko a lepok.
Podla popisu by som asi dal prednost rejuvenzyme pre ovela vyssiu hodnotu lipaz. Oba  ale nemaju entericke pokrytie, tj serrapeptaza v nich je do urcitej miery znicena zaludocnymi kyselinami.



34

Re: enzymi

Dakujem za info aj doporucenie. Cize konkretne bromelain sa napr. v tychto 2 pripravkoch neda porovnat, to znamena ze ani daky priblizny prevod GDU na FCC PU neexistuje ? V ktorom z nich je vlastne viac bromelainu ?



35

Re: enzymi

Bromelain je vytazok z ananasu. Jeho aktivita(ucinnost) sa meria jednotkami, co to urobi s roznymi latkami. GDU je jednotka , kde sa rozpusta zelatina(huspenina standartne pripravena) na tekutinu. Aktivita/ucinnost bromelainu sa udava v GDU na gram, tj kolko gramov zelatiny rozpusti 1 gram tohop bromelainu. Dochadzaju v ucinnostiach od 300 GDU na gram az do 3200 GDU na gram. Tj spravne kupujes ucinnost v GDU na tabletku/kapsulu, nie gramaz.
FCC PU su jednotky povodne navrhnute na papaju a jej bielkovinnu/proteolyticku ucinnost, a priblizny prevod je 2000 GDU je 30 000 000 FCC PU  pozri
http://www.nowfoods.com/Products/Produc … 082697.htm



36

Re: enzymi

Rano si davam nalacno sodu bic. s vodou a zapijam tym enzymy...nema to nejaky neziaduci efekt?Dakujem...



37

Re: enzymi

Ja robim to iste.



38

Re: enzymi

Su toto dobre enzymy podla teba?:
Source Naturals, RejuvenZyme, 120 Capsules
Chcem si ich objednat pretoze obsahuju tripsin a chymotrypsin co Digest platinum neobsahuje..



39

Re: enzymi

Dobre a silne, len vacsina je vlastne z pancreatinu, ktory obsahuje ten spominany trypsin a chymotrypsin. Je to v enterickej kapsule, co je pre pancreatine potrebne, lebo tento zivocisny enzym neznasa dobre zaludocne kyseliny.
Platinum Digest obsahuje len rastlinne a fungalne enzymi, aj take co pancreatine neobsahuje.Takze na odmorenie tela odporucam striedat oboje.



40

Re: enzymi

Ktoré konkrétne enzýmy sa starajú o trávenie cukrov v ovocí?
Pankreatické enzýmy sa musia brať s nejakým odkyseľovadlom, keď sa berú na lačno?

Naposledy upravil: davoo (2011-06-11 08:08:04)



41

Re: enzymi

Pankreaticke enzymi sa dost znacne nicia zaludocnumi kyselinami, preto je dobre si objednat znacku, co je ochranena enterickou kapsulou alebo enterickou upravou. Pokial neboli na trhu, vzdy som si tesne pred zobranim pancreatinu neutralizoval zaludok. Teda ked som ich bral nalacno na cistenie tela.
Niektore cukry sa priamo vedia absorbovat, bez pouzitia enzymov



42

Re: enzymi

Ak sa enzýmy užívajú 2x denne ráno na lačno, kedy je vhodné dať si druhú dávku? poobede? alebo až na noc? Ak potrebujem súčasne intenzívne alkalizovať telo, je vhodné ich zapiť Kalinátom alebo sódou bikarbónou?



43

Re: enzymi

Nemiesaj enzymi s alkalizaciou!!.
Enzymi casto potrebuju na ucinok skor kyseliny-tj na zaludocnu cast travenia.
Na cistenie tela ich ber s poharom vody na prazdny zaludok, 1.5 hodiny pred jedlom.



44

Re: enzymi

Aký rozpis dávkovania by si teda navrhol keď je potrebné intenzívne čistiť telo  enzýmami a aj  alkalizovať pri pokročilej rakovine? Enzýmy sú rozdelené v  dvoch dávkach denne (sú v dvojnásobnej dávke oproti  odporúčaniu výrobcom) a alkalizovať je tiež potrebné intenzívnejšie, teda viac krát denne. Oboje je potrebné  aplikovať 1,5 hod pred jedlom na prázdny žalúdok. Jedlo je 4x denne v 3,5-4 hod intervaloch.



45

Re: enzymi

Doplňujem že enzýmy sú od Source Naturals, RejuvenZyme, 120 Capsules, dávkovanie 2x4 cps



46

Re: enzymi

Neviem, ci je potrebna alkalizacia viackrat denne, to by totiz uplne neutralizovalo zaludocne kyseliny a tym poskodilo  cele travenie.
Skor by som tam pridal nejake absorbenty(mikrovlakniny, najma modifikovany citrusovy pektin a arabinogalactany, pripadne aj tekute zeolity, ktore cistia podobne ako modifikovane citrusove pektiny cele telo, nie len crevny trakt)
A nezabudat na betaglukany, graviolu, lanovy olej/high lignan s tvarohom(metoda dr J. Budwig), citral, a hromady roznych  antioxidantov, najma vitamin C , polyfenoly a proanto a antokyanidy..

Inac potrebu alkalizacie si clovek moze zmerat lakmusovym papierkom a podla toho nastavit davku alkalizacnych doplnkov.Pozri napr na
http://www.iherb.com/pHion-Balance-Diag … 26046?at=0

Rakoviny nemaju za hlavnu pricinu kysle telo, kysle telo je skor ich dosledok

Velka vacsina lekarov odporuca surove alkalicke zeleninove stavy, ziadny cukor a minimum kyslotvornych jediel pri rakovinach

Naposledy upravil: RNG (2011-09-29 10:43:09)



47

Re: enzymi

Kontrola pH lakmusovým papierom je samozrejme potrebná. Čo povieš na variantu: ráno na prázdny žalúdok užiť enzýmy a po pol hodine alkalizovať Kalinátom alebo sódou a jesť až o ďalšiu hodinu alebo hodinu a pol? A poobede alebo večer aspoň jeden a pol hod po jedle to zopakovať?  V oficiálnej odbornej literatúre na www.pubmed.org sú články o vplyve alkalizácie bikarbonátom na zastavenie šírenia metastáz.



48

Re: enzymi

Na zabranu sirenia metastaz je treba podporit strukturu kolagenov. Totiz v rakovinnych bunkach sa vyrabaju aj kolageny rozpustajuce enzymi, ktore potom dovolia sirenie rakovin.Tieto skod.live  enzymi pracuju ovela silnejsie v kyslom tele, nez v zasaditom.
Na podporu tvorenia kolagenu je treba najma vysoke davky vitaminu C(najmenej 10 gramov esteru c) a aminokyseliny, najma niekolko gramov L lysinu, ale aj arginin a ornitine.
Zaludocne travenie trva viac , nez 1.5 hodiny.
Vytvorenie kyselin v zaludku trva okolo 1.5 hodiny
Preto odporucam skoro rano, tj vela hodin po poslednom jedle alkalizovat.
Pocas dna je to menej prakticke, lebo jeme viacej jedal a zaludok nie je prakticky nikdy prazdny.



49

Re: enzymi

Vďaka za rady



50

Re: enzymi

OK