1

Téma: T1D - diabetes 1. typu

Dobry den, RNG. dcera ma od 2 rokov DM1 (teraz ma 5 rokov). od zaciatku by mala uzivat vit. E ako antioxidant, co sme ale dodrziavali len kratkodobo z dovodu nedostupnosti prirodnej formy vit E u nas. Okrem toho vsak uvazujeme nad nejakym komplexnejsim "programom" na prevenciu komplikacii diabetu. Preto Vas velmi prosim o radu. Ide mi najma o konkretne tipy na doplnky (chystam sa objednat doplnky z USA), aby som zbytocne netapala medzi mnozstvom neovereneho tovaru. ktore su v najlepsej t.j. najbezpecnejsej forme a ucinnej pre telo, tiez Vas chcem poprosit o radu v davkovani. Uvazovala som nad tymito: ALA, vit. E, glutathione, benfothiamin. vit. C uz uziva, ale obycajny v praskovej forme (niekedy ako askorbat sodika, ale nie som si ista, ci je to ok), tiez uziva chlorellu obohatenu chromom, inak nic. prip. ak mate navrh na nejake ine doplnky, budem rada. B1: u nas dostat kupit liecivo milgamma a benfogamma, ale vraj su len na predpis a strasne drahe. predpisuju sa az pri zacinajucej nefropatii, nie preventivne. treba to uzivat spolu s tukmi?? lebo niekde sa udava ze benfothiamin v tuku a inde zase ze vo vode rozpustny. tak som z toho jelen.
Este doplnim, ze najradsej by som nasla nejaky komplex doplnkov, aby nemusela dcera hltat denne vela toboliek. ale neviem, ci take vobec existuje... vopred akujem za radu a prajem vsetko dobre v r. 2011 smile



2

Re: T1D - diabetes 1. typu

Ja som toho nazoru, ze je regeneracia pankreasu mozna aspon ciastocne a tak isto posilnenie cinnosti pecene, ktora vyraba glukozu z bielkovin(neoglukogenesis) podla potreby a pre to odporucam sylimarin, ALA, selen a gymnenu sylvestris. Su aj ine ako banaba, pterocarpus , skorica pre mnohych uzitocne pri cukrovke.
Benfothiamine( dobra forma B-1) a inositol hexaniacinate(forma B-3)  su najma proti nervovemu poskodeniu(periferalna neuropathie) tak ako mnohe antioxidanty, vcitane vitaminov C, E a D-3 .
Ja osobne kupujem doplnky tam kde su obsahom najlacnejsie. Pre vas je tam ale komplikacia postovneho.
http://www.iherb.com/Healthy-Origins-E- … /7038?at=1
http://www.swansonvitamins.com/SW151/ItemDetail?n=0
http://www.swansonvitamins.com/SW152/ItemDetail?n=0
alebo super  zmes s toccotrienolami, ktore su az 50 krat tak ucinne ako toccoferoly
http://www.swansonvitamins.com/SWU156/ItemDetail?n=0

Pozri tiez na
http://www.iherb.com/Life-Extension-Meg … 13192?at=0
http://www.iherb.com/Natural-Factors-No … /2651?at=0

Naposledy upravil: RNG (2011-01-03 22:18:18)



3

Re: T1D - diabetes 1. typu

dakujem moc za odpoved. este prosim o radu s davkovanim. dcera ma cca 20 kg a ide o preventivne davky, nie liecebne. kolko odporucate?
benfotiamin, ALA, Niacin/inositol? tu nemam ziadnu predstavu o davkovani.
mohla by som kapsulu s benfotiaminom rozdelit na dve davky? nevadilo by to kvoli vstrebavaniu?

natural E/tocotrienols - 100IU/64mg bude na den ok? da sa to uzivat dlhodobo, ci treba dake prestavky?
selen mame doma 100 mcg, tab. to by mohlo stacit, vsak?
este som rozmyslala nad vit. D, alebo radsej daky krill oil? obsahuje to aj decko? 

sory, ze tolko otazok. snazim sa zorientovat...



4

Re: T1D - diabetes 1. typu

Obvykle su odporucene davky na 60- 70 kg osobu. Samozrejme na deti su podla vahy mensie.
Ja beriem osobne 600 mg ALA, 500 mg benfothiaminu, 500 mg inositol hexaniacinate, ked nezabudnem 4000 IU vitaminu D-3 a nepravidelne 1 gram krill oleja.

Tak isto nepravidelne beriem 400 az 800 IU vitaminu E, 400 mg selenu, 35 mg zinku a davam si raz tyzdenne asi 15 kvapiek jodovej tinktury pod pazuchu. Beriem tiez ako cukrovkar sylimarin( z milk thistle) 500 mg a gymnenu sylvestre 300 mg(75% gymnenicka kyselina)
Velka vacsina kapsul sa da roztvorit a rozdelit, neodoporucam ale roztvarat kapsule s enterickym obalom.
Ono lepsie je nast kapsule so spravnou davkou, ako ich delit, to je dost nepohodlnne
Tukorozpustne zlozky sa v tele udrzia dost dlho,takze ich netreba brat tak velmi pravidelne. Niektore veci ale treba brat velmi casto v malych davkach, ako napr vitamin C, ALA a ine vodorozpustne, co maju kratku zivotnost v tele.



5

Re: T1D - diabetes 1. typu

ok, davky prepocitam podla hmotn. celkom ale nerozumiem, ako je to s tym vit. D. kedysi sa daval detom rybaci olej, namiesto vit. D. obsahuje rybi olej teda to decko, alebo nie? treba davat decko navyse okrem rybieho oleja, resp. krill oleja? a v akej forme - cholekalciferol (kvapky vigantol) je ok?

este by ma zaujimalo, ci je dobre cecko v praskovej forme, alebo su lepsie kapsule (pozerala som ester-C powder)?

spomenul si jod. aj ja by som si pre seba chcela kupit daky jod na transdermalne pouzitie, ale neviem, co si mam vlastne v lekarni pytat. nemoze s stat, ze mi daju namiesto jodovej tinktury z jodu prave ten povidone jod?

a este na zlepsenie imunity kolostrum. len som si spomenula, ze si niekde pisal, ze na kolostrum su vselijake nazory... znamena to, ze by to mohlo zmenit imunitnu rovnovahu? T1D je autoimunitneho povodu, tak nerada by som nieco pokaslala.
dakujem.



6

Re: T1D - diabetes 1. typu

Rybaci olej je dobry zdroj vitaminu D, ale dostat z neho 2000 IU je dost tazko.
Preto vymysleli farmaceuti Vigantol(1929), ktory mal povodne chemicku nahrazku vitaminu D ako ergocalciferol(D-2). Po dlhych rokoch predsa len zmenili D-2 na D-3 pod tlakom vyskumu, ktory zistil davno, ze D-2 nie je pre telo dobry, hoci prispel k lepsiemu zabudovaniu vapnika v tele.
Vigantol(Merck) je drahy zdroj vitaminu D-3 a inac jeho zlozenie nepozname, len to, ze 3 kvapky su asi 2000 IU vitaminu D-3.

Kyselina askorbova v prasku,, tj bioidenticky vitamin C sa zdrzuje v tele pomerne kratko, na to vymysleli formu ester C s ovela vacsiou molekulou a tym predlzili zivotnost tejto formy vitaminu C v tele vyse patnasobne.
Niektore lekarne su ochotne namiesat staru osvecenu jodovu tinkturu zs 2% jodu a 2,5 % KJ v 50 % etylalkohole.
Ale su aj ine , pozri napr na
http://www.iherb.com/TPCS-PT-Skin-Iosol … 15053?at=0   ktory ma az 10% jodu na vahu a snad je az trochu prisilny, ja by som ho zriedil na polovicu vodkou.
Povidone jodu(iodisol) ma obsah 1% jodu a je pridrahy na tento obsah, preto ho lekarne tlacia.

Cela zalezitost okolo autoimunity je jeden velky podvod, ako som mnohokrat povedal, telo nie je az tak hlupe aby bezdovodne samo seba napadalo. Vzdy sa tam jedna o rozne zamorenie, mikrobialne procesy a podobne, ktore zatial lekari nevedia pripisat pravym pricinam. To nie nazor vycucany z prsta, ale znacnej casti alternativnych lekarov, ktorym sa podarilo uz niektore autoimunne potlacit adresovanim roznych virusov, bakterii a mykoplaziem.
S kolostrom v tomto nemam ziadne skusenosti, ale vseobecne potlacanie imunity pri autoimunnych je velmi zla rada.
Telo potrebuje imunitu vseobecne vysoko, inac podlahne tisicom roznych mikrobov, ktore su okolo nas cely cas.

Nechcem byt prilis kontraverzny, ale otazka spojenia DM1 a nasledkov zamorenia z ockovani a roznych liekov je este stale na stole vysetrovania, hoci farmacia a vyrobcovia vakcin o tom nechcu ani pocut.Mnohi rodicia ale poznali nastup DM1 par dni po ockovani a to sa odskriepit neda, aj napriek velkej propagande a zapieraniu.

Preto odmorovanie(enzymi, absorbcia, chelacia)mozu len pomoct telu.

Na druhej strane kolostrum dostava dieta pri kojeni od matky hned v prve dni a rozhodne nie je "spustacom" tzv autoimunnych chorob, ale zdrojom ochrannych imunoglobulinov pre telo.



7

Re: T1D - diabetes 1. typu

zuzinka Vigantol, hlasili v telvizii, že bol stiahnutý z lekarní, bolo to aj na stankach Úradu verejného zdravotníctva SR, niečo tam našli , čo nebolo OK, bolo to asi pol roka dozau, tak neviem ako je to teraz.



8

Re: T1D - diabetes 1. typu

Zase dokaz "bezpecnosti " farmaceutickych vyrobkov.
V potravinovych doplnkoch je ovela prisnejsia kontrola a nikto z velkych firiem sa neodvazi dat na trh produkt, ktory by mohol mat akekolvek skodlive nasledky. Na to nasa FDA len tak striehne!!!
Znova tu uvediem statistiku z roku 2008 z USA
Na nasledky brania potravinovych doplnkov v USA nezomrel nikto
Na nasledky otrav zo zamorenych potravin zomrelo vyse 5600 ludi
Na nasledky liekov zomrelo medzi 120 000 az 400 000 ludi, rozne lekarske zdroje sa v tomto ( samozrejme) nezhoduju, ale pravda moze byt este horsia.
Ved polovica zo 650 tisic smrti na rakovinu je vlastne nasledok chemoterapie, a to sa vobec neberie do uvahy, lebo diagnozy v tom pripade su z infekcii, zlyhania organov alebo samotnej rakoviny, niekdy nie nasledky chemickej otravy.

Uzaver si urobte sami. Nerad kritizujem , ale fakty a statistiky hovoria sami  za seba.Preto sa ich snazia vsade potlacit.

Naposledy upravil: RNG (2011-01-05 15:03:18)



9

Re: T1D - diabetes 1. typu

my sme tiez presvedceni, podobne ako mnohi ini rodicia, ze dm1 u dcery je nasledkom povinneho ockovania. nechcela som to na tvojom fore vytahovat. tieto autoimunity su cele zlozitejsia problematika. poznam aj deti, ktore akoby na seba nabalovali autoimunitne choroby, samozrejme vzdy s pomocou nejakeho spustaca... tie suvislosti zial clovek pochopi az ked je neskoro. tiez su zdroje, ktore hovoria o nebezpeci bovinnych bielkovin pre cloveka, preto aj ta moja otazka ku kolostru (ktore je tiez bovinne). ale to by sme asi nemohli jest ani jogurty z kravskeho mlieka, vsakze..

vigantol bol stiahnuty. vraj uz je opat v predaji. udajne sa cosi uvolnovalo z vrchnaka do lieciva, ale mame zostat vsetci v klude, nie je to nebezpecne ;-/. muselo to byt takto v predaji min. rok pred stiahnutim, ja sama som vyhodila 3 balenia v priebehu tohto roka, prave kvoli zapachu. kedze mi chybala fantazia (alebo nechybala?), vysvetlila som si to tak, ze napachol v chladnicke, kde sme ho skladovali.

nestracam nadej, ze existuje daky sposob prirodnej detoxikacie tela a regeneracie pankreasu aj v pripade dm1. ale zatial som na ziadnu uspesnu metodu nenarazila a preto naslepo skusame... snad nam pomozu dosiahnut nejake zlepsenia aj tvoje cenne rady. smutne vsak je, ze sme sa uz stali zavisli na klasickej medicine a farm. priemysle sad.

ozaj, este mi napadlo - mnohi tu spominaju, ze testuju ucinnost a kvalitu probiotik pri vyrobe jogurtu z mlieka. akurat, ako zistim, ci to skyslo s pomocou probiotik alebo proste samo od seba? ved ked necham mlieko z automatu 24 hod. na izbovej teplote, skysne aj bez tychto probiotickych kultur, same od seba. tym krabicovym to trva dlhsie, su celkove otrasnej kvality...



10

Re: T1D - diabetes 1. typu

Tie "spustace" je len teoria, lebo dedicnostou to nevedeli vysvetlit dostatocne. K vplyvu chemikalii(zamorene potraviny, chemicke lieky a vakciny) sa nechcu priznat a zatial nenasli kombinacie roznych mikrobov, co by to sposobili, to ale neznamena, ze tam nie su hlavny faktor.Zamorene telo je oslabene a maju sa moznost rozmnozit mnohe bezne mikroby v tele, ktore dosial nesposobovali velke problemy, ale ich kombinacie mozu sposobovat rozne "autoimunne" problemy.
Hovoris bovinne bielkoviny, ale co tak rozne bielkoviny  a ine biologicke latky
dokonca z geneticky manipulovanych zdrojov vakcin, ktore nielenze su cudzie nasmu telu, ale aj celej prirode!!Teda nielen ortut a formalin (tiez rozne adjuvanty), co su tam pridavane ako konzervanty a su to prudke jedy. A davaju to nie cez zaludok, ktory by to mohol pripadne upravit, ale rovno do krvi.
Inac co sa tyka kolostra, toho sa berie velmi malo v zrovnani so spotrebou mlieka, jogurtov a syrov, takze zo zamorenia s kolostra by som sa natolko neobaval.
Detoxifikacia tela vseobecne je enzymami(na prazdny zaludok, pozri temu odmorenie
http://rng.nazory.eu/cistenie-odmorenie
tiez enzymi a ine
absorbenty (pektiny, arabinogalaktany, aktivne uhlie, bentonity, zeolity)
a chelacia.
Osobitna tema je pri peceni, s cim suvisi aj pankreas a cukrovky
http://rng.nazory.eu/cukrovka
http://rng.nazory.eu/pecen

Naposledy upravil: RNG (2011-01-05 18:23:18)



11

Re: T1D - diabetes 1. typu

dobry vecer, citala som jednu diskusiu na tvjom fore ohladom zleho travenia u maleho dietata. a napadlo mi, ci by aj dcere nepomohli dake enzymy. neviem, ci pancreatin, alebo nieco cielenejsie a uz vobec neviem v akych davkach. dcera nema podla mna zle travenie, stolicu ma aj viackrat za den, ale keby to malo pozitivny efekt v tom, ze by sa znizila davka inzulinu na den, privitala by som to. co si o tom myslis? dik.

inak, som si vedoma, ze by bolo potrebne aj dake odmorenie, ale u maleho dietata je to tazke.
co si myslis o tomto: http://www.slobodavockovani.sk/news/ako … -hlinika-/



12

Re: T1D - diabetes 1. typu

Travenie je vec viacerych veci, menovite kyselin enzymov, vlaknin a probiotik. Treba adresovat vsetky, nielen jedno.
Jablka su dobry zdroj vlaknin, nejake probiotika by mal brat obcas kazdy. Ci ma brat enzymi a kyseliny zalezi od toho, ci ich potrebuje. Nadivanie v zaludku=nedostatok kyselin. Celkova slabost alebo ine zdravotne problemy mozu byt spojene s nedostatkom niektorych enzymov. Najma potravinove alergie su jasny dokaz, zeniektore  enzymi nie su dostatocne.
Na znizenie inzulinu pomaha najma gymnena sylvestris, alfa lipoicka kyselina, chrom a skorica.
Menujem len niektore, lebo ich je hromada, ale zialbohu ziadne samo osebe dost silne.



13

Re: T1D - diabetes 1. typu

este mam dotaz k silymarinu. treba pri vybere doplnku davat pozor na ucinnu latku a jej obsah, alebo je to jedno? staci vybrat hocaky milk thsitle, ci silymarin a riadit sa len podla potrebnej dennej davky? niekde totiz neni nic uvedene, niekde je uvedene ze milk thistle extract, niekde to ani nie je extract... dakujem.



14

Re: T1D - diabetes 1. typu

Milk thistle=ostropestrec mariansky, ktoreho semena obsahuju uzinnu latku, sylimarin.
Tj ked sa hovori o ucinnych davkach, vzdy sa vlastne jedna o mnozstvo sylimarinu, nie milk thistle.
Ked protokol dr Berksona hovori o 900 mg sylimarinu, tak musis zobrat tolko sylimarinu, nie len mleteho semena ostropestreca.
Napr  http://www.iherb.com/Now-Foods-Silymari … s/794?at=0 obsahuje 0.8 x 300 mg=240 mg sylimarinu. Toho potrebujes podla Berksonovho protokolu 4 denne, vyrobca odporuca 2 az 6 denne, ale to co odporuca vyrobca nema casto s vyskumom a lekarskou praxou nic spolocne, len v tomto pripade je to celkom dobry odhad.



15

Re: T1D - diabetes 1. typu

ok, dakujem. takze ked uz je tam napisany v gramoch silymarin (nielen mlety milk thistle), netreba dalej skumat ze kolko % to obsahuje tych Silymarin Flavonoidov...



16

Re: T1D - diabetes 1. typu

Ak dobre pozeram tak spomenuty silymarin ma uvedeny obsah na 2 kapsule, takze denne 8 kapsul, nie 4. Ja mam tento: http://www.iherb.com/Now-Foods-Silymari … s/802?at=0 s vyssim obsahom silymarinu. Len nerozumiem, co znamena 2X-300mg. Mna by tiez zaujimalo, ci treba sledovat obsah silymarin flavonoidov. Podla toho, co uvadzate, asi ano.



17

Re: T1D - diabetes 1. typu

Vzdysi vyrataj kolko je tam sylimarinu.
Inac sylimarin je mnohozlozkovy, obsahuje viacero flavonidov, z ktorych udajne najucinnejsi je silibin. Ale to uz zachadzame pridaleko do odbornosti.
Ja som tam omylom uviedol link na 150 mg nie ten silnejsi 300 mg, ktory je na obsah sylimarinu lacnejsi(200 kapsul miesto 120, 240 mg sylimarinu miesto 120)
To 2x je tam len na pomylenie....



18

Re: T1D - diabetes 1. typu

dobry den, rng,
mam toto: http://www.swansonvitamins.com/SWU680/ItemDetail?n=0
ake odporucas bezne davkovanie.? je 1 kapsula denne ok pre dieta?
dakujem.



19

Re: T1D - diabetes 1. typu

Vitaminy E su tukorozpustne, tj sa zdrzia v tele dost dlho a skladuju sa. Tj nemusia sa brat velmi pravidelne, ale hlavne celkoce mnozstvo v priemere za tyzden  ma byt take, co odporucalu , tj 400 az 800 IU na dospeleho.
Ten spomenuty doplnok ale obsahuje ovela ucinnejsie tocotrienoly, nie tocoferoly. Myslim ze 1 kapsula kazde 2 -3dni pre dieta  je viac ako dost.
Osobne by som ale isiel skor s produktom, co obsahuje vsetky E vitaminy, ako napr tento
http://www.swansonvitamins.com/SWU156/ItemDetail. Tam tiez staci jedna za 2-3 dni pre dieta.



20

Re: T1D - diabetes 1. typu

dobry den, este k tomu odmorovaniu a regeneracii - ktore enzymy su vhodne aj pre deti - tu uz zrejme naozaj nie je vhodne rozdelovat kapsule, takze preto sa pytam na taky doplnok, ktory mnozstvom enzymov bude vhodny aj pre deti. mam v tom totiz poriadny chaos, niekde pisu mg, niekde ine jednotky a je to tazko porovnatelne. u nas dostat wobenzym, tam pisu davkovanie 1 draze na 6 kg, co je pre dieta idealne, ak sa to ma jest pred hlavnym jedlom. ale hladam vhodnu alternativu bez pomocnych latok na iherb. rng, prosim o tip, moze byt aj viac tipov... dakujem.



21

Re: T1D - diabetes 1. typu

Neboj sa predavkovania enzymami, nie je to az tak citlive. Co pisu vyrobcovia potravinovych doplnkov je casto uplne nesmerodajne, najma taki, co su spojeni s farmaciou, ako vyrobcovia Wobenzymu.
Chaos v roznych jednotkach je udrzovany naschval vyrobcami, aby si ludia nevedeli porovnavat vzajomne vyrobky.
Ale v USA serioznejsi vyrobcovia uz prechadzaju na jednotky ucinnosti, ktore sa daju vzajomne porovnavat a prepocitavat.

Definovali napr standartny pancreatine, a teda clovek vie, kolko standartneho pancreatinu jednotlive kapsule ci tabletky obsahuju v miligramoch.
Musis si ale uvedomit, ze pancreatine sa nici velmi v zaludku kyselinami.Takze je OK na travenie, ale nie na cistenie tela. Tam sa musi ochranot enterickym obalom.

Ostatne enzymi sa definuju najma jednotkami FIP alebo najjednoduchsie USP, kde kazda jednotka znamena 1 mg rozlozenej prislusnej latky.

Nuz ale to si este pockame, kym sa zjednotia, vsakze
Pozri napr tento enzym vo forme zuvacich tabletiek(cukricky....)
http://www.iherb.com/Now-Foods-ChewyZym … 12655?at=0



22

Re: T1D - diabetes 1. typu

http://aktualne.centrum.sk/veda-a-techn … id=1236192



23

Re: T1D - diabetes 1. typu

ALE clanok je o diabete 2. typu, sami pisu v poslednom odstavci ze pre dm1 to neplati...



24

Re: T1D - diabetes 1. typu

Niektore veci , co pomahaju pri DM2 pomahaju aj pri DM1, hoci DM1 sa asi nepodari nikomu celkom vyliecit zatial. Prave som sim objednal  dalsiu knihu,, ako vyliect DM2 za mesiac postupnou zmenou diety a cinnosti. Lekar, co ju napisal tvrdi, ze ma skoro 100% ucinnost s DM2 vo svojej klinickej praxi a az 80% znizenie potreby inzulinu u DM1

No som, velmi zvedavy a vyskusam to promptne na sebe, lebo rozne ine metody mi pomohli len ciastocne zatial.
Samozrejme, ziadne lieky dosial neberiem na to a napriek tomu sa mi to velmi pomalicky lepsi, bez ujmy na zraku, svaloch, klboch a podobne, co maju ini s DM2 velmi casto



25

Re: T1D - diabetes 1. typu

no my sme skusili bitter melon kapsule ale mala som z toho skor opacny pocit, glykemie furt vysoke...
tak neviem, kde je chyba.



26

Re: T1D - diabetes 1. typu

Na DM2 som vyskusal uz desiatky doplnkov, kazdy z nich zabral len malicko.
Takze zrejme pomoze brat len viacero z tychto a to v ovela vyssich mnozstvach.



27

Re: T1D - diabetes 1. typu

Dobry den, RNG,
chystam sa objednat gymnema sylvestre a banabu. mam trochu obavy, aby nesposobila dake prilisne stahovanie glykemie
a hypoglykemie. mozno su zbytocne, ale chcem byt pripravena na kazdu moznost. RNG, prosim, ake su skusenosti s tymito doplnakmi u diabetikov (najma u diabetikov 1. typu)? kedy sa da ocakavat najvyraznejsi pokles po uziti kapsule a ako dlho trva ucinok? (predpokladam, ze ak je ucinok badatelny, tak klesa pozvolna) prip. ak mas nejake linky k veci alebo vlastne skusenosti, mozes sa o ne podelit? dakujem.



28

Re: T1D - diabetes 1. typu

Nizsia glykemia znamena nizsia potreba inzulinu. Znizeny glycemicky index potravin znamena menzie vykyvy v hladinach glukozy. Takze nevidim ziadnu skodu na tom, ani pri DM1.
Ako na ktory doplnok kto  bude  reagovat, to je velmi individualne.
Ale opatrne pouzitie od mensich davok a postupne zvysovania jednotlivych doplnkov na zaklade vysledkov glykemie je definitivne lepsie, nez len pasivne znizovanie cukru v krvi inzulinmi.