S tými adrenálnymi žľazami je to veľmi rôzne, keďže drtivá väčšina adrenálnych výťažkov, vlastne všetky okrem produktu "isocort" nie sú štandardizované, ich účinnosť je veľmi odlišná, dokonca tam môžu byť dosť veľké rozdiely (hlavne u produktov výťažky zo štítnej žľazy to platí, tie sa berú namiesto syntetických hormónov a tam je dôležitý aj obsah hormónov, alebo pre tých, čo potrebujú hlavne kortizol u adrenálnych), tu sa oplatí ísť na fóra a zistiť, ktoré výťažky majú dobré referencie, ako zaberajú a samozrejme od firmy, ktorá ich robí zo zvierat voľne pasených, sú kontrolované na rôzne choroby,najlepšie renomé majú tieto produkty, ale sú dosť drahé, oni majú dokonca výťažky zo štítnej žľazy nielen z hovädzieho dobytka ale aj prasiat, čo si myslím, že možno sú pre človeka vhodnejšie, ja som si od nich teraz kupovala na štítnu žľazu:
http://www.nutri-meds.com/
350 g od jednej firmy nemusí byť tak účinné ako 100 g výťažku od inej firmy. Potom je ešte otázne, či kupovať celé výťažky alebo len z cortexu-kôry nadobličiek, názory sú veľmi protichodné, Dr. Wilson zastáva názor, že brať výťažky z celej adrenálnej žľazy kvôli obsahu aminokyselín, vitálnych látok pre budovanie unavených žliaz, iní ale zastávajú, že takéto výťažky obsahujú aj adrenalín, čo pre unavené žľazy je ako ďalší bič, ktorý nepotrebujú a lepšie brať len z cortexu. A tento lekár, ktorý píše veľmi zaujímavé články o adrenálnej únave, pri ťažších stupňoch nedoporučuje ani výťažky a ani adaptogény, pretože podľa neho to pôsobí pri ťažkej adrenálnej únave moc stimulujúco a následne zrútenie a prepad do únavy, na tom niečo bude, lebo ja keď som si dávala viac tých výťažkov a adaptogénov, dve 300 mg kapsule za deň+ adaptogény, prvé tri dni super, energia a potom totálny prepad a strašná únava. Ten lekár doporučuje vysoké dávky B5, obe formy Pantothenic acid,Pantethine, vitamín C, rôzne podporné látky typu aminokyseliny...
http://www.drlam.com/articles/adrenal_fatigue.asp
http://www.drlam.com/adrenalfatiguecenter/
Dávkovanie treba zvoliť podľa príznakov, radšej menej - pod hranicu, kedy to pôsobí už stimulujúco ako moc, potom závisí aký stupeň adrenálnej únavy človek má. Čím ťažší stupeň, tým treba postupovať opatrnejšie, aby tie látky nepôsobili moc stimulujúco a tým následne nevyvolali ešte väčšiu únavu. Napr. aj u ochorení štítnej žľazy sa tie výťažky dávkujú veľmi individuálne podľa príznakov vôbec nie podľa nejakých laboratórnych hodnôt.
Naposledy upravil: bludicka (2011-01-25 12:40:22)