51

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

alebo aj tento L-Lysine od NOW s certifikatom GMP http://www.iherb.com/Now-Foods-L-Lysine … lets/10523



52

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

L lysine bez esterifikacie(naviazanie na HCl,) nie je vodorozpustny a pre to ma ubohe vstrebavanie.
Od roku 2007-2008 zhruba su vsetky doplnky vyrabane v USA   GMP.
To nariadila FDA po "dohode" s nnfa
Nnfa zaviedla GMP na zdoraznenie zarucenej kvality a presnych obsahov, a FDA pritlacila k muru vsetkych vyrobcov, aby sa tomuto standardu  prisposobili.



53

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Hmm a ked vezmem napr. 2g az 3g lysinu denne,  a povedzme ze by som aj alkalizovala, tak nebudem mat vela kyselin?

Inak diky vam za odpovede.



54

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Mat vela kyselin  v zaludku je lekarmi rozsirovany mytus. Ale ked beries kyseliny tak V INOM CASE sa musis na vyrovnanie alkalizovat. Na 3 gramy L-lysinu by si mala brat asi  2 gramy =pol lyzicky Kalinatu.



55

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Takze sa HCL zrejme nevyhnem ak chcem aby to bolo ucinne smile Dakujem.



56

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Zialbohu.
Ale nie je to len pri lysine, ale aj inym aminokyselinach, ako arginin, ornitin, atd a napr aj pri glucosamine a chondroitine na klby a slachy.



57

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

No to ci aj s ostatnymi aminokyselinami je to tak ma tiez napadlo a chcela som sa opytat. Uz si mi aj odpovedal. Dakujem.

Napadlo ma este nieco, a zaujima ma tvoj nazor. Udajne si zaludok cez noc pripravi dostatok kyselin, aby boli rano pripravene k straveniu jedla. Ak je tak, nie je na skodu to "pokazit" rannou alkalizaciou a ist takto proti prirode? Nebolo by napr lepsie alkalizovat vecer pred spanim?



58

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Zialbohu alkalizacia cez usta pokazi hladinu kyselin v zaludku aspon na 1 az 2 hodiny,, preto odporucam jest az neskor.Kyseliny sa sice vylucuju v malom mnozstve aj do prazdneho zaludka, ale vo velkom mnozstve len do plneho
Prirodne nas zaludok vyraba roznake mnozstvo kyseliny a zasad, kyseliny idu do zaludka, zasady do krvi a vylucia sa v dvanastoerniku z pankreasu, kde zneutealizuju obsah alukom vylucenej potravy.
Ked mame malo kyselin tak mame zaroven aj malo alkalii.
Takze ak beries doplnok kyselin, v inom case musis brat alkalie, tak aby to bolo tak ako je prirodzene.
Optimalne by ale bolo, keby sme brali alkalie v enterickom obale, aby neznizili kyslost zaludka a zacali ucinkovat az v dvasnastorniku, tak ako to prirodne ma byt. Zialbohu dosial som nevedel najst nikoho, co by mal alkalizatory v enterickych kapsuliach. Asi to aj je problem, lebo alkalie by mohli rozpustit entericky obal,. tj treba na to nejaky trik vymyslet.
( Mozno alkalie pokryte cukrom alebo mikrovlakninami a to dat do enterickej kapsuli.?)
Potom by si ich mohol brat spolu s jedlom a kyselinami , zale zacali by ucinkovat az v dvanastorniku, tj neznizili by kyslost zaludka, tak ako to ma byt.



59

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Velmi vycerpavajuca odpoved, vyriesila sa mi dilema smile

No ano, ludske telo je velmi zlozity stroj, tak je potrebne neustale spekulovat ako ho ovladat. Kym nevymyslime nejake pohodlne riesenia, musime robit pracne ukony, napr alkalizovat, aj ked nemame cas smile

Inak obdivujem tvoje vedmosti.



60

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

OK



61

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Je L-lysine rovnako účinný na trávenie ako Betaine HCl? (500mg obe)



62

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

L-lysin na vahu obsahuje menej kyseliny ako betaine(podla mojho vypoctu betain ma 26% a L-lysin 22% na vahu kyseliny HCl)



63

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Takmer to isté. Mne príde L-lysine lepší, keďže to je amino acid a je tam nejaká pridaná hodnota oproti obyčajnému Betaine HCl. Dá sa to brať taktiež dlhodobo?



64

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Tak dlho, ako planujes pit vodu. lebo je to vzdy potrebna aminokyselina(essential=nevyhnutna)
Ja beriem, na striedacku oboje, L-lysin zvysuje viraqlnu imunitu a podiela sa na budovani silnejsich a dlhsich kolagenovych vlakien v tele, ktore tvoria vnutornu telesnu konstrukciu.To zvysuje celkove imunitu, zivotnoast organov a dokonca znizuje pravdepodobnost metastaz/sirenie sa odtrhovanim buniek a usadenim inde v tele pri rakovinach
Zase betain je potrebna zivina pre pecen, takze ich striedam.



65

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

RNG,

chcem sa Vás opýtať, ako mám začať užívať betain HCL 650 mg a pankreatin. Evidentne mi to netrávi, no neviem aké zásady má dodržiavať pri užívaní na začiatku, aby som zle nenarobil?



66

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Zacni od jednej kapsule z kazdeho s vacsim jedlom, a ked to nestaci, zvys na dve. Viac, ako 3 neodporucam na kyseliny
S jedlom nepi, az 3 hodiny neskor, a to hojne
Uvedom si, ze s tym si len doplnas schodok, co by malo samo telo vytvarat. A tento schodok je individualny, to si musis nastavit sam a moze sa casom aj menit.
Mne kedysi stacilo brat len jednu kyselinovu kapsulu, ale po zaludocnej chripke musim brat  dve, inac mam palu.



67

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Ahoj RNG - nezávisle od predošlého príspevku, ale vo všeobecnosti mám otázku k tejto téme, ktorá mi vŕta hlavou od začiatku, čo som našiel tieto tvoje stránky. Jedná sa o ten už klasický problém, a to je "zlé trávenie" + nedostatok HCL ako predpokladaná príčina.

Viem, že nie si diagnostik, a že radíš viacmenej na základe už stanovených diagnóz. V tomto zmysle ma teda zaujíma nasledovná vec:

Zlé trávenie, ako také, je asi dosť všeobecný pojem, a nie je to sama o sebe konečná diagnóza - pretože to môže mať mnoho príčin (podľa mňa). Rovnako nafukovanie, grganie, plynatosť a tieto spoločné symptómy, môžu súvisieť s problémami (možno aj závažnými) aj inde, než v žalúdku! Napr. pankreas, žlčník, pečeň. Prejavovať sa to môže všetko podľa mňa dosť podobne, a nemusí ísť pri tom o nedostatok HCL v žalúdku. Čo ak človek do seba "pchá" povedzme HCL a pritom problém je inde...?

Píšem to tu nie preto, že by som chcel spochybňovať tvoje teórie/rady, len mám trocha pred tým rešpekt. Ja sám som začal s nápravou trávenia podľa teba (Betain HCL, tráviace Enzýmy, Probiotiká, Mikrovlákniny) a v zásade súhlasím s tvojimi názormi a doporučeniami, ale zaujíma ma tvoj názor na to, že ako diferencovať možné príčiny - nemusí to byť totiž vždy len o HCL.

Ďakujem za odpoveď.

Naposledy upravil: radim (2014-05-28 22:57:11)



68

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Kvasenie a hnitie v zaludku moze nastat len pri nedostatku kyselin.
Kvasenie v crevach moze byt aj z nedostatku enzymov, medzi co patri samozrejme aj zlc, zle probioticke osadenia v crevach a podobne.Moze to byt aj z prilisne pomalej motility, kde sa mikrobuy v crevach prilisne rozmnozia.
Ake su priciny tychto nedostatkov, o tom ani nespekulujem, len hovorim, ze nedostatky treba doplnit, aby telo mohlo potravu rozlozit a absorbovat.
Zialbohu toto lekari neadresuju, cest vzacnym vynimkam, oni hladaju sondami nejake zmeny na zaludku, crevach a podobne a pripadne daju ludom chemicke lieky, ktore ale nedodaju ani chybajuce kyseliny, ani enzymy, ani probiotika alebo ich potravu, mikrovlakniny.



69

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

RNG napísal(a):

L-lysin na vahu obsahuje menej kyseliny ako betaine(podla mojho vypoctu betain ma 26% a L-lysin 22% na vahu kyseliny HCl)

RNG, prosim Ta mohol by si mi vysvetlit ako si to vypocital?  Dakujem.



70

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Musis si pozriet na finalny vzorec a vypocitat molekularne vahy, a z pomeru zistis percenta. Ale je to len priblizne, lebo nevieme presne , ake percento betainov ci lysinov viaze kyseliny, nie je to nikdy 100%



71

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

RNG, prosim ta, vypil som na lacno asi 3dc stavy z cerstvej cervenej repy a vybehla mi pala, myslis ze to bolo sposobene tym ze som mal dost zaludocnej kyseliny a vlastne objem zaludka mi vysiel az do pazeraku?



72

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Nuz cerstva stava z cvikle je dost drazdiva, pre vysoky obsah enzymov.
A obsahuje aj dost cukrov, tj ked nemas dost kyselin v zaludku, moze sa ti zacat kvasenie, tj dostanes palu.

Naposledy upravil: RNG (2014-06-10 00:12:31)



73

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

No ide o to ze mi ta pala vybehla v momente ako som ju dopil, tak ze tam nebol cas na nejake kvasenie.



74

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Ked mas v zaludku kvasne mikroby, nahromadi sa ti tam aj urcite mnozstvo kvasnych enzymov, ktore pracuju okamzite na cukor.



75

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

RNG,

beriem tento betain HCL

http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Beta … l&ic=3

Chcem sa opýtať, či je dobrý?
Je aj od firmy NOW, tam je viac pepsínu:

http://www.iherb.com/Now-Foods-Betaine- … l&ic=1

alebo je to jedno?
Ktorý by ste mi odporučil?

Ďakujem



76

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Vdaka za upozornenie. Druhy krat si aj ja objednam ten s viac pepsinom.
Gentiana/hores sice podporuje tvorenie kyseliny, ale viac pepsinu znamena lepsie travenie bielkovin.



77

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Dobrý deň, RNG,
užívala som Beatin Hcl 648 mg od Now, teraz mám tento L-lyzin
http://www.iherb.com/Source-Naturals-L- … l&ic=2
chcem ho užívať miesto Beatinu, len neviem koľko tabl., Beatinu mi stačila 1-2 caps. pred jedlom.
1 tabl. L-lyzinu Hcl = 1 cap. Beatinu Hcl 648 mg.?



78

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

L=lyzin HCl je asi o 1/3 slabsi zdroj kyseliny, ako betain HCl. Samozrejme potrebujes pravdepodobne aj pepsin, co v L-lysine nenajdes.

Naposledy upravil: RNG (2015-06-09 15:36:37)



79

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Rng,toto si pisal v jednej teme. " Pri nedostatku kyselin a vitaminov D-3 a K-2 je slaba absorbcia mineralov aj z doplnkov."
Takze to znamena, ze vecer pred spanim ked uzivam probiotika,mineraly na kosti,d3,k2,triphalu,spirulinu, tak mam k tomu uzit aj 1 hcl alebo nemusim?



80

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Nuz nezaskodi ti jeden betain HCl s pepsinom, , ked s tym beries aj spirulinu a pijes vodu. Zaludok je dobre udrzovat kysly. Aj na sprulinu, na jej stravenie potrebujes kyseliny a enzymy



81

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Takze dnes rano som dala 2 hcl k jablku a konecne ziadna hrca v krku a a ani kovovo kysla chut v ustach. Pred obedom sli 3 hcl  a 2 jarro zymes plus a po hodine zas palenie v krku tak som si dala stvrtu. A po 1,5 zas hrca a palenie. Po 3,5 hod.som vypila vodu s vlakninou a zaludok naduty a odvtedy tazoba. Tak ja neviem,ci mam k vode uzivat 1 hcl a k jedlu neviem ani kolko. Asi 6. Cely den sa budem asi dlavit hcl aby mi bolo dobre. sad
Alebo sa mi dostavaju odniekial mikroby do zaludka lebo si to neviem inac vysvetlit.
A aj ma jemne palili creva a zaludok no to asi z oregana. No na skodu to hadam nie je.



82

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

maminka69 napísal(a):

Takze dnes rano som dala 2 hcl k jablku a konecne ziadna hrca v krku a a ani kovovo kysla chut v ustach. Pred obedom sli 3 hcl  a 2 jarro zymes plus a po hodine zas palenie v krku tak som si dala stvrtu. A po 1,5 zas hrca a palenie. Po 3,5 hod.som vypila vodu s vlakninou a zaludok naduty a odvtedy tazoba. Tak ja neviem,ci mam k vode uzivat 1 hcl a k jedlu neviem ani kolko. Asi 6. Cely den sa budem asi dlavit hcl aby mi bolo dobre. sad
Alebo sa mi dostavaju odniekial mikroby do zaludka lebo si to neviem inac vysvetlit.
A aj ma jemne palili creva a zaludok no to asi z oregana. No na skodu to hadam nie je.

no oregano by sa malo rozpustit v crevach nie ? takze mas malo kyselin ale zasa 6 kyselin s jedlom to je az moc , robila si si test na kyslost rano nalacno ?



83

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

neviem ako vy ale ja ci si da 1 alebo 3 tablety hcl rano nalacno tak necitim ziadne palenie



84

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

mapo napísal(a):

neviem ako vy ale ja ci si da 1 alebo 3 tablety hcl rano nalacno tak necitim ziadne palenie

Test si treba urobit sodou bikarbonou alebo Kalanitom ktory sa dava rano nalacno , a ked sa ti zacne grgat tak mas dost kyselin ked nie tak mas malo



85

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Nuz zrejme aj bez testu mas nedostatok kyselin, inac by ti v zaludku nekvasilo ani nehnilo, co vyvolava alebo palu v pazeraku, alebo zapal aludocnych stien=bolest v zaludku



86

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Kalinat pijem kazde rano a grgne sa mi po hodine. Tak neviem odkial sa beru tie mikroby v mojom zaludku ked dnes mam v sebe uz 9 hcl a stale mam zaludok nafuknuty, tazoba. Teraz som mala aj krce po crevach po uziti oreg.toboliek a enter.pancreatinu.



87

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

nvm mno.. ja som napr dnes si dal 200g lososa, 150g zeleniny,  a 100g zmesky ryze nelupanej,avokada a omelety.. dal som si 3betainy a 2pankreatiny (8x) a 1jarrozym  a poviem Vam musel som si dat este 2betainy aby som sacitil dobre..... proste ked ma clovek malicko kyseliny a tvorby svojej tak sa to asi aj nazbiera ..tym myslim ze napr das si s nejakym jedlom menej ako by bolo treba a asi tam nejaka potrava zostava a ked si das zas daslie jedlo a menej kyselin tak zas tam nieco ostane.....pak sa to asi kumuluje a zrazu su Ti 3betainy k vacsiemu alebo strednemu jedlo malo.......   napr na to co som dnes jedol na veceru by som si zfleku mohol dat 5-6betainov a az pak by som sa citil uplne na 100% ...... len chcem poukazat ze k vacsiemu jedlu je bohuzial 3malo (pre cloveka s nizuckou/ziadnou tvorbou kyseliny).... uz som si to overil za posledne dni asi 5x big_smile    z coho teda nie som nadseny ale ked to tak potrebujem tak ... bohuzel no... radsej ako by mi to malo kvasit a nevytazil by som nic z kvalitneho jedla...

mapo preco by si mal citit palenie ked mas zaludocny maz v poriadku ? to by si necitil ani po 15betainoch podla mna nic.. tak isto je to u mna...odskusane

ked pijes kalinat rano a grgne sa ti po hodine tak tam mas pekne alkalicke prostredie v zaludku smile vitaj v klube hehe

pre info : pisem len moje pocity a skusenosti , takze to neberte hned tak ze vam davam rady co mate robit tiez big_smile .... ale info sa zidu

Naposledy upravil: letto (2015-06-15 19:33:32)



88

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

V momente, ako vypijes kalinat tak sa ti vsetky kyseliny v zaludku zneutralizuju a mozno ani po viacerych hodinach sa ti ziadne nevytvoria. Medzitym moze vsetko, co je v zaludku kvasit a hnit.
Skus nebrat kalinat vobec, lebo pol lyzicky kalinatu(2 gramy) vie zneutralizovat az 5 kapsul betainu HCl.



89

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

takže moje prvé skúsenosti s betainom:
O tabliet = pichanie v žalúdku, po jedle pocit, že mi všetko stojí v žalúdku aj 2 h po jedle
1 tableta = žiadne pichanie, avšak nadutosť žalúdka, slabšia záha a slabo kyslý pocit na jazyku 1 h po jedle
Skúsim zvýšiť na 2 alebo nechaám privyknúť telo aspoň 3 dni na 1 kapsulu po každom jedle, nakoľko je tu predpoklad, že som posledný mesiac nemal v tele takmer žiadne kyseliny ? 2,5 hodiny po raňajkách počujem v žalúdku bublanie, je to normálne?

Naposledy upravil: janikjanik1974 (2015-06-16 10:07:46)



90

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Lysin bez HCl je slabo absorbovatelna forma. Trochu extra HCl nezaskodi nikomu. Povacsine jej mame aj tak malo. V tej forme dochadzaju aj ine aminokyseliny, ako arginin, ornitin atd.



91

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Rng,prosim ta preco ma po hcl 15 min.na lacno pred uzitim enter.pancreatinu zaaaaal palit zaludok? Aj sa mi z toho zacala tocit hlava. Pijem aj citricidal na sterilizaciu,dgl atd.. grganie nemam ani palu. Dik



92

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Ked nemas ziadnu kyswelinu, nemoze ta nic palit. Ked si zoberies m,alo, mneuzavrie sa ti poriadne uzaver medzi zaludkom a pazerakom, ktory sa uzatvara na siognal kyselin v zaludku, a samozrejme mas palu. ked zoberies dost kyselin ten uzaver sa ti pevne uzavrie. Bolerst zaludka moze but aj vtedy, ked je zapaleny a vterdy sa nemusi vyutvorit dost ocvhranneho zaludocneho mazu a kyseliny mozu paqlit ten zapaleny zaludok.
Adaptogen DGL pomaha tvorbe zaludocneho mazu a hojeniu poskodenych zaludocnych stien
Odporucam 15 minut pred jedlom dokladne pozut 2 tabletky DGL.
Entericky pokryty pancreatin sa nesmie rozpustit v zaludku, ked mas aspon trochu kyselin v nom.



93

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Hovorila  som  s lekárom  z Ruska  a zaujalo  ma zistenie,  ako  tam  prebieha

testovanie  na hydrochlórhydriu.  Požiadajú  ľudí,  aby  vypili  štvrť  pohára

cviklovej  šťavy  a sledujú  či sa  farba  stolice  alebo  moču  zmení  aspoň  trochu

na farbu  cvikle.  Ak sa  zmení,  potom  je hladina  žalúdočnej  kyseliny  nízka.

___toto som nasiel na internete , to iste plati aj napriklad s brokolicou ? jedavam jej dost a mavam zelenu stolicu .

a zaujma ma ked si dam betain hcl cca 1 hodinu pred jedlom ci to vydrzi v zaludku az do jedla

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-06-16 15:23:03)



94

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Na nete najdes vselico, od reklam , roznych lzi a pochybnych tvrdeni az po zriedkavo aj pravdu. Jedina presna metoda na meranie hladiny a vyroby kyseliny v zaludku je vyse 40 rokov stara metoda, ktoru malokto pozna, lebo gastroenteorologovia sa nechcu vzdat svojich liekov proti kyselinam a tak si hlavu schovaju pred pravdou ako pstros do piesku.
http://www.drhirani.com/digestion/the-h … mach-acid/
http://phcapsule.com/
http://phcapsule.com/



95

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

RNG napísal(a):

Na nete najdes vselico, od reklam , roznych lzi a pochybnych tvrdeni az po zriedkavo aj pravdu. Jedina presna metoda na meranie hladiny a vyroby kyseliny v zaludku je vyse 40 rokov stara metoda, ktoru malokto pozna, lebo gastroenteorologovia sa nechcu vzdat svojich liekov proti kyselinam a tak si hlavu schovaju pred pravdou ako pstros do piesku.
http://www.drhirani.com/digestion/the-h … mach-acid/
http://phcapsule.com/
http://phcapsule.com/

zaujmave dakujem , myslim si ze takyto pristroj na slovensku asi nenajdem big_smile



96

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Ani inde velmi nie, zialbohu, skus napr v Nemecku alebo Rakusku.
Ja som nie az natoklko zvedavy, lebo viem naisto ze nemam dost kyselin a ked si ich doplnam, nemam problemy.
Ked si dam ale menej, nez mi treba, hned sa mi zaludok a creva ozvu.



97

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

RNG napísal(a):

Ani inde velmi nie, zialbohu, skus napr v Nemecku alebo Rakusku.
Ja som nie az natoklko zvedavy, lebo viem naisto ze nemam dost kyselin a ked si ich doplnam, nemam problemy.
Ked si dam ale menej, nez mi treba, hned sa mi zaludok a creva ozvu.

no ja v takom stadiu asi zatial niesom , inac ma napadlo uz asi 2 mesiace kaslem hlavne po jedle ale necitim jedlo v krku alebo co , tipujem ze je to tiez z nedostatku kyselin .



98

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Neviem.Moze to byt z pal, kde mas citlive hrdlo, moze to byt z kuskov jedla, co sa dostanu pri jedeni do dychacej trubice, moze to byt alergia....

Naposledy upravil: RNG (2015-06-16 17:49:33)



99

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

Dobry den. Pred dvoma mesiacmi mi endoskopiou zistili jeden /vraj malicky/ 6 mm zaludocny vred, helikobakter pylori a zapal hrtanu. Dostala som dva druhy antibiotik a Omeprazole. Zatial som lieky nebrala, nejako sa obavam, citim,ze mi mozu viac uskodit ako pomoct. Snazim sa najst inu moznost po internete. Postupne menim stravu, vyhybam sa masu a tazko stravitelnym potravinam preferujem zeleninu a ovocie....
Jem malo ale v poslednom roku som pribrala 1o kg, citim sa stale



100

Re: Betain HCL-zaludocna kyselina

...
Jem malo ale v poslednom roku som pribrala 1o kg, citim sa stale "plna- najedena" - jem v podstate iba preto, ze viem ze nieco musim jest. Myslela som si ze si zadovazim HCL - URCITE JEJ MAM MALO - ROBILA SOM SI "grgaci test" a grgla som po 5 min a aj to slabo.Mozete mi poradit? Alebo musim z blata dokaluze a brat tie lieky?  Dakujem

Naposledy upravil: sisanika (2015-09-15 14:53:06)