Téma: ovčí syr

Zdravím RNG, chcel by som sa spýtať na tvoj názor na čerstvý ovčí syr (priamo zo salaša zo spoľahlivého zdroja) a jeho účinky na organizmus. Je jeho častá konzumácia v poriadku? Zaujal ma hlavne vysokým obsahom bielkovín, uvádza sa až 23g/100g. Kravské mlieko som vylúčil už pred rokmi, nerobilo mi dobre, bezlaktózové bolo bez problémov, zrejme mám slabšiu toleranciu laktózy, pri ovčom syre žiadne príznaky intolerancie laktózy nepociťujem, je laktóza v ovčom mlieku iná, ako v kravskom? Resp. ak by sa neskôr nejaké nepríjemnosti vyskytli, dalo by sa to riešiť formou doplnku - pridaním enzýmu laktáza? Ďakujem vopred za odpoveď



2

Re: ovčí syr

Kvasenim sa laktoza zmeni na kyselinu mliecnu, a ta nikomu nemoze skodit, lebo je to cast energetickej vymeny v bunkach.
Samozrejme ked nemas dostatok enzymov na stravenie mlieka(mliecny cukor, bielkoviny tuky) to sa da lahko doplnit  enzymom na mlieko, poZri napr na
http://www.iherb.com/Enzymedica-Lacto-C … &ic=10
kde najednu kapsulu mozes vypit pohar suroveho mlieka bez problemov.



Re: ovčí syr

Čiže pri ovčom syre ani laktózu nemusím riešiť, keď tak len pri mlieku?
A je teda jeho častá konzumácia v poriadku? Sľubujem si od toho hlavne podporu rastu svalovej hmoty.. ale ak má aj iné benefity, určite sa len poteším cool ovčie jogurty (z nepasterizovaného mlieka a bez pridania akýchkoľvek škodlivín) by mohli byť fajn na črevnú mikroflóru - mohlo by to byť dobré proti miernemu premnoženiu kandidy? (mám taký drobný biely povlak v zadnej časti jazyka)



4

Re: ovčí syr

Pozor na nepasterizovane mliecne prpdukty, zvacsa su vyborne, ale tak isto mozu mat rozmozeny nejaky skodlivy mikrob. Moja zena pri navsteve na Slovensku  po zjedeni cerstvej bryndze bola 2 dni chora ako pes, s vysokymi horuckami.
Na stastie som mal so sebou hromadu roznych antimikrobialnych, najma citricidal, oreganovy olej a extrakt z olivovych listov, tak som ju z toho rychlo dostal. Samozrejme to by ma neodradilo od jedenia ovcich vyrobkov, ja si to risknem.Cerstvy ovci syr je MNAM.Zialbohu na to musim cestovat na Slovensko....

Dnes si nasadzame probiotika z laboratorne vyselekovanych a rozmnozenych kultur, kde je zarucene, ze su tam len tie najlepsie probiotika a to vo velkych mnozstvach.
A teoelne a kyselinov stabilne, aby sa dostali zive do criev.



5

Re: ovčí syr

Pri výrobe syrov sa oddeľuje srvátka a väčšina laktózy je v nej, takže syry sú prirodzene s nižším obsahom laktózy alebo ju neobsahujú vôbec. V takom tvarohu je takisto minimum laktózy.


Ja jedávam roky surové ovčie mlieko a jogurty z neho, mala som z toho obavy a NIKDY doteraz mi nič nebolo, ale z kupovanej bryndze mi raz zle bolo.



6

Re: ovčí syr

.



7

Re: ovčí syr

Pozerala som ako doja ovčie mlieko, podľa mňa sa to nadojiť ani čisto nedá, vždy do toho mlieka padne nejaký trus, nečistota z vemena, slama, oni to len cedia cez gázu. Takže podľa mňa je to stále risk piť to surové mlieko.

RNG, keď vyrobím zo surového mlieka jogurt a ten jogurt mi vydrží v chladničke dva týždne, žiadna pleseň navrchu, alebo nejaké známky kazenia, len je časom kyslejší,  tak keby aj v tom mlieku boli nejaké patogénne kultúry, nie je možné, že tie jogurtové kultúry a tá kyselina mliečna ich jednoducho zničia? Veď ak by tam aj boli, tak to by sa muselo nejak na tom jogurte prejaviť, nie? Musel by sa nejak skaziť. Ja sa práve dosť spolieham na tú jogurtovú výrobu, že mi to mlieko nejak "ošetrí".  Ja ten jogurt vyrobím hneď z čerstvo nadojeného mlieka, nenechám ho nikdy moc dlho stáť, aby sa tam prípadné patogény nemali čas rozmnožiť, iná vec je, keby dajme tomu tá ovca bola chorá, a niečo by už bolo priamo v tom mlieku. Naočkujem ho vysokým množstvom kultúr, aby sa rýchlo namnožili, ja mám hotový jogurt za 4-5 hodín a dodržiavam optimálnu teplotu od začiatku výroby, teda u termofilných kultúr ca. 45 stupňov celzia, nerobím to len tak "od oka" ako väčšina ľudí, pri pasterizovanom mlieku je to jedno, ale u toho surového sa mi ten jogurt nedaril, ak som nedodržala tieto postupy. A pri tomto postupe je ten jogurt super, hustý, rovnomerne spravený, žiadna oddelená srvátka, alebo ťahavá konzistencia. To surové mlieko obsahuje takisto vlastné probiotiká, enzýmy a tie sa musia "prebiť" tými naočkovanými.

Naposledy upravil: bludicka (2015-05-06 06:36:46)



8

Re: ovčí syr

.



9

Re: ovčí syr

RNG, poprosím odpoveď na môj posledný príspevok č. 7. Je možné, že jogurtová kultúra a kyselina mliečna zničí v mlieku prípadné patogény a ak, akého typu? Na vírusy to asi dosah mať nebude alebo? Veď nepoužívajú sa jogurty aj na liečbu napr. hnačky, črevnej chrípky?

Naposledy upravil: bludicka (2015-05-07 10:02:48)



10

Re: ovčí syr

Samozrejme kazda bakteria a mikrob vyraba protilatky voci inym,to je v ramci sebazachovy,  takze ked mas vysoke mnozstva probiotik v jogurte, tak obvykle potlacia rozne ine mikroby v jogurte.
To iste sa odohrava samozrejme aj v crevach a inde v tele, kde tak isto mas rozne mikroby, vcitane probiotik.
Na virusy je ucinny napr lactobacilus bulgaricus, jeho rozne odrody zvysuju viralnu imunitu dost znacne.



11

Re: ovčí syr

Kto vie dober anglicky vedel by to strucne prelozit je tam pisane o caseine .

http://a2milk.com/health-professionals/ … wellbeing/

Dakujem .



12

Re: ovčí syr

Pise sa tam o tom ze sice len 5% zrejme europskej populacie ma problem so stravenim laktozy(poznamka, svetove je na laktozu citlivych az 67% ludi) ale az 30% ma problemy so stravenim niektorych mliecnych bielkovin. Uvadza tam A1 a A2 beta kazeiny, z ktorych A1 sposobuje viac traviacich problemov.
Tiez je tam uvedene, ze rozne druhy krav maju pomery medzi tymito bielkovinami rozne.

Ja k tomu dodam, ze rozne krmivo to tiez moze sposobovat a teda kravy krmene krmnymi zmeskami maju iste ine zlozenie mlieka a masa, ako volne pasuce sa na divokych/prirodnych lukach.
Pozorovane aj na sebe, s mliekom z masovych chovoch, krmenych zmeskami, a atb a hormonami mam problem s mliekom, sposobuje mi naduvania az hnacky, naproti tomu z krav z volnych pasi, v zime prikrmovanych len senom z luk nemam ziadne problemy dosial.
Napr zlozenie mlieka a masa je rozdielne v niektorych potrebnych zlozkach, ako konjugovana kyselina linolova, tiez DHA a EPA, a zrejme aj v bielkovinach, na co som dosial nedaval ziadny doraz. Samozrejme je rozdiel aj v zamoreni, kde herbicidy a pesticidy pri pestovani sloziek krmiv, tiez hormony a atb, co krmne zmesky obsahuju sa odrazia na zlozeni mlieka aj masa, tj su tam ako zamorenia.