101

Re: vysoké dávky ovocia

Zaujímavý článok od Mercoly o rizikách diét s vysokým obsahom ovocia:
http://articles.mercola.com/sites/artic … -diet.aspx

Ak by sa mal človek riadiť tými doporučeniami na denný obsah fruktózy ca. 25 gramov, tak to by znamenalo v praxi 2 jablká denne, 3 banány.

Naposledy upravil: bludicka (2013-05-10 12:00:13)



102

Re: vysoké dávky ovocia

Iste je nieco na tom co hovori dr Mercola, ale potom uz neviem, co by som mal jest ako cukrovkar,, len same tuky a bielkoviny???
Snazim sa znizit sacharidy, vylucovat volne cukry a podobne.
Ale aj komplexne sacharidy sa v tele menia na jednoduche cukry, takze  nie je mozne ich vylucit.
Naviac nasa pecen vyrabza plno glukozy z bielkovin neoglucogenezou, to mam potvrdene velmi dobre, ked som roky drzal velmi prisnu nizkosacharidovu dietu a cukor v krvi mi dlho drzal na hladine vyse 13mmol/l a roky neklesol pod 12, aj ked som sa nedotkol nicoho skroboviteho, ziadny chlieb, ryza, zemiaky a ine zdroje sacharidov, vcitane sladkych ovoci.
Zbavit telo prebytku  cukrov sa proste neda  inac nez intenzivnym cvicenim.
  A zbavit alebo predist rakovinam treba cistenim tela a posilnenim obranyschopnosti nicit chybne fungujuce bunky, ktore sa vytvaraju v tele vzdy, od narodenia a pokial sa ich nevytvara privela, lebo telo nie je velmi zamorene karcinogenmi, tak ich nasa obrana zvladne znicit skor nez sa zacnu rozmonozovat a pohybovat/metastazovat po tele, ci uz mame cukor v krvi a tele, alebo nie.
Takze tu si dovolim s panom doktorom nesuhlasit. Ja veru nebudem ovocie obmedzovat na ukor tej trosku fruktozy co obsahuju.
Ale zasadne vylucujem vsetky prisladzane produkty, priemyselne vyrobene, lebo nam donasaju do tela privela zbytocnej fruktozy.

Zdroj rakoviny pre telo nie je fruktoza, ale zamorenie a oslabenie telesnej obrany.
Jedine spojenie s vznikom rakovin v tele je privela cukrov, znicenie probiotickej flory v crevach a nasledovne zamorenie criev kvasnymi a plesnovymi mikrobami, ktore vyrabaju aj karcinogeny

Naposledy upravil: RNG (2013-05-10 15:49:55)



103

Re: vysoké dávky ovocia

Mercola píše hlavne o problémoch s fruktózou, glukóza by mala byť lepšia - pre cukrovkárov ale zase glukóza znamená vyšší glykemický index. Ale keď nemám cukrovku, tak dám prednosť radšej glukóze pred fruktózou.

Ale keď sa nad tým človek zase zamyslí, určite naši predkovia nemali k dispozícii toto prešľachtené sladké ovocie ako máme my dnes a je kopec druhov ovocia s relatívne nízkym obsahom fruktózy - bobuľovité, citrusové. Tak isto ak ovocie obsahuje glukózu, tá pomáha lepšiemu spracovaniu fruktózy v tele - napr. tie banány, hrozno.

Tak ja osobne som úplne stopla konzumáciu sušeného ovocia, takisto ovocie moc neodšťavujem, max. pre chuť 1 jablko. Takisto ak si robím šťavu, dajme tomu z mrkvy, zelenolistej zeleniny - je tam minimum fruktózy, stále môžem jesť kopec surového zo zeleniny, tiež si nemyslím, žeby som mala nahrádzať ovocie tukmi a bielkovinami, skôr orientovať sa na také druhy zeleniny, kde je celkovo menej cukrov.

Tak úplne tabu by mali byť potraviny bohaté na fruktózu typu kukuričný sirup, sem patrí aj agávový sirup, používanie fruktózy ako spracovaného sladidla v polotovaroch, sirupoch.

A zistilo sa, že dosť ľudí trpí neznášanlivosťou fruktózy, až okolo 30%, podobne ako napr. laktózy - mliečny cukor, väčšinou k tomu inklinujú ľudia, čo už majú nejaké problémy s črevom, celiakiu, syndróm dráždivého čreva. Ak má dnes toľko ľudí problémy s lepkom a fruktózou - tak ich podiel v dnešnej strave asi nebude zrovna ideálny.

Naposledy upravil: bludicka (2013-05-10 19:46:40)



104

Re: vysoké dávky ovocia

Problemy z crevami zacinaju v zaludku s nedostatkom kyselin a v pode s nedostatkom probiotik, znicenych chemickym hnojenin a z nedostatku mikrovlaknin v nasej strave.
Ked si to vsetko napravis doplnkami a stravou, tak sa mi nezda, ze by prirodzene mnozstvo cukrov v nie prilis sladkych ovociach bolo pre nas problemom.
Fruktozy sa aj tak len velmi malo dostane do obehu, az 95% sa zadrzi v peceni, takze okrem rakoviny pecene nemoze prilis podporovat rakoviny inde v tele.
To iste plati na cukrovku/diabetes.
Inac slaba absorbcia fruktozy, nafukovanie a podbne nemaju s rakovino vela spolocne, akurat ze mikroby, co na fruktoze ziju mozu vyrabat toxiny zamorujuce telo, dokonca ja mozno karcinogeny.
Ale zla absorbcia fruktozy aj laktozy sa da napravit prislusnymi enzymami(amylase, lactase) a potom sa tymto clovek nemusi vyhybat v mensich mnozstvach(samozrejme vsetko s mierou je zlata stredna cesta) A tym sa tieto pre niekoho  dva alergeny zneskodnia a premenia na uzitocne ziviny pre telo. A nesluzia na rozmnozovanie roznych parazitnych kultur v crevach, ktore svojim posobenim creva poskodia v konecnom dosledku vazne(IBS, Crohn, Ulcerative colitis)

Naposledy upravil: RNG (2013-05-11 00:58:15)



105

Re: vysoké dávky ovocia

RNG moze sa kombinovat jablcna stava s inou zeleninou ? napriklad mrkvovou ?



106

Re: vysoké dávky ovocia

Samozrejme ze moze.



107

Re: vysoké dávky ovocia

RNG, ešte by som sa chcel spýtať ku tej kandide, pokiaľ som v stave, kedy si musím dávať pozor na sladké a ostatné nevhodné potraviny, môžem jesť celozrnné cestoviny? Nie často, povedzme 3 porcie týždenne cca. V poslednom čase, keďže je leto, som narobil zopár "hriechov" v stravovaní a kombinácia veľa piva a ďalšie dni rôzne zmrzliny a iné sladké bordele mi spôsobili zopár zvláštnych, mokvajúcich a dlho sa hojacich červených vyrážok, už sa mi to v minulosti stalo, môžem si za to sám, že som poľavil vo svojich zásadách, len ma teraz zaujímajú tie celozrnné cestoviny, konkrétne bio špaldové celozrnné, nakoľko zo stravy musím vylúčiť na dlhý čas aj banány a med, čím prídem aj o tieto posledné zdroje sacharidov, ktoré mi začínajú chýbať pri športe (bielym cestovinám, ryži atď sa kvôli kandide trvale vyhýbam).



108

Re: vysoké dávky ovocia

Celozrnné cestoviny nie sú žiadna výhra, najmä tie pšeničné a špaldové. Ja jedávam cestoviny ale z ryže natural, pohánkové a občas kukuričné, príp. aj ryžové biele - sacharidy z ryže sú vždy prijateľnejšie ako zo pšenice. Ja mám občas problémy s candidou, ale keď si zamiešam do zeleninového šalátu trochu ryžových cestovín, je to ok. Najhoršie mi robí ovocie, med, okrem lesných čučoriedok, tými sa môžem ládovať a nerobia mi zle. Zaujímavé, že keď si dám aj trocha kváskového chleba, tak je to celkom ok. Ja si dám aj občas zemiaky, sladké zemiaky.



109

Re: vysoké dávky ovocia

Teoreticky sa daju candidy vykaqntrit aj len podporovanim ich branim extra plno zmesi  mikrovlaknin a kvalitnych probiotik. Ale neviem ako dlho to takto bez vysloveneho utoku roznymi proticandidovymi na ne a vysloveneho ich vyhladovania ich trva.



110

Re: vysoké dávky ovocia

Tak budem si pomáhať kapustou, cibuľou, cesnakom, psylliom a podobnými dobrotami, ktoré kandidu ničia, len ma desí jeden veľký problém a to sú sacharidy, teraz keď mám vylúčiť aj banány, med a celkovo sladké ovocie, z čoho mám vlastne získavať sacharidy?? A energiu celkovo.. Ryžu nejem, cestoviny nejem, zemiaky nejem, teraz už ani ovocie ani med..



111

Re: vysoké dávky ovocia

Bludicka - nebola by lepšia varianta samotná ryža natural ako zdroj sacharidov namiesto tých cestovín? Trošku som po nich pátral a sú samozrejme predražené ako sa len dá. Takéto cestoviny kandidu neživia?? Môžem sa teba spýtať, ako by si odpovedala na príspevok č. 110, keďže RNG si akosi nevie rady? big_smile



112

Re: vysoké dávky ovocia

Energia sa ziskava nielen zo sacharidov a bielkovin, ale aj z tukov. Rozne tuky sa rozne v tele pouzivaju, vacsina je na vyrobu tepla ale stresoretazcove, ako napr kokosovy olej sa daju pouzivat aj na vyrobu mechanickej energie.
A oleje nezivia candidu.
Ja napriklad uz dost dlho pouzivam Quinou a chiu ako zdroj sacharidov, lebo ich glycemicky index je  velmi nizky, nizzsi ako u "hnedej"/natural ryze.
A aj ked pouzijem ryzu, tak najma zmes hnedej a divokej ryze(wild rice), ktoru asi na Slovensku nepoznate
http://en.wikipedia.org/wiki/Wild_rice



113

Re: vysoké dávky ovocia

Ja používam čiernu a divokú ryžu, občas bielu a na rizoto.

Ryžu natural menej - býva dosť potuchnutá, rýchlejšie oxiduje vďaka tukom a okrem toho obsahuje aj dosť antinutrientov, treba ju fermentovať, aby bola využiteľná, na internete sú na to postupy, ale mne sa to zdá zložité, ja ju meliem do kváskového chleba, tam sa sfermentuje.

Inak používam chia, quinou ako píše RNG.

Divoká ryža je na SK už bežne dostať, dokonca v DM drogérii majú tuším aj takú zmes divokej a natural ryže. Je tu dostať aj červená ryža, aj čierna.

Tak samozrejme, že aj cestoviny candidu živia.

Čím vyšší glykemický index, teda cukry v potravine spôsobia nárast glukózy v krvi, tým viac sa kŕmi candida. Stačí si pozrieť glykemický index potravín:
http://www.quinoahealthylife.com/glycem … uinoa.html

Varené zemiaky a ryža majú paradoxne tak vysoký glykemický index skoro ako čistá glukóza.

Ale nízky glykemický index neznamená vždy lepšiu voľbu, možno lepšiu voľbu z hľadiska candidy a cukrovky, fruktóza napr. nezvyšuje hladinu glukózy v krvi, ale sú s ňou zase iné problémy.

Naposledy upravil: bludicka (2013-08-03 23:22:34)



114

Re: vysoké dávky ovocia

Na znizenie glycemickeho indexu zemiakov je dobry trik ich varit v kyslej/(trochu octu alebo kyslej kapusty) vode. Zostannu take sklovite, akoby surove a tak sa nerozpadnu pri vareni a to podstatne znizi ich glycemicky index.
Na znizenie glycemickeho indexu vsetkych potravin  pomaha brat s nimi spolu glucomannan, asi 3 gramy a hodne vody, lebo je velmi nasiakavy.

Inac co sa tyka cukrovkarov a skodlivej glykacii v tele, produkty glykacie sa vytvaraju aj z inych cukrov a sacharidov, dokonca viac, ako z glukozy. A produkty glykacie spomaluju tok lymfy, cin sa telo viac zamori a pre to urychlene starne. A to plati u kazdeho, nielen cukrovkarov.
Preto ja napr zeleniny a maso varim osobitne, aby sa tam nevytvarali zluceniny sacharidov a bielkovin(glykacia) uz pocas varenia.
Co sa tyka enzymov na rozbijanie tychto vazieb(clevage), v tom sa este len robi vyskum a jedine, z cim zatial dosli je kysla maltaza(acid maltase) a aj to este prakticky na trhu nie je v dostatocnych davkach na ucinnost.



115

Re: vysoké dávky ovocia

Vďaka za tipy, quinoa a chia ma zaujali, ale prečítal som o nich zatiaľ len komerčné články viac menej, preto by som sa vás chcel spýtať na vaše osobné skúsenosti s nimi, skutočne dodávajú toľko energie na celý deň, ako sa o nich píše? Ani quinoa ani chia neživia kandidu? Ak nie, možno ich konzumovať častejšie?
V rámci oddelenej stravy by sa quinoa, podobne ako ryža či zemiaky, nemala kombinovať s mäsom, či?



116

Re: vysoké dávky ovocia

Kyslé, ale aj tuky znižujú glykemický index, čiže keď sa napr. zemiaky pomastia maslom a k tomu sa dá šalát s trochou octu al. citrónu, aj mliečne produkty a vláknina znižujú.

Zemiaky so šupkou majú menší glykemický index ako šúpané, vyššia teplota spôsobuje vyšší glykemický index.

Tu je to výborne popísané, ktoré postupy znižujú glykemický index:

http://perfecthealthdiet.com/2011/10/ho … -toxicity/

Quinoa a ani chia nie sú žiadny zázrak a určite nie v zmysle, že dodajú nejakú extra energiu, ale to ako so všetkými potravinami treba tie superlatívy brať s rezervou.

Musíš si sám vyskúšať, ako budeš reagovať na niektoré potraviny v súvislosti s candidou.

Ja mám zaujímavú skúsenosť s candidou, nedávno sa mi veľmi zhoršila, tak som nasadila tvrdú diétu, ale akonáhle som zjedla čo len trochu cukrov, hneď sa vrátila. Ale vŕtalo mi to v hlave, lebo som mala aj iné symptómy, brala som vysoké dávky vitamínu C a DMSA a tie mi zlikvidovali zásoby medi v organizme, doplnila som meď a bolo po candide! Potom som viac pátrala na internete, zhoršená candida býva často aj následkom deficitu a nerovnováhy minerálov, s meďou treba opatrne, nadbytok a aj nedostatok je rizikový, ale meď má silný protiplesňový účinok. Som čítala o chlapíkovi, čo celé roky držal proticandidovú diétu a bral protiplesňové prípravky, doplnil meď a bolo po candide.

Dnes kopec ľudí berie izolované doplnky, zinok vo vysokých dávkach, vitamín C, tie spoľahlivo zlikvidujú meď v organizme. Mne sa to stalo aj so zinkom a aj s vitamínom C. Vegetariáni majú väčšinou prebytok medi v tele. Dnes sa všade píše len o toxicite medi, ale meď je veľmi dôležitá a málokto vie, že jej silný chelátor je vitamín C.

U mňa sa sa deficit medi prejavuje napr. oslabením spojivových tkanív, začne ma príšerne bolieť v krížoch, dodám meď a hneď mi to mizne. Takisto deficit medi má na mňa silný psychický účinok, spôsobuje mi dosť silné úzkostné stavy, po doplnení to mizne, doslova premena osobnosti, je to dosť šokujúce ako živiny dokážu "manipulovať" psychikou človeka. Aj vysoká hladina medi zase spôsobuje rôzne psychózy.

Ja neverím, že proticandidová diéta je riešenie ak ju niekto robí bezúspešne dlšie obdobie, je tam nejaký iný systémový problém v tele, ktorý treba riešiť, u mňa je to napr. ortuť.



117

Re: vysoké dávky ovocia

Nic dlhodobo neuspesne a znova opakovane rozvnako nemoze doniest ine vysledky, to uz Einstein tvrdil, ze ked sa znova a znova opakuje neuspesny pokus,a ocakava sa iny vysledok,  tak je to len znamka sialenosti
http://www.brainyquote.com/quotes/quote … 33991.html
Nedostatok medi je na stastie dost zriedkavy, lebo med je dobre zastupena v hromade potravin,  a teda nedostatok sa moze dosiahnut len pri brani privela chelatorov alebo latok, co potlacaju absorbciu medi(napr zinok)
Ale ked ma niekto klbove bolesti alebo zapaly sliach, je dobre skusit doplnok medi, casto je uspesny.



118

Re: vysoké dávky ovocia

Som nedávno brúzdila po nejakom proticandidovom fóre, mne sa zdá šialené, že tam tí ľudia roky držia tú diétu a bez nej sa im vždy candida rozmnoží. Tam musí byť nejaký iný problém v tele, ktorý treba riešiť, žiaľ problémom rôznych špecializovaných fór je, že tam často chýbajú informácie z komplexnejšej perspektívy a tak na fóre o candide sa budú stále riešiť len cukry a diéty a protiplesňové prípravky.



119

Re: vysoké dávky ovocia

Zialbohu, procesu v tele su velmi casto velmi komplexne a riesenia maju vzdy tendenciu byt zjednodusene, preto uspech nie je nikdy 100% a vtedy treba zacat prihliadat na ine procesy v tele. Zialbohu ludia aj lekari si casto vyberaju "jednopilulkove" metody, a preto su casto sklamani, ze nedosiahnu ziadane vyskledky.



120

Re: vysoké dávky ovocia

Určite to môže ovplyvniť aj duševný stav človeka, stres, hnev, strach, nenávisť a podobné zbytočné veci vytvárajú tiež živnú pôdu pre rôzne choroby, rozmnoženie plesní a pod.
RNG - pokiaľ užívam 50mg zinku denne, môže to mať vplyv na úbytok medi? Na druhej strane jem veľa zeleniny, snáď by mi nemala chýbať.
Tiež by som sa chcel spýtať - dúfam, že melón nie je nevhodný, ak si chcem dávať pozor na candidu. A podobne mrkvová šťava.



121

Re: vysoké dávky ovocia

Pri 2-3 tyzdnovej prisnwej proticandidovej diete neodporucam ani melon ani mrkvovu stavu. Ak na to ides ale miernejsie, tak melon ma dost maly obsah cukrov, cast sladkosti je z polyolov, ktore candida nevie spracovat. Co sa tyka mrkvovej stavy pri miernej diete mozes trochu pit, najma ked si ju vytlacas sam cerstvo. Totiz mnozstvo karotenoidov v nej vyvazi to, ze donasa aj trochu cukru, tj ked to pijes s mierou.



122

Re: vysoké dávky ovocia

Mne melón candidu dosť zhoršoval, ale napr. lesné čučoriedky boli ok. Závisí v akom štádiu diéty človek je. Ale keď má človek naozaj candidu, tak to spozná, ktoré potraviny mu robia zle.



123

Re: vysoké dávky ovocia

Perzsky melon(cantaloupe) ma maly podiel volnychu cukrov, sladkost je skor z polyolov. Cerveny melon/water melon/dyna ma cukrov viac a najma clovek z neho obvykle velmi vela zje.



124

Re: vysoké dávky ovocia

Tak sa po dlhej dobe dostávam späť na túto diskusiu a konštatujem, že za tú dobu, hlavne počas troj týždňovej dovolenky, som skonzumoval cez 100 kíl melónu (nepreháňam) a ďalšie kvantá sladkého ovocia ako broskyne, hrozno, figy, slivky a nezaznamenal som ani najmenší negatívny dopad. Zrejme mi škodí len klasický cukor a všetky cukrovinky. Napriek tomu by som aj tak chcel absolvovať prísnu aspoň dvoj týždňovú protikandidovú dietu. Chcem sa spýtať - po jej absolvovaní sa dúfam pokojne môžem vrátiť aj ku sladkému ovociu, ako sú banány? Nezdá sa mi veľmi vhodné, vyhýbať sa ovociu dlhodobo, sú to Božie dary, prečo by mali v rozumnej miere spôsobovať nejaké choroby? Samozrejme až vtedy, keď je kandida potlačená.

A ešte niečo sa chcem spýtať RNG. Po radikálnych zmenách v stravovaní (výborné výsledky sa mi už dávno dostavili) musím ale robiť aj niečo s väčším prísunom bielkovín ale hlavne sacharidov, ich nedostatok cítim pri posilňovaní. Je podľa tvojho názoru v rámci sacharidov vhodný tento doplnok? Má nízky glykemický index a teda by nemal živiť kandidu:

http://www.nu3tion.sk/palatinoza



125

Re: vysoké dávky ovocia

Nezabudaj, ze melon nema len cukor, ale aj rozne sladke polyoly, ktore candida nevie zuzitkovat. A ma samozrejme aj hromadu mikrovlaknin,, ktorymi podporujes probiotika.
Nikdy som nehovoril aby sa clovek vyhybal ovociam, az na kratkodobu proticandidovu dietu, ked je telo prilis zamorene candidou. Prioblem je len ked clovek je vela rafinovanych cukrov a najma bielych muk a vyrobkov s nich, ktore su zialbohu dnes casto podstatou vyzivy. Biele jemne muky su zbavene prirodnycn tukov, su velmi jemne mlete takze sa v zaludku do 1/2 hodiny zmena na ciste cukry. preto sa tak zdoraznuju celozrnne produkty, s pomalsim travenim a absorbciou(nizky glycemicky index) kde su mikrovlakniny a prirodne tuky zachovane, takze takym sposobom sa znizuje celkove cukor, podporuju probiotika a telo nedostava napory /vlny cukru, co je velmi skodlive na pankreas a a znacne prispieva k jeho vycerpaniu a zlyhaniu(cukrovky) Naviac nahle absorbovane cukry z bieluch jemnych muk sa nestacia spotrebovat a telo ich meni na tuky, co vedie k obezite a cievnym chorobam co je postrach v dnesnej civilizacii.
Izomaltuloza je zlozena z glukozy a fruktozy. Nie su tam ziadne tuky ani mikrovlakniny. Je to premyselny vyrobok. Takze to ako nahradu potravin vobec neodporucam. To iste najdes aj v popise vyrobku, mimochodom.
Ked potrebujes extra energiu, obohat si jedlo kokosovym olejom, ten sa totiz vie vstrebat a spalit aj na vyrobu mechanickej energie na rozdiel od inych rastlinnych olejov s dlhsou molekulou.
A ber enzymy na lepsie stravenie bielkovin, mnoho ludi ma nedostatok proteolytickych/bielkovinnych enzymov a casto aj kyselin, co vedie k nedokonalemu traveniu bielkovin a tak nedostatocne absorbcii zivin.



126

Re: vysoké dávky ovocia

zdravím po dlhšej dobe, kandida je u mňa (pevne verím) už minulosť, zmizol mi aj biely povlak z jazyka, takže si žijem spokojne smile Samozrejme sa nevyhýbam ani sladkému ovociu.

ale chcel by som sa vás spýtať - máte niekto skúsenosť s nízkootáčkovým odšťavovačom - lisom na ovocie, konkrétne so šnekovým odšťavovačom? Už dávno si chcem túto mašinku kúpiť, jednak kvôli kvalite šťavy, zachovaniu enzýmov, čo pri vysokootáčkových odšťavovačoch nie je možné, ale hlavne kvôli úspore financií z dlhodobého hľadiska - keďže o týchto výrobkoch sa tvrdí, že z ovocia/zeleniny odšťavia až o 50% viac šťavy, ako obyčajné odstredivé odšťavovače. Tvrdí to aj konkrétny výrobca konkrétneho výrobku, o ktorý sa zaujímam. Máte s tým niekto skúsenosti? Trochu váham, pretože nepoznám osobne nikoho, kto taký odšťavovač má a pre študenta je okolo 200 eur dosť. Keď stlačím v ruke odstránenú vlákninu z obyčajného vysokootáčkového stroja, ide z nej veru ešte požehnane šťavy.. Vďaka za prípadné postrehy



127

Re: vysoké dávky ovocia

zdravím RNG, chcem sa spýtať, bol by pre mňa ako hobby športovca vhodný sójový proteín? konkrétne:

http://www.nu3tion.sk/sojovy-protein-izolat-90



128

Re: vysoké dávky ovocia

Resp. je vhodnejší sójový alebo srvátkový proteín?



129

Re: vysoké dávky ovocia

Nuz ja sice mam odstavovac, teplota stavy vyt;acenej je ale nizka, tj iste nenicio enzymi, ale ho zriedka pouzivam. Ovela castejsie pouzivam silny 3 konovy mixer, lebo tak dostanem do tela aj nevyhnutne potrebnu vlakninu a to rozmlatenu na padrt, tj o to ucinnejsiu.
Aby sa mi to neprehrialo, cast ovocia tam davam zmrznutu, takze celkove teplota nepresiahne nikdy 20 stupnov celzia.

Osobne davam, prednost normalnej strave a doplnkov co najmenej spracovanych. Ale sojovy protein je vhodny, hoci osobne vy som radsej jedol jedla s vyssim obsahom bielkovin(Maso,syry  tvaroh, ryby, strukoviny)
Problem so sojou okrem ineho  je jej obsah fytoestrogenov, co moze hormony v tele vyhodit z normalnych hladin.

Naposledy upravil: RNG (2013-11-12 03:36:48)



130

Re: vysoké dávky ovocia

najviac ma oslovil tento proteín, čo si o ňom myslíš?

http://vitalcity.sk/proteiny/nuzest-protein

jediná škoda, že je veľmi drahý. tiež som hlavne za prirodzenú stravu, ale mäso som obmedzil, mliečnym výrobkom sa vyhýbam úplne (jedine o kozom mlieku ešte uvažujem). moje zdroje bielkovín sú olejnaté semená, hlavne slnečnicové, orechy, mak, šošovica a prevažne kuracie mäso, ale niektoré dni mám dosť veľký deficit bielkovín, keďže 80% mojej stravy je čerstvá zelenina a ovocie - ktorých pozitívne účinky na sebe pozorujem už dlhodobo, ale na druhej strane už dosť dlho stagnujem pri posilňovaní, preto by som si chcel doplniť proteíny, rozhodne žiadne extrémy. sójový proteín mi teda môže dáko narušiť hormóny? vyskytujú sa také prípady aj pri striedmom užívaní?



131

Re: vysoké dávky ovocia

RNG aký máš prosím ťa názor na tento hrachový proteín?

http://www.obchod.sportujeme.sk/vyzivov … g/128443p/

Našiel som konečne vhodný proteín? Podľa popisu výrobku by som ním nemal nič pokaziť, obsahuje navyše probiotické kultúry a tráviace enzými. Prosím ťa o názor naň, vďaka moc.



132

Re: vysoké dávky ovocia

Nuz osobne ti radsej odporucim 200 gramov varenej sosovice, co ma tak isto okolo 18 gramov bioelkovin, ako ma jedna davka toho sosovicoveho proteinu
http://caloriecount.about.com/calories- … eds-i16370
To, co sposobuje plynnatost, tj niektore cukry sa daju stravit pomocou alopha galactosdidazy a celkove ked mas problemy s travenim, tak ti odporucam aj tak brat enzymy, ako ich beriem aj ja, kedze moje stare telo ich uz neprodukuje dost a rozhodne nemam v plane sa scvrkavat, lebo telo nevie vytazit pre nedostatok kyselin a enzymov dost zivin z jedla.
Zo strukovin su to nielen sosovica, ale aj fazula a najma cicer, ktory je hned za sosovicou v obsahu bielkovin
http://www.fatsecret.com/calories-nutri … nzo-cooked

Naposledy upravil: RNG (2013-11-17 06:13:31)



133

Re: vysoké dávky ovocia

http://www.badatel.sk/kpm/sokujuce-fruk … prospesna/



134

Re: vysoké dávky ovocia

Nuz ako vidiet, plany na redukovanie populacie a podporu zvysenia poctu chorych dalej pokracuju, pricom ludia si este v drvivej vacsine stale naivne myslia, ze nas nase veduce organy reprezentuju.....



135

Re: vysoké dávky ovocia

Chcela by som sa opýtať,čo si myslíte O smoothie zelenom,je dobré ho piť denne,špenátove listy,banán,stopový celer. Treba brať s tým nejaké kyseliny na rozkladanie mikrobov ,tuším som sa tu dočítala niečo,že surové zelené listy sú plné mikrobov.
Ďakujem.



136

Re: vysoké dávky ovocia

Vyborne. Jemne rozsekana zelenina sa ovela ucinnejsie stravy a ziviny z nej absorbuju.