Ked si precitas tie spravy povodne, najdes v nich slovko "may" tj moze , cim naznacuju , ze to moze vo vyssich davkach poskodit pecen. Ja osobne tomu sice neverim, lebo nie je na to dost dokazov, ale ako opatrny clovek pouzivam chaparal len v pripade silneho viralneho utoku a to kratkodobo. Totiz ine antiviralne prostkriedky a lieky naisto poskodia pecen a aj ladviny u vysokeho poctu pacientov, zatial co chaparal nie je dokazany ako skodlivy, len je nan vydane varovanie. To moze byt aj pre to, ze konkuruje stovkam drahych patentovanych antiviralnych.
Druhy velmi silne antiviralny prostriedok, betulin, sa nikdy ani nedostal na trh, hoci je extremne lacny, kde biela koza briez ho obsahuje 15 az 25% na vahu. Proti tomu farmaceuticky proemysel velmi ucinne zasiahol skupenim vsetkych patentov na extrakciu, skupenim vsetkych vyskumnych teamov a ucelnym zablokovanim vyroby.
Na stastie je briez plno, staci zobrat vrchnu bielu koru, jemne rozomliet a zaliat alkoholom, jeden diel kory a 3 diely cisteho alkoholu, staci aj komercny 96% potravinarsky alkohol, (betulin je rozpustny v alkohole, ale nie vo vode) a taku tinkturu s obsahom 2 az 5% betulinu pouzivat do drinkov, najlepsie plnotucneho mlieka, lebo betulin sa naviaze na tuky ako emulzifikator a tak vstrebe do tela a najma pecene v pripade viralnych ochoreni pecene.
V Rusku , jedinej krajine, kde sa betulin obcas pouziva, ho pouzivaju aj na regeneraciu pecene