1

Téma: kvasený chlieb

Ahoj RNG... Vychádzam z tohto článku http://pravekadieta.cz/2009/04/05/preve … iho-kazu/.

Je tam uvedené "Čerstvě namletá pšenice má velkou fytázovou (enzym, který degraduje kyseliny fytovou) aktivitu, a společně s dlouhým kvašením, které se v té době používalo, muselo dojít k rozložení takřka celého obsahu kyseliny fytové. To z ní učinilo zdroj minerálů, nikoliv past na ně, jako je tomu u moderních pšeničných produktů." Súhlasíš s tým?

Ďalej odporúča "žádný chléb kromě kvašeného, protože obyčejně nejsou pečeny z čerstvé mouky." Ak je to pravda, vieš, ako sa dá zistiť, či ten chlieb je aj užitočný upečený z čerstvej múky?

Ďakujem.



2

Re: kvasený chlieb

Nuz ja nepoznam tie zmienky okolo kyseliny fytovej, ale je mi jasne, ze cerstvo namleta muka ma rozne hodnoty, ktore sa oxidaciou  a enzymatickou cinnostou po case znicia.
Preto, aby muka doslova nezosmradla sa oddeluju plevy, otruby a vsetko co obsahuje oleje, ktore by mohli zosmradnut.
Tym samozrejme sme orabovany o hromadu potrebnych latok.
Preto som advokat celozrnnych produktov v zmysle cerstvo mletych, a okamzite pouzitych na vyrobky

Prirodzene kvasenie robi produkty stravitelnejsie, lebo kvasinky ich rozlozia do lepsie absorbovatelnej formy,.. A samy kvasinky vytvoria hromadu novych , pre nas uzitocnych latok, ktore v tychto kvasenych produktoch dostavame.Najznamejsie z toho su rozne B-vitaminy a betaglukany(steny kvasiniek su zlozene z betaglukanov) a samozrejme kyselina mliecna, ktoru v tele nevyhnutne potrebujeme na procesy spojene s vyrobou energie(pozri mitochondrialne procesy)
Kvasne kultury mliecneho kvasenia(lactobacily) totiz z roznych materialov produkuju kyselinu mliecnu, pre to su pre nas tak dolezite.
Zialbohu nepoznam ziadny jednoduchy test na to, ci je chlieb peceny z cerstvo namletej muky, to ti moze prezradit alebo prehlasit len samotny pekar.
Dnes sa pecenie cerstveho chleba v domacnostiach v USA znacne rozsirilo, ale zialbohu vacsina pouziva komercne bielene muky, len mala cast ludi si melie obilie doma samo, dostat na to rozne domace mlynceky, od kamennych az po moderne vysokoobratkove mlyny typu mixera z tupymi nozami, ktore nie rozsekaju, ale roztriestia zrna, podomne ako kavove mlynky



3

Re: kvasený chlieb

Niekde ste pisal, ze sa vyhybate bielej muke a celkovo psenici v pecive, zaujima ma Vas nazor na stravu a na knihu Zivot bez psenice/ Wheat Belly - William Davis
Neviem, ci si mam kupit domacu pekarnicku a robit si kvaskovy chlieb z psenice, alebo radsej podla knihy uplne bez psenice.
zaujima ma nazor na tu knihu



4

Re: kvasený chlieb

Tu knihu s0om necital, ale zrejme cele civilizacie na zemi existovali aj existuju bez psenice, razi jacmena a ovsa. A to su dnes zdroje lepkov/gluten, co mnoho ludi nevie stravit a preto im to zamoruje telo.
Kvaseny chlieb je vseobecne lepsi ako nekvaseny, lebo chlebove  kvasinky v nom nielen rozlozia mnohe pre nas nie velmi vhodne latky, ale aj vyprodukuju hromady B-vitaminov a obrannych latok, kedze su to vlastne pre nas probiotika.
Telo potrebuje vylucovanie cukrov a sacharidov postupone, nie naraz, pre to sa vyhybam jemnym mukam. Bielene muky naviac neobsahuju dostatok mikrovlakni a vlaknin, tiez nemaju pre nas potrebne oleje z klickov, kedze tieto sa pri mleti muky vyhodia ako "otruby" Tym sa sice zvysi zivotnost muk, lebo nezosmradnu v nich oleje oxidaciou, ale znacne sa znizi ich biologicka hodnota a zvysi glycemicky index, co je extra namaha na pankreas, tj najma na jeho tvorbu inzulinu.



5

Re: kvasený chlieb

Dobrý deň, neviem či ste sa už k tomu vyjadroval (nemôžem nájsť) ale zaujímal by ma váš názor na rozumné stravovanie z každej strany sa na nás hrnú keto výživa, RAW, paleo vitariánstvo a ďalšie. Viem že asi najmúdrejšie je zobrať z každého to najlepšie, ale čo to znamená v praxi ? Lepok nejesť ? Laktoza mliečne výrobky ,? Hormonálne mäso zo supermarketov? Postrekovaná zelenina? Ovocie ako často?Soja? Sacharidy s mierou ? ďakujem pekne za názor



6

Re: kvasený chlieb

Nuz toto je privelka otazka  aby sa dala len tak jednoducho zodpovedat.
Polnohospodari pouzivaju hromadu chemikalii,ktore sa dostavaju roznym sposobom do nasej potravy, ci uz priamo zo zelenin a ovocia, alebo nepriamo s takymi zamorenymi produktami krmeny dobytok a hydinu, dnes aj pestovane ryby.
Co odporucam je zialbou dost drahe a vzacne, tj zelenina a ovocie pestovane bez striekania chemikaliami, dobytok a hydina z volnej pase, kde su luky nepostrekovane a prirodzene. A vyhybat sa co najviac roznym priemyselnym potravinam
A strava ma byt co najpestejsia a co najviac neznicena tepelnymi upravami.
Ti co su alergivki na lepot, tj ho necefia spracovat a zamoruje im telo sa mu musia kompletne vyhybat.
Na mlieko dnes uz existuju kvalitne enzymy, co nam dovolia mlieko stravit, bez problemov.
Sacharidy maju byt komplexne, co najmenej jednoduchych cukrov a jemnych bielych muk a vyrobkov z nich.



7

Re: kvasený chlieb

Mohol by som sa ešte spýtať všade v literatúrach surovej stravy píšu, že pasterizáciou sa mlieko zničí a môže len ublížiť, zabijú sa látky aký máte vy k tomu postoj ?

A ešte jedna otázka, ako sa dá čo najmenej poškodiť mäso tepelnou úpravou aby som vyhubil  škodcov ,ale popritom zničil čo najmenej enzýmov a ostatných látok. Nie som gurmán skôr som nutrične založený človek zjem čo treba.



8

Re: kvasený chlieb

Nuz pasterizacia znici niektore latky v mlieku, ale zaroven znici aj rozne mozne mikroby. Takze neviem, ci by som ju plosne odsudzoval.
Enzymy sa nicia zahriatim nad 55 stupnov celzia, co neznici este rozne mikroby ani parazity.
Parazity sa daju znicit povacsine hlbokym, mrazenim, pod - 30 stupnov celzia. Ale mikroby zialbohu nie.
Preto je velmi dolezite mat v zaludku dostatok kyselin, co znicia vacsinu mikrobov a tiez je dolezite si podporovat v crevach zdravu probioticku floru, co potlaca rozne skodlive mikroby.