1

Téma: adenom hypofyzy

Dobry den,
Na MR vysetreni mi bol zisteny adenom hypofyzy o velkosti 6 mm ktory sposobuje vysoky prolaktin. Momentalne dojcim 8 mesacneho syna a chcela by some pokracovat,ale lieky tore mi chcu dat (Norprolac) nie su kompatibilne s dojcenim. da sa to nejako vyriesit doplnkovou liecbou? NA dojceni mi velmi zalezi.dakujem



2

Re: adenom hypofyzy

Yam znizuje prolaktin , aj progesteronovy krem a to bez postrannych ucinkov na teba a babatko.
A na odburanie adenom a inych nefunkcnych tkaniv v tele treba brat silne enzymy a jod
http://www.iherb.com/Solgar-Pancreatin- … lets/39016
http://www.iherb.com/TPCS-Iosol-Formula … 30-ml/4785



3

Re: adenom hypofyzy

Dobrý deň,
RNG v jednom zo svojich príspevkov ste uviedli, že



4

Re: adenom hypofyzy

Dobrý deň,
RNG v jednom zo svojich príspevkov ste uviedli, že "niekedy su hladiny nameraneho prolaktinu zatazene chybou z vysokej hodnoty makroprolaktinu v krvnej plazme, ktory je neaktivny." Čo to konkrétne znamená a čo z toho vyplýva ? A ako sa dá zistiť, že nastala práve taká situácia ? Čo je vlastne makroprolaktín a akú úlohu zohráva ?
Pýtam sa hlavne z dôvodu vysokej hladiny prolaktínu a nizkej hladiny testosteronu môjho známeho, ktorý aj po dlhodobom užívaní výživových doplnkov má prolaktín stále vysoký a testosterón nízky. Hlavnou príčinou bol a je pravdepodobne mikroadenóm na hypofýze. Po niekoľkomesačnom intenzívnom užívaní enzýmov a jódu sa podľa MR vyšetrenia adenóm stratil. Zároveň následne užíval a užíva už mesiace aj doplnky na úpravu hormónov a zníženie kyseliny močovej v tele, ako wild yam, arginin+ornithin, saw palmetto, black cherry extract, lithium aspartate, spirulinu a tiez vitamin C v davke 3g, selen, zinok, vitamin E, vitamin D3 a betakaroten. Laboratórne výsledky sa mu však napriek pomerne prísnemu a intenzívnemu režimu v braní doplnkov oproti posledným testom zhoršili (prolaktin z hodnoty 47 na 55; testosterón z hodnoty 10 na 4), hoci subjektívne sa necíti horšie. Má tiež problém so zväčšením prsníkov, trpí nespavosťou, má osteoporózu, zvýšenú kyselinu močovú, zhoršil sa mu zrak, problémy s chrbticou.
RNG, myslíte, že aj v jeho prípade môže byť nameraná hladina prolaktínu spôsobená chybou vysokej hladiny neaktívneho makroprolaktínu v sére ? Viete mi to objasniť podrobnejšie ? Môžete mi poradiť, či niekde nerobí systematickú chybu, alebo či treba zvýšiť dávkovanie, resp. prečo sa mu tie laboratórne výsledky zhoršujú ? Alebo sa treba ešte stále zameriavať na enzymatické čistenie a odstraňovanie adenómu, aj keď už nie je MR diagnostikou zistiteľný ? Momentálne užíva okrem iného aj pancreatin 3× denne 500mg od Now Foods. Dostal sa teraz pod veľký psychický tlak od svojej lekárky, ktorá ho zosmiešňuje, že naletel šarlatánom a tlačí, aby začal konečne užívať liek Cabest, ktorý mu chcela aj tak už dávno nasadiť. Zatiaľ to vytrvalo odmieta, ja ho v tom podporujem, ale nemám pre neho už dostatočné argumenty na zotrvanie v prírodnej liečbe, keďže mu zatiaľ síce pomohla pri odstránení (zmenšení) adenómu, ale nie pri dôležitých laboratórnych hodnotách, ktoré sa dokonca zhoršili. Poraďte prosím.



5

Re: adenom hypofyzy

Nuz ja neviem, co to sposobuje, ale vseobecne na znizenie hladiny prolaktinu, najma pre zeny co chcu otehotniet procuje vyborne yam, tj Diosgenin v nom.
Testosteron je zialbohu velmi zavisly od jedla a roznych zamoreni na nom, najma konzervacne prostriedky na cerstvost ovocia a zeleniny velmi poskodzuju tvorbu testosteronu. Napr ovocie ako broskyne dostava az 7 roznych postrekov proti kazeniu a kazdy z nich znizuje vyroby testosteronu.

Ale myslim si ze ma pokazene travenie a teda aj absorbciu, tj nedostatok kyselin enzymov mikrovlaknin a probiotik, to po case vedie k hromade zdravotnych problemov, lebo ked nevies vytazit vsetko potrebne z potravin, samozrejme mas osteoporozu, nervove problemy, nizku imunitu , nedostatok absorbovanych zivin na hormony, zamorenie v tele  a podobne.
To samozrejme lekari vobec nemeraju, dokonca prave naopak, pri palach, ktore su dosledok nedostatku kyselin predpisuju lieky proti kyselinam, cim uplne znicia travenie a zaludocnu kyselinovu barieru proti mikrobom na surovych jedlach. Tym,sa samozrejme po case znici aj crevna flora.
Nedostatok absorbcie sa neda vydoplnkovat, zialbohu, travenie si treba za kazdu cenu napravit.



6

Re: adenom hypofyzy

OK dakujem, doporucenie na zlepsenie travenia mu urcite posuniem.

Napriek tomu, mohli by ste sa este prosim blizsie vyjadrit k tej moznej vysokej hladine makroprolaktinu v krvnom sere, ktory je podla vasich slov neaktivny, ale moze sposobovat chybu celkovo nameraneho prolaktinu ? Nemoze u neho hrat nejaku rolu ? Vsetky otazky som polozil v prispevku c.4.

Co si myslite o moznom vplyve adenomu na hypofyze, ktory byva uvadzany ako jedna z pricin, hoci podla MR vysetrenia uz nie je viditelny. Aj mikroadenom, hoci bezne neviditelny, zrejme moze sposobovat vysoky prolaktin ? Treba teda este zdvojnasobit davky enzymov, teda 3×2 tobolky toho Pancreatinu nalacno ?

Lebo na druhej strane, hodnoty osteoporozy, ktore mal naposledy, sa mu zase velmi mierne zlepsili, cize kosti asi dostavaju o nieco lepsiu vyzivu ako predtym.

Ten Cabest mu urcite nedoporucim, hoci lekarka tvrdi, ze prolaktin mu to znizi. Ale uz nehovori, co vsetko pokazi...



7

Re: adenom hypofyzy

Stanley, makroprolactin je viacmenej neaktivny takze okrem toho, ze to sposobuje chyby merania prolaktinu to asi nema ziadnu rolu.
Rozne nefunkcne tkaniva sa tvoria najma ako reakcia na zamorenie tela. Tj odmorovanie enzymami a absorbentami(najma mikrovlakniony) sa zide kazdemu.
Tak isto branie jodu a selenu, co okrem vyroby hormonov rozneho druhu(tj nie len stitnej zlazy) sa podielaju na vyrobe roznych nasich enzymov, vcitane cistiacich telo.
Viac na hyperprolactemiu najdes na
http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperprolactinaemia
Tam uvadzaju hromadu roznych moznych dovodov kde treba riesit pricinu vysokej hladiny prolactinu, nie len nasledok tj samotnu hladinu prolactinu.
Hypofyza= pituatory gland

Naposledy upravil: RNG (2014-12-05 18:21:03)



8

Re: adenom hypofyzy

RNG, ta pricina je u neho znama. Je (bol) to mikroadenom na hypofyze, ale toho casu uz nezisteny ani MR. No rezidua tam zrejme ostat mohli. Jemu ale lekarka kaze uzivat Cabest len na zaklade hodnoty prolaktinu v krvnom sere, pretoze typicke klinicke priznaky (strata libida ap.) teraz nema, hoci predtym mal. Co ak prave u neho je ta vysoka hodnota sposobena chybou makroprolaktinu ? Nestalo by za to dat si spravit specialny test na makroprolaktin, aby vedel na com je a mohol tak vylucit tuto chybu ? Napr. aj dlhodoba nespavost (ciastocnou nespavostou trpi) a stres mozu sposobit vysoky makroprolaktin. Ak by sa to potvrdilo, momentalne vysledky by sa nemali brat za smerodajne. Ak by sa pri specialnom teste potvrdil iba vysoky makroprolaktin, doterajsia liecba s doplnkami je asi spravna. Horsie bude, ak sa makroprolaktin nepotvrdi. Okrem zlepsenia travenia  by ste poradili aj zvysenie davok enzymov a yamu ?



9

Re: adenom hypofyzy

Nuz tu ti velmi neporadim, lebo nepoznam meracie metody na prolaktin a makroprolaktin. Ci ich bezne lekari vobec maju k dispozicii(tj na makroprolactin)
Samozrejme odporucam pouzivat jod, selen yam a cistit si telo enzymami. Ked ma clovek niekde nejaky utvar/smetny kos, moze ho mat aj inde alebo aspon zamorenie.
No a ked mas zle travenie mas samozrejme v tele zamorenie