1

Téma: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Mal by som dotaz, aky je rozdiel medzi kokosovym olejom a napr.tymto kokosovymi tukmi v boji s Candidou ?. Pri teplote 26 st.C. je z neho olej. Nikde som sa o tom nedocital.  http://uanickydusicky.sk/obchod/panensk … -cristal/. Je aj tuk ucinny vo zvysenom mnozstve ? Ďakujem.



2

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Je len jeden kokosovy olej, hoci dochada v roznych kvalitach z roznych zdrojov.
Moze byt vyrabany z nezrelej=makkej kokosovej duziny, ktoru naskrabu a nechaju kvasit a olej zberaju z vrchu. To je tradicna metoda a tento olej, extra virgin/extra panensky je najdrahsi a najvonavsi.
Moze to byt vyrobene z kokosovej duziny zrelych=cerstvych popadanych orechov, ak je to vytlacane bez chemikalii za studena, este stale je to virgin/panensky  kokosovy olej.
A moze byt vytlacany zo susenej duziny kokosovych orechov/kopry a vtedy moze byt vytlacany za tepla, co je vyhovujuca kvalita na varenie, moze byt cisteny parou, aj to je vyhovujuca kvalita na varenie
alebo je extrahovany roznymi rozpustidlami, cisteny od nic a stabilizovany, a to sa ma pouzivat  len na kozmeticke ucely a na vyrobu mydiel. Zialbohu, mnohe z nich su aj tak predavane ako jedle. Preto odporucam len panenske a extra panenske.

Kazdy kokosovy olej je zmes roznych mastnych kyselin a tuhne okolo 26 stupnov celzia.



3

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

kokosovy olej vyrabany z nezrelej kokosovej duziny (extra panensky) ma viac zivin ako ten vyrabany zo zrelej duziny (panensky)?



4

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Pravdepodobne. Cim viac spracovania, tym viac sa moze nieco v tom poskodit.
Ale kokosak je pomerne stabilny a pokial nie je vyrobeny zo splesnivenej kopry, tak ma obsah mastnych kyselin dobry.
Plesen moze dat do neho napr aflatoxiny, ktore skodia peceni a nedaju sa dobre ani vybrat rafinaciou.
Takze v kazdom pripade extra panensky je vzdy moj osobny vyber.



5

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

ale vseobecne sa predsa hovori ze v zrelych plodoch je viac zivin ako v nezrelych...



6

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Definitivne.
Nezrele plodiny obsahuju viac enzymov a latok, aktivnych, ktorymi sa rastliny brania proti hmyzu a roznym mikrobom. Tieto latky mozu byt pre nas aj uzitocne, aj skodlive. V pripade kokosovych orechov  je davno zistene, ze nezrela duzina je velmi prospesna na zdravie. A uplne sterilna, tj nema ziadne latky a mikroby v sebe.
V druhej svetovej vojne pouzivali kokosovu vodu priamo na infuzie u zranenych vojakov, tak kvalitna a bezpecna zmes zivin v nich je. Rozhodne lepsie, ako predrazene infuzne zmesy od farmaceutov.



7

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Kokosový tuk (olej) má extrémně vysoký obsah nasycených mastných kyselin (90 %), které mají negativní vliv na zvyšování hladiny cholesterolu v krvi a zvyšují riziko srdečně cévních onemocnění. Obsah vícenenasycených mastných kyselin je minimální (2 %) a nulové zastoupení n-3. Využívání tohoto oleje pro přípravu pokrmů není vhodné (i když je dobře stabilní při vysokých teplotách). Informace o jeho téměř zázračných účincích jsou mylné.

prof. ing. Jana Dostálová, CSc.

Co je na tom pravda? Na jednej strane si pomozeme s Candidiou a na druhej upchame cievy ?



8

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

To je dalsi blud, kokosovy olej sice obsahuje nasytene mastne kyseliny, ale rozdiel je v dlzke molekuly mastnych kyselin. Zivocisne nasytene mastne kyseliny maju dlhy retazec, rastlinne nasytene mastne kyseliny (ako napr. v kokosovom oleji) maju retazec strednej dlzky, cize sa v organizme spravaju inak. To znamena, ze kokosovy olej ma pre nas prospesne ucinky na nase zdravie.



9

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Kokosovy olej nemeni LDL ale mierne zvysi HDL.
A to je podla lekarov  predsa ten "dobry cholesterol" cim by sa mali znizovat cievne ochorenia. A to sa aj deje v praxi. Ostrovania, ktory jedli kvanta kokosoveho oleja kazdodenne pred prichodom nasej "civilizacie" nepoznali ani cievne choroby, ani cukrovky , ani rakoviny
Inac ako nasyteny olej nemoze oxidopvat a polymerizovat, tj nemoze zapchavat cievy, ako znicene reaktivne polynenasytene zeleninove oleje.
Takze pani prof ing CSc tu rozsiruje bezne lzi vycitane z medickej literatury, bez pouzivania vlastneho rozumu.
S pouzitim vlastneho rozumu by pochopila, ze stabilne/nereaktivne  nasytene oleje sa nezlucuju a nevytvaraju lepkave a dokonca tvrde nanosy na cievach a kedze zvysuju len celkom mierne "dobry" cholesterol, tak nemozu prispievat k nanosom na cievach oxidovanych olejov a LDL cholesterolov, prave naopak , HDL ako "dobry " cholesterol zabranuje tym nanosom.



10

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Som rád za Vaše odpovede, ktorá každého konzumenta môže len potešiť.



11

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Este raz tu8 musim zdoraznit fakt z pitiev vojakov, kde zistili ze nanosy na cievach obsahovali 80% oxidovanych a polymerizovanych znicenych rastlinnych nenasytenych olejov, 15% to boli oxidovane lipoproteiny(najma LDL a LLDL) a 5% to boli mineralove usadeniny, najma kalciove, co telo dava na miesta zapalov.
A dfrzali sa len na zdrsnenych povrchoch vystelkov ciev, ktore zdrsnil homocystein, inac na hladkych vystelkoch sa maloco moze permanentne nalepit.
Takze cely ten dnesny proticholesterolovy trend je "honba na bosorky" s ucelom predat co najviac proticholesterolovych patentovanych liekov a inych liekov, ktorych potreba sa zvysi, ked clovek zacne tie proticholesterolove uzivat.

Zmenenim zeleninovych olejov na jedine panenske=neposkodene a znizenim ich spotreby an ukor nasytenych olejov  by sice problem usadenim vyriesil na  vyse80%, ale to by za to medicky monopol stratil obrovsku cast svojich prijmov.
A naviac adresovanie
Znizenie hladin homocysteinov v krvi by to este viac pomohlo, na to staci brat na posilnenie metylacie v tele vitaminy B-6, B-9 a B-12, co by vyriesilo nielen situaciu zdrsnovania vystelkov ciev, ale aj ine destrukcie, co homocystein napacha v tele na makkom tkanive.
Zase to by pripravilo medicky monopol o prijmy, tak o tom zasadne mlci.
A robi reklamy na lieky a ociernuje doplnky, systematicky.



12

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

RNG napísal(a):

Kokosovy olej nemeni LDL ale mierne zvysi HDL.
A to je podla lekarov  predsa ten "dobry cholesterol" cim by sa mali znizovat cievne ochorenia. A to sa aj deje v praxi. Ostrovania, ktory jedli kvanta kokosoveho oleja kazdodenne pred prichodom nasej "civilizacie" nepoznali ani cievne choroby, ani cukrovky , ani rakoviny
Inac ako nasyteny olej nemoze oxidopvat a polymerizovat, tj nemoze zapchavat cievy, ako znicene reaktivne polynenasytene zeleninove oleje.
Takze pani prof ing CSc tu rozsiruje bezne lzi vycitane z medickej literatury, bez pouzivania vlastneho rozumu.
S pouzitim vlastneho rozumu by pochopila, ze stabilne/nereaktivne  nasytene oleje sa nezlucuju a nevytvaraju lepkave a dokonca tvrde nanosy na cievach a kedze zvysuju len celkom mierne "dobry" cholesterol, tak nemozu prispievat k nanosom na cievach oxidovanych olejov a LDL cholesterolov, prave naopak , HDL ako "dobry " cholesterol zabranuje tym nanosom.

RNG prosím ťa a platí to všetko o nasýtených olejoch okrem kokosáku aj na bravčovú masť? Lebo podľa toho čo som si prečítala v minulosti v radách od teba, doma asi 3 roky nemáme rafinovaný rastlinný olej a ak už náhodou vysmážame občas  tak buď na bravčovej masti alebo na panenskom kokosáku. ĎAKUJEM



13

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Nuz vysmazanie tvori skodlive dechty, dokonca peroxidy. Ale vysmazanie na olejoch, ktore su stabilnejsie, tj znesu vyssie teploty skor ako zacnu dymit je samozrejme menej skodlive.
Tu su tabulky pre rozne oleje, smoking point je dymny bod, a lard je bravcova mast.
http://whatscookingamerica.net/Informat … lTypes.htm



14

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Nuz ja na to len ppoviem, ze v Tichomori na ostrovoch , pokial tam nechodila pravidelna doprava a ludia jedli z olejov prakticky len kokosovy, co si sami pripravovali z kokosovehj duziny(extra panensky) nemali ani vyraz ani nikdy nepoculi o cievnych chorobach, cukrovke ani rakoviny neboli prakticky vobec zname. A neboli vobec chudi, skor vekom mali nadvahy.
Samozrejme toto sa prudko zmenilo , ked sa tam zjavili nase "civilizovzane" zdrave potraviny a ine znicene vytazovanim rastlinne oleje. A nemali ani problemy so stitnou zlazou, ani acne. Dnes uz maju...
Takze z tohoto hladiska ten clanok zastava stare lzive nazory na kokosak. Kedze tlak proti kokosovemu a palmovemu oleju , kedysi lacnych z "kolonii" rastlinnym olejom a priemyslu s nim spojenym  nevyhovoval, tak ociernili vsetky nasytene oleje ako skodlive, pseudovedeckymi vysvetleniami. A cele generacie lekarov v tomto od mala vyrastli a pokial sa nezaujimaju o samostatne nezavisle studia okolo tohoto, tak im je samozrejma "vedomost" , ze nasytene oleje su" skodlive".
Taka malickost, ze prave nenasytene oleje su reaktivne,l tj prudko oxiduju, a polymerizuju, pri com tuhnu na kamen(pozri olejomalby) a teda zapchavaju cievy a tvoria na nich krehke nanosy, pod ktorymi vystelky z nedostatku vyzivy cez ne prenikajucej z krvi  sa doslova rozpadaju,  sa akosi z vedomia ludi pod vplyvom neustaleho umyvania mozgov vytratila.

A tych 80% stvrdnutych olejov, co zistili rozborom pri pitvach na zapchatych cievach nechcu vidiet, vidia len tych 15% oxidovaneho cholesterolu(LDL), lebo na to predavaju drahe a zdraviu skodlive  lieky

Kokosak je nasyteny=nereaktivny, tj neoxiduje ani nepolymerizuje, tj netvrdne a nelepi sa  a nad 26 stupnov celzia je stabilny tekuty olej, tj nemoze nijak zapchavat cievy. A zvysuje cholesterol, mierne, ale len jeho zlozku HDL, co je tzv "dobry cholesterol", co samozrejme "zabudnu"  spomenut

Inac mozog je zlozeny prave z nasytenych=stabilnych olejov, tj takych, co lekari tendencne nazyvaju skodlive zivocisne, a ked clovek neje taketo oleje, tak si ublizuje mozgu. Aj na to je dostatok vedeckych prac, kde IQ ludi, jediacich malo tukov a len rastlinne polynenasytene je znacne nizsie, ako ludi, co pravidelne jedia aj nasytene tuky.
Telo ma totiz velmi obmedzenu moznost z jednych tukov vytvarat ine, tj podla moznosti si vsetky potrebne musime v strave dodavat.
Zatial sa postupne dostava bezne  von sprava len o omega 3 olejoch, ale je ich hromada, tzv esencialnych=potrebnych, tiez pod nazvami EFA a PUFA. Zdravy olivovy olej je len mononenasytenym, tj nie az tak reaktivny, ako ine rastlinne, co samozrejme sa prejavuje na jeho vacsej uzitocnosti, co uz je ale zname v tzv Stredomorskej diete.

Naposledy upravil: RNG (2014-05-17 22:21:19)



15

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Ahoj RNG,

chcem sa Ta opytat. Pri protiplesnovej diete odporucas aspon 3 polievkove lyzice kokosoveho oleja, Ta poliekova lyzica ma byt kopcom alebo zarovno?



16

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Nuz kokosovy olej ti nahradza sacharidy, ktore musis vynechat v proticandidovej diete. Takze ho musi byt dost, aj ked olej ma 2 x tolko kalorii ako cukry.
Telo vie pouzit kokosak aj na vyrobu mechanickej energie, nielen na teplo, ako ine oleje s dlhsimi molekulami.



17

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

RNG prosím ťa ktorý olej je kvalitnejší?ĎAKUJEM
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Or … l&ic=4
alebo
http://www.iherb.com/Artisana-Raw-Organ … l&ic=9



18

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

To mas viacmenej jedno. Ja by som rozhodne kupil lacnejsi.
Raw, znamena ze nebol zahriaty, tj surovy. Extra virgin takisto znamena, ze bol vytlaceny za studena.



19

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

RNG napísal(a):

To mas viacmenej jedno. Ja by som rozhodne kupil lacnejsi.
Raw, znamena ze nebol zahriaty, tj surovy. Extra virgin takisto znamena, ze bol vytlaceny za studena.

Chcela by som sa ešte spýtať nie pre tieto konkrétne oleje ale
dá sa vytláčať za studena aj pomocou chemikálií?Že výrobca nenapíše že lisuje  mechanicky, nenapíše extra virgin, iba lisované za studena, ale to chemicky za studena nejak vylisuje?ĎAKUJEM



20

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Lisovane je mechanicky, nie chemicky.
Extra virgin je obvykle z nezrelycvh kokosovych orechov
Olej na varenie xa vytlaca zo susenej duziny kokosoveho orecha=kopra. kedze sa duzina susi len tak na slnku, tak ten olej treba potpou cistit parou, aby sa odstanili pripadne necistoty. Taky olej je  tiez zlozeny z rovnakych mastnycyh kyselin a dokonca pri peceni menej dymi.  A je rovnako dobry pri proticandidovej diete, hoci nie je vobec vonajuci kokosom
Ale extra virgin je ovela prijemnejsi na jedenie a je definitivne menej zamoreny.
Kopra totiz moze byt aj ciastocne nahnita  a zaspinena



21

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Ďakujem a keď napíšu lisovaný za studena to môže byť aj chemicky, niekde u nás v obchode som to na nejakom oleji čítala.



22

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Lisovany za studena nempze byt vytazovanie chemickymi rozpustidlami. Ale aj lisovany za studena moze byt dodatocne chemicky spravovany.



23

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

a co tento   http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00D … HPYHN366RV



24

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

OK



25

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Dobry den.
RNG aky je Vas nazor na takyto sposob vyroby a pouzitia kokosového oleja proti Candide ? Je to v druhej polovici videa, po 1 minute.
https://www.youtube.com/watch?v=ShX3edxxoCc



26

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Vyborne samozrejme. Kokosak samotny nahradi cukry a teda nevyzivy candidu, naviac oleje celkove zamedzia vstup vodorozpustnycy cukrov do candidy a snad aj to spomenute "napadnutie" menbrany candidy kokosakom  tu moze hrat ciastocne rolu, hoci bunkove steny candidy su hlavne zlozene z celuloz a tie nemoze kokosovy olej "napadnuyt", ale napr enzymn Candex anio, kdeze obvsahuje velke mnozstvo celulozu a hemicelulozu rozkladajucich enzymatickycy zloziek.

Zoberte si pijavy papier alebo filteacny palier este lepsie, a nalejre nan olej. Ked sa olej vpije, prestane filter prepustat vodu. Toto iste sa stane na celulozovych stenach candid a plesni, zamedzi sa pristup vody donasajucej cukry a tak je vlastne candida vyhladovana
Taketo vysvetlenie proticandidoveho ucinku, mechanicke , mi osobne skor sedi.



27

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

inak kolko percent z laurickej kyseliny sa v tele premeni na mononaurin?



28

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Premena laurickej kyseliny z formy triglyceridovej na monoglycerid je dost pomala a hoci sa v tele odohrava tak to je len v malickych mnozstvach.
Vyroba zmesovych monoglyceridov prebieha napr v zmesi glycerinu a kokosoveho oleja s ucinnostou vyse 50% pri teplote 85 stupnov celzia za 5 hodin.



29

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

a preco potom bruce fife vo svojej knizke http://www.amazon.com/The-Coconut-Mirac … 1583332049
pise ze treba jest ~50g kokosoveho oleja denne ked sa to skoro nepremeni na monolaurin?



30

Re: Kokosovy olej-kokosovy tuk.

Kokosovy olej je pre nas velmi zdravy, aj ako zivina, aj ako  zdroj obrannych latok, najma proti kvasnym infekciam, ako candida, a tiez zdroj nasytenych tukov pre mozog(EFA)