1

Téma: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu. Mám 33r. a šieste tehotenstvo, pričom mám ťažkú skoliózu, ktorá začala v 5. rokoch a z toho vyplývajúce problémy. Tiež mám mierne vykrivenú panvu, čo spôsobilo rozdiel v dĺžke nôh, jedna je cca o pol cm kratšia. V tehotenstve našťastie zrejme hormóny spôsobujú, že nemám veľké bolesti, o to horšie je to po pôrode... Teraz mám ale špecifický problém: asi pred rokom sa mi stala "nehoda". Po bežnom rehabilitačnom cvičení, ktoré robím každý deň, som sa ešte zavesila na hrazdu za ruky a chvíľu som visela (čo odporúčajú rehab.lekári), ale keď som sa už chcela postaviť, pri stúpnutí na pravú nohu som pocítila ostrú bolesť v krížoch, ktorá vystrekovala od chrbtice smerom k bedrovej lopate, až do boku. Takmer som nemohla chodiť, prešla som len s pridržiavaním o stenu... Myslela som, že to postupne prejde, ale neprešlo. Vystriedala som rehabilitácie, SM systém - ktorý mi bolesť len zhoršoval, bola som na magnetickú rezonanciu, ale neurochirurg sa vyjadril, že tam nie je vysunutá platnička, vraj výsledok MR odpovedá veku a diagnóze. Odporučil len posilovať svalstvo chrbtového "korzetu" a lieky na bolesť, ortopéd mi dal dorsiflex a meloxikam, ktoré však neberiem, len občas, keď sa to nedá vydržať. Odvtedy mám tú bolesť neustále prítomnú na tom istom mieste. Cvičenie mi trochu pomáha, ale nie dosť, mám problém s pohyblivosťou, najmä predklony, vstávanie zo sedu a pod. Ibaže keby som necvičila, jednoducho by som nefungovala.... Bolesť sa zhoršuje po fyzickej námahe, pri dlhšom sedení atď. Ja mám pocit, akoby mi sval "vypovedal službu", hovorím to ako laik, ale nemám pocit, že tá bolesť ide z chrbtice, i keď začína niekde pri nej. Najhoršie je to ráno, kým sa rozhýbem, alebo keď nemám dosť času na cvičenie, mám problém sa postaviť. V noci sa budím, pri každom pokuse zmeniť polohu, kvôli bolesti. Cítim sa ako 70 ročná starenka... Dosť mi pomáhala masáž a vodná masáž - vodný prúd. Niekedy, keď ležím na zemi, pri cvičení a uvoľním sa, mi "rupne" v chrbtici, akoby sa stavce posunuli a trochu sa mi uvoľní to napätie, ktoré som v tej oblasti mala, to isté sa mi stáva v stoji, pri podsadení panvy. Neviem, či to je dobré, ale trochu mi to pomáha, no je to dosť hlasné... Rovnako si uvoľnujem napätie v krčnej chrbtici, tiež mi praská o "stošesť".... Snáď mi niečo poradíte, čo by mi pomohlo s týmito problémami a ako by som mohla svojmu telu pomôcť, aby sa totálne nevyčerpalo, trochu sa obávam, čo so mnou bude po tomto tehotenstve. Lieky proti bolesti teraz brať nemôžem.
Okrem toho už asi 3 roky mi praskajú kĺby a ľavé koleno ma aj bolí pri určitých pohyboch, skáče mi tak, až mám pocit, že sa mi jedného dňa vykĺbi, dokonca teraz v tehotenstve sa to zhoršuje.
Zatiaľ ďakujem a prajem pekný deň a veľa sily v čítaní príspevkov ;-)



2

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

Skolioza zacina tak, ze ma clovek alebo nedostatok mineralov na kosti, alebo nedpostatok mineralov na slachy, co tie kosti udrzuju v linii. Obvykle je to kombinacia oboch a gravitacia  sa zasluhuje o krivenie.
Nahly posun stavcov moze poskodit disky a zaroven aj nervy vychadzajuce z chrbtice, mechanicky.
Na obnovu poskodeneho myelinu/nervova izolacia odporucam brat 1.5 gramov DHA, co odporucam brat v tehotenstve aj tak na rozvoj nervovej siete plodu. Tak isto odporucam kazdej zene v tehotenstve aj pri kojeni brat extra doplnky na kosti spolu s vitaminmi D-3 a K-2, pripadne aj doplnky na klby, najma v tvojom pripade, co ich zrejme potrebujes uz dlhe roky
Na skoliozu treba chrbticu natahovat, najlepsie trakciou/tah v spanku, malymi zavaziami,
Pomaha aj viackrat denne inverzia,
https://www.google.com/search?q=inversi … ;source=hp
kde si nohy pripnes do invertora a obratis sa dole hlavou, kde tvoja vlastna vaha ti napina/vyrovnava chrbticu. Samozrejme zacinas od maleho uhla a 5-10 minut, az ti vaziva na chrbte a platnicky dovolia byt "hore nohami"

Ked si sa zavesila celou vahou za ruky, zrejme to bolo privela naraz a doslova ti tam nieco "ruplo" tj nasilne sa privela naraz posunulo. To treba robit postupne, aby sa ti stacili robit male zmeny.
\ Jedz najmenej 2 avokada tyzdenne, to pomaha klby "mastit" tj vyrabat dost klboveho mazu. Aj to moze byt problem pri prilisnom vydierani klbov.

Len ako poznamka, casto su rozne problemy s kostami a slachami nasledok nevyvazenej stravy alebo zleho travenia a absorbcie a to odporucam si napravit, lebo to vedie postupne k roznym zdravotnym problemom.
Deti rabuju z tela matiek hromady mineralov, ich cela kostra je vlastne nan ukor matkinej, na to netreba zabudat.

Naposledy upravil: RNG (2014-06-27 15:56:11)



3

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

Dakujem za odpoved smile Este sa chcem uistit ohladom davkovania,lebo inde ste radili ze krill olej az 2mg denne. Tak s ostatnymi doplnkami tiez mam opatrnejsie,alebo tak,ako radite v inych temach? Alebo zavisi od vahy cloveka? Mam na zaciatku brat viac a neskor mensie davky,alebo rovnako pocas celeho tehot.? A pripravky na klby a slachy, neviete mi nejake odporucit a ake davkovanie?
Tiez som sa chcela opytat, pripravky proti zapalu asi teraz nemozem brat, ale masti? Nemozem pouzivat lokalne?
A na upravu travenia a absorbcie brat enzymi? Ake a kolko? Dakujem za trpezlivost smile



4

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

Krill olej sa berie na gramy, nie miligramy. Krill olej ale obsahuje sice DHA, ale dost malo, preto skor odporucam calamarine, aby si dostala dost DHA na opravu poskodenych nervov, tj myelinu=nervovych obalov.
Na klby, slachy a disky pozri napr toto
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Gluc … &ic=21
Na kosti pozri toto
http://www.iherb.com/Now-Foods-Bone-Str … l&ic=3 plus ber extra D-3 a K-2 a uz spomenute avokado
http://www.iherb.com/Now-Foods-Vitamin- … l&ic=1
davka 1 denne
http://www.iherb.com/Now-Foods-MK-7-Vit … l&ic=3
davka 2 denne.
Z enzymov odporucam najma tieto, co maju zaroven zlozku proti naduvaniu, aby si mohla jest aj fazulu a hodne zelenin
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Ja … l&ic=1
Ak by si mala palu, potrebujes aj kyseliny doplnit podla potreby
http://www.iherb.com/Now-Foods-Betaine- … l&ic=3



5

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

Mna by velmi zaujimalo, co moze sposobovat praskanie klbov, a tiez taky pocit, ze ta kostra proste nesedi tak, ako ma. Ze preskakuje v kolenach, bedrach.. Na diagnozu hypermobilita moc neverim, preco by to tak zrazu nahle vzniklo. Dokonca cvicenie stav skor zhorsuje ako zlepsuje. Jasadarebex, viem si predstavit, ze pri tych siestich tehotenstvach mate tiez vela prechodenych infekcii. Ono ten zly stav nebude len skoliozou, moze to byt sposobene chronickou infekciou (chlamydie, borelie...). Ale preco to v tych klboch tak rupe, az to casom boli? Citala som na webe, chlapik pisal, ze sa z tazkeho stavu sposobeneho boreliozou dostal uzivanim ATB (dvoj mesacnym.. co je podla teorie malo), ale bral tiez Vilcacoru a pravidelne, kazdy den pil caj z cerstveho zazvoru.. Zazvor je proste top na zapaly!! Mne pomohli tiez mineraly, omega 3, curcuma, boswelia, MSM s glukosaminom, enzymy, atd.



6

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

Dakujem za rady,urcite vyuzijem.

Tu hypermobilitu mam od detstva,ale tie klby mi teraz mozno zhorsilo vysoke ASLO, ktore sa zachytilo tiez cca pred troma rokmi. Nepomohlo ani vybratie mandli. Raz za cas mi dr. nasadi atb,take na 10 dni a potom kontrola,ci sa to pohlo dole... No prilis sa tie hodnoty nehybu.
O zazvore verim ze ma silu,ale ja teraz asi nic nemozem prehanat,lebo by som riskovala...



7

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

Vysoke ASLO  znamena aktivnu streptokokovu infekciu niekde  v tele.
Na to je velmi ucinny citricidal a odmaskovace.
No a samozrejme podpora crevnej flory a nie jej nicenie antibiotikami. Keby na tvoje streptokoky boli atb ucinne, tak by si uz davno nemala to ASLO vysoke. Zrejme ale nie su,
Uz Einstein povedal, ze opakovanie neucinnych metod znova a znova s nadejou, ze bude vysledok niekedy inaksi sveci o dusevnej demencii.
A ako som povedal mnohokrat, mandle nie su primarny zdroj infekcii, ale prinosne dutiny, kam sa infekcie dostanu s vdychnutou kvapockovou infekciou, a kde ich telo nevie  nicim ustne branym vynicit. Tam treba kvapky do nosa, co tie infekcie v prinosnych dutinach vybiju a nie vyberat mandle.
Z piinosnycy dutin sa tie mikroby dostavaju s hlienami do hrdla, na mandle, do priedusiek a pluc, a niekedy cez Eustachovu trubicu aj do stredneho ucha. Naviac v hlienoch sa rozmnozuju bezne mikroby, co vedia s hlienov zit a ich vylucky vyvolavaju zapaly a viac hlienov, takze je to bludny kruh, a zialbohu na tieto sekundarne infekcie atb su skor skodlive, lebo atb potlacia prirodzeneho nepriatela tychto infekcii, probiotika a teda oslabia znacne imunitu tela na mikroby, na ktore nie su ucinne.

Potlacanie zapalov sice pomaha ciastocne, ale neadresuje mikrobialnu pricinu.



8

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

Tak som si to pozerala, to Samento nemôžem teraz brať a ten citricidal, to je GSE? Tam nie je uvedené že tehotné nemôžu, ale dávkovanie je uvedené pre deti až od 5 rokov. Čiže ak tomu dobre rozumiem, tiež nie je vhodný pre tehotné. sad

Ešte som sa chcela opýtať na tie enzýmy, či ich môžem dávať aj synovi, on bude mať v októbri 3r. a má atopický ekzém. Pri nich nie je uvedené dávkovanie, ako to treba brať?

Ešte som si všimla, že ten  Bone Strength obsahuje prasličku, čo sa neodporúča v tehotenstve, mohla by byť alternatíva toto: http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Ul … ablets/272    ?
ten zase obsahuje curcumin, nebola by lepšia alternatíva:
http://www.iherb.com/Source-Naturals-Ca … ules/55874  plus nejaký multivitamín, napr.: http://www.iherb.com/Now-Foods-Full-Spe … ablets/689  ?

alebo máte niečo lepšie? smile Priznám sa, nemám veľa času hľadať, preto si radšej nechám poradiť.

Ďakujem wink

Naposledy upravil: Jasadarebex (2014-06-29 13:45:08)



9

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

Nuz co sa tyka casu , toho ani ja nemam nazvys.
A co sa tyka upozorneni vyrobcov, mnohe z nich su tam doslova nanutene nasou FDA,nie ze by boli tie doplnky nejak skodlive matke alebo dietatu.
Praslicka je prirodny zdroj kremika, ktory je potrebny na tvorenie kosti.
Co sa tyka davkovania, jua tun uvadzam davky pre dospelych a to treba podla vahy prepocitat na deti
Kedze deti su tak isto ludia a potrebuju na svoje ludske procesy velmi podobne davky latok, tj jedla a doplnkov, ako doslely, tie upozornenie, ze to nie je vhodne pre deti su tam zase len na prikaz FDA, ktora by najradsej uplne zakazala doplnky, aby boli ludia nuteni brat len chemicke patentovane lieky na kazdy neduh.
Co sa tyka tyuch roznych upozorneni k voli klrvacavosti, vitamin K-2 nesposobuje tvorenie krvnych zrazenin, ale lieky ako coumadin a warfarin sposobuju krvacavost, lebo potlacaju funkciu vitaminu K-2 v tele, ktpory je nevyhnutny pre absorbciu a zabudovanie vapnika do kosti, ci uz tebe, alebo plodu. Kojenci dostavaju dost K-2 obvykle z materskeho mlieka, lebo v prsiach sa vytvara dostatok K-2 pre deti, ale to sa nedostane matke do krvneho obehu, zialbohu
Takze uvedene su vsetky dobre, hoci posledny,Full spectrum minerals  co obsahuje D-2(ergocalciferol) a nie D-3 a aj toho primalo velmi neodporucam bez doplnky D-3 a K-2



10

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

RNG napísal(a):

Nuz co sa tyka casu , toho ani ja nemam nazvys.

Myslela som si wink

Asi to urobim tak,ze sa opytam priamo gynekologa,ak bude teda ochotny sa na to pozriet.

Dakujem za rady.



11

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

Kedze gynekolog je obvykle lekar, co sa na skole nauci dignozy a predpisovanie schvalenych liekov, je na doplnky laik tak ako kazdy z ulice, hoci sa maloktory k tomu otvorene prizna. Ale bude ta prehovatrat na lieky a od doplnkov, lebo to ho naucili na skolach , kde ucebna latka je do znacnej miery kontrolovana zaujmami farmacie. Ja sa drzim rad mojich lekarov, tej malej a vzacnej skupiny, co sa vyznaju do alternativ a dlhe roky ich uspesne pouzivaju na svojich klinikach.
Vyber je teda tvoj.

Naposledy upravil: RNG (2014-06-29 21:30:05)



12

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

Hej,mate pravdu,ale nemam velmi na vyber,jedine ak sediet hodiny za pc a hladat skusenosti tehotnych zien... Predsa aj prirodne latky mozu negativne ovplyvnovat niektore veci,napr. to gse vidim prvykrat, nemam sajnu,na zaklade coho sa rozhodnut, kedze zodpovedam teraz za dva zivoty... Napr. vraj praslicka,ktora je obsiahnuta v jednom pripravku, moze sposobit miernu otravu,ale netusim ake mnozstvo a ake je este bezpecne.. Ak si clovek take precita a nevyzna sa, tak radsej neriskuje. Urcite niektore vyuzijem uz teraz a ine zase zvolim az po porode a dojceni..
Urcite vsak dakujem, nelutujem ze som toto forum "nasla" :-)



13

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

Nuz z praslicky sa robi bezne caj a davka na caj je najmenej kavova lyzicka tj 3 gramy a v tom doplnku je toho podstatne menej. Extrakt z grapefruitovych jadierok je uplne bezpecny pre kazdeho a citricidal  co sa z neho vyraba, ma velmi dobru povest uz od roku 1982, a nikde nebol kontraindikovany ako skodlivy. Inac by bol z trhu stiahnuty uz davno.
Co sa neodporuca v tehotenstve su rozne koreniny, ktore prekrvenim maternice mozu vyvolat spontalny potrat. Pretro pre istotu neodporucam tehotnym napr oreganovy olej, stiplavu papriku a podobne. Ale vlastne ani to nie je dostatocne dokazane, len ja som opatrnik a radsej nieco otazne vynecham, ved prostriedkov, cim sa to da nahradit je habadej.

Naposledy upravil: RNG (2014-06-30 19:12:47)



14

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

Ok dakujem;)



15

Re: Ťažká skolióza a tehotenstvo plus iné

OK