51

Re: Strava

Chvala bohu, ved je to absurdne, aby lekari podporovali predaj skodliveho margarinu ako zdravy tuk vyse 90 rokov!!!!
Pricom stuzene tuky boli povodne navrhnute na vykrm moriakov, co museli po case prestat, lebo mali az vyse 30 % uhyn morialov na porazky.
Tak toto "zdrave jedlo" predali ludom. A samozrejme sa po tom znacne zvysil pocet porazie a infarktov, co dlho maskovali, este dodnes udaje z minulosti tj percento poraziek a infarktov sa zasadne zatajuje, aby niekomu nedoslo porovnavat dnesny stav s minulostou, tj pred margarinmi. a inymi znicenymi nenasytenymi  tukmi priemyselnymi upravami.

Naposledy upravil: RNG (2014-01-13 15:36:11)



52

Re: Strava

Este som zabudol spomenut, zevraj by sa nemalo kombinovat ovocie a zelenina, pretoze ovocie obsahuje urcite mnozstvo kyselin. Je toto tvrdenie podla teba tiez prehnane, alebo je nieco na tom pravda?



53

Re: Strava

Nuz telo vylucuje podla potreby rozne enzymy.
Na ovocie a zeleninu treba rozdielne enzymy, preto kombinovanie tychto stazuje traviaci proces. To je aj podstata delenych diet, kde jes jeden potravinovy druh naraz a nie zmes vsetkych.
Nuz osobne to kombinujem,, ale ja beriem aj extra kyseliny aj enzymy, lebo ako starsi clovek moje telo mi ich uz neprodukuje dostatok aj tak.



54

Re: Strava

Prosim Ta, chcem sa Ta opytat na CHIA semienka. Treba ich pred konzumaciou pomlet ako lanove semienka, aby si telo z nich vedelo vytazit ziviny, alebo si telo vie aj z nepomletych CHIA semienok bez problemov ziskat ziviny. Vdaka.



55

Re: Strava

Chia napr moje telo vie stravit tak ako su. Parkrat som ich mlel, vyrobil z nich muku a pouzil mna vyrobu placiek s vajcom, ale sa mi nejak neujali,mali akusi "rybaciu" prichut a celkove sa v nich iste nejake hodnoty pecenim znicili.Takze teraz to pouzivam najcastejsie do polievok  nakonci varenia ako zahustovadlo, miesto cestovin ci ryze, alebo ovsennych vlociek  alebo gersli(lohazka, jacmenne krupy)



56

Re: Strava

ahoj RNG.pytam sa za syna....niekolko rokov intenzivne sportuje-cvici,posiluje, beha...neviem z akeho dovodu sa rozhodol konzumovat viac vajicok denne.chce ich zjest okolo 5 za den. a pyta sa ta, ci 1 zltko moze a ostatne bielka iba, alebo kolko zltok denne moze skonzumovat. moze aj 5 vajec bez zltka?nevadi to? dakujem.



57

Re: Strava

Strava mam byt pestra, vsetkeho dobreho privela alebo primalo skodi.
Vajce ako take cele je velmi dobra vyziva.Ved musi obsahovat vsetko potrebne na rozvoj kurata, od kosti, cez svalstvo az po nervy
anazit sa vybudovat privela svalstva je skodlive, lebo potom musia vnutorne organy o to tazsie pracovat, skor sa zoderu a tym sa celkove skrati zivot.
Naviac ked taketo prilis svalnate telo prestane cvicit, tak za par mesiacov sa svalstvo odbura a premeni na tuky,co cloveka viacmenej skor ci neskor odpravi Videl som viacero spickovych sportovcov po zraneni , ked nemohli dalej aktivne sportovat sa premenit na obeznych ludi, ktory mali dost kratky zivot.
Ale hovorit toto mladym je viacmenej marne, pre nich vzhlad a dojem na dievcata je ovela dolezitejsi, ako ich zdravie a buduci zivot, kedze si namyslaju, ze su nesmrtelni.



58

Re: Strava

to mas pravdu. aj on si mysli,ze je nesmrtelny a co poviem je trapne. ale teda, moze tych 5 vajec denne zjest s tym, ze zje 5 bielok a 1 zltko? alebo radsej menej.dakujem.



59

Re: Strava

Snaz sa ho nahpovorit na max 3 a cele. Viac moze napr dostat z tvarohu alebo syrov. ked sa uz neda od tych prebytkov bielkovin odhovorit.
A musi si uvedomit, ze tym sa zvysi acne, lebo telo je z prebytkov bielkovin zamorene viac a cast bude vyhadzovat aj cez kozu.



60

Re: Strava

Ahoj RNG,
chcem sa ťa spýtať na tento konkrétny výrobok http://www.emco.cz/sk/mysli-na-zdravi/3 … a-malinami
píšu tam, že výrobok neobsahuje stužený tuk, ale zároveň neviem čo si mám myslieť o tom rastlinnom oleji v zložení a je to hneď tretia zložka, čiže toho tam tak malo nebude....

odmorujem sa od tukov, keďže moja celoživotná strava bola okolo sladkostí a toto je moja posledná závislosť ohľadom sladkého, čo si myslíš? vyradiť to z jedálnička?

Ďakujem



61

Re: Strava

Nuz je to tiez priemyselne pripravena potravina, ale podla zlozenia je jedna z tych lepsich.
Ked nechces ist celkom na suroviny bez priemyselnej upravy, tak toto nie je zla volba.



62

Re: Strava

RNG napísal(a):

Strava mam byt pestra, vsetkeho dobreho privela alebo primalo skodi.
Vajce ako take cele je velmi dobra vyziva.Ved musi obsahovat vsetko potrebne na rozvoj kurata, od kosti, cez svalstvo az po nervy
anazit sa vybudovat privela svalstva je skodlive, lebo potom musia vnutorne organy o to tazsie pracovat, skor sa zoderu a tym sa celkove skrati zivot.
Naviac ked taketo prilis svalnate telo prestane cvicit, tak za par mesiacov sa svalstvo odbura a premeni na tuky,co cloveka viacmenej skor ci neskor odpravi Videl som viacero spickovych sportovcov po zraneni , ked nemohli dalej aktivne sportovat sa premenit na obeznych ludi, ktory mali dost kratky zivot.
Ale hovorit toto mladym je viacmenej marne, pre nich vzhlad a dojem na dievcata je ovela dolezitejsi, ako ich zdravie a buduci zivot, kedze si namyslaju, ze su nesmrtelni.

RNG dovolím si s tebou nesúhlasiť ako bývalý profesionálny športovec ( cyklista ), fitness inštruktor a mám vyštudovanú fakultu športu, pričom doposiaľ pretekám na bicykli aj keď už len amatérsky. Športovci, ktorí prestali trénovať z akýchkoľvek dôvodov, či už zdravotných alebo súkromných sa stanú obeznými kvôli tomu, že ich telo počas športovania malo rýchlejší metabolizmus ako telo nešportovca, keďže veľa energie vydali, veľa jej museli aj prijať, preto boli zvyknutí denne na isté množstvo stravy, následne keď prestali trénovať sa im metabolizmus nespomalí z dňa na deň, ale stále "žerú" toľko stravy ako keby trénovali a z toho potom aj priberú ( a majú nízky výdaj energie ), nie z toho, že sa im svalstvo odbúra a premení na tuky. Svalstvo sa odbúrava vtedy, keď je človek hladný ( telo prechádza to stavu katabolizmu ) a nemá pravidelnú stravu ( nedodržiava zásadné "Jesť častejšie a menej"). Na tuku priberajú tí, ktorí sú dlho hladní, potom sa naraz "nažerú". potom zase 5 hodín nejedia nič a večer vykradnú celú chladničku.
Ďalšia vec. Vnútorné orgány sú preťažené vtedy, ak je na tele neprirodzené množstvo svalstva ( t.j. kulturisti ), to, že chlapci chcú pekne vyzerať, že majú svalový objem a vyrisované telo bez tuku, neznamená, že majú neúmerne zaťažované vnútorne orgány, nechoďme zase do extrému.  To, čo si popisoval platí pre kulturistov, nie pre tých, ktorí sa starajú o svoje telo a majú zdravo svalnatú postavu. Ďalší dôvod zaťažovania vnútorných orgánov je ten, že niektorí bodybuilderi sa NEvenujú aj aeróbnej aktivite ( t.j. beh, bicykel, plávanie, joging a pod. ), t.z. že neposilňujú srdcovocievny systém a potom keď naberú veľa svalstva, srdce nevládze pumpovať krv do takého objemu svalstva.

Naposledy upravil: Strejdo (2014-05-19 08:42:28)



63

Re: Strava

Nyuz ja som videl hodne asktivnycvh sporotovco pocas zivota, a ked vypadli zo sportov, povacsine velmnio stlstli a svalstvo sa im premenilo na tuk. Nakoniec aj ked aktivny sportovec pre zranenie skonci v posteli, tak sa mu cast svalstva zacne dost prudko menit na tuky a straca kondiciu velmi rapidne Preto, aby mal predsa pohyb svalstva, daju na nich elektrody a pulzami pohybuju svalstvo, aby si telo nemyslelo, ze to svalstvo je nepotrebne a nemenilo ho na zasoby tuku. Inac je to namerane jasne, ze aj pri dost malo jedle v nemocnici aktivnym, sportovcom sa nie znizuje, ale zvysuje mnozstvo tuku v tele, takze to s tou teoriou o katabolizme celkom nesuhlasi. vsakze.
Ja viem ze tieto veci sa neucia na katedre telovychovy, prave naopak sa stale tvrdi, ze silne aktivne  trenovanie je zdrave, ale moje pozorovania za dlhy zivot tvrdia nieco ine, tj s tymi teoriami to nie je celkom v poriadku.
Vyrysovanie svalov sa dosahuje nezdravym  vysusenim tela, co kazdy kulturista a bodybuilder dnes dobre vie.



64

Re: Strava

Aky mas nazor na rastlinne masla ako je napriklad Rama, Perla a Flora. Su naozaj take zdrave pre nas organizmus?



65

Re: Strava

To su znicene rastlinne tuky, najprv vytazovanim chemicky, potom vysokymi teplotami, aby sa to zbavilo jedovatycyh rozpustidiel , ako napr toluen, neskor cistenim kyselinami a luhami a casto aj stabilizovanim hydrogenizaciou. Proste je to vsetko viacmenej svinstvo, aj ked to prestavuju ako "zdrave bezcholesterolove tuky. To ze su znicene, vysychajuce tj oxidovane a polymerizovane sa tam v reklamach nespomina. Ale pri nanosoch v cievach si az 80% pritomne, cholesteroly len asi 15 %.



66

Re: Strava

Cize klasicke maslo je zdravsie, resp. je to lepsia volba?



67

Re: Strava

To je najzdravsie a este ked mas priamo od bacu zo salasa, hmmm. Ved o tych natierkovych maslach vysla uz davno info, ze staci jednu molekulu pridat a je z toho plast. Ludia nevzdelani doslova zeru humus a pritom si myslia, ze dbaju o svoje zdravie a kto z toho vytazi nakoniec je predsa farmacia;) , ked budu musiet brat lieky hlavne na pecen, srdce, oblicky, atd...



68

Re: Strava

Strejo, to je zialbohu smutna pravda, a predsa drviva vacsina ludi v tom nevidi to celosvetove sprisahanie.... Lebo to nechcu vidiet, nechcu verit v taku obludnu zlobu, co sa na nich pacha.
Margariny, tj hydrogenizovane rastlinne tuky boli povodne vymyslene na to aby mohli moriakov vykrmit rychlejsie a lacnejsie nez z obilnymi produktami, Okolo  roku 1920 ale z toho ustupili, lebo mali umrtnost moriakov na porazky az 30 %.
Tak ponukli margariny ako "zdrave nahrazky masla " sirokemu publiku, ludom.A po patentovani proticholestrerolovych liekov  zacali po druhej svetovej vojne nahananie proti "skodlivemu cholesterolu", lebo sa nedalo uz zatajovat, ze nieco zapchava ludom cievy a zviedli to na oxidovany cholesterol hoci rozbory z nanosov na cievach su
80% oxidovane a polymerizovane znicene rastlinne oleje, pomazanky a tzv "rastlinne masla"( tj vsetky okrem panenskyxch su znicene vytazovanim, rafinaciou, stabilizaciou a dokonca hydrogenaciou)
15 % oxidovane cholesteroly  najma LLDL a LDL
a 5% mineralove vrstvy/kalcifikaty, co su nasledky najma zapalov ciev.

A tento fakt  sa dokonale v literature zatajuje a az na male vynimky to lekari vobec nevedia

Naviac nanosy sa udrzia len na zdrsnenych cievnych vystelkoch, na hladkych sa nemozu permanentne udrzat. A o zdrsnenie sa postara vysoka hladina homocysteinu, co sa da znizit velmi jednoducho v tele metylaciou, na co staci brat extra vitaminy B-6, B-9 a B-12
Aj o tomto estye vacsina lekarov mlci
A tak vyse 1/2 ludi zomiera na porazky, infarkty a zlyhanie nedokrvenych organov, co sa da prevenciou, bezpecnym riedenim krvio fibrinolytickymi enzymami  a vyhybanim sa nadbytku cukrov  a znicenym rastlinnym olejom do znacnej miery, alebo prakticky uplne  odstranit.

Naposledy upravil: RNG (2014-06-17 20:12:23)



69

Re: Strava

Vdaka za odpovede aj za vysvetlenie. Nuz ja som ten co asi naletel tym reklamam a tvrdeniam, ze su prospesne pre nase zdravie a roky jem raslinne masla s tym pocitom, ze su zdrave. Ale tiez som pocul, ze nie su vobec zdrave, ale ani neviem teraz preco, nejako som tomu neveril. Ale teraz uz tomu verim a uz vobec nebudem jest tieto "zdrave" raslinne masla. Ale na druhej strane to dava aj logiku, kedze takto oblbuju ludi s tym, ze rastlinne masla su velmi zdrave tak vela ludi na to naleti budu ich pravidelne konzumovat a kedze su nezdrave casom u tychto ludi vzniku zdravotne problemy a potom budu uzivat lieky a lieky sposobia dalsie zdravotne problemy (lieky na lieky), tym padom budu uzivat co najviac liekov. A takto sa na tom nabalia firmy co vyrabaju rastlinne masla a samozrejme aj farmaceuticky priemysel.



70

Re: Strava

Nuz nie si sam co si naletel, ja som jedol tie" zdrave rastlinne masla" vyse 25 rokov,ja somar, co som doveroval lekarom,  az sa mi zabudovali do bunecnych stien ako tukove polymery, co sa nechcu rozostupit a tak dovolit vstup glukozy do buniek cez glukozove mostiky, tj mam cukrovku DM-2.



71

Re: Strava

Tak to uz je velke svinstvo a nadalej to stale vyhlasuju za zdrave. Ved to je uplne klamstvo. Ale ako je toto mozne, ze sa to nadalej predava a nikto nie je za to potrestany? Ved klamu ludi.



72

Re: Strava

Uz teraz mozno chapes, ked hovorim o celosvetovom sprisahani. Masy boli od jak ziva vzdy manipulovane a klamane. A dnes su tak isto, ak nie viac.



73

Re: Strava

RNG, je prosim Ta, toto pravda?

Na internete som sa docital, ze para orechy maju velmi vysoky obsah selenu, na 100 g je to az 3485% !!! odpurucanej dennej davky selenu. Podla mojich vypoctov je to cca 2440 mcg !!!

Zda sa mi to az neuveritelne. Kedze dnes kvalita potravin uz nie je na takej urovni ako kedysi, t.j. su ochudobnene na ziviny, takze tych 2440 mcg selenu na 100 gramov v para orechoch sa mi zda na dnesnu dobu az prilis vela. Alebo je na tom nieco pravdy?

Tu je ten clanok, kde som sa to docital: http://plnielanu.zoznam.sk/c/2024/para- … ne-dopriat



74

Re: Strava

Paraorechy rastu v pralesoch, tj na polnohospodarsky este nevycerpanej pode. A naozaj maju vysoky obsah selenu.
Denna odporucena davka podla tych archaickych tabuliek, ktorych sa spiatocnicky a zaryte drzia lekari je 55 mikrogramov denne
http://ods.od.nih.gov/factsheets/Seleni … fessional/
Tie tabulky uvadzaju trochu nizsie cislo, ale dost blizke uvedenemu. Zrejme aj obsah selenu v paraorechoch kolise podla zdroja .
Modernejsie data od mojich lekarov odporucaju 200 az 800 mikrogramov  selenu v zavislosti od doplnaneho jodu,l Tj viac jodu, viac selenu.



75

Re: Strava

Dakujem, rozumiem smile

Ja som nasiel, ze ta denna davka selenu sa pohybuje od 40-70 mcg podla tych starych ODD. Ja som bral do uvahy tych 70 mcg, cize ked je 100% ODD 70 mcg, tak 3485% bude 0,7x3485 = 2439,5 mcg. A ked beriem do uvahy tych 55 mcg, tak to je 0,55x3485 = 1916,75 mcg.

Dufam, ze som to spravne vypocital smile



76

Re: Strava

Nerozumiem naco to ratas. Je jasne, ze 100 gramov paraorechov ma privela selenu, pre nas, na dennu davku potrebujes 3 az 7 kuskov, to hovorime zhruba o  tych 200 az 600 mikrogramov  selenu odporucanych dnes roznymi lekarmi.
Predavkovanie selenom uvadzaju priemyselne tabulky na 3000 mikrogramov, samozrejme take besne mnozstva tu nikto neradi. To totiz uz moze zacat chorobu zo selenu, selenosis.
Wikipedia na jednej strane tvrdi, ze to moze sposobit aj 400 mikrogramov, co tvrdia lekari bez podkladu, ale zaroven uvadza davky 2400 az 3000 mikrogramov, co su davky potvrdene priemyselnym zamorenim ludi pouzivajucich selen z minulosti
http://en.wikipedia.org/wiki/Selenium



77

Re: Strava

Aha, jasne. Neviem mozno som to preto ratal, lebo tych 100 gramov by sa dalo v pohode zjest smile Dobre, takze staci 3-7 kuskov para orechov. A inak kolko ty vlastne zjest za den roznych druhov orechov?



78

Re: Strava

Ja jem za hrst az dve zmesi roznych orechov. malokedy viac.



79

Re: Strava

A ked si dam napriklad 50-100 gramov madli za den a na druhy den naprilad si dam 50-100 gramov kesu orieskov. Myslis, ze uz je to privela?



80

Re: Strava

Najlepsie je pestre, tj miesaj ich a 50 gramov je dost.



81

Re: Strava

A aka je denna maximalna davka orechov?



82

Re: Strava

To ti neviem povedat, zrejme tpo je velmi imndividualne a zavisi to od schopnosti tela vylucit dostatok enzymov na ich stravenie.
Ked sa predavkujes, ohlasi sa ti to traviacimi tazkostami,najma hnackou(oleje), tiez  podobne ako pri predavkovani bielkovinami, kde sa potrava v zaludku a crevach rozklada  a vznikaju pri tom  hnilobne velmi zapachajuce plyny, nie len normalne kvasne ako CO2 a metan, ktore nepachnu



83

Re: Strava

Nieco o sladidlach: http://plnielanu.zoznam.sk/c/3503/nauct … -ako-na-to



84

Re: Strava

Je to plne zastaralych nazorov.A obranuje jedovaty aspartame a E-500 ako "kontraverzne"
Vobec nespomina, ze jednoduche cukry boli v niekdajsich potravinach len niekolko kil denne a dnes predsatvuju radove viac, co sa samozrejme odrazi na zdravi ludi, najma skodlive velke mnozstva fruktozy, ktora sa na 95% zastavi v peceni a tam zmeni najma na tuky=triglyceridy, co postupne zamoria cele telo a su zodpovedne za obezitu a zapchavanie ciev, spolu so znicenymi polynenasytenymi rastlinnymi olejmy, ktore sa kedysi nazyvali aj trefnejsie ako "vysychave" Tieto oxiduju a polymerizuju na lepkave polymery, ktore su zodpovedne az za 80% povlaku na cievach, tj ovela viac, nez oxidovane cholesteroly, proti ktoprym sa vedie tak silna kampan.



85

Re: Strava

Bludička,tak čo mám teda piť ? Čo piješ ty ? Pila som destilku ale pre stupňujúce bolesti svalov a kľbov som musela prestať,aj som z nej varila,aj kávu.RNG mi poradil je remineralizovať kalinátom . Neviem či by to stačilo,nechcem si narobiť ešte väčšie problémy než sa snažím riešiť.Doplnky beriem všelijaké,podľa rád tohto fóra,také základné čo odporúča RNG a už dva mediace som na nízkosacharidovaj strave,cítim sa menej unavená a už nemusím cez deň spať.Robím si aj zeleninové šťavy s trochou ovocia aj zo špenátu,rukoly a iných teraz dostupných tráv,ale nie každý deň.Mám odšťavovač aj na zelené byliny.Tak akú vodu piješ,keď ani RO nie je ok? Keď som mala morské akvárium tak tam som tiež dávala RO alebo destilku,ináč by tie morské živočích neprežili.
A čo jesť,sacharidov jem tak pod 100 g denne,niekedy výrazne menej,raz denne mäso z prírodne chovaných zvierat na zeleninu už mám zdroj,čo začnem na jar,Jem dost zdravých tukov ako kokosový olej,maslo kravské bvravčovú masť,smotanu tučnú kefírz tibetskej huby z domáceho kravského mlieka,orechy,semená zelenina raw kakao.Neviem ešte ako to mám variť v jakých riadoch aby som nejedla viac kovov z panvíc ktoré produkujúťažké kovy.Mám 108 kg,trochu som schudla cca 6 kg ale už to stojí.Čo povieš na tie pomalé hrnce na varenie dlhé hodiny na nízkych teplotách ?Mám 50 rokov,značnú nadváhu,pravidelne beriem len antidepresíva a na spanie./dlhodobo stresová práca .Bojím sa nie smrti ale choroby,života čo ma čaká ak neurobím nejakú výrazn zmenu v živote.Ešte aj fajčím a dosť veľa.Mám plán výrazne schudnúť,zbaviť sa liekov a prestať fajčiť a učiť sa anglicky,lebo aj keď v nej telefonujem skoro každý deň poznám len to o čom dookola rozprávame.Inak nerozumiem skoro nič.Mala by si pre mňa rady ohľadom tohto všetkého prosím ? Študujem okolo toho denne aj niekoľko hodín denne ale niekedy ťe nejaký aha efekt posunie skokom dopredu.Ďík za každú odpoveď.

Ja mám doma dionelu FAS4 teraz, nič lepšieho som nevymyslela, my tu máme dosť kvalitné pramene v okolí, tak občas skočím pre pramenitú vodu, keď som mimo domu a to som dosť často, mi nezostáva nič iné, len kupovať vodu. Ja som kedysi používala dionelu pred osmózou, ale tú základnú FAM1, takže mne stačilo ju len dať vymeniť, tú vložku, čo ma nevyšlo moc peňazí, nová stojí dosť. Získala som aj materiály ako FAS4 filtruje ťažké kovy a podľa toho to vyzerá celkom ok. Plánujem ju meniť častejšie, tá výmena vložky je celkom lacná.

Tak, čo píšeš, si urobila už veľa zmien, ale tá Tvoja nadváha, ak to nie je nejakého hormonálneho pôvodu napr. hypotyreóza, estrogénová dominancia, toxicita, tak svedčí o tom, že asi tá strava nebola moc optimálna v minulosti.

Tie pomalé hrnce určite nekupuj, jedlo sa v nich značne znehodnocuje dlhodobou úpravou, aj keď sú tam nižšie teploty. Aj keď to možno znie paradoxne, lepší je napr. tlakový hrniec na niektoré druhy potravín, rýchlejšia úprava jedla bez prístupu vzduchu, aj keď pri vyššej teplote spôsobí vznik menej škodlivých látok a stratu vitamínov.
Ja mám silnú alergiu na nikel, takže už ani moc nepoužívam  nerezové riady, ale tak pre bežného človeka je to ešte asi jeden z tých menej toxických riadov a riziko nastáva hlavne, ak sa dlhodobo v nich varí niečo kyslé, čo spôsobí koróziu, používa sa soľ. Zdravotne nezávadné sú jedine kvalitné smalty, sklo (ale zlá tepelná vodivosť), kvalitná keramika.

Kalinát je len draslík, ale voda obsahuje aj iné minerály+veľa stopových prvkov, ktorých funkcia doteraz nie je ešte ani preskúmaná ako napr. lithium, rubidium, z môjho pohľadu je veľmi ťažké nejak tú destilku optimálne remineralizovať, koľko, akých a v akom zložení tie minerály do nej dodať, preto nemajú ani zmysel tie remineralizačné patróny, čo občas bývajú pri osmóze. Dá sa "remineralizovať" tak, že ju zmiešam napr. s čerstvou zeleninovou šťavou, ale tak sa to nedá robiť stále. Tie stopové prvky sa dajú prijímať čiastočne v potravinách ako nerafinovaná morská soľ, kelp, morské riasy...

V zime je dosť problematické odšťavovať, max. nejakú mrkvu, cviklu, zeler, klíčky... Neviem, prečo držíš zrovna nízkosacharidovú stravu a koľko tých sacharidov vlastne prijímaš, z môjho pohľadu tie sacharidy vo forme zeleniny, bezlepkových obilnín - pohánka, pšeno, quinoa, natural ryža, zemiaky, sladké zemiaky, rôzne druhy tekvíc, sú ok. Aby si zase nebola moc vyčerpaná. Ak máš nadváhu, tak dočasne zredukuj aj tuky, teda tú smotanu a pod.  O strave tu bolo toho popísaného veľa, neviem, čo by Ťa konkrétne zaujímalo.  Ak riešiš také zdravotné problémy, je dobré vytvoriť si nejaký jedálniček, systém základných jedál, čo nosiť so sebou do práce, aby si nemala nejaké nezdravé úlety, ak nebudeš mať, čo po ruke.

Hlavnou príčinou toxicity ťažkými kovmi je práve deficit základných vitálnych minerálov! Preto si myslím, je pitie destilovanej vody také rizikové. Telu, ak totiž chýba minerál, dosadí si tam ťažký kov, pre neho je lepší ako nič.  Ak niekomu chýbajú minerály, je pre neho veľmi obtiažne vôbec chelátovať ortuť a ťažké kovy. Ak má telo ale k dispozícii dostatok minerálov, tieto dokážu vytláčať z väzby tie "zlé". Je pravda, že krátkodobo pitie destilovanej a osmózovej vody má detoxikačný efekt, ale dlhodobo môžu organizmus doslova minerálne zruinovať, ak si človek fakt nedáva bacha a nekompenzuje to kvalitnou stravou a pitím rôznych štiav.

Takže aj keď sa argumentuje tým, že destilka je super čistá, z môjho pohľadu môže narobiť viac škody ako úžitku, lebo pripravuje organizmus práve o tie vitálne minerály. Som za filtrovanie vody, ale tak, aby sa výrazne nenarušilo minerálne zloženie. Pôda je dnes zamorená, ale aj potraviny z nej, takže neviem, či sa toho až tak veľa porieši, ak budem prísne kontrolovať jeden vstup - vodu a zvyšok budem jesť aj tak zamorené. Takže treba to riešiť komplexne a zameriavať sa aj na kvalitné potraviny z bio produkcie.

A ešte jeden predsudok, čo sa týka štiav, práve zeleninové šťavy, ak sa robia z nekvalitnej zeleniny, spôsobia, že sa škodlivé látky, pesticídy koncentrujú a telo ich bez ochrannej vlákniny omnoho ľahšie absorbuje. Práve vláknina je to, čo zabraňuje vstrebávaniu škodlivých látok z potravín do organizmu, takže na odšťavovanie by sa mala použiť len zelenina najvyššej kvality. Lebo som čítala často krát také blbosti, že všetok bordel zostane vo vláknine a ja dostanem len to najlepšie zo zeleniny, ak ju odšťavím, kopec chemikálií je vodorozpustných a nemá problém sa dostať do šťavy.

Naposledy upravil: bludicka (2015-01-18 10:39:08)



86

Re: Strava

Ešte jedna poznámka k tým ťažkým kovom... na tomto fóre sa doporučujú často doplnky ako kelp, spirulina pestovaná v morskej vode, morské riasy, nerafinovaná morská soľ...všetky tieto potraviny máte kontaminované ťažkými kovmi, obzvlášť arzénom, olovom...ale predpokladá sa, že tie dobré minerály prevážia efekt tých ťažkých kovov. A prečo u tej vody je snaha odstrániť úplne všetko, aby bola dokonale čistá, tam tie dobré minerály tiež plnia predsa tú ochrannú funkciu a ľudský organizmus dokáže do istej miery využiť aj tie anorganické formy. Aj keď je fakt, že v tých potravinách sú tie ťažké kovy naviazané na vlákninu a kelp obsahuje napr. špeciálny typ vlákniny algináty, ktoré dobre viažu ťažké kovy a tak sa v organizme natoľko nevstrebávajú. Ale teraz som čítala najnovšie štúdie, kde sa ľudia otrávili arzénom braním doplnku kelpu, možno tá kontaminácia u morských produktov je už tak veľká, že treba byť aj tu obozretný. A keď si pozriete testy kelpu, ktoré robil Mike Adams, tak obsahujú dosť veľa ťažkých kovov:

http://labs.naturalnews.com/heavy-metal … ables.html
http://www.ucdmc.ucdavis.edu/welcome/fe … p_arsenic/



87

Re: Strava

Nuz prirodne boli tazke kovy aj pred tym vo velmi malych mnozstvach v roznych potravinach, dnes su samozrejme koncentracie vyssie, kedze vytahujeme hromady materialov z hlbok zeme na povrch a v hlbkach su zamorenia tazkymi kovmi ovela vyssie, ako na povrchu.Co tu je nove ako zamorenia je vyse 60 000 organickych zlucenin, mnohe schvalene dokonca ako lieky.  Vseobecne, produkty pestovane na suchej zemi su podstatne viac zamorene, ako tie, ktore rastu v morskej vode, naviac taskej, co jer cerpana z hlbky az vyse 600 m. kedze tato voda prichadza po dne zo severneho/juzneho polu a trva jej vyse 200 rokov prist ku Hawaii Tj tato voda este neobsahuje moderne zamorenia.



88

Re: Strava

Lenže nemám jednoducho šancu zistiť, ktorý produkt je nakoľko kontaminovaný, rozdiely sú tam markantné a neverím ani tej spiruline, ak neuvidím testy. Pretože produkty, o ktorých som si myslela, že sú super kvality, deklarované ako organické, s nízkym obsahom ťažkých kovov, takisto nedopadli v testoch moc dobre.

Ak by bola pravda, že suchozemské rastliny sú viac kontaminované ako tie morské, tak pre porovnanie, obsah ťažkých kovov v šťave zo zeleného jačmeňa a ďateliny a obsah ťažkých kovov v riasach:

http://labs.naturalnews.com/heavy-metal … asses.html
http://labs.naturalnews.com/heavy-metal … ables.html

Tie riasy ich obsahujú podstatne viac.  Riasy až do 102 ppm arzénu, jačmeň max. 2,8 ppm. Kadmium riasy max. 1,979 ppm, jačmeň max. 0,249 ppm... atď.

Ale tak je možné, že tie suchozemské obsahujú zase iný typ zamorenia.

A tak napr. ryža exceluje v arzéne a má schopnosť ho nasávať z prostredia vo vysokých množstvách a dnes sa už ani nedoporučuje ju podávať malým deťom, pretože drtivá väčšina svetových zásob je zamorená arzénom.
http://www.naturalnews.com/047851_arsen … ancer.html

Naproti tomu obilniny ako pohánka, quinoa, pšeno.... obsahujú arzén minimálne.

Asi najlepšia prevencia z môjho pohľadu je pestrá strava, aby sa to riziko rozložilo, robiť preventívne detoxikáciu, saturovať organizmus minerálmi, aby viac škodlivých látok z organizmu odchádzalo ako do neho prichádzalo. Ale osobne redukujem konzum morských rias, pretože v poslednej vlasovej analýze som mala zvýšený arzén a jedla som ich teda dosť veľa a práve kvôli tomu, aby som kompenzovala deficit minerálov, stopových prvkov pitím osmózovej vody. Takže paráda, pila som čistú vodu a zamorila som sa arzénom z rias.

Naposledy upravil: bludicka (2015-01-18 23:16:37)



89

Re: Strava

Zialbohu aj sladkovodne riasy, co su pestovane v studnicnej sladkej vode vo velkych otvorenych bazenoch v Cine su rovnako alebo dokonca aj viac zamorene, ako ine suchozemske plodiny. Chlorella je specialne vysoko absorbujuca vsetky mineraly, tj aj zamorenia ako kadmium, arzen olovo aj ortut. Ale nastastie aj zaroven odmoruju, tj viazu na seba zamorenia aj v tele, tj vysledok predsa len moze byt pozitivny=odmorenie tela. Podobne je zamoreny aj kelp blizko usti roznych riek tecucich z priemyselnych oblasti. Ale tiez, kelp je vysokoabsorbentna latka, tj moze pri tpom vsetkom, ze ma v sebe zamorenie este stale odmorovat.
Arzen sa nachadza vo vysokych koncentraciach na Slovensku v blizkosti alebo povodi riek a potokov, co pretekaju mnozstvom hlusin zo striebornych bani, ktorymi je stred Slovenska doslpova posiaty. Tam sa tazilo striebro, co dochadza spolu s arzenom a olovom, vyse 1000 rokov, takze su tam velke kopy hlusin na roznych miestach, dnes uz nepoznatelne, lebo su dokonale zarastene.
Kedysi som meral vodovodnu vodu v Bratislave a nameral som len 70 ppm dokopy vsetkych mineralov, naviac len cast boli pre nas potrebne. Nuz keby to volo vsetko zmes len vapnika a horcika (lebo sodik rozhodne nepotrebujeme, toho dostavame v strave prebytok) a vapnik a horcik by boli viazane ako chloridy, uhlicitany a sirany, tak je tam dokopy toho vapnika a horcika maximum 30 mg. A telo potebuje dostat 1500 mg vapnika a 600 mg horcika. Tj to , co je v beznej pitnej  vode je doslova a do pismena zanedbatelne, teda co sa tyka tychto dvoch mineralov.



90

Re: Strava

Púchov berie vodu z Pružiny, čo by mal byť jeden z najkvalitnejších vodných zdrojov na Slovensku a nameriam vo vode 300 ppm a to nemáme žiadnu extra tvrdú vodu.  70 ppm som ešte ani vo vodovodnej vode nenamerala. Tvrdá voda takisto nie je moc vhodná na pitie, takisto ako rôzne vysokomineralizované, ale destilka a osmózová tiež nie je riešenie. Kto dnes bez doplnkov prijme 1500 mg vápnika a 600 mg horčíka??? Takéto dávky sú skôr myslené pre chorých ľudí,  to nie je pomaly ani šanca prijať aj v zdravej strave, to by som musela každý deň piť kostný vývar, jesť mliečne produkty, zeleninové šťavy, jesť tekvicové semená, aby som sa dostala na hentaké dávky.  U žien to vidím reálnejšie na 400 mg horčíka a 1000 mg vápnika denne.

Podľa tejto tabuľky, obsah horčíka v slovenských vodách z vodovodu je ca. okolo 20 až 35 mg/l, obsah vápnika 65-70 mg/l teda ak niekto vypije denne 3 litre vody, tak má dokopy okolo 100 mg horčíka a ak sa zoberie do úvahy, že strava väčšiny ľudí je tak mizerná, že prijmú ledva dokopy 200 mg horčíka denne, tak toto už rozhodne zanedbateľné nie je.  Ak si niekto kupuje kupovanú vodu napr. Magnesia, táto obsahuje 170 mg horčíka na liter, ale nie v takej využiteľnej forme ako z potravín.

http://www.zsvs.sk/schtlc/kvalita-vody/

Tak problém arzénu u niektorých studničných vôd na Slovensku, v Čechách je známy, to bol v podstate aj dôvod pre vývoj dionely FAS4.

Ja som dlho jedla chlorelu a dá sa kúpiť aj kvalitná, neobsahuje samozrejme toľko minerálov a živín ako spirulina z morskej vody, lebo je pestovaná umelo, ale sú chlorely s minimálnou kontaminánciou, lebo vstupy ako voda a živiny sú tam kontrolované, ale takáto chlorela je dosť drahá. A osobne vidím zmysel jej brania len pri detoxe.

Naposledy upravil: bludicka (2015-01-19 06:50:19)



91

Re: Strava

Nuz tie davky ako 1500 mg vapnika boli urcene kedysi najma na anorganickych zdrojoch vapnika, tj najma na uhlicitanoch. Moderne doplnky vapnika a obsah v roznych zeleninach su dnes ale najma organicky viazane, tj takych treba ovela menej Teda vapnik zo zelenin nie je rovnocenny s vapnikom vo vode v ziadnom pripade, kedze voda ho obsahuje len ako anorganicky viazany.
Inac vodne zdroje pitnej vody su rozne, od makkych vod, povacsine filtrovanych riecnych, ako je bratiaslavska a vsetky vody z plytkych studni na Podunajskej nizine az po artezske a silne mineralizovane z mineralnych pramenov. Na ilustraciu tu uvediem rozne vody z USA od riecnych, cez plytke studne az po horske a hlbokozemske pramene. S tohom vyplyva ze 400 ppm je dost silne mineralizova voda a dost zriedkava na svete,( tj aspon v USA to je tak)
http://www.mgwater.com/mgrank.shtml



92

Re: Strava

Tak podľa tejto mapy tvrdosti vody, sú na Slovensku o dosť viac mineralizované vody ako v USA:
http://www.mojavoda.sk/faq-uprava-vody/terminologia/

A neviem, či to je pravda, ale som kdesi čítala, že v USA sa voda vôbec tak celoplošne neupravuje a nečistí ako je to u nás cez vodárne a je tam dosť zamorená.

Ale tie mäkké vody majú nevýhodu, lebo takéto viac berú kovy z potrubia, sú korozívne, majú spravidla nižšie ph a hlavne ak je nejaké medené, z olova, tak hrozí toxicita meďou. Keď je voda saturovaná minerálmi ako vápnikom, horčíkom... menej na seba naberá tie toxické.

Minule som testovala vodu na obsah medi v jednom dome, čo som bývala, voda, čo tam stála v noci v potrubí, ráno obsahovala 0,2 ppm medi a po odtečení som už nenamerala skoro žiadnu. Je dobré nechať ráno odtiecť vodu, čo stojí cez noc v trubkách a naberá na seba kovy, resp. použiť napr. na umývanie riadu a až potom na pitie, fitlrovanie.



93

Re: Strava

Nuz papier znesie vselico, aj clanky v internete.  A inac mam jednu kamaratku dlhorocnu chemicku-vodarku, spoluziacku mojej zeny, a tiez sesternicu, geologicku, co pracovala pre vodarne dlhe roky.
Takze tie ich normy na Slovensku a tiez v Cechach a ich porusovanie je skor pravidlo, nez vynimka.
  A to chvalenie o "cistej vode"  a jej upravovani by som nebral az tak vazne....Teda z hladiska tych mojich dvoch zdrojov informacii, co v tom robili cely zivot.



94

Re: Strava

Nuz papier znesie vselico, aj clanky v internete.  A inac mam jednu kamaratku dlhorocnu chemicku-vodarku, spoluziacku mojej zeny, a tiez sesternicu, geologicku, co pracovala pre vodarne dlhe roky.
Takze tie ich normy na Slovensku a tiez v Cechach a ich porusovanie je skor pravidlo, nez vynimka.
  A to chvalenie o "cistej vode"  a jej upravovani by som nebral az tak vazne....Teda z hladiska tych mojich dvoch zdrojov informacii, co v tom robili cely zivot.
Viac napr na   http://www.vuvh.sk/download/VaV/Vystupy … ode_SJ.pdf
kde si mozes najst, kolko zdrojov je podla tych noriem vlastne nezavadnych a kolko zavadnych a co sa tam vlastne meria zo skodlivin. Takze aj keby som byval na Slovensku, asi by som si tiez destiloval vodu, kdeze cela Stredna Europa ma vyse tisicrocne zamorenia z cinnosti bani a normy na cistotu vody su tomu viacmenej prisposobene.
Ak by aj niektore ziaduce  mineraly vo vode boli tak potrebne, ako sa pise (co pokladam za nezmysel) tak by som si ich mohol bez problemov a vacsieho zamorenia do tej vody dodat.



95

Re: Strava

Tak ja netvrdím, že voda na Slovensku je nezávadná a preto si ju chcem filtrovať, ma zaujímalo, že ako to funguje v USA.

Tak by som chcela vedieť ako do tej vody tie minerály dodať v optimálnom zložení vrátane stopových prvkov - pridávať tam kalinát, morskú soľ (ale zase pridávam aj moc sodíka, ktorý nepotrebujeme), chelátovaný horčík, vápnik alebo ju miešať s minerálkou ? Potom existuje niečo ako koncentrát morskej vody zbavený sodíka, ale je to drahé na pravidelné pridávanie do vody. Ale to som vlastne už na úrovni suplementácie, ktorú ale väčšina ľudí nerobí, vrátane tých, čo si tú osmózu a destilku kupujú. Mňa už otravuje aj tá denná dávka suplementov, čo beriem a nie ešte stále aj niečo do vody pridávať a nakoniec aj tak tá voda nechutí moc dobre, ak ju chcem napr. na čaj. Kvôli chuti je ešte asi naj ju mixovať s minerálkou s vysokým obsahom minerálov, ale to zase predpokladá nákup fliaš a nosenie domov, čomu sa chce človek filtráciou vyhnúť. Je veľa prvkov vo vode ako lithium, kremík, ktoré je tiež vhodné nahradiť a kvalitná voda obsahuje 30-40 druhov stopových prvkov.

No mňa by určite zaujímalo ako vyzerá vlasová analýza a minerálny profil dlhoročných užívateľov osmózovej a destilovanej vody (vyšetrenie red blood cell mineral analysis), ako sa to napr. odrazí na ich kostiach, pretože možno niekto tie minerálne deficity pri dobrej strave vôbec nebadá a po rokoch to ale následky mať môže. Nikto napr. necíti osteoporózu v prvých štádiách, tie deficity pozorujú ľudia spravidla až vtedy, ak sú vážnejšie.

Naposledy upravil: bludicka (2015-01-19 12:05:46)



96

Re: Strava

Nuz ja a moja zena pijeme destilovanu vodu uz vyse 30 rokov a nemame ziadnu ostreoporozu. Jeme dost zelenin a to nam doda plno mineralov.
Inac co sa tyka mineralov vo vode v USA, pozri na mapku distribucie rozne mineralizovanych vodovodnych vod, kde je uvedena komcentracia uhlicitanu vapenateho(tj nie len vapnika) na ilustraciu "tvrdosti" vody.
http://water.usgs.gov/owq/hardness-alkalinity.html
Co sa tyka milionov rokov pred dnesnou civilizaciou, ludia pili prakticku len makke vody ako dazdove a riecne. Studne sa zacali vrtat len asi pred 1000 rokmi. Teda nase telo je usposobene na pitie nizkomineralizovanych vod, napriek vsetkym "odbornym" diskusiam okolo toho.



97

Re: Strava

Tak tomu moc nerozumiem, lebo podľa tých stránok sa klasifikuje ako mäkká voda s obsahom calcium carbonate do 60 mg/l a podľa tých slovenských stránok väčšina slovenských upravených vôd obsahuje 65 až 70 mg/l vápnika, tak to potom nie je až taký rozdiel.

0 to 60 mg/L (milligrams per liter) as calcium carbonate is classified as soft

a na Slovensku sa klasifikuje ako "mäkká voda" podľa obsahu vápnika a horčíka dokopy:
Mäkká    0,71 – 1,42 mmol/l, čo by malo byť 127,8 mg/l až 255,6 mg/l

Nízkomineralizované vody, napr. tie, čo sa predávajú v obchodoch ako Dobrá voda obsahujú všetkých rozpustených látok okolo 100 mg/l.

A keď sa tu stále používa argument, že kedysi sa pili len mäkké dažďové a nízkomineralizované vody...a nepíše sa stále o tom, že dnešné potraviny neobsahujú ani zďaleka toľko minerálov ako kedysi, že pôda je vyrabovaná, že potraviny sú chudobné na základné minerály, potom prišiel boom superfoodov, morských potravín, aby sa dobehli tie deficity.

Mňa len zaujíma, či riziko dlhodobého pitia demineralizovanej vody nepreváži riziko prípadnej menšej toxicity vody, ktorá nie je tak agresívne filtrovaná. Minerály hrajú významnú ochrannú rolu pred toxicitou ťažkými kovmi, takže nakoniec aby človek ešte neskončil s väčšími problémami. Dnes už aj tak väčšina ľudí má silné minerálne deficity (svedčia o tom napr. vlasové analýzy)  a nedokážu si ich vyrovnať doplnkami - jednak na to človek potrebuje už slušné vedomosti, aby vedel, čo má ako brať, v akých kombináciach, správny pomer zinku, medi atď., kvalitné doplnky nie sú lacné, niektoré doplnky sú takisto silno zamorené, takže si myslím, že len veľmi málo ľudí si môže reálne dovoliť piť demineralizovanú vodu. Nemám na mysli ľudí ako ste Vy, čo denne zjete dve hrste doplnkov, do vody si pridávate od mikrovláknin, cez ester-c, po koncentráty ovocných štiav, kalinát atď. Robí toto bežný človek?

http://www.waterbenefitshealth.com/drin … water.html
http://chetday.com/saynotodistilled.htm

"Dr. Rona further writes: “I have done well over 3,000 mineral evaluations using a combination of blood, urine and hair tests in my practice. Almost without exception, people who consume distilled water exclusively, eventually develop mineral deficiencies.”"

"I drank primarily distilled water for a year or so, then was encouraged by a friend (who is a Naturopathic Doctor) to drink mineral-rich water. After hours of research again, I bought a home water filtration system. For me, the difference was significant.  I noticed within a week or two that I had more energy and and I was better hydrated. In addition, over the past 10 years of drinking filtered water, my bone density has returned to normal. I am convinced that filtered, mineral rich water is healthier than distilled water for my daily use."

Tvrdenie, že minerály vo vode nemajú žiadny význam pre mňa znamená, že u človeka nevzniknú žiadne deficity na relatívne bežnej strave, bez toho, aby denne musel skonzumovať dve hrste doplnkov a bez extra remineralizácie vody. Zdravý človek znesie po istú dobu prakticky čokoľvek, od extrémnej diéty typu 30 banánov denne (jednu dobu som sledovala  fruitariána Durianridera, vytrvalostného cyklistu, čo sa tak stravoval a uverejňoval tam svoje krvné a iné testy a pozoruhodne boli ok, vŕtalo mi to vtedy v hlave) až po 40 dňový pôst na destilke. Veci, čo chorého človeka úplne odrovnajú a človek s kandidou na 30-tich banánoch by asi explodoval, nehovoriac o masívnych dávkach fruktózy. http://paleozonenutrition.com/2011/03/0 … egan-diet/ A rád od takýchto nadšencov mám za tie roky viac, než dosť a chcela by som ich vidieť o pár rokov ako na tom budú zdravotne.

A ešte vlastná skúsenosť z pitia osmózovej vody, ja som sa tej vody nemohla dopiť, ako keby ma nedokázala nejak hydratovať, stále som bola smädná, ale stačí aj nízkomineralizovaná kupovaná voda a tam ten problém nie je.

Naposledy upravil: bludicka (2015-01-20 11:12:39)



98

Re: Strava

OK.
Ale len na ilustracium pred 20 rokmi som zacal doplnky pouzivat.
Ale to som uz 10 rokov pil destilovanu vodu. A dodnes nepouzivam mineralove doplnky, lebo ich zatial nepotrebujem. Staci mi to, co dostanem z potravy, aj ked je mozno na niektore mineraly ochudobnena.



99

Re: Strava

A dávali ste si robiť niekedy vlasovú analýzu alebo nejaké testy?

Lebo väčšina ľudí minerálne deficity nespozoruje, pokiaľ nie sú už vážne. Mne trvalo roky sebapozorovania a bez choroby by som to ani nezistila, aké príznaky mám, ak mi chýba napr. zinok, meď, horčík a takisto aké sú symptómy z ich predávkovania. Človek sa musí doslova dostať do vážnejšieho deficitu napr. pri niektorých ochoreniach alebo naopak toxicity, aby vlastne zistil, čo s ním daný minerál robí, aké symptómy mu spôsobuje, bežný zdravý človek to ani nemá moc šancu zistiť, ten po väčšine doplnkov necíti takmer nič. Ale čím je človek viac chorý, tým väčšia odozva na doplnok.



100

Re: Strava

Bludička,ďakujem za odpoveď.Bola som zaneprázdnená posledné dva dni,tak som len rýchlo prečítala . Tak kým si nekúpim ten filter budem piť naďalej magnéziu a destilku s doplnkami.Destilovanú vodu som chcela piť preto lebo ma veľmi bolia ramená,nie kľby ale tie šľachy alebo väzivá pod kľbom,keď som bola na rtg tak tam mám nejaké kalcifikáty tak som usúdila,že to môže byť aj z anorganického vápnika vo vode,tiež beriem MK7 ako píše rng na presun minerálov z mäkkých tkanív do kostry.Ale výsledok bol že ma boleli ramená ešte viac,aj ostatné kľby a svaly,tak si myslím že tam vznikol pitím destilky ten minerálny deficit ktorý spomínaš,lebo keď som s tým prestala upravilo sa to. S tými riadmi to teda zatiaľ nebudem komplikovať.Pýtaš sa prečo som na nízkosacharidovej strave.Podľa toho čo som naštudovala môj metabolizmus bežal na cukroch.V momente keď mi došiel cukor prišiel na mňa nekontrolovateľný hlad na niečo sladké a tak to šlo dookola.Čím viac sacharidov v strave s vysokým GI tým väčšie výkyvy cukru v krvi,hore a dole.Bludný kruh.Odkedy som na tejto strave hypoglykémiu som nemala ani raz a tuky ktoré jem sú veľmi sýte,málokedy som hladná a keď som tak nie je to také naliehavé.Potrebujem ísť ešte na spiroergometriu že ako na tom som so spalovaním tuku v kľude ale hlavne v záťaži,potom bude ľahšie určiť smer akým sa mám uberať.Je to ale ťažké pretože napr.pred dvomi týždňami som si zakúpila online kurz na chudnutie od odborníka na výživu Ing.Havlíčka /jste to co jíte/ ale to čo mám v jedálničku nemám odvahu jesť,okolo 250g sacharidov a len 65 tukov.Takto vyzerala redukčná diéta "pred naším letopočtom".Čím sa riadim ja je nízkosacharidová vysokotuková strava/správne tuky/ napr.podľa vladozlatos.com.,ktorý tvrdí a nie je sám že je to všetko o hormónoch inzulín.leptín,grelín.To len tak veľmi v skratke.Je to veľmi zaujímavé čítanie,odkazuje tam na mnoho nových vedeckých štúdií o tom že sacharidy sú pre nás škodlivé a spôsobujú metabolické poškodenie a naopak tuky s to dobré palivo.Pripomína mi to trochu paleo.Ak máš čas zaujímal by ma tvoj názor na to.Fakt ale je že sa cítim neporovnateľne lepšie na tejto strave,ale potrebujem aj dosť schudnúť.Dúfam že som na tej správnej ceste.