101

Re: Traviace tazkosti

David dakujem za info smile, zrejme aj tam robim chybu, ze sa snazim mat dostatocny pitny rezim a tak veru pijem aj po jedle. Ale teda s tou sodou bikarbonou mozem alkalizovat ? to som sa stale este nedozvedela. Lebo ako som aj vyssie pisala, ze som niekde citala, ze to nie je najvhodnejsie puzivat dlhodobejsie. A pomaha k alkalizacii aj strava zasadita ? Alebo nie az v takej forme ako samotna alkalizacia ? Dik smile



102

Re: Traviace tazkosti

Samozrejme alkalizka strava, tj mnozstvo zelenin je vyborne a to radim kazdemu, bez vynimky. Ale ked beries doplnok kyselin, musis to nejak vyvazit doplnkom zasad/alkalii. A vhodny prostriedok je napr bikarbonat draslika, lebo draslika dostavame v potrave primalo. KHCO3 dostanes ako odkyslovac vin pod menom Kalinat aj na Slovensku, pozri napr
http://www.farmarik.sk/product/kalinat- … -1-kg-461/



103

Re: Traviace tazkosti

Pán RNG

Mám opät otázku. Ja viem, ze nemozem cakat asi hned zazraky, pokial nedoplnam ku kyselinam aj alkalie. Ale aj napriek tomu, dnes som cely den uzivala Betain HCl, pred ranajkami som si dala jednu tabletu, pred obedom dve a pred lahkou vecerou tiez len jednu. A stav sa mi nezlepsil ani o kuuusocek hmm Mam byt len trpezliva... ?? A mne sa nikdy nadmerne ani negrgalo ako pise vacsina ludi... len stale pocitujem tu hnusnu zvieravu bolest pri pankrease, z coho sa mi nasledne to brucho nafukne a potom zacnu tie plyny, krče atd. dufala som ze po betaine sa aspon trosku stav zlepsi co mi doda nadej ale naozaj ani stipka ulavy... viete mi povedat co robim zle? myslite, ze je problem, ze rada pijem cierny caj ? kavu som uz vysadila, ale caj mi naozaj chuti. Alebo je to len preto ze som este nealkalizovala? Alebo to naozaj chce cas? alebo je problem v tom ze to chce este enzymy.. ? prosim ak viete mi na to dat odpoved, budem vam vdacna. A podotykam, ze vysetrenia u gastroeneterolog. boli vzdy take, ze vsetky organy v norme, az na ten nadmerny meteorizmus a posledne aj vela zeleza, hoci predtym som jej mala vzdy znacny nedostatok, ale to pripisujem braniu chlorelly
Dakujem

Naposledy upravil: Zufalcek14 (2014-02-11 19:53:13)



104

Re: Traviace tazkosti

zufalček14, chcela som sa ťa spýtať, ako sa máš. Či ti ten Betain HCL zabral. Ja som si ho objednala, zajtra by mi mala prísť zásielka. Aj si skúšala, či máš málo kyselín? Myslím tým testom: prvý deň 1 tableta  nalačno, druhý deň dve a tak.



105

Re: Traviace tazkosti

Jana70, dakujem za opytanie. Betain zatial neberiem, kedze potom ako mi prisiel, mi pan RNG napisal, ze k tomu budem potrebovat aj ten kalinat na alkalizaciu.. brala som ho len jeden den a po tom jednom dni som nespozorovala ziadnu zmenu......a kedze som len studentka, nemam tolko financii naraz aj na objednavku kalinatu..tiez to stoji neak nad 10 eur... tak radsej este neberiem, aby som sa neokyslila.. takze ani sa nemam lepsie tym padom:/ stale to iste dookola...:( tak velmi dufam ze mi to s tym kalinatom potom pomoze, lebo penazi som vyhodila uz dost za kadeco:/..a ten test som popravde neskusala, kedze niekde som citala tiez, ze to nie je moc dobre pre uz aj tak podrazdeny zaludok ako ho mam ja. Ale vies co? ze skusim to predsalen.. tak ti napisem potom ze ako....a ty sa mas ako ? napis potom svoju skusenost s betainom :-))



106

Re: Traviace tazkosti

Obcas brany betain HCl ta az natolko neokysli, len ked ho beries viac a pravidelne tak je dobre sa aj obcas alebo pravidelne alkalizovat.
Podrazdeny zaludok je najma pre nedostatok kyselin, ked za v nom mnozia rozne skodlive mikroby, ktore by inac silnejsia kyselina znicila.



107

Re: Traviace tazkosti

Dobrý večer RNG,
už dlhšie sledujem toto fórum. Škoda, že som naň nenaďabila skôr. Je tu mnoho cenných rád, na ktoré by som sama neprišla. Prečítala som celé fórum ohľadne tráviacich ťažkostí, vyselektovala informácie, len mi nie je jasné branie entericky pokrytých enzýmov. Pankreatín bez enterickej ochrany sa berie s jedlom na trávenie, tomu rozumiem. Pri alkalizácii mám brať entericky pokryté alebo nie? Kedy tie enterické treba použiť?

Ešte ma zaujíma užívanie probiotík, mám si ich dať ráno pri alkalizácii alebo neskôr večer s jablkom? Vlákninu si môžem zmiešať do kopy (inulín, psýllium, lecitín) alebo každý deň jeden druh? ďakujem



108

Re: Traviace tazkosti

Entericky obal sa rozpusta v alkalizxkom prostredi tj v crevach ak mas v zaludku dost kyselin.
Entericky pokryte doplnky sa nemaju brat s alkalizaciou, lebo vtedy sa rozpustia uz v zaludku, comu sa chceme tym enterickym pokrytim vyhnut.
Entericke enzymy sa pouzivaju vyhradne na cistenie tela, nie na travenie.
Lecitin nie je vlaknina.
Vlakniny treba pouzivat podla moznosti co najviac druhov, lebo probiotika maju radi pestru stravu, tak ako aj my.
Ja ich beriem 5 roznych, zmiesanych a davam si ich do flasky s vodou na pitie, z ktorej pijem cely den. Tak isto tam davam aj niektore ine doplnky, ako napr vitamin C, MSM a ine, vcitane ovocnych koncentratov, nesladenych koncentrovanych stiav, a to nie len pre chut, ale najma kvoli antioxidantom, co obsahuju.



109

Re: Traviace tazkosti

zufalček14 ja som zatiaľ zobrala len jednu tabletku betainu s obedom. Tiež sa bojím si spraviť ten test, lebo mám teraz taký citlivý žalúdok. Dostáva sa mi do žalúdka žlč. Skúsim to asi najskôr s tými jablkami a vlíkninou, či mi to pomôže. Žalúdok som nejako naštartovala, jem v malých dávkach častejšie cez deň. Len stále mám taký blbý pocit zo žalúdka a nechuť k jedlu sad



110

Re: Traviace tazkosti

p.RNG chcela som sa vás spýtať: skúsila som na tú moju žlč v žalúdku pred spaním jablko. Ráno mi nebolo až tak zle ako mi bývalo. Dávam si jablko aj ráno nalačno. Prosím vás, stačí z  mikrovláknin to psylium a inulín? Písali ste, že je to dobrý absorbent na žlč v žalúdku. Alebo si mám objednať ešte nejaké iné?
Ďakujem za odpoveď.



111

Re: Traviace tazkosti

RNG, ďakujem za rýchlu odpoveď,
čiže keď chcem alkalizovať aj brať enzýmy na čistenie, môžem  pankreatín od now, digest platinum, digest complete, candex... ? Entericky pokryté enzýmy sa používajú len na lačno 1,5 hod pred jedlom, potom nemôžem alkalizovať, ale ak budem brať HCL musím alkalizovať. Z toho vyplýva, že pri každodennom používaní HCL sa nedajú použiť entericky pokryté enzýmy? Mám ich vylúčiť?
Môžu sa pri alkalizácii použiť i iné výživové doplnky (probiotiká, vitaminy, omega3...)? Za odpoveď ďakujem



112

Re: Traviace tazkosti

Jana , cim viac roznych mikrovlaknin tym lepsie. kademu odporucam brat zmes roznych 15 az 20 gramov denne. Jedno jablko obsahuje len 3 gramy pektinov, co je samozrejme lepsie ako nic ale nie je to 20 gramov, vsakze.
Dobry zdroj inych mikrovlaknin je napr Swansonvitamins.com, kde maju arabinogalactany, modified citrus pectines aj glucomannan.
Alkalizovanie mozes pouzivat aj s enzymami, ale nie entericky pokrytymi. Musis dat medzi alkalizaciu a branie entericky pokrytych doplnkov, akychkolvek aspon 2-2.5 hodin pauzu.
Pri alkalizacii nesmies jest, ale vacsinu potravinovych sdoplnkov mozes pouzivat, tj ked nie su entericky pokryte. Samozrejme tie co uvadzas su OK-



113

Re: Traviace tazkosti

Ahoj.

Viem, že je to u každého individuálne, ako dlho odhaduješ, že trvá náprava zlého trávenia do nejakého normálu? To znamená, ak som začal poctivo, pravidelne a správne brať na základe tvojich rád kyseliny, enzýmy, probiotiká a mikrovlákninu (všetko podľa odporúčaného dávkovania + kyseliny podľa odpozorovanej potreby a konkrétneho jedla), tak kedy môžem očakávať výsledok? A ešte k tomu beriem aj 2x2 na intenzívne prečistenie tela ten silný Pancreatin od Solgaru.

Lebo zatiaľ je to po cca 3 týždňoch u mňa len len hádzanie tabletiek do seba, ale výraznejší výsledok za zatiaľ nedostavil...

???

Ďakujem za odpoveď.

Naposledy upravil: radim (2014-05-15 08:02:18)



114

Re: Traviace tazkosti

Nedostatok kyselin sa neda napravit, pokilal sa telo nezregeneruje, a to nemusi vobec nastat. Ja napr v mojom veku musim uz brat kyseliny enzymy a mikrovlakniny kazdodenne, lebo ked na to zabudnem s vacsim jedlom, tak mam za 2-3 hodiny palu, boli ma zaludok a po 16 hodinach aj hnacku.
Neviem, ake vysledky ocakavas.



115

Re: Traviace tazkosti

Nie, nie - nepochopil si ma. Ja som nenapísal, že som prestal brať doplnky - naopak, doplnky beriem pravidelne a presne podľa tvojich pokynov, a napriek tomu nenastáva nejaké zvláštne zlepšenie ani s tými doplnkami.

Takto som to myslel...čiže doplnky beriem, ale zlepšenie oproti tomu stavu, kedy som doplnky nemal, nie je nijak výrazné!



116

Re: Traviace tazkosti

Ak ta stale nafukuje a mas paly, tak neberies dost doplnkov kyselin alebo enzymov. V dostatocne kyslom zaludku nemoze nastat kvasenie ani hnitie.
Obnovenie dobrej crevnej flory, tj rozmnozenie probiotik s tych malickych kapsuliek az do vahu 1 kg samozrejme trva niekolko tyzdnov az mesiacov, podla toho, ako ich krmis mikrovlakninami alebo inac im pomahas(triphala, berberine, oreganovy olej, kokosovy olej...)



117

Re: Traviace tazkosti

Rng chcem sa opytat ci pankraetin je potrebne uzivat s kazdym jedlom alebo sa tie enzymi v zaludku drzia ?
napr jem 5x za den a kazde jedlo bielkovinove , staci si dat napr 2x bromelain 3x pankreatin alebo pankreatin s kazdym jedlom ?

Bromelain sa v tele drzi pokial viem a prechadza aj do criev a do tela . Staci si davat bromelain 1-2x denne ? 3000-6000 GDU

Kyseliny nicia aj bromelain ? viem ze pankreatin ma lepsiu ucinnost v menej kyslom ,



118

Re: Traviace tazkosti

V zaludku sa ziadne jedlo alebo doplnok nezdrzi pridlho.
Prebytocne enzymy sa absorbuju v crevach do krvi a tak cistia telo.
Pancreatin sa znacne nici kyselinami, bromelain menej.



119

Re: Traviace tazkosti

Zdravím rng chcem sa spýtat,  už asi 3-4 dni ma trápia hnačky a krče v žaludku... chcem sa spýtat z čoho to obvykle ludia mavaju? poslednu dobu užívam spriulinu a začinam sa bat či to nemam s nej je to bio spirulina zo  sladkovodných vôd .. není to now značka ani nič podobné.. tiež ma páli už par dni pri močení.. skoro akoby som mal zápal a tiež pri konečníku.. ked mam vetri tak niekedy take fakt horuce.. čo to môže byť???  inak čo je podla vás najlepšie  Sprulina, Chlorella alebo zelený jačmen??  inak chcel by som sa spýtat či neviete kde zohnať puškvorec ktorí nema vedlajšie učinky maju to na iherbe alebo swansone?



120

Re: Traviace tazkosti

Dovody na hnacky su okrem nervozity/stresu aj nedostatky kyselin enzymov mikrovlaknin a probiotik, plus rozne zamorenia, ktore sa crevo snazi vyhodit. Palenie pri moceni zaroven znamena, ze mas nejaku nakazu v crevach aj urinarnom systeme. Odporucam brat berberine, pit roztok citricidalu, brat oreganovy olej serrapeptazu a samozrejme mikrovlakniny a probiotik na noc s jablkom. Kedze nemam krystalovu gulu mozem ti odporucit len viacero roznych antimikrobialnych aby si zasiahol co najviac moznych mikrobov, co sposobuju hnacky.
Mozes pouzit aj napr vacsie davky colostra(2 x 10 gramov) a monolaurinu(2 x 5-10 gramov) co maju tiez velmi sirokospektralny ucinok, vratane antiviralnych a protirakovinnych ucinkov.

Dufam, ze to nemas z nejakych vodnych parazitov, to by si musel brat aj antiparaziticke.

Puskvorec/calamus ma viacero druhov a povacsine maju  aj skodlive postranne ucinky, pre to sa im vyrobcovia potravinovych doplnkov v USA dnes vyhybaju.
https://en.wikipedia.org/wiki/Acorus_calamus

Naposledy upravil: RNG (2015-09-03 20:32:30)



121

Re: Traviace tazkosti

haha Menma1 odpadol som to iste presne ma trapi posledny tyzden big_smile

,,,tiež ma páli už par dni pri močení.. skoro akoby som mal zápal a tiež pri konečníku.. ked mam vetri tak niekedy take fakt horuce.. ''''

ja som mal tie vetry este aj take zapachajuce DOST

urcite to nemas zo spiruliny lebo ja ju este nejem ako som pisal v tej inej teme:)

my dvaja mame asi DOST rovnaky zdravotny problem setky symptomy co si pisal zatial som sa s tym stotoznil uplne... to moze byt vyhoda kedze jeden z nas konecne trafi nieco co mu pomoze tak podla mna to pomoze aj tomu druhemu...

Naposledy upravil: letto (2015-09-03 19:24:03)



122

Re: Traviace tazkosti

Nuz ked si nedam doplnky kyselin a enzymov, skoncim na tom rovnako, ako vy dvaja. A nemate nic velmi zriedkave, dnes obiehajuce rozne virusy a ine mikroby nicia traviaci proces dost velkej casti ludi.
Staci, ked mas malo kyselin a ostatne sa s tym zvezie automaticky.



123

Re: Traviace tazkosti

Njn sak jasne VY ste na tej istej lodi jak my s tymi ziadnymi kyselinami aj enzymami...

Pan RNG.... ja fakt ako keby citim ze ked si dam naraz betain a enzymy tak ako keby ten silny betain tie enzymy vypinal... preto mne strasne dobre funguje ta metodika ze zacnem jest dam si 1jarrozym, za 10min pocas jedla si dam dalsi a cca 5min pred dojedenim jedla si dam treti.... a pak napr 30min zaludok uplne super kludny ziadne grganie nic.... a po tych 30-40minutach ako keby skoncila ta enzymaticka cinnost traviaca a pak sa mi zacne grgat s prichutou jedla... to je pre mna znak ze zaludok uz potrebuje betain aby doklepol travenie bielkoviny a osetril/sterilizoval bakterie.........  mno ale problem je v tom ze viem ze ja mam alkalicky zaludok ked zacinam jest a tam tie enzymy az tak dobre nepracuju ... tak chcem teraz zacat robit to ze pred kazdym jedlom alebo nazaciatku si vypijem stavu z kyslej kapusty aby som mierne zakyslil zaludok a vtedy by som tie enzymy mal mat odost uciinejsie nie  ? ... a pak betain silny az o tych 30-40min.... co si myslite o tejto metodike?

Viete ze betain silny ničí pankreatín ... preto mozno je lepsie ho davat s odstupom nie? 


MENMA1 kolko mas v zuboch amalganových plômb?



124

Re: Traviace tazkosti

letto napísal(a):

Njn sak jasne VY ste na tej istej lodi jak my s tymi ziadnymi kyselinami aj enzymami...

Pan RNG.... ja fakt ako keby citim ze ked si dam naraz betain a enzymy tak ako keby ten silny betain tie enzymy vypinal... preto mne strasne dobre funguje ta metodika ze zacnem jest dam si 1jarrozym, za 10min pocas jedla si dam dalsi a cca 5min pred dojedenim jedla si dam treti.... a pak napr 30min zaludok uplne super kludny ziadne grganie nic.... a po tych 30-40minutach ako keby skoncila ta enzymaticka cinnost traviaca a pak sa mi zacne grgat s prichutou jedla... to je pre mna znak ze zaludok uz potrebuje betain aby doklepol travenie bielkoviny a osetril/sterilizoval bakterie.........  mno ale problem je v tom ze viem ze ja mam alkalicky zaludok ked zacinam jest a tam tie enzymy az tak dobre nepracuju ... tak chcem teraz zacat robit to ze pred kazdym jedlom alebo nazaciatku si vypijem stavu z kyslej kapusty aby som mierne zakyslil zaludok a vtedy by som tie enzymy mal mat odost uciinejsie nie  ? ... a pak betain silny az o tych 30-40min.... co si myslite o tejto metodike?

Viete ze betain silny ničí pankreatín ... preto mozno je lepsie ho davat s odstupom nie? 

Letto , pozri si super enzymes tam mas trochu betainu len 200mg , co je asi idealna davka pre enzymi + mas tam aj pankreatin takze ti to usetri jednu tabletku . + vela ineho .

mne sa po jedle inac negrga , ja zapasim len s akne a prdmi big_smile ale jem aj vlakninu a zeleninu/ovocie tak mozn oz toho mam plynnatost ...


RNG odpovedze aj na lettovu otazku smile
MENMA1 kolko mas v zuboch amalganových plômb?



125

Re: Traviace tazkosti

neviem ale tie superenzymy su podla mna idealne na take doklepnutie ked si dam 3jarrozymy a 3betainy  k obedu velkemu a citim este ze v zaludku to neni celkom vytravene.... tak si hodim jedny superenzymy  este...... alebo napr ked si dam banan s jablkom a trocha orechov tak by to bolo idealne k tomu mozno ale aspon 2tablety uz superenzymov.... neviem ale omnoho rentabilnejsie aj efektivnejsie sa mi zda ciste silne enzymy pankreatin + betain... tak si to viem lepsie odsledovat vsetko resp traviaci proces..... cize uplne najvacsi ideal je mat doma podla mojich skusenosti aj betain silny, aj jarrozymy alebo NOW pankreatin a aj superenzymy na ,,doklepovanie'' alebo k malému jedlu si davat ich...

  a podla mna to ze je tam betain nie je az take good lebo ten betain je silny a preto neviem ci to zaroven aj nevypyna tie enzymy...... ja chcem skusit niecim slabsim zakyslit ten zaludok najprv pre enzymy a to je ta kapusta kysla voda....  kedze najviac kysly zaludok je az ku koncu trávenia to je cca hodka po dojedení.... zaludok zacne vypustat kyseliny postupne pomaly si to reguluje ked spravne funguje a ked tam podla mna hodis betain hned na zaciatku tak to moze byt hned silne na start .... ved uvidim chcem to nasadit na vikend teraz taku metodiku smile   

alebo mozno by to bolo good ze zacnes jest das si 1superenzym kde je aj trocha kyseliny a pak uz len enzymy budes davat pocas jedla a pak silny betain 30-40min po jedle... to bude dalsi pokus ked to s tou kyslou kapustou nebude tak ako si to predstavujem...

prdy resp vetry su len vtedy podla mna  , keď Ti presla potrava cez zaludok slabsie natravena ako mala... cize bud si dal malo enzymov alebo betainu alebo si dal betain naraz s enzymamy a tym si tie enzymy vypol a stravil si jedlo len s kyselinou....ja mam tiez take vetry a skusam z coho.... ALEBO nejaka intolerancia a crevo mi nevie stravit nejaky druh potraviny ??! ..... v pondelok si idem spravit food detective a uvidime..... treba si to odskusat kazdy samostatne aj to casovanie enzymov a pak betain .... mozno pak by sme boli vsetci mudrejsi smile ja som uz odskusal a mozem povedat ze funguje mi to idealne s tym odstupom.... co sa týka žalúdočného pocitu po dojedení teda.

a to akne sak mozes mat z creva zamoreneho nie ? ... ja odkedy mam vypnute travenie mam take cervene bodky sa mi urobili (telo vyhadzuje bordel cez kozu ked nestiha cez crevo typujem) .... takze aj tie prdy aj to akne je podla mna suvisi s tym co som pisal vyssie...... zo zeleniny pochybujem ze moze byt  smradlava plynatost kedze tam je malicko bielkovin nie?? ................ jedine zeby si jedaval vela zeleniny ako ja napr a mozno by si jedol malo enzymov na rozlozenie tej zeleniny ma cil napada... lebo napr cil ma to tuklo ze niekedy zjem 120g masa 150zemiakov 30g semiacok nejakych tukovych alebo orechov a ale 150g zeleniny a dam si 1-2 jarrozymy a 1-2pankreatiny a pak 3kyseliny a sem tam sa mi grga este s prichutou jedla ale  s prichutou zeleniny... to by mohlo znamenat ze bielkoviny a sacharidy a tuky sa vytravili ale zelenina nie ....  a ja tej zeleniny jem teda hodne tez... mno vyskusam aj toto veruze odsledovat...

Naposledy upravil: letto (2015-09-04 14:03:35)



126

Re: Traviace tazkosti

Dobre dnes som si dal už berberine ešte mam nejaký doma takže asi tak.. inak Rng ten púškvorec neviete teda odkial je nejaký bez postranných učinkov?

Letto tak to je sranda že maš to isté.... no ja popravde som doteraz nemal ani poriadne enýmy ale idem pri dalšiej objednavke kyselín objednať aj enzýmy ale ked čítam teba tak ty maš asi až 3 betain to je kyselina hej? pankreatin je vlastne načo ?? prečo si si ho kúpil oddelene a nekupil si napriklad niekde kde je "zamiešaný" aj z ostatnými enzýmami?  to ho treba tak vela či?? ja rozmýšlam o tých super enzýmoch teda v poslednej dobe.. tiež chcem skúsit zelený jačmen alebo chlorellu či to niečo nespravý zomnov a samozrejme aj puškvorec čo som čítal tak ten púškvorec celkom nakopáva traviaci proces.. len ak to ma postranne učinky tak to je kus škoda.

inak letto mal/máš nejake problemy z chrbticov? neviem či som sa ta to pýtal ak hej sorry.. smile inak čo používaš ako (ak používaš) ako mazivo na kosti?? ja zatial avokado (konečne nemam alergiu na to.. ) tak si davam avokado no stoji to cca 2 € za kus takmer 2 € tak radšej uvažujem o niečom v doplnkoch je to aj lepšie lebo to nemusím jesť a avokado mi moc nechuti včera som to sotva zjedol big_smile nasilu.. a ak ma davat 2 € za jeden kus tak to objednam niečo za 10-20 $ a nech to vydrži aspon mesiac

inak tie plomby myslím že mam 2 neviem ale na isto toto vie skorej moja mama ako ja väčšinu sa stara zubárka rozpravala len z nou a na mne praktizovala big_smile takže si niesom istý ešte dám vedieť



127

Re: Traviace tazkosti

Betain silny mam tento ked jem vela masa na obed alebo syru a proste nieco co potrebuje kyselinu silnu
http://www.iherb.com/Now-Foods-Betaine- … psules/398

Potom mam aj tento betain slabsi a ten si davam ked jem jedlo kde bolo malo bielkovin, len na osetrenie a sterilizaciu v zaludku... (je lacnejsi a je ich tam viac ale je slabsi odost , ale na jedlo kde je malo bielkovin je ideal)
http://www.iherb.com/Source-Naturals-Be … ablets/970

pankreatin su enzymy velmi blizko podobne nasim enzymom z pankreasu co stiepia bielkoviny sacharidy a tuky.. v prispevku č. 125 sa docitas preco to davam oddelene...a je tam napisane aj ohladom superenzymov

s chrbticou som mal to som ti uz pisal, chrbat, kosti, klby .... ale odkedy davam dost betainu a pankreatinu a predpokladam ze roztravim jedlo aspon na 70-80% tak sa mi to opravilo a uz je to ok+ avokado jem 2x za tyzden...  take maslíčko plne zivin , funguje to 100%tne a radsej budem na takejto potravine slapat ako na dalsom doplnku a ma to aj dalsich kopec zivin takze tu neni o com + este si robim tu zelatinu sem tam co som TI pisal minule......... ale vidis sem tam odhadnem asi malo betainu alebo si nedam ziaden k jablku bananu atd lahkemu jedlu ktore nepotrebuje kyselinu na rozlozenie (ale potrebuje kyselinu na sterilizaciu) a dostanu sa mi chronty do criev  ... preto mozno zeby aj tie vetry a crevne problemy co som pisal hore... Ty si davas kolko enzymov a betainu s jedlom?

oh moj boh Ty nevies kolko mas amalganovych plômb a co na Tebe praktizuje zubarka?  big_smile big_smile ....... sak otvor usta a orataj si kolko mas ,,striebra'' v ustach smile

a ved avokado kupujem cca od 80centov max do 1,30€ vzdy....  to kde maju take drahe avokada po 2€ ? big_smile ...Ba?

Naposledy upravil: letto (2015-09-04 13:43:33)



128

Re: Traviace tazkosti

Az na pepsin tie dva vyrobky su rovnake.
Z avokada sa da robit napr natierka/pastra pod menom guacamole, kde je do rozmackaneho avokada pridana cibulka cesnak a niekedy aj paradajky.Samozrejme sol a cierne korenie takze to chuti znesitelne az dobre. Moja zena pridava avokadi napr do rybacieho  salatu,  s trochou horcice cibulkou , kecupom  a podobne.Casto do toho dava aj roznu posekanu zeleninu, ako mrkvu, kalerab stonkovy celer atd. Minule do toho pridala aj trochu chrenu (ma ho nalozeny do octu s jablkami)a malo to zaujimavejsiu chut