1

Téma: Traviace tazkosti

Dobry den!

Nedavno som bola na vysetreni u gastroenterologa a zistila mi ze mam vela kyseliny v zaludku .
Nalez vyzera takto:
Pazerak:  sliznica bez zmien,kardia volna,nedoviera,bez GER
Zaludok: sliznica tela i antra nehomogenna,skvrnita,kongestivna s erytemom, z antra beriem biopsiu na hp lx, riasy autoplasticke, zaludocne jazierko vacsie, s primesom zlce, inverzia na subkardiu inkompetencia kardie
Pylorus:okruhly
Bulbus. bez lezie
D2,D3 : bez lezie
Zaver: Inkompetencia kardie
             Kongestivna aktivna antrumgastropatia, spolupodiel refluxnej zlozky a funkcnej stravy
             Duodenogastricky bibiozny reflux
             Hypomomotilita zaludka
Odporucana terapia:      setriaca dieta, v liecbe prbiotika, Helicid 20,,cps 28x20mg,1-0-0 nalacno.
                                       1,uc.latka"omeprazol plus costi 10mg,  tbl 30x10 mg,1-1-1 pred jedlom 10 min.


Doktorka mi dala aj papier kde boli napisane vhodne a nevhodne potraviny ,musim to dodrziavat aby som nemala vela kyseliny.
Ja si zas myslim ze nemam vela kyseliny ale naopak malo. Uz dlhsie sa snazim zdravo stravovat-ale stale to neni ono.
Ked sa najem mam tazobu v zaludku akoby zaludok vobec nepracovalo-nafukuje ma.Ci jem len zeleninu a ovocie,stale je to to iste.Nafukuje ma. predtym som mavala aj plyny z toho uz je to lepsie. Obvodna dr. mi predpisala pancreolant a espumisan.Stolicu mam kazde rano-na lacny zaludok pijem teplu vodu s citronom potom idem na velku potrebu, potom sa naranajkujem a o 15 minut idem zas na velku potrebu. vacsinou mam stolicu redsiu,skor vodnatu,mavalo som aj vtedy taku ked som rano nepila teplu vodu. tazoby zaludocne nemam,nic ma neboli. len to travenie neni dobre.
Citala som ze na travenie su dobre kyseliny,vlaknina,enzymy.probiotika
Beriem aj probiotika,pancreolant. psyllium, vit c, chlorellu, B-komplex--
Co by ste mi odporucili. Ked mam malo kyselin, na sr nezozeniem ten betain Hcl-budem musiet stale objednavat zo zahranicia?- inak si nemozem pomoct bez tohto doplnku..
Tie problemy mam uz dlhsie nejake 2 roky.
Vy co si o tom myslite
Dopredu vam dakujem za odpoved

Naposledy upravil: gucciok85 (2012-01-24 21:13:11)



2

Re: Traviace tazkosti

Znova a znova, lekario pri pale tvrdia, ze je to prebytok kyseliny a pravda je naopak. Pri potlacani pocitu paly uplne znicia vyrobu kyselin, cim sa samozrejme znici traviaci proces a zaludok neznici mikroby, ktore sa s jedlom dostavaju potom rovno do tela.
Ked pijes s jedlom vodu alebo jes polievky, este viac si zriedis aj to malo kyselin a o to viac ti v zaludku kvasi a rozmnozuju sa aj ine skodlive bakterie, ktore ti potom drazdia v crevach, vyvolavaju hnacky(telo sa ich snazi zbavit) a samozrejme to poskodzuje probioticku floru, ktora u zdraveho cloveka vytvara az 70% protilatok na boj proti chorobam.
Objednaj si zo zahranicia Betain HCl, najlepsie vo forme kapsul, alebo L-lysin HCl, tam zaroven dostanes aj L-lysin, ktory je potrebny na vyrobu kolagenu a prispieva k zvyseni viralnej imunity, co je dnes extra dolezite v sucasnych epidemiach.

Naposledy upravil: RNG (2012-01-24 23:16:56)



3

Re: Traviace tazkosti

RNG, prosím Ťa a vedel by si poradiť ako posupovať ak bol diagnostikovaný malému dieťaťu 7 mesiacov, mohutný reflux? Samozrejme dostalo lieky na zníženie kyselín, čo nič nevyriešilo, dieťa sústavne plače, je nekľudné stále sa naťahuje spína,  aj celé noci. Ako by bolo možné mu dodať HCL alebo L lyzin, alebo ako postupovať pri tak malom dieťati? Ako mu doplniť kyseliny na trávenie? Doposiaľ je kojené. Ďakujem za odpoveď.



4

Re: Traviace tazkosti

Nuz neutralizovanie kyselin ich  nedostatok a reflux len zvysi.
V tom veku su poruchy tvorby kyselin nezvykle. Sice kojenci vyrabaju este velmi malo kyselin(na mlieko nie su potrebne) a reflux je bezny, preto treba deti nechat odgrgnut dokladne.
Na doplnky kyselin sa mi vidi este predcasne pre kojencov, ale mozes skusit malicku davku vo vode, tesne pred kojenim.
Rozpusti kapsulu L-lysinu HCl vo vode, rozdel to na povedzme 5 davok na pitie. Roztok chlad. Pozor na zuby!
Dieta si musi po case vytvarat dost kyselin samo, hlavne pri prechode na normalnu stravu.



5

Re: Traviace tazkosti

RNG a prosím Ťa v čom môže byť chyba, ak si také malé dieťa nevytvára dosť kyselín, keď mu diagnostikovali mohutný  reflux? Alebo to môže byť chybná diagnoza, ale dieťaťku očividne niečo je, podľa sústavného plaču a naťahovania sa.



6

Re: Traviace tazkosti

Male deti sa narodia a kyseliny sa zacnu vytvarat az neskor. Podobnej aj  enzymy.
Reflux je z plynov.Ci uz zo zaludka, alebo s dvanastorniku alebo dokonca aj z criev.
Nuz a plyny sa tvoria z mikrobialnej cinnosti, ktoru u dospeleho potlaca napr zaludocna kyselina.
Potlacenie plynnatosti je zaroven potlacenie roznej mikrobialnej cinnosti.
Kojencov casto naduva z jedla co je matka, co sa vylucuju do mlieka a deti ich este nevedia spracovat.
Kolika u deti je dost bezna zalezitost, obvykle z toho po case vyrastu. Teda ked im nezistia nejake alergie. Niekedy je to z privela jedla, mozno je mlieko pribohate a dieta ho potrebuje trochy zriedit, salebo zmensit davku.
Enzymi na spracocanie mlieka sa nazyvaju Dairy. Mala davka tychto moze tiez pomoct.

Dovodopv na slabe vytvaranie zaludocnych kyselin je plno, staci jednodenna zaludocna chripka a na mnoho mesiacov mas znizenu vyrobu kyselin. Mladym sa to zregeneruje po case, starym ako ja sa to uz nenapravi dostatocne, tak sme odkazani s vacsim a tazsim jedlom pouzivat zdroj kyselin a samozrejme enzymi.
Alebo trpet.... a postupne sa scvrkavat.



7

Re: Traviace tazkosti

Dobrý deň.
Nedávno som bol na gastroskopii a lekár mi zistil - záver: oesophagitis refluxiva gr. LA-A, incompetentio cardiae. Doporučenie: nedráždivá dieta, dyspex 40 mg, biogaia. po pár dňoch a po prečítaní tohto fóra som s tým dyspexom prestal. Teraz už pár dní užívam DGL 3x2 pred jedlom + 3x1 aloe vera gel (200:1) + pojedle 3x1 ulcetrol (pepzin +mastic gum). Popritom pijem GSE 20 kvapiek na 1l vody. Žalúdočné ťažkosti sa mi však zväčšili. Mám v tom pokračovať, alebo s niečím prestať? Mám pridať enzýmy a kyseliny? Ak áno, tak aké a v akom množstve?
Dopredu vam ďakujem za odpoveď



8

Re: Traviace tazkosti

Ešte som zabudol. Na noc si dávam aj jablko s probiotikami.



9

Re: Traviace tazkosti

RNG napísal(a):

Znova a znova, lekario pri pale tvrdia, ze je to prebytok kyseliny a pravda je naopak. Pri potlacani pocitu paly uplne znicia vyrobu kyselin, cim sa samozrejme znici traviaci proces a zaludok neznici mikroby, ktore sa s jedlom dostavaju potom rovno do tela.
Ked pijes s jedlom vodu alebo jes polievky, este viac si zriedis aj to malo kyselin a o to viac ti v zaludku kvasi a rozmnozuju sa aj ine skodlive bakterie, ktore ti potom drazdia v crevach, vyvolavaju hnacky(telo sa ich snazi zbavit) a samozrejme to poskodzuje probioticku floru, ktora u zdraveho cloveka vytvara az 70% protilatok na boj proti chorobam.
Objednaj si zo zahranicia Betain HCl, najlepsie vo forme kapsul, alebo L-lysin HCl, tam zaroven dostanes aj L-lysin, ktory je potrebny na vyrobu kolagenu a prispieva k zvyseni viralnej imunity, co je dnes extra dolezite v sucasnych epidemiach.

Tomuto vôbec stále nechápem - ako to vlastne je? - "lekario pri pale tvrdia, ze je to prebytok kyseliny a pravda je naopak. Pri potlacani pocitu paly uplne znicia vyrobu kyselin, cim sa samozrejme znici traviaci proces a zaludok neznici mikroby, ktore sa s jedlom dostavaju potom rovno do tela." - takže tým hovoríš, že treba kyseliny = teda prekyslenie a nie zásadité prostredie ?
Tomuto fakt nechápem.. Veď prospešné je zásadité prostredie, tj. ph viac ako 7, nie? A nie prekyslené...
ako to vlastne je?
-po 1.Kyseliny HCL spôsobujú prekyslenie? teda kyseliny=prekyslenie, napr. hovorí sa, že človek má kyselinu to znamená prekyslenie, že?
alebo po 2.Alebo to HCL sú iné kyseliny, teda nejaké žalúdočné kyseliny ktoré s prekyslením vôbec nesúvisia?

To si ľudia ktorí majú zásadité prostredie (tj. tí, čo sa zdravo stravujú = zelenina atď.) musia doplňovať HCL kvôli tráveniu, aby mali kyslejšie PH, teda menej zásad?
Nad týmto rozmýšlam už dlhšiu dobu, ako to vlastne je..konečne som sformuloval otázku, dúfam, že z odpovede niečo pochopím, lebo som z toho fakt jeleň..



10

Re: Traviace tazkosti

Zaludocne kyselinu a telesne prekyslenie so sebou dost malo suvisia. Telo totiz produkuje roznake mnozstvo kyselin ako zasad, tj dokopy v crevach to je neutralny vysledok.
Ale ked mas malo kyselin produkovanych v zaludku, tj ti tam kvasi a hnije, je dobre si dodat extra kyseliny na zlepsenie travenia. Ale kedze tieto kyseliny pridu samostatne, bez zasad, okyslujes si telo. Takze v inom case, ked mas zaludok prazdny si musis zobrat alkalie, aby vysledny ucinok doplnania bol neutralny, ba dokonca ciastocne alkalicky, ako to telo samo robi a produkuje.

Naposledy upravil: RNG (2012-04-08 15:19:58)



11

Re: Traviace tazkosti

odkaz na alkalicke a kyselinotvorne jedla
http://www.rense.com/1.mpicons/acidalka.htm



12

Re: Traviace tazkosti

RNG, mohli by ste mi prosím odpovedať na príspevok č. 7,8?
Ďakujem.



13

Re: Traviace tazkosti

Bez kyselin je v zaludku kvasenie a hnitie. Kvasne plynu nasilne otvoria uzaver medzi zaludkom a pazerakom a cast obsahu zaludka sa dostane do pazeraku=reflux a to pali. Pokial nezastavis kvasenie v zaludku extra kyselinou, palu budes mat pravidelne dalej.

Dyspex ti zastavi vyrobu kyselin, samozrejme zastavi aj palu, ale zaroven znici traviaci proces a kyselinovu antimikrobialnu zaludocnu barieru.To je velmi zly napad.
Bio gaia je mizerny farmaceuticky zdroj probiotik iba jeden druh a len 100 milionov pocet v davke.
Ja radim najmanej 8 roznych druhov a v kvantite 30 miliard. Naviac musia byt kyselinovo a tepelne odolne, lebo inac je otazne ci sa ti do criev vobec dostanu nejake zive..



14

Re: Traviace tazkosti

Takže mám pridať kyseliny aj keď sa zvierač nezaviera a mám zápal pažeráka?



15

Re: Traviace tazkosti

Ako som povedal, lekari zistili, ze sa zvierac zaviera na signal kyselin v zaludku, tj cim viac kyselin, tym pevnejsie sa uzavrie. Tak sa kyseliny nemozu dostat do pazeraka. Naviac nema ich co tam tlacit, ked dostatok kyselin potlaci kvasenie a hnitie v zaludku.



16

Re: Traviace tazkosti

Zdravim ta RNG.
Asi od novembra mam neustale problemy s travenim /uz sme o tom debatovali a radil si mi/. Nasli mi tam Citrobacil, atb. som odmietla a na tvoju radu si to preliecila za 2 tyzdne doplnkami. Za cas bolo OK, asi v januari opat ten isty problem...pre zmenu uz mi z vyteru stolice a konecnika nasli iny bacil, opat som si ho preliecila, z kontroly vyteru som ho sice tam este mala, ale zevraj uz iba zvysky,na ktore by mi uz neucinkovali ani atb, tak to povedala MUDr. . Presli odvtedy 2 mesiacea opat citim to iste. Keby ze idem zase na vyter verim, ze zase tam nieco mam. Hnacky nemam, akurat redsiu stolicu, no iba raz denne chodim na WC, no v crevach mi stale prelieva, mam pocit akoby ma malo prehnat. Uz vyse tyzdna opat uzivam tu kuru....psyllium, GSE, oreganovy olej, probiotika, collostrum narazovo a akoby nic, akoby uz ten bacil bol aj voci tomuto odolny.
Co nato povies? Je toto mozne, ze sa mi to nie a nie vyliecit a stale sa to od novembra vracia?Ku MUDr.uz nechcem ist, nakolko atb. by som neuzivala asi, tak naco.
Uz 5 rokov beriem Betain, L-lysin a enzymi s jedlom,nakolko mam dost chabe travenie, tak neviem, ci zvysit davky Betainu s jedlom, ci co? Som uz zufala. Uz ma mata, ci nemam ist na gastro sa dat vysetrit, ze ci to nie je nieco ine, nechapem tie bacily ze nie a nie sa ich zbavit.

Naposledy upravil: 959touareg (2012-04-21 13:30:20)



17

Re: Traviace tazkosti

Myslim ze by si mala adresovat branie a podporu probiotik mikrovlakninami. Tie probiotika co beries nemozu mat viac nez par desiatok miliard kultur, a plne obsahene creva maju az 10 na 14tu, tj 100 000 miliard.
Vahove probioticka kapsula ma parsto miligramov a plne obsadene creva maju az 1 kg probiotickych kultur. To ti mozno da predstavu o tom, ako dobre treba tie probiotika krmit, kym obsadia cele creva a vytlacia rozne parazitne kultury, vcitane citrobaktera a tisicov inych moznych.
Cize odporucam ti brat aspon 20 gramov mikrovlaknin(psylium, pektiny, arabinogalaktany, inulin, glucomanan atd)  a za nejaky cas sa ti creva naplnia cele(vuse 90 % je potrebne) probiotikami a vytlacia vsetky ostatne kultury
. Naviac plne kolonizovane creva vyrabaju az 70% vsetkych obrannych latok pre telo, tj viac, nez telo samotne a telo je schopne tieto latky pouzivat aj inde na potlacanie skodlivych mikrobov. Tj zvysis si podstatne tym imunitu.
Nehovoriac o tom, ze mikrovlakniny su velmi nasiakave tj ti precistia creva od roznych drazdivych latok, ktore sa telo snazi vyhodit v pripade prilisneho drazdenia hnackami.
Nezabudaj s 20 gramami mikrovlaknin zobrat liter vody, inac ta moze zapiect(absorbuju az 50 nasobok vody na vahu)

Ked beries betain HCl, nesmies zabudnut v inom case sa alkalizovat.
Telo samotne vyraba roznake mnozstvo kyselin a alkalii a ked nevyrobi dost kyselin a ty si ich dodas, bez alkalii, tak porusis rovnovahu a okyslis si telo
Samozrejme alkalie treba dodavat v inom case, ako kyseliny, Ja sa alkalizujem skoro rano pollitrom teplej vody(caju) a pol lyzickou KHCO3(na Slovensku odkyslovac vin pod menom Kalinat) a samozrejme jem az o tri hodiny neskor, ked sa v zaludku nazbiera dost kyselin, aby sa mi v nekyslom zaludku jedlo nekazili a hnilo a bakterie na nom nerozmnozovali.



18

Re: Traviace tazkosti

dakujem ti za odpoved. a este poprosim, odpis mi na tieto otazky:

1. teda mam brat nadalej denne kazde rano tu lyzicu psylia do pohara vody  a vecer probiotika s jablkom? to staci? ine mikrovlakniny nemam doma ako je arabinogalakten, inulin,alebo nechapem v com su tieto latky obsiahnute....
a ako dlho to este uzivat? beriem to zatial tyzden.

2. ten liter vody si mam rozdelit pocas dna, nie? lebo naraz to nie som schopna vypit, teraz ked mije tak divne od zaludka mi je uz po jednom pohari tazko na brucho

3. a GSE, oreganovy olej mam este tiez nadalej denne brat,ci uz nemusim? -tiez to uzivam denne uz cely tyzden



19

Re: Traviace tazkosti

Inulin je z byliny cakanka, mozes ho na Slovensku dostat.
Arabinogalaktan je z miazgy stomov, najma larix decidua=smrekovec opadavy.Je dobre rozpustny vo vode, netvori "zelatinu", ako psylium, pektiny alebo glucomanan.
Ja si osobne rozrobim mikrovlakniny do litrovej flase s vodou, pridam ovocne koncentaty na chut a antioxidanty, ester C  a pripadne ine veci a pijem to pocas celeho dna postupne.

Antimikrobialne treba pouzivat len podla potreby, ale mikrovlkakniny a obcas probiotika cely zivot. Mikrovlakniny cistia creva, absorbuju toxiny a zivia probiotika. Ak ich nebudes brat dostatok, zamoria sa ti creva, a znici dobra probioticka kultura=znizena imunita, zhorsene travenie a mozno aj plno crevnych a inych zdravotnych problemov.



20

Re: Traviace tazkosti

Takze mozes mi teda odpisat, prosim ta na otazku...

1. mozem teraz nadalej denne brat kazde rano lyzicu psylia do pohara vody a vecer jablko s probiotikom, pokym mi neodzneju tie problemy? a potom uz staci to psylium brat obcas, nie denne?

2. to GSE a oregano som uz brala cely tyzden, mozem to uz ukoncit a pokracovat uz iba v brani toho psylia s probiotikom? alebo este brat nadalej GSE a oregano aspon este tyzden?

Dakujem



21

Re: Traviace tazkosti

DObry den,
pred mesiacom mi diagnostikovali ulceroznu kolitidu, mam tiez problemy so zaludkom, rozne alergie /cieliakia, na kasein aj laktozu, soju a rozne ine potraviny/, candidu, osteoporozu. Pol roka robim dietu paleo-SCD konbinovanu s Tvojou dietou na candidu - zatial vobec nijake ovocie, obiloviny ani sladke veci, iba varenu mrkvu a tekvicu. Zatial nejem ani semiacka a orieskoviny a ani surovu zeleninu, zvladnem iba varenu.
Uzivam rybi olej, chelovane mineraly, velmi malo Betainu s Hcl/vacsinou sa vsak snazim zaludocnu kyselinu ziskat s fermentovanou kapustovou stavou pred jedlom/. Uzivam aj trav.enzymy tieto: http://www.giprohealth.com/prozymes.aspx a obcas enzymy NoPhenol.

1.Enzymy nieco pomahaju, ale mam vsak stale problem s koreninami, bylinkami, cesnakom, atd.+surovou zeleninou. A hlavne s travenim tukov napriek tomu, ze mam v enzymoch Lipasu. Neviem vsak porovnat mnozstvo enzymov v roznych produktoch, lebo su uvadzane v inych roznych jednotkach - mohol by si mi prosim poradit ako sa zorientovat medzi tymi jednotkami?

2. Na travenie tukov som pozerala aj vyrobky s OxBile - bolo by to vhodne aj pri ulceroznej kolitide?

3.Ak by som mohla OxBile, mozem ich uzivat spolu naraz s mojimi enzymami pri jednom jedle? Ak ano, kolko z ktoreho?

4. Ak by si mohol poradit aj nieco ine, rada privitam!

Dakujem!



22

Re: Traviace tazkosti

poprosim ta RNG este aj mne odpis...sprava dnes o 11:23 hod.



23

Re: Traviace tazkosti

tuareg, clovek potrebuje extra mikrovlakniny cely zivot, v potrave nedostavame dost a preto mame mnohi rozne crevne a imunitne problemy.
Najskor vytlcies candidu za 2 az 3 tyzdne.. A rozne mikroblakniny a obcas porbiotika , najma po hnacke musis brat cely zivot asko udrzbu zdravej crevnej flory=imunitu a travenie.

Katinka, fermentovana kapustova stava neobsahuje ani nevyrobi zaludocnu kyselinu, nanajvys vyrobenu kyselinu zriedi.
Najjednoduchsie jednotky si IU, kde mnozstvo jednotiek ti rozno udava mnozstvo jednotlivych potravinoivych zloziek, v miligrasmoch co to rozlozi. Ine jednotky sa niektore daju prepocitavat , ine nie, lebo su zalozene na inych testoch. Je to dost komplikovane a aj ja s tym mam este problemy.
Neviem, ake vyrobky si pozeras, ja osobne odporucam len velmi silne mnohozlozkove enzymi, ako napr pancreatin, 3 x 2 gramy (ekvivalent) denne, alebo komplexne mnohozlozkove rastlinnofungalne, ako napr Digest Platinum.
Na zeleniny treba najma alfa galactosidazu, najmenej 600 jednotiek(GaIU), na odmorenie z laktozy aspon 1500 jednotiek (LACIU)
Tvoj enzym uvadza rozne jednotky, co som este ani nevidel povacsine, tj neviem to porovnavat. Najlepsie porovnanie je ale priamo pouzitim hlavne pri tejot situacii, ked vyrobcovia matu mozgy" zakaznikom roznymi jednotkami, naschval
Napr na serrapeptazu su serracia jednotky, a z tych opdporucam 3 x 40 000  jednotiek, a tu sa zda, ze je toho len minimalne.
Inac ja nepouzivam nic s ox bile(hovazdia zlc) uz davno.
Na hojenie criev odporucam najma triphalu, aloe vera a hodne jemnych mikrovlaknin, najma arabinogalaktany a pektiny.

Naposledy upravil: RNG (2012-04-23 00:40:37)



24

Re: Traviace tazkosti

RNG, ja konzumujem denne jablka, vecer si robim zeleninove salaty, rano casto pijem vodu s lyzicou psylia......toto vsetko su mikrovlakniny? chapem to spravne? + probiotika si davam 1x tyzdenne. teda okrem stavou, ked mam hnacky, nejake brusne chripky, po atb., vtedy uzivam probiotika aj 1-2 tyzdne vkuse.

az je to spravne nechapem, preco tie bacily mam stale v crevach.

ale teraz ma napadla jedna vec.....ja s jedlom uzivam zvacsa IBa Betain 1-2tbl, malokedy enzymaticku zmes,pretoze si myslim, ze dodat telu kyselinu aby mi travilo staci.....
nemam brat radsej enzymy /ved aj tam mam Betain/, popr. ku 1tbl. enzymovej si dat este 1 tbl.Betainu?
nemam tie problemy s bacilom,ktoreho sa neviem zbavit preto, ze neuzivam s jedlom aj enzymy stale?
ja uz neviem co este skusit......stale citim,ze ho tam mam.
GSE a oregano som uz tento tyzden vyradila, brala som to vyse 7 dni a nic....rovnako mi je

Naposledy upravil: 959touareg (2012-04-23 11:04:22)



25

Re: Traviace tazkosti

Zelenina naduva, ked clovek nema dost enzymu alfa galaktosidaza.
V crevach sa normalne nachadza az 2000 roznych kultur a ked mas vyse 90% z nich probioticke, obvykle mas pokoj.
K dpbrej crevnej flore okrem mikrovlaknin  napr prispieva aj DGL, aloe vera  a najma  Triphala.



26

Re: Traviace tazkosti

1. A co teda odporucas? To, co som napisala , ze mam brat s jedlom stale 1tbl Superenzymu a popripade ku nej si dat este tabletu Betainu?
Moze to byt tym,ze stale sa mi tam v crevach ten bacil nejaky nachadza , ze doteraz som brala s jedlom enzymaticku zmes iba niekedy? Tym padom sa mi do criev dostali nezelane bacily, kedze som mozno mala v nich malo crevnych enzymov?

a este druha otazka..
2. ked by som si kupila teda na tie moje problematicke creva doplnok pektin DGL a triphalu,mozes mi dat link na nejake dobre pektiny , DGL a  triphalu na I-herbe? tiez cenovo prijatelne.
pektiny su tam rozne...grepove, jablkove, citrusove...tak neviem ake su najlepsie.
a poprosim ta aj davky ako a kolko denne brat a kedy,popripade s cim je to najvhodnejsie.
a vlastne co je ta DGL

poprosim teda odpoved na obe otazky, dakujem vopred velmi krasne.

Naposledy upravil: 959touareg (2012-04-23 14:44:11)



27

Re: Traviace tazkosti

DFL (deglycerhyzed licorice) je vytazok z adaptogennej byliny sladovka hladka. Velmi dobre na zaludok, pohryzt 2 tabletky pred jedlom.
http://www.iherb.com/Enzymatic-Therapy- … blets/2165
alebo rozne prichutene, tie vsak maju ine pridavky.
Hocijake pektiny su dobre, vyber si lacne, samozrejme.
Popozeraj sa na Slovensku za inulinom, to je asi najlepsia vyziva pre probiotika(fruktooligosacharid)
Na triphalu pozri napr
http://www.iherb.com/Now-Foods-Triphala … blets/4296



28

Re: Traviace tazkosti

dakujem RNG za odpoved.

1.inulin som na nete nasla,objednam ho. mam ho potom uzivat tak, ze ho budem striedat so psyliom? ze jeden den inulin, druhy psylium...

a inulin tiez mozem uzit 1 lyzicu do pohara vody?

2.a este dalsia otazka na ten traviaci enzym na zeleninu aby nenaduvalo z nej, co si mi napisal, ta galaktosidaza ...da sa na i-Herbe kupit ? aK ANO,MOZES MI PROSIM TA DAT LINK NAN?

tak poprosim este odpoved na tieto dve otazky.

Naposledy upravil: 959touareg (2012-04-23 23:05:00)



29

Re: Traviace tazkosti

Samotna alfa galactosidaza sa predava pod menom najma Beano, ale dnes je sucastou mnohych dobrych enzymatickych zmesi, napr Br best
http://www.healthdesigns.com/doctor-s-b … eggie-caps
  Digest platinum firmy NOW, Jarro-zymes plus a podobne. Davka ma byt aspon 600 GaIU a viac.
Ber co najviac vlaknin, s inulinom nemam osobne skusenost, len ze ho pridavaju ako prebiotikum do probiotickych zmesi. Zrejme ale z neho sa da zobrat viac, nez zo psylia, lebo sa lepsie rozpusta vo vode.
Ked chces objednavat z Healthdesign,com a zda sa ze maju ceny lepsie ako iherb momentalne ,Udajne aj nizke postovne,  klikni si na http://rng.nazory.eu/  a tam najdes aj kod na zlavu s prvou objednavkou



30

Re: Traviace tazkosti

Opat dakujem, OK skusim teda tu vlakninu a uvidim.

Este som sa ta chcela opytat...o mesiac ideme opat na 2 tyzdne do Egypta a kedze mam prakticky 20 rokov dost problemy s tym travenim, co poradis?
Mam aj v Egypte radsej denne uzivat rano to psylium, popr. inulin ?
A mam preventivne pit aspon kazdy druhy, treti den horkac tam ? Probiotikum je samozrejmostou, to uzivam denne aspon tyzden vzdy pred Egyptom aj cely cas pobytu tam.Vies, chodime tam pravidelne, 2-3x do roka no doteraz som tam vlakninu preventivne nejedla, ani GSE nepila, aj ked takmer stale ma 1-2 dni chytila crevna viroza, riesila som to Antinalom. Sice posledne 2razy som tam skusila namiesto Antinalu  tu tvoju protihnackovu kuru zo psyllia , probiotik a collostra.

Tak co povies? Mam tam pit pre istotu GSE a jest inulin, psylium? Pomoze to preventivne , aby som opat nieco nechytila? Alebo aspon z casti tomu kus zabranila?

Naposledy upravil: 959touareg (2012-04-24 07:05:39)



31

Re: Traviace tazkosti

Prosim Ta RNG, moyem poprosit o odpoved na moje nedavne otazky:
DObry den,
pred mesiacom mi diagnostikovali ulceroznu kolitidu, mam tiez problemy so zaludkom, rozne alergie /cieliakia, na kasein aj laktozu, soju a rozne ine potraviny/, candidu, osteoporozu. Pol roka robim dietu paleo-SCD konbinovanu s Tvojou dietou na candidu - zatial vobec nijake ovocie, obiloviny ani sladke veci, iba varenu mrkvu a tekvicu. Zatial nejem ani semiacka a orieskoviny a ani surovu zeleninu, zvladnem iba varenu.
Uzivam rybi olej, chelovane mineraly, velmi malo Betainu s Hcl/vacsinou sa vsak snazim zaludocnu kyselinu ziskat s fermentovanou kapustovou stavou pred jedlom/. Uzivam aj trav.enzymy tieto: http://www.giprohealth.com/prozymes.aspx a obcas enzymy NoPhenol.
1.Enzymy nieco pomahaju, ale mam vsak stale problem s koreninami, bylinkami, cesnakom, atd.+surovou zeleninou. A hlavne s travenim tukov napriek tomu, ze mam v enzymoch Lipasu. Neviem vsak porovnat mnozstvo enzymov v roznych produktoch, lebo su uvadzane v inych roznych jednotkach - mohol by si mi prosim poradit ako sa zorientovat medzi tymi jednotkami?
2. Na travenie tukov som pozerala aj vyrobky s OxBile - bolo by to vhodne aj pri ulceroznej kolitide?
3.Ak by som mohla OxBile, mozem ich uzivat spolu naraz s mojimi enzymami pri jednom jedle? Ak ano, kolko z ktoreho?
4. Ak by si mohol poradit aj nieco ine, rada privitam!
Dakujem!



32

Re: Traviace tazkosti

katinka
pan RNG ti vcera odpisal na tuto tvoju otazku, hladaj vyssie..bolo to o 1:38 hod.,

a kedze je uz otazka pre katinku zodpovedana, poprosim RNG, aby si neprehliadol , nad katinkou som sa ta este pytala na nieco ohladne pobytu v Egypte......bolo to o 8:02 hod, cakam odpoved a vopred dakujem

Naposledy upravil: 959touareg (2012-04-24 09:19:09)



33

Re: Traviace tazkosti

Osobne ja ked cestujem beriem mikrovlakniny, probiotika, pijem horkac a vzdy len flaskovu vodu a varene jedla. Samozrejme beriewm so sebou aj kyseliny a enzymi, bez toho moje stare travenie uz nepracuje poriadne
Ine mozu mat na sebe miestnu "floru" a s tym spojene rozne problemy.
Ovocie jem len take, co sa da osupat, lebo som kedysi dostal hnacky uz aj v prvotriednych hoteloch



34

Re: Traviace tazkosti

ano, presne aj ja dodrziavam tieto pokyny...ziadny lad, chladene napoje, strava varena, ovocie co sa da supat, zelenina surova nie, iba dusena, voda z flias je v Egypte samozrejmostou, v nej si umyvam aj zuby, sice tvar a telo ,,,,to sa uz neda v mineralke , stolovej vode vykupat, ze? xixi to sa sprchujem a je pravda, ze voda sa mi vtedy z casti dostane do tela cez nos, oci......ale zabranit sa tomu neda...sice naposledy ked sme tam boli , tak jedna Ruska to asi zobrala vazne a chcela sa chranit, nakolko vzdy, ked jej bolo horuco prisla ku chladnicke, zobrala zopar flias vody, pootvarala ich a cela sa nimi osprchovala, nakoniec prisla k baru, supla do seba par poldecakov vodky, takze sa dezinfikovala aj zvnutra a spokojne odkracala na lehatko....

1.a teda mam brat ten horkac tam DENNE preventivne? pocas celych 15dni pobytu? alebo staci obden? mikrovlakniny to mi je jasne, ze to budem radsej denne brat /psylium, inulin/, len za ten horkac neviem., ci to mozem denne aj ked mi nebude nic......

2. a este otazka druha.....U nas predavaju ENDIEX /v Cechach zase ERCEFURIL /, ma to iste zlozenie ako ANTINAL, doteraz som si vzdy v Egypte do rezervy kupovala ANTINAL, mozem si kupit aj u nas ten ENDIEX a popr. ho uzivat tam? bude mat tie iste ucinky? nakolko som citala , bola taka diskusia, ze aj ked zlozenie maju to iste, tak ucinok nie, ze v Egypte si treba kupit Antinal, u nas uzivat Endiex.
Co je na tom pravdy? Mne sa to zda divne, nakolko ked maju rovnaku davku tej latky musia predsa posobit rovnako a je jedno kde ich clovek uziva, nie?Ci maju v sebe este nejake latky , ktore su ucinne v tej ktorej krajine?

poprosim este odpoved na tieto dve otazky za ten horkac a ten Antinal a to bude asi zatial vsetko.
dakujem.

Naposledy upravil: 959touareg (2012-04-25 07:14:32)



35

Re: Traviace tazkosti

Ked sa sprchujes nenavlhci si tvar podla moznosti. Endiex , tj NIfuroxazide pod roznymi menami, je podla vyrobcov velmi ucinny, ale nie podla nezavislych skupin, co ho posudzovali
http://en.wikipedia.org/wiki/Nifuroxazide
Ak ma ta ista latka uvedena na flaske z inych krajin ine ucinky, tak sa nejedna o ten isty obsah a niekto tu podvadza.

Ja osobne sa spolieham skor na prirodne sirokospektralne antimikrobialne latky a hygienu.
Teda GSE, oreganovy olej, extrakt z olivovych listov, hodne vitaminu C a vitamin E pri expozicii na slnko, pripadne by som bral aj betaglukany na posilnenie obrany tela, a samozrejme mikrovlakniny a probiotika.

Tu mas viac o hnackach rozneho povodu pre cestovastelov z hladiska konvencnej mediciny
http://www.traveldoctor.co.uk/diarrhoea.htm



36

Re: Traviace tazkosti

OK,dakujem ti.

1.A to GSE v Egypte mozem brat preventivne denne,alebo staci obden, alebo iba v pripade nejakych zacinajucich problemov?

2.Tiez betaglukany az si kupim,brat denne, alebo?????a kolko uzivat z nich?

dakujem.

Naposledy upravil: 959touareg (2012-04-29 17:28:20)



37

Re: Traviace tazkosti

Dakujem RNG za odpoved, Pancreatin som si objednala /zial Digest Platinum nemozem, kedze mam alergiu na ananas a je v tom bromelain z ananasu/. Ale medzi tym som niekde citala, ze ked sa uzivaju pancreaticke enzymy 2 a viac mesiacov, pankreas prestane vyrabat aj to malo, co dovtedy vyrobil a bude potrebne pankreaticke enzymy podavat dozivotne - je to pravda??

2.A druha otazka - mozem si dat naraz polovicnu davku pankreatickych enzymov a polovicnu davku mojho sirokospekralneho?: http://www.giprohealth.com/prozymes.aspx
alebo naraz jeden pankreaticky a jeden phenol assist? : http://kirkmanlabs.com/ProductKirkman/9 … 20Details/

3. Je pravda, ze pri uzivani pankreatickych enzymov sa pribera?

Dakujem!

Naposledy upravil: katinka (2012-04-29 17:01:54)



38

Re: Traviace tazkosti

RNG poprosim este odpovedat na otazku nad katinkou, vzdy ti napise skor ako mi odpises a viem, ze ty odpovedas vacsinou iba na poslednu otazku, kto polozi a tie nad su nezodpovedane...a potom zbytocne cakam a musim otazku zopakovat...pytala som sa vcera na 2 otazky este o 16:38hod.
dakujem vopred za odpoved

Naposledy upravil: 959touareg (2012-04-29 17:25:22)



39

Re: Traviace tazkosti

Nuz ja beriem pri cestovani roztok GSE stale, len pokial nemam problemy davam si do pollitrovej flasky len 15 kvapiek GSE a take vypijem 2-3 denne, najma v tropoch a vysoko na horach treba pit viac.
Betaglukany pouzivam len v case epidemii prevencne(2 x 250 mg), inac pockam az sa zjavi nejaky naznak nakazy a az potom ich nasadim naplno(3 x 500 mg)



40

Re: Traviace tazkosti

Lekari neustale rozsiruju nepodlozene nicim hrozby proti potravinovym doplnkom.
Nikde som nevidel dokazane, ze by doplnky enzymov znizovali vyrobu enzymov tela.
Enzymy mozes striedat aj miesat. Tak zvysujes pravdepodobnost ich ucinnosti na vsemozne latky v tele aj potrave.

Priberie ten, co je vela a napriek tomu bol podvyziveny, lebo mu nedobre travilo.
Mnohi aj navonok tlsti ludia mozu byt podvyziveni na rozne ziviny(napr osteoporoza u tlstych zien, tak isto rozne dusevne problemy z nedostatkov neurotransmiterov atd)



41

Re: Traviace tazkosti

dobry den, poprosim vas o radu
uz druhy tyzden pocitujem bolesti zaludka palenie v zaludku aj v hltane..podstupila som gastro vysetrenie kde mi napisali diagnozu INKOMPETENCIA KARDIE,GERD potom REFLUXNA AKTIVNA GASTROPATIA a DUODENOGASTRICKY BILIOZNY REFLUX ...lekarka mi povedala ze mi slabo pracuje zaludok a ze mam vela zlce v zaludku...predpisala mi Helicid 20 kapsule + tabletky Costi 10mg,beriem ich od vcera a mam prisnu dietu ale zatial nepocituje ziadne zlepsenie...



42

Re: Traviace tazkosti

Kvasenie v zaludku a hnitie je sposobene nedostatkom kyselin.
Pala je ked kvasne plyny natlacia obsah zaludka do pazeraku. Duodendalny reflux, tj z dvanastornika do zaludka sa dostava zlc, je z pokracovania kvasenia a hnitia v crevach, kde plyny natlacia z dvanastornika obsah do zaludka , ciastocne.
Helicid zabrani tvoreniu kyselin, tj sice zmierni pocit paly, ale problem s nedostatkom kyselin a kvasenim/hnitim v zaludku a crevach este zhorsi.
Naviac znici zaludocnu antimikrobialnu barieru, tj cez zaludok sa mozu rozne skodlive mikroby bez znicenia kyselinami dostat do creiv a tam sa premnozit, znicit probioticku floru a vyrabat miesto uzitocnych latok, co robia probiotika, rozne toxicke latky.
A samozrejme to zxnici traviaci proces znizi absorbciu  mnozstva zivin a vedie postupne k stovkam roznych zdravotnych problemov
Odporucam ako obvykle, brat doplnok kyselin, nepit vodu s jedlom ale az 2-3 hodiny po jedle,a to hojne,  brat pomocne traviace enzymiy mikrovlakniny na nasiaknutie zlce, aby sa nemohla dostavat spat do zaludka a samozejme nasadit a podporit uzitocne probiotika

Lutujem ale tento znacne iny nazor na travenie som adopltoval od inych lekarov po 20 rocnom utrpeni s palami, s ktorymi odvtedy menam ziadny problem.

Je jeden lekar, co napr odporuca zjest na vecer jedno az dve jablka(3-6 mg pektinu) ktore do seba nasiaknu zlc a vynesu von , tak ako sa patri.

Inac mikrovlakniny  psylium a inulin dostanes na Slopvensku velmi lacno, napr na www.vemica.eu



43

Re: Traviace tazkosti

Ahoj RNG
chystame sa na dovolenku -Turecko, prosim Ta staci zobrat GSE v pripade ak by nas tam chytili hnacky? Dakujem



44

Re: Traviace tazkosti

Ja si beriem vzdy aj GSE, aj oreganovy olej, aj betaglukany, mikrovlakniny a probiotika. A samozrejme vitamin C, E , nattokinazu a podobne
Posledne som si zobral aj chaparal, lebo boli spravy, ze je plno norovirusu na potravinach.



45

Re: Traviace tazkosti

Prosim mozete tu znovu uviest ucinne davkovanie Triphaly??Uz som ju dlho nebrala ale dostala som nejake crevne problemy..mozno je to aj nejaky virus..tak som si zobrala Chaparral a Triphalu..len neviem kolko mozem tej triph . na jednu davku..mam tablet.formu Dakujem...zo srdca



46

Re: Traviace tazkosti

Triphaly(to su 3 rozne ovocia) mozno brat mnoho gramov denne, samozrejme, na trhu su vsak aj koncentrovane vytazky, ktorych staci brat menej. ja beriem napr vytazok , kde je 40% trpcin 2 x 2 kapsule denne.



47

Re: Traviace tazkosti

rng zacala som brat sylimarin a selen a asi hodinu potom si dam ALA .neviem ci to beriem spravne ale po Ala ma nenormalne pali hrdlo,ako keby som vypila kyselinu,a dusi kasel.preco?



48

Re: Traviace tazkosti

Nuz alfa lipoova kyselina je kyselina, tj ked mas stupanie jedla do pazeraku, aj tato kyselina prida k paleniu. Palu, tj natlacenie jedla do pazeraku treba zastavit tym, ze si neriedis kyseliny alebo dokonca dodas, aby sa ti uzaver medzi zaludkom a pazerakom pevne uzavrel a v zaludku sa netvorili kvasne a hnilobne plyny a peny, ktore potom nasilne otvoria ten uzaver.



49

Re: Traviace tazkosti

To je tak jednoduche a logicke ..ze nemozem pochopit ako mozu lekari stale predpisovat na palenie zahy Anacida..:-(((Neskutocne barbarstvo...

A nenasiel by sa nejaky link na tu Triphalu co beries??:-)

Naposledy upravil: Sisa 24 (2013-09-27 11:13:07)



50

Re: Traviace tazkosti

praveze ja tym vobec netrpim,nemam palenie zo ziadneho jedla