1

Téma: Strava

Tak prechádzam na normálnejšiu stravu, ale neviem čo vlastne môžem jesť smile a tým stránkam na nete moc neverím...
Takže čo mliečne výrobky? mlieko, smotana, tvaroh, syry, tie biele jogurty so živými kulturami
Čím mám sladiť ? Med je ok?
Takého tuniaka z konzervy budem môcť jesť, mňam

Naposledy upravil: davoo (2011-01-26 13:43:47)



2

Re: Strava

Opatrne so starymi syrami zatial A zacni si vyrabat svoje vlastne yogurty, staci na to flasa so sirokym hrdlom a jeden joghurt na stat(starter) pripadne si mozes kupit aj jogurtove kvasinky(starter), tie vydrzia aspom 8 cvyklov kvasenie, ked do zbytku na spodu fl;ase nalejes cerstve mlieko a flasu posadis do velkeho hrnca teplej vody. trva to asi 36 hodin, ale vysledne kvasene mlieko je plne probiotik, nie ako to vo predavaju v obchode. A nema pridane ziadne cukry a chemikalie na stabilizaciu.V ladnicke ti to vydrzi asi tyzden.
Snaz sa nesladit urcity cas a ked, tak nalicko medu.



3

Re: Strava

no ja som zohrial mlieko vo flasi na cca 40°C, mixol som ho s jogurtom s L.bulgaricus a bifidobact... bielym, bez cukru a este som rozohrial ruru na 50°C a tam som ho strcil. Este po troch hodinach bola rura mierne tepla a znovu som ju vyhnal na 50°C...
Rano, po 12 hodinach som flasu pozrel, vyrobeny jogurt bol tak husty, ze ledva vytekal z flase, pekne vonal, hladky a kremovy a sup s nim do chladnicky, kde este viac zhustol a podobal sa skor na med.
Potom si dam don uz len par kvapiek stevie a chuti ako originl smile)



4

Re: Strava

Nie je to ziadna veda.A je to lepsie a lacnejsie nez kupene produkty. Hlavne ked sa ti podari dostat mlieko z volne pasenych krav , "neosetrovanych" hormonmi a antibiotikami.



5

Re: Strava

Ahoj RNG, snažím sa si PH tela strážiť, čiže papám dosť ovocia, ale hlavne surovej zeleniny... Lenže v poslednom období som začal na sebe badať, že nemôžem zaspať, normálne sa mi nedá večer zaspať bez nejaké prášku na spanie... Nemám ani stres, nič, čo by mi malo brániť v kľudnom spánku... Som si skoro istý, že to je zo zeleniny... Nevieš prečo? Neviš, ako to napraviť? Ďakujem!



6

Re: Strava

Ak ta zobudza to, ze si od zeleniny nafukany, musis na to brat enzym alpha galactosidase.
Ak nemas dost silne svetlo cez den a uplnu tmu v noci, tak sa ti neuvolni dostatok melatoninu, hormonu spanku.
To sa da doplnit, ked treba ale lepsie je skor doplnit polotovar na serotonin, z ktoreho telo vyraba melatonin. Je to 5-HTP
Je aj plno inych uspavajucich, ako chmel, valerian, pastierska kapsicka atd.,
Takze nemusis brat ziadne chemikalie na spanie, lebo mnohe z nich su navykove a vsetky su skodlive

Inac zelenina neobsahuje nic, co by ta malo drzat hore.



7

Re: Strava

Neviem, nemôže to byť napr. selénom? Lebo raz, keď som skúšal brať veľa tabletkového selénu na vyplavenie ťažkých kovov z tela, tak som mal taký istý problém so spaním ako i teraz, akurát vtedy som cítil i tuposť v hlave, čo teraz necítim... Vtedy sa mi to postupne napravilo užívaním jódovej tinktúry... I včera som si dal jódovú tinktúru a ku večeru ma bralo už aj do spánku... Lenže pred spaním som si dal ešte karfiol s brokolicou a únava sa opäť stratila... Ani 10mg melatonínu nepomohlo na zaspanie... Nemôžem povedať, žeby som mal nedostatok svetla cez deň, práveže som ho mal dosť... Ani nafúkaný sa od zeleniny necítim...
Ďakujem!

Naposledy upravil: borko (2011-02-10 11:51:31)



8

Re: Strava

Zialbohu na toto nemam ziadne vysvetlenie,nanajvys tak chelacia zo zeleniny, ktora obsahuje siru(brasicae=kapustoviny obsahuju sulforaphane a selen) co by ti mohlo sposobit virenie ortuti v tele, podobne ake ked si bral doplnok selenu alebo odmorovanie roznymim sirnymi zluceninami. To je asi najpravdepodobnejsie vysvetlenie.

Jod sa tiez viaze na ortut ale o rozpustnosti jodidu vo vode som nasiel velke nezrovnalosti v tabulkach, ktore uvadzali koeficient molarnej rozpustnost az 10 na minus 29=prakticky nerozpustne a udaje z Wikipedii, kde udavali rozpustnost HgI az 100 ppm= 100 mg na liter, co by bolo dostatok na odmorovanie. Takze neviem, ja som si pamatal vzdy  jodidy ako malo rozpustne, ale nie nerozpustne. Predsa su to halogenidy ako chloridy flouoridy a bromidy.
Vseobecne jod v tele tvori hormony a enzymi, tj aj odmoruje.
Blizsie, ako to robi a vsetky telesne procesy na ktorych sa zucastnuje je aj pre najvacsich odbornikoch este pole plne "bielych skvrn"



9

Re: Strava

Práveže skôr naopak, že ono mi to zabudováva do organizmu... Ja viem, kedy mám u seba rozvírené ťažké kovy... Ale tento stav bol opačný... A práveže jód pri mne ťažké kovy pomáha rozvíriť, čiže ich vyťahuje zo svojich miest... Aspoň tak si ja myslím, prečo sa jódovou tinktúrou dostávam pomaly do normálu...



10

Re: Strava

Tupost v hlave=rozvirena ortut. Takze ked ti ta tupost od jodu prechadza, tak asi je to naopak, ze jod naviaze na seba ortut a vyberie ju von z mozgu nejak, alebo aspon z krvneho obehu.
Aspon tak by to hovorila logika.
Kolko toho jodu beries na ten ucinok?
Mozno aj druhym by sa ta informacia zisla.
Na tom nezalezi, aky je to mechanizmus, hlavne ze to niekomu so zamorenim pomoze.



11

Re: Strava

Nie je to náhodou tak, že organický selén sa zabudováva do organizmu a so sebou berie aj iné "veci"? Anorganická sa používa na vyplavovanie "vecí", čo do organizmu nepatria?

Ja ho beriem jód vo forme jódovej tinktúry, ktorú mi namiešali na 6,5%. Ja som si ju zriedil asi na polovicu pomocou 40% vodky asi pred rokom... Odvtedy si snažím kvapkať 4 kvapky tinktúry za 2 dni... Neviem, či je to dosť, alebo málo, alebo akurát...



12

Re: Strava

Este som si poozrelna tie jodidy, nedalo mi to pokoj kedze viem ze halogenidy su vodorozpustne a nasiel som navo wikipedii tabulky, ktore jasne hovorili o rozpustnosti HgI2 vo vode pri roznych teplotach a veru tam uvadzali cislo 0.006 gramu na 100 gramov vody, teda velmi slusnu rozpustnost tj aj mozne vyhadzovanie ortuti mocom. Jod viaze celkom slusne ako halogen, tj z jodidov by sa nemala ortut dostat spat do organickych zlucenin v tele a tak zadrzat.
Myslim, ze navrhnem ludom , co sa odmoruju z tazkych kovov tento vcelmi pravdepodobne pracujuci system podla tychto udajov
http://en.wikipedia.org/wiki/Solubility_table
Ale selenidy su stale slabsia vazba a vedene ako nerozpustne(to neznamena uplne ale velmi slabo zialbohu na ne nemam data.



13

Re: Strava

to znamena konzumaciu vodkoveho roztoku jodovych supiniek ? Lebo zatial si to len kvapkam



14

Re: Strava

Ortut a ine tazke kovy v tele su zabudovane najma do tukov, lebo tie, co su vodorozpustne telo vyluci pomerne rychlo. Transdermalny jod sa da nanasat vsade, kde je toto zamorene tukove vazivo a tak odmorit.
Ja si ho momentalne davam aj na hlavu, tj najma na tvar, kde si "vypalujem" s nim rozne starecke/pecenove  skvrny, ktore sa mi casom zjavuju.Tiez rozne keratinozne utvary.



15

Re: Strava

vypali to aj plochu minibradavicku, alebo nepravidelny utvar bledy, takmer neviditelny ?



16

Re: Strava

Mozno. Ja sam to skusam len zo zvedavosti, lebo inac na vypalovanie som dosial pouzival cisty klincekovy olej alebo ako odporuca dr Whittaker, 100 mg artemisininu do 30 ml DMSO(90%)



17

Re: Strava

a kde ty kupujes ciste oleje, citrusove a bylinkove ?
Ked ti pomohol klincekovy, potom by mal aj tea tree, nie ?



18

Re: Strava

Tea tree sterilizuje, ale nevypali.
Je plno zdrojov esencialnych olejov, ale ja zasadne kupujem len potravinovu kvalitu, nie hocijake.Mnohe su vytazovane chemikaliami, ako toluen xylen a podobne, a maju z nich vzdy zvysok. Spravne vytazene potravinarske oleje sa vytazuju alebo vodoalkoholickym luhovanim, alebo schladenym stlacenym kyslicnikom uhlicitym(supercritical extraction)



19

Re: Strava

borko napísal(a):

Ja ho beriem jód vo forme jódovej tinktúry, ktorú mi namiešali na 6,5%. Ja som si ju zriedil asi na polovicu pomocou 40% vodky asi pred rokom... Odvtedy si snažím kvapkať 4 kvapky tinktúry za 2 dni... Neviem, či je to dosť, alebo málo, alebo akurát...

RNG, prosím ťa, je v pohode brať cez pokožku po prepočítaní 2 kvapky na deň 3,5%-nej jódovej tinktúry? Či by som to mal navýšiť alebo ubrať?

Ďakujem!



20

Re: Strava

Nuz z roznych lekarskych sprav sa odporuca od 2 do 6 mg jodu na den(pozri si na temu jod) a Japonci dostavaju na dospelu osobu az 13.6 mg v priemere podla ich statistik spotreby morskych rastlin.
Lekari, co robili v tomto vyskum pouzivali na "nalozenie tela" jodom davky aj vyse 50 mg denne a sledovali kedy sa zacne vacsina toho vylucovat mocom. Zistili, ze to u mnohych trvalo az 2-3 mesiace, dovtedy telo jod zadrziavalo. Tiez to zavisi od toho, ci je to elementarny jod alebo zlucenina KJ alebo NaJ, ktore sa v tele zdrzia len kratko, takze ich zabudovanie je podstatne menej pravdepodobne, ako elementarneho jodu.
Tak zhruba odpoved na tvoju otazku je, ze je to asi OK davka, hoci nie tak vysoka, ako beru Japonci



21

Re: Strava

k tomu spanku co tu bezala tema tak ked mozme poradit mne najlepsie zabera kombinacia 100mg htp a 3mg melatoninu ,ani 200mg htp mi nezabere ano 9mg melatoninu ale ked to takto zkombinujem za pol hodku som uplne unaveny otocim sa a spim-tak skuste vyskusat

a ten artemisinin rng mas vyskusany co ja viem na bradavicu na nohe? zvladne to vypalit s dmso?

Naposledy upravil: 5qo (2011-03-04 21:40:24)



22

Re: Strava

Nuz mne zaberie 10 mg melatoninu velmi dobre,ale pouzivam to len zriedka, ked neviem spat a posunie sa mi cely spankovy cyklus.Ale musim mat aspon 8-9 hdin neruseneho spanku, inac ma rano boli hlava



23

Re: Strava

este som upravil prispevok nieco som sa tam este pytal ohladne toho artemisininu. som necakal ze si taky rychly a ze ma predbehnes big_smile



24

Re: Strava

Artemisinin sa naviaze na zelezo v tele a tym znici vsetku struktury obsahujuce zelezo. Protirakovinnost vyplyva z toho, ze rakovinne bunky, ktore su ovela rychlejsie rastuce sa nestacia z toho poskodenia spamatat, kdezto normalne pomaly fungujuce bunky sa zregeneruju.

Povrchovo je samozrejme ta koncentracia radove vyssia a tam aj zdrave bunky su poskodene prilis=vypalene. Takze to musis nanasat opatrne, co najmenej na okolie utvaru, aby si zbytocne nevypaloval aj zdrave normalne bunky.

Inac teraz na to pouzivam ovela jemnejsie pracujucu jodovu tinkturu.Trva to sice dlhsie, tyzdne, ale nakoniec nikam sa neponahlam.

Naposledy upravil: RNG (2011-03-05 10:22:49)



25

Re: Strava

no ja skusal tne jod na bradavicu a neslo to aj vylupnut to a neslo to nakoniec som sa jednej zbavil tak ze som to vylupol a daval som tam potom do rany jod a zmizlo mi to,
s tym artemisinom to je ihned alebo ako to dlho trva?len tak priblizne aby som vedel kolko ho budem potrebovat



26

Re: Strava

Artemisinin v DMSO pracuje velmi rychlo, po naneseni sa miesto zapali-opuchne ale treba nanasat niekolko dni,, kym sa to "vypali"
Inac malicka flasticka artemisinimu, co som si kupil pred rokmi z swansonvitamins je este sttale skoro plna, lebo som z nej len 2 krav  zarobil roztok DMSO 70 az 90%(30 ml) s 200 mg atremisininu(dve kapsule),davka na kozu su 1-3 kvapky, podla velkosti utvaru, takze mi flasticka vydrzi roky.
Musi byt sklenena , ziadna guma vo vrchnaku alebo polyethylene s polyethylenovym vrchnakom. Nanasam to Q-tipom, ktory potom zahodim alebo sklenenou tyckou, ktoru umyjem a vysusim zakazdym.
Pozor, DMSO rozpusta mnohe plastiky!!!



27

Re: Strava

tak ma teraz napadlo ze to zelezo na seba viaze aj lactoferin a tak zabija bakterie. co ma vedei k uvahe ci konzumovanie vela zeleza nepodoruje virusy co si o tom myslis? lebo ja ako srdciar som si objednal zelezo kvoli okysliceniu na cervene krvinky ale mam teraz problemy z virusami tak ma napadlo ci je teraz vhodne uzivat zelezo



28

Re: Strava

Arginin a ornitin podporuju virusy, L-lysin ich potlaca.
Vseobecne kontakt s cistymi  kovmi potlaca virusy.
Lactoferrin nema skoro ziadne antiviralne vlastnosti, ale naviazanim sa na zelezo poskodi bakterie, ktore to zelezo obsahuju. Bakterie nemaju system regeneracie, ako nase vlastne bunky, takze po utoku lactoferrinu uhynu.
Problemy s virusami mas, pretoze sme v strede virusovej epidemie, ktoru lekari nejak nechcu vidiet, cest vynimkam.



29

Re: Strava

Dobrý deň RNG, zaujímalo by ma, čo si myslíš o vit. B17, ktorého zdrojom by mali byť jadierka v kôstkovom ovocí? Obsahujú ten vitamín aj jadierka sliviek? Ďakujem Indiga



30

Re: Strava

Vacsina semien ho obsahuje, poznas to podla intenzivne horkej chuti.
Horke mandle, marhule,broskyne, slivky, ceresne,atd.
Opatrne s jedenim, telo toleruje iba urcite mnozstvo, 5 az 20 semien, jedenych postupne, nie naraz.



31

Re: Strava

RNG, prosím Ťa o zhodnotenie nasledujúceho výrobku, obsahuje pre organizmus aj nevhodné veci? Alebo je OK?Ďakujem.

http://www.vyzivavchorobe.sk/produkty/n … dna-rada-2



32

Re: Strava

Plno chemie a umelych vitaminov, zialbohu.
Ja som osobne za normalnu stravu a ked doplnky, tak prirodne a nie chemicky vyrobene.
Pozri napr na vitamin E je tam vo forme umeleho DL alfa tocoferolu, ja davam prednost prirodnej zmesi D alfa beta gama delta tocoferolov.
je taqm napr kazein, na co je plno ludi alergicke, priemyselne spracovane(stabilizovane) rastlinne oleje(lebo nespominaju ze su panenske, tj nie su), selenicitan sodny=zla forma selenu atd.
A ostatny obsah celkove vychadza zo starych tabuliek odporucenych dennych davok, bez ohladu na formu-viazanie, alebo ci sa jedna o prirodnu, alebo umelu zlozku.



33

Re: Strava

Dobrý deň RNG, čo si myslíš o makovom oleji lisovanom za studena? Obsahuje vápnik v dobre strebateľnej forme?Ďakujem indiga



34

Re: Strava

Kedysi sa dával sliepkam mak, aby mali pevné škrupiny na vajíčkach. Mak je dobrým zdrojom prírodného vápnika. Skôr, než makový olej - kde je dosť vysoké riziko, že bude už čiastočne zoxidovaný, by som jedla pomletý mak alebo ešte lepšie makové mlieko, je dobré mať na to výkonnejší mixér, ako zdroj vápnika je výborné aj mandľové mlieko, sezamové, robia sa obdobným spôsobom, kde sa semienka, orechy dajú namočiť, "ožijú", odbúrajú sa tam inhibítory rastu a sú stráviteľnejšie, dokonca aj čiastočne zoxidované slnečnicové semienka mi naklíčili a odbúrali sa tam škodlivé zložky:

http://www.varimezdrave.cz/makove-mleko
http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/strav … _mleko.htm



35

Re: Strava

Mak je dobra zivina, ako aj mnohe ine olejnate semena.
Osobne pouzivam obcas mak, obcas pomlete lanove semeno, ocistene tekvicove a slnecnicove semienka(jadierka). Teda okrem hromady roznych orechov
Pouzivam denne mandle, obcas vlasske orechy,lieskovce, pistacie, makadamske orechy, kesu, pecen orechy, para orechy, a ine, ako burske oriesky(podzemnica olejnata), piniove jadierka atd, co nie su vlastne uz orechy, ale padaju pod olejnate semena.
Vsetky z nich su bohata zasobaren zivin, koncentrovanych.



36

Re: Strava

Chcem sa spytat, ze ked v obchode kukam hrozienka ci marhule v sackoch susene.. niekde je napisane, ze obsah: hrozienka + konzervacna latka a niekde je napisane ze hrozienka, rastlinny olej atd... oni to omacaju este v oleji ???



37

Re: Strava

bludicka napísal(a):

Kedysi sa dával sliepkam mak, aby mali pevné škrupiny na vajíčkach. Mak je dobrým zdrojom prírodného vápnika. Skôr, než makový olej - kde je dosť vysoké riziko, že bude už čiastočne zoxidovaný, by som jedla pomletý mak alebo ešte lepšie makové mlieko, je dobré mať na to výkonnejší mixér, ako zdroj vápnika je výborné aj mandľové mlieko, sezamové, robia sa obdobným spôsobom, kde sa semienka, orechy dajú namočiť, "ožijú", odbúrajú sa tam inhibítory rastu a sú stráviteľnejšie, dokonca aj čiastočne zoxidované slnečnicové semienka mi naklíčili a odbúrali sa tam škodlivé zložky:

http://www.varimezdrave.cz/makove-mleko
http://sk2.goo.cz/zdravi_na_dlani/strav … _mleko.htm

Koľko zinku obsahuje vlastne mak? Ja som našiel niekde, že 7,9 mg na 100 gramov - .. Je to tak?

K tomu druhému receptu  -  mandľové mlieko..
Myslíte, že by sa med dal nahradiť stéviou, čo povieš RNG? Ak hej, tak stačí pár kvapiek, však?


RNG nezabudni na otázku od post5 smile

Naposledy upravil: Delux (2012-04-29 17:20:06)



38

Re: Strava

med a cukor sa dá nahradiť hocikde steviou, ja sladím steviou už skoro všetko, dokonca aj pečené veci, ale dávam tak tretinu medu a zvyšok steviu, stevia sa dáva ako hocijaké  iné sladidlo subjektívne podľa chuti, nie je to xylitol, ktorý pri väčšej dávke preženie

dobrým zdrojom zinku sú tekvicové semená a olej

u sušeného ovocia je hlavne problém jeho sírenie, takže treba kupovať také, kde je na obale napísané, že ovocie nebolo sírené

pekné oranžové marhule, sušené ovocie s jasnými farbami - ako žltučký ananás, oranžová papája - to je všetko na 100% sírené, niektoré dokonca ešte prifarbujú, som videla takú neónovo zelenú papáju, takisto kopa sušeného ovocia je presladzovaná - nasýtená cukrovým roztokom, robia to hlavne s ananásom napr., sušeným kumkvátom

sušené marhule a ananás, ktoré vyzerajú ako skazené, majú hnedú farbu, to sú tie zdravšie nesírené

sušené marhule sírené:

http://www.grazie.sk/index.php?page=sho … ;Itemid=15

nesírené:

http://www.biomajak.sk/product/susene-m … 00-g-1566/

Niektoré hrozienka bývajú povrchovo ošetrené rastlinným olejom

Naposledy upravil: bludicka (2012-04-29 17:59:09)



39

Re: Strava

Osobne radsej volim mrazene, nez susene. Tie maju najviac hodnot zachovanych. Tak isto susene za mrazu su dobre, bez akehokolvek konzervovania.
Mnohe susene ovocia su olejovane, a ked su stare, poznas ich podla stuchnuteho oleja.

Samozrejme niet nad cerstve veci, hoci ten termin je dnes velmi zneuzivany aj na konzervovane "cerstve hrozno, ktore bolo uz skladovane mesiace, kedze ma stopky uplne suche a krehke.To plati aj na jablka, hrusky , pomarance atd.



40

Re: Strava

Fakta o potravinách (www.sibirskezdravi.cz) - video
http://www.youtube.com/watch?v=L9mWQMwS … re=related



41

Re: Strava

Zialbohu, fak je ovela horsi, nez to video ukazuje. Podla najvacsieho medickeho casopisu,m JAMA a neskor otlacene aj v Lancet, zomierta na nasledky liekov od 120 000 do 400 000 ludi, co si dnes sami lekari priznavaju. Rpztyl tych cisel je velky, podla toho, co povazuju za nasledok chemickeho l;ieku a co nasledok choroby.
Ale zrejme to cislo je prinizke, lebo len v rakovinach , kde len v USA zomiera vyse 600 000 ludi rocne je vyse polovica toho na priame ci nepriame nasledky chemoterapie. Nepriame nasledky sa samozrejme maskuju napr zlyhaniom pecene, ladvin srdca a podobne, tj oficialne nie su z chemoterapie, a priame nasledky su velmi male, lebo pacientm prestanu davat chemo a poslu ich domov skor nez by mali v nemocnici zomriet pri chemoterapii. A tam uz nalapaju nejaku nakazu(znicena imunita chemoterapiou) alebo im zlyha niektory z organov,zniceny chemoterapiou.
Ale do tej statistiky  smrti ako nasledku liekov , co si lekari priznavaju sa toto nedostane....
Dokonca sa to nedostane ani do rakovin, ved je to zlyhanie srdca, ladvin, pecene, rozne choroby  atd ako priamy nasledok smrti.....



42

Re: Strava

Akú výživovú hodnotu obsahuje podľa teba osobne táto sušená alfala?
http://www.iherb.com/Now-Foods-Alfalfa- … -454-g/366
Ja som si ju len tak na skúšku objednal a po jej konzumácii cítim viac energie..
Neni to však sušená štava..



43

Re: Strava

Na 10 gramov prasku tam tej vyzivy nie je extra vela, ale je to prispevok mineralov, a najma vlaknin, takze to pomoze cloveka precistit-detoxifikovat. Samozrejme sa to nemoze vyrovnat cistej stave ani spiruline a chlorelle, takze nazyvat to "superfood" je trosticku prehananie.



44

Re: Strava

Citala som o balzamikovom octe ze ho pouzivaju hlavne Taliani kvoli jeho liecebnym ucinkom.Je pravda ze ma take ucinky..ak ano tak ake a ako sa ma pouzivat?Vdaka...



45

Re: Strava

Nuz kazdy ocot potlaca apetit a je ako kyselina chelator.
Ale co ludia veria a rozsiruju este nemusi byt pravda dokazana vedecky Napr kazda brecka zo zeme je povazovana bezne ludmi  za liecivu, hoci obsahy mnohych maju nepripustne mnozstva roznych zamoreni, od olova, cez ortut, arzen a dokonca aj radon, ako tzv "lieciva voda" v Jachymovskych kupeloch. Objektivne ale dokazane, kazde zvysovanie radiaci zvysuje poskodenie buniek a moznost rakovin. A predsa je aj plno lekarov co na toto este aj  dodnes naletia...

Balzamicky ocot je vyrabany z vinneho octu dlhodobym starnutim, ma okrem toho co ine octy aj  udajne vysoky obsah quercitinu a rozne polyfenoly z hroznovych supiek.
Polyfenoly ako antioxidanty nedovoluju oxidaciu LDL v cievach, ani mnohych znicenych rastlinnych olejov, a tak zabranuju ciastocne zapchavaniu ciev. Aspon tak to tvrdi literatura, ktoru by som priam nepovazoval za vedecku...
http://www.squidoo.com/aged-balsamic-vi … h-benefits

Moja zena pouziva balsamic vinegar kvoli jeho velmi komplexnej chuti na salaty a za dlhe roky protestov som si kvoli pokoju v rodine nan musel navyknut. Naviac to pouziva napr na poliatie platkov z cerstvej/mokrej mozzarelly s platkami paradajek.
Kedysi tam davala aj listky bazilicky, ktorej chut intenzivne nenavidim, co ako je zdrava, ale na stastie to uz prestala a ja som si na ten balzamicky ocot navykol, takze mame mier v rodine.
V podstate najvacsi benefit tohoto octu je asi to, ze zvysuje spotrebu salatov a inej zeleniny, lebo ju robi podla mnohych ludi atraktivnejsou na chut. Ja som asi vynimka, lebo pre mna to robi opak. Obycajny vinny ocot s trochu cukrom a olejom ako poleva je to, na co som z mladisti navyknuty na salaty, pripadne trosticku cesnaku na uhorkovy salat, a to mi ziadny balzamicky ocot nenahradi.



46

Re: Strava

Dakujem pekne za odpoved..este nieco sa spytam ak mozem..:-).Kamratka kdesi citala o "zazracnych"ucinkoch na chudnutie tohoto doplnku:http://www.bellezzaedieta.com/p/10164/Super-Citrimax-Contains-natural-Garcinia-Cambogia-fruit-extractSupport-weight-loss
je to pravda?Vdaka



47

Re: Strava

Ziadne zazraky sa nedeju(tie mozes pripisat Bohu, ked stvoril tento komplexny svet)

Garcinia cambogia je bohaty zdroj hydroxycitrickej kyseliny, ktora nedovoli,aby sa prebytocne cukry v bunkach ukladali ako tuky.
j nepodporuje chudnutie ale zabranuje ciastocne tlstnutiu.
Uvedeny doplnok je mierne ucinny, len prekysluje telo a ja napr som z toho dostal drobne vodne vyrazticky, ako keby potnicky.
Ale je to nemierne predrazene, to musim povedat, pozri napr na
https://www.swansonvitamins.com/swanson … g-120-caps
ktory stoji maly zlomok tej ceny a ma aj chrom aj rovnake mnozstvo citrimaxu na kapsulu.

Takze aj ked neschudnes ty, aspon ti neschudne penazenka natolko, hahaha.



48

Re: Strava

Uz davnejsie som sa docital na internete, ze by sa nemali kombinovat rozdielne druhy ovocia. To znamena, ze by sme mali kombinovat kostkoviny s kostkovinami, citrusove polody s citrusovymi plodmi atd. Cize ak by som skombinoval napr. pomaranc s jabkom, tak je to zle? Je toto vobec pravda?



49

Re: Strava

Neviem, ale nezda sa mi to, To je zachadzanie s delenim potravy pridaleko.



50

Re: Strava

Žeby sa ľady konečne pohli?

http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/usa-za … -kyseliny/