51

Re: Traviace tazkosti

viki, kde sa ti v zaludku tvoria kvasne peny a plyny, mozes byt s tak malo kyselinami, ze sa uz ani neprejavia palenim v hrdle. To sa stane najma ako nasledok roznych viralnych nakaz,tzv zaludocne chripky, ako sa to ludove nazyva, ktore vazne poskodia schopnost parietalnych buniek, co potom vobec nevyrobia kyseliny.



52

Re: Traviace tazkosti

Na triohalu obcas beriem tento vytazok
http://www.iherb.com/Nature-s-Way-Triph … Vcaps/4546



53

Re: Traviace tazkosti

RNG-  mozes mi toto vysvetlit
Samozrejme alkalie treba dodavat v inom case, ako kyseliny, Ja sa alkalizujem skoro rano pollitrom teplej vody(caju) a pol lyzickou KHCO3(na Slovensku odkyslovac vin pod menom Kalinat) a samozrejme jem az o tri hodiny neskor, ked sa v zaludku nazbiera dost kyselin, aby sa mi v nekyslom zaludku jedlo nekazili a hnilo a bakterie na nom nerozmnozovali.

Ked som zacala uzivat HCL s jedlom kazdy den,tak KAZDE RANO ?...mam pit sodu bikarbonu alebo kalinat? nie je to moc drasticke na zaludok?
Beriem okolo 15 kvapiek 3,5 %HCL denne,tak treba pol lyzicky kalinatu?



54

Re: Traviace tazkosti

1 kvapka je 65mg. 15 kvapiek je teda 975 mg, z coho 3.5% je len 34 mg HCl. Dokopy nic.

Ked odporucam betain HCl, 600 mg, raz az viackrat denne tak to je 156 mg HCl v kazdej tabletke
Pol lyzicky kalinatu odporucam na 2-3 take tabletky.
Podla pomeru atomovych vah 1 gram KHCO3 neutralizuje 363 mg HCl
Kalinatu moze byt trochu viac, lebo je zdrave si telo alkalizovat.

Sodika mame v protrave privela, draslika dnes primalo. preto neodporucam sodu bikarbonu ale draselnu bikarbonu



55

Re: Traviace tazkosti

viem,ale ja mam dietu,nejem  maso ani sladke,takze nic tazke,
a z HCL iba zacinam,tak som to nechcela prehnat,ale postupne prist na to,kolko jej potrebujem
Takze pri takomto mnozstve HCL ,si mam davat kalinat ,alebo aspom raz tyzdenne? alebo vobec?



56

Re: Traviace tazkosti

Ludia beru kalinat aj ked neberu kyseliny, lebo je to dobre, ked si chces telo alkalizovat a zaroven doplnit draslik, ktoreho mame v potrave primalo.



57

Re: Traviace tazkosti

aha,vdaka
a este by som sa chcela spytat,na  triphalu,zacala som ju brat,spolu s HCL,probiotikami,vitaminmi,vlakninou(kazde v iny cas) a fakt sa mi zlepsilo travenie,,,len neviem ako sa berie triphala,kazdy den dlhodobo,alebo iba par dni,ked su hnacky a zapchy



58

Re: Traviace tazkosti

Triphalu pouziva napr ayurveda pravidelne na rozne ucely, nielen na crevnu floru.
Doplnky sa vseobwecne pouzivaju , pokial poznas, ze robia telu extra dobre.
A tebe radim ju brat pokial mas traviace tazkosti pravidelne, s jedlom.



59

Re: Traviace tazkosti

pan RNG,mam traviace tazkosti,plynatost v crevach,riedka stolica,palenie zahy..bol som uz aj na gastre a tam mi laicky povedane,davali hadicku do zaludka,nic vazne mi nezistili,iba asi dve erozie v zaludku.odoberali mi vzorku stolice ale ani tam nic nezistili...predpisali mi helicid a probiotika Probio-fix...to mi vsak nepomohlo.moje tazkosti pretrvavaju uz asi dva roky a neviem co uz mam robit.dakujem za radu



60

Re: Traviace tazkosti

Travenie potrebuje dostatok kyselin, roznych enzymov, mikrovlaknin a probiotik v crevach.
Opakujem este raz, kvasenie v zaludku moze nastat len pri NEDOSTATKU kyselin, inac kyseliny znicia kvasne a hnilobne a ine mikroby, co sa tam s jedlom dostanu. Takze predpisat helicid na to, tj chemikaliu co potlaci aj to primalo kyselin je velmi nerozumne.  To znici travenie a otvori mikrobom cestu rovno do criev, tj znici zaroven aj crevnu floru.
Zialbohu to robi drviva vacsina lekarov, lebo tak ich v skolach naucili.



61

Re: Traviace tazkosti

ak sa este mozem opytat,co konkretne by som mal uzivat aby sa moj stav zlepsil



62

Re: Traviace tazkosti

Betain HCl, pepsin HCl, L-Lysin HCl su zdroje kyselin.
Rozne enzymaticke zmesy, najma najlacnejsi enzym, pancreatin na zaciatok pomaha travit. Zmesi mikrovlaknin(psylium, inulin, pektiny, arabinogalactany, glucomanan a ine) odporucam doplnovat kazdemu cely zivot. Nielenze odmoruju creva absorbciou, ale najma to, ze zivia probiotika, ktore pomahaju travit, vyrabaju rozne ziviny a najma az 70% vsetkych obrannych latok v tele, s ktorymi sa telo brani proti roznym skodlivym mikrobom.
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Beta … sules/7353
http://www.iherb.com/Now-Foods-Pancreat … psules/716
http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Pr … -Ice/19518
Mikrovlakniny na zaciatok hladaj vo firme Vemica, najm,a inulin a psylium tam maju lacno
http://www.vemica.eu/eshop/vyrobky-s-vlakninou
ine ako arabinogalactany, modified citrus pectin a glucomannan v praskoch hladaj na www.swansonvitamins.com



63

Re: Traviace tazkosti

Dobrý deň, p. RNG, chcela by som Vás požiadať o radu, pomoc. Som matkou 6 ročného chlapčeka, ktorý má tráviace ťažkosti, neprospieva,je  podvyživený-125cm, 19,5 kg. Narodil sa s oslabenym svalstvom (ťažký 23 hod pôrod), nedýchal, apgar 0,5,9,wojtova metoda 3M, stále plakal, nechcel jesť, piť, spať, podráždený, precitlivený,  až po 3,5 roka!!!! ma konečne detská lekárka poslala na gastro vyšetrenie a zistili mu GER, intoleranciu na laktozu!!! nasadili mu Costi, dieta bezlaktozova, zvyšena poloha. Po 1 roku GER bez atakov - nepriekazný, po 2. rokoch bezlaktozovej diety intolerancia na laktozu vyliečená, že vraj si jeho telo (výdychový test) už vie vyrobiť enzým na trávenie laktazy. Mlieko bežné nesmie piť vôbec, jogurty probiotické. Dnešný stav je taký, že dieťa má tráviace problémy, nemá chuť do jedla, no zje málo, stále grgá, plyny sú silne zapáchajúce, pitný režim 1-1,5 litra denne mierne sladený čaj, musím mu pripomínať piť. Celkove nechce jesť, piť. Stav po GER. Často chorý, zápal plúc, akútna laryngitída, zápale priedušiek, antibiotiká v kuse, nechodí do MS kvôli častým chorobám, odložená školská dochádzka. Myslím si, že problém bude v trávení stravy, netrávi mu. Nechce jesť maso, normálny obed - polievka, ryža, zemiaky + maso , nikdy nezjedol, dá si polievku a druhé jedlo chce až za 1 hod,  on vlastne ešte poriadne nejedol, všetko je oddelene, ked maso tak samé so zeleninou (zje len grilované kuracie prsia- 50g),  soté nechce, guláš nechce, bravčové vôbec, sviečkovú vôbec,ked knedlu, tak len s omáčou, ked zemiaky tak samé, ked syr tak len so zeleninou, ked polievku, tak druhé až za 1-2 hodiny,sťažuje sa na bolesť bruška.  Stravovacie návyky nevybudované (pracujem na tom) pre pálenie žáhy, ktoré mal 5 rokov. Pálenie žáhy neviem či ešte  má, myslím si že už nemá,  povie že ho nepáli, no stále grgá. Pálenie záhy mal "vyliečené" po vybratí Costí.Pravidelne mu obmieňam probiotiká. Boli sme na biorezonancii, zistili mu v červách Varicelu, kvasinky. Imunitu má slabú, je celkovo úzkostný, precitlivelý, utiahnutžý, celkovo psychika u neho nie je dobrá. Sme po rozvode, synove zdravotné problémy  exmanžel nezvládol a opustil nás. Prosím Vás, poradte mi ako napraviť trávenie tak, aby sa syn najedol, aby mu chutilo, aby pribral. Nechodím pre to do práce, varím mu a každé 2 hod mu dávam jesť, no výsledky sú slabé, nedostatočné. On aj ide jesť, no zje málo, grgne si a dosť. sem -tam, že ho bolí bruško. ťažko mi je opísať jeho pocity,lebo o nich mi nehovorí, toto je len moje pozorovanie. Zje málo a má aj 3 hodinové rozostupy medzi jedlami.  Podla mňa mu netrávi a má v črevách premnožené bakterie, ktoré mu spôsobujú zápaly  v tele (zápal plúc, priedušky, herpesy, afty, laryngitídy, oslabená imunity, precitlivelosť, plachosť.).  Gastroenterologička tvrdí, že všetkoje v poriadku a mám ísť s ním k psychologičke, no ja si myslím, že hlavný problém je v trávení jedla a v črevách. Pomôže prosím.  Ďakujem veľmi pekne.

Naposledy upravil: Katka541 (2013-11-27 23:18:01)



64

Re: Traviace tazkosti

Pri nedostatku kyselin a enzymov je dieta samozrejme velmi oslabene, lebo mu poriadne netravi a nevie dostatocne absorbovat ziviny z nedotravenej potravy.
Preto sa instinktivne drzi malych davok, nemiesania roznych jediel, aby mu tie mensie davky stacilo telo stravit aj z menej kyselinami a enzymami.
Inac bez dostatku kyselin jedlo zacne kvasit a hnit uz v zaludku a pokracuje to do criev, kde to znici dobru probioticku floru.
Takze radim pre dieta doplnok kyselin ,enzymov (najma pancreatin, tj to co mu pancreas zrejme nevylucuje v dostatku,) doplnok mikrovlaknin a nasadit kvalitne probiotika.

Kedze gastroenteorologovia nemeraju ani hladinu kyselin nijak, a pri pale tvrdia mylne, ze sa jedna o prebytok kyselin, co je absurdna loz, ani nemeraju hladiny vylucenych enzymov, tak nemozu povedat o traveni vlastne nic. Oni zistuju len zmeny na stenach zaludka a criev, tj rozne mozne poruchy, viditelne.
Dieta ma ale problemy okolo nedostatku kyselin enzymov, mikrovlaknin a zlej  crevnej flory, a to mu doplnky mozu poskytnut, zialbohu psychologovia a drviva vacsina gastroenteorologov nie.



65

Re: Traviace tazkosti

Ďakujem za odpoved a prosím vás,  RNG, o konkretny nazov vyrobkov, ktoré má dieťa užívať a jeho dávkovanie a spôsob  a dobu užívania. Veľmi sa ospravedlňujem za možné duplicitné informovanie z vašej strany (iste ste už niekomu radili na túto tému), no nerada by som zle  dávkovala doplnky - kyseliny, enzými, mickrovlakninu dieťaťu, probiotika,  aby som mu viac neublížila ako  pomohla, ide o dieťa. Srdečne vám za to ďakujem.  A ešte ma napadlo, či by Aloe Vera nebolo vhodné pre neho užívať, na rekonvalescenciu pažeráka?



66

Re: Traviace tazkosti

Nuz davky sa davaju v pomere vah. na dospeleho odporucam az 2  600 mg kapsule betainu HCl, a ekvivalent 4000 mg pancreatinu s vacsim jedlom.
Tj pre male dieta okolo 17 kg je to asi 1/4 zhruba.
To iste plati na zmes mikrovklaknin, prenho odporucam asi 5 gramov, tj kopcom kavovu lyzicu, dat do pol litra vody a dobre pretriast vo flasi, pit postupne po malych glgoch cely den. Tak jwe to rovnomerne a to je pre telo dobre. Do tej politrovej flasky mozes dat aj 1/2 kavovoej lyzicky aloe vera prasku, je hodne hojivy. Na posilnenie zaludka je dobry adaptopgen DGL, dostanes ho aj v cokoladovej prichuti,takze dieta nebude protestovat, pol tabletky mu staci pozuvat asi 15 minyt pred jedlom. DGL ako adaptogen posilnuje zaludocne steny, tvorbu mukozy(ochranny maz na zaludku) a pravdepodobne ciastocne prispeje aj k vyrobe kyselin, ale to je len moja domnienka.
Ale horec(gentiana) v tomto doplnku na kyseliny
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Beta … &ic=14
pomoze tvoreniu kyselin, to je uz davnejsie zname.



67

Re: Traviace tazkosti

Zdravím, pán RNG

Chcela by som sa poradiť.. už viac ako 2 roky ma trapia problemy so zaludkom, helicobacter na endoskopii negativny, mala som len menej amylaz, na co som brala enzymy, ale inak je vraj vsetko v poriadku, stolica na kvasinky ci plesne negativna.. a moj problem stale pretrvava, neviem, uz co robit, ani nie som v strese.. mna ani tak netrapi nejake nadmerne grganie, praveze sa mi casto negrga....ako skor neskutocne nadmerna plynnatost..ktora je najhorsia hlavne vecer a rano... velmi ma boli nad pupkom, krce a plyny neodchadzaju, co je snad este horsie ako keby odchadzali... len citim to neprijemne bublanie, zblnkotanie, zvuky a mam pokazeny vecer co vecer.. stolicu mam pravidelnu, niekedy aj 2x do dna, ale aj po stolici nafuknute brucho... vela citam, ze pisete o nedostatku kyselin... moze byt podla vas toto aj moj problem ? a ak ano, tak ktory betain hcl by ste mi odporucil , na nete som toho nasla velmi vela.. a ak nie, tak co mi odporucate? lekarka mi odporucila len menej vlaknin a menej ovocia a zeleniny a ... vraj to prejde, ale ja takto dalej uz neviem fungovat, je to velmi neprijemne ..... Dakujem velmi pekne za hociaku radu....



68

Re: Traviace tazkosti

Kvasenie a hnitioe zacina v zaludku, ked mas nedostatok kyselin, ktore normalne mikroby v zaludku znicia. A toto sa posunie do criev, kde kvasenie a hnitie pokracuje, najma ked nemas dostatok roznych enzymov, co jedlo rozlozia a potom sa moze vstrebat. A samozrejme rozne premnozene mikroby zo zaludka znicia normalnu dobru probioticku floru v crevach, najma ked si ju systematicky nepodporujes branim mikrovlaknin a nasadenim kvalitnych probiotik.
Odporucam brat kyseliny(betain HCl s pepsinom) tiez pancreatin  s kazdym jedlom. Davka potrebna zavisi podla [potreby tela a velkosti jedla
Odporucam ti nepit s jedlom, aby si si neriedil kyseliny, ael az 3 hodiny po jedle. A nikdy nejedz sladke po mase, dokonca co najmenej mucneho.



69

Re: Traviace tazkosti

Dakujem pekne za rady !!! tak ja si teda objednam ten betain hcl s pepsinom, ale chcela by som sa opytat, ci je to jedno odkial budem objednavat ???? , nasla som totiz nejake slovenske, aj ceske stranky odkial sa to da objednat alebo som nasla potom aj cez vas to iherb.com , dakujem



70

Re: Traviace tazkosti

Obsah je dolezity, nie znacka ani distributor. Ale ked sa pozeras na ceny, tak ti bude vyhodnejsie objednavat z US internetovych obchodov. Tam najdes podstatne lepsi vyber aj nizsie ceny.



71

Re: Traviace tazkosti

No ani mi nejde az tak o cenu hlavne chcem uz nieco co mi pomoze, lebo je uz toho dost co som pokupovala a bolo to figu platne aj ked je pravda ze som kupovala vsetko proti tomu nafukovaniu a bolestiam zaludka a az citanim po nete som zistila kde moj problem je tak sa ani nedivim, ze mi nic nepomahalo smile .... takze obsah rozhoduje ?.. tak moja posledna otazka na vas je, ze keby ste mi mohli vy odporucit teda, ze ktore si mam objednat.. ? viem, ze tie s pepsinom, ale aj tak som tam videla viac druhov, tak tak myslim tu otazku...a na zaciatok asi nejake mensie balenie, ze?  Vy sa v tom uz isto vyznate... velmi pekne dakujem

Naposledy upravil: Zufalcek14 (2014-02-04 23:29:30)



72

Re: Traviace tazkosti

Skus tento, co ma v sebe aj horec(gentiana) na podporu tvorby kyselin
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Beta … &ic=14



73

Re: Traviace tazkosti

Uz som dala objednat co ste mi poradili, tak som zvedava co to urobi.. ale som z vasich prispevkov citala, ze k tomu betainu budem musiet zaradit probiotika a mikrovlakniny... a tak sa chcem opytat, ci candistop je vhodne probiotikum... mam ho doma, lebo som si jednu dobu myslela, ze mozno mam kvasinky a plesne, ale ked sa zistilo ze nemam, tak mi to tu len tak stoji ale vraj su to probiotika... tak ci to pojde spolu dokopy alebo siahnut po lepsich probiotikach? .... A este by ma zaujimalo ....... to sa asi budem musiet pri brani toho betainu vyhybat prekyslujucim potravinam ako sladke, kava atd. aby som neskoncila s prekyslenym zaludkom, ze ? A zacat papat zasadotvorne potraviny, alebo ako to je ? ??... Dakujem pekne za odpoved

Naposledy upravil: Zufalcek14 (2014-02-06 22:34:11)



74

Re: Traviace tazkosti

Kyslost zaludka, tela, krvi , mocu , slina atd su vsetko rozdielne, takze ked hovoris o prekyslovanie, tak coho sa to tyka?
Zaludok prekysleny je mytus, co rozsiruju lekari, ked ma clovek kvasenie v zaludku, ktore vytvara plyny a ktore nasilne otvoria uzaver medzi zaludkom a pazerakom,
No a kvasenie moze nastat len ked tam je tak MALO kyselin, ze tie mikroby kvasenia neznicia
Tj pala je dosledok nie prekyslenia zaludka,  ale naopak, nedostatku kyselin. Tj opak nez co lekari a bezna verejnost veri.
A hovorime o viere, lebo gastroenteorologovia nemeraju ani vyrobu kyselin v zaludku ani samotnu kyslost zaludka.
Na to je jedina metoda, presna a prakticky nepouzivana, ktora vyborne potvrdzuje to co tu tvrdim a podla coho sa sam riadim
http://www.phcapsule.com/
Candistop ma trochu probiotik, ale aj antimikropbialne ako vytazok z grapefruitu a cesnaku, takze pochybujem, ze ked sa to dostane do zaludka, tak tie probiotika to preziju, ked nie su kyselinovo odolne a napad davat antimikrobialne latky dokopy s probiotikami=mikrobami  sa musel uliahnut v nejakej jemne potrestenej hlave.
Ja odporucam dat medzi antimikrobialne a probiotioka niekolko hodin pauzy, aby sa nezmiesali a oni to dali do tej istej kapsule?!?
Tento vyrobok ma 30 miliard, nie 2 miliardy a vybrate take, co su kyselinovo a tepelne odolne
http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Pr … &ic=12

Naposledy upravil: RNG (2014-02-06 23:01:25)



75

Re: Traviace tazkosti

dobry den. chcem sa opytat ci sa neda alkalizovat na noc. cize na noc vypit tu zasaditu tekutinu, lebo rano si neviem predstavit, ze by som najmenej 3 hodiny po tom co sa napijem nemohol jest. dakujem



76

Re: Traviace tazkosti

Ja sa alkalizujem pomocou kalinatu  v noci aj 3 x, ked idem na WC, kedze mozeme pocas 24 hod. prijat 4 g draslika, cize  davka v 4 kopcom caj. lyzickach KHCO3 .....

Naposledy upravil: MilanDr (2014-02-07 21:31:52)



77

Re: Traviace tazkosti

Cize chapem to spravne, ze to nevypijes naraz, ale postupne v noci ked chodis na wc...



78

Re: Traviace tazkosti

Este by ma zaujimal Vas nazor na wobenzim.



79

Re: Traviace tazkosti

Wobenzym je vyse 40 rokov stary a slaby enzymaticky prostriedok, vyrabany a schvaleny farmaciou. Je velmi drahy na ucinne pouzitie, kde treba brat az 30 tabletiek denne.
Dnes su na trhu ovela silnejsie enzymy za zlomok ceny, ako potravinove doplnky.



80

Re: Traviace tazkosti

dakujem za odpoved. prosim Vas mozte mi dat nejaky link na dobre enzymy. kyselinu uz mam tu od Doctors best, vlakninu od Vemici aj probiotika, len z tych enzymov si neviem vybrat.



81

Re: Traviace tazkosti

Zacni od pancreatinu, ten je podobny, ako vyraba nas vlastny pankreas a na ucinnost je najlacnejsi.
http://www.iherb.com/Now-Foods-Pancreat … l&ic=7
alebo vacsie 250 kapsulove balenie
Len na specificke cistenie tela alebo travenia zeleninovych sacharidov(a tiez fazulovych) treba ine enzymy. Tiez na travenie mlieka(dairy) a lepku(gluten) su ine, specificke, Tj ked mas take problemy alebo alergie.
Niektori ich sice odporucaju aj ako bezne traviace enzymi, ale tieto(fungalne, rastlinne, bakterialne) su podstatne drahsie, ako zivocisny pancreatin



82

Re: Traviace tazkosti

dakujem. a neexistuje nejaka zmes enzymov? alebo co vlastne obsahuje ten wobenzim? nieco take ale lacnejsie nepoznate?



83

Re: Traviace tazkosti

Wobenzym obsahuje hlavnu zlozku pancreatine a obsahuje ho 200 mg na tabletku. Moderne cistiace enzymy, ako napr pancreatine  entericky pokryty z firmy NOW obsahuje 3000 mg na tabletu pricom stoji len maly zlomok wobenzymu.

Naposledy upravil: RNG (2014-02-09 13:08:59)



84

Re: Traviace tazkosti

dakujem. aj ked som si myslel, ze travenie mam v poriadku, mal ste pravdu. sledujem, ze vobec nemam chut do jedla a ked sa najem stale mi "bulka" po bruchu a je mi na vracanie. pripisoval som to nervozite... prosim Vas este sa chcem spytat, boli ma medzi bruchom a hrudnikom (v trojuholniku) a tak isto niekedy pod rebrami (aj v pravo aj vlavo) to moze byt tiez z travenia, alebo je to nieco ine? dakujem



85

Re: Traviace tazkosti

Dobrý deň, pán RNG

Dnes mi dorazil Betaín HCL ktorý ste mi odporučili. Pred jeho braním sa ale chcem opýtať ešte na niekoľko vecí. Btw. hoci viem, že ste mi odporučili aj ten Pancreatin, ale viete.. sama zanedlho pravdepodobne vycestujem do USA tak som si povedala, že si ho tam zakúpim už sama. Alebo si myslíte, že je to nevyhnutné k tomu, aby sa môj stav zlepšil k tomu Betaínu + enzýmom+probiotíkám+mikrovlákninám? Totižto som našla u nás takéto enzýmy, vraj veľmi dobré :http://www.sunpharma.sk/produkt/multienzym
...a čo sa týka probiotík, neviem, je ich tu veľké množstvo, tak možno natrafím na nejaké schopné (?) ale môžte mi poradiť, v prípade, že sa rozhodnem predsalen objednať...
a moje hlavné otázky teda sú
--- Brať betain pred každým jedlom, hoci aj ovocnou misou, jogurtom s cereáliami, atď. alebo len pred hlavnými jedlami ?
--- videla som už veľa vašich príspevkov na túto tému a z toľkých informácií mám trošku "guláš", tak tam vlastne smerovala aj moja otázka v minulom príspevku, o tom prekyslení. Niekde ste totiž písal, že ak berie niekto bet.hcl, v inej dobe si musí dať niečo alkalizujúce, alebo tak neako to bolo ?

Veľmi pekne vám ďakujem za vaše rady, odpovede a čas ! smile



86

Re: Traviace tazkosti

Enzymi sa posudzuju podla ich aktivity, kde jednotky IU ti povedia kolko miligramov prislusnych latok ten enzym rozlozi. V pripade tohop uvedeneho enzymu nie je specifikovana aktivita,tj neda sa nijak porovnat s inymi. Vseobexne ale europske vyrobky az na vynimky su dost mizerne, tj nepredpokladam, ze tento je velka vynimka.
Kvalitne probiotikum je take, co sa aj po case skladovania a prechode cez zaludocne kyseliny vie udrzat pri zivote, Odporucam preto najma kyselinovo a tepelne stabilne , ako naptr toto
http://www.sunpharma.sk/produkt/multienzym
Nuz nase bunky v zaludku(parietalne) stiepia NaCL na roznake mnozstvo HCl a NaHCO3. Takze ked sa tieto zmiesaju znova v dvanastorniku(obsah zaludka s pankreatickymi stavami) dostanes znova neutralnu zmes.
Ale ked beries ako doplnok len kyseliny a nikdy nie alkalie(samozrejme v inom case) riskujes moznost okyslenia tela.
Preto odporucam napr skoru rannu alkalizaciu na prazdny zaludok a jest az 3 hodiny neskor, ked sa v zaludku vytvori dost novych kyselin. Pripadne si ich doplnit uz s prvym jedlom, ked sa ich nevytvori dost.



87

Re: Traviace tazkosti

A tou alkalizaciou sa mysli co ? dufam, ze nie dalsie zakupenie kadeakych liekov, dufam, ze sa to da aj prirodne.. ??? mam len 22 rokov, nerada by som uzivala kvantum liekov v tak mladom veku...
A poslali ste mi ten isty odkaz na tie enzymy, co ja som poslala vam, alebo aspon mne to zobrazuje tak...
A teda tomu mam rozumiet tak, ze rano skoro budem "alkalizovat" a potom si dodam tie kyseliny Betainom hcl ?... kym sa mi nezacnu tvorit same od seba ? lebo myslim, ze ich mam dost malo..na zaklade vela precitaneho od vas...
Dakujem



88

Re: Traviace tazkosti

Ked sa ti netvoria kyseliny, tak sa ti netvoria ani zasady,takze si treba dodat oboje, samozrejme nie naraz. Preto odporucam co najskorej rano alkalizaciu a potom neskor s jedlom samozrejme kyseliny.



89

Re: Traviace tazkosti

aj ked som si myslel, ze travenie mam v poriadku, mal ste pravdu. sledujem, ze vobec nemam chut do jedla a ked sa najem stale mi "bulka" po bruchu a je mi na vracanie. pripisoval som to nervozite... prosim Vas este sa chcem spytat, boli ma medzi bruchom a hrudnikom (v trojuholniku) a tak isto niekedy pod rebrami (aj v pravo aj vlavo) to moze byt tiez z travenia, alebo je to nieco ine? a mozem sa alkalizovat aj na noc?
dakujem



90

Re: Traviace tazkosti

Ok uz rozumiem a s cim mam teda alkalizovat ???



91

Re: Traviace tazkosti

dobrý večer p.RNG
Od nového roku mi bolo každý deň zle, nevoľnosti, pocity na zvracanie.  9.1 som bola na gastroenterologickom vyšetrení. Lekár mi zistil, že som mala v žalúdku žlč, nasadil mi Ganaton. Po týždni som išla na kontrolu, môj stav sa vôbec nelepšil, tak mi ešte predpísal lieky na riedenie žlče. Sono a krvné testy v poriadku. Dnes je odvtedy mesiac a ja mám stále problémy.
Akokeby mi žalúdok netrávil. Niečo zjem a akokeby som mala v žalúdku skalu, grgá sa mi. Každé ráno mi je zle, nechuť do jedla, pocit na zvracanie. Niekedy sa večer cítim lepšie, niekedy celý deň zle. Už som z toho zúfalá sad.
Prečítala som si tieto vaše príspevky, myslíte, že by to mohlo byť nedostatkom žalúdočnej kyseliny?



92

Re: Traviace tazkosti

Zuno, alkalizuju rozne zeleniny a zeleninove stavy, ale ked to chces prevadzat aktivne, odporucam ti zobrat 1/2 lyzicky kalinatu v 3 deci teplej vody okamzite , ked sa rano zobudis. A jest az 2-3 hodiny neskor, ked sa ti v zaludku nazbieraju kyseliny.



93

Re: Traviace tazkosti

dakujem. ano myslel som ten kalinat. no rano nevydrzim tak dlho nejest, tak preto som myslel, ze to vypijem na noc.



94

Re: Traviace tazkosti

JKana 70, nedostatok kyselin v zaludku povoli kvasenie a hnitie jedla v zaludku, co pokracuje aj do criev a vytvorene plyny vytlacia casto aj z criev obsah do zaludka.
Doplnok kyselin to vyriesi v zaludku, a doplnok mikrovlaknin, ktore do seba zlc nasiaknu a poslu ju spravnym smerom von ti vyriesia problem so zlcou cv zaludku. Zaludok totiz znesie aj velmi vysoke koncentracie kyselin, lebo je proti nim chraneny zaludocnym mazom. Ale neznesia ziadne alkalie, tj zlc ho poskodzuje-doslova natravi.
Niekedy na reflux zlci staci zjest jablko, mikrovlakniny v nom, tj asi 3 gramy pektinu ti pomozu tu zlc presmerovat spravnym smerom von.



95

Re: Traviace tazkosti

Pán rng, neodpovedali ste mi, ale na nete som zatial co si precitala, ale zaujima ma vas nazor, mozem alkalizovat soou bikarbonou s octom rano po zobudeni ???  A ake mate skusenosti s Betain Hcl po akej  dobe asi zacne ucinkovat spolu s tou alkalizaciou ???



96

Re: Traviace tazkosti

jablko som skúšala, nevyriešilo to môj problém. Neviem, či ešte aj po mesiaci mám žlč v žalúdku. To by som už asi nemala mať, brala som 3 týždne aj tie tabletky na riedenie žlče. Môj problém bude asi v tom trávení. Teraz som zjedla jeden suchár a zapila minerálkou Sulinkou a grgá sa mi a stále je mi zle. Ja už fakt neviem čo so sebou. Asi skúsim ten betain HCL.
A tie mikrovlákniny sú vlastne čo, psylium? Lebo to mám aj doma. Aj to som si skúšala dávať s probiotikami Probiofix, ale žiadna zmena k lepšiemu sad



97

Re: Traviace tazkosti

Zufalcek, ked zmiesas sodu bikarbonu s octom, tak to uz nemoze alkalizovat.
Betain HCL ucinkuje v zaludku okamzite, ako sa tableta alebo kapsula rozpusti. Preto to beries spolu s jedlom.



98

Re: Traviace tazkosti

Mikrovlakniny su pre telo nestravitelne, su to vyborne absorbenty a nasiaknu do seba zlc, tize stimuluju/podporuju peristaltiku/motilitu/pohyb jedla v crevach , tj spravnym smerom. Tiez vyzivuju probiotika, ktore nam pomahaju travit, vyrabaju hromadu roznych zivin a obrannych latok, takze v crevach potlacaju rozne kvasne a hnilobne procesy.
Mirovlaknin je hromada, psylium pektiny, arabinogalactany inulin glucomannan a ine. Dobre je z nich brat zmes a najmenej 15 grqamov denne s najmejej pollitrom vody, lebo inac ta moze zapiect. Mikrovlakniny do seba nasiaknu az 50 nasobok vody. Ja ich beriem rozpustene v mojej vode na pitie, co nosim cely cas so sebou.

Kyseliny si netreba riedit pitim s jedlom, pit treba az o 3 hodiny, ked je jedlo natravene a mikroby na nom znicene.



99

Re: Traviace tazkosti

Tak potom ako mam teda alkalizovat, s cistou sodou bikarbonou ?? potom 3 hod. nejest, dat si betain hcl a najest sa ? a potom kedy opakovat alkalizaciu ? a zase so sodou bik ? lebo citala som ze jej dlhodobejsie uzivanie tiez nie je najzdravsie...alebo co mi poradite ? s cim mam alkalizovat ????
a navyse nie vzdy si mozem dovolit to ranne 3 hodinove cakanie na jedenie kedze som student vš a neviem si predstavit ist hladna do skoly:) je aj nejaka ina alternativa alkalizacie ?



100

Re: Traviace tazkosti

zufalcek,alkalizovat najlepsie vzdy rano,staci 1 a pol hodinu pred ranajkami,kapsulu betain hcl ber vzdy s velkym bielkovinovym jedlom ako je napr. meso s ryzou,nepi hned po jedle ale az min. 2 hodiny ponom.