1

Téma: stitna zlaza - znizena funkcia

chcem sa opytat, ci sa znizena cinnost stitnej zlazy da potvrdit v domacih podmienkach okrem tinkturoveho testu /zmiznutie flaku na kozi cez noc/ aj meranim teploty takto:


Jediná možnost náměru snížené činnosti je kontrola teploty. Provádí se to tak, že tak 6x-8x během dne změříte teplotu v ústech a zapíšete hodnoty. Večer všechny hodnoty sečtete a vypočítáte si průměrnou hodnotu. Pokud vám vyjde teplota pod 37°C, tak máte hypofunkci, pokud vyšší, je vše ok. Také si uvědomte, že nějak si pacienty musí podržet a co je lepší, než dezinformovaný a vyděšený člověk.

dalej vo fore pise, nei 37 stupnov, ale 36,6

http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic … p;start=15


a este sa chcem opytat, ci tofu a sojove mlieko mozu znizit cinnost stitnej zlazy
dakujem pekne



2

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Tinkturovy test - jeho miznutie nie je podla mna relevantny na posudenie obsahu jodu v tele a na posudenie cinnosti stitnej zlazy. Uz som o tom svoj nazot pisal pred par dnami. Na miznutie flaku ma vplyv niekolko faktorov. Je vsak pravda, ze ludom, ktori si dlhodobejsie doplnaju jod, flak mizne sice nie vzdy rovnako ale mizne neskor ako pred zacatim doplnania jodu. Na zistenie obsahu jodu je lepsie potom pouzit vlasovu analyzu ale ja som sa zatial nestretol so slovakom a cechom, ktory by bez doplnania mal jodu dost
Meranie hlbokej vnutornej teploty vsak funguje temer spolahlivo a jej zvysovanie reaguje na doplnanie jodu. Rolu vsak hraju aj nadoblicky a na tie je dobre sladke drievko s B1 a B5. Pekne to aj dviha tlak a clovek citi priliv energie.



3

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Rozni autori uvadzaju rozne metody na zistovanie hypothyroidy , doma sa da previest metoda odcitavania teploty, hlavne ked su ludia casto unaveni je na to dovod. Treba vsak na to presne teplomery. Stitna zlaza vyddava viacero enzymov a vplyva aj na ine zlazy s vnutornym vylucovanim, ako napr nadoblickove, ktore maju tiez funkciu kontroly energie.
Je mnozstrvo adaptogenov, co zvysuju hladiny energie, najma rozne zensene, gymnostemna pentaphyllum a plno inych, vcitane Glycerrhyza glabra=licorice=sladovka hladkoploda=sladke drievko
Jej obsah glycyrrhizinic kyseliny  glycyrrhetinic kyseliny potlaca aktivitu enzymu, co rozklada cortizol a tym sa relativne zvysi hladina cortizolu v krvi, tj viac energie, vyssi tlak a podobne.Tieto zlozky su zaroven aj antiviralne a protirakovinne, preto aj tento adaptogen, ako aj mnohe ine odporucaju pri lieceni rakovin a roznych chorobach.
Vo vyssich mnozstvach su ale skodlive, preto napr na liecenie/hojenie zaludka sa pouziva extrakt, kde sa odstrani Glycerhyzinicka kyselina pod menom DGL.



4

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

dakujem za odpoved

odpoviete mi prosim este aj na toto?

ci tofu a sojove mlieko mozu znizit cinnost stitnej zlazy?

dakujem pekne
suuzi



5

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

MOzu. Vsetky potraviny, co obsahuju rozne fytoestrogeny mozu ovplyvnit cinnost stitnej zlazy. Nie vsak velmi. Cinnost stitnej zlazy zavisi podstatne na jode a vsetko ostatne je v porovnanio s tym nepatrne.



6

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Sprava pre RNG
Dovolujem si Vas poziadat o Vas nazor o sucasnom uzivani Eutyroxu a jodu z Lugolovho  roztoku.
Jedna sa o osobu zenskeho pohlavia / 58 r./, ktora uz dlhsiu dobu uziva Eutyrox a teraz  pred 7 dnami zacala uzivat Lugolov roztok, spociatku 2 mg, ktore navysuje kazdy den o 1 mg.Eutyrox  prestala uzivat.Otazka znie, ci ma ja nadalej uzivat ten Eutyrox spolu s Lugolovym roztokom.
Tu je jej vyjadrenie :
„Aktívnou zložkou Eutyroxu je Levatyroxín a je to syntetický hormón štítnej žľazy,ktorý môže mať aj vedľajšie účinky. Nesmie sa brať napr, pri vysokom tlaku,čo som mala a veselo som ho brala. Tiež by sa nemali pri ňom brať antacidá a lieky na vychytávanie žalúdočných kyselín. Čiže je to hotový syntetický hormón. Možno je moja štítna žľaza na tom tak zle,že už nie je schopná si ten hormón vyrábať a možno sa bez Tyroxínu spamätá. Lekárka tvrdí,že u mňa je to autoimunitné ochorenie.“
Vopred dakujem za Vas nazor.



7

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Moj nazor na tzv autoimunne ochorenia je, ze napriek tomu, ze lekari na ne nezistili mikroby ci zamorenia, co ich sposobuju, predsa len ich nieco sposobuje, nie hlupost tela napadajuce samo seba bezdovodne.
Takze ked adresujes zamorenie ci rozne mozne mikrobialne kombinacie ako dovod, mozes si tie tzv autoimunne podstatne potlacit, dokonca aj uplne vyliecit.
Bez jodu a selenu nemoze stitna zlaza pracovat, tj treba si ho doplnit, kedze ho v nasej potrave nie je dost. Aj ked pracuje neefektivne, zvysenim prijmu polotovarov  na tvorenie hormonov T-4 a T-3 sa moze funkcia podstatne napravit.



8

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Vdaka za Vas nazor.



9

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

OK



10

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

RNG,prosim Ta,ako a kolko mam brat tohto http://zdravie.bazar.sk/4082578-lugolov … bsah-50-ml roztoku,,,chcela by som ho radsej pit ako natierat,vies mi poradit?



11

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

dodatok K otazke c.10:kolko kvapiek,nie mg



12

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Lugol je vodny roztok a vodna kvapka vazi asi 65 mg. Tj ked ma 1% jodu, tak ma  0.65mg jodu.
Tj 3 kvapky maju asi 2 mg, 9 kvapiek asi 6 mg jodu.



13

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Ahoj RNG,

chcela by som ťa požaiadť o radu. Pred 3 rokmi mi bola zistená autoimunita so zníženou fciou ŠŽ. Odmietla som hormony a začala užívať tekvicovy olej s otganic.jodom, cim sa vysledky pomaly lepsili,a le upravilo sa len TSH zo 17,7 postupne na cca 10,6. T4 zostala na spodnej hranici a stale sa hybala okolo 10,6, T3 stale v poriadku, okolo 4,5. za posledný 3/4 roka som prešla detoxom, antiparazitarnou kurou, MMSkom aj COLOVADOU čiže prečistená som riadne, olej s jodom som uz 3/4 roka neuzivala a obavala som sa pravdupovediac vysledkov, ze budu horsie kedze som nedodavala jod. Na moje prekvapenie smile Aktualne vysledky su TSH 7,4, T4 9,44 a T3 4,5. Protilátky ATPPO a ATG boli nieco okolo 300 a 360, tie sa nemenili. Citim sa skvelo, priznaky ŠŽ som nemala ani na začiatku ani teraz, v podstate jediným problémom je, že nemôžem pribrať a takisto otehotnieť. Rada by som zrovnala hlavne T4, aby jej bol dostatok, keďže to bude zrejem problém, prečo sa nedarí a nabehla na selen, zinok, enzymy atď. Chcela by som vedieť, či pri týchto hodnotách má zmysel vyskúšať ARMOUR THYROID prípadne chlorellu ako zdroj jódu a ak áno, aké dávkovania minerálov a vitamínov doporučuješ ? Celkovo sa cítim skvele, energie mám za troch takže príznaky hypofunkcie okrem toho, čo som napísala  vôbec nebadať.
Ďakujem Ti veľmi pekne.



14

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Nuz tazko otehotniet je obvykle nasledok zvysenej hladiny hormonu prolactinu, co sa da uporavit najma branim Diosgeninu, 200 mg denne, najdes ho v mexickom yame.Bezne lekarske skusky neobhjavia hypofunkciu stitnej zlazy, 2/3 ludi maju bezne citania(T-4 T-3 a THS dobre, a naprikek tomu maju znizenu funkciu stitnej zalzy. Ale aj keby si nemala znizenu fumkciu stitnej zlazy, jod a selen su potrebne aj na ine hormony, tiez enzymy a podobne. Takze kazdemu odporucam doplnovanie
Chlorella nema prakticky ziadny jod, pestovana je v sladkej studnicnej vode, takze ho nema odkial dostat. Ani spiruilina Pacifica nema jodu dost,hoci ovela viac, ako chlorella,  na to sa musis obratit najma na kelp, alebo ine zdroje(KJ, tinktury, lugoly alebo iodoral )
http://www.iherb.com/Optimox-Corporatio … &ic=2)
Samozrejme odporucam brat zaroven aj selen 200 az 400 mikrogramov.



15

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Môže sa jód užívať pri zníženej aj pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy? Ďakujem.



16

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Nuz mnohi lekari, co sa zaoberaju jodom to pouzivaju aj pri zvysenej cinnosti stitnej zlazy. lebo aj to je porucha cinnosti a casto je sposobena nedostatkom jodu a selenu.

Literatura, co bojuje nezmyselne proti jodu ale tvrdi, ze zvysene mnozstvo jodu je pricina hyperthyroitidy. A podklada to z minulosti dokladmi, kde pouzili len jod bez selenu a mnohym sa ukazovatele kratkodobo zhorsili. Samozrejme dlhodobo to vobec nerobili.
Ale lekari, co sa zaoberaju s jodom mali uspech na odstraneni hyperfunkcie stitnej zlazy doplnkami jodu a selenu, tj to zrejme je velmi chybna informacia, co sa od roku 1948 siri v medickej literature(efekt Chaikoff, Wolfe)

Naposledy upravil: RNG (2014-03-19 19:45:55)



17

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Dobrý deň RNG, potrebujem pomoc, asi pred pol rokom mi zacali vypadavat vlasy, vzdy som mala huste vlasy kazdy mi ich zavidel, teraz mam 10 vlasov na hlave(mam 30 rokov), predtym ako sa zacalo diat toto, opuchali mi horne ocne viecka, niekedy rano som sa zobudila s opuchmi, niekedy cely den nic a dovecera mi opuchli, chodim na alergo, lebo somalergicka na nikel, pracie prasky, farby na vlasy, tak som povedala aleregologovi, nech mi spravi testy, ze asi mam na daco dalsie alergiu, tesy vysli v pohode ziadnu dalsiu alergiu mi nezistili,dal mi kvapky do oci co ciastocne pomahaju, niekedy mi oci aj dva mesiace neopuchnu a niekedy opuchaju dva tyzdne vkuse, /momentale mam pokoj od opuchov/, vratme sa k vlasom, bola som u doktorky obvodnej, z vysetreni vsetko ok,aj stitna zlaza, co som sa bala ze to bude to co mi robi problemy z vlasmi a z opuchmi tiez ok tsh 1,87, mozem mat napriek tomuto vysledku problem zo stitnou zlazou, napr. ju mat zvacsenu?Niekedy sa mi horsie preglga ale nic strasne to nie je.Bola som aj u koznej dala mi alpicort f, a neocapil, trochu sa toho bojim, kvoli nepriaznivým účinkom, ale potroche to vtieram do tej hlavy, a dala mi metionin tabletky, ktore som uzivala ale nedouzivala, mam pocit ze som z nich zacala priberat....Mám možnosť užívať FORCAPIL, vraj to najlepšie na vlasy, moja mama ho užívala/androgénna alopécia/ a pomohol jej ale tiez pribrala zo 6kg, tak neviem ..........Chcem užívat aj zinok,ale neviem ci hocijaký z lekárne, alebo podla vás ktorý konkrétne/napr. bio selen zinok? a kolko mg? mam 46 kg a 154 cm, na stítnu zlazu jod? ale ktorý ?vodu jodis? tabletky jodid?kelp?jodamin? Tekvicový olej od prof. turjanicu? Rybí olej? Vopred dakujem velmi pekne za odpoved

Naposledy upravil: tinullik (2014-09-28 14:32:51)



18

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Turianicov jodidovany olej obsahuje velmi malo jodu, ja beriem od 2 do 6 mg denne v priemere a dodavam si ho jodovou tinkturou pod pazuchu. Tinktura, co pouzivam obsahuje 2% jodu a 2.5% KJ a robim si z nej flak asi velkosti dlane pod pazuchou, raz az 2 krat tyzdenne. Samozrejme s jodom treba brat aj selen, 200 az 600 mikrogramov, ja ho beriem vo forme selenovycyh kvasnic, ale ked mas na kvasnice alergiu, je aj nekvasniciova forma, najma selenomethionine a podobne. Pozri do www.iherb.com
tam ich maju kopu roznych. najlepsie su samozrejme proteinove chelaty.Yiez zinok, vitaminy C E D-3 K-2 a specificky na vlasy B-5
Strata vlasov ale moze byt aj z nakaz, ako napr rozne plesne,l candida, a parazity, ako demodex foliculorum.



19

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Ďakujem za odpoved, kozna aj obvodna mi brali krv a vsetko mi vyslo ok, aj stitna co som sa bala ze to bude pravw to z coho mi padaju vlasy, tsh mi vyslo ok ale aj tak si myslim ze mam strumu, lebo sa mi preglga coraz horsie, mam aj nejake hrcky v prsnikoch a viem ze to moze suvisiet zo stitnou, takze rozmyslam ze by som zacala brat bioaktivny selen zinok od nordpharm a nejaky jod ku tomu, som z liptova a obavam sa ze tu jodovu tinkturu tu nezozeniem, nestacila by mi ta voda jodis?kolko to ma jodu? Alebo kelp? Ten ma kolko jodu? A tiez som sa stretla z nazorom ze riasa kelp neobsahuje organický jod ale anorganicky, tak kde je pravda?ked nezozeniem jod. tinkturu alebo lugol je este nejaka alternatíva organickeho jodu? Co ten rybi olej, ten obsahuje kolko jodu? Viac alebo menej ako turianicov olej? Vela som o tom citala lebo manzel ma hypotyreozu a tiez mu chcem pomoct, a moje dieta ma tiez problem zo stitnou tsh 6, neviem ci mam obist vsetky lekarne v okrese a prosit o namiesanie jodovej tinktury???



20

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Nuz jodovu tinkturu by ti mali namiesat v lekarni, v Bratislave par takych lekarni je. Prinajhorsom, kde nemas iny zdroj mozes si objednat tabletky s obsahom jodu z Iherb,  Velmi silne,  a nemusis ich brat kazdy den, ale tolko, aby si dostala 2 az 6 mg denne, v pripade hrciek a cyst aj viac. A odporucam brat aj yam, kedze hrcky v prsiach su casto hormonalne zavisle
Inac telefon je rychlejsi, nez obchadzanie lekarni.
prinajhorsom 3 kvapky do vody tohoto ti daju skoro 6 mg
http://www.iherb.com/TPCS-Iosol-Formula … l&ic=7
Ak to chces mat organicke, tak si to daj do oleja, napr lyzicka olivoveho a tam sa to za par minut naviaze, takze budes brat "organicky naviazany"
A nezabudaj brat zaroven selen, jod a selen pracuju spolu.
A na odbudovanie hrciek a celkove odmorenie tela by sa ti zisli silne enzymy ako napr tento entericky pokryty
http://www.iherb.com/Solgar-Pancreatin- … l&ic=3

Naposledy upravil: RNG (2014-10-06 22:47:52)



21

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Dobrý večer môžete mi dať link na tie tabletky z obsahom jodu z iherb, tie kvapky co ste mi pisali sa nedaju kupit.a je vlastne mozne z toho iherb objednavat aj na slovensko ?



22

Re: stitna zlaza - znizena funkcia

Vela ludi zo Slovenska objednava z iherb a inych internetovych obchodov,  a iherb ma zatial velmi nizke postovne na Slovensko a znacny vyber tovaru.
http://rng.nazory.eu/
Mas tu viacero tem, kde ludia diskutuju rozne problemy okolo objednavania, dani a cla.
Na jod tam maju hromadu vselicoho.
http://www.iherb.com/search?kw=iodine&a … mp;y=4#p=1
Ale viacerym ludom na Slovensku lekarne namiesali na objednavku aj jodovu tinkturu,najdes ich viacerych aj na tomto fore, treba len taku lekaren najst.