51

Re: Crohnova choroba

A čo si myslíš o tom má nejaký pozitívny vplyv jesť tie banány/brokolicu na crohna? Či je to zanedbatelné pozitívum?

Ešte by som sa chcel spýtať , nevadilo by keby beriem vitamin D3 10 000iu denne? (teraz beliem len 5 tisic). Lebo ako čítam tak má vit. D dosť vplyv na crohna , no zatiaľ nepocitujem z tých 5 tisíc nejaký vplyv , tak neviem či sa to musí v tele naakumulovať , alebo je mi tá dávka malá. (zas ale aby som ho nemal veľa potom , hladina vit D sa dá zistiť len odoberaním krvi?

Nejaký článok http://articles.mercola.com/sites/artic … sease.aspx

ďakujem.



52

Re: Crohnova choroba

Brokolica a spargla su vynikajuce v kazdom pripade, a to nielen na crohna.
Telo na slnku je schopne vyrobit az 20 000 IU vitaminu D-3 denne, tj u ludi, co ho vedia vyrabat, lebo niektori ho vyrabat nevedia a preto tu odporucam doplnovanie.
Vitamin D-3 sa akumuluje v peceni, tj trva dost dlho, kym sa pecen naplni a to nie je mozne preplnit davkami 10 000 IU denne, nijak. Na predavkovanie by si musel brat 50 000 IU po dobe  viac mesiacov, ak je to vobec mozne.  napr na Alzheimera som tu uz odporucal 50 000 IU  po dobu 3 tyzdne a potom znizit na 10 000 IU denne, a to prinieslo mnohych uz z totalnej odrezanosti do aktivneho zivota, co je skoro zazrak!!!.
Dr Mercola je jeden z pionierov, na jeho rady dam velmi vela.Nie je len teoretik, ale ma svoje kliniky, kde tieto znalosti s uspechom uplatnuje.
Samozrejme sa da zistit hladina vitaminu D-3 v krvi, ale velmi pochybujem, ze ti to na Slovensku niekto spravi.
Takze ti nezostava nic ine, len to skusit. A ako hovorim , 10 000 IU denne je definitivne bezpecne, takze sa naozaj nemusis obavat.
Ja osobne beriem casto narazove aj vyse 30 000 IU, lebo casto na to zabudnem aj tyzden  a kedze sa D-3 skladuje,  nie je dolezita kazdodenna davka ale len priemerna denna davka.
Tak sa "predzasobim" na cas



53

Re: Crohnova choroba

Aha takže budem brať tých 10 000iu a čo hovoríš na banány , odporúčaš ich jesť? A ešte ma napadol jód nebolo by ho lepšie dopĺnať aj ústne? Je to dostatočná dávka , keď si to len natriem pod pazuchy? Ak ústne je bezpečné piť ten lugolov?
Ďakujem



54

Re: Crohnova choroba

RNG dnes som bol zase na prevez toho abscesu a bolo mi oznámené , že keď sa to zahojí treba vybrať cystu Sínus pilonidalis. Je to dobré dať vybrať? Alebo nie , vraj keď sa to nevyberie bude sa mi absces stále na tej kostrči vytvárať. No mám strach na nete píšu , že tú ranu potom nezašívaju a pozeral som aj video a je to dosť velký otvor
http://tv.doccheck.com/de/movie/72900/s … operation/

Čo by si robil na mojom mieste ?



55

Re: Crohnova choroba

Akekolvek neziaduce utvary v tele treba odburat enzymami co najskor.
U teba sa rozne budu tvorit pre nedostatok enzymov a slabu absorbciu, kedze mas creva napadnute. Takze doplnok enzymov je pre teba kriticka zalezitost, inac sa ti v tele budu tvorit rozne "smetne kose", kde sa zvysuje pravdepodobnost degeneracie roznych buniek pre oslabenu cirkullaciu a obranu, tj moze sa tam vytvorit o to s vacsou pravdepodobnostou aj poskodena bujnejuca bunka(vlastne bunky, nie jedna , samozrejme)=rakovinna, ktora sa moze rozmnozovat rapidne rychlo, pripadne sa odtrhnut a usadit inde v tele=metastazovat.
Inac to sa deje v tele naraz na velmi mnohych miestach a utvary vytvorene mozu byt mikroskopicke, takze ich lekari vobec nevidia. Takze vyrezanie jedneho, ktory je dost velky, aby ho videli, velmi nepomoze. Treba precistit, podmorit cele telo a vsade treba tieto utvary odburat.
Osobne nechavam rezania len pre pripad nekroz(rozsiahly rozpad tkaniv) ohrozujucich zivot, kde nie je cas na postupne odburanie a vyhojenie pre nebezpecenstvo tromboz a otravy krvi(toxemia)
No ale to som ja, vyber je na tebe...



56

Re: Crohnova choroba

Len sa bojím zase , ak sa mi spraví zas absces aby som nedostal sepsu. A má pankreatin vplyv aj na túto cystu? (viem že na vytvorené cysty inde v tele je to dobré , no toto je taká divná cysta vraj vrodená či čo..) Koľko čoho by som nato mal brať aby sa to neopakovalo , ako najradšej by som bol keby som si to nemusel dať rezať , lebo keď si predstavím ďalšie utrpenie tak mi je zle.



57

Re: Crohnova choroba

mám doma len pancreatin od NOW ( neni entericky pokrytý) na odmorenie potrebujem entericky pokrytý čo?
Tento alebo tento?
http://www.iherb.com/Country-Life-Glute … blets/1718
http://www.iherb.com/Solgar-Pancreatin- … lets/39016
Ktorý je lepší?
A len pancreatín je na ničenie týchto cýst či ešte niečo?



58

Re: Crohnova choroba

A ešte tento kelp na zdroj jódu ? http://www.iherb.com/Starwest-Botanical … 1-lb/22573



59

Re: Crohnova choroba

Nuz ten kanadsky kelp mam doma aj ja, skusal som ho jest, ale ma pre mna dost neprijemnu chut, takze si dodavam jod transdermalne z jodovej tinktury zatial. Naviac ani neviem kolko jodu obsahuje tj ako ho davkovat, lebo podla roznych literatur kelp obsahuje od 0.1% az do 0.8% jodu, najma vo forme KJ  Ale je to bohaty zdroj aj roznych inych mineralov



60

Re: Crohnova choroba

Aha dík no za tú cenu ho skúsim a môžeš mi ešte napísať k tomu pankreatinu prosím ?



61

Re: Crohnova choroba

Pancreatin je zmes enzymov, ktore vylucuje kazdy pankreas na travenie. Doplnok pancreatinu je obvykle vyrobeny /koncentrovany zo zivocisnych pankreatinov, ktore maju dost podobne zlozenie, ako nas vlastny.
Enzymy su potrebne na travenie(rozbijaju rozne potravinove zlozky na absorbciu) ale aj na cistenie tela, ked ich zoberies bez jedla vo vacsej kvantite, najma ked su entericky pokryte, tj nespotrebuju sa ani neznicia v zaludku, ale rozpustia sa az v crevach, kde sa z nich znacna cast absorbuje do krvi a tak sa roznesie po celom tele.

Naposledy upravil: RNG (2013-09-27 18:58:23)



62

Re: Crohnova choroba

A stačí len pancreatin? Alebo aj inú zmes enzymov?
Ďakujem



63

Re: Crohnova choroba

Skus pancreatin najskor, ine su ked mas problem , co pancreatin nevyriesi. Naviac fungalne, bakterialne  rastlinne su ovela drahsie na ucinnost, hoci su medzi nimi take, co pancreatin neobsahuje.



64

Re: Crohnova choroba

A ktorý je lepší tento solgar?
http://www.iherb.com/Solgar-Pancreatin- … lets/39016
alebo country life?
http://www.iherb.com/Country-Life-Glute … blets/1718

oba entericky pokryté no neviem , ktorý zobrať.



65

Re: Crohnova choroba

trvy ma ekvivalent 3 gramy pancreatinu na tabletu, druhy ma 1,4 gramu pancreatinu na kapsulu, takze su priblizne roznake na obsah pancreatinu za cenu.



66

Re: Crohnova choroba

A ktorý kúpiť? Lepšie kapsulu , alebo tabletu?



67

Re: Crohnova choroba

Ja mam radsej kapsule osobne hoci som si kupil posledne tie tablety, lebo kapsule v tom case nemali.
Ale je to viacmenej jedno.



68

Re: Crohnova choroba

A je pravda teda , že niekto z tých tabletiek nemusí vstrebať nič? Tak radšej kapsule?



69

Re: Crohnova choroba

Na tieto tabetky je to dost nepravdepodobne, lebo su entericke, tj ich rozpustenie nezavisi od stavu zaludocnej kyseliny.Ale vseobecne, kapsule sa lahsie hltaju a maju obvykle menej e-cek.



70

Re: Crohnova choroba

Ale zas tie tablety sú lepšie stačí si dať 3-4 denne a hotovo , kde tých kapsul by som musel na tú dávku zjesť aspoň 7-8. Zoberiem radšej tie tabletky , lebo už teraz jem také kvantá všetkého možného , že to už aj pozabúdam smile



71

Re: Crohnova choroba

Inak RNG čo to môže byť , keď mám v stolici hlien , ale nie typický hlien , ale niečo ako vata (pláva to vo vode) a je to čisto biele.



72

Re: Crohnova choroba

Neviem. Ale ked mas vredy na creve, vselico je to mozne, od plesni az po nejake telesne vylucky.
Inac entericky pokryty pancreatin je na cistenie tela, nie na travenie.



73

Re: Crohnova choroba

Aha a ten pankreatin mam teda užiť naraz 9-12gramov a hotovo ?
Ďakujem



74

Re: Crohnova choroba

Panctreatin na cistenie tela(entericky pokryty) pouzivas maximalne 2 x 6 gramov denne.Teda pokial si telo potrebujes precistit.
Co ty ale potrebujes s kazdym vacsim jedlom je vzdy zobrat 2 az 4 gramy pancreatinu, nechraneneho, aby ti pomohol travit jedlo, kdeze mas zjavne travenie a absorbciu poskodenu.



75

Re: Crohnova choroba

Ano s jedlom beriem obyčajný od NOW . no na tú cystu v kostrči chcem ten enterický ak ju to teda dokaže zlikvidovať. Ďakujem



76

Re: Crohnova choroba

Spravne.



77

Re: Crohnova choroba

Ok ďakujem a ešte si chcem spraviť objednávku zo swansonu a chcem sa ťa spýtať či treba kúpiť aj https://www.swansonvitamins.com/swanson … grams-pwdr

alebo toto je vlastne alternatíva?
https://www.swansonvitamins.com/swanson … -8-oz-pwdr

Bral by som to takto
2x Organic Freeze Dried Aloe Vera Powder
2x Curcumin Complex
a buď teda po jednom balení z  tých mikrovláknin , alebo radšej 2x arabinogalaktanu?


Keď mi prídu tieto mikrovlákniny tak už budem mať doma všetky , potom v akom pomere mám zmiešať psyllium, inulin , glucomannan , arabinogalactan/citrus pectin?
(Zatial beriem stále len zmes psyllium inullin 50:50)

Naposledy upravil: martinsos (2013-10-04 13:44:05)



78

Re: Crohnova choroba

Len si ich vsetky zmiesaj asi v rovnakych mnozstvach, Presne to nemusi byt. A pridaj do toho aj trochu toho aloe vera.
Ja mam zatial najviac arabinogalaktanu v tom, ten najmenej zahustuje vodu.



79

Re: Crohnova choroba

aha ok tak objednam aj tie citrus pectiny a nieje lepšie tú aloe brať pomimo tých vláknin? Ešte sa chcem spýtať chýba mi doma dobrý selén je tento dobrý? http://www.swansonvitamins.com/swanson- … g-120-caps



80

Re: Crohnova choroba

Nuz ja si to vsetko Zmiesam do jedneho prasku, co si davam do vody na pitie. Tak si to podstatne zjednodusim, pridam do toho podla potreby aj  praskovy ester C s bioflavonoidmi, MSM, citricidal, ovocne koncentrasty(na chut aj antioxidanty), citral proti virusom a podobne. Chut nie je ktovieaka, ale dostanem naraz viacero veci a rozlozene je to pocas celeho dna, ako si glgam s tej zmesi.
Ten selen je vyborny, ja ale uz roky pouzivam lacnejsi Albion complexed selenium, ma velmi malicke kapsulky
http://www.swansonvitamins.com/swanson- … csp=SWU068



81

Re: Crohnova choroba

Aha no ja som od toho miešania do vody upustil hlavne za tú chuť ,takto si tú zmes vláknin nasypem do jogurta a zjem s ním a ostatné si dám radšej normálne s vodou.
Ten selén zoberiem čo som dával je akcia 1+ 1 zdarma tak sa to oplatí smile
Ďakujem



82

Re: Crohnova choroba

OK



83

Re: Crohnova choroba

Nuz samozrejme ze nemusis brat maximalne davky,  udrzobne dlhpodobo  su samozrejme mensie. A pracuj najma na tej probiotickej flore, cim skorej si ju vybudujes, tym skor zapaly prejdu.



84

Re: Crohnova choroba

Aha a koľko by som mal podla teba brať toho kurkuminu denne? A probiotiká beriem stále večer s jablkom , mikrovlákniny beriem 30+g denne , triphalu 1,5gramu to je všetko na floru nie? Je ešte niečo čo treba na floru pridať? Mám doma aj toto volakedy som to bral chvílu no nič mi to nepomáhalo http://www.iherb.com/Symbiotics-Colostr … 5-3-g/4091  (pár dní som si to dal v relapse 2x15g denne , no veru ani náznak pomoci z toho nebol tak nvm či je to neúčinné u mňa)

Možno by som potreboval aj poradiť so stravou , totiž jem ako bežný človek teraz , nemám nejakú extra dietu (akurát mám už podla seba zistené jedlá , ktoré mi škodia) , chcel by som prejsť na nejakú zdravšiu stravu no neviem na akú aj nejaké recepty by sa zišli , lebo zas na surovej zelenine nevydržím.. :-/

Chcem sa spýtať , prišiel mi aj tento zinok http://www.iherb.com/Now-Foods-Zinc-Gly … gels/18419 , mám k nemu zháňať aj meď?

A ešte beriem teraz okrem všetkého aj ten NAC , to mám dokedy užívať vlastne? Či mám vybrať jedno balenie a stačí?

Plus ku crohnovej chorobe , čo si myslíš o tomto http://www.endoatlas.sk/sk/anus/crohnov … ej_choroby  , ako to vlastne funguje , že z crohna čo je vlastne na črevách teda vznikne takáto hrôza???

ďakujem

Naposledy upravil: martinsos (2013-10-06 10:28:02)



85

Re: Crohnova choroba

Nuz znicene travenie vedie k roznym problemom, doslova stovkam, preto si ho treba za kazdu cenu napravit a vyhojit tie creva.
Ja som si daval Zinok kaZdodenne,dnes uz len obcas.Beriem najma formu PepZin Gi, co je zaroven hojive na zaludok, ktory mam momemntalne po pobyte v nemocnici poskodeny .



86

Re: Crohnova choroba

A čo by si radil ešte na mikrofloru , ten collostrum je asi na nič čo mám doma čo? A stravu by si vedel nejakú poradiť? A do kedy ten NAC? Prečo si bol v nemocnici?



87

Re: Crohnova choroba

Na mikrofloru su najma mikrovlakniny, rozne ptrobiotika, Triphala a Berberine. Collostrumtam tiez moze pomoct, ale osobne ho pouzivam len kratkodobo a v masivnych davkasch, ked je clovek oslabeny a treba ho znova "nastartovat"
NAC je len forma aminokyseliny, ktora sa nejak podiala na odhlienovani a odmaskovani roznych maskovanych mikrobov a pravdepodobne aj parazitov a tym sa stanu lahsie znicitelne. Do nempocnice ma dostal neocakavane zapaleny zlcnik, nikdy pred tym mi nedal ziadne varovanie a podrazu zacal odumierat, plny kamenov. Takze mi ho okamzite museli vybrat, aby som nedostal gangrenu.
No a s tej prilezitosti som musel dat lekarom plne pravo robit cokolvek a nemohol som pouzivat pocas pobytu v nemocnici ziadne doplnky, inac by ma odmietli osetrovat a poistovna by mi odmietla platit. Proste taktika mafianov...



88

Re: Crohnova choroba

Pes vie, odkedy som mal problemy so zlcou, viem len ze som nikdy nemal zlcnikovy zachvat tak som nebral posledne 2 roky nic na riedenie zlci. Samozrejme ma cukrovka so vsetkymi mojimi problemami suvis,je to choroba, ktora cez glykacne vodonerozpustne produkty poskodi znacne odmorovanie tela lymfou(nase "odpadove potrubie")
Surova zelenina nie je priam pre teba dobra, lebo obsahuje tvrde vlakniny, co drazdia creva, ale vatrna, taka co neobsahuje tvrde vlakniny je samozrejme vhodna.Ale nejdolezitejsia je pestrost stravy, aj ked osobne konvergujem ku aspon 1/2 zelenin a ovocia v strave



89

Re: Crohnova choroba

To je zaujímavé , že si necítil ani tie kamene nikdy , to je najhoršie takéto akútne stavy , človek sa ani nestihne pripraviť nato :-/
Skúsim ešte aj niečo s tou stravou teda spraviť, poštudujem ešte trochu net , ale bez masa ja nevydržím smile



90

Re: Crohnova choroba

Samozrejme jedz maso aj ryby aj jemne pomlete orechy a olejnate semena. To patri k spravnej vyzive.
Na tvoje chulostive creva by som ale asi vsetko mixoval, na food procesore, aby ti dobre zomleta pasta co najmenej odierala crevne steny a zaroven sa lepsie travila a absorbovala.



91

Re: Crohnova choroba

Len orechy mixovať a zeleninu ? Maso by mi také nechutilo rozmixované veru smile

Naposledy upravil: martinsos (2013-10-08 07:18:41)



92

Re: Crohnova choroba

Clovek neje len pre chut ale aj pre zachovanie zdravia a zivota.
Rozmixovane na pastu este nemusi byt nechutne, ked sa spravne osoli a okoreni. Aj fasirka je maso, a zapekane mlete tiez chuti vyborne, ked je dobre okorenene. Pasteta je tiez mixovane /mlete maso....



93

Re: Crohnova choroba

To je pravda smile



94

Re: Crohnova choroba

OK



95

Re: Crohnova choroba

Protizapalove su aj curcuminoidy s bioperinom, boswelin, serrapeptaza, sangre de grado  a podobne.
Beries zmes roznych mikrovlaknin a kvalitne probiotika? Lebo probioticka flora by ti mala za niekolko tyzdnov byt uz znacne upravena.
nemas nahodou tie zapaly z nejakej intolerancie(mlieko, lepok?)



96

Re: Crohnova choroba

Kto ma intoleranciu na lactozu, ma velmi pravdepodobne aj na ine veci, tj iste na lepok. A ked sa nebudes jediel s lepskom vystrihat, tak sa ti creva uplne znicia. Lepok sa nazyva lepok pre to, ze je lepivy, nalepi sa na steny criev a v nom sa usadia rozne mikroby, co rozkladaju bielkoviny, tj to su vsetko skodlive pre nas.



97

Re: Crohnova choroba

Takže bezlepkovú dietu ako pri celiakii? Len čo potom jesť , všade je lepok , pečivo žiadne čo :-/
Celiakiu zistenú nemám , krv mi nato brali aj na gastroskopii som bol.

Naposledy upravil: martinsos (2013-10-12 09:46:59)



98

Re: Crohnova choroba

Zrnin je plno, mnohe su bez lepku, napr kukurica, ryza, quinoa chia atd.
Najhorsia s lepkom je psenica, najmenej skodi ovos.
Problem je, ze nas potravinarsky priemysel dosial bol zalozeny na psenici a razi, ine pouzival malo. Ale dufam sa ti podari najst veci s malo alebo ziadnym lepkom
Aby ti lepok skodil, na to nemusis mat este alergiu nan, staci ked sa ti dlhodobo nalepi na steny criev a v nom sa rozmnozuju skodlive mikroby. A to ma dnes vyse 20% ludi, najma ti, co maju crevne prpblemy.



99

Re: Crohnova choroba

Prednison je chemikalia, nie hormon nadladvinovych zliaz. Na energiu potrebujes rozne latky, ako ATP, PQQ ,CoQ 10/ubiquinol, L-ribozu a podobne.
Na zlepsenie vyroby energie ti mozu pomoct aj vytazky z nadladvinovych zliaz zvierat, freeze dried
http://www.iherb.com/Ultra-Glandular-En … lets/12065
http://www.iherb.com/Natural-Sources-Ra … sules/5867
az po udajne  silne
http://www.iherb.com/Nutri-Meds-Adrenal … ules/45337

Mozno aj mne by sa to zislo, lebo po rokoch stresu mam iste oslabenu funkciu nadoblickovych zliaz a casto nizko energiu. Preto som od 40 rokov tak rapidne tlstol, lebo telo to nespalilo a bez extra jedenia som nebol schopny fungovat. Samozrejme to znacne prispelo potom k vytvoreniu mojej cukrovky DM2.

Nuz ale so spiatocnou platnostou sa problemy samozrejme lahsie riesia, v tom case som o alternative nermal ani sajnu a tieto moderne doplnky aj tak vobec na trhu neboli.

Inac spat k tvojmu problemu, nezabudaj brat s jedlom dostatok enzymov, lebo najma z jedla dostanes energiu, nie z roznych doplnkov, aj ked tie pomahaju.



100

Re: Crohnova choroba

Mikrovlakniny su pre nas nestravitelne zlozite/komplexne sacharidy. Ale su dobra potrava pre probiotika a zaroven dobry absorbent na odmorovanie criev.
Ak mas neustale nizke horucky, tak mas nejaku nakazu v tele, na ktoru ti citricidal nezabera. Moze to byt napr borelioza, chlamidia pneumoniae, nejake L-formy , biofilmy alebo mykoplazmy. Na stastie s pouzitim odmaskovacov sa tieto nakazy daju po case vynicit, hoci chlamidiu pneumoniae je obzvlast tazko nicit a velmi dlho to trva.
Niekedy su nosicom nakaz v tele aj parazity, v ktorch tele/traviacom trakte sa tieto nakazy nachadzaju a teda na vyliecenie treba tie  parazity v tele znicit.

Naposledy upravil: RNG (2013-10-13 19:58:02)