Téma: Tromby
Dobrý deň,
máme v rodine následovný problém a už nevieme ako ďalej, najviac sme pohoršení z postupu lekárov:
mama sa sťažovala na bolesti ľavej nohy, okrem toho noha bola studená a posledné dva prsty začali stredne šedivieť. Dva týždne ju posielali z ambulancie do ambulancie bez toho, aby sa niekto dôkladnejšie problému venoval. Prešla cez cievne, interné, ortopedické, až skončila naspäť na cievnom, kde už po tých dvoch týždňoch lekári zistili akútny stav. Diagnostikovali upchatie tepien nohy od kolena dole a v slabinách. Pôvodne mala absolvovať ambulantný zákrok, kde by sa zúžené miesta vyplnili kovovými platničkami. Po vstreknutí kontrastnej látky bola zistená aj krvná zrazenina v bruchu, ktorá blokovala čiastočne tepnu.
Následovala urýchlena operácia, kde bola odstánená tromba z brucha a vraj prečistené cievy na nohe. Ani nie o pol deň vykonali kontrolný ultrazvuk, ktorý ukázal, že noha sa nechytila a je upchatá od kolena dole v troch hlavných cievach. V zápäti nato vykonali ďalšiu operáciu, kde katétrom prerazili cievy. Po kontrolnom ultrazvuku im samozrejme opäť ukázalo, že noha od kolena dole je taká istá, ako pred operáciou. Snažia sa nás presvedčiť, že zrazeniny sa tvoria doslova z minúty na minútu, ale nikde inde v organizme žiadne nie sú, len na tomto jedinom mieste.
Od lekárov sme horko ťažko vytiahli informáciu o tom, že pri operácií kde sa používaju katétre, sa poškodzujú steny ciev a tie sa pri hojení zúžujú tým, že sa na vnútornej stene ukladajú doštičky rovanko, ako pri hocakom povrchovom poranení, ktoré sa hojí. Každý ďalší zásah by vyvolal obrannú protireakciu organizmu tým istým spôsobom v ešte väčšom rozsahu.
Vyhliadky, ktoré mnám poskytli sú následovné: kým je noha v kľude a bez pohybu, je čiastočne prekrvovana drobnými cievkami, ktoré sa trochu chytili, nesmie ňou hýbať, lebo sa prietok a tlak na cievy zvýšia a zrazeniny sa začnú tvoriť tak intenzívne a rýchlo, že by došlo k odumieraniu tkaniva.
Nevedia zistiť čo to spôsobuje, jedine čo povedali je, že treba čakať, ako to zareaguje. Skôr to vraj vidia, že sa to nechytí, tretia operácia by vraj bola nebezpečná z dôvodu masívneho poškodenia ciev a bola by potrebná amputácia. Celkový záver z toho je, že všetko nasvedčuje tomu, že tá amputácia bude potrebná, podľa vyjadrenia lekárov. Či už by sa ďalšia operácia konala, alebo nie.
Mama má pritom 55 rokov.
V súčasnej dobe je v nemocnici a dostáva lieky na riedenie krvi, no tie sú úplne neefektívne.
Zaujímalo by ma, či v tomto štádiu by bola nattokinaza ešte nápomocná a v akom rýchlom čase, lebo lekári aj napriek všetkým rizikám chcú tretiu operáciu "skúsiť".
Prosím Vás o radu, čo by pomohlo, lebo sme absultne bezradní a lekári si tvrdohlavo stoja za svojím.
Ďakujem
Naposledy upravil: SteveSK (2010-04-23 12:26:37)