1

Téma: zubny kaz

Dobry den, mam 4-ročneho syna, a ma niekolko zubnych kazov, napriek tomu, ze cistime zuby od kedy mu vysli, dokonca aj takym gelom s flouridom.
Chcela by som vediet, cim to je. Je to dedicne? ja mam sice pokazene zuby, ale jeho otec ani jeden a to ma 33 rokov. Stastny clovek. big_smile

Niekde som aj citala, ze to sposobuju streptokoky.



2

Re: zubny kaz

V ustach je znacne vela roznych bakterii a inych mikrobov.
Cistenie zubov im ciastocne berie potravu, tym znizuje ich cinnost.

Fluorovana zubna pasta nema ziadne zvlastne ucinky na to napriek dekadam reklamy.

Jedine, ako  sa da predchadzat zubnym kazom okrem cistenia zubov je potlacenie tychto mikrobov,  a najma streptokokov(strep. mutans a salivarius), ktore sa nachadzaju na krckoch zubov a su zodpovedne za drvivu vacsinu nicenia skloviny svojimi kyslymi vyluckami.

To sa da antimikrobialnymi vyplachmi ust, ako koloidna strieborna voda alebo este lepsie a lacnejsie, roztok citricidalu, ktory treba drzat v ustach niekolko minut aspon raz denne.
Odporucany roztok je 35 kvapiek citricidalu na liter vody, alebo 4 kvapky na dl vody



3

Re: zubny kaz

Dakujem za odpoved, aj som si planovala kupit citricidal, a trvale zubky bude mat potom take zdrave a pekne ako tato. :-D



4

Re: zubny kaz

casto si ludia drhnu cely den zuby pastami a cuduju sa ze sa im pokazili vsetky zuby. dovodom je casto strava ktora je tak silno kyslinotvorna (vela vareneho jedla,masa...) ze telo potrebuje vela alkalie naneutralizaciu tychto kyslein pred tym ako toto vsetko vyluci z tela. a nie len kosti ale aj zuby tvoria usadene alkalicke kovy ako vapnik horcik fosfor...tieto pouzie telo na neutralizaciu kyslej potravy a oslabena struktura je uz lahkym cielom. tkaze netreba len cistit a dezinfikovat ale treba aj pozerat ako sa clovek stravuje. cize viac zasaditej stravy a surovej a samozrejme mineralov(napriklad banany....) a vitaminu D(ryby...), menej kyselinotvornej a varenej

Naposledy upravil: 5qo (2010-02-03 10:41:57)



5

Re: zubny kaz

Na stastie, telo vie kyseliny aj vylucovat, inac by sme pri tom varenom a kyselinotvornom jedle nasej "civilizacie" uz nemali ziadne kosti.
Inac fosfor nie je kov a nase kosti sa skladaju z casti s fosfatov kovov( hlavne zuby obsahuju Ca3(PO4)2  )
Zialbohu niektore firmy sa rozhodli pouzivat miesto organickych kyselin na kyslenie silnu kyselinu fosforecnu(cocacola, pepsi a ine), takze nemame nedostatok fosforu, ale skor prebytok a zialbohu vo forme kyseliny fosforecnej ktorou "balancuju"mnozstvo cukru(az 4 lyzice v jednej plechovke coly), co je samozrejme tak isto skodlive pre nas.Ale ludom to dodava okamzitu energiu, na chvilu sa lepsie citia, tak to malo vyborny odbyt a trva dosial, hoci povodne stimulanty ako vytazok z coca listov(cocain) a cola orechov(rozne alkaloidy) tam dnes nie su, len trocha kofeinu, ktory maju "zadarmo" z dekofeinacie kavy.

Naposledy upravil: RNG (2010-02-03 12:02:59)



6

Re: zubny kaz

Je niečo čo rozpúšťa zubný kameň (samozrejme niečo čo nepoškodí slyznicu), alebo len klasické mechanické odstránenie?



7

Re: zubny kaz

Zialbohu, zubny kamen sa da odstranovat len mechanicky, lebo co odstrani chemicky zubny kamen poskodzuje aj sklovinu.



8

Re: zubny kaz

Ahoj RNG,
len by som ti chcel dať do pozornosti tento článok http://pravekadieta.cz/2009/04/05/preve … niho-kazu/, kde sa hovorí, že telo je schopné ozdraviť, regenerovať zub, ktorý je napadnutý napr. kazom, len je potrebné dodať telu minerály ako vápnik a fosfór, vitamín D a a obmedzenie kyseliny fytovej.

Naposledy upravil: borko (2010-07-26 23:40:16)



9

Re: zubny kaz

Vyborny clanok, zialbohu uz starsi. Aspon vidno, ako je strasne organizovana medicina zaostala, ked este stale neprijala tieto uz davno zname fakty.

Zubne kazy su z cinnosti rozlicnych bakterii, ktore sa daju dietou podporit alebo potlacit
Mineralizacia alebo dokonca remineralizacie(to je uz trosticku priodvazne) samozrejme existuju pri urcitych podmienkach, najma alkalickych dietach dostatku vitaminu D-3 a K-2.

Nakoniec o tom som uz casto pisal v temach na kostru a specificky najnovsiu formu vysokoabsorbovatelneho vitaminu MK-7(menoquinone-7) som nedavno zacal aj tu propagovat, sice z dovodov nie zubov, ale hlavne presuvania vapnika z makkych vaziv do kosti.Vapnik a horcik sa totiz casto ukladaju pri zapaloch do makkych vaziv a tam zamoruju, prispievaju k roznym bolestiam, hlavne u starsich ludi. Kalcifikacia moze tiez znizit funkcie roznych organov a vyvolat napr nebezpecne krehnutie ciev.

Spomenul som aj novsie probiotikum, specificky pre ustnu floru, S. salivarius  K12 z Noveho Zealandu, ktore vytlaci rozne skodlive kultury z ust, ochranuje tym zuby a zaroven prispieva k zvyseni imunity celkove.
Samozrejme, uvedene bolo ako riesenie proti zapachu z ust, casto sa zdravotne veci nedaju predat, tak sa na to ide z hladiska spolocenskeho styku a mody, lebo to ludia  v "popularnej " forme skor prijmu.....

Naposledy upravil: RNG (2010-07-27 04:09:06)



10

Re: zubny kaz

Už šmahom kliknutia zmizla... smile



11

Re: zubny kaz

A co ma podla Vas lepsi ucinok na vyplachovanie ustnej dutiny ako prevenci apred zubnym kazom ?
2 kvapky citricidalu do pol deci vody, alebo oreganovy olej do vodky a potom z toho do vody.
Potom zrejme chvilku vyplachovat, podrzat a prehltnut...
Ale ten citricidal som nenasiel na tom iherb.com...

Naposledy upravil: petela (2010-10-02 15:28:53)



12

Re: zubny kaz

Citricidal  alebo GSE(NutriBiotic) su oba zdroje citricidalu.Citricidal je obvykle 60%(2 kvapky do poldeci)  a GSE 33%(4 kvapky do poldeci)
Citricidal je velmi ucinny najma proti zuby kaziacim streptokokom, ktore sa nachadzaju na krcku zubov.

Naposledy upravil: RNG (2010-10-02 18:35:48)



13

Re: zubny kaz

a po vyplachu je vhodne roztok prehltat ?
Ci si neznicim aj svoje prospesne probiokultury, ktore do seba ladujem v kupovanych  kapsulach ...



14

Re: zubny kaz

Probiotika sa znicia podla tabuliekm citricidalu az koncentraciou vyse 200 ppm, co vypitim glgu horkaca(950 ppm) ktory sa v zaludku rozriedi pod 200 ppm kym dojde do criev nemozno.
Probiotika v crevach ale mozes ciastocne potlacit, ked vypijes vela velmi silneho roztoku citricidalu naraz alebo zoberies vela kapsul citricidalu naraz, takze presiahnes v crevach koncentraciu 200 ppm. Preto vzdy radim malicke glgy a casto, aby k tomu nemohlo dojst.
Samozrejme hporkacom nezapijas probiotika! Najlepsie je brat probiotika na noc, niekollko hodin po dopiti horkaca.



15

Re: zubny kaz

ale urcite to tie kulturu prinajmensom inhibuje ked uplne nekiluje...
Staci si napriklad ten citricidal kloktat kazdy druhy vecer ? Alebo skor dat tyzdnovu kuru a potom par dni nic ? A potom zase 3-4 dni kloktat . . .



16

Re: zubny kaz

Tabulky na citricidal z roku 1982 su na inhibiciu, nie priamo na znicenie mikrobov.http://rng.nazory.eu/citricidal



17

Re: zubny kaz

takze to ani s tymto netreba zrejme prehanat a pokial nema clovek problemy, kludne to obcas asi vyplut ...



18

Re: zubny kaz

Jeden hlt horkaca  hore-dolu nic na veci nezmeni.
Akurat na mieste, kde je este nerozriedeny za minutu-dve vynici rozne bakterie, najma tie  streptokoky, ktore su zodpovedne v ustach za vyrobu kyselin zo zvyskov potravy, ktore napadaju sklovinu a zubovinu na krckoch.



19

Re: zubny kaz

Objednal som teda ten NutriBiotic...
Niekde som tu cital, ze sa to da pouzit aj ako nosne kvapky po nariedeni ?
Normalne to mozem vdychnut nosom az hlboko ? Nevysusuje to sliznicu ?
A teda je to absolutne rozpustne vo vode, ano ? Liecivo je vodny extrakt  ?



20

Re: zubny kaz

GSE od Nutri Biotic je 33% citricidal v glycerine.Glycerin je zlozka rastlinnych tukov, triglyceridov.Oboje su vodorozpustne.
Odporucam pouzivat na pitie, kvapky do nosa a oci a rozne vyplachy koncentraciu 60 kvapiek GSE na liter vody, co je zaroven denna davka na pitie. Pit sa ma postupne , po malych glgoch cely den.

Citricidal  to specialne aktivovany(patent) vytazok zo semien grapefruitu.
Vyssie koncentracie su prihorke pre vacsinu ludi a mozu drazdit sliznice.



21

Re: zubny kaz

OK.
Pokial cakam na dodavku GSE, skusil som si vyplachnut usta 2 kvapkami toho oreganoveho candiminu, rychlo som dal do ust glg vody a v ustach som vyplachoval cca minutu. Kedze nie je rozpustny vo vode, islo skor  o emulziu, takze olej sa vsade dostal k sliznici nenariedeny... Pomaha aj toto na vyplachy ? Potom som ho prehltol... Vlastne som ho takouto cestou vnutorne uzil... Je to OK ?

A vsimol som si, ze malo spominas TeaTree Oil. Na flaske citam, ze len na vonkajsie pouzitie... Toto neodporucas na masaz tvare ? Je menej mastny nez Candimininovy zaklad z olivoveho oleja a tym aj skor vsiakne do koze... Mne ten Teatree na tvar robi celkom fajn. Mozes ho porovnat, napriklad s tym GSE ?



22

Re: zubny kaz

Tea tree(melaleuca) je  mierne antimikrobialny, takze sa v davnejsej minulosti casto pouzival ako zaklad na rozne antimikrobialne kremy. Tu vonu si z detsva velmi dobre pamatam.
Ale porovnavat ho s ucinnostou citricidalu je dost nefer, kedze citricidal je aj vo velkych zriedeniach ovela viac antimikrobialny. Tea tree sa pouziva v zriedeniach 1: 10, citricidal v zriedeni 1:1000.
Teoreticky sa da pouzivat aj interne, ale len v celkom malych kvantitach a velmi zriedeny.
Australski domorodci napr z listou M.a piju caj.Neodporucam, samozrejme
Aj tak na to samozrejme nestaci pouzivat bezny olej, ale musi byt vytazeny ako potravina, tj bez pouzitia obvyklej vytazovacej chemie.A zatial na tea tree nemam ziadny taky zdroj.Ani som ho nehladal, lebo mi to neprijemne smrdi.

Bezne predavane esencialne oleje, ktore su povacsine antimikrobialne, su zamorene chemiou, lebo tak je ich lacnejsie vytazovat a ked sa pouziju na kozmeticke ucely, priemysel tvrdi, ze ich prienik je zanedbatelny.

Ja mam na to iny nazor, podla mna co ide na kozu by malo byt vsetlo jedle, lebo cast z toho prenikne do tela a ked to skodi ako pozivatina, tak je to skodlive aj ako kozmetika
To plati aj pre rozne ine esencialne oleje, ked sa maju pouzit vnutorne
Ja ich kupujem len zo zdrojov, ktore pouzivaju na vytazenie len vodu a alkohol(etyl), takze su potravinarskej kvality. Samozrejme ceny takychto  su podstatne vyssie....
Pozri napr na  http://www.faeriesfinest.com/essential-oils.html

Naposledy upravil: RNG (2010-10-07 15:43:51)



23

Re: zubny kaz

ok... mne sa zda, ze aj ten oreganovy mi teraz pomohol...
Uz som zacal dostavat zapal hor.dych.ciest, pricom u mna si to vzdy schytaju dutiny
a najma nadcha... a akoby to teraz zastalo a cuvlo...
No beriem tie megadavky vit.C, E, oregano a kloktam tym TeaTree... zatial ine veci mi este nedosli...
A nejake kapsuje toho Astragala...

A co odporucas na vyplach zubov 5 rocnemu dietatku, kedze citricidal bude pre dietatko asi neznesitelne horky ? Radsej slabsi roztok urobit, nez nic ?



24

Re: zubny kaz

Roztok, co odporucam ma 950 ppm, na znicenie streptokokov staci aj 60 ppm, na stafylokoky 6 ppm. Takze ako na kloktanie dokonca aj na pitie mozes pouzit aj slabsi roztok, ktory je aj tak este dost ucinny na vacsinu skodlivych kultur.
Moja este nie stvorrocna vnucka ale vypila aj ten silny normalny roztok, ked som jej don pridal ovocnu stavu na zamaskovanie. Ono to nie je ovela viac horke, ako grapefruitova stava a tu vypiju deti po vacsine.
Oreganovy olej je silne protiplesnovy a odhlienovac, takze pomaha pri zapaloch hornych dychacich ciest znacne.



25

Re: zubny kaz

Som trosku nestastny, lebo nase skoro 5 rocne dietatko boli zub...
Boli sme aj u zubarky, myslim dobrej specialistky, najma na deti a povedala, ze tam zapal nevidi a ma to ok...
Predtym asi pred polrokom bol ten zubok vrtany a zaplombovany, no aj napriek tomu povedala, ze sa to javi ako OK...
Boli to v takych etapach, samozrejme po sladkom...
Dost slabo pomaha aj Sirup Nurofen 5 ml.
Hodilo by sa nieco na to z potravinovych doplnkov, alebo znovu navstivit detskeho zubara a nech jej to tam vsetko rozvrta...
Citam tu vselico o curcumine, ktory uz je na ceste, ale neviem, ci a kolko vobec...
Pre nas (rodicov) pripravky kupujeme, no jej davam akurat vyplach s GSE, co asi nepomaha, kedze zapal ide zrejme z hlbky a horka chut dietatku dost zacina vadit...



26

Re: zubny kaz

Dost unikatnyn sposob potlacania infekcii pod zubmi, co saom sam zoparkatat pouzil s uspechom je
http://rng.nazory.eu/zapal-hnisania-a-striebro



27

Re: zubny kaz

cuduj sa svete... neviem najst doma nic strieborne...
Mozno nejaky sperk, ale tie zvyknu povrchovo upravovat a bohvie s cim to striebro tammiesaju...
A neviem, ci dietatko vydrzi mat otvorenu pusu tak dlho ?
Cely den je v skolke a doma je az podvecer... neviem ci to nie je malo casu na to ? Stacilo by to robit napriklad
minutku ? 3 x denne ?



28

Re: zubny kaz

Nuz ja neviem, ja to robim so striebornou  lyzickou 3x5 minut denne a do 2-3 dnoch je po probleme.



29

Re: zubny kaz

no tentokrat to bola zubna vrtacka, ktora to musela bohuzial riesit  sad

Mam napriklad drzat doma ten curcumin pre tento pripad ? Dostane sa tymi tenkymi vlasocnicami
az k zapalenemu miestu, diasnu ?

Mne asi rasti vzadu zub mudrosti a raz za cas vytlaci diasno von ... a tentokrat zrejme ten GSE zabral ... mozno spolu
s inymi doplnkami, ktore obcas dam do seba...

Na vonkajsie pouzitie (tvar) som si zarobil do deci vody 12 kvapiek GSE... staci to na vonk. pouzitie ? na obcasne pletove vyrazky ? Na vnutorne davam 6 kvapiek GSE do deci.

Naposledy upravil: petela (2010-10-18 21:20:20)



30

Re: zubny kaz

Nic na svete nie je 100%, zialbohu, obcas nieco zaberie, obcas nie.
Na zuby mi curcumin nepomohol, ani GSE ale ta strieborna lyzicka to urobila vyborne.
Striebro je velmi baktericidne, a potlaca aj ine mikroby, vcitane roznych hnilobnych, co sa mozu pod zubom nachadzat.
Problem je, ze pod mrtvym zubom je velmi slaba cirkulacia, takze oralne(ustrne ) brane prostriedky sa tam nedostanu v ucinnych mnozstvach. To iste plati na prinosne dutiny a podobne.
Lekari to riesia resekciou a prepichovanim dutin
ale da sa to riesit aj tymito netradicnymi metodami a ovela menej bolestne a riskantne.
Operacne metody maju totiz riziko sekundarnych nakaz, krvnych zrazenin, zjazvenia a podobne. Tie alternativne metody nemaju ziadne riziko, pokial viem, len take, ze by clovek zvolil prisilny prud a popalil si to miesto.
Mne sa to stalo pouzitim 9 voltpvej baterie bez ochranneho odporu. Dnes na nej mam 15 kiloohmovy odpor, aby bol prud obmedzeny na max 60 mikroamperov, co nemoze popalit ale doda dost ionov striebra  na sterilizacny ucinok.

Naposledy upravil: RNG (2010-10-18 21:36:10)



31

Re: zubny kaz

no presne som to chcel pocitat, nakolko mam tiez len 9V baterie ... dik, bude sa urcite v buducnosti hodit...
A to popalenie bolo seriozne ?  Alebo o 10 minut uz si na to zabudol ?



32

Re: zubny kaz

Ja som to popalenie nemal na ustach ale pod pazuchou, kde som drzal tu druhu lyzicku, - pol. Citil som, ze ma to zacina stipat, ale som to ignoroval a na druhy den som si vsimol, ze tam mam cervene fliacky asi velkosti nechta na malicku., a veru tam boli mesiace, kym postupne zmizli.
Takze odvtedy si davam pozor a robil som dokonca vyvoj s mikroampermetrom, kedy zacnem to stipanie citit a z toho som usudil, ze vyse 100 mikroamperov moze uz popalit, tj treba prud obmedzit odporom



33

Re: zubny kaz

pouzivam zubne pasty, kde je fluor nie viazany vo forme NaF, ale vo forme aminfluoridu, co ma sposobovat naviazanie na dasna a tym aj dlhe posobenie. Takisto je tam pridavok fluoridu cinateho na liecenie dasna. Pokladas tuto kombinaciu za ucinnejsiu nez klasika NaF ?



34

Re: zubny kaz

Na fluor mam negativny nazor, vseobecne Organizovana medicina ho sice tlacila, ze je dobry na zuby, ale vysledok je taky, ze mame tvrdsiu ale krehkejsiu sklovinu. Takze tam to nejak nepracovalo prilis dobre.To iste plati na zabudovanie fluoru do kosti.

Rozne zluceniny sa samozrejme rozne spravaju v tele, zober si volny chlor a fluor, to su vojnove jedy. Zato bez NaCL by sme nemohli zit a nas zaludok vytvara z toho aj HCl. Ulohu fluoru v tele zatial, nepoznam, ak nejaka vobec je.

Organochloridy su zvacsa  jedovate pre nas, takze to iste plati pre organicke fluoridy



35

Re: zubny kaz

dobrý den, prosím vás, mám 24 rokov, 12 rokov som užívala prednison, kt. odvapnuje telo. Mám dost zničené zuby a velmi tenke - horné predné zuby mi začinaju presvitať alebo ako opísať :-) chcem sa opýtať, či v mojom veku sa dá este niečo užívať, z čoho by mi tie zuby trošku zhrubli, boli kvalitnejšie?
dakujem :-)



36

Re: zubny kaz

Zialbohu nie.Remineralizaciu sice mnohi s velkym hlukom propaguju, ale je to viacmenej len reklama, uzitok je velmi malicky.
Na zuby sa da nalepit keramika alebo kompozitna vrstva, ktora ochranuje a zosilni zub bez vrtania a brusenia. Mne napr tak vu vrstvach vybudoval zubar cely zub na pahyli, sice tvrdil, ze je to len docasne a ze to bude musiet obrusit na "permanentnu korunku, ale mam to uz vyse 10 rokoiv a nemienim si to nechat babrat.
Vrstvy co sa nanasaju su tenke tak asi milimeter, vytvrdia sa za niekolko sekund ultrafialovym svetlom a nanesie sa dalsie, az po pozadovanu hrubku, v mojom pripade vykonstruovany cely zub asi za hodinu.



37

Re: zubny kaz

dakujem velmi pekne :-)



38

Re: zubny kaz

To čo Vam robili na zuboch je toto: http://uk.drilling-no-thanks.com/icon/the-method/
či niečo iné?



39

Re: zubny kaz

?



40

Re: zubny kaz

Nie celkom, lebo mi Zuby ciastocne aj vrtali na odstranenie kazov a lepsiu zakladnu na lepsie. Cim menej ti zoberu zo zuba tym viac ti z neho ostane, to by povedala kazda sedliacka logika.