1

Téma: Vybratie amalgám. plomb

Dobrý den,
tak už tu "čarujem". Pred chvíľou som odoslala príspevok, no neprešiel. Snad to nerobím 2. krát. Sorry.

Prosím poradiť:
Na budúci týžden sa chystám vybrať amalgámové výplne. Netušila som, že amalgám môže mať za následok toľko ťažkostí. Ziaľ, moje problémy sú identické so symptomamy pri otrave ortuťou. Tažkosti mám dlhé roky, desaťročia. Zhoršili sa cca pred 4 rokmi, ked mi zubár odporučil vybrať staré 30 ročné amalgámy a nahradiť ich  novými. Dala som si poradiť "erudovaným" a naslovovzatým odborníkom.

Teda k veci:
ako si pomôcť? Na cheláciu s DMPS, DMSA, EDTA si netrúfam. Asi je to nebezpečné ak s tým nemáme skúsenosti.
Nakúpila som chlorellu, aktívne uhlie a posadila koriander. To by som hádam zvládla. Hoci neviem presne aké dávkovanie, akú dobu.
Kyselinu lipoovú (ALA) si časom môžem zabezpečiť. Tuším je to prírodný produkt. Avšak taktiež neviem koľko, ako často...


Nevie niekto poradiť odborníka na Slovensku, ktorý sa cheláciou zaoberá? Radšej by som tieto pokusy realizovala pod supervíziou. Prípadne, ak viete nasmerovať ku konkrétnym jasným inštrukciám ako sa detoxikovať a prežiť :-), budem rada.

A ešte: ak začnem hovoriť zubárovi o koferdamovom rúšku, chladení vrtanej plomby, o dôkladnom odsatí zvyškov amalgámu, o vetraní miestnosti... asi odpadne. A potom odpadnem ja, hned ako sa raz zas dobre nakrmim ortuťou.

Vdaka za všetky odporúčania



2

Re: Vybratie amalgám. plomb

EDTA sa predava aj ako potravinovy doplnok, takze nemoze byt "nebezpecny" Ale EDTA nie je dobry chelator ortuti, na to treba najma rozne siru nosiace zluceniny, napr niektore aminokyseliny, alfa lipoovu kyselinu a MSM.
Chelaciu zacuinas od malych davok a zvysujes az po hladinu, kde ti robi virenie ortuti uvolnenej problem a tam to trochu znizis.  Nikto ti nemoze poradir presne davky, kedze to je velmi individualne, podla stupna zamorenia a tolerancie virenia ortuti. Tj ani ziadny odbornik zvonka, musis sa sledovat sama
Pomocne su aj selen, jod, modifikovany citrusovy pektin, liquid zeolites a podobne



3

Re: Vybratie amalgám. plomb

Ďakujem pekne a samozrejme mám ďalšie otázky, s dovolením:

Pozerala som na ALA aj MSM. Mohli by ste posúdiť  tieto výrobky a tiež zloženie vitamínu E a D3 na Brainway Inc.?
Zisťovala som aj na Iherbe. Je tam toho mnoho. Poraďte, prosím, konkrétny spoľahlivý doplnok ALA, MSM.
Ak by som si zabezpečila ALA a MSM, môžem ich brať súčasne? Je to vhodné?

Mám takýto plán:
Na začiatku začnem chlorellou, a organickým uhlím. Keď sa podarí vypestovať koriander, tak ho pridám.
Po čase skúsim ALA príp. aj MSM.
No a minerály a základné vitamíny budem užívať priebežne.
Je to dobrý plán?

Ďakujem



4

Re: Vybratie amalgám. plomb

Brainway ma nizke obsahy ucinnych latok ale zato o to vyssie ceny.
Uvazuj o objednavani zo zahranicia (tym nemyslim Cechy, ale USA) z firiem ako www. iherb.com  www.swansonvitamins.com  www.puritan.com  pozri na titulnu stranku na zlavne kody   http://rng.nazory.eu/
Ak mas zamorenie ortutou znacne, aj tak nebudes moct brat chelatory vo vacsich davkach alebo naraz a budes si ich muset prisposobit podla toho, ake virenie ortuti ti sposobia, tj v hraniciach znesitelnosti a brat male davky co najcastejsie.



5

Re: Vybratie amalgám. plomb

Zrovna pri tej chelácii ortuti neznamená, že ak je niečo "prírodné", že je to aj automaticky bezpečnejšia voľba, mám na mysli chlorelu a koriander.

U chlorely je často problém s kontamináciou, ono je rozdiel, keď užívam chlorelu len ako doplnok výživy dajme tomu 5 gramov občas a keď beriem 20 gramov denne aj dva roky.

U tej chlorely tiež treba "protokol" bezpečného užívania, najviac sa osvedčilo branie každých 6-8 hodín aspoň 5 gramov chlorely, menšie dávky len rozvíria, ale nenaviažu. Takisto branie 1-2x denne je málo a dochádza k redistribúcii ortuti.  Niekomu vyššie dávky môžu zase spôsobovať tráviace problémy, dá sa tomu predísť braním enzýmov a dôkladným rozkúsaním tabliet chlorey v ústach.

Koriandru by som sa určite vyhla, je s ním veľa negatívnych skúseností.

DMSA je paradoxne bezpečnejšia voľba, ak sa začne na úplne nízkych dávkach a bezpečným protokolom podľa Cutlera, t.j. chelátory sa berú každé 3-4 hodiny a začína sa na dávke 12,5-25 mg DMSA. Takýmto braním sa dajú dobre kontrolovať vedľajšie príznaky uvoľnenej ortuti. ALA prvé mesiace vynechať. Uhlie určite nebrať pri tomto protokole, lebo to Vám naviaže všetko, aj chelátory a aj minerály.

Na Slovensku nenájdete odborníka, ktorý by na Vás v tomto dohliadal. Musíte si to sama naštudovať a sledovať sa, ako reagujete na chelátory, akú dávku si dať.

So zubármi je to na SK problém a väčšina Vás asi len vysmeje, keď k nim napochodujete s požiadavkami na bezpečné vyberanie amalgámov. Pokrok je, ak nájdete nejakého, čo použije aspoň koferdam a silné odsávanie.

Jedna z najlepších stránok zaoberajúcich sa cheláciou:

http://www.livingnetwork.co.za/chelatio … -protocol/
http://www.livingnetwork.co.za/chelatio … es_cutler/

SK zdroje:
http://derealizacia.wgz.cz/

Je tam zoznam zubárov, čo používa koferdam.

http://detox.forum-zdarma.sk/



6

Re: Vybratie amalgám. plomb

Vdaka



7

Re: Vybratie amalgám. plomb

Dobrý deň prajem,
ďakujem Pán RNG, Pani Bludička.

Včera som absolvovala výmenu jednej výplne (čaká ma ešte 6 ďalších). A máte pravdu, bola som trochu na smiech, trochu na dlhú prednášku o bezpečnosti, trvácnosti a ďalších "výhodách" ortute v organizme. Nuž ale s tým som rátala.  Nekonali sa žiadne bezpečnostné opatrenia: žiadny koferdam, žiadne silné odsávanie, žiadne vypáčenie navŕtanej plomby,žiadne dočasné cementové výplne.... Hoci som to navrhla. Hmmm tá ortuť ale bola"chutná".
Tak si musím pomôcť sama spolu s Vašimi cennými radami a odporúčaniami.

Pani Bludička,
zatiaľ som to "prelustrovala" len tak narýchlo a prvá informácia, kt. ma zaskočila je: NECHELOVAŤ, KÝM NIE SÚ VYBRATÉ VŠETKY PLOMBY! Tak teraz čakať? Lebo kým mi vymenia všetky plomby potrvá to minim. ešte 3 mesiace(vzhľadom na možné termíny a vyťaženosť zubárov).
Cutlerov protokol vôbec neodporúča chlorellu, ani koriander. Skôr DMSA a potom ALA. Ale to si musím ešte poriadne pozrieť. A mám z toho obavy, či budem počas chelácie schopná fungovať, príp. či sa stav nezhorší.



8

Re: Vybratie amalgám. plomb

Tu sú zubári, ktorí sú ochotní použiť aspoň koferdam, niektorí z fóra už u nich boli, takže sú viac "informovaní":

http://derealizacia.wgz.cz/rubriky/info/unnamed-4

Chelátory ako DMSA a DMPS rozhodne nebrať, ak máte ešte amalgámy.

Ja som používala chlorelu len ako doplnok k Cutlerovému protokolu, ako črevný absorbent a pomáhalo mi to aj s kvasinkami, to je večný problém pri chelácii. Cutler nedoporučuje chlorelu kvôli možnej kontaminácii a veľa ľudí ju berie nesprávne, potom viac rozvíri ako naviaže. A kvalitná chlorela je aj dosť drahá záležitosť. Koriander je problematický z toho dôvodu, že je ťažké ho brať nejakým systematickým protokolom, nie je ešte až tak preskúmaný a veľa ľuďom spôsobil nepríjemné rozvírenie. Koriander je ako neriadená strela, rozvíri, ale nevynesie ortuť z tela von. Bezpečná chelácia sa robí práve látkami, kde je známy presný polčas rozpadu a presnými dávkami sa rozvíri len toľko ortuti, čo je organizmus schopný zvládnuť a použijú sa chelátory, ktoré sú schopné aj tú ortuť pevne naviazať a vyniesť z tela von. Ale žiadna chelácia nie je dokonalá, vždy sa časť ortuti redistribuuje. To ALA sa používa neskôr z toho dôvodu, že najskôr sa redukuje ortuť s DMSA, DMPS v tele.

Tak stav sa Vám určite aj zhorší počas chelácie, tomu sa nedá vyhnúť, už len tým ako sa rozvírená ortuť dostáva na nové miesta v organizme, kde môže viac škodiť, ako keď bola predtým pevne naviazaná v tkanivách, ale tými dávkami chelátorov si to môžete sama regulovať, koľko znesiete.

Tú chlorelu by ste mohli používať, pokiaľ ešte nemáte amalgámy vonku, aj to uhlie hlavne po vyberaní amalgámov.



9

Re: Vybratie amalgám. plomb

Nuz kvalitny a nezamoreny detoxifikator je spirulina pacifica,,ktora na stravenie nepotrebuje ziadny priemyselny proces, ako chlorella.
Cilantro, tj vnat koriandra vynesie z tela von ortut, aspon podla informacii od mojich lekarov sa po poziti cilantra zvysil obsah ortuti v moci az 400 %.
Tiez povodne spravy o neucinnosti antibiotik v tele zamorenom ortutou, vyskum z Portugalska, po pravidelnom jedeni polievky s cilantrom po case atb znovu zaberali.
Mozno nie kazdemu, ale zrejme znacnemu percentu cilantro pomaha odmorovat.



10

Re: Vybratie amalgám. plomb

Tak akákoľvek látka, ktorá v tele ortuť rozvíri, spôsobí aj jej čiastočné vylúčenie z tela von, to môžu byť mimo koriandra aj rôzne sírnaté potraviny, mne to robili napr. brokolicové klíčky, žeruchové klíčky, tinktúra medvedieho cesnaku.

Ide o to, že ľudia, ktorí začínajú s cheláciou nevedia ako sú na tom zle, nevedia, koľko tej ortuti majú v sebe uloženej a akékoľvek "nekontrolované" rozvírenie môže znamenať pre nich niekoľko týždňov zhoršenia stavu. Toto mi robili najmä jednorázové vysoké dávky chelátorov, dmps injekcie, vysoké dávky ALA, glutathion, vysoké dávky sírnatých potravín.

Tí, čo majú tej ortuti v sebe málo, tak to nepociťujú tak dramaticky a aj ten koriander im nemusí nejak extra uškodiť.

Ale ja radím už len to, čo považujem za bezpečné a koriander na základe skúseností ľudí z ortuťových fór je veľmi rizikový a skúsenosti sú viac, než štúdie.

DMSA a DMPS jednoznačne sú schopné vytvoriť pevnejšiu väzbu s ortuťou ako ten koriander, MSM, NAC, glutathion, chlorela, modifikované pektíny....ono aj ten koriander sa doporučuje užívať len s chlorelou a čím pevnejšia väzba, tým menšie riziko redistribúcie ortuti.

Spirulina je slabý chelátor, možno chelátuje nejaký iný bordel z tela, ale čo sa týka ortuti, nejaký efekt som nezaznamenala. Ale je dobrý doplnok chelácie, ako zdroj minerálov, chlorofylu...



11

Re: Vybratie amalgám. plomb

Co clovek pri chelacii pozoruje navonok je virenie ortuti(alebo inych chelovanych latok) ale skutocna ucinnost sa da zistit len rozborom mocu



12

Re: Vybratie amalgám. plomb

RNG napísal(a):

Co clovek pri chelacii pozoruje navonok je virenie ortuti(alebo inych chelovanych latok) ale skutocna ucinnost sa da zistit len rozborom mocu

Dá sa to zistiť aj pozorovaním, dokonca veľmi dobre, ak človek už chelátuje dlhšiu dobu, tak vie pomerne presne, kedy je "rozvírený" a kedy chelátormi rozvírenú ortuť stiahne z obehu a príde úľava. A efektivita chelátora sa dá ľahko vypozorovať ako účinne zredukuje príznaky rozvírenej ortuti. U mňa napr. ALA robí veľmi silné vírenie, ak pridám dmsa, zredukuje sa to, ALA je slabý chelátor sám o sebe. Pri chlorele som potrebovala užívať kvantá, aby som pocítila nejakú úľavu, pri modifikovaných pektínoch bol ten efekt slabučký, msm - necítim nič, pri glutathione - silno rozvíri, ale nič nestiahne.



13

Re: Vybratie amalgám. plomb

Dobrý deň,
ďakujem za dobre mienené rady, či postrehy. Len je to trochu zložité a asi aj individuálne zrejme  na každého iné zaberá.           

  Pani Bludička, máte s cheláciou osobné skúsenosti. Ak som dobre pochopila, navrhujete hneď po vyňatí amalgámu užiť napr. aktívne uhlie resp. chlorellu. Po odstránení plomb možno využívať DMSA a neskôr ALA resp. ak ALA robí silné vírenie dať DMSA. Dávky začínať veľmi nízke, postupne zvyšovať podľa príznakov. V prípade silného vírenia, zotrvať radšej v nižších dávkach a neskôr skúsiť zvýšiť. V článkoch sa píše, že chelácia trvá mesiace, roky. Dlhodobé užívanie DMSA, ALA  nemá vedľajšie účinky na organizmus? (Nemám na mysli symptómy vírenia ortute).

Pán RNG odporúčate rôzne síru nosiace zlúčeniny napr. ALA, ďalej spirulinu a vňať koriandra (pomocne selén, jód, mod. citrusový pektín, zeolit...) . Účinnosť týchto doplnkov možno kontrolovať vyšetrením moču. Neviem, či sa u nás takéto vyšetrenie moču robí, príp. ktorý odborník to môže vyšetriť?

Tak ako sa rozhodnúť?

Ak ešte smiem:                                                                   Za aký čas sa môžu príznaky po vybratí plomby zhoršiť – lebo mi nie je dobre. Tak neviem či je to autosugescia a prehnané pozorovanie, alebo následok výmeny plomby resp. chlorelly, ktorú som jednorázovo vzala po odvŕtaní.
               
Rada uvítam Vaše odpovede.



14

Re: Vybratie amalgám. plomb

Nepomoze ti nic ine, ako to vyskusat.



15

Re: Vybratie amalgám. plomb

Ako píše RNG, musíte to vyskúšať.

Ale určite je najbezpečnejšia cesta ísť Cutlerovým protokolom a začať na nízkych dávkach dmsa, dmps. Ak Vás bude silno víriť, znížiť dávku, vždy je bezpečnejšie zostať dlhšie na určitej dávke ako moc rýchlo zvyšovať.

ALA - je telu prirodzená látka, to nemá vedľajšie účinky, resp. len pri rozvírení, ale tam je príčina ortuť a nie ALA. DMSA je sírová zlúčenina, ja to beriem roky a nič som z toho nepozorovala, má to veľmi dobrú toleranciu.

Aj u nás sa dá vyšetriť ortuť z moču, ale moc by som sa na to nespoliehala. Je to zbytočné, ak budete reagovať na chelačné látky rozvírením, tak ortuť v sebe máte.

Diagnózu chronická otrava ortuťou Vám aj tak u nás žiadny lekár nedá.

selén, jód, rôzne zelené zmesy ja beriem stále, mg, zinok....

Niekto necíti vôbec nič po odvŕtaní, prejaví sa to až neskôr, niekto to cíti hneď. Tak ja by som si dala veľa uhlia a chlorely, nech to aspoň zachytí bordel v čreve, lenže väčšinu tej ortuti práve človek u zubára vdýchne...  Keby som si ja mala dať odvŕtať ešte raz amalgámy, zohnala by som si kyslík, nosovú sondu a doniesla by som si ho k zubárovi a trvala by som aspoň na tom koferdame a silnom odsávaní.

Keď to zubár neurobí, treba hľadať ďalšieho... sú to nervy, ale inak to nejde.



16

Re: Vybratie amalgám. plomb

Dobrý deň,
odskúšam, podľa odporúčaní. Teraz, počas odvrtávania, chlorellu a aktívne uhlie. Po odstránení všetkých plomb - DMSA, ALA (príp. DMPS).  Budem sa pridržiavať Cutlerovho protokolu a brať dolplnky kt. uvádzate. Ak by niečo nebolo jasné, napíšem (ak môžem).

Vďaka milí spolubesedujúci, prajem všetko dobré.



17

Re: Vybratie amalgám. plomb

OK



18

Re: Vybratie amalgám. plomb

natrafil som na isteho Dr. Shade, ktory odporuca namiesto DMPS a DMSA nejaky prirodny chelator ktory sam vyvinul. tu je s nim interview, bohuzial moja english nie je tak dobra aby som mu vsetko rozumel. snad RNG by sa mohol vyjadrit ku tym informaciam vo videu, ci su aj pravdive alebo si ten doktor len robi reklamu pre svoj produkt.
https://www.youtube.com/watch?v=umN_fXKKjxM

Naposledy upravil: anly11 (2013-07-07 12:29:21)



19

Re: Vybratie amalgám. plomb

Ešte som to video nepozerala, ale Dr. Shade podobne ako Dr. Klinghardt, obaja propagujú tento besne drahý produkt:


http://www.mhpvitamins.com/id147.html
http://www.worldwellnessstore.com/imd-i … ottle.html
http://www.selfhealth.de/metalsweep-fru … ilica.html

30 g stojí ca. 115 Eur a je to potrebné brať 3-4x denne asi 500 mg, teda 2 g denne, tak to je sakra drahý absorbent.

Ide o špeciálne upravenú silicu, ktorá má zabrániť reabsorbcii ortuti v pečeni, žlčových cestách a črevách, metóda silicových absorbentov nie je nič nové, u nás sa predáva napr. Enterosgel, zeolity sú takisto z časti silica. V čom je tá ich silica extra sa mi z chemického hľadiska nepodarilo presne zistiť.

Ja na ten účel používam chlorelu branú každých 6-8 hodín a naozaj to redukuje vedľajšie príznaky chelácie.



20

Re: Vybratie amalgám. plomb

a chlorelu uzivas v praskovej forme? ako vies ci aj tvoja chlorella nie je zamorena ortutou (pripadne inymi kovmi)? RNG pisal ze chlorella je znacne zamorena.



21

Re: Vybratie amalgám. plomb

Na tú silicu som sa už RNG raz pýtala, príspevok č. 105:

http://rng.uforum.sk/topic/608/detoxikacia/page/4/


Chlorelu beriem v tabletkách, lebo je to praktickejšie a požutím tabliet zvyšujem jej strávenie. Seriózna firma poskytne certifikát o obsahu ťažkých kovov z poslednej várky, ak takýto certifikát neposkytne, tak od nich chlorelu nekupovať. Ja som mala doma tých certifikátov asi 20, niektoré firmy majú prísnejšie normy, u väčšiny amerických je norma 20 ppm pre obsah všetkých ťažkých kovov spolu, čo je veľa. Sme to raz podrobne rozoberali v téme "chlorela". Kupujem si teraz už len nemeckú chlorelu z uzavretého systému, je to jedna z najčistejších chlorel na svete, o ktorej viem, od firmy Algomed, tá firma si ju vyrába sama priamo v Nemecku.

Napr. norma firmy NOW pre chlorelu a spirulinu, je jedno, či je organická alebo nie:

US specifications for purity.
The heavy metal specification for our chlorella is as follows:
Heavy Metals <2000ppb Lead; <2000ppb Arsenic;
<820ppb Cadmium; <400ppb Mercury by ICP-MS



22

Re: Vybratie amalgám. plomb

Tu je podrobnejšie rozoberaný detox ortuti podľa Dr. Shade:
http://articles.mercola.com/sites/artic … tocol.aspx



23

Re: Vybratie amalgám. plomb

Vdaka za uvedenie, je to cenny zdroj informacii.
Naviac dr Mercola ma tu v predmesti kliniku, kde by nebolo pre mna zle sa zaregistrovat, lebo moj vseobecny lekar nechce o doplnkoch a alternative ani pocut.



24

Re: Vybratie amalgám. plomb

Dobrý večer,
ďakujem za ďalšie dôležité informácie, len tak by som sa k nim nedostala. Neprispievam síce, ale registrujem všetky údaje, kt. uvádzate.
Hoci to k tejto téme nepatrí, ospravedlňte ma, no chcem povedať, že som odskúšala ďalšiu z  výborných rád  Pána RNG: práškový cukor + kokosový olej + pár kvapiek oregana = na hlbokú reznú ranu na ruke. Po 3 dňoch bola ruka funkčná, už len mierna ryha po úraze. Kam sa hrabe septonex, framykoin, baktroban... Ste super, Pán RNG! Vďaka.



25

Re: Vybratie amalgám. plomb

Pardón oprava: práškový cukor, kokosový olej a PÁR KVAPIEK CITRICIDALU - na  ranu. Ďakujem.



26

Re: Vybratie amalgám. plomb

Vdaka patri starym Egyptanom a pripadne doktorovi Julianovi Whittakerovi, ktory na to upozornil pri nehojacich sa ranach a diabetickych vredoch a prelezaninach.
Moj prispevok bol len zmiesanie cukru s kokosovym olejom a pridavok citricidalu, pripadne aj jodu, lebo dr Whittaker daval cisty cukor rovno do ran a mne to tam nechcelo drzat, tak som vyrobil take cukrovoolejove blato, aby sa to dobre natieralo na obvazy



27

Re: Vybratie amalgám. plomb

Ja občas používam u ťažkých rán napr. dekubitov, diabetických vredov manuka med, dnes sa predáva ako super prostriedok na ošetrovanie ťažkých nehojacich sa rán. Manuka med je prirodzene antibakteriálny, vytvára vlhké prostredie pre hojenie rany, cukor v mede odvádza sekréty a redukuje mŕtve tkanivo, rana sa prirodzene čistí. GSE by sa asi nemohlo použiť v tomto prípade na otvorené rany kvôli podráždeniu. Ja už ten med dávam na všetko, aj popáleniny.

http://articles.mercola.com/sites/artic … aling.aspx



28

Re: Vybratie amalgám. plomb

Nuz ja pouzivam aj citicidal aj jod do tej zmesy a veru som si ju dal aj na otvorene rany a zahnisane rany mnohokrat, terntokrat aj na rezy po operacii hned ked mi vybrali kovove sponky a poslali ma domov. Vyborne a rychlo sa to zahojilo, s minimalnymi jazvami a bez zapalov. A to som cukrovkar, co sa velmi tazko hoji.
Pred medmi mam trochu strach, kedze ich zlozenie sa velmi meni a moze obsahovat dokonca aj botulisticke bakterie, co je v cistom cukre a kokosovom oleji nemozne A teda ani v jode ani citricidale.
Cukor je prirodzeny konzervacny prostriedok, a jeho konzervacna cinnost je taka, ze vytiahne z mikrobov osmoticky vodu a tym ich usmrti=mumifikuje. naviac vyzivuje poskodenu oblast, kde su znicene cievky a tym dobry privod zivin. Podobne sa sprava aj kokosovy olej, ktory je tiez vyzivujuci a antimikrobialny.
Rezy/rany mam zvonku zahojene,chrasty opadane,  ale este stale si na ne davam tu cukrovu zmes, lebo jazvy pod kozou sa este stale hoja koza sa regeneruje  a tak budu tie jazvy minimalne.
Zialbohu, na vnutorne sitie toto nedosiahne, takze aj ked som zvonka vyhojeny, nesmiem sa namahat este dlho, aby som sa aj zvnutra zarastol.



29

Re: Vybratie amalgám. plomb

Na otvorené rany a dekubity sa používa štandardizovaný čistený sterilizovaný manuka med. Zase ten med obsahuje aj hojivé látky, ktoré ten cukor neobsahuje.

http://www.dermasciences.com/products/a … echnology/

U starých ľudí s veľmi zlým prekrvením sa hoja rany ťažko a rany sú náchylné na infekcie, človek musí byť opatrný, čo im dáva do rán, no ja by som sa im bála nasypať napr. ten cukor, môže obsahovať nečistoty.

Na iherbe sa už takýto sterilný manuka med na rany dá kúpiť pomerne lacno oproti cenám v Európe za podobné produkty:
http://www.iherb.com/Eras-Natural-Scien … 80-g/28344



30

Re: Vybratie amalgám. plomb

Ako som povedal cisty cukor desikuje=vysusi vsetky mikroorganizmy, takze v nom nic nemoze prezit.Naviac je sterilny, ved je produkovany viacnasobnou rekrystalizaciou za horuca.
Manuka med ale nie je sterilizovany bezne, takze moznost mikroorganizmov a dokonca parazitov  v nom je realna. Vcely pozbieraju kadeco a casto su tam aj ulomky ich tiel, takze hovorit o sterilnom mede a presnom zlozeni je dost pochybne. Staci si ho pozriet pod mikroskopom.
Co sa tyka toho tzv sterilizovaneho, akosi nemam velmi doveru vo farmaceuticky priemysel a jeho reklamy Totiz zive produkty, ako med su plne enzymov, ktore sa pri sterilizacnom procese znicia, tak isto rozne vzacne hojive sacharidy sa pri zvysenej teplote rozpadnu a teda co tam vlastne zostane???



31

Re: Vybratie amalgám. plomb

Cukor nemôže byť sterilný, keď si ho kúpim v papierovom obale v obchode a okrem toho počas výroby a balenia sa do neho takisto môže dostať všeličo, aj keď sa x-krát za horúca rafinuje. Nedávno tu bola aféra s "poľskou soľou", kedy priemyselnú soľ vydávali za potravinársku. Takže pri balení a distribúcii tovaru sa môže diať všeličo.   

No určite použiť na rany len biely rafinovaný cukor, žiadny hnedý - riziko zvyšku pesticídov, ťažkých kovov....

Ten med je sterilne zabalený, keď naruším obal, poruší sa sterilita. Už je otázne, čo sa pri jeho filtrácii, čistení a sterilizácii znehodnotí.

Na druhej strane pri ošetrení bežných rán nemusí byť sterilita, to je dôležité len pri otvorených ranách a u ľudí s rizikom komplikácii hojenia.