1

Téma: GMO - geneticky modifikované potraviny

RNG, práve som sa dostal do úzkej uličky, pretože som si uvedomil, že to s tými doplnkami z Ameriky nie je až také ružové. Ide o genetickú modifikáciu. Čo s tým? Sestra sa ma včera spýtala, že si kúpila na Swansone Chaparral obohatený o Alfalfa. Lenže Alfalfa je v USA geneticky modifikovaná. Vraj či by som sa na Swansone nespýtal ako to je. Tak som im napísal a odpísali, že vraj je to problém, pretože oni nemôžu svojim výrobcom diktovať  a ani od nich požadovať GMO free produkty, pretože jednoducho vo svete nie je dosť takýchto GMO free surovín (čo je podľa mňa blbosť), ale čo majú pravdu, že by to zvýšilo náklady na výrobu a teda aj ceny. Vraj oni tiež dávajú tieto výrobky svojim milovaným rodinným príslušníkom a snažia sa, aby ich výrobky spĺňali tie najprísnejšie kritériá. Áno, veľa z nich je organicky pestovaných, lenže čo z toho, keď môžu byť geneticky modifikované. To je kompromis úplne nanič. V USA jednoducho neexistuje príkaz na označovanie GMO potravín. Vraj môj problém postúpila ďalej na spracovanie a konzultáciu, tak uvidím.

Napísal som skoro všetkým ich hlavným dodávateľom - Natures Way, Natural Factors, Now Foods, Jarrow Formulas, Garden of Life, Natures Plus, New Chapter. Písal som aj na Puritan Pride. Ešte mi z nich nikto neodpísal, len Swanson. Ale čo môžu napísať, proti mašinérii Monsanto a FDA, nezmôžu nič. A horšie je, že už aj u nás v Európe nemáme istotu ohľadne GMO. Čítal som článok, že v Maďarsku zaorali celé pole kukurice, pretože zistili, že je GMO od Monsanta. Swanson tvrdí, že problém v USA je aj s Non-GMO (GMO free), pretože pri pestovaní môže peľ zafúknuť aj na nemodifikované plodiny, ako sa to deje aj v Mexiku a tým vzniká cross contaminácia. Čiže aj nemodifikované plodiny sa nakazia (geneticky skrížia).

Ide o to, že nedávna štúdia potvrdila, že GMO potraviny pri požívaní môžu v človeku spôsobiť tvorbu pesticídov - insekticídov alebo herbicídov a pod. No ale potom celá filozofia potravinových doplnkov je zbytočné míňanie peňazí. Je to absurdné.

A vie sa vôbec, ktoré plodiny už boli geneticky modifikované? Viem, že je to hlavne 8-9 krmovín ako: sója (tej ako vegetarián pojem kopec a väčšina je určite dovoz z USA), ďalej kukurica, alfalfa (ďatelina), cukrová repa, zemiaky? (nie som si istý), bavlna, canola čiže repka olejná, summer squash (to neviem, čo je) a ešte vraj papaya (načo také exotické ovocie modifikovali), tak potom aj papain môže byť GMO? Je to strašné.

Ako sa tomu dá vyhnúť??? Čo s tým?



2

Re: GMO - geneticky modifikované potraviny

Nuz tu ti velmi neporadim. ja osobne kupujem produkty len organicky estovane a tie podla definicie FDA nesmu byt geneticky modifikovane. Lenze nakolko sa to dodrziava neviem.
Nakolko je co genetcky modifikovane, neviem , ani nakolko ta geneticka modifikacia skodi a ci vobec. Snazim sa vyhybat napr prsenicnym produktom, a tak isto beznym kukuricnym, kukuricu na pukance kupujem len alebo tzv tradicnu(tj stare druhy) alo pod nazvom "organically grown" co ako som spomenul mozu davat len geneticky nemodifikovanym produktom, zatial.

Filozofia doplnania si latok, krore nedostaneme v dostatku z potravy ale stale plati. Len niektorym z doplnkov sa treba z toho dovodu vyhybat.
Co sa tyka doplnkoveho prioemyslu, tam dobrovolne oznacuju vyrobcovia casto NON GMO produkty, napriek tomu, ze to FDA nevyzaduje. Dufam, ze konkurenciou sa takto oddelia vyrobcovia non GMO od inych. A ludia budu ochotni platit za organicke non GMO produkty dostatocne vela, aby sa to farmarom oplatilo.



3

Re: GMO - geneticky modifikované potraviny

http://www.avaaz.org/en/monsanto_vs_mot … &pv=44 toto je aktualna celosvetova peticia proti patentovaniu zeleniny a ovocia firmou monsanto v europe.. Co myslis RNG, je vobec mozne aby si ich niekto mohol patentovat??



4

Re: GMO - geneticky modifikované potraviny

Ako vidis, je to mozne, ked mas take vysoke percento skorumpovanych politikov vo vlade.
Vlada za nasimi chrbtami robi hromady veci proti nam, zialbohu



5

Re: GMO - geneticky modifikované potraviny

hm. Ked je mozne patentovat zeleninu, je potom mozne patentovat aj vitaminy, a ine doplnky?



6

Re: GMO - geneticky modifikované potraviny

Podvody sa robia vsade, najviac ale na vysokych miestach, tj politici a vlada. V USA preslo v poslednom case hromada vladnych narioadeni, dohod a "pravidiel" ktore su doslova a do pismena protiustavne
Mocni sveta sa snazia spoza opony vladnut cez svoje nastrcene politicke figurky a na to treba hrozne peniaze, ktore si ziskavaju dnes najma spekulaciou na nimi manipulovanom akciovom trhu, tiez prijmami s patentov a z dovozu, kde su vzdy ako medziclanok medzi vyrobcami a obchodami, co kupuju vyrobky vo velkom na maloobchpod.
Napr tenisky vyrobene v Indii a Cine za 2-3 dolare pristanu v USA vo velkych konteineroch a napr Sears uz za ne plati 25 dolarov a predava icj a 50 a vys. Ale kontainer bol nalozeny v Cine vyrobcom teniskami za povedzme 3 dolare kus, , ziadne ruky sa ho nedotkli, a v USA ho vykladaju zamestnanci Sears uz ako 25 dolarove.
A kedze USA nakupuje len v Cine, Indii a inde  za stovky miliard dolarov mesacne, tak sa ta skupina za oponou statocne nabaluje, aby mohli kontrolovat tlac, televiziu a vsetkych politikov.
A fakt je, ze bohati su coraz bohatsi, a chudobnych pribuda. A bohati su dobre organizovani potajme, a medzi ostatnych rozosievaju rozpory, aby sa ani nahodou nejak nespojili. Pouzivaju dva velmi stare principy:
" Rozdel a panuj "    a pre masy "chlieb a hry"(panem et circenses, zo stareho Rima.)
tj rozosievaju svary od problemov medzi statmi, rasami, a dokonca aj v ramci rodin, demoralizuju, vyrabaju hromady filmov,  a inscenuju rozne umele politicke a ekonomicke diania. Ludia, co su zaujati a po krky v problemioch nemaju cas na jasne ciste myslenie, tj nemozu sa spojit pod ziadnymi myslienkami a v drvivej vacsine nevidia za vsetkym skutocnu moc a manipulatora, globalnu vladu.

Naposledy upravil: RNG (2013-05-12 15:56:57)



7

Re: GMO - geneticky modifikované potraviny

zial, je to tak. Ale poznam velmi vela ludi, ktori nie su po krky v problemoch a maju cas na ziskavanie informacii a jasne myslenie, napriek tomu to nerobia.. mozno na to nemaju IQ kapacitu, alebo pocit socialnej zodpovednosti-spolupatricnosti, alebo sebazachovny pud, alebo mozno sa im len paci zit v sladkej nevedomosti, v pritomnosti, nez si robit starosti o buducnost. Tiez su v mojom okoli taki ktori si celu korupcnu zvratenost uvedomuju, ale len pasivne kyvnu nad tym rukou. Niekedy takym ludom trosku zavidim, lebo, ja aj ked sa snazim prispievat k rieseniam aspon ciastkovych problemov, efekt z toho je mensi nez snaha, peniaze a cas do toho vlozene. No a to obcas demotivuje. Ked si clovek hlavne uvedomi ze vdaka tejto roznorodosti myslenia ludi nie je vlastne mozne sa jednotne spojit a nieco zasadne zmenit. Ale aspon neprestavam pracovat na sebe a pomahat svojim najblizsim.. aj vdaka tvojim velmi cennym radam je moja rodinna zdravsia! Myslim si ze Ty so svojim vzdelanim, uspechmi, reputaciou mas doveru svojho okolia a uznanie, aj napriek tomu sa mozno tiez obcas stretavas s opovrhnutim, neviem.. ale co potom ti mladi ludia so skromnejsou minulostou ktori sa snazia zlepsit situaciu, viacmenej ich skoro nikto neberie vazne.. Dokonca som sa stretla uz s tym ze za celym "prebudzanim" ludstva stoji tzv. Propaganda New Age, ktora za nejakym vyssim ucelom vsetky tie nepokoje ohladom farmaceutiky, ekologie, politiky, ... vyvolava. Tak potom uz ozaj nemozme vediet kde je pravda. Ale, hlavne som chcela vediet ci sa uz v USA niekto pokusil patentovat vitaminy, doplnky, ked je to v podstate mozne, a ked to tak neskutocne konkuruje liekom.
Dakujem Ti smile

Naposledy upravil: Nephilim (2013-05-12 18:58:11)



8

Re: GMO - geneticky modifikované potraviny

Patentovane doplmnkly existuju, napr ester C a esterC palmitate, ale to sy fiormy, ake sa v prirode nenachadzaju , takze sa dali patentovat. Aj napr chemicky zmeneny vytazok z grapefruitovych semien, citricidal bol povodne patentovany, hoci patentove prava nan uz davno vyprsali. Aj povedne prvy vyrobeny vitamin C, tj kyselina askorbova boli povodne patentovane velmi davno.
Patent ako taky liekom nekonkuruje, ale samotne doplnky ano.
Co liekom konkuruje najviac je ale verejnenie vyskumov okolo uzitocnosti doplnkov a ich priama nahrada liekov. Preto je ovladana tlac a televizia prisne kontrolovana, aby sa taketo spravy nesirili  ale prave naopak, aby sa z casu na cas vypustili "novinarske kacice" o udajnej skodlivosti doplnkov a silne spochybnovanie ich ucinnosti. Samozreje skodlivost doplnkov je loz, lebo keby naozaj boli skodlive, tak ich FDA velmi rychle stiahne s trhu a pripadne sa snazi s tym nejak poskodit aj vyrobcov.
Nuz a uzitocnost/liecivost doplnkov vyriesili v roku 1996 tym, ze neskodne doplnky sa sice mozu predfavat, ale nikto nema pod hrozbou trestu pravo tvrdit, ze su liecive. Na to ma pravo jedine FDA a aj to po 10 rokoch od podania ziadosti na schvalenie ako liek, kde 10rokov FDA"vysetruje" ucinnost roznymi predpisanymi studiami, samozrejme na ukor financii ziadatela a v priemere taky proces stoji dnes 850 milion dolarov. Kedze ale prirodne sa nedaju patentpvat, a nepatentovane moze okamzite dat na trh hocikto, kto neprispel do schvalovacieho procesu, tak sa to nevyplati, tj peniaze na schvalovanie ako liek by boli pre ziadatela nenavratne stratene. Preto to dnes farmacia ani nikto iny nerobi a potravinove doplnky zostavanu len ako doplnky, o ktorych nikto nesmie prehlasit ,ze su lieciva pod hrozbou trestu zakona a FDA.



9

Re: GMO - geneticky modifikované potraviny

http://www.globalresearch.ca/american-f … le/5366365
Čo je pravdy na tomto? Naozaj sa americký farmári vracajú k pestovaniu nie GMO rastlín?



10

Re: GMO - geneticky modifikované potraviny

Nuz ten clanok jasne vysvetluje, preco sa farmari vracaju k povodnym starym geneticky neupravenym rastlinam. Nemusia na to kupovat drahe GMO semeno, nemusia pouzivat nan odporucene postreky(mnohe z tych potrebuju Monsanto chemikalie), nemusioa platot Monsantu pokuty za pouzivanie ich patentov , ked od nich nekupuju semeno a od susedov sa im to prenesie krizoopelenim na ich polia,  a kedze ludia povacsine nechcu ziadne GMO produkty, ktore nasa vlada za nasimi chrbtami v roky 2004 univerzalne bez vyskumu prehlasila za neskodne (hrozny podvod a zlocin na humanite), farmari, ktori vedia dokazat, ze pestuju povodne non GMO produkty,organicky pestovane , mozu za ne pytat ovela viac a ja a mnozstvo americanov je to ochotne zaplatit.