1

Téma: Zdravy jogurt ?

Chcem sa spytat RNG a ludi tu podobne orientovanych na zdravu stravu, ze existuje u nas vobec zdravy resp. zdravsi jogurt ktory by splnal kriteria.. obsah nejakych probiotik a neskodlivych zloziek ako umele sladidlo a znicene tuky . ? diky



2

Re: Zdravy jogurt ?

Zialbohu nie, lebo na zdravy jogurt musis pouzit nehomogenizovane mlieko z krav volne pasenych a neosetrovanych atb a hormonami,  a prirodzenych lukach, a to zatial na Slovensku na trhu nie je na beznom trhu.
Az bude o to vacsi zaujem a ludia budu ochotni platit za take mlieko ovela viac, aj tam sa postupne take mlieko zjavi a z toho si budes moct doma vyrobit vlastny yogurt s vyberom probiotik pre nas extra uzitocnych a samozrejme bez roznych konzervantov, hromady cukru  a chemikalii, co davaju dnes do yogurtov  na zlepsenie trvanlivosti.



3

Re: Zdravy jogurt ?

Ja som pozerala biele jogury kvôli obsahu jogurtových kultúr, chcela som ich použiť na zaočkovanie mlieka z automatu, čo si kupujem. Zaujímavý je danone jogurt, obsahuje tieto kultúry: Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus, Bifidus ActiRegularis.  Ešte český jogurt Hollandia (Kaufland): Bifidobacterium BB12 a Lactobacillus acidophilus LA 5. Obidva jogurty sú živé a fungujú spoľahlivo pri zaočkovaní mlieka. Ostatné jogurty obsahujú väčšinou len jednu kultúru a vyberajú takú, ktorá chutí najlepšie. Samozrejme kupovať len biele neochutené.

Ak môžem doporučiť, tak v Bille predávajú podľa mňa celkom zdravé mliečne produkty, kefír z bio kozieho mlieka, jogurt z bio kozieho mlieka a ešte majú aj jogurt z bio kravského ovčieho mlieka. Ten kefír je výborný a mne chutí.

Výborný zdroj na jogurtové kultúry, vždy mi fungujú na 100%:
http://www.syridlo-predaj.sk/index.php/-a13
http://www.syridlo-predaj.sk/index.php/ … ultury-a75

Niektoré sa dajú viac krát preočkovať.

Len tie jogurty s bulharskou kultúrou mi až tak nechutia, majú takú ťahavú konzistenciu.

Inak keď je sezóna, chodím si kupovať ovčie surové mlieko na salaš, ovce sú ako kosačka na trávu a takéto mlieko je najviac výživné, obsahuje najviac CLA a omega-3. Je to jediný salaš, ktorý všetky syry vyrába zo surového ovčieho mlieka, dokonca aj niťovky, o ktorých sa tvrdí, že sa z ovčieho mlieka vyrobiť nedajú.

Uskladnenie mlieka riešim tak, že si hneď z čerstvého mlieka narobím väčšie dávky jogurtu, ono totiž ten jogurt vďaka bifidobaktériám vydrží v chladničke podstatne dlhšie, aj 7-10 dní, kdežto to surové mlieko sa pokazí za tri dni.

Hotový jogurt precedím a mám z toho niečo ako tvaroh - chuť vždy závisí od druhu použitých bidifobaktérií, najchutnejší robia asi smotanové kultúry (zakysanka, kyslá smotana napr. rajo, pozor niektoré smotany sú umelo okyslené a nie sú fermentované, tie fermentované to uvádzajú na obale).

Naposledy upravil: bludicka (2013-04-09 13:57:34)



4

Re: Zdravy jogurt ?

RNG, aká je šanca, žeby som dostala boreliózu zo surového kozieho mlieka? Kozy vraj často napádajú kliešte a prisajú sa aj na vemeno, ale keď to mlieko prechádza cez žalúdok, môžem sa aj tak nakaziť?



5

Re: Zdravy jogurt ?

Ziadny priemyselny produkt nemoze obsahovat vela zivych  probiotik, inac by nemali dostatocne dlhu trvanlivost. Tj pouzivanei kvasenych produktov so "zivymi" kvasinkami dava do tela primalo probiotik a to povacsine len take, co chutne skvasaju mlieko, nie dostatocne na dobru probioticku crevnu floru.



6

Re: Zdravy jogurt ?

Väčšina probiotík, čo som kúpila, aj tie super kvalitné z iherbu, bola mŕtva, vôbec sa nerozmnožovali v mlieku v jogurtovači. Z môjho pohľadu kupovať probiotiká sú väčšinou vyhodené peniaze.

Tie sušené jogurtové kultúry majú výborné zastúpenie: Lactobacillus Bulgaricus, Streptococcus Thermophilus, Bifidobacterium bifidum, Bifidobact. infantis, Bifidobact. logum, Bifidobact. breve a Bifidobact. adolescentis,
Takýto jogurt po piatich dňoch v chladničke dosť skysne - takže je tam tých kultúr určite veľa. Baktérie v jogurte sú na 100% živé, kdežto tie v probiotikách sú asi v nejakom latentnom stave , ale keď sa neprebrali ani po 24 hodinách v jogurtovači, tak ťažko sa preberú v mojom tráviacom trakte.

A ešte zaujímavý článok kupované probiotiká vs. jogurt:
http://www.healingoptions.info/article/ … ments.html

Ako je to s počtom kultúr v komerčnom jogurte:
The National Yogurt Association has set the standard for
commercial yogurt with live cultures as: "Refrigerated yogurt must
contain at least 100 million cultures per gram at the time of
manufacture, and at least 10 million cultures per gram at
consumption (i.e. throughout shelf life)."

Naposledy upravil: bludicka (2013-04-09 15:27:37)



7

Re: Zdravy jogurt ?

10 milion je 10 na siedmu.
Creva dobre osidlene maju 10 na 14tu.
Probioticke doplnky maju maximum 5 x 10 na deviatu.
Takze vsetky z nich sa musia ukrutne rozmnozit, aby osidlili creva.Preto tu tak zdoraznujem brat pravidelne zmes mikrovlaknin po cely zivot.
Dobry test na kvalitu probiotik je skvasenim mlieka a mnohe kultury, ktore sa predavaju ako teploodolne a kyselinovovzdorne ten test absolvuju uspesne.
Su samozrejme aj podvody, ako urobil napr mnou casto odporucany Healthy origins, ktory bol reklamovany a dosial je niekde ako tepelne a kyselinovo odolny, ale niektori ho cali oznacovat (ice) tj ta tepelna odolnost nie je exttra slavna. Ale som ho vyskusal povodne a pracoval vyborne na mlieko.
Latentny stav neznamena, ze sa neaktivuju. Ja som kedysi davno pouzil napr susene kvasnice, vvse 10 rokov stare a predsa mi nakysli kolace. A to  bolo pred uz vyse 45 rokmi, ked technologia na stabilizaciu kvasiniek bola este v plenkach.



8

Re: Zdravy jogurt ?

Ak je probiotikum živé, tak by sa mali baktérie v mlieku za správnej teploty rozmnožovať a pri tomto teste väčšina mňou kúpených probiotík zlyhala, mlieko zostalo v nezmenej kvalite aj po 24 hodinách, používala som schválne pasterizované mlieko, lebo surové mlieko prirodzene skysne.

Z tohoto dôvodu už probiotiká nekupujem.

Je možné, že pri transporte z iherbu na SK tie balíky sú v nejakých nevhodných podmienkach, alebo žeby ich aj ožarovali, netuším, ale probiotiká z Ameriky, vrátane jogurtových práškových štartérov boli až na jarrow dophillus a now mŕtve. Ale ani probiotiká zakúpené na SK nedopadli o moc lepšie.

Ja neverím, že v probiotikách je toľko kultúr aktívnych, čo je u nich deklarované na obale, možno v čase výroby, ale skladovaním značne degradujú. A ten test s mliekom odhalí len toľko, či sú tam vôbec nejaké živé kultúry, ale nie ich počet. Raz som mala prístup na tieto stránky, kde sú rôzne testy doplnkov výživy, probiotiká tam dopadli katastrofálne, väčšina z nich mala o dosť menej kultúr ako výrobca deklaroval. https://www.consumerlab.com/

Ten link, čo som uviedla na práškové jogurtové kultúry, tak tieto mi fungujú zakaždým na 100%, ja neviem koľko tam tých kultúr je, ale vzhľadom na cenu a množstvo jogurtu, ktoré si z nich človek môže vyrobiť, je to to najlacnejšie 100% živé probiotikum.

Ja mám doma sušené kváskové kultúry dlho skladované a tie sa bez problémov aktivujú, aj keď to trvá 3-4 dni, aby sa dostali do plnej aktivity. "Latentný" stav som myslela, že v tom jogurte je tá kultúra v plnej aktivite, kdežto z tých probiotík sa musí v tele nejak aktivovať a to môže chvíľu trvať.

Naposledy upravil: bludicka (2013-04-09 17:49:51)



9

Re: Zdravy jogurt ?

Ako som povedal, hlacny problem je v tych cislach, ze su tam radove rozdiely medzi kulturou a potrebou tela, pripadne v pripade jogurtov nechladene startery po case stratia uplne ucinnost.
Ja pouzivam napr tento
http://www.iherb.com/Yogourmet-Freeze-D … kets/11770
ktory mi nezlyhal uz roky, ani ked je rok stary a nechladeny. Samozrejme casto  tych zivych ubuda a trva to o az  pol dna dlhsie, nez cerstva kultura, aby mlieko skyslo .
Naviac ho nasadzam dost zriedkavo, lebo pouzivam ako nasadu skysnute mlieko a nie nove balicky kultur.



10

Re: Zdravy jogurt ?

Tak presne tento jogurtový štartér som si objednala a bol 2xmŕtvy, ale kefírový od tej firmy mi fungoval. A ešte si ho tu niekto na fóre objednával ten jogurtový a takisto mu nefungoval.

A naposledy som vyhodila peniaze do koša za toto probiotikum, od super renomovanej firmy:
http://www.iherb.com/HealthForce-Nutrit … Caps/42221

Schválne som tých kapslí zjedla naraz 10 pár dní za sebou, že čo to spraví, veď probiotikom sa asi nedá  predávkovať, nič, nula bodov a test s mliekom to potvrdil, komplet mŕtve. Tak buď mám takú smolu, alebo sa naozaj nejak pri transporte poškodia, alebo ľudia píšu tie oslnivé recenzie na iherbe pri probiotikách, lebo to funguje u nich asi ako placebo, iné vysvetlenie na to nemám.



11

Re: Zdravy jogurt ?

Nuz nikto na tieto nenapisal, ze su teplovzdorne, len klyselinovovzdorne. Mas pech. Vyrobca zrejme cigani, alebo pri skladovani alebo doprave  teplota presiahla 30 stupnov celzia, co ich znici velmi rychlo.



12

Re: Zdravy jogurt ?

Ja  pouzivam tiez tento starter na jogurty : http://www.iherb.com/Yogourmet-Freeze-D … kets/11770 a funguje mi velmi spolahlivo.



13

Re: Zdravy jogurt ?

Aj ja, a do mojej 2 litrovej flase uz dlhsie len dolievam cerstve mlieko a posadim ju do tepleho vodneho kupela. Chut yogurtu sa trochu zmenila, ale este stale je to "kysle mlieko" tj plne probiotik a bez lactosy, ktoru tieto probiotika skvasili na kyselinu mliecnu.



14

Re: Zdravy jogurt ?

Jogurty v kelimkoch obsahuju zive kultury, preco by nemali? Aj kefir, ktory robim z pasterizovaneho mlieka ich obsahuje, rozmnozia sa tam az potom, a samotny jogurt vydrzi tak dlho preto, ze je vnutri sterilizovany, a su tam tie probiotika, co tam nepustia ine bakterie.
Jogurt je prirodzena sposoba konzervacie. Keby mali nasi predkovia ladnicky, a pristroj, ktory dokaze z flase vysat vzduch a spravit tam vakuum-podtlak, tiez by im vydrzal jogurt mesiac. Nieje to preto, ze tam pridavali nejake e-cka. Je to proste preto, ze maju stroje, ktore odtial vysaju vzduch, a udrzuju to v chlade. Potom jogurt vydrzi aj mesiac.

Ten Holandia je dobry, ale kupuj tu bio verziu. Ta je este lepsia.
Inak potom v stankoch s mliecnymi vyrobkami maju casto dobre jogurty.
Dobry jogurt je aj ten novy Bio jogurt v Lidli. Na zhustenie tam vsak casto pridavaju susene mlieko, alebo mliecnu bielkovinu. Su vsak aj jogurty, do ktorych nie, tie su vsak tekute, a to vela ludom vadi. Preto to tak casto zahustuju. Ale tie tekute su este zdravsie. Viem o dvoch, jeden je Bio jogurt od tami, maju ho v carefuri. A druhy je nasebio jogurt v Bille.
Este dobry jogurt je od Agro Hubice, v Terne, ale tam je tiez bielkovina. Inak robia vyborne acidofilne mlieko, to urcite vyskusaj. Tiez ho dostat v terne.

Ak chces este zdravsi jogurt, tak potom uz len ak z nepasterizovaneho mlieka, ktory si vyrobis sam.

Naposledy upravil: Xion (2013-08-17 08:57:06)



15

Re: Zdravy jogurt ?

Ak mas na jogurte napisane, ze obsahuje cukry, tak tie probiotika v nom musia byt velmi omracene, aby tie cukry okamzite neskvasili
Takze podla prehlasenia vyrobcov, ked jogurt obsahuje napr 50 milionov zivych kultur, tak sa jedna o 3-4 jogurtove a aj to velmi omracene
Ked si ale robis domaco jogutr sam, tak tam mas ovela viac kultur, ktoee nie su omracene a preto trvanlivost takehoto jogurtu, aj ked su cukry v nom uplne skvasene(znacne kysly) ak nie je drzany pri teplote 2-4 stupne celzia, velmi rychlo sa znici. Podstatne rychlejsie, ako tie kupenske.
Kedze ale v crwevach mame stovky roznych probiotik, nie len jogurtove kvasnice, tak je rozumnejsie su dovavat probiotika take, co maju ovela vyssie obsahy a vela uzitocnych  kultur, nie len kultury mliecneho kvasenia



16

Re: Zdravy jogurt ?

Akým spôsobom výrobcovia dosahujú, že tie kultúry v kupovanom jogurte sú "omráčené"? Lebo to mi vŕtalo v hlave, že keď si robím domáci jogurt, po troch dňoch je veľmi kyslý a keby som tam dala cukor, tak kultúry všetok rýchlo spotrebujú.

A čo keby sa kupované probiotiká rozmnožili v mlieku? Výsledkom síce nebude už taký chutný jogurt, ale je možné, že by sa tam namnožili aj tie nejogurtové kultúry?



17

Re: Zdravy jogurt ?

Nie vsetky probiotika potrebuju na rozmnozovanie mlieko, to len mliecne kultury
. A ten test na aktivitu probiotik vysypanim kapsule do pohara vlazneho mlieka som tu uvadzal uz casto, lebo vacsina probiotik na dnesnom trhu nie su tepelne odolne, tj uz ich mozes kupit pril;is casto neaktivne/mrtve.
Preto odporucam zasadne tepelne as kyselinovo odolne, lebo ine si ako sa povie "kocka v mechu" tj nevies, ci budes mat z nich obnovenu crevnu floru, alebo nie.
Aky je priemyselny proces "stabilizacie", nemam ani sajnu. Mozno je to sterilizacia a potom pridanie zacystovanych kultur, ktore potrebuju urcite podmienky na to, aby sa zacali znova rozmnozovat, najma zvysenu teplotu.
Rozne probiotika potrebuju rozne media na rozmnozovanie, samozrejme to si vyrobne firmy znacne taja, najviac z nich sa mnozi za pomoci roznych mikrovlaknin, preto tak zdoraznujem doplnky zmesi roznych mikrovlaknin



18

Re: Zdravy jogurt ?

RNG, ktorá je podľa Teba šetrnejšia domáca pasterizizácia, 62.8°C - 30 min., alebo 71.7°C - 15 sekúnd? Väčšinou považujú za najšetrnejšiu tú nízkoteplotnú. Ovčie mlieko pijem surové, lebo je z bio farmy a predpokladám, že keď tam vyrábajú aj surové syry vo veľkom, že to mlieko testujú, aj tie ovce. Ale u kozieho mám obavy, beriem ho z družstva, občas od súkromníka a to kozie je náchylnejšie na nákazy, hlavne kliešťovú encefalitídu, tak ho chcem pasterizovať tou nízkoteplotnou pasterizáciou.

"Odborníci predpokladajú, že v nepasterizovanej bryndzi enzymatické procesy množeniu vírusu kliešťovej encefalitídy zabránia. Najmä kozie mlieko preto treba prevariť 10 minút pri 65 stupňoch Celzia, aby sa prípadný vírus zničil."

Takže tá nízkoteplotná pasterizácia by mala stačiť, aj keď všade sa uvádza 62.8°C - 30 min.

Ak enzymatické procesy v bryndzi zabránia množeniu vírusu, je možné, že aj kefírové kultúry toto urobia? Lebo aj to som čítala.

Naposledy upravil: bludicka (2013-08-21 05:56:19)



19

Re: Zdravy jogurt ?

Nuz v USA pasterizuju mlieko pri vyssej teplote, lebo tu mali pred vyse 25 rokmu skaredu epidemiu, bolo tisice ludi chorych, tak zvysili teplotu na vyse 85 stupnov Celzia, ale cas je  len v sekundach, alebo dokonca v ich zlomkoch.
Problem je, ze tu miesaju velmi vela mlieka dokopy a potom plnia do statisicov flias/kartonov, takze staci jediny nakazeny zdroj v tej zmesi a statisice ludi vypiju nakazene mlieko v ten isty den.
Na to testovanie by som sa velmi nespoliehal, niekto ma zly den a odsvindluje robotu a vysledky testov su nespolahlive.
To iste zialbohu plati aj pre testy v medickych laboratoriach, kde produkuju hromady falosne pozitivnych a negativnycyh vysledkov
To iste plati napr na "nezavadnu vodovodnu vodu" Tisickrat moze byt dobra a v jeden den, na par hodin moze byt nakazena alebo zamorena. A nemusi to byt nakaza alebo zamorenie zo zdroja, tj z farmy alebo vodarne, Moze to byt zamorene neskor, pri distribucii, miestne

Tu je zaujimavy clanok o tej encefalitide/alebo udajnej encefalitide??
http://www.czechfreepress.cz/zdravi/neb … vania.html

Inac virusy rozneho druhy mozu vyvolat rozne zapaly v tele, vcitane mozgovych.
Preto radim kazdemu si zvysovat viralnu imunitu, ako prevenciu voci virusom ci uz vonkajsim, alebo nasim, ktore nosime v tele cely zivot. Pozri na temu herpes
http://rng.nazory.eu/rubriky/h/herpes

Naposledy upravil: RNG (2013-08-21 06:14:11)



20

Re: Zdravy jogurt ?

No to ovčie mlieko risknem surové, keď tam prídem ráno, mi ho dajú čerstvé po dojení, takže žiadna distribúcia, skladovanie, zase keď by som mala aj to pasterizovať, tak už nevidím zmysel tej extra námahy chodiť pre neho na bio farmu. Kozie skúsim tou nízkoteplotnou pasterizáciou ošetriť, koza máva vraj veľa kliešťov, lebo obhrýza aj kríky, všetko.

Teraz sa vraj ľudia nakazili z kozieho syra:
http://www.pluska.sk/regiony/vychodne-s … tidou.html

Ale ktovie, či neboli uštipnutí kliešťom, možno o tom ani nevedeli.

No očkovať by som sa nikdy nedala. Tak zdravý organizmus sa dokáže lepšie ubrániť vírusovej záťaži, doplnky beriem priebežne stále.

Naposledy upravil: bludicka (2013-08-21 06:59:34)



21

Re: Zdravy jogurt ?

OK
V skutocnosti okolo virusov vieme velmi malo, a aj to su casto tendencne, tj medickou komunitou "vyrobene" spravy.
Momentalne prebieha diskusia medzi vyskumnikmi, coi vobec HIV je spojeny s AIDS, takze to ti jasne povie, ake "informacie" sa vyse 30 rokov o tomto ochoreni /ochoreniach??   sirili a nakolko mozes spravam okolo virusov vobec doverovat.
Inac klieste prenasaju najma boreliozu, nielen rozne virusy ale aj parazity, ako babeliozis a ine a tie sa daju preniest nielen krvnym stykom, zialbohu.
A boreliozu prenasa vsetok hryzavy hmyz, tj aj muchy, ovady a dokonca je to mozne dostat aj z komarov, aj ked menej pravdepodobne.  A samozrejme tieto prenasaju aj rozne virusy a dokonca aj parazity.
Pod takou hrozbou sa osobne neviem rozhodnut na nesterilizovane/nepasterizovane zivocisne produkty vo vacsom  mnozstve
Hoci obcas neviem odolat nepasterizovanej(terminizovanej) bryndzi a roznym syrom vyrobenych z nepasterizovaneho mlieka

Naposledy upravil: RNG (2013-08-21 15:10:42)



22

Re: Zdravy jogurt ?

Dnes som objavila v Kauflande nový biely jogurt od firmy Olma, volá sa "Florian active", predáva sa v štvorbalení a je na ňom napísané, 5 živých kultúr - Lactobacillus bulgaricus, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus a Bifidobacterium sp. Tak ním dnes skúsim zaočkovať ovčie mlieko.

http://www.florian-active.cz/cs/o-florian-active

"Nápoje i jogurty jsou na našem trhu výjimečné jedinečnou kombinací 5 živých kultur-Lactobacillus delbrueckii, subsp. bulgaricus, Streptococcus thermopilus i odvěkých souputníků člověka-kultur Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus a Bifidobacterium sp. Každé balení obsahuje více než miliardu živých bakterií, které přežívají průchod kyselým prostředím žaludku a jsou schopné osídlovat trávíví trakt."

Naposledy upravil: bludicka (2013-09-06 12:41:12)



23

Re: Zdravy jogurt ?

Miliarda probiotik v case balenia, to je prekvapivo velka davka. Samozrejme to si mozu dovolit len pri bielom jogurte, tj takom, do ktoreho nepridali cukor ani ine prisady, co by mohli kvasit a znicit ten produkt za par dni.



24

Re: Zdravy jogurt ?

Tak ten Olma jogurt musí byť sila, lebo tak rýchlo sa mi ešte nikdy jogurt nespravil a to ani to mlieko nedosiahlo nejakú vyššiu teplotu. Už je naspodu vidieť srvátka. Robievam jogurt zo studeného a nechám ho pomaly zahriať v jogurtovači. Trvalo to ca. 3,5 hodiny, mlieko bolo v 7 dl pohároch, do každého pohára som dala dve kopcové pol. lyžice toho jogurtu.

Naposledy upravil: bludicka (2013-09-06 16:31:15)



25

Re: Zdravy jogurt ?

Nielen probiotika samotne kvasia, ale aj enzymy, co sa tam iste nachadzaju v prebytku kvasia. A to je pomerne velmi rychla reakcia
Suche yogurtove kultury neobsahuju vacsie mnozstvo enzymov, povacsine su to len freeze dried probiotika, takze na aktivitu sa musia "prebudit" a rozmnozit
Zavidim ti to ovcie mlieko, o takom tu nemozem ani snivat, hoci uz som nasiel aj v USA jedneho vyrobcu bryndze, co udajne ma ovce



26

Re: Zdravy jogurt ?

ja si pripravujem kysle mlieko z nepasterizovaneho mlieka z automatu.
zaockoala som liter s asi lyzicou kravskeho zakvasu, kupeneho v syrovom obchode + lyzica kravskeho jogurtu zo skla, tiez z toho obchodu.
vysledok vyborny, take hustejsie kysle mlieko mi to vycarovalo, proces trval cca 20 hodin, flasu som nechala pootvorenu v teple.
teraz uz len vzdy necham malicko kys. mlieka na dne flase a prilejem cerstve.
funguje bezchybne.
zive je az az.
taky isty vysledok bol aj s past. mliekom z obchodu (nie uht).
raz som sa pokusila prilepsit ho aj s lyzicou zincice, ale vysledok nebol dobry.

skusala som jogurt z toho automatoveho mlieka, pridala som uz spominany jogurt zo skla, no nechutil dobre, neviem, co robim zle, sice sa urobil, tusim tak za 12 hodin, no mal divnu chut a na vrchu biely plysovy povlak, co sa mi nezda, ze by bola plesen, vonalo to nakvasene.

Naposledy upravil: ovekyska (2013-09-07 05:08:12)



27

Re: Zdravy jogurt ?

Zo surového mlieka sa robí problematicky jogurt, ako jogurt sa urobí, len býva riedky, ťahavý v závislosti od kultúr, nie je "hustý a krémový". Možno je to vďaka enzýmom, ktoré ten proces narúšajú, surové mlieko obsahuje aj vlastné probiotiká, asi preto aj rýchlo skysne a tieto môžu súťažiť s tými naočkovanými jogurtovými a môže byť aj kontaminované. 

Pasterizácia zničí čiastočne proteíny v mlieku a takéto mlieko potom urobí hustejší jogurt.

Osobne to ale neriešim a vôbec mi to nevadí a vždy uprednostním jogurt s viacerými prospešnými kultúrami. Keď je jogurt moc ťahavý, tak ho len premixujem s trochou ovocia a vznikne jogurtový nápoj. Teraz, čo mám ovčie mlieko, tak obsahuje veľa tuku a skúšala som z neho robiť kefír s kefírovými zrnami, nedal sa ani dostať z pohára, čo bol taký hustý. Kozie jogurty mávam vždy riedke, ale najchutnejší kefír je práve z kozieho mlieka.

Tak isto, keď sa robí jogurt zo surového mlieka, nie je moc vhodné používať jogurt z neho na opakované preočkovanie, práve kvôli tomu, že tie jogurtové kultúry sa pomiešajú s kultúrami mlieka a výsledok  potom nemusí byť konzistentný.

Chuť jogurtu, zákvasu nemusí mať nič spoločné s jeho prospešnosťou pre zdravie, sú kultúry, ktoré produkujú chutnejšie jogurty a iné zase menej, potravinársky priemysel používa tie chutné. To je niečo podobné ako chlebový kvások, každý kvások obsahuje rôzne divoké kvasinky a tie dodávajú chlebu špecifickú chuť, koľko kváskov, toľko chutí.

Naposledy upravil: bludicka (2013-09-07 16:54:57)



28

Re: Zdravy jogurt ?

ked som este robievala kefir s tibetskou hubkou, aj t bol chutnejsi z past. mleika z obchodu, ako z automatoveho.

a co znamena ten biely povlak na cerstvo urobenom jogurte?



29

Re: Zdravy jogurt ?

Nuz ja veru jem aj miektore plesne, napr tie modre  co su na plesnivom syre, alebo biela na brie.
Zatial nikto nemapisal, ze su vsetky fungalne pre nas zle.
To je tak ako napr s hubami, niektore su jedle a velmi prospesne, ine su nejedle, ale neskodne, a niektore su aj prudko jedovate.



30

Re: Zdravy jogurt ?

ja tiez jem plesnove syry, no nemozem inac big_smile chutia mi

teda ten povlak na jogurte mohla bt plesen? aj po par dnoch ostavala biela, nic sa nezelenalo.
k farbe plesni, niekde som citala, ze udajne skodliva je len ta cierna plesen. ale nemam zdroj teda ani doveryhodnost.



31

Re: Zdravy jogurt ?

Hub je stovky druhov, plesni mozno aj desiatky tisicov. "A treba si vzdy pamatat, ze opatrnnost je matkou mudrosti."
Niektore plesne totiz napr produkuju aflatoxiny, ktore su znacne jedovate, dokonca karcinogenne,a su na vzhlad biele....
Ale su aj syry, stare6- 9 mesiacov, z ktorych sa poriadne vyhadzem, tj asi nie su az tak velmi dobre pre mna, ked sa z nich telo snazi zbavit hoci aj cez kozu. Nuz ale mam ich rad, tak obcas neodolam aj tak.
Pri takom napr limburgeri by sa cloveku zisiel aj stipec na nos, tak smrdi rozkladom, ale aspon raz do roka ho predsa jem-neodolam.



32

Re: Zdravy jogurt ?

Mne raz vytvorilo taký biely povlak na jogurte, tiež to vyzeralo trochu ako pleseň, ten jogurt bol ale silne sfermentovaný a kyslý, nemyslím, žeby to bolo niečo škodlivé, chuťovo bol ok a ten povlak sa nemenil.

Ja myslím, že samotné jogurtové a hlavne tie kefírové kultúry z kefírových zŕn sú dosť silné a vytláčajú prípadné patogénne. Ešte sa mi nestalo, žeby sa mi pokazil zabudnutý dvojtýždňový jogurt alebo kefír zo surového mlieka, len riadne skysne. Preto ja hneď surové mlieko spracujem do jogurtu a kefíru a tak dlhšie vydrží, ale snažím sa to zjesť do 4-5 dní.

Naposledy upravil: bludicka (2013-09-08 07:28:01)



33

Re: Zdravy jogurt ?

Rozne patogenne/skodlive bakterie sa daju znicit kyselinami, alebo aspon zastavit ich rozmnozovanie sa.  Samozrerjme nie vsetky!!!
Preto su pre nas tak cenne zaludocne kyseliny, ktore vytvoria proti nim kyselinovu barieru, aby neprenikli cez zaludok do nas, a preto su tak cenne tie probiotika, co napr vytvaraju v nas kyselinu mliecnu a tym potlacaju v crevach nahodne preniknute skodlive mikroby.



34

Re: Zdravy jogurt ?

Podrobná štúdia o kefíri a jeho antimikrobiálnych vlastnostiach:

https://docs.google.com/viewer?url=http … FPowJE.pdf

Tá kontaminácia plesňami a patogénmi hrozí hlavne na začiatku fermentácie, kedy obsah kyseliny mliečnej a kultúr v mlieku je ešte nízky. Možno by bolo bezpečnejšie tam pridať rovno od začiatku nejaké množstvo hotového kefíru, hlavne u surového mlieka.

Čím rýchlejšie sa vytvorí kyslé prostredie u fermentácie, kvásku, pickles... tým menšie riziko napadnutia plesňami a patogénmi, to sa dá dosiahnúť aj vyššou teplotou a urýchlením fermentácie alebo pridaním niečoho kyslého.

Produkty baktérií mliečneho kvasenia - bakteriocíny, kyselina mliečna, octová..... majú všeobecne dobrý konzervačný efekt, napr. pickles, kapusta, ale aj kváskový kyslý chlieb má dlhšiu trvanlivosť.



35

Re: Zdravy jogurt ?

bludicka napísal(a):

Výborný zdroj na jogurtové kultúry, vždy mi fungujú na 100%:
http://www.syridlo-predaj.sk/index.php/-a13
http://www.syridlo-predaj.sk/index.php/ … ultury-a75

skusala si pouzit na vyrobu jogurtu aj smotanovu kulturu?
ak ano, aky je vysledok?
dakujem.



36

Re: Zdravy jogurt ?

Skúšala, používam bežne smotanovú kultúru, keď chcem vyrobiť tvaroh. No chutí to podobne ako kyslá smotana. Aj zakysanka používa vlastne smotanovú kultúru. Môžete si kúpiť tú a zaočkovať mlieko.



37

Re: Zdravy jogurt ?

Super, ďakujem :-)



38

Re: Zdravy jogurt ?

chcem vyskusat tieto probiotika, ci su zive:
http://www.bio-kult.com/about-bio-kult/319/bio-kult

pokial vysypem kapslu do salky mlieka a necham v teple, za ako rychlo by malo mlieko skysnut? pozivam nepasterizovane z automatu.



39

Re: Zdravy jogurt ?

Nepasterizovane obsahuje kultury, nahodne. Takze na porovnanie musis dat 2 pohare, jeden bez probiotik a jeden s probiotikami v teple a porovnat po 12 az 36 hodinach.



40

Re: Zdravy jogurt ?

Vyrábam si pravidelne jogurt zo surového mlieka a mávala som s tým problémy, jogurty boli riedke, ťahavé, nemali tú príjemnú hustú konzistenciu ako kupované, ale teraz už sa mi darí vyrábať len husté jogurty. Prišla som na to, v čom bol problém, ono je najdôležitejšie, aby sa tá naočkovaná kultúra čo najrýchlejšie rozmnožila a prebila tak prirodzené probiotické kultúry v surovom mlieku.

Najskôr si vysterilizujem poháre a viečka, dám ich na chvíľu do trúby al. v pare, aby nedošlo k nejakej kontaminácii. Používam pomerne vysoké množstvo očkovacieho jogurtu, ca. polievková lyžica na 7 dcl pohár, veľmi dôležité je tú kultúru poriadne rozmiešať, ja to robím ručným mixérom a ďalší veľmi dôležitý parameter je zabezpečiť hneď od začiatku konštantnú jogurtovú teplotu, mlieko si zahrejem na ca. 40 stupňov celzia. Trúbu si vyhrejem žiarovkou (používam 40 W+ vyhrievaciu platňu zo starého jogurtovača) takisto na ca. 40-42 stupňov celzia a tú teplotu udržiavam po celú dobu robenia jogurtu. Je to takto aj lepšie, keď je teplota v okolí ako keď sú poháre postavené na vyhrievacej platni priamo, lebo naspodu je vyššia teplota, jogurt sa tam robí rýchlejšie ako navrchu. Jogurt sa vyrobí takto ca. za 5-6 hodín a vždy je hustý, v chladničke vydrží 5-6 dní, potom už je moc skysnutý. Samozrejme z kozieho mlieka sú jogurty redšie , z ovčieho naopak veľmi husté.

Veľmi dôležité je, aby to surové mlieko bolo maximálne čerstvé, čim dlhšie stojí, tým je pravdepodobnejšie, že sa jogurt nepodarí, ja robím jogurty z mlieka dojeného v ten deň. U surového mlieka je vždy riziko, že môže byť trochu kontaminované, ale tie jogurtové kultúry ho v podstate "zakonzervujú" a ochránia pred kazením.

Naposledy upravil: bludicka (2014-01-03 14:05:25)



41

Re: Zdravy jogurt ?

Zialbohu v USA nemozno prakticky dostat surove nepasterizovane mlieko, ale ja pouzivam aspon inac neupravene mlieko z volne pasenych krav, ktore "neosetruju" hormonami alebo antibiotikami.
Kedze som skor z domu zvyknuty na kysle mlieko, nie huste yogurty, tak mi staci po case, kde je vo flasi len zbytok na spodu priliat nove cerstve mlieko a tak potrebujem znova zakultivovat mlieko snad 2-3 krat do roka.
V ladnicke drzi aj 3 tyzdne, lebo ja mam teplotu presne nastavenu 1 stupen nad bod mrazu, co znacne predlzuje zivot kvasenych potravin.



42

Re: Zdravy jogurt ?

Dobry den, podla Vašeho nazoru je teda bezpečne jest vyrobky z nepasteriz. ovčieho mlieka- syry, jogurty? Mlieko podla
vyhlasen. vyrobcu je kontrolovane. Dakujem.



43

Re: Zdravy jogurt ?

Nepasterizovane mliecne vyrobky maju vzdy moznost byt niekedy kontaminovane/zamorene roznymi mikrobami. Pokilal viem, na salasoch nemaju ziadne laboratoria, aby zistovali mikrobialne zamorenia. Pamatam sa, ze zo zincice, burcaku a kapustnej stavy ma poriadne prehnalo neraz, tj dostali sa do tela neziaduce/toxicke latky a dokonca aj zive skodlive mikroby, ktorych sa telo hnackou snazilo zbavit.

Naposledy upravil: RNG (2014-07-29 19:35:49)



44

Re: Zdravy jogurt ?

Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o Vašu reakciu na toto: http://www.cuketka.cz/forum/topic.php?id=2581
Zopár úryvkov z odpovede „Kami“:
„Naše střeva jsou osídlena bakteriální florou hned po narození, cca do týdne věku. A tu „svou“ flóru si tak nějak celoživotně držíme a jen ve zcela výjimečných případech se s ní stane nějaká významnější změna.“
„Jogurt jako zdraví posilující potravina je spíš marketingový tah.“
„ani probiotika v kapslích nijak extra Vaši střevní flóru neovlivní, jakmile je přestanete jíst, tak se to postupně vrátí k té vaší „vlastní“.“
Ďakujem.



45

Re: Zdravy jogurt ?

NuZ bakterie/probiotika sami od seba nevzniknu, treba ich nejak nasadit a podporovat. A pri dnesnej potrave, sterilizovanej, mame malu sancu tie probiotika dostat do tela. Aj v pode pomaly zanikaju, lebo sa pouzuivaju umele hnojiva, co im robia zle. Takze pomaly a iste budu jediny dobry zdroj probiotik laboratorne vypestovane kultury
V crevach boli vedzami dosial napocitane az 33 tisic rozntch kultur a len niektore z nich su pre nas uzitocne. Takze zamerne nasadzanie a ich podpora sa odrazi na nasom zdravi.
"Tak nejak" viera v samonasadenie a udrzanie zialbohu  velmi neplati dnes.



46

Re: Zdravy jogurt ?

K tej vode, nenzasam tie alibisticke "ved je cista a najlepsia na svete"
Ano?
tak preco mi za pol roka upcha filter na pracke, umyvacke a na sprhe a na kazdom kohutiku ?!

Zanosene kamienkami a podobne.. To iste nebude len taky nejaky chlor alebo vodny kamen, jedine ze by zmenil farbu..

A urcite pri prasknuti potrubia tu vodu vytahaju naspat, ze, aj z vlatnej vane (susede pokazilo prasknute potrubie sto metrod od jej bydliska pracku, bola na odpis, starsia, ale... hlavne ze mame najkrajsiu vodu na SVETE a vo vesmire)

Ale skor ma zaujimaju tie probiotika..

Ako mozem skusit, ci tie co mam doma su OK ? niekde ich vysypem a budu sa kultivovat?



47

Re: Zdravy jogurt ?

Vo vodarnach meraju cistotu vody sledovanim mozno 20-30 chemikalii, ale na svete je ich vyse 60 000 novych patentovanycy, tj takych co pred tym nikdy nikde neexistovali a dnes zamoruju spodnu vodu a rieky a jazera vsade.
Vodny kamen nie je zamorenie, ktore by nam skodilo nejak extra, ale ortut, arzen,  a hrozne mnozstvo tych novych chemikalii, vcitane liekov, pesticidov konzervantov,herbicidov a podobne nam, definitivne skodi.
Aj keby mali vo vodarni absolutne cistu vodu, par kilometrov cesty po potrubiach ju moze zamorit spodnou vodou cez dierky v potrubi, , preto sa aj voda preventivne chloruje, aby neboli epidemie uplavice a podobne.

Test na probiotika je napr tento: zoberies 2 pohariky s mliekom, do jedneho nassypes probiotika, a druhy nechas bez nich. Oba posadis do teplej vody a ked ti ten s probiotikami vyprodukuje za 12 az 36 hodin husty "yogurt"/kysle mlieko, tak tam mas zive probiotika.